Haberler

28 Temmuz 2008, Pazartesi

Viktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: MumbaiViktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: Mumbai7 birleşik bölge ve 28 eyaletten oluşan 1,5 milyar nüfuslu Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük metropolü Mumbai nam-ı diğer Bombay. 19. yüzyıl sonlarında Hindistan’da İngiliz mimarlar tarafından kullanılan, yerel Hint mimarisinden elemanları ve Viktorya Britanyası’nda yeniden canlanan gotik stili birleştiren yeni bir mimari stil olan Indo-Saracenic tarzdaki en iyi örneklere sahip kent, 2004 yılında UNESCO tarafından tarihi mirası koruma konusunda üç ödüle layık görüldü. Haberin Devamı
Vendo Yeni Showroom’undaVendo Yeni Showroom’undaOfis mobilyaları ve aksesuarları ile mimarlara ve iç mimarlara projelerinde destek veren Vendo, yeni showroom’u ile Levent’te.
 Bu otele müşteri değil, misafir kabul ediliyor Bu otele müşteri değil, misafir kabul ediliyorMarcos Bekhit, ilk kez 1995 yılında Sultanahmet''teki Four Seasons Hotel''i açmak için iki yıllığına Türkiye''ye gelmiş.
Prefabrik mimari sanat olduPrefabrik mimari sanat olduNew York’un sanat dünyasının nabzını tutan, öncü çalışmalarıyla dikkat çeken müzesi Museum of Modern Art (MoMA), yenilikçi ve sorgulayıcı projelerine devam ediyor. Müze yeni sergisinde mimarinin, tasarımın ve modernizm düşüncesinin birleşimi olan prefabrik mimariyi mercek altına alıyor.
Marmara Denizi nasıl öldürülür?Marmara Denizi nasıl öldürülür?Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayileşmenin bedelini önce atıkların bırakıldığı nehirler, ardından da Marmara Denizi ödüyor.
Koleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarKoleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarFinansbank’ın Erzurum’da açılan çağrı merkezi, mekan tasarımında kullanılan Koleksiyon imzalı ofis mobilyaları ve aksesuarları ile estetiği ve rahatlığı tek bir platformda buluşturuyor.
Knidos Antik Kenti''nde talan şokuKnidos Antik Kenti''nde talan şokuMuğla''nın Datça İlçesi''nde yer alan 2 bin 600 yıllık Knidos Antik Kenti''nde, 21 yıldır devam eden kazı çalışmaları şok bir gelişmeyle durduruldu.
Karataş''ın taşıKarataş''ın taşıİzmir''in tarihi araştırmalarında, Karataş adı 1880''li yıllardan itibaren duyulmaya başlar. Bölgede yerleşim ve konut yapımı 1860''lı yıllarda başlıyor. Yerleşimde asıl patlama 1880''lerden sonra yaşar.
Geleneksel el sanatı ustalarının emeği modern tasarımla buluştuGeleneksel el sanatı ustalarının emeği modern tasarımla buluştuTasarım firması Hiref, yeni koleksiyonuyla Anadolu’nun kültürel değerlerini dekoratif objelerle iç mekânlara taşıyor.
“Elvis”in antik Roma büstü“Elvis”in antik Roma büstüGraham Geddes adlı bir satıcının aralarında “Elvis” büstünün de yer aldığı antik sanat koleksiyonunun bir milyon sterlinin üzerinde alıcı bulması bekleniyor. Geddes’in koleksiyonunda bulunan, 50 klasik dönem Yunan vazosu ve 30 parça mermer heykel ekim ayında müzayedeye çıkacak. Bu parçaların birçoğunun yaklaşık 90 bin sterline satılması beklenirken, Greddes’in bile “Elvis” adını koyduğu mermer büstün değerinin 25 bin ilâ 30 bin sterlin arasında olacağı düşünülüyor.
İstanbul’da “Deniz Taksi” dönemi başladıİstanbul’da “Deniz Taksi” dönemi başladıİstanbul’un şehir içi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” törenle hizmete alındı. İstanbullular, 444 4 436 İDO Çağrı Merkezi kanalı ile bu hizmeti alabilecek.
Zehir akıyorZehir akıyorTekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Çorlu Deresi, çevresinde kurulu fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle zehir saçıyor.
Antiocheia Ad Cragum''da ilk kazıAntiocheia Ad Cragum''da ilk kazıAntalya''nın Gazipaşa ilçesine bağlı Güneyköy''de antik çağda dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede bulunan ve adını Kommagene Kralı IV. Antiochus''tan alan antik kentte ilk kazılara başlandı.
Kaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıKaçaklar aç ve susuz kalınca adayı yaktıYasadışı yolla Ayvalık’tan Yunanistan’a geçmek isteyen 18 kaçak, botları batınca Güneş Adası’na çıktı.
2 metre eksildi2 metre eksildiYüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Orhan Deniz, 1995-2008 yılları arasında, küresel ısınmasının da etkisiyle Van Gölü’nün su seviyesinin 2 metre düştüğünü bildirdi. Göldeki su seviyesinin düşüşünün özellikle göle boşalan atıkların yaratacağı kirliliği daha belirgin hale getireceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Deniz, "Göldeki canlılar açısından bakıldığında, seviye düşüşü, sudaki tuzluluk ve soda oranı yükselmesine, göldeki canlı popülasyonunun olumsuz etkilenmesine neden olacak. Olumlu yönü ise göl seviyesinin yükselmesiyle tamamı su altında kalan plajların yeniden ortaya çıkması olacak" dedi.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
Deniz Taksiler hizmete alınıyor.Deniz Taksiler hizmete alınıyor.İstanbul’da şehiriçi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” hizmete alınıyor.
