Haberler

29 Temmuz 2008, Salı

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “Kamp Ateşi” Bu Sene Ağırnas’taYıldız Teknik Üniversitesi’nin “Kamp Ateşi” Bu Sene Ağırnas’taMimar Sinan’ın doğduğu kasaba olarak bilinen Ağırnas, en az 3.000 yıllık tarihi, dehlizleri, mağaraları, yeraltı şehir kalıntılarıyla etkileyici bir yerleşim. Fakat şu günlerde kasaba, en az kendisi kadar etkileyici bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Haberin Devamı
Şevki Vanlı''yı KaybettikŞevki Vanlı''yı KaybettikŞevki Vanlı Mimarlık Vakfı''nın kurucusu, 1992 Ulusal Mimarlık Sergisi, "Büyük Sinan Ödülü" sahibi Şevki Vanlı’yı 29 Temmuz 2008 tarihinde kaybettik.
Priene antik kenti kazıları başladıPriene antik kenti kazıları başladıAydın''ın Söke ilçesi sınırlarında bulunan Priene Antik Kenti''nde bu yılki kazı çalışmaları başladı. Alman Arkeoloji Araştırma Enstitüsünce yürütülen, Berlin, Frankfurt ve Münih üniversitelerinin destek verdiği kazılar, 1998 yılından beri devam ediyor.
‘Dolguyu kaldırın, öyle gelin’‘Dolguyu kaldırın, öyle gelin’Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda denizi kaçak dolgu yapan MNG Holding’in bu dolguyu yasal hale getirmek için almaya çalıştığı yeni ÇED raporunun bilgilendirme toplantısı sert tartışmalar çıkması üzerine tamamlanamadı.
Atık su göle ulaşmadan kayboldu!Atık su göle ulaşmadan kayboldu!Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)-Türkiye ve Aksaray Üniversitesinin (AÜ) yaptığı araştırmada Konya’nın günde yaklaşık 140 bin metreküplük atık suyunun 2 yıldır Tuz Gölü’ne ulaşmadığı ortaya çıktı.
Kepez Limanı, özeller yüzünden gelişemiyorKepez Limanı, özeller yüzünden gelişemiyorÇanakkale Liman İşletmeleri A.Ş. yöneticisi Ali Özgen, böyle dedi ve ekledi: Sanayisi az kentte büyük firmaların kendi limanlarından çalışması Kepez’deki nakliyatı düşürüyor.
Kemeraltı Güzelleşiyor, Esnaf "Devam" DiyorKemeraltı Güzelleşiyor, Esnaf "Devam" DiyorTarihi Kemeraltı Çarşısı’nın eski parlak günlerine dönmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar çarşı esnafını mutlu ediyor.
Yarımada''nın Kaderi DeğişecekYarımada''nın Kaderi Değişecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yarımada’ya hayat öpücüğü verecek proje için fikir yarışması açtı. İzmir’in gelişimini tetikleyecek projeyi belirleyecek ulusal fikir yarışmasının birincilik ödülü 100 bin YTL olarak belirlendi.
5 bin yıllık tarihî ‘kondu’lar yıkılacak5 bin yıllık tarihî ‘kondu’lar yıkılacak5 bin yıllık Hisar Kalesi ve çevresi köye dönüştü. Her yıl kullanma bedeli alınan evler için bu ay yıkım kararı çıktı. Tahliyeden sonra restorasyon başlayacak.
Konutta barter dönemiKonutta barter dönemiİnşaat sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle ellerindeki konutu satmakta zorlanan müteahhitler, bu sıkıntılarını barter sistemi ile aşmaya çalışıyor.
Amaç heykeli unutturmakAmaç heykeli unutturmakAnkara Hürriyet’in Büyükşehir Belediyesi’nin hurdalığında bulduğu su perisi heykeli konusunda tepkiler çığ gibi geldi. CHP’li Milletvekilleri Baytok ve Bingöl "Sanatın içine tükürürüm’ diyen bir anlayıştan başka ne beklenir ki?" tepkisini gösterdiler.
ArkiPARC 2008’de İki Yeni Proje: İstanbul Maketi ve İnteraktif HaritaArkiPARC 2008’de İki Yeni Proje: İstanbul Maketi ve İnteraktif HaritaArkitera Mimarlık Merkezi, İstanbul''u uluslararası sergi, konferans ve fuarlarda temsil edecek bir maket projesine imza atıyor.
Vendo Yeni Showroom’undaVendo Yeni Showroom’undaOfis mobilyaları ve aksesuarları ile mimarlara ve iç mimarlara projelerinde destek veren Vendo, yeni showroom’u ile Levent’te.
 Bu otele müşteri değil, misafir kabul ediliyor Bu otele müşteri değil, misafir kabul ediliyorMarcos Bekhit, ilk kez 1995 yılında Sultanahmet''teki Four Seasons Hotel''i açmak için iki yıllığına Türkiye''ye gelmiş.
Marmara Denizi nasıl öldürülür?Marmara Denizi nasıl öldürülür?Çorlu ve Çerkezköy’deki sanayileşmenin bedelini önce atıkların bırakıldığı nehirler, ardından da Marmara Denizi ödüyor.
Viktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: MumbaiViktorya Dönemi''ne Ait Dünyanın En İyi Gotik Kenti: Mumbai7 birleşik bölge ve 28 eyaletten oluşan 1,5 milyar nüfuslu Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük metropolü Mumbai nam-ı diğer Bombay. 19. yüzyıl sonlarında Hindistan’da İngiliz mimarlar tarafından kullanılan, yerel Hint mimarisinden elemanları ve Viktorya Britanyası’nda yeniden canlanan gotik stili birleştiren yeni bir mimari stil olan Indo-Saracenic tarzdaki en iyi örneklere sahip kent, 2004 yılında UNESCO tarafından tarihi mirası koruma konusunda üç ödüle layık görüldü.
Koleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarKoleksiyon’dan Ofis Yaşamını Rahatlatan TasarımlarFinansbank’ın Erzurum’da açılan çağrı merkezi, mekan tasarımında kullanılan Koleksiyon imzalı ofis mobilyaları ve aksesuarları ile estetiği ve rahatlığı tek bir platformda buluşturuyor.
Knidos Antik Kenti''nde talan şokuKnidos Antik Kenti''nde talan şokuMuğla''nın Datça İlçesi''nde yer alan 2 bin 600 yıllık Knidos Antik Kenti''nde, 21 yıldır devam eden kazı çalışmaları şok bir gelişmeyle durduruldu.
Karataş''ın taşıKarataş''ın taşıİzmir''in tarihi araştırmalarında, Karataş adı 1880''li yıllardan itibaren duyulmaya başlar. Bölgede yerleşim ve konut yapımı 1860''lı yıllarda başlıyor. Yerleşimde asıl patlama 1880''lerden sonra yaşar.
Geleneksel el sanatı ustalarının emeği modern tasarımla buluştuGeleneksel el sanatı ustalarının emeği modern tasarımla buluştuTasarım firması Hiref, yeni koleksiyonuyla Anadolu’nun kültürel değerlerini dekoratif objelerle iç mekânlara taşıyor.
İstanbul’da “Deniz Taksi” dönemi başladıİstanbul’da “Deniz Taksi” dönemi başladıİstanbul’un şehir içi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet verecek ve yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakacak olan alternatif deniz ulaşım vasıtası “Deniz Taksiler” törenle hizmete alındı. İstanbullular, 444 4 436 İDO Çağrı Merkezi kanalı ile bu hizmeti alabilecek.
Zehir akıyorZehir akıyorTekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Çorlu Deresi, çevresinde kurulu fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle zehir saçıyor.
Antiocheia Ad Cragum''da ilk kazıAntiocheia Ad Cragum''da ilk kazıAntalya''nın Gazipaşa ilçesine bağlı Güneyköy''de antik çağda dağlık Kilikya olarak bilinen bölgede bulunan ve adını Kommagene Kralı IV. Antiochus''tan alan antik kentte ilk kazılara başlandı.
KUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiKUDEB’lerin Koruma Kurullarıyla İlişkisiYaklaşık 40.000 tarihi eser bulunan İstanbul’da, yapıların sorunlarının tespiti, onarım ve restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve denetimi konularında destek vermek üzere kurulan Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, belediye bünyesinde faaliyet gösteriyor. İstanbul’da ilk olarak Süleymaniye’de kurulan, İTÜ Restorasyon Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ersen, Doç. Ahmet Güleç ve Nimet Alkan’ın danışman olarak yer aldığı KUDEB, konservasyon ve restorasyon laboratuvarıyla da hizmet veriyor.
Ve Beşiktaş yeni sezonda da İnönü’deOlimpiyat Stadı ya da Kasımpaşa derken Beşiktaş yeni sezonda maçlarını evinde oynayacak. Beşiktaş’ın yeni sezonda maçlarını İnönü Stadı’nda oynayacağı kesinleşti.
TOKİ’den 500 milyonluk ihaleSektör temsilcileri gayrimenkul sektöründe son zamanlarda durgunluk yaşandığından yakınıyor. Fakat sektörün en önemli oyuncularından olan Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), çevresinde dikkat çekici bir hareketlilik sürüyor.
Havran''da Kültür Merkezi ve Meydan Peyzaj DüzenlemesiBalıkesir''in Havran Belediyesi tarafından eski otogar alanı üzerine yapılacak olan, "Kültür Merkezi ve Peyzaj Düzenlemesi" için Mimar Emel Yay ve Serdar Göktekin tarafından hazırlanan minyatür pano bir kaide üzerinde Havran Halkı''nın görüş ve bilgilerine sunuldu. Havran Belediye Başkanı Levent Gökalp, "Havran illçemizi şehirleştirme ve modernleştirme çalışmalarımız Tekke Mahallesi Ve Cami -i Kebir Mahallesi''nde çevre düzenleme, kilit parke taş kaplama ve yaya kaldırımlarının süslü kilit parke taşlarla düzenlemesi şeklinde devam etmektedir. Bu çalışmalarımız biter bitmez "Kültür Merkezi ve İş Merkezi " inşaatı çalışmalarını başlatmak istiyoruz dedi.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Antik kent kazılarına ödenek müjdesiAydın İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Nusrettin Debre, Aydın ilçelerinde Müze Müdürlükleri sorumluluk alanlarında bulunan 10 antik kentteki kazıların başladığını bildirdi.
