Haberler

23 Mayıs 2008, Cuma

ULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineULI Türkiye Başkanı Haluk Sur ile Gayrimenkul Sektörü ÜzerineTürkiye’nin her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de yapısal anlamda bir değişim süreci yaşıdığını belirten Sur, yatırımcıların, uluslararası değerleme, uluslararası raporlama, muhasebe standartları veya pazar araştırma standartları gibi konularda giderek bu işin uzmanı olan firmalara doğru yönlendiğini ve bu gidişi sağlıklı bulduğunu söyledi ve ekledi “Türkiye ve Türk gayrimenkul sektörü dışa açıldıkça, küresel rekabet içine daha çok girdikçe, küresel gayrimenkul piyasalarını daha fazla gözlemledikçe bu ayrışma ve sektörel bazda alt grupların yerli yerine oturması, rollerinin tarif edilmesi, görev tanımlarının anlaşılır ve net bir hale gelmesi kaçınılmaz.” Haberin Devamı
20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktı20 bin metrekareyi değiştirecek Tarlabaşı projesi görücüye çıktıİstanbul''un tarihi semtlerinden Tarlabaşı yenileniyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ''Tarlabaşı Yenileme Projesi'' kapsamında toplam 20 bin metrekarelik bir alanda 278 bina restore edilecek...
Kapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuKapadokya Sarıca Kilise RestorasyonuYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nın düzenlediği Koruma Söyleşileri’nin ikincisine, 20 Mayıs 2008 Salı günü “Kapadokya Sarıca Kilise Restorasyonu” konulu sunumuyla Cengiz Kabaoğlu konuk oldu.
Balina avcılığı afişi birincilik getirdiBalina avcılığı afişi birincilik getirdiDünyayı tehdit eden sorunları duyurmayı amaçlayan Uluslararası Afiş Tasarım Yarışması’nda, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Tasarımı öğrencisi Ayçin Turan, Balina Avcılığı kategorisinde birinci oldu.
En güzel 10 art nouveau yapıEn güzel 10 art nouveau yapıArt nouveau (Ar nuvo olarak okunuyor, Fransızca Yeni Sanat anlamında), dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, çiçek ve bitki desenlerinin, vitrayların sık sık kullanıldığı, 19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmış bir mimarlık akımı.
Zeytinburnu''nun 55 bin metrekaresi ''dönüşecek''Zeytinburnu''nun 55 bin metrekaresi ''dönüşecek''Kiptaş, Sümer Mahallesi''ndeki kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. Proje kapsamında bin 38 konut yıkılıp yerine bin 536 konut inşa edilecek...
İstanbul''u 2 kilometrelik parka kavuşturacağımİstanbul''u 2 kilometrelik parka kavuşturacağımMalezyalı Mimar Ken Yeang, çalışmaları devam eden Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi için, "İstanbul''a bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir par vermek istiyorum" açıklamasını yaptı...
RAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi’nin 2008 Mayıs sayısı yayınlandı. Derginin kapak tasarımı Tanju Özelgin’e ait. “DİKKAT” isimli tasarım, özellikle son yarım yüzyıl içerisinde yerkürenin yüzeyine yakın havanın ve okyanusların ortalama ısısında gözlemlenen artışa yani küresel ısınmaya dikkat çekiyor.
Gelecekte KadıköyGelecekte KadıköyYaklaşık 750.000 nüfusa ev sahipliği yapan, İstanbul Anadolu Yakası’nın merkezi konumundaki Kadıköy ilçesinin sorunları, Kadıköy Kent Konseyi Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Gelecekte Kadıköy’ün İmar ve Planlaması ile Deprem Olgusu” başlıklı panelde masaya yatırıldı. Nilgün Canpolat, yaptığı açılış konuşmasında yakın döneme kadar Kadıköy’e yönelik planların alt ölçeklerde üretilmesinin, bugün gelinen noktada nüfus ve donatı alanı dengesizliğini de beraberinde getirdiğini belirtti.
AEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen BETONART Toplantıları’nın ilki 21 Mayıs Çarşamba günü Arkitera Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. BETONART Dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor.