80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Daha80 Kilometrelik Dev Projede Bir Adım Dahaİzmir’in en önemli ulaşım projelerinden biri olan 80 kilometrelik Aliağa-Menderes Raylı Sistemi’nde istasyonlar bir bir tamamlanırken, yürüyen merdiven ve engelli asansörlerinin yapımı işinin de ihale sözleşmesi imzalandı.
Likör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiLikör fabrikasında rekabet olunca fiyat yüzde 40 yükseldiMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası için 297.5 milyon YTL ile açılan teklif kapısı yapılan üç ihale ve bir açık artırma ile 415 milyon 750 bin YTL''den kapandı.
KUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiKUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiYaklaşık 40.000 tarihi eser bulunan İstanbul’da, yapıların sorunlarının tespiti, onarım ve restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve denetimi konularında destek vermek üzere kurulan Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, belediye bünyesinde faaliyet gösteriyor. İstanbul’da ilk olarak Süleymaniye’de kurulan, İTÜ Restorasyon Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ersen, Doç. Ahmet Güleç ve Nimet Alkan’ın danışman olarak yer aldığı KUDEB, konservasyon ve restorasyon laboratuvarıyla da hizmet veriyor.
İstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıİstanbul, pahalılıkta New York’a yaklaştıDünyanın önde gelen insan kaynakları danışmanlık şirketi Mercer 143 ülkeyi kapsayan “hayat pahalılığı” raporu hazırladı. Rapora göre dünyanın en pahalı kenti Moskova.
Demir İpek Yolu’nun temeli atıldıDemir İpek Yolu’nun temeli atıldıBakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) petrol ve doğal gaz boru hatlarının ardından Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu için bugün Kars’ta tören düzenlendi.
5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyor5.5''lik sarsıntı kapıda, niye heyelan bölgesine imar veriliyorBalıkesir eski Mimarlar Odası Başkanı Cengiz Dikici, Marmara depreminin ardından meydana gelecek bir depremde kenti büyük felaketin beklediğini söyledi.
1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın1 Eylül’e kadar Kayıt Olun İndirimden Faydalanın15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için kayıtlar başladı.
Değişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakDeğişen Sektörde Değişen “İnsan Kaynakları” KonuşulacakArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve sektörlerinde lider 100’ ü aşkın konuşmacının söz alacağı, toplam dört oturumda 23 panele yer verilecek olan ArkiPARC 2008’deki panellerden biri Kariyer.net tarafından düzenlenecek.
KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?KUDEB Nedir, Nasıl Çalışır?11 Haziran 2005 tarihinden çıkarılan yönetmelikle, belediyeler bünyesinde kurulması mümkün hale getirilen Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları''nın (KUDEB) kurulma ve çalışma esasları belirlendi. Amacı “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili işlemleri ve uygulamaları yürütmek, denetimlerini yapmak olan” KUDEB’lerin Koruma Yüksek Kurulu ilkelerine, koruma bölge kurullarına bağlı olarak çalışması gerekiyor.
ArkiPARC 2008’de Öncü Firmalardan Hizmet Alınıyor..ArkiPARC 2008''de organizasyon, teknik, aydınlatma, mobilya, dağıtım, yemek, simultane tercüme alanlarında gereken hizmetin temin edileceği firmalar belirlendi.
ABD Kongresi, ''kurtarma paketi''ni onayladıABD Kongresi, konut piyasasını çökmekten kurtarmayı amaçlayan bir paketi içeren tasarıyı bugün onayladı.
''3 bin konut yetmezse bin konut daha yaparız'' Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, yapımı süren 3 bin konutluk ''Doruk Kent Toplu Konut Projesi''nin yeterli gelmemesi durumunda bin konut daha yapacak imkanlarının olduğunu söyledi. Duran, yaptığı yazılı açıklamada, Dorukkent Toplu Konut Projesi''nin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Korucuk''ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği içinde 1.746 konut üretip sahiplerine teslim ettiklerini, yine Camili''de TOKİ işbirliğiyle yaptıkları 1.208 konutluk ''Ayçiçeği Vadisi'' toplu konut çalışmasını hayata geçirdiklerini ifade eden Duran, Korucuk''ta yoksul ve alt gelir gruplarına yönelik 800 konut ürettiklerini dile getirdi. Aziz Duran, "Şimdi Sakarya''mızın en önemli toplu konut hamlelerinden birini daha gerçekleştiriyoruz. Korucuk''ta 3 bin yeni konut üretiyoruz. Sağlam zemin üzerinde depreme karşı güvenli, cazip ödeme koşulları ile her keseye hitap eden toplu konut çalışmamızla şehrimizin önemli bir ihtiyacına cevap vereceğimize inanıyoruz." dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
İstanbul''da 57 bin binaya deprem incelemesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) muhtemel İstanbul depremine karşı ''Pilot Bölge'' ilan edilen Zeytinburnu''ndan sonra Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören''deki binaları deprem taramasından geçirecek.
”Tarihi mekanların canlanması halka halka etki yapıyor”Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Tarihi mekanların canlanması, suya atılan taş gibi halka halka etki yapıyor. Sonra çevresindeki yapılarda, ona uygun biçimde fonksiyon geliştiriyorlar" dedi.