''İstikrarsızlık olabilir ama korkmuyorum''Dünya devi Goldman Sachs ile 6 milyar euroluk yatırım yapmaya hazırlanan Taşyapı''nın patronu iddialı konuştu. 20 milyar dolarlık inşaat projesine Rus ortak alıyor.
Kahramanmaraş''a hafif raylı sistem geliyorUlaşım alanında çalışmalarından bahseden Başkan Poyraz, ''Büyükşehirlerdeki ulaşım sorununu çözeceğiz ve Kahramanmaraş''a hafif raylı sistemi getireceğiz'' dedi.
Bursa''nın tarihi gün yüzüne çıkacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "Hanlar Bölgesi Projesi, Bursa''nın tarihsel geçmişi ve sahip olduğu değerleri ortaya çıkartacak bir çalışma olacak. Bu proje bölgedeki tarihi diğer alanların da ortaya çıkartılmasının tetikleyicek" dedi.
Kimlikli büyümeBodrum ‘tüketildi’, sıra hemen yanıbaşındaki Milas’ta! Milas, beton yığınına dönüşmüş, nefes alınamaz durumuna getirilmemeli.
Melendiz Çayı kirlilikten kurtarılıyorAksaray kent merkezinin içme suyu ihtiyacının önemli bölümünün karşılandığı Mamasın Barajı''na dökülen Melendiz Çayı''ndaki kirlilik 18 milyon YTL yatırımla temizlenecek.
Kartal’da kamusal alanlar talan ediliyorKartal ile ilgili yapılan, genel planlarla eş zamanlı plan tadilatları, teknik ve sosyal altyapı alanları olan kamusal yerler (yeşil alan, okul alanı, meydan, park alanı) imara açılarak Kartal’daki planların temel özelliği olan fonksiyon bütünlüğü kamu aleyhine değiştirilmiştir.
Tarım arazisine sanayi sitesi kuruluyorAliağa’da yaşanan çevre ve doğa katliamına bir yenisi daha eklenmek üzere. Aliağa’nın Güzelhisar köyünün tarım arazileri üzerine Dökümcüler Sitesi kurulmak isteniyor.
Eyüp’te tarihî eserler yeniden canlanıyor!Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, ilçede yok olmaya yüz tutmuş tarihî eserleri ayağa kaldırıyor. Başkan Genç, “Geçmişe karşı sorumluluğumuz var” dedi.
Çeşmeli turizmci yeni ecrimisil bedeline tepkiliÇeşmeli turizmciler, ecrimisil bedellerine yeni bir yönetmelikle yüzde 300 ile 500 arasında artış uygulanan ecrimisil bedellerine tepkili.
Kapalıçarşı Bahçeşehir''e geliyorİstanbul Bahçeşehir''de kurulan Verde Molino Yaşam ve Alışveriş Merkezi, Ağustos 2008''de kapılarını ziyaretçilerine açıyor. 25 bin metrekarelik kapalı alanda hayata geçirilen Verde Molino''da (Yeşil yel değirmeni), Kapalıçarşı ve eski arastaların mistik ortamı, Beyoğlu''nun pasajları ve günümüz cadde mağazacılığı, Akdeniz mimari ögeleriyle birlikte modernize edilmiş. Tırmanma kayası ve buz pisti alanlarıyla dikkat çeken alışveriş merkezinde, 40 ile 2 bin metrekare arasında 122 dükkan bulunuyor. Merkezde 800 metrekarelik bir alanda, Chocolate''ın bir restoranı da yer alıyor.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
20 bin çam ağacı katlediliyorGaziantep’te Dülük ormanları içerisinde bir şirkete ait olduğu iddia edilen 100 bin dönüm alanda bulunan 20 bin çam ağacının kesilmesine başlandı.
Yabancı gayrimenkul şirketleri Sinpaş''ın kapısını çaldıİran''dan Katar''a, Belarus''tan Türki Cumhuriyetleri''ne kadar birçok ülke gayrimenkul yatırımlarında işbirliği için Sinpaş Grubu''nun kapısını çalıyor.
İETT artık Hollanda’dan metrobüs almayacakİETT, fiyatlarından dolayı tartışmalara neden olan ve ’tip onay belgesi’ nedeniyle sefere başlaması 18 ayı bulan 26 metrelik Phileas marka metrobüs araçlarından vazgeçti.
Pekin’in üzerinden pus kalkmıyorÇevre Örgütü Yeşilbarış (Greenpeace), dün yayımladığı bir raporla olimpiyatlara 11 gün kala, Pekin’deki hava kirliliği seviyesinin Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü değerlerin iki katına yakın olduğunu açıkladı. Raporda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin organizasyonun düzenlenebilmesi için standart belirlememiş olması eleştirilirken bundan sonraki olimpiyatlarda standartlara uymayan kentlerde bisiklet yarışı, maraton gibi bazı kategorilerin iptal edilebilmesi için geçerli olacak azami hava kirliliği değerlerinin saptanması istendi. Yeşilbarış yönetimi ikinci ev sahibi Hong-Kong’da da durumun iç açıcı olmadığına dikkat çekerken yaz başında birçok fabrikanın kapısına kilit vuran ve hava kirliliği oranlarında belirli bir düşşü sağlayan Pekinli yetkililer 8 Ağustos’ta başlayacak organizasyona 48 saat kala trafiğe çıkan araçları yüzde 90 azaltacaklarını ve açık kalan fabrikaları kapatacaklarını açıkladı.
