Haberler

16 Nisan 2007, Pazartesi

Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yerine yapılması düşünülen, “aynı işlevli, İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun kültür merkezi” olarak açıklanan bir yapının, yapım maaliyeti ne kadardır? Böyle bir yapının inşa edilmesi ne kadar zaman alır? Dünyada bu tür yapıların yaşatılması için harcanan işletme maaliyeti ne kadardır? Bugün gerçekleştirilecek “İstanbul Forumu Toplantıları: AKM ve Kongre Vadisi” paneli öncesinde, bu soruların cevaplarını, dünyadaki örneklerin yayınlanan bütçelerine ulaşarak derledik. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AKM’nin yıkımı ile ilgili 13 Nisan’da yaptığı "Hesabını kitabını yaptık, binanın onarımı için 120 (milyon) YTL gerekiyor, yenisi ise 200 (milyon) YTL. İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun, uluslararası büyük organizasyonların yapılacağı bir kültür merkezi yaptıracağız..." Haberin Devamı
1.2 milyon erkenci lale açtı daha uyanacak 7 milyon lale var1.2 milyon erkenci lale açtı daha uyanacak 7 milyon lale varBüyükşehir Belediyesi bu yıl İstanbul’un parklarına, caddelerine farklı türlerden toplam 8.2 milyon lale dikti. Erken açan türlerle kentte bugünlerde başlayan renk cümbüşü, diğer lalelerin de dalga dalga açmasıyla mayıs ortasına kadar sürecek.
KİPTAŞ''ın Mimar Sinan Evleri kaçak çıktıKİPTAŞ''ın Mimar Sinan Evleri kaçak çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin kuruluşu KİPTAŞ''ın İmar Müdürü Semih Demirci, "Hedefi tutturmak için ruhsat beklemeden inşaata başladık. Fazla söylenecek bir şey yok. Sorumluluk belediyede" dedi.
Safranbolu''daki tarihi iş yerleri restore ediliyorSafranbolu''daki tarihi iş yerleri restore ediliyorKarabük''ün tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesindeki, demirciler ve kalaycıların yer aldığı 18 iş yerinin restorasyon çalışmaları sürüyor. Safranbolu''da demirci ve kalaycıların yer aldığı 18 iş yerinin restorasyon çalışması sürüyor.
Kongre Vadisi tehlikede, Harbiye''ye çivi çakılamayacakKongre Vadisi tehlikede, Harbiye''ye çivi çakılamayacakKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye''nin kongre turizmi açısından önemli bir projeye hazırlanırken, çarşamba günü gelen bir karar, bütün hazırlıkları sekteye uğrattı.
Sanayi sitesine saklanmış cam büyücüleriSanayi sitesine saklanmış cam büyücüleriEğer siz "kardeşim ben değişik bir ürün istiyorum, kendi dizaynımı yaptım" diyor ve bunu somutlaştırıp çoğaltmak istiyorsanız buraya geliyorsunuz. Çizimleri ustalara verip dizaynınızı elle tutulur, gözle görülür hale getirebiliyorsunuz.
AKM yıkılırsa yerine ne gelecek?AKM yıkılırsa yerine ne gelecek?"AKM yıkılmalı mı, yıkılmamalı mı?" tartışmaları sürerken, dünyanın önde gelen kültür merkezlerine göz attık. Bulundukları şehrin sembolü haline gelen bu yapılar, modern görünümleriyle dikkat çekiyor.
Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Professional Lighting Design Türkiye’nin yeni sayısında tema: “Doğal Işık”Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD’nin Ocak - Mart sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında. Doğal ışık, yani gün ışığının mimari yapılarda kullanımı önemini koruyan ve tartışılması gereken bir konu.
Türkiye’nin en güzel 10 küçük meydanıTürkiye’nin en güzel 10 küçük meydanıTürkiye’nin kentleri maalesef meydan fukarası. Bizde, Batı kentlerinde olduğu gibi kentin merkezi meydanların değil daha çok çarşılar ve külliyelerin çevresinde oluşmuş.
Adalar manzaralı Dragos Konakları satışa sunuluyorAdalar manzaralı Dragos Konakları satışa sunuluyorİstanbul’da tüm gelir gruplarına yönelik 40 bine yakın konut projesi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, üst gelir grubuna hitap eden ve sosyal konutlara kaynak oluşturacak “Dragos Konakları” projesini tanıttı. Yarın satışa sunulacak Adalar manzaralı konaklar, 16 blokta yer alan 128 daireden oluşuyor.
Kamhiler, Pendik''e 500 yat kapasiteli marina yapacakKamhiler, Pendik''e 500 yat kapasiteli marina yapacakKamhi Ailesi, Çakır Yapı ve Aksa Marina ortak girişimi, 50 milyon dolar yatırımla Pendik’te marina inşa edecek. Proje, 2008’de devreye girecek.
