Haberler

24 Haziran 2007, Pazar

İMÇ Blokları’nın Yıkılması ÜzerineİMÇ Blokları’nın Yıkılması Üzerineİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı'nı (İMÇ) “Tarihi Yarımada’yı Koruma Projesi” kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurma kararına Mayıs 2006'da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Konu ile ilgili projenin müelliflerinden olan Doğan Tekeli ve Metin Hepgüler ile Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci’den görüşlerini istedik. Haberin Devamı
Ciğerlerimizi yine yakmayın!Ciğerlerimizi yine yakmayın!Yangın sezonu açıldı. Dün 15 ayrı bölgede başlayan yangınlarda yüzlerce hektar orman kül oldu. Sıcakların yangın riskini artırdığına dikkat çeken uzmanlar, herkesi dikkatli olması için uyardı.
İdam avlusunda şenlikİdam avlusunda şenlikTürkiye tarihinde özel bir yeri olan Ulucanlar Cezaevi, kültür ve sanat şenliğine ev sahipliği yapıyor. Ankara Merkez Kapalı Cezaevi ya da bilinen adıyla Ulucanlar, 1923'te askeri depo olarak inşa edildi.
Fortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipFortis 7 milyar Euro ile otoparklara talipİstanbul'a bin otopark yapma teklifinde bulunan Fortis, Gayrimenkul'ün CEO'su Devos '7 milyar Euro kaynak hazır' dedi.. İstanbul'un en gözde yatırım aracı olan ve yıllık cirosu 1 milyar doları bulan olan otoparklarına dünya devi Fortis talip oldu.
Kırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorKırıkkale bu suyu yıllardır kullanıyorBüyükşehirBelediye Başkanı Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi konusunda, "Kırıkkaleliler yıllardır bu suyu içiyor. Bir tane ishal olan yok" dedi.
Tarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorTarihi Kır kahvesi Gazianteplileri bekliyorGaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı proje kapsamında AB fonlarından sağlanan hibe ile restore ettirilen tarihi kır kahvesi, Gazianteplileri bekliyor.
İmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizİmar değişirse asla bu parayı oraya ödemeyizDavalık Levent'teki İETT arazi ihalesini 1.1 milyar YTL'ye kazanıp parayı yatırmayan Sama Dubai'nin CEO'su "Projeden vazgeçmek istemiyoruz ama imar durumu değişirse bu parayı ödemeyiz" dedi.
Otoban kenarında camdan binası varOtoban kenarında camdan binası varMerkezi Amsterdam'da bulunan ve 600 milyar dolarlık serveti olan ING Bank, ABD, Avrupa, Asya'da faaliyet gösteriyor. Amerika'da önemli sigorta hizmetleri, Kanada'da hayat dışı sigorta kurumu bulunuyor.
Kitaplarınızı götürmeyi unutmayınKitaplarınızı götürmeyi unutmayınBir zamanlar Yunan düşünce hayatının en önemli merkezlerinden biri olan Assos, huzurlu bir tatil isteyenler için ideal.
Alaska ile Sibirya tünelle bağlanacakAlaska ile Sibirya tünelle bağlanacakABD ve Rusya iki ülkeyi kuzeyden tünelle birbirine bağlamak için kolları sıvadı. Bering Boğazı Tünel Projesi adı verilen plan toplam 65 milyar dolara mal olacak ve 15 senede inşa edilecek.
Mimarlar Haklarını ArıyorMimarlar Haklarını ArıyorProje yönetimi İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi tarafından yapılan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanlığı, Projeler Müdürlüğü tarafından 15.12.2006 tarihinde ilan edilen Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması, bir çok tartışmaya yol açtı. Bu tartışmalardan en önemlisi, halen sonuçsuz durumda olan ve bundan sonra düzenlenecek proje yarışmaları da etkileyecek olan yeni vergi uygulamasıydı. Bugüne kadar, ödüllerden herhangi bir şekilde kesinti yapılmamasına karşın, ilk kez bu yarışmada kazananlar vergi uygulamasına tabi tutuldular. Kazanan projelerin müellifleri, bu konuda haklarını arama amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdular. Ancak sonuçları 12 Mart tarihinde açıklanan yarışma ile ilgili henüz bir gelişme olmadı.
Kaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit ile Binalar GüvendeKaleterasit, Türk inşaat sektörünün ihtiyacı olan son kat cephe kaplama sistemlerini ve dekoratif cephe kaplamalarını Türk mühendis ve mimarlarıyla 1970 yılından bu yana buluşturuyor.
Türkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiTürkiye’nin İlk Çimento Markası Aslan’ın Ürün Logosu YenilendiDaha önce lanse ettiği Karat ve Cementum markalarıyla çimento sektöründe ‘’markalı ürün’’ devrini başlatan Lafarge Çimento, şimdi de Aslan markalı torbalı ürünlerini yeni ürün logosu ve yeni ürün gamıyla piyasaya sunuyor.
Shigeru Ban için Bir ArketipShigeru Ban için Bir ArketipBu bahar Londra’daki Barbican Sanat Galerisi’nde modernist hareketi, hareketin geçmişiyle şimdiki hali ve muhtemel geleceği ile bir araya getiren bir sergi düzenlendi. Alvar Aalto: Shigeru Ban’ın Gözlerinden isimli sergi büyük Fin tasarımcı ile Japonya doğumlu Ban’ın kendi benzersiz mimari yolculuğu arasındaki benzerlikleri gösterdi.
İletişimin İpleriİletişimin İpleriAntik el sanatları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. El sanatı meraklıları New York’daki Sanat ve Tasarım Müzesi’ndeki (Museum of Arts and Design, kısaca MAD) Radikal Dantel ve Yıkıcı Örgü (Radical Lace and Subversive Knitting) isimli yeni sergiden çok hoşlanacaklar.
Kent Konseyi'nin Gündemi: SuYerel Gündem 21 Kent Konseyi Haziran ayı toplantısında, ”İzmir’de Sürdürülebilir Çevre” konu başlığında “İklim Değişikliği ve Su Yönetimi” tartışıldı.
İzmir’de su uyarısıEge bölgesindeki barajların doluluk oranı geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Tahtalı Barajı’nda 257 günlük su kaldığı açıklandı. Henüz su kesintisi yapılmasını gerektirecek bir durum yok ancak uzmanlar bilinçli su kullanımı konusunda uyarıyor.
1001 Gece Masalları'ndan çıkıp gelen kent: İstanbulİstanbul, her geçen yıl dünya basınında daha çok yer alıyor. Pek çoğu övgü dolu kaleme alınan bu yazılar Türkiye için AB'ye göz kırpıyor.
Kalite ve belediyecilikGelişmiş dünya ülkelerinde kalite anlayışı çoktan aşılmış, mükemmelliğe ulaşma yolları aranmakta iken ülkemizde ne yazık ki, hala kalite hususunda yanlış anlamalar hakimdir.
DSİ Ve ASKİ’nin Ortak Basın AçıklamasıHaberin özünde DSİ’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne, “Kızılırmak Suyu’nun içilemez olduğuna” dair bir rapor verildiğinin belirtildiğini kaydeden Başkan Gökçek, kendisinin hemen DSİ yetkililerini aradığını ve böyle bir raporun bulunmadığına dair, DSİ Genel Müdürlüğü ve ASKİ Genel Müdürlüğü imzalı ortak bir basın metni hazırladıklarını söyledi.
Bu ihaleden hayır yok iptal edin artık !İhale yapılalı 3 ay oldu. Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidoon kendilerine ödeme tebliğinin ne zaman yapıldığını söylemiyor.
‘Davadan önce ödemem ama Türkiye’de kalıcıyım’Sama Dubai CEO’su Farhan Faraidooni, İstanbul Büyük- şehir Belediyesi ihalesinden 705 milyon dolara aldıkları İETT arazisi için, dava sonucu netleşmeden ödeme yapmayacaklarını açıkladı.
