Haberler

13 Nisan 2007, Cuma

AKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya YatırıyoruzAKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya Yatırıyoruz16 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek İstanbul Forumu: AKM ve Kongre Vadisi paneli öncesinde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol’dan, İnsan Yerleşimleri Derneği kurucusu Korhan Gümüş’ten ve panel katılımcılarından İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) Başkanı Doğan Tekeli’den konuyla ilgili görüşlerini aldık. Doğan Tekeli, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı; "AKM’nin yıkılması hakkında son olarak, özel bir kanun çıkarılacağı haberi, Kültür Bakanı tarafından kamuoyuna açıklandı. Kültür Bakanlığı''nın şimdiye kadar yapılan, söylenen tüm karşı düşüncelerden etkilenmediği anlaşılıyor..." Haberin Devamı
Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Ocak - Mart sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Doğal ışık, yani gün ışığının mimari yapılarda kullanımı önemini koruyan ve tartışılması gereken bir konu.
Türkiye’nin en güzel 10 küçük meydanıTürkiye’nin en güzel 10 küçük meydanıTürkiye’nin kentleri maalesef meydan fukarası. Bizde, Batı kentlerinde olduğu gibi kentin merkezi meydanların değil daha çok çarşılar ve külliyelerin çevresinde oluşmuş.
Adalar manzaralı Dragos Konakları satışa sunuluyorAdalar manzaralı Dragos Konakları satışa sunuluyorİstanbul’da tüm gelir gruplarına yönelik 40 bine yakın konut projesi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, üst gelir grubuna hitap eden ve sosyal konutlara kaynak oluşturacak “Dragos Konakları” projesini tanıttı. Yarın satışa sunulacak Adalar manzaralı konaklar, 16 blokta yer alan 128 daireden oluşuyor.
Kamhiler, Pendik''e 500 yat kapasiteli marina yapacakKamhiler, Pendik''e 500 yat kapasiteli marina yapacakKamhi Ailesi, Çakır Yapı ve Aksa Marina ortak girişimi, 50 milyon dolar yatırımla Pendik’te marina inşa edecek. Proje, 2008’de devreye girecek.
Erdoğan’a hemşeri isyanıErdoğan’a hemşeri isyanıRize Fındıklı’da halk Çağlayan ve Ihlamurlu dereleri üzerine yapılması planlanan hidro- elektrik santrallarını protesto için miting düzenledi ve "Deremizi vermeyeceğiz" dedi.
İpek Yolu''ndaki tarihi eserlere tur düzenlenecekİpek Yolu''ndaki tarihi eserlere tur düzenlenecekTarihi eserleri restore ettirerek yok olmaktan kurtaran Vakıflar Genel Müdürlüğü, İpek Yolu üzerindeki eserlerin de restorasyonunu yaparak tur düzenleyecek.
Dalyan''da kaya mezarların önünü kapatan yapılar yıkıldıDalyan''da kaya mezarların önünü kapatan yapılar yıkıldıMuğla''nın Dalyan beldesinde belediye ekipleri Kaunos dönemine ait 3 bin yıllık "kaya mezarları"nın karşısındaki bir otel ve eski sağlık ocağını kaya mezarlarının önünü kapattığı için yıktı.
Denize atılan tıbbi atıklar sahile vurduDenize atılan tıbbi atıklar sahile vurduBartın merkeze bağlı İnkumu beldesi sahillerinde tıbbi atık, yağ bidonları ve çöpler bulundu. Atıkların rüzgarın etkisiyle çevre il ve ilçelerden sürüklenerek İnkumu sahillerine geldiğini ifade edildi.
Romus''la Romulus''u teslim aldıkRomus''la Romulus''u teslim aldıkAvusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 parça değer biçilmez tarihi eser, Türk yetkililere teslim edildi. Romus va Romulus’u dişi kurttan süt emerken gösteren paha biçilmez değerdeki heykelciğin de bulunduğu eserler Türkiye’ye getirildi.
Pilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorPilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorTürk ekonomisinin önemli kuruluşlarından biri olan Hacı Ömer Sabancı Holding kuruluşu ve 35 yıldır hizmet verdiği plastik sektörünün liderlerinden Pilsa Plastik Sanayi, 2007 yılında çalışmalarını geniş kitlelere duyurmak üzere tanıtım kampanyasına başladı.
Onduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya geleneksel bayi gezisinin 13. ‘sünü 22 - 29 Mart tarihlerinde Çin’in Shanghai kentinde düzenledi. Söz konusu gezi ile birçok ilke de imza atıldı.
Silivri''ye 61 akıllı villalık Nature Houses geliyorSilivri''ye 61 akıllı villalık Nature Houses geliyorİdea İnşaat''ın projesi olan Nature Houses, 61 villadan meydana geliyor. İlk etabı bu yılın sonunda teslim edilecek projedeki villalar akıllı ev teknolojisiyle inşa ediliyor.
MÜSİAD 250 üyeden para aldı Haliç manzaralı lüks bina yaptıMÜSİAD 250 üyeden para aldı Haliç manzaralı lüks bina yaptıMÜSİAD, Sütlüce’deki yeni merkezini geçen ay açtı. Murat Ülker ve Remzi Gür’ün de aralarında olduğu 250 üyesinden 4 milyon YTL bağış alarak binayı yapan dernek, bölgedeki arsa fiyatlarını ikiye katladı.
Tarihi eserleri moloz gibi döktülerTarihi eserleri moloz gibi döktülerMuğla''nın Bodrum ilçesinde bir araziye kimliği belirsiz kişiler tarafından Helenistik döneme ait çok sayıda tarihi eserin döküldüğü iddia edildi.
İstanbul Metrosu kapsamındaki yıkımlar başladıİstanbul Metrosu kapsamındaki yıkımlar başladıİBB Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce oluşturulan ekiplerce İstanbul Metrosu Taksim-Yenikapı arasında Azapkapı-Unkapanı ve Yenikapı İstasyonları aç kapa alanlarında kalması nedeniyle istimlak işlemleri tamamlanan yapıların tahliye ve yıkım işlemine başlandı.
Kültür Merkezlerinin İçler Acısı DurumuKültür Merkezlerinin İçler Acısı Durumu09 Nisan 2007 tarihinde İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu tasarı AKM binası ile ilgili içerdiği öneri ile tartışmaların boyutunu da değiştiriyor. Öneri şu; “İstanbul’un Beyoğlu İlçesi Gümüşsuyu Mahallesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi yıkılarak yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanlar katılarak yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binası yapılacak”. AKM binasının yıkımının “2010 Avrupa Kültür Başkenti” başlığı altında sunulması da “Kültür Başkentliği”nin diğer gereklerini yerine getirdiğimiz anlamına mı geliyor?
Küresel ısınma Akdeniz’i vuracakKüresel ısınma Akdeniz’i vuracakElektrik üretimi bitecek, turizm tersine dönecek, su sıkıntısı yaşanacak. Prof. Moreno Akdeniz için neler söyledi?
Kartepe''ye iki yeni otel daha geliyorKartepe''ye iki yeni otel daha geliyorThe Green Park Hotels&Resorts, Kocaeli Maşukiye''de bulunan Kartepe Kayak Merkezi''ne iki yeni otel daha yapacak. 4 yıldızlı oteller, 1000 yatak kapasiteli olarak inşa edilecek.
Akdamar haçında mesihin K’sıAkdamar haçında mesihin K’sıTürkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi’nin kubbesine yerleştirilmek üzere hazırlanan haçın üzerindeki şekillerle ilgili bilgi verdi.
Dairesi soyulana güvenlik şirketi ve müteahhit tazminat ödeyecekDairesi soyulana güvenlik şirketi ve müteahhit tazminat ödeyecekÜmraniye’de daireleri yüz binlerce YTL’ye alıcı bulan bir sitede oturan 45 yaşındaki Dilek Karaçam, 5 yıl önce evinin soyulması üzerine müteahhit firmaya ve güvenlik şirketine dava açtı.
Gewiss’te Adres DeğişikliğiGewiss’te Adres Değişikliği15 binden fazla ürün çeşidi ile sanayi, hizmet ve konut sektörlerindeki her türlü sistem mühendisliği ihtiyacına yanıt veren Gewiss, Anadolu yakasındaki yeni ofisine taşındı.