''Adana-Mersin arasına yapılacak havaalanı Çukurova''yı cazibe merkezi yapacak''Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Şemsettin Sor, Mersin-Adana arasında yapılacak uluslararası bir havaalanının bölgeye turizm, lojistik, sanayi gibi birçok sektörde önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
En büyük yapay şelale yapılıyor Mardin Belediyesi bölgenin en büyük yapay şelalesini inşa etmeye başladı. Yenişehir hava radar mevkiinde yapılacak şelale için çalışmalar yoğunlaştı. Belediye Başkanı Metin Pamukçu, şelale için kazı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, yapılacak şelalenin 90 günde tamamlanacağını söyledi. Şelalenin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin''in simgesi olacağını ifade eden Pamukçu, "Evlenen çiftlerin, sünnet olan çocukların ve askere gideceklerin uğrak yeri olacak şelale, tarihi kentin vizyonuna da ayrı bir renk katacaktır. Vatandaşımızın şelale yapımındaki ilgisinden hoşnut olduk. Eleştirenler de var. Ama biz Beyazsu içme suyunun Mardin''e getirilmesi anısına yaptık. Şelalemiz bittiğinde tarihi kentimize mükemmel bir görüntü kazanacaktır." diye konuştu.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Darıca''nın rüzgâr santrali elektrik üretmeye başladıKocaeli''nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinde belediye tarafından kurulan rüzgâr türbini ile elektrik üretilmeye başlandı.
''Pamukkale''nin suyunu oteller tüketiyor''Otel ve pansiyonların yer altından kaçak su çekmesi, Pamukkale travertenlerini tehlikenin eşiğine getirdi.
Troia Müzesi, ''ciddi bir biçimde'' gündemdeKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Troia Müzesi''nin ciddi bir biçimde gündemlerinde olduğunu belirterek, çok uzatmadan somut adımlar atacaklarını söyledi.
Bir milyon bina güçlendirilecekİstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi depreme hazırlık için işbirliğine gidiyor. İstanbul’daki 1 milyon binanın planları incelenecek, hangi binanın nasıl güçlendirileceği belirlenecek.
Geleceğin mesleği tasarımcılıkTasarım, moda, tüketim, küresel ısınma içinde yaşadığımız yıllarda belki de en çok duyduğumuz kelimeler. Trendler sürekli değişiyor. Peki hangi trendin peşinden gideceğiz, hangi trend bize uymayacak.
Yüreğin yetiyorsa...Elli yıldan uzun bir tarihi var ODTÜ’nün. Diğer üniversitelere göre çok fazla değil ama hani bazı insanlar vardır, uzun yaşamından anlatacak pek bir şeyi yoktur.
Çalışma yöntemiGeçen hafta sonu Mimarlar Odası’nın Çanakkale’deki toplantısındaydım. Bundan söz edişimin nedeni, bu kuruluşumuzun çalışma yöntemi...
Ay Tanrıçası’nın gölü Bafa ölüyor!Kirlilik ve balık ölümleriyle gündeme gelen Bafa Gölü’ündeki pis koku turistleri kaçırmaya başladı. Sanayi atıklarının yarattığı kirlilik ve balık ölümleriyle gündeme gelen Bafa Gölü’ündeki pis koku nedeniyle turistlerin kaçmaya başladığı belirtilirdi. Milas Kaymakamlığı tarafından da atıklarını göle bıraktığı gerekçesiyle bir zeytinyağı fabrikasına 29 kez ceza kesildi. Tarihte, Ay Tanrıçası Selene’nin saçlarını taradığı ve ayna olarak kullandığı, Antik Hereklia Kenti’nin harabelerinin bulunduğu göle akan nehir ve derelerin son 20 yılda DSİ tarafından yapılan kanaletlerle yönünün değiştirildiği, 65 kilometrekareden oluşan gölün oksijensizlik ve susuzluk nedeniyle kurumaya başladığı. MNG Holding’in koyu doldurmasında kusurlu olmakla suçlanıp görevden alındıktan sonra iade edilen Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, ise “Cenneti korumak için devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Kurduğumuz çevre komisyonu numuneleri alarak İzmir’e gönderecek ve gerekli incelemeler başlatılacak” dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Vatan
Tiryaki müşterilerini kaybetmemek için üstlerini açıp, terasa çıkıyorlarSigara yasağı nedeniyle ciroları yüzde 20-30 düşen ve tiryaki müşterilerini daha çok içerde tutmak isteyen AVM’ler mimari projelerini değiştiriyor.
Merrill Lynch de geliyorFinans devinin Türkiye ve Rusya Gayrimenkul Yatırımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Otmar, İzmir''e 180 milyon dolarlık yatırımla lüks konut, iş ve alışveriş merkezi kuracaklarını söyledi.
Demirel: Kale bir fidandı, bugün kök de, dal da saldıKale Grubu’nun geleneksel yaşgünü törenine katılan Süleyman Demirel, ‘Bugün sevinmeye ihtiyacımız ve bu da başarıyla olur’ dedi.
Kemeraltı''nda 125 mekan daha güzelleştirilecekBüyükşehir Belediyesi''nin bölgede başlattığı dış cephe düzenleme çalışmalarının 3. etabına önümüzdeki günlerde geçilecek. Tahribata uğramış tüm yapılar onarılacak ve boyanacak.
