Haberler

27 Temmuz 2008, Pazar

KUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiKUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiYaklaşık 40.000 tarihi eser bulunan İstanbul’da, yapıların sorunlarının tespiti, onarım ve restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve denetimi konularında destek vermek üzere kurulan Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, belediye bünyesinde faaliyet gösteriyor. İstanbul’da ilk olarak Süleymaniye’de kurulan, İTÜ Restorasyon Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ersen, Doç. Ahmet Güleç ve Nimet Alkan’ın danışman olarak yer aldığı KUDEB, konservasyon ve restorasyon laboratuvarıyla da hizmet veriyor. Haberin Devamı
Prefabrik mimari sanat olduPrefabrik mimari sanat olduNew York’un sanat dünyasının nabzını tutan, öncü çalışmalarıyla dikkat çeken müzesi Museum of Modern Art (MoMA), yenilikçi ve sorgulayıcı projelerine devam ediyor. Müze yeni sergisinde mimarinin, tasarımın ve modernizm düşüncesinin birleşimi olan prefabrik mimariyi mercek altına alıyor.
“Elvis”in antik Roma büstü“Elvis”in antik Roma büstüGraham Geddes adlı bir satıcının aralarında “Elvis” büstünün de yer aldığı antik sanat koleksiyonunun bir milyon sterlinin üzerinde alıcı bulması bekleniyor. Geddes’in koleksiyonunda bulunan, 50 klasik dönem Yunan vazosu ve 30 parça mermer heykel ekim ayında müzayedeye çıkacak. Bu parçaların birçoğunun yaklaşık 90 bin sterline satılması beklenirken, Greddes’in bile “Elvis” adını koyduğu mermer büstün değerinin 25 bin ilâ 30 bin sterlin arasında olacağı düşünülüyor.
Kaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıKaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıYasadışı yolla Ayvalık’tan Yunanistan’a geçmek isteyen 18 kaçak, botları batınca Güneş Adası’na çıktı.
2 metre eksildi2 metre eksildiYüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Deniz, 1995-2008 yılları arasında, küresel ısınmasının da etkisiyle Van Gölü’nün su seviyesinin 2 metre düştüğünü bildirdi. Göldeki su seviyesinin düşüşünün özellikle göle boşalan atıkların yaratacağı kirliliği daha belirgin hale getireceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Deniz, "Göldeki canlılar açısından bakıldığında, seviye düşüşü, sudaki tuzluluk ve soda oranı yükselmesine, göldeki canlı popülasyonunun olumsuz etkilenmesine neden olacak. Olumlu yönü ise göl seviyesinin yükselmesiyle tamamı su altında kalan plajların yeniden ortaya çıkması olacak" dedi.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Deniz Taksiler hizmete alınıyor.Deniz Taksiler hizmete alınıyor.İstanbul’da şehiriçi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” hizmete alınıyor.
80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Daha80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Dahaİzmir’in en önemli ulaşım projelerinden biri olan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nde istasyonlar bir bir tamamlanırken, yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin yapımı işinin de ihale sözleşmesi imzalandı.
Likör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiLikör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası için 297.5 milyon YTL ile açılan teklif kapısı yapılan üç ihale ve bir açık artırma ile 415 milyon 750 bin YTL''den kapandı.
İstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıİstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıDünyanın önde gelen insan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer 143 ülkeyi kapsayan “hayat pahalılığı” raporu hazırladı. Rapora göre dünyanın en pahalı kenti Moskova.
Demir İpek Yolu’nun temeli atıldıDemir İpek Yolu’nun temeli atıldıBakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) petrol ve doğal gaz boru hatlarının ardından Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu için bugün Kars’ta tören düzenlendi.
5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyor5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyorBalıkesir eski Mimarlar Odası Başkanı Cengiz Dikici, Marmara depreminin ardından meydana gelecek bir depremde kenti büyük felaketin beklediğini söyledi.
1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için kayıtlar başladı.
Değişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakDeğişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve sektörlerinde lider 100’ ü aşkın konuşmacının söz alacağı, toplam dört oturumda 23 panele yer verilecek olan ArkiPARC 2008’deki panellerden biri Kariyer.net tarafından düzenlenecek.
KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?11 Haziran 2005 tarihinden çıkarılan yönetmelikle, belediyeler bünyesinde kurulması mümkün hale getirilen Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları''nın (KUDEB) kurulma ve çalışma esasları belirlendi. Amacı “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek, denetimlerini yapmak olan” KUDEB’lerin Koruma Yüksek Kurulu ilkelerine, koruma bölge kurullarına bağlı olarak çalışması gerekiyor.
TSMD Camiasının Çok Acı KaybıTürkiye Serbest Mimarlar Derneği’nin Affan Yatman’ın vefatı ile ilgili açıklaması: “Derneğimizin eski Başkanlarından ve çok sevdiğimiz üyemiz, arkadaşımız, kardeşimiz Affan Yatman''ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Kendisine Tanrı''dan rahmet, başta sevgili Nesrin Yatman olmak üzere tüm kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Merhumun cenaze namazı 27 Temmuz Pazar günü ikindi namazını müteakip Kocatepe Camiinde kılınacaktır. 28 Temmuz Pazartesi günü de Bodrum Yahşi Camiindeki törenden sonra Yahşi''de defnedilecektir.”