Erdoğan’a hemşeri isyanıErdoğan’a hemşeri isyanıRize Fındıklı’da halk Çağlayan ve Ihlamurlu dereleri üzerine yapılması planlanan hidro- elektrik santrallarını protesto için miting düzenledi ve "Deremizi vermeyeceğiz" dedi.
İpek Yolu''ndaki tarihi eserlere tur düzenlenecekİpek Yolu''ndaki tarihi eserlere tur düzenlenecekTarihi eserleri restore ettirerek yok olmaktan kurtaran Vakıflar Genel Müdürlüğü, İpek Yolu üzerindeki eserlerin de restorasyonunu yaparak tur düzenleyecek.
AKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya YatırıyoruzAKM''yi ve Kongre Vadisi''ni Masaya Yatırıyoruz16 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek İstanbul Forumu: AKM ve Kongre Vadisi paneli öncesinde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü M. Özalp Birol’dan, İnsan Yerleşimleri Derneği kurucusu Korhan Gümüş’ten ve panel katılımcılarından İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) Başkanı Doğan Tekeli’den konuyla ilgili görüşlerini aldık. Doğan Tekeli, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı; "AKM’nin yıkılması hakkında son olarak, özel bir kanun çıkarılacağı haberi, Kültür Bakanı tarafından kamuoyuna açıklandı. Kültür Bakanlığı''nın şimdiye kadar yapılan, söylenen tüm karşı düşüncelerden etkilenmediği anlaşılıyor..."
Dalyan''da kaya mezarların önünü kapatan yapılar yıkıldıDalyan''da kaya mezarların önünü kapatan yapılar yıkıldıMuğla''nın Dalyan beldesinde belediye ekipleri Kaunos dönemine ait 3 bin yıllık "kaya mezarları"nın karşısındaki bir otel ve eski sağlık ocağını kaya mezarlarının önünü kapattığı için yıktı.
Denize atılan tıbbi atıklar sahile vurduDenize atılan tıbbi atıklar sahile vurduBartın merkeze bağlı İnkumu beldesi sahillerinde tıbbi atık, yağ bidonları ve çöpler bulundu. Atıkların rüzgarın etkisiyle çevre il ve ilçelerden sürüklenerek İnkumu sahillerine geldiğini ifade edildi.
Pilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorPilsa Plastik Boru Sektöründe Liderliğini Korumaya Devam EdiyorTürk ekonomisinin önemli kuruluşlarından biri olan Hacı Ömer Sabancı Holding kuruluşu ve 35 yıldır hizmet verdiği plastik sektörünün liderlerinden Pilsa Plastik Sanayi, 2007 yılında çalışmalarını geniş kitlelere duyurmak üzere tanıtım kampanyasına başladı.
Onduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya’dan Globalizasyona Güzel Bir ÖrnekOnduline Avrasya geleneksel bayi gezisinin 13. ‘sünü 22 - 29 Mart tarihlerinde Çin’in Shanghai kentinde düzenledi. Söz konusu gezi ile birçok ilke de imza atıldı.
Kültür Merkezlerinin İçler Acısı DurumuKültür Merkezlerinin İçler Acısı Durumu09 Nisan 2007 tarihinde İstanbul’un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olması amacıyla hazırlanan tasarı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bu tasarı AKM binası ile ilgili içerdiği öneri ile tartışmaların boyutunu da değiştiriyor. Öneri şu; “İstanbul’un Beyoğlu İlçesi Gümüşsuyu Mahallesinde bulunan Atatürk Kültür Merkezi yıkılarak yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi, diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanlar katılarak yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binası yapılacak”. AKM binasının yıkımının “2010 Avrupa Kültür Başkenti” başlığı altında sunulması da “Kültür Başkentliği”nin diğer gereklerini yerine getirdiğimiz anlamına mı geliyor?
Gewiss’te Adres DeğişikliğiGewiss’te Adres Değişikliği15 binden fazla ürün çeşidi ile sanayi, hizmet ve konut sektörlerindeki her türlü sistem mühendisliği ihtiyacına yanıt veren Gewiss, Anadolu yakasındaki yeni ofisine taşındı.
Doğada Yetişmiş TasarımlarDoğada Yetişmiş TasarımlarGökdelenlerin ve Modernizmin Brütalizm kanadından çıkan evlerin sert bir eleştirmeni olan Finlandiyalı mimar ve tasarımcı Aalto, daha ilerlemeci, hassas ve içeriğe yönelen, insanı ilk sıraya koyan bir tasrarım anlayışını tercih ediyor.
