Haberler

27 Nisan 2007, Cuma

Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye’deki Konutlara Yurtdışından Gelen Büyük Talep!Türkiye gayrimenkul sektörünü ve uluslararası gayrimenkul yatırımcılarını biraraya getiren Gayrimenkul Zirvesi’nin 7.’si, 26 Nisan’da gerçekleşen 3 oturumla sona erdi. “Alışveriş Merkezi Yatırımları”, “Mortage Yasası” ve “Konut - İkinci Ev Yatırımları” başlıklarının tartışıldığı zirve gününde “hem yerli hem yabancı alıcılar için Türkiye’de konut ihtiyacı” olduğunun vurgulandığı “Konut ve İkinci Ev Yatırımları” oturumu dikkat çekti. Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi’nin moderatörlüğünde yürütülen toplantıda sırayla söz alan konuşmacılar, Parador Proporties Kurucu Ortağı Jack Hamilton, Martı GYO Ortağı Oya Narin, Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel ve Affordable Housing Institute Kurucu Başkanı David Smith oldu. Haberin Devamı
Avrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği Küresel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri AçıklandıAvrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra, bu yılın Avrupa Birliği Kültürel Miras / Europa Nostra Ödülleri’ni açıkladı. Ödüller, 8 Haziran 2007’de İsveç’teki Stockholm Belediye Binası’nda yapılacak yıllık Avrupa Mirası Ödülleri Töreni’nde sahiplerine sunulacak.
Ankara’ya Dev Bir Park DahaAnkara’ya Dev Bir Park DahaBüyükşehir Belediyesi, Batıkent’teki atıl vaziyette bulunan alanı düzenleyerek Başkent’e yeni bir park daha kazandırıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Batıkent’te uzun süredir atıl durumda bulunan boş alanı düzenleyerek halkın yararlanabileceği büyük bir park haline getiriyor.
6 katlı apartmanı hafriyat çöktürdü6 katlı apartmanı hafriyat çöktürdüŞirinevler’de 25 yıllık 6 katlı Jale Apartmanı, yanda yapılan hafriyatın taşıyıcı kolonlarına zarar vermesi yüzünden dün akşam üzeri büyük bir gürültüyle çöktü. Çatırdama sesleri üzerine boşaltılan binanın enkazında kalan iki kişiden biri yaralı kurtarıldı.
Gayrimenkul yatırımları seçimi bekliyorGayrimenkul yatırımları seçimi bekliyorABD’li Donald Trump’ın isim hakkını satın alan Yeşil İnşaat, projelere 2008’de start verecek. Merrill Lynch GPI ise seçim sonrası yatırımları için İstanbul ve dışında arazi avına çıktı.
Duygu şehri İstanbul''u İstanbullular tanıtmalıDuygu şehri İstanbul''u İstanbullular tanıtmalı60 ülkeden 80 reklamcı, İstanbul''un, İstanbullular olmadan tanıtılamayacağı görüşünde birleşti. İstanbul için bir kilometre taşı olan çalışmada kent için, "Duygu şehri" denildi.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006 Sahiplerini BulduYılın Yatırımı, Yılın Profesyoneli, Yılın Yeni Isı Yalıtım Ürünü, Yılın Yeni Su Yalıtım Ürünü ve Yılın Yeni Yangın Yalıtımı Ürünü olmak üzere bu yıl beş kategoride düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri 2006’nın ödül töreni, 25 Nisan akşamı Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
“Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” Sergisi“Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” Sergisi30 Nisan - 18 Mayıs 2007 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi “Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi”nde, “Viyana Mimarlık, Kentsel Koruma ve Kentsel Yenileme” sergisi gerçekleştiriliyor.
Ev hayalleri üçüncü boyuta taşındıEv hayalleri üçüncü boyuta taşındıÜç boyutlu animasyon filmleriyle, müşteriler, odalardan banyoda kullanılan fayanslara kadar alacakları evleri en gerçekçi halleriyle görebiliyorlar.
Ömerli Barajı havzasında yıkımÖmerli Barajı havzasında yıkımİSKİ ekipleri tarafından ''''Mutlak Koruma Alanlarında Sıfır Yapılaşma Projesi'''' kapsamında, Ömerli Barajı havzasında bulunan 26 binanın yıkımına başlandı.