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Kent meydanı projesi, bilirkişi onayı bekliyorKocaeli''nde yapılması düşünülen 41 katlı otel ve kent meydanı için bilirkişi heyeti inceleme yaptı. İnceleme sonunda çıkacak rapora göre mahkeme, projeyi durdurup durdurmayacağına karar verecek.
Yeşil Çevre Arıtma Tesisi kapasitesini yüzde 50 artırıyorBursa''nın Doğu Bölgesi''ndeki yerleşim birimleri ve sanayi tesislerinden kaynaklanan evsel ve endüstriyel atıksu kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi, kapasitesini yüzde 50 artırıyor.
Güneydoğu''da barajlar kuruduKüresel ısınma ve azalan yağışlar dolayısıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi''ndeki barajlar da kurudu. Derik ve Dumluca''daki su seviyesi yüzde 4''lere kadar düştü. Batman Barajı''nda enerji üretimine ara verildi.
İSTON devler liginde yükseliyorİstanbul Sanayi Odası 2007 yılının en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıkladı. Geçen yıl 79 basamak yükselen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı altyapı şirketi İSTON, ilerlemesini sürdürdü. Üretimden satışların esas alındığı veriler itibari ile İSTON, 107 sıra yükselerek 295. oldu. Listeye göre en hızlı büyüyen ilk 10 şirket arasında yer alan İSTON, sektörünün de lideri oldu. 500’ü aşkın ürün çeşitliliği ile şehirlerin altyapı ve üstyapı ürün ihtiyacını karşılayan İSTON, Anadolu’nun bütün kentlerine hizmet veriyor. Modern kent donatımını yaygınlaştıran İSTON; taksi durakları, çağdaş tasarım büfeler, çok amaçlı endüstriyel ofisler gibi birçok ürünü tasarlayarak şehirlerin hizmetine sundu.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Yeşil seferberlik!İstanbul’un batı yakasında yer alan 20’yi aşkın belediyenin oluşturduğu ‘Üç Göl Havzası Belediyeler Birliği’, çevreye duyarlılık çalışmaları kapsamında özel bir koru oluşturdu.
Sahiller İstanbulluyla buluştuİnsanların bir dönem oturmaya korktuğu sahiller, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılda yaptığı 210 milyon YTL’lik yatırımla vatandaşların 24 saat nefes aldığı mekanlara dönüştü.
Yeşil alanlar "rant" kurbanıTürkiye’de birçok kent yeşil alan açısından oldukça fakir. Normalde kişi başına düşen yeşil alanların Avrupa kentlerinde 20 metrekare olmasına karşın bu oran Adana’da 1 metrekarenin altında.
İstanbul pahalılık artışında 15 basamak birden yükseldiAraştırma şirketi Mercer''in her yıl düzenlediği ''Yaşam Maliyet Araştırması''nda İstanbul ve Sao Paolo, yaşam maliyetlerinin en hızlı yükseldiği şehir unvanını aldı.
Psidia''nın yıkık tiyatrosu ayağa kalkacakBakanlar Kurulu Kararı ile kazı yetkisinin verildiği Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığındaki heyet, Yalvaç Psidia Antik kentinde kazı çalışmalarına başladı.
Liman sıkıştı gemiler İzmir''i pas geçiyorBekleme süresi 80 saate kadar çıkınca gemiler İzmir Alsancak Limanı''nı pas geçmeye başladı.
Müze kentlilik bilinci oluşturuyorKent Müzesi, Antalya’nın geçmişten bugüne hikayesinin daha iyi algılanabilmesi ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. Antalya Kent Müzesi, Antalya’da kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunan bir eğitim, iletişim ve kültür merkezi olma yolunda.
Medikal Park''tan Antalya''ya bölgenin en büyük hastanesi1.5 yılda 14 hastane yatırımı yapan Medikal Park, büyümeye devam ediyor.
Kaderine terk edilen mahalle için çalışmaODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim elemanları Sevin Osmay ve Anlı Ataöv, Ankara Hürriyet’in gündeme getirdiği, Yahudi Mahallesi olarak da bilinen İstiklal ve Sakalar Mahallesi’nin tüm Ankaralıların tarihi kimliğinin bir parçası olduğunu ifade etti.
Türkler, 5 bin YTL’lik ‘akıllı tuvalet’e koştuKapağı otomatik açılan, alttan ısıtan, sıcak su püskürten, kurutup bir de ‘masaj’ yapan akıllı tuvaletler, 5 bin 100 YTL’lik etiket fiyatına rağmen, 5 ayda 500 adet sattı.
Gökçek ODTÜ’den sonra Harbiye’den yol geçirecekAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, katıldığı bir televizyon programında Kara Harp Okulu’nun içinden yol geçireceğini ve bu nedenle Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile görüştüğünü açıkladı.