Hülya Yürekli Bursu SonuçlandıAmerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden birinin mimarlık bölümünde araştırma yapmak üzere, halen Türk devlet üniversitelerinin mimarlık bölümlerinde mimari tasarım (bina bilgisi) ana bilim dalında doktora veya doktora sonrası araştırma yapmakta olan araştırma görevlilerinden, her yıl bir kişiye verilecek olan Hülya Yürekli Bursu’nu almaya 2007 – 2008 öğretim yılı için Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bolümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı, Çevre Düzenleme Bilim Dalı, Araştırma Görevlisi Ezgi Tuncer hak kazandı.
Tarih: 16 Nisan 2007
GAP’ın yarısı tamamlandıCumhuriyet tarihinin en büyük projesi niteliğini taşıyan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) yarısı tamamlandı. GAP’ta toplam 13 baraj tamamlandı ve 7 hidroelektrik santrali de işletmeye açıldı.
Accor’un hedefi AnadoluDünyanın en büyük otel zinciri gruplarından Accor’un, Akfen GYO ile Türkiye’de 60 otel yatırımı çerçevesinde gerçekleştireceği yatırımların dördüncü ayağı olan KKTC Girne’de yaptığı Mercure Oteli törenle hizmete açıldı.
Ofis kirasının metrekaresi 14 $ oldu, yükseliş sürecekÜnlü gayrimenkul danışmanlık şirketi DTZ, İstanbul’da ofis kiralarının metrekaresinin bu yıl 14 dolara çıktığını ve artacağını öngördü.
İstanbul''a üçüncü havalimanı mı geliyor?Dünyanın en büyük şehirlerinde birkaç havalimanına ihtiyaç duyulduğu bilinen bir gerçek. Ama yapılacak yeni bir havalimanının çok dikkatli ve uzun vadeli planlanması, gelecek 40-50 yıl hesaba katılarak realize edilmesi gerekir.
Antalya’ya 10 yıldızlı otel yapılıyor...Güvenilir kaynaklardan aldığımız haberlere göre; Antalya’nın göbeğinde, Fevzi Çakmak Caddesi’nde, eski Antbirlik’in yerine, Arap sermayesi ile 10 yıldızlı ve belki de 11 yıldızlı bir ‘gökdelen otel’ yapılıyor.
TOKİ’nin bahar kampanyası başladıTOKİ, önemli kısmını alt gelir grubu ve yoksullara yönelik projelerin oluşturduğu kampanya kapsamında, satışa çıkardığı konut sayısını 36 bin 500’e yükseltti. TOKİ Başkanı Bayraktar, “200-350 YTL taksitle konut satacağız, bu konutlar kapışılır” dedi
Başkan Gökçek: “2006 yılı dolu dolu geçti. Önümüzdeki yıllar da böyle olacak”Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılı faaliyet raporu onaylandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “2006 yılı dolu dolu geçti. Önümüzdeki yıllar da böyle olacak” dedi.
AKP, AKM''yi yıkarsa...Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili can sıkıcı duyumlar alıyorum. Bana gelen bilgiler duyum düzeyinde ama "ateş olmayan yerden duman çıkmaz" derler.
İnşaat sektörü, AB''ye uyum için Almanlar''la çalışıyorAB''ye Katılım Sürecinde Türk İnşaat Sektörü Projesi, tanıtıldı.
Başbakan''ın semti Kasımpaşa''ya ilk konut projesi Polat''tanAtapol markası ile konut üreten Ergün Polat İnşaat, Başbakan''ın semti Kasımpaşa''nın ilk konut projesini inşa edecek. Hedef, şehirde yaşamak isteyen ama lüks konut satın almaya gücü yetmeyen kesim olacak.
Milli Saraylar''a TS ISO 900 belgesiTBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, “TS ISO 9000 Kalite Belgesi” almaya hak kazandı. TBMM Başkanlığı Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılı eylül ayında başlayan Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarının geçtiğimiz mart ayı içerisinde tamamlandığı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve bağlı birimlerinin ”TS ISO 9000 Kalite Belgesi” ile belgelendirilmelerine karar verildiği bildirildi. Açıklamada, “Kalite Belgelendirme Töreni''nin, Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası ile Hereke İpekli Halı ve Dokuma Fabrikası olmak üzere 3 ayrı grupta yapılan kalite çalışmalarının ardından gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamada, Milli Saraylar Daire Başkanlığına kalite belgesi verilecek törenin, TBMM Başkanı Bülent Arınç''ın katılımıyla 13 Nisanda Dolmabahçe Sarayı Medhal Salon''da yapılacağı ifade edildi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Mimarlar ve tasarımcılar bu kez engelliler için yarışacakMerdiven kenarlarındaki korkuluk seviyesinin 5 santim daha aşağıda olması, kapının kasasıyla kontrast renklerde olması çoğu insan için sadece dekorasyondan ibaret.