İlk “Deniz Taksi” Boğaziçi ile buluştu…İlk “Deniz Taksi” Boğaziçi ile buluştu…Büyükşehir Belediyesi İDO’nun projelendirdiği “Deniz Taksi” İstanbul Boğazı ile buluştu. Yapımı devam eden 5 aracın gelmesiyle taksilerin Eylül ayında hizmete gireceğini belirten İDO Genel Müdürü Paksoy, “Full teknolojiyle donatılmış deniz taksiler, İstanbullulara hızlı, güvenli ve kaliteli hizmeti aynı anda sunacak” dedi.
Uzay üssü gibi…Uzay üssü gibi…Bursa Görükle''de inşa edilen binayı görenlerden kimisi uzay üssüne, kimisi de stadyuma benzetiyor. İnternet üzerinde mimarlık haberleri yayımlayan World Architecture sitesi de bina için "Sebze Stadyumu" başlığını kullanmış.
Metin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMetin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMimar Metin Hepgüler, tasarımı gmp Architekten Mimarlık Bürosu’na ait olan ve büronun kurucularından Meinhard von Gerkan’ın 15 Nisan 2008’de düzenlenen ARKIMEET konferansında da tanıttığı Ankara Sheraton Oteli hakkında bir açıklama yaptı.
AKP’den orman talanına vizeAKP’den orman talanına vizeTurizm Teşvik Yasası ile 1.1 milyon dönüm orman alanı turizm yatırımlarına açılabilecek ve bu yatırımlarla 330 bin dönümlük alan ormansızlaşacak. Bu oran, geçen yıl yangınlarla yitirilen orman varlığının 30 katını aşıyor.
VarşovaVarşovaBüyük kentler organizma gibiler, neredeyse canlı olduklarını söyleyebiliriz. İnşa edilen her yeni yapıya göre değişim gösteriyorlar ve geri bildirim halkaları da kendiliğinden oluşuyor. Yapıların işlevi ne olursa olsun, konut olabilir, bir otel, bir alışveriş merkezi, bir gökdelen yaptıran iradenin de tarzını, tercihlerini yansıtıyor elbette. Varşova bu süreci yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını değiştiren yeni yapıları, yeni konutları ile değişen bir kent.
Göktürk''te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarGöktürk''te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarSon zamanlarda birbirinden oldukça farklı konseptlerde, ancak aynı zamanda birçok açıdan benzerliğe sahip kapalı site projelerinin ardarda inşa edildiği Kemerburgaz’ın Göktürk Beldesi, belli bir gelir seviyesinin üstündeki kullanıcının yaşam mekanı haline gelmiş durumda. Belde olma özelliğini 1994 yılında kazanan Göktürk, sayıları gün geçtikçe artan lüks konut projelerine rağmen onu bir “köy” yapan nitelikleri hala taşıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İslam Eserleri Müzesi Açılıyor"İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi", 24.05.2008''de Gülhane Parkı Has Ahırlar binasında açılacak.
Gecikmeden ilk adımı atmalılar...İhtişamı çirkin yapılarla gölgelenmiş, hapsedilmiş bir kent Bursa... Son zamanlarda bir isyan var, bu konuda... Sadece... Sivil toplum örgütleri, sadece belediye başkanları, sadece turistik değerlerle örülü kurum ve kişiler değil...
Sektörler Kamu İhale Yasası dışı kalmaya çalışıyorKamu İhale Yasası''nın kapsamını daraltan yasa tasarısının Meclis''teki görüşmeleri de gerginlik kaynağı oldu. Tasarının görüşmeleri başladığında Kamu İhale Yasası''na dönük yeni istisnaların gündeme geleceği beklentisi, hem bürokrasi hem de inşaat sektöründe kaygı yaratıyor.
Tren yolculuğunda Uzakdoğulu ''raybüs'' dönemi başlıyorTCDD, Güney Kore''nin Hyundai Rotem şirketine sipariş verdiği saatte 140 kilometre hız yapabilen yeni nesil dizel motorlu tren Raybüs''ün ilk setini teslim aldı.
Etlik... Sokağın gündemiAnkara''nın, Etlik semtinin göbeğinde "Antares" açıldı. Antares "akrebin kalbi" anlamında. Ankara''daki alışveriş merkezlerinin "en büyüğü." "Daha ileride" bir başka alışveriş merkezi daha yapılıyor.