Yurtdışında daha yüksek standartlı proje yapabiliyoruzMar Mimarlık'ın kurucusu Gülfem Karaer, Türkiye'deki yasaların, konut sektörüne paralel olarak gelişemediğini, sektörün bir adım gerisinde kaldığını söylüyor İnşaat ve mimarlık firmalarının son 15 yılda önemli aşama kaydettiğini belirten Gülfem Karaer, sektörün dünya çapında hizmet verebilir hale geldiğini dile getirdi.
TBMM'nin yeni hizmet binalarının temeli atıldıTBMM Başkanı Bülent Arınç, herkesin hayatında dönüm, kırılma noktalarının olabileceğini, ancak Meclisin her zaman milletin hizmetinde olacağını belirterek, “Siyaset yapmanın tek yeri, TBMM'de milletvekili olmak değildir. Bugünün yarını da var” dedi.
İnönü Stadı’na Alman modeliBeşiktaş İnönü Stadı’nın, Alman 1. Ligi ekiplerinden Eintracht Frankfurt’un "Commerzbank Arena" modeline göre yeniden inşa edileceği ileri sürüldü. Almanlar’ın ünlü "Sport1" isimli internet sitesinin haberine göre, Beşiktaşlı yöneticiler stat projesiyle ilgili olarak bir Alman inşaat firmasıyla görüşmelere başladığı ve isim hakkını da satmak istediği belirtildi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Ankara'nın su sıkıntısıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMOB) bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Ankara'da yaşanan su sıkıntısının, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 13 yıllık yanlış kent yönetimi yaptığı için” ortaya çıktığını öne sürdü.
Hasanoğlan’da tarihi buluşmaİnşaat Mühendisleri Odası ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Proje Yarışması" etkinlikleri devam ediyor. Proje kapsamında, 23-24 Haziran tarihlerinde Hasaoğlan yerleşkesinde kamp düzenlenecek. Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunlarıyla, yarışmacı mühendislik-mimarlık öğrencilerinin biraraya geleceği kamp, kuşaklar arasında köprü işlevi görmenin yanında, yarışmacı öğrencilerin köy enstitülerinin tarihsel anlamına hakim olmalarını da sağlayacak. Bilgi için, İnşaat Mühendisleri Odası’nın 2943015 ile Mimarlar Odası’nın 24178665 /119-124 No’lu telefonlarını arayabilirler.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
TMSF ve Ankara Büyükşehir Hazine'yi çökerttiHazine, kamu kuruluşlarından olan alacaklarının yarısına yakınını vadesi geçmesine rağmen tahsil edemedi. Kamu alacaklarının 41.5 milyar YTL'lik bölümünün vadesi geçti.
KÖYDES'ten Ayvacık'a Boğaziçi Köprüsü gibi bir köprüAyvacık Kaymakamı Metin Esen yaptığı açıklamada, Ayvacık- Eynel- Örencik Köprüsü'nün ihale aşamasında sona gelindiğini, 336 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde yapılacak ve yaklaşık 10 trilyona malolacak olan köprünün il özel idaresinin desteğiyle 2 yıl içerisinde bitirileceğini söyledi.
Ortopedik engellilerden merdiven sitemiKültür Merkezi binası bulunmayan Erzurum'da mevcut olan Erzurum Lisesi Kültür Merkezi'ndeki etkinliklere tekerlekli sandalyeli ortopedik engelli vatandaşlar katılamazken, koltuk değnekliler ise binbir güçlükle çıktıkları merdivenler nedeniyle etkinliklere katılmayı düşünmüyor.