Dubai''de Türk imzası olacakDubai''de Türk imzası olacakKörfez’in en büyük inşaat projelerinden olan Shams Abu Dhabi’nin köprülerini Nurol inşaat yapacak.
İstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, MOSDER etkinlikleriyle zenginleşecekİstanbul Mobilya Fuarı, bu yıl 2 - 6 Mayıs 2007 tarihlerinde, CNR’da gerçekleştiriliyor. 120 bin metrekarelik alana yayılan, 300''ün üzerinde katılımcısı ile 50 bin ziyaretçisini bir araya getirecek İMOB’07’de, ev mobilyaları ve iç dizayn ürünleri sergilenecek.
Üç koya hakim manzaralı MaestroÜç koya hakim manzaralı MaestroBodrum Yalıkavak''ta estetik mimarisi ile ön plana çıkan Maestro Evleri, mayıs ayının sonunda teslim edilecek. Proje TC İnşaat tarafından yapılıyor.
Geleceğe Dönüş: 1970 Los Angeles “Merkezler” Konsept PlanıGeleceğe Dönüş: 1970 Los Angeles “Merkezler” Konsept PlanıÇoğu kişi Los Ageles’ın herhangi bir rasyonel planlama olmaksızın büyümüş bir kent olduğunu söyler. Aslında, gerçekte planlama çalışması vardı ancak en iyi planlamaların pek çoğu hiçbir zaman tümüyle gerçekleşmemiştir. 1970 Konsept Los Angeles Planı buna mükemmel bir örnektir. Kentin neye benzeyebileceğinin bir vizyonuydu, şimdiyse plancılar için tarihsel bir ders. İlk defa plan, Planetizen’den ücretsiz olarak yüklenerek dijital formatta elde edilebilir.
İnşaat işçisine ''güvenli kostüm'' fuarı geliyorİnşaat işçisine ''güvenli kostüm'' fuarı geliyorTürkiye''nin ilk iş sağlığı fuarı 3 Mayıs''ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nın desteği ile İstanbul''da gerçekleştirilecek. Pek çok koruyucu ekipmanın sergileneceği fuara en büyük ilgi inşaat sektöründen gelecek.
''Yabancıya gayrimenkul satmazsak borç alacağız''''Yabancıya gayrimenkul satmazsak borç alacağız''İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye''nin yabancı sermayeye ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bu sermayeyi, yabancıya gayrimenkul satışıyla getiremezsek, borç olarak almak zorunda kalacağız" dedi
Gül’ün aldığı ikiz villa erken teslim edilecekGül’ün aldığı ikiz villa erken teslim edilecekAbdullah Gül’ün Çekmeköy’de aldığı proje erken teslim edilecek. Gül isterse, ikiz villalara sonbaharda taşınabilecek.
Sıvaların altını kurcalamayınız!Sıvaların altını kurcalamayınız!Balıkesir Tren Garı''nın, ''mandacı zihniyet'' suçlamaları üzerine kaldırılan Fransızca-Arapça tabelası Koruma Kurulu''nun itirazıyla yeniden ortaya çıktı.
A Plus Fuarı''nda 426 konut satıldıA Plus Fuarı''nda 426 konut satıldıToplam değeri 50 milyar doları aşan 50''nin üzerinde inşaat firması ve aracı kurumun katıldığı A Plus Gayrimenkul Fuarı''nda 426 konut satışı gerçekleşti.
Türkiye’de bir ilk doğal spot: VELUX Güneş TüneliTürkiye’de bir ilk doğal spot: VELUX Güneş TüneliVELUX, 65 yıldır gün ışığı ve temiz havayı evlere taşıyarak daha iyi ve kaliteli yaşam alanları yaratıyor. Temel ürünü çatı penceresi olan VELUX ayrıca ürün gamını sistem montaj ürünleri, aksesuarlar, çatı çıkış kapakları ve Türkiye’de bir ilk olan Güneş tünelleriyle zenginleştiriyor.