Sağlam binada tadilat yıkılacak olanda ders var!Büyük bir deprem bekleyen İstanbul’daki okullarda deprem hazırlığı kaplumbağa hızıyla yürüyor. Esenler’deki İbrahim Turhan Lisesi’ndeki hazırlık ise fıkra gibi!
"7 tepe 7 tünel" projesi hasar yarattıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü ''''7 tepe 7 tünel'''' projesi tüm hızıyla sürerken, çalışmaların olduğu yerdeki binalarda derin çatlaklar meydana gelmeye başladı.
Yassıada turizme açılacakBir döneme damgasını vuran ancak tarihin derin izleriyle birlikte kaderine terkedilen Yassıada turizme açılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Yassıada ile ilgili yeni projeler olduğunu söyledi.
Denizde yüzen ilk rüzgar santraliNorveç, elektrik enerjisi üretmek amacıyla dünyanın denizde yüzebilen ilk rüzgar santralini kuruyor. Norveç petrol şirketi "Statoil Hydro", rüzgar türbinini gelecek sene Norveç açıklarında kuracağını açıkladı. Dünyanın birçok yerinde sahilden açıkta rüzgar santralleri bulunuyor, lakin bunlar deniz tabanına tutturulmuş sabit santraller olarak çalışıyor. Yüzebilen santral, rüzgarın daha bol olduğu açık denizlere rahatça nakledilebilecek. Norveç projesi, yaklaşık 51 milyon euro''ya mal olacak. "Hywind" adı verilen proje, 2009 sonbaharında Kuzey denizindeki Karmöy adasının 10 mil açıklarında başlatılacak. Denizden yüksekliği 65 metreyi bulacak santral 2,3 megawatt güç üretecek.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Noel Baba Müzesi''nin koruma inşaatı başlatılamıyorAntalya''nın Demre İlçesi''ndeki Noel Baba Müzesi''nin toprak kaymasından korunması için istinat duvarı yapılmasına müzenin bitişiğindeki arazinin sahiplerince izin verilmedi.
Ulu Cami restorasyona alındıSaltuklu Emiri Nasuriddin Muhammet tarafından 1179 yılında yaptırılan ve Erzurum’un en büyük camisi olan Ulu Camii, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alındı.
Safranbolu tarihi sokaklarında çalışmalar devam ediyorKarabük''ün Safranbolu İlçesi ara sokaklarında yer altı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Belediye Başkanı Nihat Cebeci, çalışmaları yerinde inceledi.
Mimardan Süleymaniye Camii yanıtıSüleymaniye Camii''nin restorasyonu sırasında kurşun kaplı konik külahın asimetrik kaldığı iddiasına restorasyon Şantiye Şefi Rest. Uzm. Yüksek Mimar Nilgün Olgun''dan yanıt geldi.
Akçakale Adası''nda kazı çalışmalarına izin verilmediArdahan Kültür ve Turizm Müdürü Oğuz Akbabaöz, Çıldır Gölü içerisinde yer alan tarihi Akçakale Adası''nın önemli bir yerleşim merkezi olabilmesi için arkeolojik kazıların yapılması gerektiğini söyledi.
Tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten çöplüğü andırıyorMuş''ta bulunan bir çok tarihi yapılar bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı çöplüğü andırıyor. Tarihi eserlerin böylesine bakımsız kalması ve kendi kaderine terk edilmesi üzüntüyle karşılanırken, vatandaşlar, büyük öneme sahip eserler için yetkililerin harekete geçmesini istiyor. Abdulvahap Gazi Türbe''sinin duvarlarında oluşan çatlaklar her geçen yıl büyürken, türbe yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Halk, türbenin gelecek nesillere aktarılabilmesi için yetkilileri göreve çağırıyor.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Sur Kapıları yenileniyorOsmangazi Belediyesi''nin Kültür Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Bursa surlarını düzenleme ve restore etme çalışmaları kapsamında, Yerkapı''daki iç ve dış surlardaki iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor.
