Haberler

22 Mayıs 2008, Perşembe

Gelecekte KadıköyGelecekte KadıköyYaklaşık 750.000 nüfusa ev sahipliği yapan, İstanbul Anadolu Yakası’nın merkezi konumundaki Kadıköy ilçesinin sorunları, Kadıköy Kent Konseyi Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Gelecekte Kadıköy’ün İmar ve Planlaması ile Deprem Olgusu” başlıklı panelde masaya yatırıldı. Nilgün Canpolat, yaptığı açılış konuşmasında yakın döneme kadar Kadıköy’e yönelik planların alt ölçeklerde üretilmesinin, bugün gelinen noktada nüfus ve donatı alanı dengesizliğini de beraberinde getirdiğini belirtti. Haberin Devamı
Zeytinburnu'nun 55 bin metrekaresi 'dönüşecek'Zeytinburnu'nun 55 bin metrekaresi 'dönüşecek'Kiptaş, Sümer Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi için düğmeye bastı. Proje kapsamında bin 38 konut yıkılıp yerine bin 536 konut inşa edilecek...
İstanbul'u 2 kilometrelik parka kavuşturacağımİstanbul'u 2 kilometrelik parka kavuşturacağımMalezyalı Mimar Ken Yeang, çalışmaları devam eden Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi için, "İstanbul'a bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir par vermek istiyorum" açıklamasını yaptı...
RAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi, Tanju Özelgin’in Kapak Tasarımıyla Küresel Isınmaya “DİKKAT” ÇekiyorRAF Ürün Dergisi’nin 2008 Mayıs sayısı yayınlandı. Derginin kapak tasarımı Tanju Özelgin’e ait. “DİKKAT” isimli tasarım, özellikle son yarım yüzyıl içerisinde yerkürenin yüzeyine yakın havanın ve okyanusların ortalama ısısında gözlemlenen artışa yani küresel ısınmaya dikkat çekiyor.
AEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları - Betonart Toplantıları 01: Tülin Hadi ile "Modern Macar Mimarlığı" Toplantısı GerçekleştirildiAEM Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen BETONART Toplantıları’nın ilki 21 Mayıs Çarşamba günü Arkitera Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. BETONART Dergisi, İlkbahar 2008 sayısıyla birlikte okuyucularına yeni bir tartışma ortamı sunuyor.
Tarihi Konak Ahır Olmaktan KurtarılıyorTarihi Konak Ahır Olmaktan KurtarılıyorKurtuluş Savaşı yıllarında yaptırılan ve özellikle 1936 ve 1944 depremlerinde çok sayıda vatandaşa şifa dağıtıp, evsiz kalan vatandaşların barınma ihtiyacını gideren “Doktor Ethem Konağı” şimdi ahır olarak kullanılıyor.
İlk “Deniz Taksi” Boğaziçi ile buluştu…İlk “Deniz Taksi” Boğaziçi ile buluştu…Büyükşehir Belediyesi İDO’nun projelendirdiği “Deniz Taksi” İstanbul Boğazı ile buluştu. Yapımı devam eden 5 aracın gelmesiyle taksilerin Eylül ayında hizmete gireceğini belirten İDO Genel Müdürü Paksoy, “Full teknolojiyle donatılmış deniz taksiler, İstanbullulara hızlı, güvenli ve kaliteli hizmeti aynı anda sunacak” dedi.
Uzay üssü gibi…Uzay üssü gibi…Bursa Görükle'de inşa edilen binayı görenlerden kimisi uzay üssüne, kimisi de stadyuma benzetiyor. İnternet üzerinde mimarlık haberleri yayımlayan World Architecture sitesi de bina için "Sebze Stadyumu" başlığını kullanmış.
Metin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMetin Hepgüler: Ankara Sheraton Oteli Yarışması’nda Birincilik Ödülünü Ben KazanmıştımMimar Metin Hepgüler, tasarımı gmp Architekten Mimarlık Bürosu’na ait olan ve büronun kurucularından Meinhard von Gerkan’ın 15 Nisan 2008’de düzenlenen ARKIMEET konferansında da tanıttığı Ankara Sheraton Oteli hakkında bir açıklama yaptı.