Doğada Yetişmiş TasarımlarDoğada Yetişmiş TasarımlarGökdelenlerin ve Modernizmin Brütalizm kanadından çıkan evlerin sert bir eleştirmeni olan Finlandiyalı mimar ve tasarımcı Aalto, daha ilerlemeci, hassas ve içeriğe yönelen, insanı ilk sıraya koyan bir tasrarım anlayışını tercih ediyor.
Öğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy LimanıÖğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy Limanı01 - 05 Nisan 2007 tarihleri arasında Cardiff Üniversitesi’nin Coğrafya ve Planlama öğrencileriyle Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin yer aldığı bir workshop düzenlendi.
Dünden Bugüne AKMDünden Bugüne AKMKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından ilk olarak 2005 yılının Ağustos ayında ortaya atılan AKM''nin yıkım kararı, geçen zamanla beraber yavaş fakat sağlam adımlarla gerçekleştiriliyor. Bugün geldiğimiz noktada; koruma kurulu tarafından 1999 yılında tescillenen binanın tescilini kaldırılması ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısı gereğiyle yıkılması söz konusu. Geçen bir buçuk yıllık süre içerisinde, basında çıkan haberleri, köşe yazarlarının yorumlarını, itirazlarını basın aracılığıyla dile getiren mimarların görüşlerini ve sanatçıların tepkilerini, kararın gerçekleştirilme aşamalarının görülmesi için derledik.
“Ankastre ürün talebi artıyor”Ankastre ürünler konusunda İtalya’nın örnek alınması halinde Türkiye pazarının büyüyeceğini söyleyen Bosch Ev Aletleri Satış Direktörü İhsan Kara, bu ülkede ankastre ürünlerin ‘tek parça’ ürünlere kıyasla yüzde 90 fazla satıldığını söyledi.
İstanbul''da dev zirveDördüncü Dünya Belediye Başkanları Zirvesi dün akşam Çırağan Sarayı’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.
Marmaray’da hedef 2010Kadıköy’de Marmaray çalışmalarını yerinde inceleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Tüneli’nde bir kalıbın yerine konulmasını gerçekleştirdi. Tünellerde günde yaklaşık 10-12 metre yol alındığını belirten Yıldırım, İstanbul Boğazı’ndan geçen tünelin normal derinliğinin 60 metre, tünelle birlikte 70 metreyi bulduğunu ve dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Kazı çalışmaları sırasında arkeolojik eserlerin bulunmasının çalışmaları geciktirdiğini bu nedenle projenin 2010 yılı sonunda tamamlanacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Gecikme olsa da tarihin gün ışığına çıkmasından dolayı mutluyuz” diye konuştu. Projenin tamamlanması ile birlikte saatte 150 bin kişinin taşınacağını hatırlatan Bakan Yıldırım, otomobiller için yapılacak ikinci tünel konusunda da eleştirilere açık olduklarını ancak bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Özner Berber
Dünyada bir ilk: Da Vinci KulesiDubai’de inşaat sektöründe bir ilke daha imza atıldı.”Dynamic Architecture” ismini taşıyan proje çerçevesinde kendi etrafında 360 derece dönen bir kule yeni bir teknikle inşa edilecek.
Aspendos şimdi bitti!..Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Aspendos Antik Tiyatrosu''nun tüm etkinliklere kapatılmasına karar vermiş. Bu "tüm" içinde, Antalya''nın gururu, dünyaya açılan penceresi Aspendos Opera ve Bale Festivali de var.
Türk tasarımcılar iLK defa bir aradaŞimdiye kadar uluslararası arenada bireysel çalışmalarıyla tek tek kendilerinden söz ettiren Türk tasarımcılar, gelecek hafta Milano Tasarım Haftası kapsamında yapılacak bir sergiyle ilk kez birlikte sahneye çıkıyorlar.
''Yasa olmazsa AKM inşaatı 10 yıl sürer''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısına AKM''nin yıkılmasına yönelik bir hüküm eklenmesi, hem tartışmaları tırmandırdı hem de konuyu Meclis gündemine taşıdı.
Greenpeace, Enerji [D]evrimini açıkladıGreenpeace ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Konseyi (EREC) tarafından hazırlanan "Enerji [D]evrimi: Sürdürülebilir Bir Dünya için Enerji Yol Haritası" raporu dün TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.
''Küresel soğutma'' rehberi''Küresel ısınmayı kontrol altında tutmak için henüz geç değil, ama enerji devrimi şart'' diyen Greenpeace, bu konuda herkesin alabileceği önlemleri anlattı.