"Ankara rantkent değil başkenttir"Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkenti ‘rantkent’e çevirdiğini, son olarak ODTÜ binalarına ve arazisine göz diktiğini bildirdi. EMO’dan yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin kente karşı işlenen suçlar listesinde birinci sırada olduğu, kenti susuz bırakıp sonra zehirli su içirdiği kaydedildi. Ankara’nın başkent sıfatını ‘rantkent’e dönüştürdüğü tespiti yapılan açıklamada, ODTÜ binalarına yapılmak istenen saldırının bilime, aydınlığa, çağdaşlığa yapılmak istendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, 50 yıllık ODTÜ’nün kaçak olduğu belirtilip yıkılmak istenmesi kınanarak, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden alınması talep edildi. Belediyenin ODTÜ sınırları içinden Eskişehir yoluna paralel bir yol geçirmek istediğine işaret edilen açıklamada, ODTÜ ormanlarının da yok edilerek rant merkezi haline getirilmek istendiği bildirildi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Evrensel
Hoşap Kalesi’nin röntgeni çekildiHoşap Kalesi’ni ilginç kılan en önemli özelliklerinden biri tarihi kapısı. Halen kullanılan 365 yıllık kapı, 4 metre yüksekliğinde ve 5 santim kalınlığında. Kale, bu kapı sayesinde ayakta kalabildi.
KGM, YTMK, seçkinler, seçkincilerGeçen, kavşakları mühendis yerine cenaze çiçekçileri tasarlıyor diye yazmıştım. Kardeşim Oruç’un yakın dostu Cem aradı, “Bunu geniş yaz, saçmalık anlaşılsın” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''ndan AçıklamaTüm Türkiye’yi ciddi şekilde etkilediği bilinen “su” sorunu, yaklaşık bir aydır kamuoyunda önemli gündem teşkil etmektedir.
Olimpiyatlar 8.3 milyar Euro''luk değer yaratacakAğustos ayında başlayacak olan 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları, dünya genelinde 8.3 milyar Euro''luk ekonomik değer yaratacak. Dünyanın en değerli spor organizasyonu olan oyunların, 16 günde 4 milyar kişiye ulaşması bekleniyor.
‘Üç bakan üç maymunu oynadı’TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, şebeke suyu konusunda önceki gün ortak açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre-Bakanı Osman Pepe’yi ‘üç maymunu oynamakla’ suçladı. Bakanların hiçbir çözüm sunamadığını savunan çevre müdendisleri, bir açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle denildi: “Sudan sorumlu bu üç bakan sanki bu ülkede yaşamıyorlar. Sonuç olarak sorumlu bakanlar, ülkesinin, kentlerinin sorunlarından bihaber, sorumluluklarını başkalarına havale ederek üç maymunu oynamıştır. Bilmiyorlar, duymuyorlar, görmüyorlar. Sağlıklı içme suyuna erişim sorunu bugün kentlerimizin en önemli meselesi halini almışken sayın bakanlar, tam bir partizanlıkla, (suyu) ‘ele geçirilmesi ve kazanılması gereken’ bir kent yönetimini eleştirilerinin odağına yerleştirmişler ama bu arada Kızılırmak suyu ile yaşanan tartışmaları, Melen suyu ile gündeme gelen içme suyunun içilebilirliği konularını göz ardı edivermişlerdi.”
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Rüzgar enerjisinde korkunç depar attık, 1''inci ya da 2''nci olacağızTürkiye''nin rüzgar enerjisinde 32 devlet arasında sonunculuktan 12''nci sıraya kadar yükseldiğini bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Ülkemizde enerji yatırımlarında büyük bir artış var." dedi.
Knidos kazılarını bakanlık durdurduMuğla''nın Datça İlçesi''ndeki 2600 yıllık Knidos antik kentinde, 21 yıldır devam eden kazı çalışmaları, konuyla ilgili çevreleri şoke eden bir gelişmeyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca durduruldu.
Altı ayda, 700 ton atık ekonomiye geri döndüBelediyeye ait araç ile ev ev geziliyor. Toplanan atıklar, daha sonra tek tek ayrıştırılıp yeniden ekonomiye kazandırılıyor.
Güvercinlik''te çevre cinayetiBodrum''un Güvercinlik Köyü yakınlarındaki arıtma tesisinin kapasitesinin yeterli olmaması nedeniyle 3 aydır tonlarca pis suyun denize ve Halep çamlarıyla kaplı ormana verildiği ortaya çıktı.
Hızlı tren deneme seferine başladıTürkiye’nin sabırsızlıkla beklediği hızlı trenin deneme sürüşleri başladı. 3 ay sürecek deneme seferlerinin ardından hizmete girecek hızlı trenle, Ankara-Eskişehir arası 1 saat 10 dakika sürecek.
Akbulut: Gökçek konusunda İngilizler bile bizi uyarmıştıODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Gökçek''in Eymir Gölü''nden rant sağlamaya çalıştığını savunurken, "İngiliz kraliyet ailesinin işlerini yapan birisi bize dönüp ''ülkenizin böyle bir başkandan kurtulması lazım'' demişti" diye konuştu.
Büyükşehir’den Küçükçekmece’ye 711 Milyon YTL’lik dev yatırımlar…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Küçükçekmece’ye 4,5 yılda yaptığı toplam 711 milyon YTL’lik yatırımlar zinciri, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, “İstanbul’u dünyanın merkezi yapıyoruz” dedi.
TOKİ''den 500 milyon YTL''lik arsaToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı.