AKP’den orman talanına vizeAKP’den orman talanına vizeTurizm Teşvik Yasası ile 1.1 milyon dönüm orman alanı turizm yatırımlarına açılabilecek ve bu yatırımlarla 330 bin dönümlük alan ormansızlaşacak. Bu oran, geçen yıl yangınlarla yitirilen orman varlığının 30 katını aşıyor.
VarşovaVarşovaBüyük kentler organizma gibiler, neredeyse canlı olduklarını söyleyebiliriz. İnşa edilen her yeni yapıya göre değişim gösteriyorlar ve geri bildirim halkaları da kendiliğinden oluşuyor. Yapıların işlevi ne olursa olsun, konut olabilir, bir otel, bir alışveriş merkezi, bir gökdelen yaptıran iradenin de tarzını, tercihlerini yansıtıyor elbette. Varşova bu süreci yaşıyor, tüketim alışkanlıklarını değiştiren yeni yapıları, yeni konutları ile değişen bir kent.
Göktürk'te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarGöktürk'te Dışarıya Kapalı "Lüks" YaşamlarSon zamanlarda birbirinden oldukça farklı konseptlerde, ancak aynı zamanda birçok açıdan benzerliğe sahip kapalı site projelerinin ardarda inşa edildiği Kemerburgaz’ın Göktürk Beldesi, belli bir gelir seviyesinin üstündeki kullanıcının yaşam mekanı haline gelmiş durumda. Belde olma özelliğini 1994 yılında kazanan Göktürk, sayıları gün geçtikçe artan lüks konut projelerine rağmen onu bir “köy” yapan nitelikleri hala taşıyor.
'Göç ve Ölüm'e karşı mücadele'Göç ve Ölüm'e karşı mücadele“Köklerimize duyduğumuz sadakat ve vicdanımız, bizi Ilısu Barajı’nın sessiz bir şahidi olmanın ötesine geçerek Hasankeyf ve Dicle’nin yaşaması için çalışmaya zorluyor. Dünyanın her yanında barajların getirdiği zararların sayısız örnekleri var. Barajlar daha iyi bir yaşam ve iş imkânı vaad ederken geride bıraktıkları tahribat, çoraklaşma, göç ve ölüm.”
İzmaritler bu kutuya!İzmaritler bu kutuya!Kadıköy Belediyesi, Bahariye Caddesi’ni dev sigara söndürme kutularıyla donattı. Belediye yetkilileri, vatandaşların sigarayı yerlere atmaması için bu çalışmayı yaptığını kaydetti. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi, 1 ay süreyle vatandaşları uyaracaklarını, sonrasında ise cezai işlem başlatacaklarını açıkladı. Şehir Hatları vapurlarında ise sigara içen tiryakiler için para cezası kesildi. Vapurun açık alanlarında sigara içenler, geminin güvenlik görevlileri tarafından uyarılarak söndürmeleri istendi. Ancak, ikazı dinlemeyen vatandaşlara iskelelerde bekleyen zabıta görevlileri tarafından 62 YTL para cezası kesildi.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cüneyt Bitikçioğlu
Çifte Minare’ye çivi çaktılarÇifte Minare’ye çivi çaktılarErzurum’un simgesi tarihi Çifte Minareli Medrese’nin giriş kapısı üzerine “Ben bir vakıf eseriyim” yazılı pankartın iki tarafına çakılmış çivilere tutturulması tepkilere yol açtı. T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan pankart için Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “o çiviler orada zaten vardı, yıllar önce çakılmışlardı, yeni bir işlem yapmadık” açıklamasını getirdiler. Yetkililer böylelikle tarihi yapının dokusuyla oynanmadığına işaret ettiler. Ancak bu kez “vakıf eserlerinin korunması için vatandaşta bilinç uyandırmayı” amaçlayan pankartın dokuyu bozan o çivilere asılmış olması eleştirileri daha yoğunlaştırdı. 13. Yüzyıl sonlarında yapılan ve Erzurum’un simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese’nin kapısı üzerinde çakılı çivilere tutturulan naylon ipli pankartın kaldırılmasını isteyenler, “Vakıflar Haftası’nın 5-11 Mayıs tarihleri arasında kutlandığını ama pankartın hâlâ durduğuna dikkat çektiler.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cem Bakırcı
Cephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriCephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriŞehirlerin ana caddelerini, çarşılarını ve meydanlarını çevreleyen binalarda gördüğümüz rastgele yerleştirilmiş, renk renk, boy boy reklam ve ilan panoları, aradığınızı bulmak bir yana, göz yorucu bir hal alıyor. İlçe belediyeleri bu düzensizliğin önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'yle birlikte belediye kurulu tarafından alınan ilke kararlarını uyguluyor. Reklam tabelası ve tanıtım panolarının kullanımı konusunda Kadıköy Belediyesi resmi web sitesinde ayrıntılı açıklamalar bulunuyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
DORMA Ekibi ve Bayileri Almanya’daydı…100. yaşını kutlayan Alman DORMA firması çalışanları ve bayileri DORMA genel merkezini ve üretim tesislerini görmek için Ennepetal – Almanya’daydı.