AKM’yi yıkma kararı yangından mal kaçırır gibiKatılımcı Bütçe örnekleri ne kadar sevindirici ise İstanbulluları yakından ilgilendiren Atatürk Kültür Merkezi’yle ilgili "yangından mal kaçırır" gibi TBMM sevk edilen yasa tasarısı o kadar üzücü.
Koza''nın ''altın'' oyunuZeytincilik Yasası gereğince, zeytin alanlarının 3 kilometre yakınındaki işletmelere izin verilmezken bu engeli aşmak isteyen Koza Altın firmasının, Havran Küçükdere''de işletmeyi planladığı maden için çok sayıda ağaç kesimi yaptığı savlandı.
Lahit mezarlardan gözyaşı şişeleri çıktıBolu''nun Tepecik Mahallesi''nde yapılan hafriyat çalışması sırasında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu tespit edilen 4 mezarın içinden gözyaşı şişeleri ile kandiller çıktı.
Türkiye’den başka ’katılımcı bütçe’ örnekleri varGeçen Salı günkü "Türkiye’nin ilk katılımcı bütçesi Çanakkale"den yazıma bazı itirazlar geldi. Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Koçal örneğin, 2001 yılında Yalova’da bir mahallenin yatırım önceliklerinin internet ortamında sağlandığını hatırlattı. Belediyenin bazı noktalara yerleştirdiği kiosklar sayesinde halkın yüzde 72’inin katılımı sağlanmış. Bu proje Yalova Belediyesi’ne 2002 Sürdürülebilir Johannesburg Dünya Zirvesi’nde ödül kazandırmış. Aynı şekilde İstanbul’un en büyük ilçesi Gaziosmanpaşa’da bir süreden beri "katılımcı bütçe" uygulanıyor. Belediye Başkanı Erhan Erol, bütçesini yaptığı anket sonucu halkın önceliklerine göre belirliyor.
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Gila Benmayor
4,5 milyar doları deniz yutar mı?Öncelikle İstanbul Sanayi Odası’nı kutlamak gerek. Dünya gündeminin en üst sıralarındaki "küresel ısınma"yı konunun uzmanlarıyla Odakule’deki merkezinde masaya yatırdığı için.
"Denizli''de bin günde bin proje hayata geçirdik"Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, seçimlerden bu yana bin günlük görev süresinin dolduğunu ve bu süre zarfında binin üzerinde projenin hayata geçirildiğini belirtti.
Belediye Pendik''i kalkındıracak iki dev proje başlatıyorİstanbul''un üçüncü fuar merkezi ve 500 yat kapasiteli yeni marinasının temeli bu ay içerisinde atılacak. Yap işlet devret modeliyle hazırladığı projeler toplam 110 milyon dolara mal olacak.
Zeyport''a kiracıdan 10 milyon YTL teklifTCDD''nin İstanbul-Zeytinburnu''nda bulunan limanının satış ihalesine tek teklif, halen kiracı olan Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri''nden geldi.
Antalya Havalimanı’nda 3.2 milyar dolarlık ağlatan rekorAntalya Havalimanı işletmesi için dün yapılan ihaleyi Alman Fraport-IC Holding ortak girişim grubu 2 milyar 371 milyon Euro bedelle (3 milyar 197 milyon dolar) kazandı.
Gayrimenkul alımında yabancı şirkete sınır yokAnayasa Mahkemesi, yabancılara gayrimenkul satışının Bakanlar Kurulu kararıyla 30 hektara çıkarılabileceği şeklindeki düzenlemeyi iptal etti.
"İptal kararı satışları etkilemeyecek"Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, ''''Anayasa Mahkemesi''nin Yabancılara Mülk Satışıyla ilgili yasanın Bakanlar Kurulu''na yetki veren hükümlerini iptal etmesinin'''' satışları etkilemeyeceğini söyledi.
AKM''nin yenisi!..Kültür Bakanı Atilla Koç, TBMM''de CHP''li Hakkı Ülkü''nün sorusuna karşılık şu bilgiyi veriyor: Şu anda 50 bin metrekare kapalı alana sahip AKM''nin yerine 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni bir kültür merkezi yapacağız...Demek AKM''nin yerine yapılacak kültür merkezinin kapalı alan genişliği bellidir. Demek ki ortada yapılmış bir proje var. En azından bir taslak olduğu anlaşılıyor. Kültür Bakanı bu taslak veya projeyi neden açıklamıyor? Atilla Koç neden çekiniyor?