Elazığ’a 50 milyon dolarlık MislandElazığlı işadamı Nihat Demirbağ’ın öncülüğünde 711 kişinin bir araya gelerek kurulan Mis Holding, kente 50 milyon dolarlık alışveriş ve eğlence merkezi Misland’ı kuruyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, projenin yüzde 20’lik bölümünün tamamlandığını, şu ana kadar 20 milyon dolar harcandığını belirterek, "Herkes bize ’Böyle bir büyük yatırım doğuya yapılır mı? Bu kadar paranız var. Allah size akıl versin, bu cefa çekilir mi’ diyor. Misland iddialı bir proje olarak 15 ana merkezde 155 aktivite alanı bulunan küçük bir şehir gibi bölgede yepyeni bir yaşam merkezi oluşturacaktır" dedi. Elazığ, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri Misland adıyla kuruluyor. Yapımına 7 yıl önce başlanan merkezin 5’te 1’i 20 milyon dolara tamamlanırken, projenin tamamının bittiğinde 50 milyon doları bulacağı belirtildi. 711 kişiyle bir araya gelen Mis Holding’i kuran ve holdingin yönetim kurulu başkanlığını yapan işadamı Nihat Demirbağ, terk edilmiş taş ocakları alanın ve çöplüklerden yepyeni kent yarattıklarını söyledi.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şahismail Gezici
Yeşil alanları ateş bastı!Sıcakla beraber artan orman yangını tehlikesi Antalya ve Bodrum'da kendini gösterdi. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü Karadayılar mevkiinde çıkan yangın, akşam saatlerinde rüzgârın da etkisiyle genişleyerek 80 hektar alana yayıldı. Anız yakarak bu yangına yol açtığı belirtilen 24 yaşındaki Oktay Soykan gözaltına alındı. Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Göltürkbükü beldesi Cennetgöl mevkiindeki çöplükte, dün saat 14.30'da kâğıtların tutuşması sonucu yangın çıktı. Rüzgârın etkisiyle büyüyen alevler, yakındaki kızılçam ormanına sıçradı. Gündoğan beldesi yakınlarında da dört ayrı noktadan makilik ve ormanlık alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangında, üç hektarlık kızılçam ormanı ile 14 hektarlık makilik alan yandı. Tekneler limandan uzaklaştırıldı, halktan traktör, kamyonetle su getirmesi istendi. Alevlerin tatil siteleri ve villalara 50 metre kadar yakınlaşması paniğe yol açtı. Dört sitedeki 80 villa, boşaltıldı. Zorla söndürülen yangına neden olduğu ileri sürülen dört inşaat işçisi gözaltına alındı.
Tarih: 22 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Derince Limanı ve Çelik Palas satıştaDerince Limanı ve Bursa Çelik Palas Oteli 36 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek. Teklifler ağustos ayında verilecek.
Parayı ödemediğimize bakmayın ciddiyiz, İETT arazisinden çekilmeyizBüyükşehir Belediyesi ile İETT arazisi üzerine Dubai Towers projesini kurmak için yaptığı işbirliği bozulan Sama Dubai Holding’in CEO’su Farhan Faraidooni, "Kesinlikle projeden çekilmeyi düşünmüyoruz. Dava netleşene kadar ödeme yapmayız, netleşsin parayı ödeyeceğiz"diye konuştu.
’İstanbul’da göğü yaramam’İSKİ Genel Müdürü Mevlut Vural, İstanbul’daki kuraklık üzerine konuşurken "Küresel ısınmanın getirdiği sıkıntıyı şiddetli şekilde hissediyoruz" dedi.
Yazı KarakterleriHarf ve satır aralıklarıyla dolu hafif ve uçucu fontlar duygusal süslemeler ve diyagonal vurgulamalar. Özel yayınlar, deneysel araştırmalar ve müşteriler için 500’ün üstünde yazı karakteri tasarlamış olan usta Tobias Frere - Jones, Design Indaba Konferansı’nda yazı karakterlerinin inceliklerini tartışacak.
Hollandalı ZevkiUluslararası üne sahip dört konuşmacı, Design Indaba’yla Hollandalı köklerini ve tasarımla ilgili görüşlerini paylaştılar.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.