Araba Pazarı Hamamı kıymete bindiKastamonu''da Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yılın sonunda restorasyon ihalesi yapılan, Araba Pazarı Hamamı, Vakıflar Bölge Müdürlüğü''nden alınan bilgiye göre bu yıl içinde tamamlanarak hizmete açılacak.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Kastamonu Postası
Arkeoloji ve BarışHerkes kendi ülkesini öyle mi görür bilemem ama bizde tezatların daha yoğun olduğu bir gerçek. Sık sık ‘medeniyetler ittifakı’ için dış seyahatlere çıkan başbakanımızın ülkesinde medeniyetlerin tehdit altında olduğunu görmezden gelmenin adeta belli kuralları oluşmuş.
Duman oldularYeni yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara yasağı, daha önce insanların oturmaya yer bulamadığı alış veriş merkezlerinin kafe ve restoranlarını yüzde 50 boşalttı. Tüm alış veriş merkezlerinde, her iş kolunda satışlarda hissedilir oranda düşüş var.
Vali, ''varım'' dedi ama...Narlıdere''de istinat duvarı kayan Hasan İçyer İlköğretim Okulu''nu kurtarmak için harcanan 525 bin YTL boşa gitti Ancak DSİ''nin hazırladığı rapora göre, yeni duvar yapılması ya da kazık çakılması için en az 600 bin YTL daha gerekiyor.
Tarihi Seydibeyoğlu Konağı belediyeye devredildiDaday İlçesinde 13 yıl süren tadilat çalışmaları geçen yıl tamamlanan tarihi Seydibeyoğlu (Köpekçioğlu) Konağı, Daday Belediyesi''ne devredildi.
Mama Hatun Kervansarayı kiralandıErzincan’ın Tercan İlçesi''nde bulunan tarihi Mama Hatun Kervansarayı’nın kiraya verildiği, çeşitli iş alanlarının açılmasıyla korunmasının sağlanacağı belirtildi.
İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonu devam ediyorAğrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, İshakpaşa Sarayı''nda başlatılan restorasyon çalışmalarının bu yıl yüzde 65''lik bölümünün tamamlanacağını belirtti. Bulut, ''''Geri kalan yüzde 35''lik bölüm de 2009 yılında bitirilerek İshakpaşa sarayı yeni görünümüne kavuşacak'''' dedi. Restorasyon devam ederken sarayın bazı bölümlerinin ziyaretçilere kapatılacağını anlatan Bulut, ziyaretçilerin can güvenliği için çalışma yapılan bölümlere girmemesi gerektiğini ifade etti. Bulut, Kültür ve Turizm Bakanlığının prestij projesi olarak kabul edilen İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonunda, ödenek konusunda hiçbir sıkıntı bulunmadığını sözlerine ekledi.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Gazetesi
Medrese bitişiği iş yerlerinde hukuki süreç izlenecek“Çifte Minareli Medrese bitişiğindeki dükkanlarla” ilgili olarak basında yer alan haberler üzerine Yakutiye Belediyesi''nden bir açıklama yapıldı.
''2B alanları Anayasa değiştirilmeden satılamaz''CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin anayasa değişikliği yapılmadan satılamayacağını kaydetti. Topuz, hedefin, orman arazisi işgalcilerinin oyları oldunu işaret etti.
Ankara’nın tarihi dokusu için Gül''e açık mektupAKM alanında yapılan çalışmaların Ankara’nın tarihsel kimliğini yok edeceğini savunan meslek odaları, konunun görüşüleceği 20. Milli Komite Toplantısı''nda görüş ve önerilerini sunabilmek için Cumhurbaşkanı Gül’e açık mektup yayınladı.
Ankara Kalesi en uygunuBaşkan Gökçek’in yeni amblem için çalışmalara başladığını duyurmasının ardından bir amblem fikri de ASO Başkanı Nurettin Özdebir’den geldi. Özdebir, "Kenti en iyi temsil edecek amblem Ankara Kalesi olacaktır" dedi.
11 milyon ampülü duydu, Castro modeline özendiKüba lideri Fidel Castro’nun, bir zamanlar 11 milyon lambayı lise öğrencilerine değiştirttiğini ve bundan dolayı 1.200 megavatlık bir santral kazancı sağladığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Eğer enerjide arz güvenliğinden şikayet ediyorsak Castro’nun, yaptığı gibi verimli lamba kampanyasını birlikte yapalım" dedi.
Büyükşehir’in kredi notu yüksek çıktı!Uluslararası Kredi Değerlendirme Kurululuşu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali durumunu inceledi. Ulusal kredi notu yüksek çıktı. Yatırım için uygun bulundu.