Barajlarda doluluk azalıyorTürkiye’de yaklaşık 2 yıldır yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak yağış rejiminin değişmesi, içme, sulama ve enerji barajlarının doluluk oranlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
‘Evinin üzerine güneş pili koyan herkes yatırımcı olacak’Enerji Bakanı Güler yeni çıkarılan Enerji Piyasası Kanunu’yla herkesin enerji yatırımcısı olacağını belirterek ‘İhtiyacının fazlası elektriği de bize satacak’ dedi. Güler’e göre enerjide sorun yok.
Van Gölü’nün seviyesi düştüHatay’da bulunan Amik Ovası’nda susuzluk sorunu yaşanırken Van Gölü’nde su seviyesi 1995’ten bu yana 2 metre düştü. Van’daki Akgöl ise tamamen kurudu.
Gaziantep’te 20 bin çam kesilecekGaziantep’te Orman İşletme Müdürlüğ’ne ait Dülük Ormanları’nda bir şahsa ait olan 100 dönüm arazideki 20 bin çam ağacı kesilecek.
Kent Sürgünleri: TarlabaşıKentsel Dönüşüm projesi adı altında yıkımına karar verilen Tarlabaşı’nda, tapuları olmasına rağmen insanların barınma hakkı da elinden alınıyor. Bir kültür ve bir yaşam yok edilmek isteniyor...
Zeytinburnu’nda geri dönüşüm hamlesi başladıİsveç’in Stockholm belediyesi ile iş birliği yapan Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geri dönüşüm uygulaması ile her ay yaklaşık 500 ton çöpü ekonomiye kazandırıyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, katı atıkların dönüşüm ile milli ekonomiye kazandırılmasının mümkün olduğunu belirterek; “Geri dönüşüme şu anda 5 bin konut, 250 iş yeri, 2 otel, okullar ile kamu kurum ve kuruluşları dahil edildi. 2009 yılında ise bir mahalleyi pilot bölge olarak belirleyip bütün konutlarda ve iş yerlerinde bu uygulama başlayacak” dedi. İlçede kurulacak Çöp Kağıt Ayrışım Tesisi tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde aylık 500 ton olan geri dönüşebilen çöp toplama miktarı katlanarak artacak. Uzmanlar 500 ton çöpten yaklaşık 100 bin YTL gelir elde edildiğini belirtiyor. Tüketilen maddelerin yeniden dönüşüm halkası içine katıldığı zaman, öncelikle bunların hammadde olarak kullanılmasının sağlandığını ifade eden Başkan Aydın şunları söyledi: “Bu projenin gerçek amacı tabiattan aldıklarımızı tekrar tabiata vererek bu dengenin bozulmasını az da olsa engellemek ve Zeytinburnu Belediyesi’ni çöpten para kazanacak duruma getirmek.”
Yatırımcının Gözdesi Anadolu OlduYerli ve yabancı yatırımcıların, perakende ve alışveriş merkezleri yatırımları için yeni gözdesi Anadolu oldu. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre, Türkiye’de enerji, eğitim ve sağlıktan sonra dördüncü büyük sektör olan perakendenin 2006 yılı toplam cirosu 136,9 milyar dolar ve 2007 yılı toplam cirosu 150 milyar dolar. 2010 yılına kadar cirosunun 199 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu arada İstanbul’da aktif 64, inşaat halinde 47 ve planlanan 42 alışveriş merkezi yatırımına karşılık, Anadolu’da aktif 135, inşaat halinde 78 ve planlanan 109 alışveriş merkezi yatırımı var. 2007 yılında ise toplam perakende yatırımları maliyet bakımından 5,5 milyar dolar, oluşan yatırım büyüklüğü bakımından 10-15 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Anadolu''dan Biri Gibi: Tebrizİstanbul’dan başlayıp karayoluyla uzun bir Asya yolculuğuna çıkanlar Gürbulak Sınırı’ndan geçerken son bir kez geriye dönüp Ağrı Dağı ile vedalaşarak Türkiye’den ayrılır.
Fabrikalar AVM’ye döndüEskişehir’de kent merkezi içinde kalan eski endüstriyel yapılar yeniden kente kazandırılıyor. İlk kurulan kiremit, tuğla ve un fabrikaları birer birer Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınarak yerlerini alışveriş merkezi, turizm ve konut projelerine bırakıyor.
ODTÜ ruhu yaşıyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir süredir ODTÜ yapılarının yasallığını tartışıyor.
Tasarruflu projelerSosyal alan, mimari özellikler, dekorasyon konusunda birbirleriyle yarışan üreticiler, alıcılarda tasarruf bilincini öne çıkarıyor.
Egeports Yine Mahkum EdildiKuşadası Limanı, İsrailli Sami Ofer ve Global Holding sahibi Mehmet Kutman tarafından özelleştirme yoluyla 30 yıllığına 2004 yılı yazında kiralandı.
Pekin Olimpiyatları’nın maliyeti 42 milyar dolar!8 Ağustos’ta Pekin’de başlayacak 2008 Olimpiyatları’nın toplam maliyetinin 42 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, olimpiyat tarihinde bugüne kadar yapılan en büyük harcama...
Asırlık bölümü sağlam ek binaya güçlendirmeİzmir’in Tire İlçesi’nin 1902 yılından bu yana eğitim veren, en köklü okulu 4 Eylül İlköğretim Okulu’ndan 6 ay önce deprem analizi için alınan numunelerin incelemesinde, 15 yıl önce hizmete giren ek bina çürük çıktı.
Kuşadası’nda Kipa depremiAydın 1. İdare Mahkemesi, Kuşadası Belediye Meclisi’nin Kipa Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu alan için yaptığı imar planı tadilatını iptal etti.
