Haberler

12 Nisan 2007, Perşembe

Kültür Merkezlerinin İçler Acısı DurumuKültür Merkezlerinin İçler Acısı Durumu09 Nisan 2007 tarihinde İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu tasarı AKM binası ile ilgili içerdiği öneri ile tartışmaların boyutunu da değiştiriyor. Öneri şu; “İstanbul’un Beyoğlu İlçesi Gümüşsuyu Mahallesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi yıkılarak yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanlar katılarak yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binası yapılacak”. AKM binasının yıkımının “2010 Avrupa Kültür Başkenti” başlığı altında sunulması da “Kültür Başkentliği”nin diğer gereklerini yerine getirdiğimiz anlamına mı geliyor? Haberin Devamı
Romus''la Romulus''u teslim aldıkRomus''la Romulus''u teslim aldıkAvusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 parça değer biçilmez tarihi eser, Türk yetkililere teslim edildi. Romus va Romulus’u dişi kurttan süt emerken gösteren paha biçilmez değerdeki heykelciğin de bulunduğu eserler Türkiye’ye getirildi.
Pilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorPilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorTürk ekonomisinin önemli kuruluşlarından biri olan Hacı Ömer Sabancı Holding kuruluşu ve 35 yıldır hizmet verdiği plastik sektörünün liderlerinden Pilsa Plastik Sanayi, 2007 yılında çalışmalarını geniş kitlelere duyurmak üzere tanıtım kampanyasına başladı.
Onduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya geleneksel bayi gezisinin 13. ‘sünü 22 - 29 Mart tarihlerinde Çin’in Shanghai kentinde düzenledi. Söz konusu gezi ile birçok ilke de imza atıldı.
Silivri''ye 61 akıllı villalık Nature Houses geliyorSilivri''ye 61 akıllı villalık Nature Houses geliyorİdea İnşaat''ın projesi olan Nature Houses, 61 villadan meydana geliyor. İlk etabı bu yılın sonunda teslim edilecek projedeki villalar akıllı ev teknolojisiyle inşa ediliyor.
MÜSİAD 250 üyeden para aldı Haliç manzaralı lüks bina yaptıMÜSİAD 250 üyeden para aldı Haliç manzaralı lüks bina yaptıMÜSİAD, Sütlüce’deki yeni merkezini geçen ay açtı. Murat Ülker ve Remzi Gür’ün de aralarında olduğu 250 üyesinden 4 milyon YTL bağış alarak binayı yapan dernek, bölgedeki arsa fiyatlarını ikiye katladı.
Tarihi eserleri moloz gibi döktülerTarihi eserleri moloz gibi döktülerMuğla''nın Bodrum ilçesinde bir araziye kimliği belirsiz kişiler tarafından Helenistik döneme ait çok sayıda tarihi eserin döküldüğü iddia edildi.
İstanbul Metrosu kapsamındaki yıkımlar başladıİstanbul Metrosu kapsamındaki yıkımlar başladıİBB Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Tedbir Müdürlüğü''nce oluşturulan ekiplerce İstanbul Metrosu Taksim-Yenikapı arasında Azapkapı-Unkapanı ve Yenikapı İstasyonları aç kapa alanlarında kalması nedeniyle istimlak işlemleri tamamlanan yapıların tahliye ve yıkım işlemine başlandı.
Küresel ısınma Akdeniz’i vuracakKüresel ısınma Akdeniz’i vuracakElektrik üretimi bitecek, turizm tersine dönecek, su sıkıntısı yaşanacak. Prof. Moreno Akdeniz için neler söyledi?
Kartepe''ye iki yeni otel daha geliyorKartepe''ye iki yeni otel daha geliyorThe Green Park Hotels&Resorts, Kocaeli Maşukiye''de bulunan Kartepe Kayak Merkezi''ne iki yeni otel daha yapacak. 4 yıldızlı oteller, 1000 yatak kapasiteli olarak inşa edilecek.
Akdamar haçında mesihin K’sıAkdamar haçında mesihin K’sıTürkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi’nin kubbesine yerleştirilmek üzere hazırlanan haçın üzerindeki şekillerle ilgili bilgi verdi.
Dairesi soyulana güvenlik şirketi ve müteahhit tazminat ödeyecekDairesi soyulana güvenlik şirketi ve müteahhit tazminat ödeyecekÜmraniye’de daireleri yüz binlerce YTL’ye alıcı bulan bir sitede oturan 45 yaşındaki Dilek Karaçam, 5 yıl önce evinin soyulması üzerine müteahhit firmaya ve güvenlik şirketine dava açtı.
Gewiss’te Adres DeğişikliğiGewiss’te Adres Değişikliği15 binden fazla ürün çeşidi ile sanayi, hizmet ve konut sektörlerindeki her türlü sistem mühendisliği ihtiyacına yanıt veren Gewiss, Anadolu yakasındaki yeni ofisine taşındı.
İstanbul’daki yangınların yarısının sebebi sigara!...İstanbul’daki yangınların yarısının sebebi sigara!...İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006 Faaliyet Raporu’nda yer alan verilere göre, itfaiye ekipleri 2006’da yangın, can kurtarma, güvenlik tedbiri olmak üzere 30 bin 917 olaya müdahale etti.
