Haberler

14 Temmuz 2008, Pazartesi

Afrika’nın Gizli Modernist ŞehriAfrika’nın Gizli Modernist ŞehriDoğu Afrika’daki Eritre’nin başkenti Asmara etrafı dağlar ile çevrili yüksek bir platoda konumlanıyor. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden bu genç ülkenin başkentinin en önemli özelliği Dünya’daki modern mimarlığın en önemli seçkin örneklerini barındıran şehirlerden bir tanesi olması. Şehirde art-deco ve modernizmden etkilenmiş, UNESCO Dünya Mirası statüsüne geçmesi beklenen toplam 400 adet bina bulunuyor. 1861-1945 yılları arasında İtalyan Kolonisi olan Eritre’nin başkenti Benito Mussolini’nin Afrika’da bir İtalyan İmparatorluğu kurma isteği üzerine ülkeye gelen İtalyan mimarlar önemli eserlere imza attılar. Bu sayede 1931-1945 yılları arasında küçük bir şehirden, İtalyan Modernist hareketin örneklerini taşıyan bir Afrikalı metropole dönüştü. İkinci Dünya Savaşı, 40 yıllık Etiyopya işgali ve 30 sene süren iç savaşın ardından günümüzde Asmara''ya bakıldığı zaman 1930’ların İtalyan şehirlerini görmek mümkün. Haberin Devamı
 Temiz deniz sevenlere: Saros cennet gibi Temiz deniz sevenlere: Saros cennet gibiEge Denizi''nin kuzeydoğusunda yer alan Saros Körfezi, güneyde Gelibolu Yarımadası, kuzeyde Trakya kıyıları arasına sokulan üçgen biçimli bir girinti.
Patara alev alevPatara alev alevAntalya’daki Patara Antik Kenti yakınlarında bir otelin kundaklanmasıyla çıkan yangın tarihi kazı alanlarına da sıçradı.Köylüler ve turistler Patara plajına sığındı.
 İstanbul metrosunun ilk trenleri Eylül ayında hazır İstanbul metrosunun ilk trenleri Eylül ayında hazırTürk-Kore ortak girişimi Eurotem tarafından kurulan, TCDD''nin de ortağı olduğu fabrika, İstanbul Metrosu için yapılan tren setini teslime hazırlanıyor.
Marmaray’da 8. tüp tünel de batırıldıMarmaray’da 8. tüp tünel de batırıldıAsya ile Avrupa’yı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi çerçevesinde, 135 metre uzunluğundaki 4 numaralı tüp tünel batırıldı.
Markalaşmanın yolu tasarımdaMarkalaşmanın yolu tasarımdaSanayici ve tasarımcıyı bir araya getirerek üretilebilir tasarımlar yapılmasını sağlamak hedefiyle yola çıkan İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması’nın dereceye giren katılımcıları yurtdışı festivallerine katılacak.
Su azalınca tarih ortaya çıktıSu azalınca tarih ortaya çıktıKızılırmak nehrinde bu yıl yaşanan su azlığı yaşandığı belirtildi. Kapulukaya Baraj gölü içinde kalan ve geçtiğimiz yıl yaz sonunda ve kış aylarında büyük kısmı sulara gömülen tarihi Çeşnigir Köprüsü su seviyesinin azalması nedeniyle yeniden su üstüne çıktı.
Kars şeker fabrikasına 27 bin YTL atık cezasıKars şeker fabrikasına 27 bin YTL atık cezasıKars’ta, havalimanı yolu üzerinde bulunan şeker fabrikasına ait tanklardan sızan fueloil, eriyen kar ve yağmur sularıyla çevreye yayıldı.
Modern mimarinin simgesi Unkapanı İMÇ''yi ne yapmalıModern mimarinin simgesi Unkapanı İMÇ''yi ne yapmalıUnkapanı''ndaki İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, 1956''da bu alanda çalışan esnafı tek çatı altında toplamak amacıyla yapılmıştı.
Bina değil, içinde yaşanan heykelBina değil, içinde yaşanan heykelTepebaşı’nı şu anki sakil görüntüsünden kurtaracağı için ayrıca minnettar olduğumuz Frank Gehry’ye sadece ‘ünlü mimar’ demek kabalık! O, hâlâ kartondan yaptığı kıvrak maketleriyle bir tasarım sihirbazı...
Ergün Aksel''i KaybettikErgün Aksel''i KaybettikMimar Ergün Aksel''i, 11 Temmuz 2008 günü kaybettik. Aksel''in cenazesi, 15 Temmuz 2008 tarihinde ikindi namazını takiben, Üsküdar Bülbülderesi Camisi''nden kaldırılacak.
Tarihi köşk ve sarnıç üzerine 8 katlı binaTarihi köşk ve sarnıç üzerine 8 katlı binaCihangir’de 1890’lı yıllarda yapılan Çeteci Köşkü’nün ve 2 su sarnıcının yerinde 8 katlı bir bina yükseldi. Köşke ait tüm tarihi kalıntılar çöpe giderken, inşaatın kaçak olduğu öne sürüldü.
Chrysler Building, artık Abu DabililerinChrysler Building, artık Abu DabililerinAmerika''nın İstanbul''daki Başkonsolosluğu''na saldırı düzenlendiği sıralarda, New York''ta iki büyük satış konuşuluyordu. Önce kentin Empire State Binası''nın ardından en yüksek ikinci binası olan Chrysler Building''in satıldığı öğrenildi.
Alışveriş merkezleri ’mahalle baskısı’nı ortadan kaldırıyorAlışveriş merkezleri ’mahalle baskısı’nı ortadan kaldırıyorCevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin yeni Genel Müdürü Nesim Avigdor: "Sadece Cevahir’e, ayda, 1.5 milyon insan geliyor ve bunlar toplumun her kesiminden. Cevahir bile tek başına küçük bir Türkiye gibi."
Tarihe tesis hançeriTarihe tesis hançeriGölün denize açıldığı ve tarihi köprünün bulunduğu göl yatağında Büyükçekmece Belediyesi tarafından yapılan sosyal tesis inşaatları, SİT alanı olan bölgenin doğal dokusunu bozuyor.
 Balat''ta tekrar tarih kokusu Balat''ta tekrar tarih kokusuBalat''ta 121 ev ve tarihi Balat Çarşısı''nın restorasyonu tamamlandı. AB''nin 7 milyon Euro ile desteklediği proje 5 yılda bitirildi. Avrupa Birliği ve Fatih Belediyesi''nin ortaklaşa yürüttüğü "Fener Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı" tamamlandı. 5 yıl süren projeyle 121 ev ve tarihi Balat Çarşısı''nın restorasyonu yapıldı, çok amaçlı Sosyal Merkez açıldı. AB''nin 7 milyon Euro kaynak sağladığı projenin tamamlanması nedeniyle dün Balat''da tören düzenlendi.