‘Sorun iklim değil kâr hırsı’Worldwatch Enstitüsü’nün “Sürdürülebilir Toplumlar Projesi” Direktörü Erik Assadourian, dünyanın temel sorununun; ekolojik sınırları zorlayan ekonomi sistemi olduğunu vurgulayarak “Sorun iklim değişikliği, kuraklık, ormansızlaşma değil.
Gökçek borçta rekora koşuyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine Müsteşarlığı’na olan vadesi geçmiş borçlarının tutarı Haziran sonunda 3 milyar 969.3 milyon YTL’ye ulaştı.
Kentsel dönüşüm olmasaydı müteahhit Çinçin’e girmezdiGecekondu yıkımlarını sürdüren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "TOKİ ile protokol yapıp bu mahalleleri kentsel dönüşüm projesine dahil etmeseydik buraya müteahhit girmezdi. Çünkü müteahhit iş yapacağı yerin sosyal çevresine de dikkat ediyor" dedi.
Kuşadası Limanı’na engelDanıştay 6. Dairesi’nin atadığı bilirkişiler, Kuşadası Limanı’na yapılan işyerlerini yasallaştıran Bayındırlık Bakanlığı’nın imar planını “şehircilik ilkelerine aykırı” buldu.
Garanti, yabancı uyrukluya yeniden mortgage verecekGaranti Bankası, Türkiye''de ev almak isteyen yabancı uyruklulara "non-resident mortgage" isimli döviz kredisi hizmetini tekrar uygulamaya koydu.
Fiyat farkı tüm müteahhitlere ödenecekKamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, gelecek hafta görüşülmesi beklenen fiyat farkı kararnamesinin çıkmasının ardından hangi müteahhide ne kadar fiyat farkı verileceğinin belirleneceğini söyledi.
Türkiye’deki konut projelerinin iş güvenliği Kore’de tartışıldıGüney Kore’nin başkenti Seul’de 29 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında 18’nci Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi yapıldı. Kongrede "İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği" konusu ele alındı.
TOKİ Temapark alanını satışa çıkarıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı.
Kale Grubu 51 yaşındaÇanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, RocaKale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp, Kaleplus markalarını bünyesinde barındıran Kale Grubu, 51. yılını kutladı. 51. yıl Seramik Bayramı kutlamaları, Kaleseramik fabrikalarının kurulu bulunduğu Çanakkale’nin Çan ilçesinde yapıldı. Kutlama töreninde konuşan Kale Grubu ve İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türk sanayisinin, artan rekabet ve azalan kârlılık sorunu yaşadığını belirterek, “Özellikle dünya yakıt ve enerji fiyatlarının yüksek seyretmesi ve ülkemizin bu konuda dezavantajlı konumda olması, sanayici üzerinde vergi yüklerinin fazlalığı, artan işgücü maliyetleri, Türkiye’nin yer aldığı coğrafyanın getirdiği bölgesel riskler ile iç ve dış politikadaki mevcut belirsizliklerle de mücadele etmektedir” dedi. Okyay, bu yıl 1 milyar 50 milyon dolar ciro, 277 milyon dolar ihracat ve 38 milyon 400 bin dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Şehir otelleriyle 1 milyar dolarlık oldu, Balkanlar’dan Avrupa’ya girecekPendik’te dev bir kongre oteli inşaatı sürdüren Üstündağ, Çankaya’da da 1 ay önce otel yapmak için arsa aldı. Üstündağ, "Grubumuzun piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaştı. Halka arz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.
Ziraat ve Halk Bankası İstanbul’da araziyi aldıZiraat Bankası ve Halk Bankası’nın, İstanbul’a taşınma projesi kapsamında iki bankaya arazi satışı tamamlandı. Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’de bulunan arazisi, şirket doğrudan arazi satışı yapamadığı için bedel karşılığı önce Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi. TOKİ de 111.9 bin metrekare araziyi toplam 434.9 milyon YTL bedelle iki bankaya sattı. Halk Bankası, Ataşehir’de 57 bin 500 metrekarelik arsa alırken KDV dahil 223 milyon 467.5 bin YTL ödedi. Ziraat Bankası da 54 bin 384 metrekarelik araziyi KDV dahil 211.5 milyon YTL’ye satın aldı. Ödeme peşin yapıldı, tapu işlemleri bitti. Vakıfbank’a herhangi bir satış olmazken Merkez Bankası arsa almak için TOKİ’ye başvuru yapmadı.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
İpek Avrupalılar''a yönelik lüks konut projelerine soyunduKonut sektörünün geleceğini parlak gören İpek şampuan markasının yaratıcısı Necati Akyazıcı, Avrupalılara yönelik lüks konut projelerine de soyundu.
Ekvator Ginesi Devlet Başkanı’na 30 milyon dolarlık Türk mobilyasıAfrika’nın petrol zengini ülkelerinden Ekvator Ginesi’nin Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema, iç mimarlarının önerisiyle yeni inşa edilen 90 bin metrekarelik başkanlık sarayında kullanılacak mobilyaların Türkiye’den alınmasını istedi.
İstanbul’un suyu alarm veriyorİstanbul’da barajların doluluk oranı iki yıl önce 22 Temmuz’da yüzde 77.73 iken önceki gün sadece yüzde 28.90’dı. 2006’da 675 milyon metreküp olan toplam su oranı ise 251 milyon metreküpe düştü.