Emniyet şeridi yok trafik lambası çokEmniyet şeridi yok trafik lambası çokKaradenizli, yeni otoyol için “İyi güzel de” diyor ve ekliyor: “Trafik lambası çok, şehir içinden farkı yok. Bu nasıl otoyol?” Karadeniz’in omurgası 542 kilometrelik sahil yolunda Rize’den Sarp sınır kapısına uzanıyoruz.
Meğer kaçakmışMeğer kaçakmışİnşaatı sırasında yol çökerten göçük nedeniyle günlerce kamuoyunu meşgul eden ve yapımı bitme aşamasına gelen Bakırköy’ün göbeğindeki dev iş merkezi kaçak çıktı.
Başkan Topbaş; “3 yılda İstanbul’a 14 milyar YTL yatırım yaptık…”Başkan Topbaş; “3 yılda İstanbul’a 14 milyar YTL yatırım yaptık…”Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2006 Yılı Faaliyet Raporu”nu onayladı. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda 232 kabul, 62 red oyu kullanıldı.
Öğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy LimanıÖğrencilerin "Yeniden Canlandırma" anlayışı ve Karaköy Limanı01 - 05 Nisan 2007 tarihleri arasında Cardiff Üniversitesi’nin Coğrafya ve Planlama öğrencileriyle Mimar Sinan Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin yer aldığı bir workshop düzenlendi.
İzmir''e "dört dörtlük" arıtmaİzmir''e "dört dörtlük" arıtmaİZSU, kentin en önemli “4 yaşam havzası” olan Gediz, Menderes, Nif Çayı ve Yarımada bölgelerinde atık su arıtma tesisi ve kolektör hattı çalışmalarına başladı. İZSU bu kapsamda, 9 yeni biyolojik arıtma tesisi kuracak.
Dünden Bugüne AKMDünden Bugüne AKMKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından ilk olarak 2005 yılının Ağustos ayında ortaya atılan AKM''nin yıkım kararı, geçen zamanla beraber yavaş fakat sağlam adımlarla gerçekleştiriliyor. Bugün geldiğimiz noktada; koruma kurulu tarafından 1999 yılında tescillenen binanın tescilini kaldırılması ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısı gereğiyle yıkılması söz konusu. Geçen bir buçuk yıllık süre içerisinde, basında çıkan haberleri, köşe yazarlarının yorumlarını, itirazlarını basın aracılığıyla dile getiren mimarların görüşlerini ve sanatçıların tepkilerini, kararın gerçekleştirilme aşamalarının görülmesi için derledik.
GYODER''in Düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi 7''de Gayrimenkul Sektörünün Geleceği TartışılacakGYODER''in Düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi 7''de Gayrimenkul Sektörünün Geleceği TartışılacakGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin yedincisi 25 - 26 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.
Doxa’nın Dördüncü Sayısı ÇıktıDoxa’nın Dördüncü Sayısı ÇıktıDoxa dördüncü sayısıyla yoluna devam ediyor. Kapakta Danièle’ini yakınlarda yitirdiğimiz sinemanın efsane ikilisi Straubların Amerika - Sınıf Savaşımı filminden bir kare yer alıyor.
Geleceğin Tasarımcıları Milano’da “5 Senses: İstanbul” Sergisinde BuluşuyorGeleceğin Tasarımcıları Milano’da “5 Senses: İstanbul” Sergisinde BuluşuyorBu yıl 80. kuruluş yıldönümünü kutlayan Nurus, “motivasyon tasarımı” anlayışı ve çalışma yöntemleri ile Türk Endüstriyel Tasarımının gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Nurus, bu alandaki bilgi ve deneyimini ortaya koyarak Türkiye’de ve küresel çerçevede düzenlediği farklı projeler ve etkinlikler ile kararlı bir şekilde tasarımı destekliyor.
Amerika''da ve Dünyada İnşaat Firmalarının DurumuAmerika''da ve Dünyada İnşaat Firmalarının DurumuENR (Engineering News Record) uzun süreden beri mühendislik alanında çeşitli istatistikler hazırlıyor, inşaat sektöründeki gelişmeleri takip ediyor. 1964’ten beri özellikle Amerika’da inşaat sektöründe faaliyet yürüten çeşitli firmaların gelişim süreçlerini takip ederek kamuoyuna sunan ENR 2006 yılı sektör devlerini açıkladı. Hem Amerika’da hem de Amerika dışında çalışmalarını sürdüren çeşitli inşaat firmalarına yer veren ve bu firmalarının 2 yıl içerisindeki gelişim süreçlerini takip etmemizi sağlayan ENR’nin istatistikleri farklı kategorilerde yüzlerce firmaya yer veriyor.
Yıkıcı Kararlara Yapıcı Eleştriler!Mimarlık kültürünün gelişimi için konferanstan panele birçok etkinliğe imza atan Arkitera Mimarlık Merkezi, 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenleyeceği ‘AKM ve Kongre Vadisi’ paneli ile İstanbul’daki kültür yapılarının dönüştürülme sürecini tartışmaya açıyor.