‘İstanbul 2010’ için start veriliyorKoordinasyon Kurulu Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı “Hedefimiz projeye herkesin sahip çıkmasını sağlamak” dedi.
Ağaoğlu Avrupalı oluyorAtaşehir, Ümraniye ve Çamlıca’da birçok projeye imza atan Ağaoğlu, bu yılın ikinci yarısından itibaren Merter, Ayazağa ve Seyrantepe’deki projeleriyle öne çıkacak.
Kadıköy...Mimar Oktay Ekinci’nin sözlerinden yola çıkarak... CHP’li belediye başkanlarının kendi bölgelerindeki büyük projelere müdahil olmalarından... Örneğin Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa Projesi’ne karşı çıkmasından söz etmiştik...
Otoparka dönüştürülen ‘okul bahçeleri’Büyükşehir Belediyesi’nin okulların altını otopark olarak kullanma kararı alması velilerin ve öğretmenlerin tepkisini çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) otopark sorununu okul bahçelerini otoparka çevirerek çözeceğini savunuyor.
Roma Agorası gün yüzüne çıkacakMalatya'nın Kuluncak ilçesinde bulunan ve Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğu belirtilen agoranın bu yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkarılacağı bildirildi.
Kadıköy’e yeni bir kültür merkeziHer mahalleye kültür merkezi yapma sözünü yerine getirmek için çalışmalarını hızlandıran Kadıköy Belediyesi, Süreyya Operası, 19 Mayıs Kültür Merkezi, Barış Manço, Halis Kurtça ve Caddebostan kültür merkezlerinden sonra Kadıköylülere ve İstanbullulara yeni bir kültür merkezi daha kazandırıyor. Kozyatağı’nda 10 bin metrekarelik bir alanda inşaatına başlanan Kozyatağı Kültür Merkezi ve Belediye Meclis Binası’nın temeli, 24 Mayıs Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle atılacak. Kadıköy Belediyesi, Kozyatağı Mahallesi’nde yeni bir kültür merkezinin daha yapımına başladı. Kozyatağı Buket Sokak’taki komplekste 400 kişilik tiyatro salonu, konferans salonu ile Belediye Meclis Toplantı Salonları’nın yanı sıra ayrıca alışveriş merkezi, açık ve kapalı otopark, kafeteryalar, restoranlar, hipermarket, teknoloji marketi ile ulusal ve uluslararası önemli markaların moda mağazaları ve dükkânlar bulunacak. Toplam 4 katlı yapılması planlanan Kozyatağı Kültür Merkezi ve Belediye Meclis Binası Tesisleri inşaatı bir yılda tamamlanacak. Belediye Meclis Binası’nda da meclis toplantı salonu, parti grup odaları, arşiv ve diğer teknik odalar ile otopark yer alacak.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Altyapı yatırımları için yatırım ortaklığı kuruluyorSermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu altyapı yatırımlarının finansmanı dönük olarak üzerinde çalıştığı Altyapı Yatırım Ortaklıkları'na (AYO) ilişkin tebliğ taslağını kamuoyunun görüşüne açtı.