Tarih: 29 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Knidos’ta ihmalin hesabını sorarızKültür ve Turizm Bakanı Günay, Muğla İl Kültür ve Turizm müdürünü arayarak Knidos antik kentindeki kazıların durdurulmasıyla ilgili bilgi aldı. Günay "Çalışmalar sırasında tahribat ve suiistimal varsa hesabını sorarız" dedi.
57 Bin Binaya Deprem Taramasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) muhtemel depreme karşı ‘Pilot Bölge’ ilan edilen Zeytinburnu’ndan sonra Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören’deki binaları deprem taramasından geçirecek.
ArkiPARC 2008’de Öncü Firmalardan Hizmet Alınıyor..ArkiPARC 2008''de organizasyon, teknik, aydınlatma, mobilya, dağıtım, yemek, simultane tercüme alanlarında gereken hizmetin temin edileceği firmalar belirlendi.
ABD Kongresi, ''kurtarma paketi''ni onayladıABD Kongresi, konut piyasasını çökmekten kurtarmayı amaçlayan bir paketi içeren tasarıyı bugün onayladı.
''3 bin konut yetmezse bin konut daha yaparız'' Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, yapımı süren 3 bin konutluk ''Doruk Kent Toplu Konut Projesi''nin yeterli gelmemesi durumunda bin konut daha yapacak imkanlarının olduğunu söyledi. Duran, yaptığı yazılı açıklamada, Dorukkent Toplu Konut Projesi''nin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Korucuk''ta Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği içinde 1.746 konut üretip sahiplerine teslim ettiklerini, yine Camili''de TOKİ işbirliğiyle yaptıkları 1.208 konutluk ''Ayçiçeği Vadisi'' toplu konut çalışmasını hayata geçirdiklerini ifade eden Duran, Korucuk''ta yoksul ve alt gelir gruplarına yönelik 800 konut ürettiklerini dile getirdi. Aziz Duran, "Şimdi Sakarya''mızın en önemli toplu konut hamlelerinden birini daha gerçekleştiriyoruz. Korucuk''ta 3 bin yeni konut üretiyoruz. Sağlam zemin üzerinde depreme karşı güvenli, cazip ödeme koşulları ile her keseye hitap eden toplu konut çalışmamızla şehrimizin önemli bir ihtiyacına cevap vereceğimize inanıyoruz." dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
İstanbul''da 57 bin binaya deprem incelemesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) muhtemel İstanbul depremine karşı ''Pilot Bölge'' ilan edilen Zeytinburnu''ndan sonra Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören''deki binaları deprem taramasından geçirecek.
”Tarihi mekanların canlanması halka halka etki yapıyor”Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Tarihi mekanların canlanması, suya atılan taş gibi halka halka etki yapıyor. Sonra çevresindeki yapılarda, ona uygun biçimde fonksiyon geliştiriyorlar" dedi.
''Adana-Mersin arasına yapılacak havaalanı Çukurova''yı cazibe merkezi yapacak''Mersin Nakliyeciler Derneği Başkanı Şemsettin Sor, Mersin-Adana arasında yapılacak uluslararası bir havaalanının bölgeye turizm, lojistik, sanayi gibi birçok sektörde önemli katkılar sağlayacağını belirtti.
En büyük yapay şelale yapılıyor Mardin Belediyesi bölgenin en büyük yapay şelalesini inşa etmeye başladı. Yenişehir hava radar mevkiinde yapılacak şelale için çalışmalar yoğunlaştı. Belediye Başkanı Metin Pamukçu, şelale için kazı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, yapılacak şelalenin 90 günde tamamlanacağını söyledi. Şelalenin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Mardin''in simgesi olacağını ifade eden Pamukçu, "Evlenen çiftlerin, sünnet olan çocukların ve askere gideceklerin uğrak yeri olacak şelale, tarihi kentin vizyonuna da ayrı bir renk katacaktır. Vatandaşımızın şelale yapımındaki ilgisinden hoşnut olduk. Eleştirenler de var. Ama biz Beyazsu içme suyunun Mardin''e getirilmesi anısına yaptık. Şelalemiz bittiğinde tarihi kentimize mükemmel bir görüntü kazanacaktır." diye konuştu.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Darıca''nın rüzgâr santrali elektrik üretmeye başladıKocaeli''nin Gebze ilçesine bağlı Darıca beldesinde belediye tarafından kurulan rüzgâr türbini ile elektrik üretilmeye başlandı.
''Pamukkale''nin suyunu oteller tüketiyor''Otel ve pansiyonların yer altından kaçak su çekmesi, Pamukkale travertenlerini tehlikenin eşiğine getirdi.
Troia Müzesi, ''ciddi bir biçimde'' gündemdeKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Troia Müzesi''nin ciddi bir biçimde gündemlerinde olduğunu belirterek, çok uzatmadan somut adımlar atacaklarını söyledi.