VitrA ve Artema’nın Yeni Ürünleri Unicera’da SergilendiVitrA ve Artema markalarıyla, Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda sektörünün en büyük oyuncuları arasında yer alan Eczacıbaşı Yapı Grubu, 19. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı Unicera’da 2007 koleksiyonlarını ilk kez Türk tüketicisinin beğenisine sundu.
Boğaz’a ilk raylı köprüyü 2. Abdülhamid yapacaktıÜçüncü boğaz köprüsü yapılması gündemde olan İstanbul’daki ilk köprü, Pers kralı Darius (300 Spartalı filminde geçen Pers kralı Serhas’ın babası) tarafından, ordusunun karşı kıyıya geçirilmesi amacıyla bugünkü Beykoz ile Rumelihisarı arasında salların yan yana dizilmesiyle oluşturulan ve ordunun geçişinden sonra kaldırılan köprü oldu.
Pendik’e 2 dev projeİstanbul’un üçüncü fuar merkezi ile 500 yat kapasiteli marina projesi Pendik’te hayata geçiriliyor. Projelerin gerçekleşmesiyle birlikte toplam 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, fuar merkezi inşaatının bu ay içinde başlayacağını belirterek, “Fuar merkezinin içinde 600 yataklı otel, 3 bin kişilik kongre sarayı, açık ve kapalı otoparklar, restoranlar, kapalı çarşı tarzında dükkânlar bulunacak. Yap-işlet-devret modeliyle yapılacak olan fuar merkezi belediyemize herhangi bir yük getirmeyecek. Belediyenin kira kazancı yıllık 1.2 milyon YTL olacak ve bu miktar enflasyon oranında artacaktır. 2008 yılı içinde hizmete sunulacak projeyle 3 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak” dedi. 60 milyon dolara malolması planlanan fuar merkezinin ihalesini alan firma inşaatı yapacak, işletecek, belediyeye kira bedelini ödeyecek ve 30 yıl sonunda yaptıklarını devredecek. İstanbul’un 3. yat limanı olacak marinanın da 136 bin 300 metrekarelik bir alanda kurulacağını söyleyen Başkan Kaya şu bilgileri verdi: “İstanbul’un 3. yat limanı olacak marina da ‘yap işlet devret’ modeli ile yapılacak. Marina pojesinin, Pendik mendireğinin olduğu yerde yapılması ve 2008 yılının başlarında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Marinanın 50 milyon dolara mal olması bekleniyor. Belediyeye, yıllık 1.5 milyon YTL. kira geliri getirecek. Marinayla bin 500 kişi iş sahibi olacak.”
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Çimentoda 2008 yılı kaygısıSon dönemin en önemli rekabet ürünlerinden çimentoda işler tersine dönüyor. Çimento üretecileri, 2008’de fiyat odaklı rekabetten korkmaya başladılar. İnşaat sektörünün büyümesi, sektörü çok cazip hale getirmişti . Sabancı, Oyak, Lafarge, Limak, SetCiment, Heidelberg gibi Türk ve dünya sanayi devlerinin yer aldığı pazarın cazibesi yeni yatırımları körükledi. Plansız büyüme yatırımları sonucu 2008’de sektör arz patlaması yaşayacak. Türkiye Çimento Üreticileri Birliği Başkanı Adnan İğnebekçili, “2008 beklentimiz griden siyaha döndü. 2008 yılında çok ciddi bir arz geliyor. Bu arzın miktarı 20 milyon tona yaklaşıyor 2010 yılına kadar. İhracat ile temanit altına alınmadan yapılan bu yatırımların yaratacağı rekabet çimento fiyatlarının düşmesine neden olacak. Bütün dünyada böyle oldu” değerlendirmesini yaptı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Halil Okşit
3 milyar dolarlık Antalya Havalimanı yarışıTürkiye’nin turizm başkenti Antalya’nın uluslararası havalimanı terminalleri bugün ihaleye çıkıyor. Kazanan şirketin 17 yıl 3 ay 17 gün işletmesini yapacağı havalimanından 2.5-3 milyar dolar arasında gelir bekleniyor.
İki Atatürk Barajı kadar lisans verdikEnerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "enerjiden yüzde 30 tasarruf yaparsak; iki Atatürk Barajı yapmamış, petrole doğalgaza 6-6.5 milyar YTL para vermemiş oluruz" dedi. 26’ıncı Enerji Verimliği Haftası, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğündeki törenle başladı. Törene Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile bürokratlar katıldı. Güler, göreve geldiklerinde Türkiye’de su kaynaklarının yüzde 35’inin kullanıldığını, yüzde 6’nın üzerinde inşaat sürdüğünü ve geriye kalan kısmın ise denizlere aktığını söyledi. Güler, boşa giden enerjinin iyi kullanılması gerektiğini bildirdi. Türkiye’nin güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfettiğini de belirten Güler, enerjiden yüzde 30 tasarruf yapılması halinde iki Atatürk Barajı yapılmamış olacağını kaydetti. Buraya gidecek paranın başka yerlere aktarılabileceğini söyleyen Güler, yüzde 30 enerji tasarrufu yapılabilmesi halinde Türkiye’nin 6 katrilyon lira tutarında doğal gaz santralı yapmak zorunda kalmayacağını anlattı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İzmir''de Üçkuyular''dan Karşıyaka''ya tüp geçit için proje hazırlanıyorİzmir''de Üçkuyular''dan Karşıyaka''ya deniz geçişi için bir tüp geçit projesi çalışması yapıldığını duyuran Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Diyarbakır-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayollarına ait bir yolcu uçağının kaçırılmasına ilişkin...