Atlantis efsanesi Kurtköy''de hayat buluyorAtlantis efsanesi Kurtköy''de hayat buluyorGün geçtikçe gelişen ve sürekli değer kazanan Kurtköy’de inşa edilen World Atlantis Alışveriş Merkezi, Ekim ayından itibaren bölgedeki yaşamın odağı haline gelecek.
Aktay Turizm İstanbul’da otel açacakAktay Turizm İstanbul’da otel açacakBelek’teki Ela Quality Resort Otel’in de sahibi olan Aktay Turizm, İstanbul’da otel açacağını açıkladı.
 En ''''Ekonomik'''' tatil En ''''Ekonomik'''' tatilAkdeniz sahilleri, her şey dahil fiyatlarıyla bütçe zorlayan yıldızlı otellerin yanı sıra çadır kampı alanlarıyla da tatilini ucuza mal etmek isteyenlere alternatif sunuyor.
Tarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduTarihin ilk tuvalet ve banyosu bulunduKültür ve Turizm Bakanlığı ile Atatürk Üniversitesi’nce (AÜ) yürütülen Altıntepe kazısında Urartu Dönemi’ne ait tarih aydınlanıyor.
Roma Dönemine ait stadyum bulunduRoma Dönemine ait stadyum bulunduBolu''da 3. derece sit alanında yapılan sondaj çalışmaları sırasında Roma dönemine ait stadyum kalıntılarına rastlandı.
Şişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarŞişli Belediye Meclisi 2008 Dönem Sonu Toplantısı’ndan NotlarArkitera Mimarlık Merkezi olarak büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına daha önce izlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nın ardından 7 ve 10 Temmuz 2008 tarihlerinde iki oturum halinde gerçekleşen Şişli Belediyesi Meclis Toplantısı’na konuk olduk. Meclis üyelerinin neredeyse eksiksiz hazır bulunduğu toplantılar, Şişli Gayrettepe Bölgesi’ndeki Maya Plaza’nın hemen yanında konumlanan Şişli Belediyesi Merkez Binası’nda gerçekleştiriliyor.
Kültepe''de antik mahalle restorasyonuKültepe''de antik mahalle restorasyonuKayseri-Sivas karayolunun 20''nci kilometresinde bulunan Kültepe Kaniş / Karum Höyüğü''nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.
Gehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıGehry’nin Kıvrımlı Pavyonu AçıldıFrank Gehry’nin İngiltere’deki ilk yapısı olan Londra Hyde Park Serpentine Gallery’deki enstelasyonu, Çarşamba günü yağmur altında basının karşısındaydı.
Konutta ’En büyük gölet benim’ yarışıKonutta ’En büyük gölet benim’ yarışıİlk olarak Bahçeşehir ve Kemerburgaz’la başlayan göletli proje akımı, son üç yılda yeni konut projelerinin vazgeçilmez bir unsuru haline geldi.
Çatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukÇatalhöyük''te 9 bin yıl öncesine yolculukBir kısmı yetiştirme yurtlarında kalan 600 çocuk, Shell sponsorluğunda Neolitik Çağ yerleşimlerinden olan Çatalhöyük''te, 9 bin yıl öncesine yolculuk yapacak.
York’un simgesi Abu Dabi’ninYork’un simgesi Abu Dabi’ninPrudential Financial, binadaki yüzde 75 hissesini Abu Dabi Yatırım Konseyi’ne (ADIC) sattığını doğruladı. Abu Dabili şirketin, Manhattan adasındaki “art deco” tarzı binanın çoğunluk hissesi için 800 milyon dolar ödediği tahmin ediliyor. Son aylarda Manhattan semasının pek çok ünlü binası, Ortadoğulu yatırımcılar tarafından satın alındı. Bu yatırımcılar genellikle, petrol ve doğal gaz gelirleri yüzünden bütçe fazlası olan devletlerin kurduğu fonlardı. Geçen ay Dubaili bir şirket, Boston Properties ve Goldman Sachs ile birlikte General Motors binasına 2.8 milyar dolar ödedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!Bütün Planlama Yetkileri Hükümetin Özel Kurumlarına!TMMOB Şehir Plancıları Odası, kamu arazilerinin ayrıcalıklı planlama hakları sağlanarak satılması ve bu amaca yönelik olarak hükümetin ayrıcalıklı kurumları olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TOKİ''nin sınırsız planlama yetkileri ile donatılması hakkında bir basın açıklaması yayınladı.
İzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışmasıİzmit''te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye ÇalışmasıKocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, kendi çatısı altında ulusal düzeyde farklı üniversitelerden mimarlık ve sosyoloji öğrencilerini bir araya getirerek 27 Haziran - 6 Temmuz 2008 tarihleri arasında “İzmit’te Köye Dair: Saraylı - Örcün Köyleri Atölye Çalışması” düzenledi. Yürütücülüğünü KOÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Gül Köksal ve Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Aynur Özuğurlu’nun yaptığı atölye, birbirine çok yakın olan Gölcük’e bağlı Saraylı ve Değirmendere’ye bağlı Örcün köylerinde geleneksel yerleşim dokusunun günümüze ulaşan mimari izlerini...
Yeşile boyamayın, yakalanırsınız!Geçtiğimiz günlerde John Grant''ın Green Marketing Manifesto adlı kitabına atıfta bulunarak "yeşil pazarlama" kavramından söz etmiş ve sürdürülebilir bir yaşam istiyorsak "yalandan" değil "gerçekten" yeşil ürün ve hizmetler geliştirmemiz gerektiğini söylemiştik.
Saklı Anadolu hazineleriProf. Dr. Rüçhan Arık ve Prof. Dr. Oluş Arık’ın kaleme aldığı eser için fotoğraf sanatçısı Cemal Emden, 25 ilde 146 yapıyı fotoğrafladı.
Türkiye’nin dört bir yanı kazılıyorKültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgiye göre, Anadolu’nun zengin uygarlık kalıntılarının ortaya çıkarılması için, bu yıl 44 yabancı, 93 Türk kazı başkanı tarihi mekanlarda kazı çalışmaları yapıyor.
ABD, Mortgage Devi İki Şirketi Kurtaracak mı?New York Times’ın haberine göre ABD hükümeti, ülkenin iki büyük mortgage veren kuruluşu olan Fannie Mae ve Freddie Mac’in birini ya da ikisini birden devralmayı düşünüyor. Gazete hükümetin, bu iki şirkette sorunlar daha da kötüleşirse, borçlarına vergi mükellefleri tarafından garanti verilmesi anlamına gelecek bir koruma sağlamayı düşündüğünü bildirdi. Gazetenin haberine göre, Bush yönetimindeki üst düzey yetkililer Fannie ve Freddie’ye ait veya bunların garanti ettiği 5 trilyon dolarlık borçlara açık hükümet garantisi verecek bir yasa çıkarılmasını düşünüyor.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Akşam
Raylı sistem projesiyle cadde trafiğe kapanıyorAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, beraberinde Antepe Genel Müdürü Bahadır Yantaç, Ulaşım Daire Başkanı Nazif Altınpınar, Raylı Sistem Koordinatörü Hülya Atalay ve Mir Analiz Araştırma Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Türkyılmaz ile birlikte ASAT Yeni Hizmet Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Türel, önce Raylı Sistem çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Ata''nın Latife Hanım''a Aşık Olduğu Köşkİzmir’de yıllardır harabe bir şekilde otopark alanı olarak duran “Latife Hanım Köşkü” Karşıyaka Belediyesi tarafından onarılıp, müze olarak halkın hizmetine açıldı.