Kent Yorum: Galata''da tarihi bir bina; içinde korunası bir kümes...Bundan birkaç hafta önceydi... "Koruma" yüksek lisans atölyesinde, camianın önde gelen eski hocalarından biri anlattı:
"AKM binası modern mimariye uygun olacak"Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili tartışmaları değerlendirdi ve "Yeni bina Valencia ya da Sidney Opera Binası tarzında olacak" dedi.
''Tasarımda Türk dokunuşu'' Nurus ile Milano''ya doğru yol alacakÇağdaş Türk tasarımcıları ilk defa bir grup sergisiyle Milano''da bir araya geliyor. Dünyanın dört bir yanından gelen profesyonellerle Türklerin buluşacağı serginin sponsoru ise ofis mobilyaları şirketi Nurus.
Belediye hizmetler geleneği, gereği ve eleştirisi üzerine...Yerel yönetimlerin etkinliği, merkezi yönetim-yerel ilişkisi ile İstanbul''daki büyük kentsel projeler, yerel yönetimlerin, sivil toplumun büyük kentsel projelerdeki yeri...
Otoyolda işletme-yapım ihalesi el ele olsunTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, mevcut köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ile yeni otoyol yapım ihalelerinin aynı pakette yer alması gerektiğini, aksi halde otoyol yapımı için finansman temininin çok zor olduğunu söyledi.
Muhsin Ertuğrul''u ''sit alanı'' kurtaracakBüyük tartışmalara neden olan Harbiye''yi kongre turizmine açma projesi İstanbul 2 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun aldığı ani kararla rafa kalktı.
AKM''yle ilgili bilmek istediğiniz her şeyAKM binası özgün kimliği korunarak yenilenmeli mi yoksa yıkılıp yerine Sydney''deki Opera Binası gibi modern bir bina mı yapılmalı?
Yıkmalı mı yıkmamalı mı?Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın açıklamaları ile gündemde yer alan Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkılması ya da yenilenmesine ilişkin karşıt görüşler; Arkitera Mimarlık Merkezi''nin, Bahçeşehir Üniversitesi''nde düzenleyeceği ''AKM ve Kongre Vadisi'' panelinde, tartışılacak.
Aspendos''ta restorasyon 2008''deKültür ve Turizm Bakanlığı, Aspendos Tiyatrosu''nun geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2008 yılında yapılmasının planlandığını bildirdi. Tiyatronun gösterime kapanmayacağını belirten Bakanlık, şu açıklamayı yaptı: "Restorasyon, restitüsyon, statik, elektrik projesinin keşif çalışmaları tamamlanmış olup, Aspendos Tiyatrosu''nun geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2008 yılında yapılması planlanmaktadır."
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Yaşanacak tek bir hayat varOkyanusun dalgaları gibi. Ya da bir kadının vücudu gibi. Mimarlık öyle çekici ve cazip bir şey.
Hangi şirket daha yeşil?Newsweek dergisi, ''Dünyanın en yeşil 100 şirketi'' listesini yayımladı. Şirketlerin, çevre riskleri ve fırsatlarını ne ölçüde etkin bir biçimde yönettiklerinin dikkate alındığı listenin başında Kanadalı banka Royal Bank of Canada yer aldı. Fransız inşaat malzemeleri şirketi Lafarge Construction''nun ikinci olduğu listede İspanyol mühendislik şirketi Grupo Ferrovial üçüncü oldu. Türkiye''nin ilk 100''e giremediği listeye en çok şirketi İngiltere ve ABD soktu. En yeşil 100 şirketten 24''ü İngiliz, 19''u ABD''li. Listede en çok şirket ile temsil edilen diğer ülkelerin arasında Japonya, Fransa, Almanya ve İspanya bulunuyor.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Burası araç trafiğine kapalı olan İstiklal Caddesi!Bir İstanbul âşığı Fransız, ısrarla fotoğraflarını çekip belgelemese ve bu belgeleri de her gün ilgili belediyelere göndermese fark edemeyebilirdik: ''Araç trafiğine kapalı'' İstiklal Caddesi araçtan geçilmiyor!
Mimar Sinan fotoğraflarla anıldıDünyanın en büyük mimarlarından biri olarak kabul edilen, Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde büyük eserlere imza atmış olan Mimar Sinan 419. ölüm yıl dönümünde, en önemli eserlerinden biri olan tarihi Kervansaray''da yapılan törenle anıldı. Büyükçekmece Kültürpark''ta bulunan tarihi Kervansaray''da önceki gün bir araya gelen vatandaşlar Büyükçekmece Belediyesi''nin düzenlediği "Mimar Sinan''ı fotoğraflarla yaşatıyoruz" adı altındaki anma törenine katıldı. Büyükçekmece''li fotoğraf sanatçısı olan Hürriyet Akın, Mimar Sinan eserlerinden hazırlamış olduğu fotoğraf sergisiyle ilgili olarak "Mimar Sinan''ın eseri olan tarihi Kervansaray''da onun ve eserlerinin tanıtıldığı bu fotoğraf sergisi benim için çok onur ve mutluluk verici" şeklinde konuştu.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çarşı altını, kentte de parlayabilir mi?Tarihi yarımadada ne kadar kuyumcu atölyesi varsa çevreyi ister kirletsin, ister kirletmesin kapatılacak. Eğer atölyelerini kendi rızalarıyla boşaltmazlarsa zabıtalar güç kullanacak.
