Haberler

9 Mayıs 2008, Cuma

İTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıİTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıNAAB ekibinin 29 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirdiği son değerlendirme toplantısında, İTÜ Mimarlık Bölümü’nün, uluslararası eşdeğerlilik belgesi olan “Substantial Equivalency” belgesi almaya hak kazandığı belirtildi. NAAB “substantial equivalency” belgesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Lisans ve Mimarlık (tezsiz) Yüksek Lisans Programlarının, ABD de NAAB tarafından akredite edilen mimarlık lisans ve mimarlık yüksek lisans programlarına eşdeğer olduğu anlamı taşıyor. Haberin Devamı
Ben van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorBen van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorMöbius Evi’nin tamamlanmasının onuncu yıldönümünde Ben van Berkel’in New York’taki son tasarımı, aynı zamanda UNStudio’nun Amerika’daki ilk büyük ölçekli projesi olan Five Franklin Place’in inşaatına başlanıyor.
Taşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiTaşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiİTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Mimari Proje 2 kapsamında gerçekleştirilen “Ölçek1/1” adlı 3 haftalık çalışmada üretilen 18 adet “Deneyim Mekanı” ilk olarak 03 Nisan 2008''de Taşkışla avlusunda kokteyl eşliğinde sergilendi.
Altı ay öncesinde 10 yıllık planlar yapan şirketler şimdi ''ne olacak'' diye soruyorAltı ay öncesinde 10 yıllık planlar yapan şirketler şimdi ''ne olacak'' diye soruyorAK Parti hakkında açılan kapatma davasının yol açtığı siyasi belirsizlik yatırımları olumsuz etkiliyor. Türkiye, Kazakistan ve Hırvatistan''da 9 oteli bulunan Rixos''un patronu Fettah Tamince, altı ay önce iş dünyasının ''gelecek on yıl boyunca siyasi istikrar var'' diye düşündüğünü ancak kapatma davasının ardından önünü göremediğini söyledi.
Metrobüs "Dönüşü Olmayan" YoldaMetrobüs "Dönüşü Olmayan" YoldaGarajdan çıkarılamayan gerçek metrobüsün hizmete başlamayışının nedeni belli oldu. Bilgisayar donanımı sayesinde şoföre bile ihtiyaç duymadan sefer yapabildiğini açıklanan 26 metrelik araç için hazırlanan dönüş panelleri, fark bırakılmadığı için metrobüse dar geldi.
Latife Hanım köşkü yenilendiLatife Hanım köşkü yenilendiAtatürk''ün Annesi Zübeyde Hanım''ın son günlerini geçirdiği Latife Hanım köşkü yenilendi. Karşıyaka''daki köşke Atatürk''ün yanı sıra Zübeyde ve Latife Hanımların balmumu heykelleri de konuldu. Karşıyaka''daki tarihi köşk, Latife Hanım''ın ailesi tarafından kullanıldı. Zübeyde Hanım da son günlerini bu köşkte geçirdi ve 14 Ocak 1923''de hayatını kaybetti. Uzun yıllar amacı dışında kullanılan köşk daha sonra restore edildi. Köşkteki balmumu heykeller ise Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapıldı. Ata''nın bu görüntüsü Latife Hanımla tanıştığı 1923 yılına ait.Zübeyde Hanım''ın heykeli en çok bilinen fotoğrafındaki görüntüsüyle neredeyse aynı. Latife Hanım Köşkü, mayıs sonundan itibaren konuklarını ağırlayacak.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: TRT Haber
Keçiören’e yeni simge saat kulesiKeçiören’e yeni simge saat kulesiKeçiören’in simgeleri arasına Saat Kulesi de eklendi. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesinin üzerine Sivas’ın Divriği ilçesindeki tarihi Ulu Cami ile Darüşşifa yapılarındaki motifler işlendi.
Holding binaları şirket sırlarını açıklıyorHolding binaları şirket sırlarını açıklıyorGünlük rutinimiz içinde farketmeden önünden geçip gittiğimiz her binanın kendine özgü bir hikayesi var.. Bu binaların bir kısmı da her gün hizmet veya ürünlerinden yararlandığımız şirketlere ev sahipliği yapıyor.