Kentleri Kurmak ve KorumakHer kentin bir kuruluş öyküsü var, masallar, destanlar, hatta rüyalar kentlerin kurulmasında etkili olmuş. İnsanoğlu yurt yapacağı arazide havayı, suyu, toprağı ilkel de olsa testlerden geçirmiş. Kentleri kuranlar, korunmasına da kafa yormuşlar.
Kuşlar Amik Ovası''nı terkediyorGöçmen kuşlar, yıllardır konakladıkları ve Türkiye''nin en verimli topraklarının bulunduğu Hatay''daki Amik Ovası''nı su kaynaklarının azalması ve bilinçsiz avlanma nedeniyle yaşam alanlarının daralması sonucu terk etmeye başladı.
Denizi izinsiz dolduran kaymakam görevine döndüMuğla''nın Milas ilçesindeki Pina yarımadasında denizin izinsiz doldurulmasıyla ilgili başlatılan incelemede görevden alınan Kaymakam Bahattin Atçı görevine döndü.
İran''daki 3 kilise kültür mirası listesindeİran''daki tarihi 3 kilise Dünya Kültür Mirası listesine alındı. İran medyasındaki haberlere göre, UNESCO''ya bağlı Dünya Miras Komitesi, İran''daki 3 kiliseyi Dünya Kültür Mirası listesine dahil etti. Kanada''nın Quebec kentindeki 32. Dünya Miras Komitesi oturumunda listeye alınan "The Saint Thaddeus Monastery", "The Saint Stepanos" ve "The Chapel of Dzordzor" adlı kiliseler İran''da yaşayan Ermenilere ait. Dünyanın en eski kiliselerinden biri olarak bilinen "The Saint Thaddeus Monastery"in bin 700 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Kilise, geleneksel Ermeni mimarisi ve dekorasyonunun en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: CNN Türk
İzmir''in Yeni Sembolü "Dünya Barışı Anıtı"Karşıyaka’nın en yüksek tepesine inşa edilen Türkiye"nin en büyük “Dünya Barış Anıtı”, verdiği mesaj kadar mimarisiyle de İzmir’in yeni sembolü oluyor. Sivas katliamında yakılarak katledilen 33 aydının anısına Nafiz Gürman Mahallesi"nde yaptırılan Dünya Barış Anıtı, İzmir’in yeni simgesi olmaya aday. 9 Temmuz 2008 Çarşamba günü resmen açılan Karşıyaka Dünya Barış Anıtı açılışı Deniz Baykal tarafından yapıldı.Havai fişekler ve lazer aydınlatma ile anıtın sembolik açılışı yapıldıktan sonra Baykal anıtın önemine dikkat çekerek, "Bu eser dünya çapında bu bölgeyi ilgi çekici hale getiren bir olay. Paris"te Eyfel var, işte burada da Dünya Barış Anıtı eseri var.Artık İzmir"e gelen herkesin burayı görmek isteyecek." dedi. Ayrıca açılışta Edip Akbayram bir konser verdi.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Birgün
Paramparça Bir ''Biz'', Mücadeledeyiz!Tahribat gücü yüksek bir patlayıcı kalmış elimizde. Kapının önüne mi koysak, evin içinde mi uğraşsak bilemiyoruz. Ama öyle ya da böyle bir şeyler parçalanıyor... Ev bark, konu komşu, mahalle, sokak, bahçe, su, hayat hepsi paramparça.
Isparta''da tabakhaneler şehir dışına taşınacakIsparta''da yerleşim birimleri içinde kalan ve çevre kirliliğine neden olduğu için şikayet konusu olan tabakhanelerin yakın bir zamanda Deri Organize Sanayi Bölgesi''ne (DOSB) taşınacağı bildirildi.
Eroğlu''ndan Zafer Havaalanı''nın ÇED raporu tamamlandı müjdesiÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya''nın Altıntaş ilçesine yapılacak Zafer Havaalanı''nın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun tamamlandığını bildirdi. Bakan Eroğlu, ÇED raporunun Ulaştırma Bakanlığı''na gönderildiğini söyledi.
Çeşme, yabancı yatırımcıya kapatıldıKültür ve Turizm Bakanlığı''nın, Çeşme Altınkum Turizm Merkezi''nin, 75 yıl süre ile tahsisine ilişkin idari işlemler için verilen ve Resmi Gazete''de yayımlanan karar, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından açılan davayla, kararın yürürlüğü durduruldu. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası, yaptığı yazılı açıklamada kamu arazilerinin, turizmin teşviki amacıyla yabancı yatırımcılara 75 yıl süre ile tahsisini öngören karara karşı dava açtıklarını belirterek, davanın sonuçlandığını ve kararın yürürlüğünün durdurulduğunu duyurdu.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Vakıflar, 28 ülkedeki Osmanlı eserlerini restore edecekMüdürlük, 26 Şubat 2008''de onaylanan Vakıflar Kanunu''nda yer alan ''Yurtiçi ve yurtdışındaki eski vakıf eserlerini muhafaza ve ihya etme'' maddesine dayanarak Osmanlı coğrafyasındaki tarihî yapıları restore edecek.
Emlak piyasası nasıl gelişim gösterecek?Güney Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da son birkaç yılda milyonlarca kişi fakirlikten kurtularak orta sınıfa yükseldi. Bu gelir artışına oranla Brezilya’da 2005-2007 arasında internet kullananların kervanına 10 milyon kişi eklendi.
Günay: Ayazağa Kültür Merkezi 2010''a yetişecekTRT 2''de yayınlanan "Boğaziçi''nden" programına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kültür ve sanat çevrelerini sevindirecek önemli açıklamalarda bulundu.
Müteahhide farkHükümet, yılbaşından bu yana yüzde 100’ü aşan demir fiyatları nedeniyle zor durumda kalan müteahhitleri kurtaracak tasarıyı Meclis Başkanlığı’na sundu. Tasarıya göre, 31 Mayıs 2008’den önce Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılmış yapım işlerinin tamamlanabilmesi için ihale dokümanında hüküm bulunup bulunmadığına veya ihalenin yabancı para üzerinden sözleşmeye bağlanıp bağlanmadığına bakılmaksızın, 1 Ocak 2008’den sonra yapılan ve yapılacak olan imalatlar için fiyat farkı verilecek. Hazırlanan tasarının gerekçesinde, iş kalemleri ve iş gruplarının imalatında kullanılan malzemelerin fiyatlarının önemli oranda arttığı belirtildi.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Mimar Sinan''ın evi, otel konforunu aratmayacakMimar Sinan''ın Kayseri Ağırnas beldesindeki evi Boydak Holding-Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) işbirliğiyle yapılan onarımın ardından hizmete açıldı.