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Yıkıcı Kararlara Yapıcı Eleştriler!Mimarlık kültürünün gelişimi için konferanstan panele birçok etkinliğe imza atan Arkitera Mimarlık Merkezi, 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenleyeceği ‘AKM ve Kongre Vadisi’ paneli ile İstanbul’daki kültür yapılarının dönüştürülme sürecini tartışmaya açıyor.
VitrA ve Artema’nın Yeni Ürünleri Unicera’da SergilendiVitrA ve Artema markalarıyla, Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda sektörünün en büyük oyuncuları arasında yer alan Eczacıbaşı Yapı Grubu, 19. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı Unicera’da 2007 koleksiyonlarını ilk kez Türk tüketicisinin beğenisine sundu.
Boğaz’a ilk raylı köprüyü 2. Abdülhamid yapacaktıÜçüncü boğaz köprüsü yapılması gündemde olan İstanbul’daki ilk köprü, Pers kralı Darius (300 Spartalı filminde geçen Pers kralı Serhas’ın babası) tarafından, ordusunun karşı kıyıya geçirilmesi amacıyla bugünkü Beykoz ile Rumelihisarı arasında salların yan yana dizilmesiyle oluşturulan ve ordunun geçişinden sonra kaldırılan köprü oldu.
Pendik’e 2 dev projeİstanbul’un üçüncü fuar merkezi ile 500 yat kapasiteli marina projesi Pendik’te hayata geçiriliyor. Projelerin gerçekleşmesiyle birlikte toplam 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, fuar merkezi inşaatının bu ay içinde başlayacağını belirterek, “Fuar merkezinin içinde 600 yataklı otel, 3 bin kişilik kongre sarayı, açık ve kapalı otoparklar, restoranlar, kapalı çarşı tarzında dükkânlar bulunacak. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan fuar merkezi belediyemize herhangi bir yük getirmeyecek. Belediyenin kira kazancı yıllık 1.2 milyon YTL olacak ve bu miktar enflasyon oranında artacaktır. 2008 yılı içinde hizmete sunulacak projeyle 3 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak” dedi. 60 milyon dolara malolması planlanan fuar merkezinin ihalesini alan firma inşaatı yapacak, işletecek, belediyeye kira bedelini ödeyecek ve 30 yıl sonunda yaptıklarını devredecek. İstanbul’un 3. yat limanı olacak marinanın da 136 bin 300 metrekarelik bir alanda kurulacağını söyleyen Başkan Kaya şu bilgileri verdi: “İstanbul’un 3. yat limanı olacak marina da ‘yap işlet devret’ modeli ile yapılacak. Marina pojesinin, Pendik mendireğinin olduğu yerde yapılması ve 2008 yılının başlarında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Marinanın 50 milyon dolara mal olması bekleniyor. Belediyeye, yıllık 1.5 milyon YTL. kira geliri getirecek. Marinayla bin 500 kişi iş sahibi olacak.”
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Çimentoda 2008 yılı kaygısıSon dönemin en önemli rekabet ürünlerinden çimentoda işler tersine dönüyor. Çimento üretecileri, 2008’de fiyat odaklı rekabetten korkmaya başladılar. İnşaat sektörünün büyümesi, sektörü çok cazip hale getirmişti . Sabancı, Oyak, Lafarge, Limak, SetCiment, Heidelberg gibi Türk ve dünya sanayi devlerinin yer aldığı pazarın cazibesi yeni yatırımları körükledi. Plansız büyüme yatırımları sonucu 2008’de sektör arz patlaması yaşayacak. Türkiye Çimento Üreticileri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, “2008 beklentimiz griden siyaha döndü. 2008 yılında çok ciddi bir arz geliyor. Bu arzın miktarı 20 milyon tona yaklaşıyor 2010 yılına kadar. İhracat ile temanit altına alınmadan yapılan bu yatırımların yaratacağı rekabet çimento fiyatlarının düşmesine neden olacak. Bütün dünyada böyle oldu” değerlendirmesini yaptı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Halil Okşit
3 milyar dolarlık Antalya Havalimanı yarışıTürkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın uluslararası havalimanı terminalleri bugün ihaleye çıkıyor. Kazanan şirketin 17 yıl 3 ay 17 gün işletmesini yapacağı havalimanından 2.5-3 milyar dolar arasında gelir bekleniyor.