Danıştay kararını delen matkapDanıştay kararını delen matkapDanıştay’ın 55 gün önce aldığı yürütmeyi durdurma kararına rağmen, Four Seasons Otel’in tarihi Bizans kalıntıları üzerindeki ek otel inşaatı sürüyor.
Akfırat’ın ''İstanbul Park’ isyanıAkfırat’ın ''İstanbul Park’ isyanı4 yıl önce dünyanın en önemli motorsporları organizasyonu olan Formula 1’le adını duyuran ve biranda gayrimenkul şirketlerinin gözdesi haline gelen Akfırat Beldesi’nde, bugünlerde isyan bayrağı açılmış durumda..
Cami inşaatı, CHP''li belediyenin müracaatı üzerine mühürlenmişCami inşaatı, CHP''li belediyenin müracaatı üzerine mühürlenmişCHP''li Çankaya Belediyesi''nin gazete haberlerinin ardından inşaatı süren bir camiyi mühürlemesiyle ilgili tartışma sürüyor. İnşaatın durdulmasına ilişkin mahkeme kararının, yine CHP''li belediyenin başvurusu üzerine alındığı ortaya çıktı. Dava sonucunda, cadde üzerinde olmasına rağmen caminin yapı ruhsatı Ankara Büyükşehir Belediyesi''nden alındı. Çankaya Belediyesi de kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle inşaatı durdurdu. Yıldız Köşk Camii Yaptırma Derneği ise mühürleme işlemine itiraz edecek.
Bayraklı''nın ilçe halleri!Bayraklı''nın ilçe halleri!İzmir, AKP''nin hedefindeki kentler arasında yer alıyor. AKP örgütleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın gösterdiği hedef doğrultusunda "çağdaşlığın kalesini" fethetmek için harıl harıl çalışıyor. Hükümet de, bölgelerden aldığı oylar çerçevesinde yeni ilçe haritaları çıkarıyor. Kentin tamamını düşüremese de "selden kütük kapabileceği" ilçeler oluşturuyor. Bayraklı ve Karabağlar, bu düşünceyle oluşturulmuş iki yeni ilçe. Bayraklı''da oluşan mimari dokuyu çarpıcı biçimde gözler önüne seren bu fotoğraf, önümüzdeki seçimlerde "kent yenileme projelerinin" havada uçuşacağını ortaya koyuyor. İç göç, yine yapacağını yapmış, "çarpık kentleşme" söylemiyle bile açıklanamayacak derecede bir görüntü çıkarmış ortaya. Bu görüntüye, merkezi ve yerel yönetimlerin "oy kaygısıyla" ardı ardına verdiği tavizlerin katkısı, oldukça çok. En azından fotoğraftaki hali dikkate alınırsa, Bayraklı''daki seçimlerin kaderini de bu tavizlerin belirleme olasılığı epey yüksek. Acaba Bayraklı, yerel seçimlerden sonra nasıl bir ilçeye dönüşecek..?
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yok olan mega şehrin esrarıYok olan mega şehrin esrarıOnikinci yüzyılda Kuzey Amerika''nın en büyük şehriydi ama aniden ortadan kayboldu. Kuzey Amerika''da bundan 800 yıl önce var olan Cahokia şehri aniden ortadan kayboldu. Yüzyıllar boyunca kimse bu şehirde neler yaşandığını, nasıl ortadan kaybolduğunu bilmedi. UNESCO''nun desteğiyle yapılan kazılarda Cahokia kentinde nasıl bir kültür yaşandığı tek tek gün ışığına çıkıyor. Onikinci yüzyılda Cahokia''da yaşayan insan sayısı o dönemdeki Londra şehrinden daha fazlaydı. 40 bin nüfusa sahip olan Cahokia''da evler kil ve tahtadan yapılıyordu ve o dönemde kentte 120 piramit vardı.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
"Sentetik Malzemeler Olmaksızın Modernizmin Varlığından Söz Edebilmek Mümkün Değil""Sentetik Malzemeler Olmaksızın Modernizmin Varlığından Söz Edebilmek Mümkün Değil"İngiltere’deki seçmenlerin, ülkenin belli bölgelerinde yapılan kısmi yerel seçimle belirlediği yeni Londra Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi’nin göreve başlamasının üzerinden henüz bir hafta geçti. Düzenlenen seçim sonucunda, Londra’nın seçimle iş başına gelen ilk belediye başkanı olan Ken Livingstone da oldukça popüler olarak geçirdiği 8 yılın ardından koltuğunu Muhafazakar Parti’nin Türk asıllı adayı Boris Johnson’ı devretmek zorunda kaldı.
Lamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıLamp 83 “Retail/Perakende 2008” CD Kataloğu ÇıktıMağazacılık/perakende sektörüne yönelik hazırlanan onlarca ürünün yer aldığı Lamp 83''ün "Retail/Perakende 2008" CD kataloğu çıktı.
Deprem piramidiDeprem piramidiYeryüzündeki sismik hareketliliğin üçte ikisinin meydana geldiği Japonya’da depreme karşı dev bir proje geliştirildi. Tokyo Körfezi’ne yapılacak iki bin metre yüksekliğindeki Shimizu piramidi dünyanın en büyük yapısı olacak. Böylece herhangi büyük bir deprem sonrası hayatta kalan 750 bin Japon burada yaşamlarını devam ettirebilecek. Piramitte ayrıca işyerleri, alışveriş merkezleri de bulunuyor. Piramitin inşaatına 20 yıl içinde başlanması bekleniyor. Sekiz katlı Shimizu, Mısır’daki Giza piramidinden 12 kat daha büyük. 12 futbol sahası kullanım alanına sahip piramitte 240 bin oda bulunacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
Bodrum''un sırtında ''beş kat'' bıçak varBodrum''un sırtında ''beş kat'' bıçak varKültür ve Turizm Bakanlığı, turizm alanlarında eğimli arazilerde 5 kata kadar inşaat hakkı veren bir karar aldı. Karara Bodrum''dan tepki geldi.
2 milyar dolarlık Antilla dünyanın en pahalı evi!2 milyar dolarlık Antilla dünyanın en pahalı evi!Hintli işadamı Ambani''nin eylülde taşınacağı Residence Antilla, tam 27 katlı. 2 milyar dolara mal olduğu belirtilen gökdelen Bombay kentinde inşa ediliyor.
''Türkiye''nin gerçekleri belli rezidans fiyatında uçmadık''''Türkiye''nin gerçekleri belli rezidans fiyatında uçmadık''Şişli Bomonti''de inşa ettiği Anthill ile Avrupa yakasının en uygun fiyatlı rezidansını hayata geçirdiklerini söyleyen Ant Yapı''nın Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, "Türkiye''de gerçekler var. Alım gücü yükselmedi" diyor.
Corio ve Maya ortaklığı Bursa''da ''alışverişe'' çıktıCorio ve Maya ortaklığı Bursa''da ''alışverişe'' çıktıMaya Holding ve Corio''nun ortak projesi Anatolium Bursa Alışveriş Merkezi''nde bugüne kadar Türkiye''de bulunmayan markalar da yer alacak.
Enerjide kaynaklar yatıyor, zamlar yağıyorEnerjide kaynaklar yatıyor, zamlar yağıyorElektrik ve doğalgaza Haziran’da yine zam bekleniyor; benzin de petrol nedeniyle sürekli zamlanıyor. Türkiye bu noktada ne yapmalı? Enerji Uzmanı Pamir’e göre, Türkiye kendi doğal kaynaklarına yönelmeli ve bu alanda teşvikler verilmeli.
Panelsan Yola Çıktı!Panelsan Yola Çıktı!Panelsan’ın, yalıtım konusunda insanları bilinçlendirmek ve ürünlerini tanıtmak için hazırladığı “roadshow” aracı, 2008 Yapı Fuarı’ndaydı. Fuarda ilgiyle karşılanan “roadshow”, beş gün boyunca birçok kişiye ev sahipliği yaptı.
Meslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriMeslek Odalarından Karayolları Arazisi''ne İlişkin Ortak BildiriTMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin, 06 Haziran 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onaylanan 1/5000 ölçekli planın iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması talebi ile açtığı davanın sonuçlanmasının ardından ortak bir bildiri yayınladı.
Tarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarTarihe Tanıklık Etmiş MeydanlarBir kentin merkezi sayılan meydanlar, diğer kentsel mekan elemanları olan cadde ve sokak ağlarına göre, sosyal yaşamın daha fazla yansıtıldığı alanlar olma özelliğini taşıyor. Kullanıcının duygusal deneyim yaşadığı fiziksel ve psikolojik fonksiyonu olan bu alanlar, kullanıcıyı cadde ve sokaklardaki akıştan uzaklaştırıp koruma sağlayarak bir nevi özgürlük olanağı yaratıyor ki dünyadaki pek çok meydan Özgürlük Meydanı olarak anılıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Sakarya''nın ''katı atıkları'' artık tesiste toplanacakSakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Depolama Tesisi''ni tamamlandı.
Sakarya''ya ''Orman Park''Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü''nün hemen yan tarafındaki 40 bin metrekarelik ormanlık alanı benzersiz bir parka dönüştürerek, Sakaryalıların hizmetine sundu.
Körfez''e TOKİ müjdesiKocaeli''de tehlikeli madde depolama alanları ile iç içe giren yerleşim alanları için çözüm yolu üretildi. AK Parti Kocaeli milletvekilleri TOKİ ile yaptığı görüşme sonucu çözüm yolu bulmak için komisyon kurulacak.
DeğişiklikBu hafta önemli bir değişiklik oldu ve artık okurlarımızla cuma günü buluşacağız. Cuma en sevdiğim gündür. Hem çalışılan; hafta boyunca kotarılan işlerin sonucunun alındığı ürün derleme günü hem de bir sonraki gün tatil olduğu için neşemize neşe katan bir gündür cuma.
Anadolu''daki Yerel Yönetimleri de TanıyalımBugün sıkılmış bulunuyorum. Merkez Bankası’na sadece üçte biri kontrolunda bulunan enflasyon nedeni ile saldırmak, hükümete henüz detayları bilinmeyen ama gelmiş geçmiş en başarılı makro politikamız olan maliye politikası noktasında yüklenmeyi âdet haline getirmek insanın karnını ağrıtıyor. Bu nedenle bugün değerli okurlarımın izni ile başka şeyler tartışacağım.
2B arazilerinden sonra kıyı ve ormanlarda talan hazırlığıDaha önce 2B arazisi olarak bahsettiğimiz, orman niteliğini kaybetmiş ve halen birileri tarafından otlak, yaylak, kışlak, mera, mezarlık ve yerleşim yerleri olarak kullanılan alanların kullananlara satılmasını öngören yasa teklifi kabul edilmeyi bekliyor.
İstanbul''un Kaderi Onun Ellerindeİstanbul’un kültürel varlıklarının Dünya Miras Alanları Listesi’nden tehlikeli alana düşürülmesi ile ilgili verilen sürenin dolmak üzere olması nedeniyle UNESCO Dünya Mirasını Koruma Komitesi’nden bir heyet yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere dün Türkiye’ye geldi. Mechtild Rossler ile Junaid Sorosh Wali’nin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirasını Koruma Merkezi Başkanı Franscesco Bandarin de 11 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. Heyet hazırlayacağı raporu Kanada’da sunacak.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam Yazan: Sinan Kal
İzmir projesiyle EXPO yolcusuMilano’ya karşı girdiği EXPO 2015 yarışından boynu bükük ayrılan İzmir, büyük bir şans yakaladı.
Köşk’ün Yanına Cami Haberi…Bir gazetede yer alan, “864 Rakımlı Cami “ başlıklı haberle ilgili, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan açıklama şöyle:
"Türkiye''de büyük bir su kıtlığı bekliyoruz"Türkiye Gazeteciler Cemiyetince düzenlenen ''''Küresel Isınma Kurultayı''''nda konuşan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, dünya 150 bin yılda bir 1 derece ısınırken, 150 yılda bir 1 derece ısınmaya başladığını ve buna bağlı olarak da biyolojik çeşitliliğin azaldığını söyledi.
Allianoi''ye ne olacak?Rezan Has Müzesi, önlem alınmadığı takdirde Yortanlı Barajı''nın altında kalacak Allianoi antik kentini konu alan özel bir konferans ile hukukçular, devlet temsilcileri ve arkeologları karşı karşıya getiriyor.