Büyükşehir Belediyesi, Urla'da "Temiz Deniz" için 6,9 Milyon YTL HarcıyorUrla’ya 5.1 milyon YTL’lik iki arıtma yatırımı başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçede foseptikle toplanan evsel atıklar için de 1.8 milyon YTL harcayarak yeni kanal şebekesi döşüyor.
CarrefourSa 3 yılda 500 milyon YTL'lik yatırım planlıyorSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, CarrefourSa ile 15 yılda gerçekleştirdikleri büyümeyi, 3 yıl içinde ikiye katlayacaklarını belirterek, "CarrefourSa olarak 15 yılda geçirdiğimiz doğum, emekleme ve yürümeye başlama dönemi bitti.
Enflasyonun etkisiyle konutta faizler yükselirMerrill Lynch GPI ile ortaklık yaparak Türkiye'de gayrimenkul ve alışveriş merkezi (AVM) alanında faaliyette bulunan Krea Grup'un İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, dünya genelini etkileyen mortgage ve sub-prime piyasalarındaki krizde sona gelindiğini belirtti.
Karayolu projeleri yap-işlet-devret kapsamındaKamuda yap-işlet-devret modeli (YİD) ile gerçekleştirilecek yatırım ve hizmetlerin kapsamını genişletiliyor.
Ankara Antares Alışveriş Merkezi açıldıKiralanabilir alan olarak Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Antares Alışveriş Merkezi, dün Ankara Etlik'te açıldı.
Hilton’u duyan kuyruğa girdiİş dünyasına yönelik, Türkiye’nin her ilinde otel yapmayı hedefleyen Amplio gayrimenkul şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Alaedddin Babaoğlu, Türkiye’nin doğusundan batısına gidildikçe arsa fiyatlarının artış gösterdiğini vurguladı.
İzmir’de deprem riski olan semtlerProf. Dr. Zafer Akçığ, İzmir’de deprem açısından en güvenli bölgelerin Atatürk Mahallesi ve Evka yerleşim birimleri, en riskli bölgelerin ise Bostanlı, Alaybey ve Mavişehir civarı olduğunu bildirdi.
"Sahile yılda 2 milyar $'lık yabancı yatırım mümkün"Y&Y GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, doğru planlama ve tanıtımla Ege ve Akdeniz'in sahil şeridine yılda 1-2 milyar dolarlık yabancı yatırımın çekilebileceğini belirtti...
800 yıllık köşk, kültür evi olduErdebil Köşkü'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Erhan Akalınlar, 800 yıllık geçmişi olan ve Diyarbakır'daki 6 köşkten biri olan Erdebil Köşkü'nü restore ederek turizme kazandırdıklarını söyledi.
Demir zammı Rekabet Kurulu'ndaMüteahhitler, son aylarda demir fiyatlarında meydana gelen rekor artışı, Rekabet Kurumu'na şikayet etti. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'na üye müteahhitler, Rekabet Kurulu'na başvurarak son beş ayda tonu 830 YTL'den bin 450 YTL'ye çıkan demirin haksız rekabete sebebiyet verdiği gerekçesiyle incelenmesini istedi. Fiyatlardaki ani artışın inşaat piyasasını olumsuz etkilediğini belirten müteahhitler, fiyat istikrarının sağlanmasını istedi.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Şaban Gündüz
Gökçek’in borcu 4 milyara dayandıHazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre Büyükşehir Belediyesi, 3 milyar 928 milyon YTL borç tutarı ile vadesi geçmiş toplam yerel yönetim alacaklarının yüzde 64’ünden tek başına sorumlu oldu.
Devlet Demir Yolları 72 milyar dolarlık pazarda pay arıyorTürkiye, Asya-Avrupa hattında demiryoluyla taşınan yıllık 75 milyar doları bulan yük pazarından daha fazla pay almak için yeni bir girişimde bulundu.
'Konutta kriz yok, durgunluk söz konusu'İnşaat ve gayrimenkul sektörü, ABD'de başlayan mortgage krizinin Avrupa'ya sıçraması ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ciddi bir durgunluğa girdi.