Konuk başkanlar İstanbul''un trafiğini ilk günden anlamış4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi için İstanbul''a gelen belediye başkanları, "İstanbul harika ama trafiği sorun" dedi.
AKM kongre vadisine armağan olsun!AKM daha çok yazı kaldırır. Avrupa Kültür Başkenti 2010 için merkezi-yerel yönetim ve sivil temsilcilerden bir ajans kurulmasını öngören yasa tasarısı Meclis''e indi.
Bizzat tanıtacakAvusturya''da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 parça değer biçilmez tarihi eser, Anadolu Medeniyetler Müzesi''nin deposuna kaldırıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, eserleri 17 Nisan Salı günü özel olarak inceleyerek bir tanıtma toplantısı yapacak. Avusturya''dan Ankara''ya uçakla getirilen eserler arasında yer alan Romus ve Romulus''u dişi kurttan süt emerken gösteren paha biçilmez değerdeki heykelciğin Anadolu Medeniyetler Müzesi''nde sergilenmesine karar verildi. Diğer eserler ise temsil ettikleri uygarlığın bölgelerine göre Anadolu''daki çeşitli müzelere dağıtılacak. İstanbul - Münih arası çalışan bir Türk yolcu otobüsünde gümrük polislerinin araması sırasında ele geçen tarihi eserler, yaklaşık iki yıldır Innsbruck Gümrüğü''nde muhafaza ediliyordu. Avusturyalı yetkililer, altın-gümüş sikkeler, cam vazolar, kaseler, kurşun mühür baskılar ve heykelciklerden oluşan 316 parça tarihi eserin Anadolu''dan çıkarıldığının tespit edilmesi üzerine, Türkiye''ye iade edilmesine karar verdiler.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Gökova''da katliamGökova Körfezi''nde Akyaka ve Ören beldeleri arasında bulunan Çınar-Turnalı yolunun, il özel idare müdürlüğü tarafından genişletilmesi tepkilere neden oldu.
Türk tasarımcıları Milano’daTürkiye’nin önde gelen tasarımcıları, tasarıma bakış açılarını ve özgün ürünlerini tasarım dünyasıyla paylaşmak için 18-23 Nisan tarihleri arasında Milano’da Salone del Mobile kapsamında Zona Tortona, Superstudio Piu’da yapılacak "İlk In Milano" sergisinde buluşuyor. Serginin ana teması "Tasarıma Türk Dokunuşu".
Samsun''a alışveriş merkeziKaradeniz Bölgesi''nin en büyük alışveriş merkezi olduğu belirtilen Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Samsun''da hizmete açıldı. Yeşilyurt Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt , 600 kişiye istihdam sağlayan alışveriş merkezinin 35 milyon YTL''ye malolduğunu söyledi. 25 bin metrekarelik merkezinin, 7 sinema salonu, 750 araçlık otoparkı bulunuyor.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Aslan Yıldız
Bornova''daki eski adliye binası nikah salonuna dönüştürülecekBornova Büyük Park''ta 25 yıl boyunca anlaşmazlıkların tartışıldığı sulh hukuk, asliye hukuk ve iş mahkemesi davalarının görüldüğü adliye binası, yerini mutlu törenlere ev sahipliği yapacak nikah salonuna bırakacak.
Burdur''a yeni otogar kompleksi yapılıyorBurdur Belediyesi, yeni otogar kompleksi ve çok amaçlı salon yapımına bu ay içinde başlayacak. Modern otogar sayesinde Burdur''un vizyonunun değişeceğini söyleyen Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, "Görev süremiz dolduğunda seçim vaatlerinin çok üstünde çalışma yapmış olacağız." dedi.
AKM için panelArkitera Mimarlık Merkezi, 16 Nisan Pazartesi günü saat 19.00''da Bahçeşehir Üniversitesi''nde düzenleyeceği ''AKM ve Kongre Vadisi'' paneli ile İstanbul''daki kültür yapılarının dönüştürülme sürecini tartışmaya açıyor.
''Ormanda seçim yatırımı'' iddiasıCHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, hükümetin, 16 Mart''ta Resmi Gazete''de yayımlanan bir yönetmelik değişikliğiyle, Orman Kanunu''nun 2. maddesinin A fıkrası hükmüne göre...