Doğuya yeni termik santralTürkiye’nin enerji ihtiyacının yer altı kaynaklarından karşılanması amacıyla programa alınan yeni bir termik santral projesi için daha düğmeye basıldı ve Bingöl-Karlıova termik santralının yapımında ilk adım atıldı.
275 milyon Euro''luk yatırım yapacağız Erciyes Dağı 12 ay turist ağırlayacakKayseri, ildeki ekonomik hareketliliği çeşitlendirmek için harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan Erciyes Dağı Master Planı ile bölgenin bir turizm merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.
Önce minare yapıldı sonra temel atıldıBalıkesir''in Edremit ilçesinde, önce minaresi yapılan caminin bugünde yapılan törenle temeli atıldı.
Ulu Camide yeni düzenlemeTürk İslam mimarisinin en önemli eserlerinden olan Bursa Ulu Cami''nin içinde bulunan şadırvanlarda artık abdest alınamayacak.
Sukay Park''a ilgi büyük, ülkenin ilk su kayağı takımı Bursa''ya kurulacakBursa''da geçtiğimiz günlerde faliyete geçen Telli Su Kayağı Tesisi (Sukay Park), kendi eğitimcilerini yetiştirmesinin ardından Türkiye''nin ilk telli su kayağı spor takımını kuruyor.
Aydın’daki antik kent kazıları başladıAydın il sınırları içerisindeki 10 antik kentte yapılan yerli ve yabancı kazıların bu yılki çalışmalarına başlandı.
Başkan Kocaoğlu''ndan Yeni Fuar Alanı ve Kongre Merkezi MüjdeleriGelecek yıl 25-28 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin en büyük ihracat fuarı Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın 15. gurur yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Marble 15.Yıl Afiş Yarışması” sonuçlandı.
Gayrimenkul satışında ''tam harç'' dönemiTapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiği veya beyan edilen satış bedelinin gerçek durumu yansıtmadığı belirlenirse, aradaki farka denk gelen harç re''sen tarh edilecek.
Sigara yasağı mağduru alışveriş merkezleri için düğmeye basıldıKapalı mekanlarda sigara içme yasağıyla birlikte alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranların cirolarının düştüğü yönünde gelen tepkiler üzerine alışveriş merkezleri mercek altına alınacak.
Sıra Anadolu Caddesi''ndeBüyükşehir Belediyesi, Gaziemir''de 3 altgeçidi hizmete açarak trafik yoğunluğu azalttı. Şimdi de Karşıyaka ve Çiğlililerin rahatlaması amacıyla seferber oldu.
Önce Mimar Sinan sonra Mimar Kemalettinİzmir''de "Ulusal Mimarlık Dönemi" çizgilerini taşıyan çok sayıda yapı olmasına karşın, ne yazık ki hiçbiri Mimar Kemalettin''e ait değildir.
Başkan Kocaoğlu: "Seferihisar, Termal Turizm Yönünde Gelişecek"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 12-19 Temmuz 2008 tarihleri arasında düzenlenen 4. Seferihisar Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin açılışına katıldı.
‘Aspendos inşaatı’na işadamlarından tepkiMustafa Erdoğan yönetimindeki Anadolu Ateşi ve Troya gösterilerinin sergilenmesi amacıyla Aspendos yakınındaki 3. Derece Sit Alanı’nda yapılmakta olan gösteri merkezine Antalyalı işadamları karşı çıktı.
İstanbul''a 100 milyon dolara otel kuracak turistlere ''tur''lu konaklama sağlayacakTekstilci işadamı Ahmet Akbalık, geçen yıl Antalya''da açtığı Ela Quality Resort''un ardından İstanbul''da yaklaşık 100 milyon dolara mal olacak yeni bir butik otel hizmete sokmaya hazırlanıyor.
Anadolu’ya alışveriş merkezleri, iki otel ve yeni konut projeleri...Kiler Holding, son yılların en hızlı büyüyen gruplarından biri. 2008 için de oldukça iddialı (yüzde 47) bir büyüme hedefi var. Grup bu yıl 500 milyon dolar civarında bir yatırım bütçesi yaptı.
Rönesans Hindistan''a 120 milyon dolarlık alışveriş merkezi ile girecekAlışveriş merkezleri projeleriyle gündeme gelen Rönesans İnşaat, Yeni Delhi''ye yakın bir bölgede 120 milyon dolarlık alışveriş merkezi ve ofis inşa edecek.
Kaz Dağı’nda altın aramaya ‘Bakanlar’ karar verecekEnerji Bakanlığı, Kaz Dağı’nda altın aramak için izin alma şartı getirdi. Kaz Dağı’nın milli park içinde yer aldığına dikkat çeken Bakanlık, bu bölgede altın arama sahaların dosyalarına ‘üretim yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerekmektedir’ şerhi düşülmesine karar verdi.
Gençler Haliç’e iskele tasarlayacakÇuhadaroğlu A.Ş. tarafından, geleneksel hale getirilen Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması’nın bu yılki teması Haliç Müze İskeleleri. Yarışmada, 2010’da Avrupa Kültür Başkentliği yapacak İstanbul’da, iki kıyısında bir çok müzeyi barındıran Haliç’in deniz ve kent ilişkisini tekrar canlandıracak, ziyaretçilere indirme-bindirme, danışma, tanıtım, sergileme, gösteri, toplanma olanakları sunacak iskeleler tasarlanacak. Mimarlık lisans öğrencilerinin bireysel ya da grup olarak katılabilecekleri yarışma için projeler 24 Kasım’a kadar kabul edilecek. Yarışmada birinciye 6000 YTL ve Prag seyahati verilecek.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Taraf
Düzce prefabrikleri boşaltılıyor1999 Düzce depreminin ardından 10 yıl geçmesine rağmen sağlıksız koşullarda yaşanan prefabrik evlerin boşaltılması kararı alındı.Vatandaşlar ise keyfiyeten değil maddi imkansızlıklardan dolayı prefabrik evlerde kaldıklarını belirtti.
Ciğeri kediye emanet ediyorlarEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kaz Dağı Milli Parkı ve mücavirindeki altın arama sahaların dosyalarına, “Kaz Dağı Milli Parkı içinde yer almaktadır, üretim yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerekmektedir” şerhi düşülmesine karar verdi.
TOKİ''den Bursa''ya 1024 konut dahaBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa 1024 konut daha yapacak.
Varlılar varsıza dokur mu kilim? (UIA 2)İtalya’nın Torino kentinde 23. Mimarların Uluslararası Birliği Kurultayı (Kongresi) da, 22. İstanbul Kurultayı’nda gerçekleştirilmek istendiği gibi, “Mimarlıkların Pazar Yeri” olarak geçti.