Öteki MimarlıkÖteki MimarlıkOsmanlı Bankası ve Garanti Galeri, son yıllarda Türk bir mimar üzerine yapılmış en önemli arşiv çalışması olan “Turgut Cansever: Düşünce Adamı ve Mimar” ikiz sergisine ev sahipliği yapıyorlar. Sergilerle eş zamanlı olarak yayınlanan kitabın yanı sıra, sergi küratörleri Uğur Tanyeli ve Atilla Yücel’in katıldığı rehberli yapı gezileri ve konferanslar bu kapsamlı etkinliği destekliyor. 24 Nisan Pazartesi günü Osmanlı Bankası’nda gerçekleştirilen “Öteki Mimarlıklar: İslam ve Üçüncü Dünya Ülkelerinde" başlıklı panel de bu etkinlikler dizisinin bir parçasıydı. Atilla Yücel’in tartışmayı yönettiği panelde Uğur Tanyeli, Süha Özkan ve Bülent Tanju konuşmacı olarak yer aldılar.
İstanbul’un Avrupa Birliği Kültür Başkentliği Sürecindeki Duruşuİstanbul’un Avrupa Birliği Kültür Başkentliği Sürecindeki Duruşu24 Nisan 2007 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması bağlamında Kültür Politikaları ve Kültür Mirasının Korunması konusunun tartışıldığı bir panel düzenlendi.
Hadi Teherani İstanbul''daHadi Teherani İstanbul''daHer gün biraz daha artan dünya nüfusuna paralel olarak, dünyadaki yerleşim alanları da artmıyor,aksine azalıyor. Bu durumda var olan alanları en verimli şekilde kullanabilmek de ,”hayal gücü”, ”teknoloji” ve “ustalık” gerektiriyor.
Santiago Calatrava - Tor Vergata Üniversitesi (Roma, İtalya)Santiago Calatrava - Tor Vergata Üniversitesi (Roma, İtalya)Roma şehir merkezinin doğusunda yer alan Tor Vergata Üniversitesi 5.989.000 m2 ‘lik bir alanda yer alıyor ve içerisinde 6 fakültede (ekonomi, hukuk, mühendislik, sanat, eczacılık ve bilim) toplam 38.700 öğrenciye eğitim veriyor.
7. Gayrimenkul Zirvesi Geleceği İnşa Ediyor7. Gayrimenkul Zirvesi Geleceği İnşa EdiyorGYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) “Gayrimenkul Zirvesi 7”yi “Geleceği İnşa Ederken” temasıyla 25 – 26 Nisan tarihlerinde gerçekleştiriyor. 2000 yılından beri düzenlenen zirvenin 25 Nisan’da gerçekleştirilen açılış konuşmasını GYODER Başkanı Bekir Cumurcu ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş gerçekleştirdi. Bekir Cumurcu özellikle mortgage sonrasında ülkemizde hareketlenen gayrimenkul piyasasına deyinirken Murat Yalçıntaş ise yabancı yatırımların önemine değindi ve kentsel dönüşüm projelerinin gayrimenkul sektörüne önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
TOKİ: Tahvil ihracı planlıyoruzYoksullara yönelik kentsel dönüşüm projelerini artırmayı hedefleyen TOKİ, finansman ihtiyacını karşılamak üzere tahvil ihracı planlıyor. TOKİ Başkanvekili Bayraktar, kredi almanın da gündemlerinde olduğunu söyledi.
Yalçıntaş’tan yalıtım uyarısıİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, yalıtımın bir maliyet olmadığını, doğrudan doğruya bir yatırım olduğunu bildirdi. Yalıtım dergisi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Yalıtım Sektörü Başarı Ödüllerinin verildiği törende konuşan Yalçıntaş, İTO olarak yalıtım sektörünün Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıdığı görüşünde olduklarını söyledi. Yalçıntaş, tüketicinin bu konuda yeterince bilinçli olmadığını ve bunun sektörün aşması gereken en önemli parametre olduğunu, Türkiye’de hızlı büyüyen konut sektöründe bazı insanların ucuz konut üretmek adına bazı noktaları göz ardı ettiklerini ve bu noktalardan en önemlisinin yalıtım olduğunu belirterek, “Bazı insanlar ucuz konut üretmek adına, yalıtımı hâlâ bir maliyet unsuru olarak görüyorlar. Ama insanların bilmesi, anlaması lazım ki, yalıtım bir maliyet değildir. Yalıtım doğrudan doğruya bir yatırımdır. Öyle bir yatırımdır ki, bir yatırdığınız zaman size 5 kazandırır. Diğer yatırım unsurları gibi riski de yoktur” dedi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
''Bu yıl, Türkiye''deki 10 alışveriş merkezini yabancıya satacağız''Cevahir''in satışını yapan Savills''in Türkiye direktörü Jones, üçü İstanbul''da olan ve 18-24 ayda bitecek alışveriş merkezleri için toplam 1.2 milyar dolarlık yabancı fon sağlayacaklarını söyledi.