Deniz Taksi suya indi seferler eylülde başlıyorİstanbul Deniz Otobüsleri'nin (İDO) denetiminde, Teknomar Denizcilik'in işleteceği 'Deniz Taksi'nin ilk prototipi tanıtım amacıyla denize indirildi.
Mimaride boyut yaratmakGayrimenkul piyasasının son yıllardaki dinamizmi esnasında birçok proje üretildi. Özellikle konut sektöründe yüzlerce proje konsepti çizildi.
Pembe ATM'ler nakit de verecek bilet de alacakTürkiye'de ATM'lerde altın nokta ve ortak noktadan sonra şimdi de pembe noktalı (pink point) ATM'ler geliyor. Nakit çekme, bilet alma, kontör yükleme ve fatura ödeme yapılabilecek ATM'leri geliştiren Talon şirketi dün İstanbul'da profesyonel ortakları ve üst düzey yöneticileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Şirketin yöneticisi Hakan Törehan, projenin iki yıllık bir çalışmanın sonucunda yaratıldığını belirtti. Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu FİBA Holding ile Saray Halı'nın sahibi Necati Kurmel'in yüzde 30'ar ortak olduğu Talon'un geliştirdiği ATM'ler market, otel, benzin istasyonu, hastane, üniversite, alışveriş merkezleri, ve kamu kuruluşlarında kurulacak.
Tarih: 22 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Sigaraya AVM'de yasak geldi faturayı restoranlar ödediAlışveriş merkezlerinde uygulanan sigara yasağı burada faaliyet gösteren kafelerin işlerini düşürdü. AVM'ler dışında yasağın 2009'da uygulanacak olması "Onlar dolup taşıyor, biz sinek avlıyoruz" isyanına neden oldu...
Katlı kavşak kaza sebebiŞehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı katlı kavşakların kazalara davetiye çıkardığını söyledi.
Mamak Çöplüğü Doğukent’i bastıMamak çöplüğünden rüzgarın da etkisiyle dağılan poşetler Doğukent Caddesi çevresindeki yerleşim yerlerini çöplüğe çevirdi.
Ankara’ya dev alışveriş merkeziAnkara’da yeni bir alışveriş merkezi daha devreye giriyor; Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi. Bugün düzenlenecek törenle hizmete açılacak olan merkez, 250 milyon dolara mal oldu. 6 bloklu 619 konuttan oluşan proje; 410 bin metre karelik toplam inşaat alanı üzerinde 222 bin metre kare kapalı alanı ile dev bir alışveriş merkezi. 112 bin 100 metre karelik ‘kiralanabilir’ alana sahip Antares’te 206 mağaza yer alacak. 6 bin araçlık otoparka sahip olan alışveriş merkezinde 15 sinema salonu bulunuyor.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Tekel varlıklarına 30 şirketten teklifTütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş ve Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticaret A.Ş’ye ait varlıkların özelleştirme ihalesinde toplam 30 teklif alındı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ayvalık Tuzlası, Beykoz taşınmazı, pipo ve nargile markaları ve ilgili varlıkları ile Marmaris taşınmazının özelleştirilmesi için açılan ihalede, son teklif verme tarihi olan 16 Mayıs 2008 saat 18.00’e kadar 30 teklif alındı. Seba Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş., Teka Puro Üretim ve Tic. A.Ş. ve Medtur Gıda Turizm Maden San. ve Tic. A.Ş.-FEM OGG pipo ve nargile markalarına teklif verdiler.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Vatandaş'ın İSPARK'ı başka Büyükşehir'inki başkaBüyükşehir Halkla İlişkiler bölümünden yapılan açıklamada şöyle deniliyor: "Büyükşehir'in iştiraki olarak 'Güvenle Park Güler Yüzle Hizmet' sloganı ile kurulan İSPARK 2.5 yıl içinde, İstanbul’da büyük sorunu haline gelen değnekçiliği büyük oranda bitirdi.