Emlak piyasası sıkıntılıTrabzon''da emlak piyasasında sıkıntılı bir dönem yaşanıyor. Faal Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taflan, piyasalardaki siyasal ve ekonomik gelişmelerin, konut kredi faizlerindeki artışın emlak piyasasında daralmaya yol açtığını söyledi.
Dere operasyonuİzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfezi temizlemek için kolları sıvadı. Belediye ekipleri farklı bir yöntemle derelerin dibindeki balçıklar makinelerle temizliyor.
Tuzla’da imar sorunu çözüldü mü?Tuzlalıların büyük sorunlarından biri tersanelerde yaşanan ölümlü iş kazaları ise ikincisi imar sorunudur. Yıllar önce kendi kısıtlı olanaklarıyla arsa alıp ev yapanlar hâlâ tapu sorunu yaşıyorlar.
Küresel ısınma doğal hayatı tehdit ediyorOndokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nazmi Polat, küresel ısınmanın doğal yaşamı tehdit ettiğini, böyle devam etmesi halinde de gelecek 10 yıl içinde bin 500''e yakın bitki türünün tehdit altına gireceğini söyledi.
Mayorka out Dalaman inİngilizler, euro’nun yükselmesi nedeniyle ‘en popüler tatil destinasyonu’ İspanya’dan vazgeçip Türkiye’ye yöneldi. Dalaman da ‘en popüler destinasyon’ oldu. 4. sırada ise Bodrum var.
Belediyenin görevi vatandaşına hizmetGaziantep gibi marka bir şehirde geri kalmışlığı asla hazmedemediğini vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, belediyelerin görevinin vatandaşlara hizmet olduğunu vurguladı.
İstanbul’suz Bizans sergisiLondra’daki Bizans sergisinde 300 yapıt biraraya gelecek. Ama Türkiye’den hiçbir şey gitmiyor. Açıklamaya göre bunun sebebi Türkiye’nin çıkarttığı yüksek maliyetler.
Kaz Dağları’nda madencilik ‘bir miktar’ zorlaştıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kaz Dağı Milli Parkı ve mücavirindeki (civarındaki, komşu sahasındaki) altın arama sahaların dosyalarına ‘Kaz Dağı Milli Parkı içinde yer almaktadır, üretim yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerekmektedir’ şerhinin düşülmesini istedi.
Zengibar Kalesi restore ediliyorGüneydoğu Anadolu’da Hititler, Urartular ve Persler zamanında önemli kalelerden biri olan Zengibar Kalesi, restore edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan tarihi kalenin kısa sürede onarılması için gerekli çalışmayı bir an önce yapacaklarını bildirdi. Tarihi kale “Zengibar” ya da “Sengbar” adı ile tanınıyor. Sengbar Farsça “Taşkale” anlamına geliyor. Kaya üzerine kurulu kaleye Persler’in bu adı verdiği rivayet ediliyor.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Gayrimenkule gerçek bedele göre harçGayrimenkul devir ve edinimlerinde gerçek alım-satım bedeli üzerinden tapu harcı tahsil edilmesi esasına geçiliyor. Gayrimenkul satışlarında, beyan edilen devir ve edinim bedelinin gerçek durumu yansıtmadığı belirlenirse, eksik ödenen kısım yüzde 25 cezalı olarak alınacak. Maliye Bakanlığı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle; 492 sayılı Harçlar Kanunu’nda yapılan son değişikliklere açıklık getirildi. Yapılan düzenleme ile gayrimenkul devir ve iktisaplarında gerçek alım-satım bedeli üzerinden tapu harcı tahsil edilmesi esasına geçildi. Gayrimenkul satışlarında tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve edinim bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının belirlenmesi durumunda, aradaki farka denk gelen harç re’sen tarh edilecek. Bu yolla tarh edilecek tapu ve kadastro harcı için vergi ziyaı cezası yüzde 25 olarak uygulanacak. Bu arada Toplu Konut İdaresi’nin yapacağı işlemlerde tapu harcından bağışık tutulacak.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Üyelerimize SMGM ile İlgili Önemli DuyuruMimarlar Odasının, yayınladığı SMM Yönetmeliği kapsamındaki SMGM (Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi) uyarınca, 2007 yılında serbest çalışan mimarları eğitime tabi tutarak sicil durum belgesi düzenlendiği bilinmektedir.
AKP’den İstanbul için ikna turuBakan Ekren, hükümetin İstanbul’un finans merkezi olması için ikna turuna çıkacağını ve Bankalar Birliği, TÜSİAD, İTO, İSO, MÜSİAD’ı ziyaret edeceğini açıkladı.
Ela, İstanbul’a 100 milyon dolarlık kültür otelle geliyorGeçen yıl 130 milyon dolarlık yatırımla Antalya’ya Ela Quality Resort Otel’i kuran Aktay Turizm, 2010 yılında İstanbul’un Kültür Başkenti seçilmesinin de etkisiyle, İstanbul pazarına farklı konseptiyle giriyor.
Sazlıdere’nin suyu temizİSKİ, Sazlıdere Hattı’ndan şehir depolarına ulaşan sulardan alınan numunelerin incelendiğini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir parametreye rastlanmadığını bildirdi.
İMKB arazileriİstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) İstinye’deki arsaları, Turban’dan Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile, Özelleştirme kapsamında benim başkan olduğum dönemde satın alındı ve taksitler halinde parası ilgili kuruluşa ödendi.
Anadolu’nun “Park Orman”ı tamam!..Formula 1 yarışlarıyla adını duyuran Akfırat’taki “Park Orman Projesi” tamamlandı. Fırat Mahallesi Karaağıl mevkiinde bulunan yaklaşık 700 hektarlık devlet ormanı, doğal park haline getirildi. Bir yılda tamamlanan ve adeta oksijen deposu olan bu alanda, 40 bin kişi aynı anda piknik yapabiliyor. İçerisinde suni göller, çeşmeler, bisiklet parkurları, büfeler, mesire alanları ve mescitlerin bulunduğu “Park Orman”, İstanbullular’ın akınına uğruyor. Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız, “Gittikçe betonlaşan bir İstanbul’da, yeşil alan oluşturduk. Vatandaşlarımız burada güven içerisinde piknik yapabilir” dedi.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Pompei’de durum vahimAntik kent, çer çöp, mafya ve köpek cenneti. İtalyan hükümeti Pompei antik kentini kuşaklar boyu süren ihmalden kurtarmak üzere acil durum ilan etti. MS 79 yılında Vezüv yanardağının külleri altında kalan dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Pompei için Kültür Bakanı Sandro Bondi, ‘durum vahim’ dedi. Aslında tarihçiler ve arkeologlar uzun süredir bu ‘vehamet’in altını çiziyordu. Yeterince yatırım yapılmayan, kötü yönetilen ören yeri, kaçak rehberler, çer çöp, yağma, otopark mafyası ve hatta başıboş köpeklere emanet bir hal almış. Tüm bunlar ziyaretçileri bezdirse de yılda 2.5 milyon turist çeken Pompei, İtalya’nın en popüler arkeolojik alanı. Bu ziyaretçi akını da bir sorun. Pompei’deki 1500 ev freskleri neredeyse yok olup gittiği için kapatıldı. 1978’de başlatılan restorasyon hala sürüyor... Her yıl, bakım yapılmadığı için 150 metre kare fresk ve süsleme yok oluyor, üç bin parça taş ve mermer ait olduğu yerden kopup parçalanıyor. Napoli’nin çöp krizinin bir sonucuolarak ‘gizli çöp dökme alanı’na dönüşen yerde de Pompei’nin kazılmamış bölümleri var.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Denizi kirletene af yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi, karada olduğu kadar denizde de kontrollerini sürdürüyor. Çevre Koruma Zabıta Amirliği ve Çevre Koruma Müdürlüğü ekipleriyle birlikte İstanbul deniz sahasında yapılan denetimlerde, yılın ilk altı ayında 14 bin 490 adet gemi ve deniz vasıtası kontrol edildi. Zabıta Destek Hizmetleri Müdürü Bayram Ali Çakıroğlu, kontrol edilen gemilerden 286’sına deniz kirliliğine sebebiyet vermesi sebebiyle cezai işlem uygulandığını söyledi. Bu gemilerin 210’unun yabancı olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Çakıroğlu, toplam 8 milyon 567 bin 177 YTL idari para cezası uygulandığını belirtti.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Harçlar Kanunu’nda yapılan değişikliklerGayrimenkul alım ve satımlarında tapu harçları Emlak Vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanacak.