Bir milyon bina güçlendirilecekİstanbul Teknik Üniversitesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi depreme hazırlık için işbirliğine gidiyor. İstanbul’daki 1 milyon binanın planları incelenecek, hangi binanın nasıl güçlendirileceği belirlenecek.
Geleceğin mesleği tasarımcılıkTasarım, moda, tüketim, küresel ısınma içinde yaşadığımız yıllarda belki de en çok duyduğumuz kelimeler. Trendler sürekli değişiyor. Peki hangi trendin peşinden gideceğiz, hangi trend bize uymayacak.
Yüreğin yetiyorsa...Elli yıldan uzun bir tarihi var ODTÜ’nün. Diğer üniversitelere göre çok fazla değil ama hani bazı insanlar vardır, uzun yaşamından anlatacak pek bir şeyi yoktur.
Çalışma yöntemiGeçen hafta sonu Mimarlar Odası’nın Çanakkale’deki toplantısındaydım. Bundan söz edişimin nedeni, bu kuruluşumuzun çalışma yöntemi...
Ay Tanrıçası’nın gölü Bafa ölüyor!Kirlilik ve balık ölümleriyle gündeme gelen Bafa Gölü’ündeki pis koku turistleri kaçırmaya başladı. Sanayi atıklarının yarattığı kirlilik ve balık ölümleriyle gündeme gelen Bafa Gölü’ündeki pis koku nedeniyle turistlerin kaçmaya başladığı belirtilirdi. Milas Kaymakamlığı tarafından da atıklarını göle bıraktığı gerekçesiyle bir zeytinyağı fabrikasına 29 kez ceza kesildi. Tarihte, Ay Tanrıçası Selene’nin saçlarını taradığı ve ayna olarak kullandığı, Antik Hereklia Kenti’nin harabelerinin bulunduğu göle akan nehir ve derelerin son 20 yılda DSİ tarafından yapılan kanaletlerle yönünün değiştirildiği, 65 kilometrekareden oluşan gölün oksijensizlik ve susuzluk nedeniyle kurumaya başladığı. MNG Holding’in koyu doldurmasında kusurlu olmakla suçlanıp görevden alındıktan sonra iade edilen Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, ise “Cenneti korumak için devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Kurduğumuz çevre komisyonu numuneleri alarak İzmir’e gönderecek ve gerekli incelemeler başlatılacak” dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Vatan
Tiryaki müşterilerini kaybetmemek için üstlerini açıp, terasa çıkıyorlarSigara yasağı nedeniyle ciroları yüzde 20-30 düşen ve tiryaki müşterilerini daha çok içerde tutmak isteyen AVM’ler mimari projelerini değiştiriyor.
Merrill Lynch de geliyorFinans devinin Türkiye ve Rusya Gayrimenkul Yatırımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Otmar, İzmir''e 180 milyon dolarlık yatırımla lüks konut, iş ve alışveriş merkezi kuracaklarını söyledi.
Demirel: Kale bir fidandı, bugün kök de, dal da saldıKale Grubu’nun geleneksel yaşgünü törenine katılan Süleyman Demirel, ‘Bugün sevinmeye ihtiyacımız ve bu da başarıyla olur’ dedi.
Kemeraltı''nda 125 mekan daha güzelleştirilecekBüyükşehir Belediyesi''nin bölgede başlattığı dış cephe düzenleme çalışmalarının 3. etabına önümüzdeki günlerde geçilecek. Tahribata uğramış tüm yapılar onarılacak ve boyanacak.
"Ankara rantkent değil başkenttir"Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkenti ‘rantkent’e çevirdiğini, son olarak ODTÜ binalarına ve arazisine göz diktiğini bildirdi. EMO’dan yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’nin kente karşı işlenen suçlar listesinde birinci sırada olduğu, kenti susuz bırakıp sonra zehirli su içirdiği kaydedildi. Ankara’nın başkent sıfatını ‘rantkent’e dönüştürdüğü tespiti yapılan açıklamada, ODTÜ binalarına yapılmak istenen saldırının bilime, aydınlığa, çağdaşlığa yapılmak istendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, 50 yıllık ODTÜ’nün kaçak olduğu belirtilip yıkılmak istenmesi kınanarak, Belediye Başkanı Melih Gökçek’in görevden alınması talep edildi. Belediyenin ODTÜ sınırları içinden Eskişehir yoluna paralel bir yol geçirmek istediğine işaret edilen açıklamada, ODTÜ ormanlarının da yok edilerek rant merkezi haline getirilmek istendiği bildirildi.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Evrensel
Hoşap Kalesi’nin röntgeni çekildiHoşap Kalesi’ni ilginç kılan en önemli özelliklerinden biri tarihi kapısı. Halen kullanılan 365 yıllık kapı, 4 metre yüksekliğinde ve 5 santim kalınlığında. Kale, bu kapı sayesinde ayakta kalabildi.
KGM, YTMK, seçkinler, seçkincilerGeçen, kavşakları mühendis yerine cenaze çiçekçileri tasarlıyor diye yazmıştım. Kardeşim Oruç’un yakın dostu Cem aradı, “Bunu geniş yaz, saçmalık anlaşılsın” dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''ndan AçıklamaTüm Türkiye’yi ciddi şekilde etkilediği bilinen “su” sorunu, yaklaşık bir aydır kamuoyunda önemli gündem teşkil etmektedir.