İki Atatürk Barajı kadar lisans verdikEnerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "enerjiden yüzde 30 tasarruf yaparsak; iki Atatürk Barajı yapmamış, petrole doğalgaza 6-6.5 milyar YTL para vermemiş oluruz" dedi. 26’ıncı Enerji Verimliği Haftası, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğündeki törenle başladı. Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile bürokratlar katıldı. Güler, göreve geldiklerinde Türkiye’de su kaynaklarının yüzde 35’inin kullanıldığını, yüzde 6’nın üzerinde inşaat sürdüğünü ve geriye kalan kısmın ise denizlere aktığını söyledi. Güler, boşa giden enerjinin iyi kullanılması gerektiğini bildirdi. Türkiye’nin güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfettiğini de belirten Güler, enerjiden yüzde 30 tasarruf yapılması halinde iki Atatürk Barajı yapılmamış olacağını kaydetti. Buraya gidecek paranın başka yerlere aktarılabileceğini söyleyen Güler, yüzde 30 enerji tasarrufu yapılabilmesi halinde Türkiye’nin 6 katrilyon lira tutarında doğal gaz santralı yapmak zorunda kalmayacağını anlattı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İzmir''de Üçkuyular''dan Karşıyaka''ya tüp geçit için proje hazırlanıyorİzmir''de Üçkuyular''dan Karşıyaka''ya deniz geçişi için bir tüp geçit projesi çalışması yapıldığını duyuran Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait bir yolcu uçağının kaçırılmasına ilişkin...
Atatürk Havalimanı’nda İETT-Havaş kapışmasıİETT Genel Müdürlüğü’nün 4 Nisan’da aldığı ’Bundan böyle Atatürk Havalimanı’nda sadece İETT’nin yolcu taşıyabileceği’ kararı üzerine Havaş’tan "Yasa ve yönetmelikler çerçevesinde hizmetimimize devam ediyoruz" açıklaması geldi.
İstanbul''da 12 adet yeraltı otoparkı yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, trafik ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelere 12 adet yer altı otoparkı yapılmasına karar verdi. Meclis 1. Başkan Vekili İdris Güllüce''nin yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, Fatih, Şişli, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Güngören ve Kağıthane gibi trafiğin ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelerde bütçeden kaynak ayrılmadan yap-işlet modeliyle 12 adet cadde altı otopark yapılmasını karara bağladı. Bu kapsamda Fatih''te 4, Şişli''de 3, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Güngören ve Kağıthane''de de 1''er yer altı otoparkı yapılacak. Yer altı otoparkı inşa edilmesi öngörülen alanlar, 5393 sayılı Belediye Kanunu''nun 18 (e) maddesi, otoparklar ise 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu''na göre 30 yıl süreyle kullanılmak üzere üst kullanım hakkı verilmeksizin ihale edilecek. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce büyük cadde ve meydanların altına otopark yapımıyla ilgili bir çalışma başlatmıştı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
İkiz Kuleler’in asansörcüsü geliyor12-15 Nisan’da 10’uncusu düzenlenen Asansör İstanbul 2007 fuarına, 11 Eylül saldırısında yıkılan İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) ve Burj El Arab gibi dünyanın önemli binalarına danışmanlık yapan Fortune Danışmanlık’ın sahibi James Fortune da geliyor.
Armani Casa, A+ Fuarı''na geliyorJnr Fuarcılık'' ın, A plus gayrimenkul sektör temsilcileri ile alıcıları buluşturduğu fuara ABD''de faaliyet gösteren Türk şirketleri de ilgi gösteriyor. Zeynep Özal ve Saadet Ada''nın girişimleriyle organize edilen ve 21-22 Nisan tarihlerinde Hilton Convention Center''da gerçekleşecek fuara, eski Fenerbahçe yöneticilerinden işadamı Abdullah Acar''ın sahibi olduğu Acar Holding''in ABD''deki şirketi Acar Enterprises LLC, Manhattan Downtown''da bulunan Chase Manhattan binası ve iç dizaynı Armani Casa tarafından yapılan bina ile katılacak.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
FundamantalistanbulPopülizm halkı değil ayrıcalıklı bir zümrenin kamu fikrini temsil eder... İdeoloji bir taraftan mevcut toplumsal pratiklerle bir kopuş yaratırken (sahicisinden daha sahici hale gelen) bir muhteva (benzerlikleri prototipe dönüştürme) ve süreklilik iddiası üzerine kurulur.