Konut lüks ama çevre “dökülüyor”Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nın arsası 415 milyon YTL’ye satıldı. Arsayı satın alanlar “Lüks Rezidans” yapacaklarını ve metrekaresi 5-8 bin dolardan satacaklarını söylüyor.
TSMD Camiasının Çok Acı KaybıTürkiye Serbest Mimarlar Derneği’nin Affan Yatman’ın vefatı ile ilgili açıklaması: “Derneğimizin eski Başkanlarından ve çok sevdiğimiz üyemiz, arkadaşımız, kardeşimiz Affan Yatman''ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Kendisine Tanrı''dan rahmet, başta sevgili Nesrin Yatman olmak üzere tüm kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Merhumun cenaze namazı 27 Temmuz Pazar günü ikindi namazını müteakip Kocatepe Camiinde kılınacaktır. 28 Temmuz Pazartesi günü de Bodrum Yahşi Camiindeki törenden sonra Yahşi''de defnedilecektir.”
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Kent meydanı projesi, bilirkişi onayı bekliyorKocaeli''nde yapılması düşünülen 41 katlı otel ve kent meydanı için bilirkişi heyeti inceleme yaptı. İnceleme sonunda çıkacak rapora göre mahkeme, projeyi durdurup durdurmayacağına karar verecek.
Yeşil Çevre Arıtma Tesisi kapasitesini yüzde 50 artırıyorBursa''nın Doğu Bölgesi''ndeki yerleşim birimleri ve sanayi tesislerinden kaynaklanan evsel ve endüstriyel atıksu kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi, kapasitesini yüzde 50 artırıyor.
Güneydoğu''da barajlar kuruduKüresel ısınma ve azalan yağışlar dolayısıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi''ndeki barajlar da kurudu. Derik ve Dumluca''daki su seviyesi yüzde 4''lere kadar düştü. Batman Barajı''nda enerji üretimine ara verildi.
İSTON devler liginde yükseliyorİstanbul Sanayi Odası 2007 yılının en büyük 500 sanayi kuruluşunu açıkladı. Geçen yıl 79 basamak yükselen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı altyapı şirketi İSTON, ilerlemesini sürdürdü. Üretimden satışların esas alındığı veriler itibari ile İSTON, 107 sıra yükselerek 295. oldu. Listeye göre en hızlı büyüyen ilk 10 şirket arasında yer alan İSTON, sektörünün de lideri oldu. 500’ü aşkın ürün çeşitliliği ile şehirlerin altyapı ve üstyapı ürün ihtiyacını karşılayan İSTON, Anadolu’nun bütün kentlerine hizmet veriyor. Modern kent donatımını yaygınlaştıran İSTON; taksi durakları, çağdaş tasarım büfeler, çok amaçlı endüstriyel ofisler gibi birçok ürünü tasarlayarak şehirlerin hizmetine sundu.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Yeşil seferberlik!İstanbul’un batı yakasında yer alan 20’yi aşkın belediyenin oluşturduğu ‘Üç Göl Havzası Belediyeler Birliği’, çevreye duyarlılık çalışmaları kapsamında özel bir koru oluşturdu.
Sahiller İstanbulluyla buluştuİnsanların bir dönem oturmaya korktuğu sahiller, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılda yaptığı 210 milyon YTL’lik yatırımla vatandaşların 24 saat nefes aldığı mekanlara dönüştü.
Yeşil alanlar "rant" kurbanıTürkiye’de birçok kent yeşil alan açısından oldukça fakir. Normalde kişi başına düşen yeşil alanların Avrupa kentlerinde 20 metrekare olmasına karşın bu oran Adana’da 1 metrekarenin altında.
İstanbul pahalılık artışında 15 basamak birden yükseldiAraştırma şirketi Mercer''in her yıl düzenlediği ''Yaşam Maliyet Araştırması''nda İstanbul ve Sao Paolo, yaşam maliyetlerinin en hızlı yükseldiği şehir unvanını aldı.
Psidia''nın yıkık tiyatrosu ayağa kalkacakBakanlar Kurulu Kararı ile kazı yetkisinin verildiği Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığındaki heyet, Yalvaç Psidia Antik kentinde kazı çalışmalarına başladı.
Liman sıkıştı gemiler İzmir''i pas geçiyorBekleme süresi 80 saate kadar çıkınca gemiler İzmir Alsancak Limanı''nı pas geçmeye başladı.
Müze kentlilik bilinci oluşturuyorKent Müzesi, Antalya’nın geçmişten bugüne hikayesinin daha iyi algılanabilmesi ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. Antalya Kent Müzesi, Antalya’da kentlilik ve tarih bilincinin geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunan bir eğitim, iletişim ve kültür merkezi olma yolunda.
Medikal Park''tan Antalya''ya bölgenin en büyük hastanesi1.5 yılda 14 hastane yatırımı yapan Medikal Park, büyümeye devam ediyor.
Kaderine terk edilen mahalle için çalışmaODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim elemanları Sevin Osmay ve Anlı Ataöv, Ankara Hürriyet’in gündeme getirdiği, Yahudi Mahallesi olarak da bilinen İstiklal ve Sakalar Mahallesi’nin tüm Ankaralıların tarihi kimliğinin bir parçası olduğunu ifade etti.
Türkler, 5 bin YTL’lik ‘akıllı tuvalet’e koştuKapağı otomatik açılan, alttan ısıtan, sıcak su püskürten, kurutup bir de ‘masaj’ yapan akıllı tuvaletler, 5 bin 100 YTL’lik etiket fiyatına rağmen, 5 ayda 500 adet sattı.