Olimpiyatlar 8.3 milyar Euro''luk değer yaratacakAğustos ayında başlayacak olan 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları, dünya genelinde 8.3 milyar Euro''luk ekonomik değer yaratacak. Dünyanın en değerli spor organizasyonu olan oyunların, 16 günde 4 milyar kişiye ulaşması bekleniyor.
‘Üç bakan üç maymunu oynadı’TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, şebeke suyu konusunda önceki gün ortak açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre-Bakanı Osman Pepe’yi ‘üç maymunu oynamakla’ suçladı. Bakanların hiçbir çözüm sunamadığını savunan çevre müdendisleri, bir açıklama yayımladı. Açıklamada şöyle denildi: “Sudan sorumlu bu üç bakan sanki bu ülkede yaşamıyorlar. Sonuç olarak sorumlu bakanlar, ülkesinin, kentlerinin sorunlarından bihaber, sorumluluklarını başkalarına havale ederek üç maymunu oynamıştır. Bilmiyorlar, duymuyorlar, görmüyorlar. Sağlıklı içme suyuna erişim sorunu bugün kentlerimizin en önemli meselesi halini almışken sayın bakanlar, tam bir partizanlıkla, (suyu) ‘ele geçirilmesi ve kazanılması gereken’ bir kent yönetimini eleştirilerinin odağına yerleştirmişler ama bu arada Kızılırmak suyu ile yaşanan tartışmaları, Melen suyu ile gündeme gelen içme suyunun içilebilirliği konularını göz ardı edivermişlerdi.”
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Rüzgar enerjisinde korkunç depar attık, 1''inci ya da 2''nci olacağızTürkiye''nin rüzgar enerjisinde 32 devlet arasında sonunculuktan 12''nci sıraya kadar yükseldiğini bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Ülkemizde enerji yatırımlarında büyük bir artış var." dedi.
Knidos kazılarını bakanlık durdurduMuğla''nın Datça İlçesi''ndeki 2600 yıllık Knidos antik kentinde, 21 yıldır devam eden kazı çalışmaları, konuyla ilgili çevreleri şoke eden bir gelişmeyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca durduruldu.
Altı ayda, 700 ton atık ekonomiye geri döndüBelediyeye ait araç ile ev ev geziliyor. Toplanan atıklar, daha sonra tek tek ayrıştırılıp yeniden ekonomiye kazandırılıyor.
Güvercinlik''te çevre cinayetiBodrum''un Güvercinlik Köyü yakınlarındaki arıtma tesisinin kapasitesinin yeterli olmaması nedeniyle 3 aydır tonlarca pis suyun denize ve Halep çamlarıyla kaplı ormana verildiği ortaya çıktı.
Hızlı tren deneme seferine başladıTürkiye’nin sabırsızlıkla beklediği hızlı trenin deneme sürüşleri başladı. 3 ay sürecek deneme seferlerinin ardından hizmete girecek hızlı trenle, Ankara-Eskişehir arası 1 saat 10 dakika sürecek.
Akbulut: Gökçek konusunda İngilizler bile bizi uyarmıştıODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Gökçek''in Eymir Gölü''nden rant sağlamaya çalıştığını savunurken, "İngiliz kraliyet ailesinin işlerini yapan birisi bize dönüp ''ülkenizin böyle bir başkandan kurtulması lazım'' demişti" diye konuştu.
Büyükşehir’den Küçükçekmece’ye 711 Milyon YTL’lik dev yatırımlar…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Küçükçekmece’ye 4,5 yılda yaptığı toplam 711 milyon YTL’lik yatırımlar zinciri, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, “İstanbul’u dünyanın merkezi yapıyoruz” dedi.
TOKİ''den 500 milyon YTL''lik arsaToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı.
Barajlarda doluluk azalıyorTürkiye’de yaklaşık 2 yıldır yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak yağış rejiminin değişmesi, içme, sulama ve enerji barajlarının doluluk oranlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
‘Evinin üzerine güneş pili koyan herkes yatırımcı olacak’Enerji Bakanı Güler yeni çıkarılan Enerji Piyasası Kanunu’yla herkesin enerji yatırımcısı olacağını belirterek ‘İhtiyacının fazlası elektriği de bize satacak’ dedi. Güler’e göre enerjide sorun yok.
Van Gölü’nün seviyesi düştüHatay’da bulunan Amik Ovası’nda susuzluk sorunu yaşanırken Van Gölü’nde su seviyesi 1995’ten bu yana 2 metre düştü. Van’daki Akgöl ise tamamen kurudu.
Gaziantep’te 20 bin çam kesilecekGaziantep’te Orman İşletme Müdürlüğ’ne ait Dülük Ormanları’nda bir şahsa ait olan 100 dönüm arazideki 20 bin çam ağacı kesilecek.
Kent Sürgünleri: TarlabaşıKentsel Dönüşüm projesi adı altında yıkımına karar verilen Tarlabaşı’nda, tapuları olmasına rağmen insanların barınma hakkı da elinden alınıyor. Bir kültür ve bir yaşam yok edilmek isteniyor...