Atatürk Havalimanı’nda İETT-Havaş kapışmasıİETT Genel Müdürlüğü’nün 4 Nisan’da aldığı ’Bundan böyle Atatürk Havalimanı’nda sadece İETT’nin yolcu taşıyabileceği’ kararı üzerine Havaş’tan "Yasa ve yönetmelikler çerçevesinde hizmetimimize devam ediyoruz" açıklaması geldi.
İstanbul''da 12 adet yeraltı otoparkı yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, trafik ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelere 12 adet yer altı otoparkı yapılmasına karar verdi. Meclis 1. Başkan Vekili İdris Güllüce''nin yönettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında, Fatih, Şişli, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Güngören ve Kağıthane gibi trafiğin ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelerde bütçeden kaynak ayrılmadan yap-işlet modeliyle 12 adet cadde altı otopark yapılmasını karara bağladı. Bu kapsamda Fatih''te 4, Şişli''de 3, Kadıköy, Bahçelievler, Üsküdar, Güngören ve Kağıthane''de de 1''er yer altı otoparkı yapılacak. Yer altı otoparkı inşa edilmesi öngörülen alanlar, 5393 sayılı Belediye Kanunu''nun 18 (e) maddesi, otoparklar ise 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu''na göre 30 yıl süreyle kullanılmak üzere üst kullanım hakkı verilmeksizin ihale edilecek. Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce büyük cadde ve meydanların altına otopark yapımıyla ilgili bir çalışma başlatmıştı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
İkiz Kuleler’in asansörcüsü geliyor12-15 Nisan’da 10’uncusu düzenlenen Asansör İstanbul 2007 fuarına, 11 Eylül saldırısında yıkılan İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) ve Burj El Arab gibi dünyanın önemli binalarına danışmanlık yapan Fortune Danışmanlık’ın sahibi James Fortune da geliyor.
Armani Casa, A+ Fuarı''na geliyorJnr Fuarcılık'' ın, A plus gayrimenkul sektör temsilcileri ile alıcıları buluşturduğu fuara ABD''de faaliyet gösteren Türk şirketleri de ilgi gösteriyor. Zeynep Özal ve Saadet Ada''nın girişimleriyle organize edilen ve 21-22 Nisan tarihlerinde Hilton Convention Center''da gerçekleşecek fuara, eski Fenerbahçe yöneticilerinden işadamı Abdullah Acar''ın sahibi olduğu Acar Holding''in ABD''deki şirketi Acar Enterprises LLC, Manhattan Downtown''da bulunan Chase Manhattan binası ve iç dizaynı Armani Casa tarafından yapılan bina ile katılacak.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
FundamantalistanbulPopülizm halkı değil ayrıcalıklı bir zümrenin kamu fikrini temsil eder... İdeoloji bir taraftan mevcut toplumsal pratiklerle bir kopuş yaratırken (sahicisinden daha sahici hale gelen) bir muhteva (benzerlikleri prototipe dönüştürme) ve süreklilik iddiası üzerine kurulur.
Tepeüstü Anadolu''nun Maslak''ı oluyorÜmraniye Tepeüstü, son 3 yılda peş peşe yükselen plazaları ve konut projeleriyle Anadolu yakasının en cazip bölgesi haline geldi.... Bazı şirketlerin merkez ofislerinin taşınmasıyla Anadolu’nun Maslak’ı olma yolunda ilerleyen Tepeüstü’nde ev fiyatları 1 yılda yüzde 25 arttı.
Allianoi için tuhaf bir öneriAllianoi antik kentini kurtarmak için DSİ tarafından önerilen projede, üzeri örtülerek su altında bırakılacak kalıntıların, kameralarla izlenerek turizme hizmet vermesinin planlandığı belirtildi. 1800 yıllık tarihe sahip, en sağlam Roma ılıcası olarak gösterilen Allianoi''nin yok olmaması için DSİ tarafından üretilen proje üzerine tartışmalar sürüyor. DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız , antik ılıcanın su altında kalacak bölümlerine yerleştirilecek kameralarla turizme hizmet verileceğini, bölgedeki kazılara sualtı arkeologlarınca devam edileceğini söyledi. Alliaoni Kazısı Bilimsel Heyeti Başkanı Ahmet Yaraş , DSİ''nin önerdiği projeye tepki gösterdi. Projeyle antik kentin sular altında kalacağına dikkati çeken Yaraş, "Önerdikleri proje kesinlikle korumaya yönelik bir proje değildir'''' diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Nasıl bir AKM?Evet evet, Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi yıkılmalıdır! Çünkü, o meydan İstanbul’un, dolayısıyla da Türkiye’nin ne denli kalbiyse, iki gündür haykırdığım gibi, gudûbet AKM de "kültür"ün (!) kalbine saplanmış paslı bir kamadır. Haydi buldozerler, haydi grayderler, haydi ekstravatörler, betonu yerle bir edin!Ancaak! Ancağı şu ki, mutlaka aynı yere ve de mutlaka yeni merkez inşa edilmelidir.