Gayrimenkulde İspanya''dan daha fazla potansiyelimiz varYabancılara mülk satışı, tartışmalara sebep olurken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar bunun konut sektörü için fırsat olduğunu söyledi.
TMSF, aynı binayı ikinci kez satışa çıkaracakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bugün Gazetesi''nin kiracı olarak bulunduğu Fargo İş Merkezi''ni ikinci kez satacak. Fon, söz konusu binayı daha önce Turgay Ciner''e satmıştı.
Nükleere ''hayır''Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Çernobil faciasının 21''inci yılında nükleer santral tehdidine "dur" diyebilmek için İstanbul ve İzmir''de eşzamanlı protesto gösterisi düzenledi. NKP üyeleri, yurttaşları nükleer santrallara karşı mücadele etmeye çağırdı. İstanbul Beyoğlu''ndaki Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen NKP üyeleri adına konuşan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy , "Nükleer santral macerası, ''kalkınma'' adı altında AKP hükümeti ile yeniden canlandırıldı" dedi. İzmir ''deki Cumhuriyet Alanı''nda toplanan çevreciler adına konuşan NKP Sözcüsü Cumhuriyet Alpaslan , nükleer lobi dayatmalarının insan yaşamını tehdit ettiğini söyledi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Doğan gayrimenkul işine giriyorDoğan Holding, Rusya ve BDT Bölgesi''nde gayrimenkul yatırım alanında faaliyet gösteren Marbleton Property Fund LP''ye sınırlı sorumlu ortak konumunda katılımıyla ilgili görüşmelere başlayacak. Doğan Holding''den Borsa''ya gönderilen yazıda, "Gayrimenkule dayalı proje geliştirme ve yürütme faaliyeti grubun geleceğe yönelik stratejilerinde önemli bir ilgi alanı oluşturuyor. Grubun, Marbleton''a katılımıyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme, sürecin sonuçlanmasını müteakip yapılacaktır" denildi.
Tarih: 27 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Vestel düşünü gerçekleştirdiŞirket 2 yıldaki yakıt pili çalışmalarıyla ABD ve Japonya''nın 20 yılda yaptıklarını geçti. Dizüstü bilgisayardan buzdolabına kadar sayısız gereci çalıştıracak ve evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak yakıt pilleri, özellikle evlerdeki faturalarda yüzde 90 tasarruf sağlayacak.
Emaar, dünyanın değerli firmaları arasına girecek15 ülkede yatırımları bulunan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli gayrimenkul geliştirme şirketi Emaar Properties, 2010 yılına kadar dünyanın en değerli firmaları arasında yer almayı hedefliyor.
İstanbul''da belediye ''park ettirecek''Büyükşehir belediyesinin otopark şirketi İspark, 60 bin aracın otopark hizmeti aldığı İstanbul''da 35 bin adetlik kapasiteye ulaştı. Hedef bu rakamı 160 bine çıkarmak.
Sanatçıların Gözüyle Rotterdam Mimarisi2007 Rotterdam Mimarlık Kenti programının bir parçası olan “Kent Deneyimleri”nde görsel sanatçılar, mimarlar, tiyatro yapımcıları ve ışık tasarımcıları kente ve kentin tarihine farklı bir perspektiften bakıyor. Yaratıcı insanların farklı bakış açılarıyla, kamusal alanlar ve yapılar baştan aşağıya birer deneyime dönüşüyor.
Gaudi’nin Başyapıtını Temelinden Sallayacak Tünel PlanıÜnlü tasarımcısının tramvayın altında kalarak yaşamını yitirmesinin ardından geride kalan planlar ve sürekli sağlanan fonlarla 125 yıldır inşası devam eden, Barselona’nın dünyaca ünlü kilisesi Sagrada Familia, temelinin yakınından geçmesi düşünülen hızlı tren tüneli ile gündemde.