Türkiye’de imar sorunu (3)1984 yılında, 3194 sayılı İmar Yasası ile merkezi yönetimdeki planlama yetkileri çok büyük oranda yerel yönetimlere bırakılmıştı ama hazırlanan imar planlarının uygulama araçlarında ve yerel yönetimlerin yaptırım güçlerinde anlamlı bir değişiklik yapılmamıştı.
KEY''in Emlak Konut''tan ödenecek kısmı kâr payı ile arttıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ve Emlak Konut GYO Başkanı Erdoğan Bayraktar, KEY hak sahiplerine ödenecek 2.8 milyar YTL''nin 1 milyar 814 milyon YTL''lik bölümünün Emlak Konut GYO kaynaklarından ödeneceğini, buna ilişkin finansmanın tamam olduğunu bildirdi.
Kumaş: Eski amblem artık tarihe karıştıCHP Trabzon eski Milletvekili avukat Rahmi Kumaş, mahkeme tarafından iptal edilen Atakuleli, minareli amblemle ilgili Ankara Valiliği’nin temyize gitmediğini belirterek, amblemin artık yasa dışı olduğunu, her yerden sökülüp atılması gerektiğini bildirdi.
Şehir Plancıları: Gökçek’in bilirkişi açıklamaları suçTMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ’lü bilirkişilerle ilgili açıklamalarının suç teşkil ettiğini savunarak savcıları göreve çağırdı.
Avrupa’nın temiz enerjisi, Sahra Çölü’nden gelebilirAvrupa Birliği’nin karbon emisyonlarını azaltmak ve temiz enerji elde etmek için ortaya attığı yeni projelerden birisi de Avrupa’nın tüm elektriğinin Sahra Çölü’ne kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi.
En büyük 500''deki çimentocular ihracatla coştuDaralmayı gören çimentocular kurdaki düşüşle, gıdacılar artan tarım ürünleri fiyatlarıyla kârlılıkta fark attı. Tekstilciler yine zararına çalıştı.
AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracakGayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu kurarak 2009 yılında toplam 1 milyar dolara varan gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Kentsel Afet Bölgesi SulukuleYaşadıkları yeri terk etmeye zorlanan Suluke sakinlerinin, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ortaya çıkan mağduriyetleri devam ediyor.
Fiyat 415 milyon YTL’ye çıktı, ’Likör’ faturası 500 milyon YTL olacakMecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası’nın yeni sahibi 415 milyon YTL’lik teklifle Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi oldu.
BTK projesi için ‘raylar döşendi’Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakû-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Türkiye ayağının temelini attı. Kars Garı’nda düzenlenen törende üç cumhurbaşkanı, sahnede yer alan harita üzerine, demiryolunun projesinin tamamlanmasını simgeleyen rayları yerleştirdi. Gül, BTK projesi ile tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlandığını belirterek projenin Kafkasya’nın barış ve istikrarına katkı yapacağını söyledi. Gül, BTK’nin Çin’den Londra’ya kadar uzanacağını vurguladı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
ABD’nin konut kredisi devleri 300 milyar dolarlık paketle kurtulacakYeni yasanın onaylanmasıyla birlikte ABD Hazine Bakanlığı, Freddie Mac ve Fannie Mae kredi finansman kuruluşlarına "yeni" krediler verebilecek veya hisselerini satın alabilecek.
Bakanlar şebeke suyu sorununa el koyduİzmir ve Ankara''nın şebeke suyundaki arsenik oranının standartların üzerinde olduğu tartışmaları üzerine 3 bakan olaya el koydu.
Deniz taksiler yarın seferdeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ilk projelerinden "Deniz Taksi", yarından itibaren İstanbullular’a hizmet vermeye başlayacak.
Atık su ve köprü inşaatı öldürdüİzmir’in Seferihisar İlçesi’ne bağlı Doğanbey Beldesi Karakoç Deresi’nde yüzlerce balık aniden öldü. Belde sakinleri, doğal arıtmadan taşan atık suların dereyi kirlettiği iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi’ni ve duble yol projesi köprü inşaatında derenin denizle bağlantısını kopararak suyu oksijensiz bırakan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü suçladı. Belde sakinlerinden Ufuk Akbulut "Karayolları köprü ayaklarına döktüğü malzemeleriyle derenin akışını kesti. Derenin, 300 metre ilerideki denizle bağlantısı kalmadı. Bu da kapatılan bölgede, kirliliğin de etkisiyle oksijeni azalttığı için balıklar öldü" diye konuştu. Balıkların ölümü üzerine ilk müdahaleyi de çevre sakinleri yaparak, köprünün altından karşı tarafla bağlantıyı sağlayacak kanal açtı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
Arsenik İzmir’deİçişleri Bakanı Atalay ve Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Akdağ, arsenik sorunu yaşayan 12 ilden 5’inde durumun tamamen düzeldiğini söyledi.
Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus ArkiPARC 2008''in Sponsorları Arasındaki Yerlerini Aldılar...Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek ArkiPARC 2008''in sponsorları arasına katıldı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.