Truva atı yenilendiÇanakkale’de Truva’nın sembolü olan tahta at, 33 yıl sonra 106 bin YTL harcanarak yenilendi. Onarımı tamamlanan at 5 ay aradan sonra antik kentte yeniden ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Çanakkaleli marangoz Ahmet Karadeniz’in 1974 yılında yaptığı atın tüm tahtaları sökülüp yenilendi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
İl özel idaresinin aldığı tekel binası gençlik merkezi oluyorBurdur''da Tekel''e ait bina İl Özel İdaresi tarafından satın alınarak, özellikle gençlerin sosyal aktivite için kullanabileceği şekle getiriliyor. Binadaki çalışmaları inceleyen Vali Mustafa Rasih Özbek, "Vatandaşlarımızın destekleri ile yenilenen eski Tekel binası, gençlerin merkezi haline gelecek." dedi.
Mahmutlar''a 10 bin metrekarelik sosyal yaşam ve kültür parkıAntalya''nın Alanya ilçesine bağlı Mahmutlar beldesinde ''Sosyal Yaşam ve Kültür Parkı Projesi'' çalışmaları başladı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda devam eden çevre ve park düzenlemesi çalışmalarının turizm sezonu başlamadan tamamlanması hedefleniyor. Beldede, sosyal hayata canlılık katmak ve vatandaşların ev dışında keyifle vakit geçirebilmeleri amacıyla hayata geçirilen projeyle; beldeye yürüyüş alanları, büfeler, havuzlar, otopark, oturma grupları, sulama tesisatları yapılarak peyzaj çalışmalarına ağırlık verilecek. Ayrıca aydınlatma sistemleri yeniden elden geçirilerek mezarlığın çevre duvarları düzenlenecek, mezarlığın iç kısmı ise mıcırlanacak. Yapımı devam eden proje hakkında bilgi veren Mahmutlar Belediye Başkanı Alaattin Çakır, çalışmaların turizm sezonuna yetiştireceklerini vurguladı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Trakya Bölgesi kadar alan yeni orman olacakÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlık olarak hedeflerinin, 4 yıl içinde Trakya büyüklüğünde bir orman alanını ülkeye kazandırmak olduğunu söyledi. Pepe, eski maden ocaklarının rehabilite edilerek ormanlaştırılması çalışmaları kapsamında, Gaziosmanpaşa Bolluca’da düzenlenen ağaçlandırma törenine katıldı. Tören alanına helikopterle gelen Pepe, burada yaptığı konuşmada, İstanbul’un yüzde 44.5-45 oranında orman alanlarıyla kaplı olması nedeniyle, Türkiye’nin hatta dünyanın en yeşil metropollerinden biri olduğunu söyledi. Boğazköy ve Bolluca bölgelerinin, yakın zamana kadar terk edilmiş, sanki bir savaş görmüş gibi alt üst olmuş, kimyası, fiziği bozulmuş bir havası olduğunu belirten Pepe, "İlk etapta 25 bin hektar alanın ağaçlandırılmasına karar verdik. Asıl hedef, 50 bin hektara ulaşmak" dedi.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Kyoto Protokolü ağır yük getirmezProf. Or, Doç. Kumbaroğlu, Doç. Karaosmanoğlu, ''Türkiye''nin Kyoto Protokolü''nü imzalaması halinde ağır yükümlülük ve maliyetlerle karşılaşacağı yolundaki iddialar doğru değil...
Akdeniz’in dalgaları sıçratmayan pisuvara ilham verdiEczacıbaşı Topluluğu’nda kendi şirketleri arasında düzenlediği "Yaratıcı ve Yenilikçi Buluşmalar" etkinliğinde bu yıl büyük ödülün sahibi, sıçratmayan pisuvar projesi oldu.
Aspendos''a şartlı izin çıktıAntalya Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, "onarım" geçirene kadar gösteri yapılmasına izin vermediği Aspendos Antik Tiyatrosu''yla ilgili olarak üç gün önce yeni bir karar aldı. Kurul, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın "acil önlemler" alınacağı taahhüdü üzerine 2007 etkinliklerine izin verdi. Ancak seyirci kapasitesine sınır getirdi. Buna göre 14. Uluslararası Opera ve Bale Festivali Aspendos''ta yapılabilecek. Antalya Koruma Bölge Kurulu''nun kapatma kararını, Milliyet 11 Nisan''da duyurmuştu. Haberimizden bir gün sonra toplanan kurul bakanlığın "acil güvenlik tedbirleri" önerisini görüştü. Bakanlık, üst oturma yerleri tehlike arz eden birkaç sütunun onarımıyla seyircilerin üst basamaklara çıkışını engelleyecek bariyerlerin yapılmasını kurula sundu. Kurul da, projeyi onayladı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Ömer Erbil
''En Yeşil 100'' arasına Türk şirketleri giremediDünya çapında küresel ısınmaya ilişkin kaygılar artarken Newsweek dergisi, son sayısında "Dünyanın En Yeşil 100 Şirketi" listesini yayımladı. 16 ülkenin şirketlerinin bulunduğu listeye Türkiye''den hiçbir şirket giremedi. "Dünyanın en yeşil şirketi" Kanada bankası Royal Bank of Canada oldu. İş etiği konularına odaklanan Corporate Knights dergisinin 1800 şirketle ilgili olarak yaptığı listeye, 16 ülkeden birçok alanda faaliyet gösteren şirket girdi. Fransa''nın inşaat malzemeleri şirketi Lafarge Construction''nun ikinci olduğu listede, İspanyol inşaat ve mühendislik şirketi Grupo Ferrovial üçüncü oldu. İngiltere, listeye 24 şirketini sokmayı başarırken, 19 ABD''li şirketin yanı sıra Japonya, Fransa, Almanya, İspanya firmaları listeye girmeyi başardı.