Yüksek Mahkeme''den yabancılara satışa iptalAnayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu''na yabancı gerçek kişinin Türkiye''de edinebileceği taşınmazların belirtilen koşullarla yüzölçümü miktarını 30 hektara kadar artırmaya yetki veren yasa hükmünü iptal etti.
"Tadilat yetmez yıkılıp yapılmalı"Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Meriç Sümen, "Atatürk Kültür Merkezi''nde müthiş bir tadilat, yıkılması anlamına geliyor. Yeniden yaptırılsa daha iyi olur" dedi.
Bu faiz çok yuva yıkarİstanbul''da birden fazla evi olanların 2.3 milyon adet evi var. Bu evlerin yaklaşık 1.6 milyon adedi yatırım amaçlı alınmış gayrimenkuller.
Seyrantepe''den ilk görüntüler geldiGalatasaray yönetimi Riva ve Seyrantepe projeleriyle ilgili dün divan kuruluna bilgi verdi. Başkan Özhan Canaydın yeni statla ilgili bazı çizimleri ilk kez gösterirken asbaşkan Adnan Polat sabır istedi.
TOKİ''den dönüşüm seferberliğiGecekondu dönüşüm projeleri konusunda merkezi idare adına yetkili hale gelen TOKİ, kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak için valiliklere bir yazı göndererek acil kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bölgelere dair çalışma yapılmasını istedi. Kentsel dönüşümün hızlanması bekleniyor.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Koç’tan AKM sözüKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2 haftadır tartışılan İstanbul Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılıp yerine yenisinin yapılması konusunda "Biz İstanbul AKM’yi yıkmıyor, yapıyoruz" diyerek, AKM’nin oldu bittiyle yıkılıp yerine iş merkezi ya da benzeri projeler yapılacağı iddialarına yanıt verdi. TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmelere katılan Bakan Koç, CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü’nün AKM’nin yıkılması yönündeki sorusunu cevaplandırdı. Koç, "AKM’nin ısıtma ve soğutma işlemi için 100 milyar lira harcamışız. Binayı tam anlamıyla verimli bir şekilde kullanamıyoruz. İstanbul ve Taksim’in şartlarına uygun, uluslararası büyük organizasyonların yapılacağı bir kültür merkez yaptıracağız. Şu anda 50 bin metrekare kapalı alana sahip AKM’nin yerine, 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni bir kültür merkezi yapacağız" diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
TOKİ''den gecekondu dönüşüm harekatıGecekondu Kanunu''nda yapılan değişiklikle gecekondu dönüşüm projeleri konusunda merkezi idare adına yetkili hale gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), yetkisi çerçevesinde kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmak için harekete geçti.
TMSF''nin "Carlton" ihalesi yine iptalGeçen hafta talep gelmediği için satışı bu haftaya ertelenen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) İstanbul Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait eski Carlton Oteli arsası ihalesi ikinci kez iptal edildi. İhale 15 gün sonra tekrarlanacak.
Bolu''da 4 lahit mezar bulunduBolu''nun Tepecik Mahallesi''nde yapılan hafriyat çalışması sırasında, Roma dönemine ait olduğu bildirilen 4 adet lahit mezar bulundu.
Yeraltı çarşısı yapım çalışmaları başladıGaziantep merkez Şahinbey Belediyesi tarafından projelendirilen yer altı geçidi ve çarşısının hafriyat çalışmalarına başlandı.
Müteahhit: İnşaat kaçak değil, yasalBakırköy''de inşaatı süren Bakırköy Alışveriş Merkezi’nin kaçak değil, ruhsatlı ve yasal olduğu açıklandı. İnşaatı yürüten firmalar adına yapılan açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ruhsat iptal davasının reddedildiği kaydedildi. Şöyle denildi: "...Bakırköy Belediye Başkanlığı’ndan 15.03.2004 gün ve 1082 sayı ile yapı ruhsatı, 12.06.2006 gün ve sayılı Tadil Yapı Ruhsatı ve Temel Üstü Ruhsatı alınmıştır. İnşaat temelden itibaren bugüne kadar tüm safahatında yapı ruhsatı ve eklerine uygun olarak yapılmış ve yapılmaktadır. Yani inşaat ruhsatlıdır ve asla kaçak değildir. Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın açtığı ruhsat iptal davası, 25.05.2006 tarihli kararı ile reddedilmiş, karar kesinleşmiştir. Haberde istinat edilen 05.04.2005 tarihli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü tarafından tanzim edilen tespit tutanağı inşaatla ilgili olmayıp sadece yolda izinsiz açılan tranşe ile ilgilidir." Açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin Bakırköy Belediye Başkanlığı aleyhine açtığı idari davada yapı ruhsatına ’ön olur’ alınmadığı, UTK/OKUME kararı bulunmadığı gerekçesiyle iptali ve yürütmesinin durdurulmasının istendiği, mahkemenin davayı reddettiği ortaya çıktı.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Borlu çimento üretildiEnerji Bakanı Hilmi Güler, bor madenli çimentonun yol yapımında kullanımı için yapılan ilk uygulama çalışmasına katıldı. Borlu çimento için ''Türk tipi çimento'' denebileceğini söyleyen Güler, çalışmaların başarıyla sonuçlanması durumunda bu çimentonun yol, bina ve baraj yapımında kullanılacağını söyledi. Güler, "Bu sayede yurtdışına ödediğimiz paradan büyük oranda tasarruf sağlanacak." diye konuştu.