Trabzon’u seyir yerine ‘haç’ yıkımıAlışveriş merkezinin seyir yeri, haça benzetildiği için kaldırılacak. Trabzon’da Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi Proje Müdürü Yücel Çelik, haziranda hizmete giren merkezde, denizin ve yeşilin daha güzel seyredilmesi için fener yaptıklarını, fenerin her iki yanına da seyir yerleri eklediklerini belirtti. Tamamen iyi niyetle, seyir amaçlı oluşturdukları yapının haça benzetildiğini ve kendilerine çeşitli eleştiriler geldiğini ifade eden Yücel, bu yüzden seyir yerlerini sökmeye başladıklarını söyledi. Çelik, “Birkaç gün içinde fenerin seyir yerleri çıkmış olacak. Kesinlikle haça benzetmek için öyle bir yapı planlamamıştık” dedi.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’a 5 yıldızlı kongre merkeziAntalya Belek’te kurdukları Ela Quality Resort Otel ile bir yılda 20 binin üzerinde VIP düzeyinde turist ağırlayan Aktay Turizm, 2010’da “Dünya Kültür Başkenti” olacak İstanbul’da 150 odalı, 5 yıldızlı bir de kongre oteli kurmayı planlıyor.
İstanbul’a yanlışlıkla ‘kokulu su’Elektrik kesintisi nedeniyle Terkos’tan su verilemeyen İstanbul’a yedek su kaynağı Sazlıdere’den, hatta uzun süre beklediği için kokan suyun verildiği ortaya çıktı. İSKİ’den, dün yapılan açıklamada, önceki sabah Terkos Pompa İstasyonu’nda enerji kesintisi meydana geldiği belirtildi: “Kesinti nedeniyle İkitelli İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin beslediği bölgelerin susuz kalmaması için bir saat boyunca yedek Sazlıdere Hattı’ndan su temin edilmiştir. Ancak bu hatta bekleyen suyun kokuya neden olduğu tespit edilmiştir. Bu arada bir miktar su, şehir depolarına ulaşmıştır. Sulardan alınan numunelerin incelemesinde sağlığı olumsuz etkileyebilecek hiçbir parametreye rastlanmamıştır.”
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
‘Dolgu kalkmadan projeye bakmayacağız’Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’dan Pina sözü: Proje önümüze geldi. Ama dolgu kaldırılmadan projeye bakmayacağız bile.
Turizmin gayrimenkul sektörüne yansımalarıGeliştirilen gayrimenkul projelerinde düzenlenen sosyal alanlardan; sportif alanlara ve yönetim, hizmet anlayışlarında otelciğin ulaştığı son noktaların yansımalarını görürüz.
Gündem enerji güvenliğiTürkiye’nin yurtdışı ve içinde görev yapan büyükelçileri ile başkonsolosları 15-18 Temmuz günlerinde, “Türk Dış Politikası: Yönelimler ve Öncelikler” adlı toplantı kapsamında Ankara’da bir araya gelecek.
Sanko konut sektörüne giriyorGaziantep''te Serince bölgesinde 550 dönümlük arazi üzerinde 3 katlı villalar yapacak olan Sanko Holding, başka konut projelerine de imza atacak.
Çeşme''de yabancıya tahsis durdurulduTurizm Bakanlığı''nın, Çeşme Altınkum Turizm Merkezi''nin, 75 yıl süre ile tahsisine ilişkin idari işlemler için verilen ve Resmi Gazete''de yayımlanan karar, odalar tarafından açılan davayla, kararın yürürlüğü durduruldu. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası, yaptığı yazılı açıklamada kamu arazilerinin, turizmin teşviki amacıyla yabancı yatırımcılara 75 yıl süre ile tahsisini öngören karara karşı dava açtıklarını belirterek, davanın sonuçlandığını ve kararın yürürlüğünün durdurulduğunu duyurdu.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Evi boyatmak gelecek baharaİnşaattaki durgunluk boya sektörüne de yansıyınca 1 milyar dolarlık pazar da küçülmeye başladı. Sektörde geçen yıla göre yüzde 30’a varan bir daralma yaşandığına dikkat çeken Polisan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Erol Mizrahi, “Belirsizliği gören vatandaş ilk olarak evlerini boyamaktan vazgeçiyor.
Kirada oturmak yerine kendi tarzımı yansıtacağım bir ev almak istiyorumNurten Erk Tosuner, bu hafta Bodrum’da ’Terravista Villaları’ projesini uygulamaya koyan Mimar Sera Arıkan’ın Levent’teki bahçeli evine konuk oldu.
Altınkum yabancıya kapandıKültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki yıl önce aldığı ve Çeşme Altınkum Turizm Merkezi’nin 75 yıl süre ile yabancı yatırımcılara tahsisi yönündeki uygulamasını durduran Danıştay kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
‘Ağaçları da Vururlar’Mersin’de tutuşan gülnar ormanlarının henüz dumanları tüterken yurdun çeşitli yörelerinde ormanlar alev alev. Turizm için, golf sahaları için, yoI genişletmek için akla gelen tek çözüm ‘binilen dalın kesilmesi’. Orman yangını doğa cinayetidir.
Marmara SOS veriyorİstanbul Üniversitesi (İÜ) Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nün yürüttüğü “Su Kalitesi İzleme Araştırması”nda görev alan Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek’in araştırmalarına göre Marmara Denizi, su kirliliği ve balık türleri açısından ciddi bir tehlike ile karşı karşıya.