İzmir’in logoları üzerineTicaret odası bir süre önce İzmir’in yeni logosu üzerine yapmış olduğu çalışmaları güzel İzmirlilerin beğenisine sundu. Tabi bu sunuşla beraber hemen tartışma başladı.
10 dekarlık alan kül olduFethiye’nin Patlangıç Mahallesi Hıdırlık Mevkii’nde bir tarım arazisindeki temizlik sırasında çıkan yangın rüzgarın etkisi ile zeytinlik alana sıçradı.
Değirmenönü’ne açık hava müzesiMuratpaşa Belediyesi’nin Çevre Hizmet Ödüllü Değirmenönü Restorasyon Projesi; Akdeniz Üniversitesi-Belediye işbirliğinin en güzel örneklerinden biri haline geliyor.
Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmayı tartıştıCapital ve Ekonomist dergileri ile AvivaSA Emeklilik ve Hayat işbirliğinde düzenlenen “Küresel İklim Değişikliği” konulu CEO Forum toplantısında, Türkiye’nin CEO’ları küresel ısınmanın etkilerini konuşmak üzere İstanbul’da bir araya geldi.
Gül''den Yap-İşlet-Devret Kanunu''na ''onay''Gül''ün onayladığı kanuna göre, kamu kurum ve kuruluşlarınca ifa edilen, ileri teknoloji veya yüksek maddi kaynak gerektiren bazı yatırım ve hizmetlerin, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması sağlanacak.
Küresel ısınmanın yüzde 3''ünden ''telekom'' sorumlu"Küresel ısınma probleminin yüzde 2,5-3''ünden sektörümüz sorumlu" diyen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun I. Toure, enerjiyi daha az kullanan yöntemler geliştirmek gerektiğine dikkat çekti.
Sebze ve meyve hali yenileniyorVan Belediye Başkanı Burhan Yenigün, Toptancı Yaş Sebze ve Meyve Hali''nde yapılan çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Halin daha modern hale getirilmesinin yanı sıra artan talebe cevap verilmesi için yeni iş yerleri inşaatının da devam ettiğini dile getiren Yenigün, bu iş yeri inşaatlarının en kısa zamanda sona ereceğini vurguladı. Yenigün, 1999 yılında depo olarak inşa edilmesi planlanan ve bitirilemeyen 53 yeni işyeri sayısı 93''e çıkarıldığını ifade ederek, bu işyerlerinin hizmete girmesiyle esnafın rahat bir nefes alacağını kaydetti.
Tarih: 23 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
Göz göre göre çevre kirliliğiZonguldak’ın Devrek ilçesinde belediye, iki yakasında köylülerin yaşadığı, etrafında ormanlık alanların bulunduğu çayın kenarını çöp döküm alanı olarak kullanıyor. Kirliliğin farkında olan yetkililer sıkıntının temmuzda biteceğini açıklıyor.
Türk çevreciye büyük ödülDünyanın en önemli doğa koruma ödülü olan 15. Whitley Gold Ödülü’ne ilk kez bir Türk değer görüldü. Ödül, Kars’taki çalışmaları nedeniyle Dr. Çağan Şekercioğlu’na verildi.
DORMA Ekibi ve Bayileri Almanya’daydı…100. yaşını kutlayan Alman DORMA firması çalışanları ve bayileri DORMA genel merkezini ve üretim tesislerini görmek için Ennepetal – Almanya’daydı.
‘İstanbul 2010’ için start veriliyorKoordinasyon Kurulu Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı “Hedefimiz projeye herkesin sahip çıkmasını sağlamak” dedi.
Ağaoğlu Avrupalı oluyorAtaşehir, Ümraniye ve Çamlıca’da birçok projeye imza atan Ağaoğlu, bu yılın ikinci yarısından itibaren Merter, Ayazağa ve Seyrantepe’deki projeleriyle öne çıkacak.
Kadıköy...Mimar Oktay Ekinci’nin sözlerinden yola çıkarak... CHP’li belediye başkanlarının kendi bölgelerindeki büyük projelere müdahil olmalarından... Örneğin Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Projesi’ne karşı çıkmasından söz etmiştik...