Tarih: 12 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
GYODER Başkanı: Yarım konuta mortgage olmazMortgage yasasına göre tamamlanmamış konutlara da kredi verilecek olmasını eleştiren Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Bekir Cumurcu, "Dünyanın hiçbir yerinde yarım konuta mortgage verilmez" dedi.
Babası Berlin’i yaratamadı ama oğlu yeni İstanbul’u oluşturuyorHitler’in Berlin’i yeniden yaratması için görevlendirdiği ünlü mimar Albert Speer’in oğlu şimdi Sinpaş için yeni bir İstanbul yaratıyor.
Yabancılara mülk satışına kısmi iptalAnayasa Mahkemesi, Bakanlar Kurulu''na, yabancı gerçek kişinin Türkiye''de edinebileceği taşınmazların belirtilen koşullarla yüzölçümü miktarını 30 hektara kadar artırmaya yetki veren yasa hükmünü iptal etti.
İstanbul''a 12 yeraltı otoparkı geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, trafik ve park sorununun yoğun olarak yaşandığı ilçelere 12 adet yeraltı otoparkı yapılmasına karar verdi.
Nükleerciler İstanbul’da buluşuyor“Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi” bugün Galatasaray Üniversitesi’nde düzenlenecek. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM) düzenleyeceği kongrenin açılışına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in katılması bekleniyor. TASAM’dan yapılan açıklamada, TASAM’ın “Sürdürülebilir Kalkınma için Nükleer Enerji” başlıklı projenin 8’inci basamağı olarak Galatasaray Üniversitesi’nde “Uluslararası Nükleer Enerji Kongresi”nin gerçekleştirileceği bildirildi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Kentsel dönüşüm emlak değerini en az 3 kat artıracakİstanbul Gayrimenkul Değerleme şirketinin araştırmasına göre imar yoğunluğu artırılmasa da, bir kentsel dönüşüm projesi mülkün değerini en az 3 kat artıracak.
İETT’nin hedefi toplu taşımayı daha da geliştirmek…İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İETT Genel Müdürlüğü’nün “2006 Faaliyet Raporu”nu oyçokluğuyla onayladı.
Teknoloji parkına Meclis’ten onayTBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda, İstanbul’un Pendik ilçesinde kentsel dönüşüm ve ileri teknoloji parkı kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. AK Parti Samsun Milletvekili Mustafa Demir’in başkanlığında toplanan komisyon, Pendik Kentsel Dönüşüm ve İleri Teknoloji Parkı Projesi Kanun Tasarısını ele aldı. Kanunun adı “Pendik Kentsel Dönüşüm ve İstanbul İleri Teknoloji Parkı Projesi Kanun Tasarısı” olarak değiştirildi. Tasarı, Pendik’te kentsel dönüşüm ve gelişim projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve görüntünün geliştirilmesi ile teknoloji parkı kurularak ülke ekonomisine yüksek değerli katkı sağlamayı amaçlıyor. Tasarı ayrıca Pendik Kentsel Dönüşüm ve İleri Teknoloji Parkı alanı içindeki her türlü arsa ve araziler ile bunlar üzerinde bulunan bütün yapıların iyileştirilmesini, tasfiyesini, yenilenmesini, geliştirilmesini kapsıyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
TOKİ''den bahar müjdesi İstanbul''a 8 bin konut dahaBahar kampanyası çerçevesinde Edirne’den Diyarbakır’a, Adana’dan Giresun’a tam 50 il ve 119 bölgede toplam 34.394 sosyal konutu satışa çıkaran Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) listesinde İstanbul''un payına 8000 konut düşecek.
Şehir merkezlerinde termik santrale izin yokÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Yalova gibi kentlerde; belediye sınırları içinde, nüfus yoğunluğu olan yerlerde çimento ve demir çelik fabrikaları ile termik santrallere müsaade etmeyeceklerini açıkladı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Pepe, “Akışkan yatak olsa da, bu tür santrallerin bacasına filtre takılsa da, gerekli limitler sağlansa ve burada kullanılacak kömür gemiyle getirilse de, bu kömürün bantlarla taşınırken çıkaracağı toz bile bölgeye felaket olarak yeter. Böyle bir santrale Bakanlık olarak müsaade etmeyiz” dedi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Piar Gallup konut sektörünü araştırıyorYaklaşık 5 yıl önce hisseleri Taylor Nelson Sofres''e (TNS) satılarak isim değiştiren Piar Gallup araştırma şirketi, Türkiye''de konut sektörüne yönelik araştırma başlatıyor.