Tarih: 16 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
“Ankastre ürün talebi artıyor”Ankastre ürünler konusunda İtalya’nın örnek alınması halinde Türkiye pazarının büyüyeceğini söyleyen Bosch Ev Aletleri Satış Direktörü İhsan Kara, bu ülkede ankastre ürünlerin ‘tek parça’ ürünlere kıyasla yüzde 90 fazla satıldığını söyledi.
İstanbul''da dev zirveDördüncü Dünya Belediye Başkanları Zirvesi dün akşam Çırağan Sarayı’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.
Marmaray’da hedef 2010Kadıköy’de Marmaray çalışmalarını yerinde inceleyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Tüneli’nde bir kalıbın yerine konulmasını gerçekleştirdi. Tünellerde günde yaklaşık 10-12 metre yol alındığını belirten Yıldırım, İstanbul Boğazı’ndan geçen tünelin normal derinliğinin 60 metre, tünelle birlikte 70 metreyi bulduğunu ve dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Kazı çalışmaları sırasında arkeolojik eserlerin bulunmasının çalışmaları geciktirdiğini bu nedenle projenin 2010 yılı sonunda tamamlanacağını söyleyen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Gecikme olsa da tarihin gün ışığına çıkmasından dolayı mutluyuz” diye konuştu. Projenin tamamlanması ile birlikte saatte 150 bin kişinin taşınacağını hatırlatan Bakan Yıldırım, otomobiller için yapılacak ikinci tünel konusunda da eleştirilere açık olduklarını ancak bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Özner Berber
Dünyada bir ilk: Da Vinci KulesiDubai’de inşaat sektöründe bir ilke daha imza atıldı.”Dynamic Architecture” ismini taşıyan proje çerçevesinde kendi etrafında 360 derece dönen bir kule yeni bir teknikle inşa edilecek.
Aspendos şimdi bitti!..Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Aspendos Antik Tiyatrosu''nun tüm etkinliklere kapatılmasına karar vermiş. Bu "tüm" içinde, Antalya''nın gururu, dünyaya açılan penceresi Aspendos Opera ve Bale Festivali de var.
Türk tasarımcılar iLK defa bir aradaŞimdiye kadar uluslararası arenada bireysel çalışmalarıyla tek tek kendilerinden söz ettiren Türk tasarımcılar, gelecek hafta Milano Tasarım Haftası kapsamında yapılacak bir sergiyle ilk kez birlikte sahneye çıkıyorlar.
''Yasa olmazsa AKM inşaatı 10 yıl sürer''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için hazırlanan yasa tasarısına AKM''nin yıkılmasına yönelik bir hüküm eklenmesi, hem tartışmaları tırmandırdı hem de konuyu Meclis gündemine taşıdı.
Greenpeace, Enerji [D]evrimini açıkladıGreenpeace ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Konseyi (EREC) tarafından hazırlanan "Enerji [D]evrimi: Sürdürülebilir Bir Dünya için Enerji Yol Haritası" raporu dün TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nde yapılan bir basın toplantısıyla açıklandı.
''Küresel soğutma'' rehberi''Küresel ısınmayı kontrol altında tutmak için henüz geç değil, ama enerji devrimi şart'' diyen Greenpeace, bu konuda herkesin alabileceği önlemleri anlattı.
AKM’yi yıkma kararı yangından mal kaçırır gibiKatılımcı Bütçe örnekleri ne kadar sevindirici ise İstanbulluları yakından ilgilendiren Atatürk Kültür Merkezi’yle ilgili "yangından mal kaçırır" gibi TBMM sevk edilen yasa tasarısı o kadar üzücü.