Otoparka dönüştürülen ‘okul bahçeleri’Büyükşehir Belediyesi’nin okulların altını otopark olarak kullanma kararı alması velilerin ve öğretmenlerin tepkisini çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) otopark sorununu okul bahçelerini otoparka çevirerek çözeceğini savunuyor.
Roma Agorası gün yüzüne çıkacakMalatya''nın Kuluncak ilçesinde bulunan ve Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğu belirtilen agoranın bu yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkarılacağı bildirildi.
Kadıköy’e yeni bir kültür merkeziHer mahalleye kültür merkezi yapma sözünü yerine getirmek için çalışmalarını hızlandıran Kadıköy Belediyesi, Süreyya Operası, 19 Mayıs Kültür Merkezi, Barış Manço, Halis Kurtça ve Caddebostan kültür merkezlerinden sonra Kadıköylülere ve İstanbullulara yeni bir kültür merkezi daha kazandırıyor. Kozyatağı’nda 10 bin metrekarelik bir alanda inşaatına başlanan Kozyatağı Kültür Merkezi ve Belediye Meclis Binası’nın temeli, 24 Mayıs Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle atılacak. Kadıköy Belediyesi, Kozyatağı Mahallesi’nde yeni bir kültür merkezinin daha yapımına başladı. Kozyatağı Buket Sokak’taki komplekste 400 kişilik tiyatro salonu, konferans salonu ile Belediye Meclis Toplantı Salonları’nın yanı sıra ayrıca alışveriş merkezi, açık ve kapalı otopark, kafeteryalar, restoranlar, hipermarket, teknoloji marketi ile ulusal ve uluslararası önemli markaların moda mağazaları ve dükkânlar bulunacak. Toplam 4 katlı yapılması planlanan Kozyatağı Kültür Merkezi ve Belediye Meclis Binası Tesisleri inşaatı bir yılda tamamlanacak. Belediye Meclis Binası’nda da meclis toplantı salonu, parti grup odaları, arşiv ve diğer teknik odalar ile otopark yer alacak.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Altyapı yatırımları için yatırım ortaklığı kuruluyorSermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu altyapı yatırımlarının finansmanı dönük olarak üzerinde çalıştığı Altyapı Yatırım Ortaklıkları''na (AYO) ilişkin tebliğ taslağını kamuoyunun görüşüne açtı.
Büyükşehir Belediyesi, Urla''da "Temiz Deniz" için 6,9 Milyon YTL HarcıyorUrla’ya 5.1 milyon YTL’lik iki arıtma yatırımı başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçede foseptikle toplanan evsel atıklar için de 1.8 milyon YTL harcayarak yeni kanal şebekesi döşüyor.
CarrefourSa 3 yılda 500 milyon YTL''lik yatırım planlıyorSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, CarrefourSa ile 15 yılda gerçekleştirdikleri büyümeyi, 3 yıl içinde ikiye katlayacaklarını belirterek, "CarrefourSa olarak 15 yılda geçirdiğimiz doğum, emekleme ve yürümeye başlama dönemi bitti.
Enflasyonun etkisiyle konutta faizler yükselirMerrill Lynch GPI ile ortaklık yaparak Türkiye''de gayrimenkul ve alışveriş merkezi (AVM) alanında faaliyette bulunan Krea Grup''un İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, dünya genelini etkileyen mortgage ve sub-prime piyasalarındaki krizde sona gelindiğini belirtti.
Karayolu projeleri yap-işlet-devret kapsamındaKamuda yap-işlet-devret modeli (YİD) ile gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerin kapsamını genişletiliyor.
Ankara Antares Alışveriş Merkezi açıldıKiralanabilir alan olarak Türkiye''nin en büyük alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Antares Alışveriş Merkezi, dün Ankara Etlik''te açıldı.
Hilton’u duyan kuyruğa girdiİş dünyasına yönelik, Türkiye’nin her ilinde otel yapmayı hedefleyen Amplio gayrimenkul şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Alaedddin Babaoğlu, Türkiye’nin doğusundan batısına gidildikçe arsa fiyatlarının artış gösterdiğini vurguladı.
İzmir’de deprem riski olan semtlerProf. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’de deprem açısından en güvenli bölgelerin Atatürk Mahallesi ve Evka yerleşim birimleri, en riskli bölgelerin ise Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir civarı olduğunu bildirdi.