TOKİ 5.5 yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir yarattıTOKİ’nin son 5.5 yılda yaptırdığı 312 bin konutun 261 bini hak sahiplerine teslim edildi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), AKP’nin iktidar olduğu 58, 59 ve 60. hükümetler döneminde Türkiye’yi adeta yeni baştan inşa etmeye başladı.
Tapu ve Kadastro'ya 275 milyon dolarlık modernizasyon kredisiDünya Bankası (DB), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün modernizasyonu için yaklaşık 275 milyon dolarlık kredi kullandıracak.
Hükümetin GAP atağı yabancı yatırımcının iştahını kabarttıHükümet GAP'a ilgisi yabancı yatırımcıların arayışlarını hızlandırdı. Suudi Arabistan, İsrail, Çin, Fransa gibi ülkelerden yatırımcılar potansiyel araştırması yaparken İtalyan Gıda Üreticileri Birliği ise 85 gıda imalathanesi kuruyor.
'İstanbul depreminin eli kulağında'Dünyaca ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Celal Şengör’e göre birkaç yıl içinde İstanbul’da 7.6’lık deprem olacak ve en çok sahil şeridini sallayacak.
Sadece İstanbul’da lalelere 6 yılda 553 okul parası harcandı!Hani; İstanbul Büyükşehir Belediyesi son 5 yıldır kentin her tarafını lale bahçesine dönüştürüyor ve bunun için ömürleri en fazla 20 gün olan soğansız laleleri önüne gelen her yere dikiyor da...
Turizmde işler yolunda, büyükler otel avına çıktıAvrupa ve Rusya'dan yapılan erken rezervasyon oranlarındaki artışı da göz önüne alan Rus acentelerin yanı sıra Robinson Club, Magic Life ve Odeon gibi zincirler, işletmek için yeni otellerin peşine düştü.
Haksız rekabet yaratan TOKİ Antalya'da inşaata darbe vuruyorAntalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, bir yandan yabancıya konut satışına ilişkin düzenlemenin çıkmaması, diğer yandan da Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) inşaat sektöründe haksız rekabet yaratmasının inşaat sektörünü zor durumda bıraktığını açıkladı.
Dubai, emlak yatırımında Türklerin yeni gözdesiDünyanın her ülkesinden yatırımcının gayrimenkul aldığı Dubai'de 8 Türk, Ortadoğu'nun en büyük inşaat şirketlerinden Damac Properties'in projelerinden gayrimenkul satın aldı.
İzmir'e tek bir çivi çakmamKendisine gösterilen zorluklardan bıktığını belirten Dikran Masis, "Belediye sığınak raporu için 4 ay bekletti. Artık yokum" dedi.
Berlin Flarmoni binasında yangınAlmanya'da ünlü Berlin Filarmoni Orkestrası binasında yangın çıktı. Konser çalışmaları sırasında çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmadı. Binanın çatı katında başlayan yangın 170 itfaiye görevlisinin ve 30 itfaiye aracının saatler süren çalışması sonucu kontrol altına alınabildi. Yardım ekibi binadan önce çalışanları ve ziyaretçileri, sonra da tarihi önemli enstrümanları çıkardı. 45 yıllık binanın sadece çatı katının çok zarar gördüğü açıklandı.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Eskiye rağbet olsa...*Atatürk'ün direktifleri ile 1930 yılında Fransız uzmanlar tarafından kurulan "Mecidiyeköy Likör ve Kanyak" fabrikasının satılması, yenisini yapmak için modern mimarlık mirasının önemli yapılarının yıkılıp yıkılmaması tartışmasını yeniden gündeme taşıdı.
Opera ek binasına ilk kazma vurulduKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki “Ulus Projesi" kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Opera Binası’nın arkasında bulunan, ek binanın yıkımında, ilk kazmayı vurdu.
'Türkiye gayrimenkulde kaos içinde'Ünlü Emlak Müşaviri Salim Taşçı, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını anımsatarak, yapı sektörünün “kaos" içinde olduğunu, eski yapıların hızla yenilenmesi gerektiğini söyledi.
Arıtma tesislerine demir zammı engeliDemir fiyatları yüzde 100’den fazla arttı. Bu nedenle belediyede ihale alan müteahhitler zora düştü. Başta arıtma tesisleri olmak üzere pek çok yatırımın sözleşmesi imzalanmıyor.