Koza''nın ''altın'' oyunuZeytincilik Yasası gereğince, zeytin alanlarının 3 kilometre yakınındaki işletmelere izin verilmezken bu engeli aşmak isteyen Koza Altın firmasının, Havran Küçükdere''de işletmeyi planladığı maden için çok sayıda ağaç kesimi yaptığı savlandı.
Lahit mezarlardan gözyaşı şişeleri çıktıBolu''nun Tepecik Mahallesi''nde yapılan hafriyat çalışması sırasında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu tespit edilen 4 mezarın içinden gözyaşı şişeleri ile kandiller çıktı.
Türkiye’den başka ’katılımcı bütçe’ örnekleri varGeçen Salı günkü "Türkiye’nin ilk katılımcı bütçesi Çanakkale"den yazıma bazı itirazlar geldi. Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Koçal örneğin, 2001 yılında Yalova’da bir mahallenin yatırım önceliklerinin internet ortamında sağlandığını hatırlattı. Belediyenin bazı noktalara yerleştirdiği kiosklar sayesinde halkın yüzde 72’inin katılımı sağlanmış. Bu proje Yalova Belediyesi’ne 2002 Sürdürülebilir Johannesburg Dünya Zirvesi’nde ödül kazandırmış. Aynı şekilde İstanbul’un en büyük ilçesi Gaziosmanpaşa’da bir süreden beri "katılımcı bütçe" uygulanıyor. Belediye Başkanı Erhan Erol, bütçesini yaptığı anket sonucu halkın önceliklerine göre belirliyor.
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Gila Benmayor
4,5 milyar doları deniz yutar mı?Öncelikle İstanbul Sanayi Odası’nı kutlamak gerek. Dünya gündeminin en üst sıralarındaki "küresel ısınma"yı konunun uzmanlarıyla Odakule’deki merkezinde masaya yatırdığı için.
"Denizli''de bin günde bin proje hayata geçirdik"Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, seçimlerden bu yana bin günlük görev süresinin dolduğunu ve bu süre zarfında binin üzerinde projenin hayata geçirildiğini belirtti.
Belediye Pendik''i kalkındıracak iki dev proje başlatıyorİstanbul''un üçüncü fuar merkezi ve 500 yat kapasiteli yeni marinasının temeli bu ay içerisinde atılacak. Yap işlet devret modeliyle hazırladığı projeler toplam 110 milyon dolara mal olacak.
Zeyport''a kiracıdan 10 milyon YTL teklifTCDD''nin İstanbul-Zeytinburnu''nda bulunan limanının satış ihalesine tek teklif, halen kiracı olan Zeyport Zeytinburnu Liman İşletmeleri''nden geldi.
Antalya Havalimanı’nda 3.2 milyar dolarlık ağlatan rekorAntalya Havalimanı işletmesi için dün yapılan ihaleyi Alman Fraport-IC Holding ortak girişim grubu 2 milyar 371 milyon Euro bedelle (3 milyar 197 milyon dolar) kazandı.
Gayrimenkul alımında yabancı şirkete sınır yokAnayasa Mahkemesi, yabancılara gayrimenkul satışının Bakanlar Kurulu kararıyla 30 hektara çıkarılabileceği şeklindeki düzenlemeyi iptal etti.
"İptal kararı satışları etkilemeyecek"Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Zeki Adlı, ''''Anayasa Mahkemesi''nin Yabancılara Mülk Satışıyla ilgili yasanın Bakanlar Kurulu''na yetki veren hükümlerini iptal etmesinin'''' satışları etkilemeyeceğini söyledi.
AKM''nin yenisi!..Kültür Bakanı Atilla Koç, TBMM''de CHP''li Hakkı Ülkü''nün sorusuna karşılık şu bilgiyi veriyor: Şu anda 50 bin metrekare kapalı alana sahip AKM''nin yerine 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip yeni bir kültür merkezi yapacağız...Demek AKM''nin yerine yapılacak kültür merkezinin kapalı alan genişliği bellidir. Demek ki ortada yapılmış bir proje var. En azından bir taslak olduğu anlaşılıyor. Kültür Bakanı bu taslak veya projeyi neden açıklamıyor? Atilla Koç neden çekiniyor?
Tarih: 13 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
Yıkıcı Kararlara Yapıcı Eleştriler!Mimarlık kültürünün gelişimi için konferanstan panele birçok etkinliğe imza atan Arkitera Mimarlık Merkezi, 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenleyeceği ‘AKM ve Kongre Vadisi’ paneli ile İstanbul’daki kültür yapılarının dönüştürülme sürecini tartışmaya açıyor.
VitrA ve Artema’nın Yeni Ürünleri Unicera’da SergilendiVitrA ve Artema markalarıyla, Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda sektörünün en büyük oyuncuları arasında yer alan Eczacıbaşı Yapı Grubu, 19. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı Unicera’da 2007 koleksiyonlarını ilk kez Türk tüketicisinin beğenisine sundu.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.