Boyada iş yavaşladı Polisan da rüzgar enerjisine giriyorBoya sektöründeki yatırımlarıyla tanınan Polisan Holding, sektördeki daralma sonrasında Polisan Yapı’yı kurarak girdiği inşaat sektörü dışında, yeni hedefi olarak enerji sektörünü belirledi.
İSKİ''den açıklama: Sazlıdere suyu temizİSKİ''den, Sazlıdere Hattı''ndan şehir depolarına ulaşan sulardan alınan numunelerde insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir parametreye rastlanmadığı bildirildi. Açıklamada, üç gün önce saat Terkos Pompa İstasyonu''nda meydana gelen enerji kesintisi nedeniyle, Sazlıdere Hattı''nın devreye alındığı belirtildi. 1 saat bu hattan su temin edildiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Sazlıdere hattında bekleyen suyun kokuya neden olduğu tespit edilmiş ve tesis durdurularak tahliye işlemleri başlatılmıştır. Ancak bir miktar su, şehir depolarına ulaşmıştır. Sulardan alınan numunelerin incelemesinde ise insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir parametreye rastlanmamıştır."
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
''Her boşluğu betonla doldurursanız su yetmez''İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın İstanbul''un su rezervlerinin belli bir süre yeteceği yönündeki sözleri üzerine Kentbilimci ve Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, bu açıklamaları trajikomik bulduğunu söyledi. Alp, Topbaş''ın kent parkı yapılması gereken yerlere imara açarak bu durumu kendisinin yarattığını söyledi. Topbaş''ın Formula- 1, finans merkezi, Silikon Vadisi gibi betonlaşmayı tetikleyen projeleri İstanbul''a yönlendirdiğini söyleyen Alp, şöyle konuştu: "Her boşluğu betonla doldurursanız su da yetmez, elektrik de sayın başkanım. Boşuna kendinizi üzmeyin."
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ev müze olduKastamonu’nun Cide ilçesinde düzenlenen 13. Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, ünlü edebiyatçı Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ev, müze olarak hizmete açıldı. Festival kapsamında, ünlü edebiyatçının doğduğu ve çocukluğunun bir dönemini geçirdiği evde tören düzenlendi. Törende konuşan Cide Belediye Başkanı Necdet Demir, müzede Ilgaz’ın eşyaları ve kitaplarının sergilendiği bölümlerin yanı sıra kütüphane bulunduğunu belirtti.
Tarih: 14 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
TEPAV''e göre cazibe merkezleri modeli başarı getirmeyecekTürkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı ve GAP Eylem Planı''nda da yer verdiği "cazibe merkezleri" modelini, eski ve başarısız bir model olarak eleştirdi.
Tekel Ambalaj Fabrikası ÖİB''nin satış listesindeÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Tütün, Tütün Mamulleri Tuz ve Alkol İşletmeleri''ne ait Ambalaj Fabrikası''nın "satış" ve "mülkiyetin gayri ayni hak (intifa) tesisi" yöntemi ile bir bütün halinde ön koşulsuz olarak özelleştirilmesi için Rekabet Kurulu''ndan onay aldı.
Polisan''dan rüzgâr enerjisinde büyüme kararıTürkiye ekonomisinin itici güçlerinden inşaat sektöründe yaşanan durgunluk boyacıları da vurdu. Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk boya pazarı, geçen yıla göre yüzde 30 daraldı.
KEY ödemeleri bu hafta başlarMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleriyle ilgili kanunun bu hafta Meclis''ten geçmesini beklediğini belirterek, "Kanun Meclis''ten geçince ödemeler başlar" dedi.
‘Boğaz Köprüsü gay mi?’ meselesiOlayı biliyorsunuz, caz festivalinin yıldızlarından Rufus Wainwright, İstanbul’dan ne kadar hoşlandığını anlatırken Boğaz Köprüsü’nün de pek gay olduğunu söyledi.
Boğaziçi Köprüsü gay mi?Boğaziçi Köprüsü’nün geçen yıl hayatımıza giren fazla ışıltılı ve cafcaflı halini kimileri ‘turistik’, kimileri ‘eğlenceli’ kimileri de ‘pavyonvari’ olarak tanımladı.
Kayseri''nin daha hızlı büyümesi için sanayinin yanına sağlık ve turizmi eklememiz gerekiyorKayseri''de düzenlenen Sektörler Buluşması''nda işadamları, şehrin sanayide büyük bir hamle yaptığına dikkat çekerken, büyümenin sürdürülebilmesi için ileri teknolojiye dayalı ürünlerin yanı sıra turizm ve sağlık sektörüne de ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Sinop Havaalanı 7 yıl sonra uçuşlara açılıyorUlaştırma Bakanlığı''nın atıl havaalanlarını ülke ekonomisine kazandırma projesi devam ediyor. Bakanlık, 2001 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan Sinop Havaalanı''nı 15 Temmuz''da yeniden aktif hale getirecek.
Tarım gözden düştü, işadamları yatırımda rotayı enerjiye çevirdiYıllardır ekonominin lokomotifliğini üstlenmiş tekstil sektörü ile ilgili ''terk edelim'' tartışmaları yapılırken, iş dünyası yatırım rotasını enerjiye çevirdi.
Köşk Kocaoğlu''na veriliyorBakan Günay, 149 yıl önce inşa edilen tarihi binayı, kültür merkezi yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne devredeceğini açıkladı.
İnek gazı biriktirilecek, küresel ısınma azalacakArjantinli araştırmacılar, atmosfere salınan zararlı gazlarda önemli bir paya sahip ineklerin gazlarını özel balonlarda biriktirerek beslenme alışkanlıklarını izleyecek.
‘Boğaziçi Köprüsü’nü ayrı satacağız’ÖİB Başkanı Metin Kilci, köprü ve otoyollar için bu yıl mutlaka ihaleye çıkılacağını söyledi. ÖİB Başkanı Kilci, “Boğaziçi Köprüsü ayrı değerlendirilecek. Otoyol ağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden oluşan pakette yer almayacak’ dedi.
Ekonomik koşullar klima satışını durdururGeçen yıl klima pazarındaki toplam satış adedinin 1 milyon 200 bin adet olduğunu kaydeden Hasan Önder, “Bu yıl için tahminiz hava şartları ve ekonomik koşullar göz önüne alındığında, satış adetlerinde çok fazla artış olmayacağı yönünde. Airfel olarak 2008 hedefimiz ise split klima pazarındaki yüzde 7’lik payımızı artırmak” dedi.
Boğaz Köprüsü gay mi, travesti mi?Salı akşamı Aya İrini’de, bu seneki caz festivalinin herhalde en tatlı konseri vardı. Bir adet insan, arada değiştirdiği iki adet aletle enerjiyi bu kadar mı iyi tutar...
Yıkımlara Karşı Konut Hakkı KurultayıYıkımlara Karşı Emekçi Halk Koordinasyonu Başkanı Köksal Doğan, 27 Temmuz’da ‘Yıkımlara Karşı Konut Hakkı Kurultayı" örgütleme kararı aldıklarını belirtti.