Gökçek ODTÜ’den sonra Harbiye’den yol geçirecekAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, katıldığı bir televizyon programında Kara Harp Okulu’nun içinden yol geçireceğini ve bu nedenle Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile görüştüğünü açıkladı.
Türkiye’de imar sorunu (3)1984 yılında, 3194 sayılı İmar Yasası ile merkezi yönetimdeki planlama yetkileri çok büyük oranda yerel yönetimlere bırakılmıştı ama hazırlanan imar planlarının uygulama araçlarında ve yerel yönetimlerin yaptırım güçlerinde anlamlı bir değişiklik yapılmamıştı.
KEY''in Emlak Konut''tan ödenecek kısmı kâr payı ile arttıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı ve Emlak Konut GYO Başkanı Erdoğan Bayraktar, KEY hak sahiplerine ödenecek 2.8 milyar YTL''nin 1 milyar 814 milyon YTL''lik bölümünün Emlak Konut GYO kaynaklarından ödeneceğini, buna ilişkin finansmanın tamam olduğunu bildirdi.
Kumaş: Eski amblem artık tarihe karıştıCHP Trabzon eski Milletvekili avukat Rahmi Kumaş, mahkeme tarafından iptal edilen Atakuleli, minareli amblemle ilgili Ankara Valiliği’nin temyize gitmediğini belirterek, amblemin artık yasa dışı olduğunu, her yerden sökülüp atılması gerektiğini bildirdi.
Şehir Plancıları: Gökçek’in bilirkişi açıklamaları suçTMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ’lü bilirkişilerle ilgili açıklamalarının suç teşkil ettiğini savunarak savcıları göreve çağırdı.
Avrupa’nın temiz enerjisi, Sahra Çölü’nden gelebilirAvrupa Birliği’nin karbon emisyonlarını azaltmak ve temiz enerji elde etmek için ortaya attığı yeni projelerden birisi de Avrupa’nın tüm elektriğinin Sahra Çölü’ne kurulacak güneş panellerinden elde edilmesi.
En büyük 500''deki çimentocular ihracatla coştuDaralmayı gören çimentocular kurdaki düşüşle, gıdacılar artan tarım ürünleri fiyatlarıyla kârlılıkta fark attı. Tekstilciler yine zararına çalıştı.
AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracakGayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu kurarak 2009 yılında toplam 1 milyar dolara varan gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Kentsel Afet Bölgesi SulukuleYaşadıkları yeri terk etmeye zorlanan Suluke sakinlerinin, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ortaya çıkan mağduriyetleri devam ediyor.
Fiyat 415 milyon YTL’ye çıktı, ’Likör’ faturası 500 milyon YTL olacakMecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası’nın yeni sahibi 415 milyon YTL’lik teklifle Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi oldu.
BTK projesi için ‘raylar döşendi’Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Bakû-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Türkiye ayağının temelini attı. Kars Garı’nda düzenlenen törende üç cumhurbaşkanı, sahnede yer alan harita üzerine, demiryolunun projesinin tamamlanmasını simgeleyen rayları yerleştirdi. Gül, BTK projesi ile tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlandığını belirterek projenin Kafkasya’nın barış ve istikrarına katkı yapacağını söyledi. Gül, BTK’nin Çin’den Londra’ya kadar uzanacağını vurguladı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
ABD’nin konut kredisi devleri 300 milyar dolarlık paketle kurtulacakYeni yasanın onaylanmasıyla birlikte ABD Hazine Bakanlığı, Freddie Mac ve Fannie Mae kredi finansman kuruluşlarına "yeni" krediler verebilecek veya hisselerini satın alabilecek.
Bakanlar şebeke suyu sorununa el koyduİzmir ve Ankara''nın şebeke suyundaki arsenik oranının standartların üzerinde olduğu tartışmaları üzerine 3 bakan olaya el koydu.
Deniz taksiler yarın seferdeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ilk projelerinden "Deniz Taksi", yarından itibaren İstanbullular’a hizmet vermeye başlayacak.
Atık su ve köprü inşaatı öldürdüİzmir’in Seferihisar İlçesi’ne bağlı Doğanbey Beldesi Karakoç Deresi’nde yüzlerce balık aniden öldü. Belde sakinleri, doğal arıtmadan taşan atık suların dereyi kirlettiği iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi’ni ve duble yol projesi köprü inşaatında derenin denizle bağlantısını kopararak suyu oksijensiz bırakan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü suçladı. Belde sakinlerinden Ufuk Akbulut "Karayolları köprü ayaklarına döktüğü malzemeleriyle derenin akışını kesti. Derenin, 300 metre ilerideki denizle bağlantısı kalmadı. Bu da kapatılan bölgede, kirliliğin de etkisiyle oksijeni azalttığı için balıklar öldü" diye konuştu. Balıkların ölümü üzerine ilk müdahaleyi de çevre sakinleri yaparak, köprünün altından karşı tarafla bağlantıyı sağlayacak kanal açtı.
Tarih: 25 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
Arsenik İzmir’deİçişleri Bakanı Atalay ve Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Akdağ, arsenik sorunu yaşayan 12 ilden 5’inde durumun tamamen düzeldiğini söyledi.
Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus ArkiPARC 2008''in Sponsorları Arasındaki Yerlerini Aldılar...Dumankaya, Sur Yapı ve Nurus Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek ArkiPARC 2008''in sponsorları arasına katıldı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.