GE: Gayrimenkulde 500 milyon dolar yatırırızGE Gayrimenkul, Türkiye’de birkaç yıl içerisinde 250 ila 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nde CNBC-e’ye konuşan General Electric Gayrimenkul İş Geliştirme Direktörü Olivier Teran, birçok yabancı yatırımcı gibi Türkiye’ye odaklandıklarını belirterek, “Gayrimenkule yatırım için oldukça doğru bir zaman. Türkiye yatırım yapmak için doğru pazar” dedi. Türkiye’de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 250 ila 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirten Teran, “Burada gözle görülür bir oyuncu olmak istiyoruz” diye konuştu. Teran, Türkiye’de perakende ve alışveriş merkezi alaanında potansiyel bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “Büyüyen bir orta sınıf var. Bu da harcama eğiliminin artacağına işaret ediyor. Yatırımcıları çeken bir sınıf olduğnu düşünüyoruz. Biz daha çok fırsat olması için araştırmaları sürdüreceğiz.”
Tarih: 26 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Burcu Göksüzoğlu
Gayrimenkul yatırımları seçimi bekliyorABD’li Donald Trump’ın isim hakkını satın alan Yeşil İnşaat, projelere 2008’de start verecek. Merrill Lynch GPI ise seçim sonrası yatırımları için İstanbul ve dışında arazi avına çıktı. 2006’da yabancıların gözdesi olan gayrimenkul sektörü, 2007’de durağan bir yıl geçiriyor. Türkiye’de gayrimenkul yatırım yapmak için yerel ortaklıklar kuran yabancılar, büyük projelerini hayata geçirmek için seçim sonrasını bekliyor. ABD’li Donald Trump’ın isim hakkını elinde bulunduran Yeşil İnşaat, Trump markalı dev projelerinin başlangıcını 2008 olarak belirledi. Türkiye’ye uzun vadeli gelen gruplardan biri de Merrill Lynch Global Principal Investment Group. Yerel ortağı Krea Gayrimenkul’le ilk yatırımını Eskişehir’e yapan grup, bu yıl alışveriş merkezi inşaatlarına start verecek. Merrill Lynch GPI Group Başkan Yardımcısı Ali Otmar, seçim dönemlerinde yatırımlarının azaldığını ancak minimum 5-10 yıl Türkiye’ye yatırım yapacaklarını söyledi. Otmar, “Biz buraya uzun süreli bakıyoruz; kalmaya geldik” dedi.
Tarih: 26 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: Burcu Göksüzoğlu
"AKM''nin yıkım kararı fırsatçılıktır"Bazı sanat ve sivil toplum kuruluşları, ortak bir açıklama yaparak, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılmak istenmesi konusunda kamuoyunu tepki göstermeye çağırdı.
Gayrimenkul zirvesi başladıİstanbul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği tarafından düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi başladı.
Türkiye''nin ilk CE belgeli inşaat şirketi İksa İnşaat olduTürk Standartları Enstitüsü''ne (TSE), malların Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygunluğunu gösteren CE belgesi verme yetkisinin tanınmasının ardından ilk CE belgesi İksa İnşaat''a verildi. TSE''den yapılan açıklamaya göre, CE işareti uygunluk değerlendirme ve belgelendirme çalışmalarına şubat ayında başlayan TSE, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında yer alan ''beton katkıları'' standardı konusunda üretim yapan İksa İnşaat Katkıları şirketine, yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda ''1'' numaralı Fabrika Üretim Kontrol Belgesi''ni verdi. İksa İnşaat''a belgesi, Sanayi Bakanı Ali Coşkun tarafından yarın düzenlenecek törende teslim edilecek. TSE, 12 dalda başvuru yaptığı CE işareti yetkisi için AB tarafından; Yapı Malzemeleri, Asansör, Basınçlı Ekipmanlar, Gaz Yakan Cihazlar Yönetmelikleri konularında onaylanmış kuruluş olarak atanmıştı.
Tarih: 26 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Validen acı itiraf: 33 resmî binanın 28''i çürükArdahan''da son 15 yılda yapılan 33 resmî kurum binasından 28''i çürük çıktı. Son olarak Kars Kafkas Üniversitesi''ne bağlı Ardahan Meslek Yüksekokulu ''depreme dayanıksız'' raporu aldı.
Gayrimenkule 3 yılda 4.3 milyar dolar geldiY&Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Işık Gökkaya, son üç yılda gayrimenkul sektörüne, 4.3 milyar dolar yabancı yatırımı yapıldığını bildirdi.