Atatürk Havalimanı Havaş otobüslerine kapatıldı ulaşımı İETT sağlayacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''na bağlı İETT Genel Müdürlüğü, Atatürk Havalimanı''nda faaliyet gösteren Havaş servislerinin kaldırılması kararı aldı.
Küçükayasofya Camisi''nin çevresindeki yapılar yıkılıyorRestorasyonu geçen yıl tamamlanan 1500 yaşındaki Küçükayasofya Camisi''nin etrafındaki yapılar, Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılıyor. Yıkımlar "Tarihi Eserlerin İhyası" gerekçesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ın talimatıyla gerçekleşiyor. Eminönü-Küçükayasofya Camisi etrafındaki 5 binanın yıkımına başlandı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Yibitaş’a gelen Portekizli dev bir fabrika daha kuracakYibitaş Lafarge’ı alarak Türk çimento piyasasına giren Portekizli çimento devi Cimpor, Ankara Hasanoğlan’da yeni bir fabrika kuracak.
EXPO 2015 önemli!Bundan birkaç hafta evvel yaptığım iki seyahat, birden ve tesadüfen, “EXPO 2015” ile tanışmama yol açtı. Önce İzmir Organize Sanayi Bölgesi’nde Ekodiyalog programı yapılırken, sonra da Milano’da bir toplantıda, aniden EXPO 2015 karşıma çıkıverdi.
Sanatçılara soruşturma27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü''nde Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde "Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve AKM''nin yıkılması" planını protesto eden 50 sanatçı hakkında soruşturma açıldı. İlk olarak eyleme katılanlardan 3 kişi hakkında işlem başlatırken diğer sanatçıların da savunma vermek üzere hafta sonuna kadar çağrılacağı ifade edildi. Soruşturmaya tepki gösteren Kültür Sanat- Sen Sendikası Sekreteri Cemal Balkız "Soruşturmaların amacı, çalışanlara gözdağı vermektir" dedi.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Necla Görgeç
2008 çimentonun kara yılı olacakOYAK Grubu’nun çimento ve beton sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinin bilançolarını açıklayan Celal Çağlar, sektörde artan yatırımlara dikkat çekerek “2007 son iyi yılımız olacak. Bazı arkadaşlar 2008’i gri olarak gördüklerini söylediler ama ben net konuşacağım; 2008 çimento sektörü açısından kara bir yıl olacak” dedi.
Yeni AKM nasıl olmalı?..AKM yıkılmalıdır. İstanbul adına bir simge olamayan dış görünüşü ve asla işlevsel olmayan, yetersiz ve kalitesiz iç yapısı ile AKM yıkılmalıdır.
Sanayiciler küresel ısınma toplantısına ilgi göstermediİstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği, Kyoto Protokolü ve Türkiye’nin Rolü” başlıklı toplantıya sera gazlarından en çok sorumlu tutulan kesim olmasına rağmen sanayiciler katılmadı. İSO Genel Sekreteri Mete Meleksoy, Türkiye’nin karbondioksit emisyonunun Portekiz’den 3 kat aşağıda olduğunu ve Portekiz’in de Kyoto Protokolü’ne göre karbondioksit emisyonu nu yüzde 27 artırmak istediğini söyledi. Türkiye, ABD, Avustralya ve Hırvatistan ise Kyoto Protokolü’ne henüz imza koymadı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Evrim Ergin
AKM''yle gölge boksuSon dönemin en tartışmalı iki konusu hiç beklenmedik biçimde iç içe geçiverdi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısının içine, AKM''nin yıkılmasını da ekleyen Ankaralı bürokratları tebrik etmek gerek.
Cumurcu: Sıfır faizli kredi verilse bile nüfusun yüzde 50''si konut sahibi olamazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, "Tutsat (mortgage) dar gelirlinin konut sahibi olması sistemi değildir. Sıfır faizli kredi verseniz dahi nüfusun yüzde 50''si konut sahibi olamaz" dedi.
''Konut fiyatını müteahhitler uçurdu''Türkiye''de çimentonun Avrupa''dan ucuz olduğunu belirten Oyak Çimento Başkanı Çağlar ''Ama konut fiyatı müteahhitler yüzünden Avrupa ayarında'' dedi.
''Carlton'' elde kaldıTMSF''nin Halis Toprak''ın borçlarına karşılık ihaleye çıkardığı eski Carlton Oteli arazisi ipotekli çıktı. Muhammen bedeli 49.5 milyon YTL olan arsanın fiyatı ipotek nedeniyle 96 milyon YTL''ye çıkınca iki talipli teklifini geri çekti.