O müteahhitlerin hepsini tanıyorumBaşkan Kocaoğlu Bornova’da çökme riski nedeniyle durdurulan metro çalışmaları için: "O koridordaki binalar çürük. O inşaatların nasıl yapıldığını, müteahhitlerin de kim olduklarını biliyorum. Şunu bunu konuşmanın anlamı yok."
Kyoto'yu onaylama zamanıEğer Türkiye BM çatısı altında yürütülen uluslararası iklim değişikliği mücadelesinin sonuna kadar dışında kalmayacaksa, Kyoto onayını daha fazla bekletmek için hiçbir neden bulunmuyor.
İDO'nun 'Deniz Taksi'si yarın Boğaz'a iniyorİstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) tarafından "denizden taksi çağırma" anlayışıyla projelendirilen ilk "Deniz Taksi" aracı yarın suya iniyor. İstanbullular, bir telefonla istedikleri iskeleye yüzer taksi çağırabilecek.
'CEP Trafik Projesi' yeniden değerlendirilecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Büyükşehir Belediye Meclisinin "CEP Trafik Projesi"ni veto etmeyerek, yeniden değerlendirilmek üzere ilgili müdürlüğe iade etti.
TMF Genel Başkanı Tahir Tellioğlu olduTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) Genel Başkanlığı'na Tahir Tellioğlu seçildi.
20 soruda sigara yasağıSağlık Bakanlığı, tütün ve tütün ürünlerinin kullanım alanını sınırlayan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, akıllara takılan sorulara açıklık getirdi.
Avukattan Munzur için davaTunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 3 barajın vadinin doğal yaşamını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, 1518 bitki türünün bulunduğu Munzur’un sit alanı ilan edilerek korunması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde 42 bin hektarlık bir alanın 1971’de Milli Park olarak ilan edildiğine ve parkın florasında 43 endemik bitki türü bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, baraj çalışmaların tamamlanması halinde milli parkın “mutlak koruma zonu” olarak ayrılan kısmının yüzde 63.5’inin sular altında kalacağını anlattı.
Tarih: 21 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sulukule halkına destekSulukule’de yaşayan yurttaşları ziyaret eden Saylan, Fener ve Balat çevresinde uygulanan kentsel dönüşüm projesinde insanların evlerinden atılmadığını vurgulayarak “Neden aynısı yapılmıyor” diye sordu.
Ulus’ta tarih kıyımıTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Kurttaş, Ankara Anakent Belediyesi’nin konunun uzmanlarına danışmadan bu türlü projelerin altına imza attığını kaydetti.
Karadeniz cazibe merkezi olacakKaradeniz’in 10 yıl sonra çok önemli bir cazibe merkezi olacağını belirten TÜRSAB Başkanı Ulusoy, plansız yapılaşmaya karşı özellikle yerel yönetimleri daha duyarlı davranmaya çağırdı.
Araştırma Sonuçları Gösteriyor ki Konut Alıcıları “Ekoev”lerle İlgilenmiyorİngiltere’de 1936 yılından beri faaliyet gösteren “NHBC - National House Building Council -Ulusal Konut Yapım Kurulu”nun yapmış olduğu ve geçtiğimiz ay açıklanan araştırma sonuçlarına göre, insanlar ev alırken enerji etkinliğiyle çok da fazla ilgilenmiyorlar.
Çin Depremi Bizimkileri Uyandırır mı..?Körfez depremi arkasında 20.000 ölü, 50.000 yaralı, acılı insanlar ve 10 milyar Dolar fatura bırakarak geldi gitti. İmar ve yapı düzenini “rant ve güç”e endeksleyen kesimlere attığı tokat ders olmadı. İmar işleri eski hamam eski tas: “Bal tutan parmağını yalar”, “Alan memnun veren memnun” sistemi aynen devam, hem de fazlasıyla. Ancak, Marmara’nın patlamaya hazır bir bomba olduğu gerçegi ise hiç değişmedi. Dahası, zaman aktıkça risk yükseliyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.