"Sahile yılda 2 milyar $''lık yabancı yatırım mümkün"Y&Y GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, doğru planlama ve tanıtımla Ege ve Akdeniz''in sahil şeridine yılda 1-2 milyar dolarlık yabancı yatırımın çekilebileceğini belirtti...
800 yıllık köşk, kültür evi olduErdebil Köşkü''nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Erhan Akalınlar, 800 yıllık geçmişi olan ve Diyarbakır''daki 6 köşkten biri olan Erdebil Köşkü''nü restore ederek turizme kazandırdıklarını söyledi.
Demir zammı Rekabet Kurulu''ndaMüteahhitler, son aylarda demir fiyatlarında meydana gelen rekor artışı, Rekabet Kurumu''na şikayet etti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası''na üye müteahhitler, Rekabet Kurulu''na başvurarak son beş ayda tonu 830 YTL''den bin 450 YTL''ye çıkan demirin haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle incelenmesini istedi. Fiyatlardaki ani artışın inşaat piyasasını olumsuz etkilediğini belirten müteahhitler, fiyat istikrarının sağlanmasını istedi.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Şaban Gündüz
Gökçek’in borcu 4 milyara dayandıHazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre Büyükşehir Belediyesi, 3 milyar 928 milyon YTL borç tutarı ile vadesi geçmiş toplam yerel yönetim alacaklarının yüzde 64’ünden tek başına sorumlu oldu.
Devlet Demir Yolları 72 milyar dolarlık pazarda pay arıyorTürkiye, Asya-Avrupa hattında demiryoluyla taşınan yıllık 75 milyar doları bulan yük pazarından daha fazla pay almak için yeni bir girişimde bulundu.
''Konutta kriz yok, durgunluk söz konusu''İnşaat ve gayrimenkul sektörü, ABD''de başlayan mortgage krizinin Avrupa''ya sıçraması ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ciddi bir durgunluğa girdi.
Deniz Taksi suya indi seferler eylülde başlıyorİstanbul Deniz Otobüsleri''nin (İDO) denetiminde, Teknomar Denizcilik''in işleteceği ''Deniz Taksi''nin ilk prototipi tanıtım amacıyla denize indirildi.
Mimaride boyut yaratmakGayrimenkul piyasasının son yıllardaki dinamizmi esnasında birçok proje üretildi. Özellikle konut sektöründe yüzlerce proje konsepti çizildi.
Pembe ATM''ler nakit de verecek bilet de alacakTürkiye''de ATM''lerde altın nokta ve ortak noktadan sonra şimdi de pembe noktalı (pink point) ATM''ler geliyor. Nakit çekme, bilet alma, kontör yükleme ve fatura ödeme yapılabilecek ATM''leri geliştiren Talon şirketi dün İstanbul''da profesyonel ortakları ve üst düzey yöneticileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Şirketin yöneticisi Hakan Törehan, projenin iki yıllık bir çalışmanın sonucunda yaratıldığını belirtti. Hüsnü Özyeğin''in sahibi olduğu FİBA Holding ile Saray Halı''nın sahibi Necati Kurmel''in yüzde 30''ar ortak olduğu Talon''un geliştirdiği ATM''ler market, otel, benzin istasyonu, hastane, üniversite, alışveriş merkezleri, ve kamu kuruluşlarında kurulacak.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Sigaraya AVM''de yasak geldi faturayı restoranlar ödediAlışveriş merkezlerinde uygulanan sigara yasağı burada faaliyet gösteren kafelerin işlerini düşürdü. AVM''ler dışında yasağın 2009''da uygulanacak olması "Onlar dolup taşıyor, biz sinek avlıyoruz" isyanına neden oldu...
Araştırma Sonuçları Gösteriyor ki Konut Alıcıları “Ekoev”lerle İlgilenmiyorİngiltere’de 1936 yılından beri faaliyet gösteren “NHBC - National House Building Council -Ulusal Konut Yapım Kurulu”nun yapmış olduğu ve geçtiğimiz ay açıklanan araştırma sonuçlarına göre, insanlar ev alırken enerji etkinliğiyle çok da fazla ilgilenmiyorlar.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.