Kartal tamam, sıra Küçükçekmece''deKartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm projeleri için açılan mimari yarışmaların yöneticiliğini üstlenen Dünya Mimarlar Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Özkan, Kartal''da Zaha Hadid''in hazırladığı projenin onaylandığını belirterek, "Küçükçekmece için Ken Yang''ın hazırladığı proje konusunda yarın (bugün) nihai bir karara varacağız" dedi.
İnşaat maliyetleri arttıBina inşaat maliyetleri yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre toplamda yüzde 4.01 arttı. Maliyetler, geçen yılın ilk çeyreğine göre de yüzde 17.89’luk artış gösterdi.
Anemas Zindanı''na komşu 16 villa ihale ile restore edilecekFatih Belediyesi tarihi yarımadanın kaderine terk edilmiş bölgelerinden biri olan Ayvansaray''da kentsel yenileme ve dönüşüm projesi için önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak.
Erken konut teslimi inşaatçıya ayda 400 bin YTL kazandırdıSıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, inşaat şirketlerinin kışın da üretime devam etmesini sağladı. Bu da firmalara en az 2 ay süre kazandırdı. Birçok firma konutlarını 2 ile 12 ay erken teslimat yapmaya hazırlanıyor.
253 milyon YTL’lik proje daha maketi çizilmeden el değiştirdiBahçeşehir’deki proje, maketi bile çizilmeden el değiştirdi. Projenin yeni sahibi Yapı Endüstrisi oldu. TOKİ’nİn Bahçeşehir’deki arsaları üzerine inşa edilecek proje daha maketi hazırlanmadan el değiştirdi.
AKP''lilerden yıkıma destek CHP''lilerden AKM''nin yıkılmasına tepkiTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu''nda, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun Tasarısı''nın görüşmelerinde, AKM''nin yıkılması tartışıldı.
İstanbul 2010 Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ertür: "Artan sosyo ekonomik gerilim çözüm bekliyor"Ertür, etnik dinsel topluluklar arasındaki ayrılıkların sosyal ve ekonomik sorunlar nedeniyle giderek büyüdüğüne dikkat çekerek İstanbul''un ortak çözüm konusunda iyi bir örnek olabileceğini söyledi. İstanbul 2010 Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Gürhan Ertür , İstanbul''un 2010 Avrupa başkenti olmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede etnik ve dinsel topluluklar arasında gerilimlerin arttığına işaret etti ve ortak çözüm konusunda İstanbul''un iyi bir örnek olabileceğini söyledi. Ertür, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi''nin" İstanbul 2010: Avrupa Kültür Başkenti'''' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, "Avrupa Kültür Başkenti" projesinin amacının Avrupa kültürünün ortak noktalarını vurgulamak ve bu kentleri kullanarak "çok ortak yanımız var'''' mesajını vermek olduğunu dile getirdi. Bugün Avrupa''da yaşayanların daha içe dönük bir hale geldiklerini ifade eden Ertür, "Gerilimler artıyor, etnik, dinsel topluluklar arasındaki ayrılıklar, sosyal ve ekonomik sorunlar nedeniyle giderek büyüyor. İstanbul, bütün bu ortak sorunların nasıl birlikte hareket edilerek ortak tepkiler ve yaratıcı çözümler geliştirilerek çözülebileceği konusunda iyi bir örnek oluşturabilir. İstanbul Avrupa''ya böyle bir hizmet sunabilecek belki de tek şehir. Korku ve kaygıların kültürel ve sanatsal alışverişle aşılabileceğini ortaya koymak mümkün olabilir'''' dedi. Ertür, kültür başkenti projesini, "İstanbul''u geri kazanım'''' projesi olduğunu da dile getirdi.
Tarih: 26 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
''İkinci dalga gayrimenkule gelir''İMKB Başkanı Birsen, yabancı yatırım dalgasının birincisinin menkul kıymetlerde yaşandığını, ikinci dalganın gayrimenkul sektöründe olacağını söyledi.
İzmirli vandal kafa kol kırıyor Eskişehir''deki olta çalıyor...Birinin oltası çalındı, onlarcasının kolu, bacağı, başı parçalandı... Heykellerin başı, vandallarla dertte. İzmir''in Konak ilçesi, heykellerin en çok saldırıya uğradığı yerlerden.
Büyükçekmece Gölü’nde su 400 metre çekildiBüyükçekmece Gölü’nün geçtiğimiz yıl 6 metre olan su seviyesi, bu yıl yarı yarıya azaldı.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.