Tepeüstü Anadolu''nun Maslak''ı oluyorÜmraniye Tepeüstü, son 3 yılda peş peşe yükselen plazaları ve konut projeleriyle Anadolu yakasının en cazip bölgesi haline geldi.... Bazı şirketlerin merkez ofislerinin taşınmasıyla Anadolu’nun Maslak’ı olma yolunda ilerleyen Tepeüstü’nde ev fiyatları 1 yılda yüzde 25 arttı.
Allianoi için tuhaf bir öneriAllianoi antik kentini kurtarmak için DSİ tarafından önerilen projede, üzeri örtülerek su altında bırakılacak kalıntıların, kameralarla izlenerek turizme hizmet vermesinin planlandığı belirtildi. 1800 yıllık tarihe sahip, en sağlam Roma ılıcası olarak gösterilen Allianoi''nin yok olmaması için DSİ tarafından üretilen proje üzerine tartışmalar sürüyor. DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız , antik ılıcanın su altında kalacak bölümlerine yerleştirilecek kameralarla turizme hizmet verileceğini, bölgedeki kazılara sualtı arkeologlarınca devam edileceğini söyledi. Alliaoni Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş , DSİ''nin önerdiği projeye tepki gösterdi. Projeyle antik kentin sular altında kalacağına dikkati çeken Yaraş, "Önerdikleri proje kesinlikle korumaya yönelik bir proje değildir'''' diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Nasıl bir AKM?Evet evet, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi yıkılmalıdır! Çünkü, o meydan İstanbul’un, dolayısıyla da Türkiye’nin ne denli kalbiyse, iki gündür haykırdığım gibi, gudûbet AKM de "kültür"ün (!) kalbine saplanmış paslı bir kamadır. Haydi buldozerler, haydi grayderler, haydi ekstravatörler, betonu yerle bir edin!Ancaak! Ancağı şu ki, mutlaka aynı yere ve de mutlaka yeni merkez inşa edilmelidir.
Yüksek Mahkeme''den yabancılara satışa iptalAnayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu''na yabancı gerçek kişinin Türkiye''de edinebileceği taşınmazların belirtilen koşullarla yüzölçümü miktarını 30 hektara kadar artırmaya yetki veren yasa hükmünü iptal etti.
"Tadilat yetmez yıkılıp yapılmalı"Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen, "Atatürk Kültür Merkezi''nde müthiş bir tadilat, yıkılması anlamına geliyor. Yeniden yaptırılsa daha iyi olur" dedi.
Bu faiz çok yuva yıkarİstanbul''da birden fazla evi olanların 2.3 milyon adet evi var. Bu evlerin yaklaşık 1.6 milyon adedi yatırım amaçlı alınmış gayrimenkuller.
Seyrantepe''den ilk görüntüler geldiGalatasaray yönetimi Riva ve Seyrantepe projeleriyle ilgili dün divan kuruluna bilgi verdi. Başkan Özhan Canaydın yeni statla ilgili bazı çizimleri ilk kez gösterirken asbaşkan Adnan Polat sabır istedi.
TOKİ''den dönüşüm seferberliğiGecekondu dönüşüm projeleri konusunda merkezi idare adına yetkili hale gelen TOKİ, kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak için valiliklere bir yazı göndererek acil kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bölgelere dair çalışma yapılmasını istedi. Kentsel dönüşümün hızlanması bekleniyor.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Koç’tan AKM sözüKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2 haftadır tartışılan İstanbul Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılıp yerine yenisinin yapılması konusunda "Biz İstanbul AKM’yi yıkmıyor, yapıyoruz" diyerek, AKM’nin oldu bittiyle yıkılıp yerine iş merkezi ya da benzeri projeler yapılacağı iddialarına yanıt verdi. TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmelere katılan Bakan Koç, CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü’nün AKM’nin yıkılması yönündeki sorusunu cevaplandırdı. Koç, "AKM’nin ısıtma ve soğutma işlemi için 100 milyar lira harcamışız. Binayı tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanamıyoruz. İstanbul ve Taksim’in şartlarına uygun, uluslararası büyük organizasyonların yapılacağı bir kültür merkez yaptıracağız. Şu anda 50 bin metrekare kapalı alana sahip AKM’nin yerine, 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni bir kültür merkezi yapacağız" diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
TOKİ''den gecekondu dönüşüm harekatıGecekondu Kanunu''nda yapılan değişiklikle gecekondu dönüşüm projeleri konusunda merkezi idare adına yetkili hale gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yetkisi çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak için harekete geçti.