Vakko arazisine 110 milyon dolarlık yatırım yapacağızVakko’nun İstanbul Merter’deki 40 bin metrekare büyüklüğündeki arazisini 8 talip arasından kapan Akkom İnşaat’ın üç ortağından biri Colin’s Jeans’in sahibi Nurettin Eroğlu, "Merter’deki araziyi 56 milyon dolara aldık. Bunun üzerine 50-55 milyon dolarlık bir yatırımla alışveriş merkezi veya rezidans yapacağız. Bizde finansal sıkıntı yok. Para bol, yatıracak doğru proje arıyoruz" dedi.
"AKM''yi tasarıdan çıkarın"İstanbul''un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu. 2010 Girişim Grubu ise "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yasası" olarak hazırlanan...
Kartepe’ye iki otel daha inşa ediliyorKocaeli Maşukiye’de bulunan Kartepe Kayak Merkezi’ne iki yeni otel daha yapılıyor. The Green Park Hotels&Resorts, 1.700 metre zirvedeki resort Kartepe’nin yanına iki tane 4 yıldızlı otel yapacak. Yeni otellerle birlikte Kartepe’deki yatak kapasitesi 1.800 olacak. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe; The Green Park Grubu’nun Kartepe’de yeni otel yapmasını deklekleyeceklerini belirterek "Bu konuda, kendilerini destekleriz. Her türlü kolaylığı gösteririz" dedi. The Green Park Hotels&Resorts Başkan Yardımcısı Atilla Üstündağ, yeni otellerin inşaatının, halen Pendik sahilinde devam eden 5 yıldızlı otelin açılışından sonra başlayacağını bildirdi. Sapanca Gölü ve Körfez manzaralı Kartepe’de yaklaşık 3 bin çeşit bitki bulunuyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Bir Kültür Başkenti için fikirlerDuyduk ki, İstanbul 2010''da bir kültür başkenti olacakmış. Zaman akıyor, İstanbul hızla 2010''a ilerliyor. Birkaç kişi hemen bir araya geldik, bir kültür başkentine yakışacak fikirler ve planlar ürettik.
AKM, vasatlık ve cumhuriyetçilikAklı sıra ’cumhuriyetçilik’e toz kondurmayacak ya, vasat bagetinin kıymeti eh işte kamıştan menkûl bir orkestra şefimiz, ’devrim vidası sıkmak gerekiyor’ buyurmuştu.
4. Dünya Belediye Başkanları zirvesi mi, dinler arası diyalog mu?Dünya Belediye Başkanları toplantısı geçen eylül ayında yapılacaktı. Ancak davetlilerin çeşitli bahaneleriyle -bazıları kendi ülkelerinde seçim var diye- gelemeyeceklerini bildirdiklerinden toplantı ertelenerek 12 Nisan (yarın) tarihine bırakılmıştı.
Aral Gölü suyuna kavuşuyorKazakistan hükümeti, bir çevre katliamı ürününe dönüşen Aral Gölü''nü kurtarma projesi için Dünya Bankası''ndan 126 milyon dolar (173 milyon YTL) fon aldı. BBC''nin internet sayfasında yayımlanan habere göre dünyanın dördüncü büyük gölü olan ve 1970''lerden beri kuruyan, su hacmi hızla azalan, Özbekistan ve Kazakistan''ın arasında yer alan Aral için başlatılan ikinci proje olacak bu çalışma kapsamında yeni bir baraj yapılarak su hacminin yükseltilmesi ve doğal yaşamın korunması planlanıyor.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul’un yarısı sigaradan yandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre, 2006’da İstanbul’da çıkan 22 bin 64 adet yangının yüzde 48’ine sigara neden oldu. İtfaiye ekipleri 2006’da yangın, can kurtarma, güvenlik tedbiri olmak üzere 30 bin 917 olaya müdahale etti. Bu olayların 20 bin 181’i Avrupa Yakası’nda, 10 bin 736 adedi ise Anadolu Yakası’nda meydana geldi. İstanbul’da geçen yıl 22 bin 64 yangın çıkarken, yangın nedenlerinde sigara başı çekti. İstanbul’daki 10 bin 527 yangının sigara yüzünden çıktığı tespit edildi. 3 bin 273 yangın elektrik kontağından, 1375 yangın baca yüzünden çıkarken, çocukların ateşle oynaması yüzünden ise 1294 yangın çıktı. Yangınların 11 bin 112’si başlangıçta söndürüldü. 10 bin 56 olay kısmen yanma, 896 olay ise tamamen yanma ile sonuçlandı. İstanbul’daki yangınların yüzde 22’si konutlarda çıktı.
Tarih: 11 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Tapulara ihtiyati tedbirAcaristanbul''da bulunan 215 parseldeki 340, 216 parseldeki 614 kat irtifakı tapusunun iptali için açılan davada taşınmazlara ihtiyati tedbir konuldu.
Aspendos her türlü etkinliğe kapanacakAntalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, ''Yapısal ve acil güvenlik sorunları bulunuyor'' dediği Aspendos Antik Tiyatrosu''nun tüm etkinliklere kapatılmasına karar verdi.
Gayrimenkul devleri zirvede buluşacakGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Gayrimenkul Zirvesi''nde, ''Avrupa''nın kültür başkenti'' seçilen İstanbul''daki gayrimenkul yatırım fırsatlarının masaya yatırılacağını söyledi.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.