Zeytinburnu’nda geri dönüşüm hamlesi başladıİsveç’in Stockholm belediyesi ile iş birliği yapan Zeytinburnu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, geri dönüşüm uygulaması ile her ay yaklaşık 500 ton çöpü ekonomiye kazandırıyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, katı atıkların dönüşüm ile milli ekonomiye kazandırılmasının mümkün olduğunu belirterek; “Geri dönüşüme şu anda 5 bin konut, 250 iş yeri, 2 otel, okullar ile kamu kurum ve kuruluşları dahil edildi. 2009 yılında ise bir mahalleyi pilot bölge olarak belirleyip bütün konutlarda ve iş yerlerinde bu uygulama başlayacak” dedi. İlçede kurulacak Çöp Kağıt Ayrışım Tesisi tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde aylık 500 ton olan geri dönüşebilen çöp toplama miktarı katlanarak artacak. Uzmanlar 500 ton çöpten yaklaşık 100 bin YTL gelir elde edildiğini belirtiyor. Tüketilen maddelerin yeniden dönüşüm halkası içine katıldığı zaman, öncelikle bunların hammadde olarak kullanılmasının sağlandığını ifade eden Başkan Aydın şunları söyledi: “Bu projenin gerçek amacı tabiattan aldıklarımızı tekrar tabiata vererek bu dengenin bozulmasını az da olsa engellemek ve Zeytinburnu Belediyesi’ni çöpten para kazanacak duruma getirmek.”
Yatırımcının Gözdesi Anadolu OlduYerli ve yabancı yatırımcıların, perakende ve alışveriş merkezleri yatırımları için yeni gözdesi Anadolu oldu. Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) verilerine göre, Türkiye’de enerji, eğitim ve sağlıktan sonra dördüncü büyük sektör olan perakendenin 2006 yılı toplam cirosu 136,9 milyar dolar ve 2007 yılı toplam cirosu 150 milyar dolar. 2010 yılına kadar cirosunun 199 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu arada İstanbul’da aktif 64, inşaat halinde 47 ve planlanan 42 alışveriş merkezi yatırımına karşılık, Anadolu’da aktif 135, inşaat halinde 78 ve planlanan 109 alışveriş merkezi yatırımı var. 2007 yılında ise toplam perakende yatırımları maliyet bakımından 5,5 milyar dolar, oluşan yatırım büyüklüğü bakımından 10-15 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Anadolu''dan Biri Gibi: Tebrizİstanbul’dan başlayıp karayoluyla uzun bir Asya yolculuğuna çıkanlar Gürbulak Sınırı’ndan geçerken son bir kez geriye dönüp Ağrı Dağı ile vedalaşarak Türkiye’den ayrılır.
Fabrikalar AVM’ye döndüEskişehir’de kent merkezi içinde kalan eski endüstriyel yapılar yeniden kente kazandırılıyor. İlk kurulan kiremit, tuğla ve un fabrikaları birer birer Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınarak yerlerini alışveriş merkezi, turizm ve konut projelerine bırakıyor.
ODTÜ ruhu yaşıyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bir süredir ODTÜ yapılarının yasallığını tartışıyor.
Tasarruflu projelerSosyal alan, mimari özellikler, dekorasyon konusunda birbirleriyle yarışan üreticiler, alıcılarda tasarruf bilincini öne çıkarıyor.
Egeports Yine Mahkum EdildiKuşadası Limanı, İsrailli Sami Ofer ve Global Holding sahibi Mehmet Kutman tarafından özelleştirme yoluyla 30 yıllığına 2004 yılı yazında kiralandı.
Pekin Olimpiyatları’nın maliyeti 42 milyar dolar!8 Ağustos’ta Pekin’de başlayacak 2008 Olimpiyatları’nın toplam maliyetinin 42 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, olimpiyat tarihinde bugüne kadar yapılan en büyük harcama...
Asırlık bölümü sağlam ek binaya güçlendirmeİzmir’in Tire İlçesi’nin 1902 yılından bu yana eğitim veren, en köklü okulu 4 Eylül İlköğretim Okulu’ndan 6 ay önce deprem analizi için alınan numunelerin incelemesinde, 15 yıl önce hizmete giren ek bina çürük çıktı.
Kuşadası’nda Kipa depremiAydın 1. İdare Mahkemesi, Kuşadası Belediye Meclisi’nin Kipa Alışveriş Merkezi’nin bulunduğu alan için yaptığı imar planı tadilatını iptal etti.
‘Sorun iklim değil kâr hırsı’Worldwatch Enstitüsü’nün “Sürdürülebilir Toplumlar Projesi” Direktörü Erik Assadourian, dünyanın temel sorununun; ekolojik sınırları zorlayan ekonomi sistemi olduğunu vurgulayarak “Sorun iklim değişikliği, kuraklık, ormansızlaşma değil.
Gökçek borçta rekora koşuyorAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine Müsteşarlığı’na olan vadesi geçmiş borçlarının tutarı Haziran sonunda 3 milyar 969.3 milyon YTL’ye ulaştı.