TMSF''nin "Carlton" ihalesi yine iptalGeçen hafta talep gelmediği için satışı bu haftaya ertelenen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) İstanbul Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait eski Carlton Oteli arsası ihalesi ikinci kez iptal edildi. İhale 15 gün sonra tekrarlanacak.
Bolu''da 4 lahit mezar bulunduBolu''nun Tepecik Mahallesi''nde yapılan hafriyat çalışması sırasında, Roma dönemine ait olduğu bildirilen 4 adet lahit mezar bulundu.
Yeraltı çarşısı yapım çalışmaları başladıGaziantep merkez Şahinbey Belediyesi tarafından projelendirilen yer altı geçidi ve çarşısının hafriyat çalışmalarına başlandı.
Müteahhit: İnşaat kaçak değil, yasalBakırköy''de inşaatı süren Bakırköy Alışveriş Merkezi’nin kaçak değil, ruhsatlı ve yasal olduğu açıklandı. İnşaatı yürüten firmalar adına yapılan açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ruhsat iptal davasının reddedildiği kaydedildi. Şöyle denildi: "...Bakırköy Belediye Başkanlığı’ndan 15.03.2004 gün ve 1082 sayı ile yapı ruhsatı, 12.06.2006 gün ve sayılı Tadil Yapı Ruhsatı ve Temel Üstü Ruhsatı alınmıştır. İnşaat temelden itibaren bugüne kadar tüm safahatında yapı ruhsatı ve eklerine uygun olarak yapılmış ve yapılmaktadır. Yani inşaat ruhsatlıdır ve asla kaçak değildir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın açtığı ruhsat iptal davası, 25.05.2006 tarihli kararı ile reddedilmiş, karar kesinleşmiştir. Haberde istinat edilen 05.04.2005 tarihli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü tarafından tanzim edilen tespit tutanağı inşaatla ilgili olmayıp sadece yolda izinsiz açılan tranşe ile ilgilidir." Açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin Bakırköy Belediye Başkanlığı aleyhine açtığı idari davada yapı ruhsatına ’ön olur’ alınmadığı, UTK/OKUME kararı bulunmadığı gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulmasının istendiği, mahkemenin davayı reddettiği ortaya çıktı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Borlu çimento üretildiEnerji Bakanı Hilmi Güler, bor madenli çimentonun yol yapımında kullanımı için yapılan ilk uygulama çalışmasına katıldı. Borlu çimento için ''Türk tipi çimento'' denebileceğini söyleyen Güler, çalışmaların başarıyla sonuçlanması durumunda bu çimentonun yol, bina ve baraj yapımında kullanılacağını söyledi. Güler, "Bu sayede yurtdışına ödediğimiz paradan büyük oranda tasarruf sağlanacak." diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
GYODER Başkanı: Yarım konuta mortgage olmazMortgage yasasına göre tamamlanmamış konutlara da kredi verilecek olmasını eleştiren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Bekir Cumurcu, "Dünyanın hiçbir yerinde yarım konuta mortgage verilmez" dedi.
Babası Berlin’i yaratamadı ama oğlu yeni İstanbul’u oluşturuyorHitler’in Berlin’i yeniden yaratması için görevlendirdiği ünlü mimar Albert Speer’in oğlu şimdi Sinpaş için yeni bir İstanbul yaratıyor.
Yabancılara mülk satışına kısmi iptalAnayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu''na, yabancı gerçek kişinin Türkiye''de edinebileceği taşınmazların belirtilen koşullarla yüzölçümü miktarını 30 hektara kadar artırmaya yetki veren yasa hükmünü iptal etti.
İstanbul''a 12 yeraltı otoparkı geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, trafik ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelere 12 adet yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.