İzmir kabuğunu kırabilecek mi?2001 sonrasındaki yüksek ekonomik büyümeden ‘nasiplenen’ Anadolu kentleri belirgin biçimde kendilerini gösteriyorlar. Eminiz ki, birçoğumuz bu gelişime örnek olarak Gaziantep, Denizli, Kayseri ve Konya’nın adlarını rahatlıkla sayabilir.
Boğaz’ı Zenginlere Adadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, İstanbul Boğazı’nda 11 marina (lüks yat limanı) yaptıracağını ve buraların işletmesinin belediyenin otopark firması İSPARK’a vereceğini açıklaması, “Boğaz artık lüks yatların durağı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi.
Hükümetten müteahhide farkKısa bir süre önce devletten dövize dayalı yapım işi üstlenen müteahhitlere fiyat farkı ödenmesinin önünü açan hükümet, şimdi de Türk Lirası üzerinden yapılan ihalelerde fiyat farkı ödenebilmesi için yasa değişikliğine gidiyor.
Opet’ten Saklıkent turizmine destekOpet Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk projeye dahil edilen bölgelerde toplumsal kalkınmanın amaçlandığını vurgulayarak, bölge halkının eğitim düzeyinin yükselmesi ve çevre bilincinin gelişmesi gibi toplumsal göstergeleri de hedeflediklerini belirtti.
Toprağa ve Suya SaygıÇevre projeleriyle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi; su kaynaklarının, toprağın ve denizin korunmasına yönelik çalışmalarını artırarak sürdürüyor.
TOKİ ve ÖİB’e Padişah YetkisiŞehir Plancıları Odası (ŞPO), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da ele alınacak yasa tasarısını "Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) kamu arazileri üzerinde her ölçek ve nitelikte planı yapıp uygulamaya sokma yetkisi verilmekte" ifadeleri ile eleştirdi.
Türkiye çevre ve enerji politikası oluşturmalıKüresel Isınma Konferansı’nda, iklim değişikliğini takip etmek üzere merkezi İstanbul’da olacak “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi”nin kurulmasına karar verildi. Konferansın sonuç bildirgesinde enerji ve çevre politikalarının oluşturulması ve ulaşımda da çoklu çözümlere gidilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, Türkiye’deki karbondioksit salımının önlem alınmadığı takdirde dünya ortalamasının üzerine çıkacağına vurgu yapıldı. Dedeman Otel’de 6-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen ve 48 ülkeden 200’den fazla akademisyenin katıldığı “Küresel Isınma Konferans”ı dün sona erdi. Konferansın sonuç bildirisinin açıklandığı toplantıda organizasyon komitesi adına konuşan Prof. İbrahim Dinçer, küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında eğitimin önemine değinerek, “Okul öncesi eğitim kuşağından üniversiteye kadar her aşamada derslerin ve programların bir parçası olmalıdır” dedi. Sonuç bildirgesinde yerel yönetimlerin; hızlı bir şekilde katı atık geri dönüşüm ünitelerini geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi gerektiğine vurgu yapan Dinçer, gerekli altyapının da acil olarak kurulması gerektiğini dile getirdi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sabuniye Höyüğü’nde kazı çalışmalarıMustafa Kemal Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden bir ekip, Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı beldesinde bulunan, Doğu Akdeniz’de bir liman ve ticaret kenti olduğu düşünülen Sabuniye Höyüğ’nde kazı çalışmalarına başladı. Bölgede ilk kazı çalışmalarının İngiliz bilim insanları tarafından 1920’li yıllarda başlatıldığı ancak daha sonra Atçana Höyüğ’nün keşfedilmesi üzerine, Sabuniye Höyüğü gizlenerek çalışmalara ara verildiği belirtildi. 2000 yılında sit alanı ilan edilen bölgede 4 yıl önce yapılan kazı çalışmalarında tunç çağına ait kalıntılar bulundu. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan kazılar için 10 yıllık bir çalışma programı belirlendi. Bu yıl yapılan kazılar için 35 bin YTL ödenek ayrıldı.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnanın, biz de anlayamıyoruz!Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bize diyor ki.. "Tarihi Paterson Köşkü''nün durumu 30 yıldır nasıl çözülemez, bu güzel mekan nasıl kurtarılamaz, bir türlü anlayamadım."
Sağlık Kampusü tartışmasıKemal Aşk, "Oradaki fidanlar sökülürse, İzmir''i sel alır" derken, İl Sağlık Müdürü Özkan ise "Eğlence merkezi açmıyoruz" sözleriyle tepkisini ifade etti.
Mersin’de prefabrik kent kurulacakMersin’in Gülnar ilçesinde meydana gelen yangında evleri zarar gören 70 aileye ilk etapta toplam 210 bin YTL yardım dağıtılacak. Gülnar’a yakın bölgede ise vatandaşlar için prefabrik kent kurulacak.
İzmir''in suyu için 10 büyük projeİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir''in yeni ve daha sağlıklı içme suyu kaynaklarına ulaşabilmesi için geliştirdikleri 10 projeyi kamuoyuyla paylaştı. Kocaoğlu, kentin su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.
Göl kenarı temizlendiFiruzköy göl kenarında izinsiz ve ruhsatsız restoran tarzındaki 8 yapı; Avcılar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri ve İlçe Emniyet müdürlüğüne bağlı ekiplerin ortaklaşa yaptıkları bir çalışma sonucu yıkıldı. Sabahın erken saatlerinde iş makineleri ile göl kenarına gelen zabıta ekipleri, bu yapılardaki eşyaların tahliyesi sonrasında yıkıma başladı. Kaçak binalar yerle bir edilirken; Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, bu süreç içerisinde sıkı bir denetim uygulayacaklarını vurguladı. Başkan Değirmenci, “Bundan sonra izinsiz yapılaşma içinde olan kişiler hakkında gerekli cezai işlem yapılacak” dedi.
Tarih: 11 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Türkiye’de imar sorunu (1)Bugün yürürlükte olan İmar Yasası’nın Osmanlı Devleti’ndeki karşılığı Ebniye (yapılar) Kanunu’dur. 1933 yılında çıkarılan 2290 sayılı Yapı ve Yollar Kanunu Ebniye Kanunu’nun yerini almıştır.
Mogan’da yapılaşmaya karşı iptal davasıTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mogan havzasında yapılaşmaya olanak sağladığı iddiasıyla "Başkent Ankara Nazım İmar Planı Değişikliği"nin iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı.
Özder: Tabela ormanlarını birer birer kaldıracağızİl Çevre ve Orman Müdürü Haluk Özder, Ankara’nın ana geçiş noktaları olan Samsun, İstanbul, Konya ve Eskişehir yollarında hatıra ormanı adı altında ortaya çıkan levha kirliliğine el attı.
Depremler, en az 2 saat öncesinden bilinebilecekAmerikalı bilim adamları, depremden saatler önce yer kabuğunda bazı çatlaklar oluştuğunu keşfetti. Oluşan çatlakları tespit eden aygıtlar da başarıyla denendi.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.