Kentsel dönüşüm olmasaydı müteahhit Çinçin’e girmezdiGecekondu yıkımlarını sürdüren Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "TOKİ ile protokol yapıp bu mahalleleri kentsel dönüşüm projesine dahil etmeseydik buraya müteahhit girmezdi. Çünkü müteahhit iş yapacağı yerin sosyal çevresine de dikkat ediyor" dedi.
Kuşadası Limanı’na engelDanıştay 6. Dairesi’nin atadığı bilirkişiler, Kuşadası Limanı’na yapılan işyerlerini yasallaştıran Bayındırlık Bakanlığı’nın imar planını “şehircilik ilkelerine aykırı” buldu.
Garanti, yabancı uyrukluya yeniden mortgage verecekGaranti Bankası, Türkiye''de ev almak isteyen yabancı uyruklulara "non-resident mortgage" isimli döviz kredisi hizmetini tekrar uygulamaya koydu.
Fiyat farkı tüm müteahhitlere ödenecekKamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, gelecek hafta görüşülmesi beklenen fiyat farkı kararnamesinin çıkmasının ardından hangi müteahhide ne kadar fiyat farkı verileceğinin belirleneceğini söyledi.
Türkiye’deki konut projelerinin iş güvenliği Kore’de tartışıldıGüney Kore’nin başkenti Seul’de 29 Haziran - 2 Temmuz tarihleri arasında 18’nci Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi yapıldı. Kongrede "İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliği" konusu ele alındı.
TOKİ Temapark alanını satışa çıkarıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara''da asgari satış bedeli toplam 500 milyon YTL olan 95 parça araziyi açık artırma ile satışa çıkardı.
Kale Grubu 51 yaşındaÇanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, RocaKale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp, Kaleplus markalarını bünyesinde barındıran Kale Grubu, 51. yılını kutladı. 51. yıl Seramik Bayramı kutlamaları, Kaleseramik fabrikalarının kurulu bulunduğu Çanakkale’nin Çan ilçesinde yapıldı. Kutlama töreninde konuşan Kale Grubu ve İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Türk sanayisinin, artan rekabet ve azalan kârlılık sorunu yaşadığını belirterek, “Özellikle dünya yakıt ve enerji fiyatlarının yüksek seyretmesi ve ülkemizin bu konuda dezavantajlı konumda olması, sanayici üzerinde vergi yüklerinin fazlalığı, artan işgücü maliyetleri, Türkiye’nin yer aldığı coğrafyanın getirdiği bölgesel riskler ile iç ve dış politikadaki mevcut belirsizliklerle de mücadele etmektedir” dedi. Okyay, bu yıl 1 milyar 50 milyon dolar ciro, 277 milyon dolar ihracat ve 38 milyon 400 bin dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Şehir otelleriyle 1 milyar dolarlık oldu, Balkanlar’dan Avrupa’ya girecekPendik’te dev bir kongre oteli inşaatı sürdüren Üstündağ, Çankaya’da da 1 ay önce otel yapmak için arsa aldı. Üstündağ, "Grubumuzun piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaştı. Halka arz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.
Ziraat ve Halk Bankası İstanbul’da araziyi aldıZiraat Bankası ve Halk Bankası’nın, İstanbul’a taşınma projesi kapsamında iki bankaya arazi satışı tamamlandı. Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’de bulunan arazisi, şirket doğrudan arazi satışı yapamadığı için bedel karşılığı önce Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi. TOKİ de 111.9 bin metrekare araziyi toplam 434.9 milyon YTL bedelle iki bankaya sattı. Halk Bankası, Ataşehir’de 57 bin 500 metrekarelik arsa alırken KDV dahil 223 milyon 467.5 bin YTL ödedi. Ziraat Bankası da 54 bin 384 metrekarelik araziyi KDV dahil 211.5 milyon YTL’ye satın aldı. Ödeme peşin yapıldı, tapu işlemleri bitti. Vakıfbank’a herhangi bir satış olmazken Merkez Bankası arsa almak için TOKİ’ye başvuru yapmadı.
Tarih: 28 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet
İpek Avrupalılar''a yönelik lüks konut projelerine soyunduKonut sektörünün geleceğini parlak gören İpek şampuan markasının yaratıcısı Necati Akyazıcı, Avrupalılara yönelik lüks konut projelerine de soyundu.
Ekvator Ginesi Devlet Başkanı’na 30 milyon dolarlık Türk mobilyasıAfrika’nın petrol zengini ülkelerinden Ekvator Ginesi’nin Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema, iç mimarlarının önerisiyle yeni inşa edilen 90 bin metrekarelik başkanlık sarayında kullanılacak mobilyaların Türkiye’den alınmasını istedi.
İstanbul’un suyu alarm veriyorİstanbul’da barajların doluluk oranı iki yıl önce 22 Temmuz’da yüzde 77.73 iken önceki gün sadece yüzde 28.90’dı. 2006’da 675 milyon metreküp olan toplam su oranı ise 251 milyon metreküpe düştü.
Konut lüks ama çevre “dökülüyor”Mecidiyeköy Likör Fabrikası’nın arsası 415 milyon YTL’ye satıldı. Arsayı satın alanlar “Lüks Rezidans” yapacaklarını ve metrekaresi 5-8 bin dolardan satacaklarını söylüyor.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.