Haberler

Haberler

Toplam 347 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Volkanik Patlamayı Kısa Süreliğine Unutun İzlanda Mimarlığı''na Yakından Bakın (22 Nisan 2010)Atlas Okyanusu''nun kuzeyindeki bir ada ülkesi olan İzlanda 2008''deki ekonomik krizden sonra, meydana gelen volkanik patlama yüzünden yeniden gündemde. Volkanik bir ada üzerinde kurulu olan İzlanda''daki 200 senedir suskun olan dağ yeniden patlayınca Avrupa''da havayolu taşımacılığı durma noktasına geldi. Şu günlerde uçak seferleri yeniden başlasa da kül bulutunun etkisinin 6 ay süreceği söyleniyor. 2008 yılında Avrupa''nın kuzeyindeki bu küçük ülkedeki mimarlık ile ilgili bir haber hazırlamıştık. Haberi güncelleyerek yeniden yayınlıyoruz.
"Demir İpek Yolu"nun temeli temmuzda atılacak (16 Mayıs 2008)"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi''nin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapımı Temmuz ayında başlayacak.
Sibirya Çimento''dan dev yatırım (16 Mayıs 2008)Rusya''nın Sibtsement (Sibirski Cement) çimento şirketi Türkiye''de faaliyette bulunan İtalyan Türk Set Group çimento şirketinin satın alınması ile ilgili işlemleri tamamladı. Sibtsement Türkiye''de dev yatırımlar planlıyor. Kommersant gazetesine konuşan Sibtsement şirketi Başkanı Andrey Muravyev yurtiçi ve yurtdışı çimento piyasasında daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını öncelikli hedeflerinin de Türkiye olduğunu söyledi. Muravyev ilk olarak Türk Set Group çimentonun devir işlemlerini yılsonuna kadar gerçekleştirecek.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kaya mezarlarındaki inşaata bakanlık şerhi (16 Mayıs 2008)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum''un Turgutreis Beldesi''ndeki kaya mezarlarında yapılan izinsiz inşai ve fiziki müdahalelere ilişkin haberlerle ilgili olarak, "taşınmazda izinsiz olarak yapılan fiziki müdahalelerin sorumluları hakkında yasal soruşturma açılması" konusunda Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı''na yazı gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bodrum''un Turgutreis Beldesi''nin, 20K-1 a pafta, 6460 parselin üzerinde kayaya oyularak yapılmış Geç Helenistik, Erken Roma dönemine ait oda mezar ve işlikler bulunduğu hatırlatılarak, buluntuların Kayra Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca tespit edilerek tescile önerildiği anımsatıldı.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
70 milyon dolarlık proje mahkeme kararı bekleyecek (16 Mayıs 2008)Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, gerçekleştirilmesi planlanan Oto Terminal Projesi ihalesinin, konuya ilişkin açılan dava sonuçlanıncaya kadar ertelendiğini bildirdi.
Bastırırım parayı, keserim ormanı devri başlatıldı (16 Mayıs 2008)Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi.
Bursa''da tarım alanlarının uydudan envanteri çıkarılıyor (16 Mayıs 2008)Bursa İl Tarım Müdürlüğü, çiftçi kayıt sistemi, kadastro, imar iskan iskan verileri ve uydu fotoğrafın bir uydu fotoğrafının bir yazılım ile örtüştürerek şehrin tarımsal varlığının envanterini çıkaracak.
Tarihi köprülere korkuluk yapılıyor (16 Mayıs 2008)Tarihi Zağnos ve Tabakhane köprülerinin korkulukları Trabzon Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.
Assos antik kenti havadan fotoğraflanacak (16 Mayıs 2008)Çanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ''''Assos Antik Kenti''''nin havadan fotoğrafları çekilecek.
Tarihi konaklar restore ediliyor (16 Mayıs 2008)Yozgat''ta yıkılmaya yüz tutan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edilip, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi binaların mirasçılarına "takas" önerisi götürüldü.
Zeugma kazıları temmuzda başlayacak (16 Mayıs 2008)Zeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, ''''Zeugma henüz 3 senelik olan genç bir kazı. Burayı Efes''le yarıştırmak bu kenti öldürmek demektir'''' dedi.
Atmosferdeki sera gazları tavan yaptı (16 Mayıs 2008)Güney Kutbu buzulları üzerinde yapılan araştırmalar, atmosferdeki sera gazlarının, son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.
Demiryolu bereketi (16 Mayıs 2008)Bursa''nın heyecanla beklediği demiryolu projesi, ciddi bir istihdam imkanı da yaratacak. Buna göre 190 kilometrelik hat hizmete girdiğinde, her kilometrede 8 kişiye demiryolu ile ilgili sektörde çalışma imkanı doğacak.
TOKİ şehirleri geliyor (16 Mayıs 2008)“Biz aslında müteahhitle konut sahibi olmak isteyen dar gelirli arasında köprü görevi görüyoruz” diyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatçılığı diri tutuyoruz” diye konuştu.
İSKİ’den 2 yılda 3 milyar YTL’lik su ve çevre yatırımı… (16 Mayıs 2008)İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ’nin “2007 Faaliyet Raporu”nu onayladı. Raporu Meclis’e sunan Genel Müdür Mevlüt Vural; “2007’de 1 milyar 416 milyon YTL’lik yatırım yaptık. Bu yıl da 1 milyar 562 milyon YTL yatırımla su ve çevre projelerine hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.
Çirkinlik Abidesi Köprüler (16 Mayıs 2008)Köprü uzmanı Altok Kurşun, Antalya’daki köprülü kavşakları topa tuttu. Kurşun, “Almanya’da tarlalarda traktörlerin geçmesi için yapılan köprüler bile bir sanat eseri.
Bakanlık kaya mezarına villa için devrede (16 Mayıs 2008)Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Bodrum''da Karyalılara ait 3 bin 500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine villa yapılmasıyla ilgili soruşturma açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı''na yazı gönderdi.
Otobüs duraklarında da sigara içmek yasak (16 Mayıs 2008)Türkiye 19 Mayıs''ta sigarasız hayatla tanışmaya hazırlanırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdağ, yasayla birlikte otobüs duraklarında da sigara içilemeyeceğini söyledi. CNN TÜRK''te Gürkan Zengin''in hazırlayıp sunduğu Editör programına konuk olan Recep Akdağ, sigara yasağı için başbakanlık tarafından hazırlanan genelgeye açıklık getirdi. Stadyumlarda sigara yasağının nasıl uygulanacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Akdağ, stadyumların ikiye bölüneceğini yüzde 50''lik kısmın sigara içilebilir alan olarak ayrılacağını söyledi. Bakan Akdağ genelgede yapılacak kapalı alan tanımı çerçevesinde otobüs duraklarının da sigara içme yasağı kapsamına girdiğine dikkat çekti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Koruma (16 Mayıs 2008)Gelişmiş ülkelerin uygar kentlerini görenler sık sık bizim kentlerimizle karşılaştırmalar yaparak kentsel sorunlarımıza ilişkin çeşitli düşünceler üretirler.
Kadifekale için Son Gün (16 Mayıs 2008)İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlarla yapılan görüşmeleri tamamladı. 2508 hak sahibinden 1700 kişi ile uzlaşıldı.
Toplam 347 haber 18 sayfada yayınlanmıştır.
Bu sayfada 1. haberden 20. habere kadar olanlar gösterilmektedir.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.