''Vizyon Dumankaya için 2 bin ön talep topladık''Anadolu yakasında, Kartal''da 10 milyar dolarlık kentsel dönüşümün başlayacağı bölgenin bitişiğinde Vizyon Residence-Alışveriş Merkezi projesine başlayan Dumankaya İnşaat 2 bin ön talep aldığını açıkladı.
Maktum’la işi büyüttü, Dubai’de 2 milyar dolarlık yatırıma soyunduŞeyh El Maktum’un şirketlerinden biri olan Zabeel’in 700 milyon dolarlık yatırımı üstlendiği Ottoman Palace’ı kasım ayında tamamlamayı hedefleyen Fettah Tamince, Dubai’de 3 projeye daha hazırlanıyor.
''Sınırsız bodrum katını engelledik''Günay, Bodrum''da 5 kat yapı izni verilmesine yönelik eleştiriler için "Üst kata imkân vermedik, bodrum kata sınırlama getirdik" dedi.
İMÇ’ye yıkım yolu bir kez daha açıldıDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul’un ilk alışveriş merkezi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) Blokları’nın yıkılmasını öngören imar planlarının yürütmesinin durdurulması kararını kaldırdı. İMÇ yetkilileri, blokların yıkılmasını öngören İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları’nın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmeyi durdurmuştu. Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu kararı bozdu. Şimdi Danıştay 6’ncı Dairesi dosyayı yeniden inceleyecek ve İMÇ’nin geleceği için karar verecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Yozgat''ta tarih gün yüzüne çıkarılıyorYozgat''ta Bizans döneminden kalma Çeşka yeraltı şehri ve Yenifakılı İlçesinde Damlalı bölgesinde kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan izin çıktı.
’Taşçılar’ artık gözünü antik kentlere diktiSorumsuz şekilde gelişigüzel açılan ve Türkiye coğrafyasını ’çürük dişe’ çeviren mermer, taş ve çakıl taşı çıkaran ’madenciler’, dozer ve kepçeleriyle geride ne bırakıyorlar.
Tarihi eserler onarılırken yok ediliyorBilecik''te son yıllarda birçok tarihi eser restore edilmeye başladı. Ancak, restorasyonların baştan sağma yapılması tarihi eserlere zarar verecek boyutlarda.
Trump''ta milyar dolarlık ''unutkanlık''Mecidiyeköy ve Levent hattındaki yapılaşmalara 70''in üzerinde dava açan Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, Doğan''ın Trump Towers projesine zamanında dava açmayı nedense unuttu.
2Desing Mimarlık ofisi Azerbaycan''a kule dikiyorKatardan Ukrayna’ya, Kazakistan’dan Azerbaycan’a kadar birçok ülkede prestijli projelere imza atan ve Kempinski’nin dünyada tavsiye ettiği 6 mimarlık şirketinden biri olan 2Design Mimarlık Ofisi, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de City Star isimli yepyeni bir projeyi hayata geçiriyor.
Tarlabaşı''nda yaşamın dışarı sürüldüğü yollarBilinen adıyla Tarlabaşı, Türkiye’nin tüm gelişmekte olan kentlerinde sıkça rastlamaya başladığımız “Kentsel Yenileme” kavramıyla, son 1 yıldır tüm çevrelerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.
Rixos Premium''u beğendiler ''Dubai''ye de gel yap'' dedilerŞeyh El Maktum''un oğlunun şirketi ile yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak 4 proje için yola çıkan Rixos''un patronunu yatırıma emir ailesi ikna etmiş. Fettah Tamince, "Bizim paradan çok vizyonumuz var" diyor.
GYODER, üç ayrı rapor açıklayacak’Türkiye’ nin 100 yıllık Gayrimenkul Potansiyeli’ temasıyla 4-5 Haziran’da düzenlenecek 8’inci Gayrimenkul Zirvesi’yle ilgili olarak 12 Mayıs’ta bilgilendirme toplantısı düzenleniyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu ve Organizasyon Komitesi Üyelerinin ev sahipliğinde yapılacak toplantı da GYODER tarafından hazırlanan sektörel araştırma raporları hakkında da geniş bilgi sunulacak. Toplantıda dünya gayrimenkul sektörünü İstanbul’da buluşturacak olan zirveye katılacak sektör liderleri ve oturumlarla ilgili bilgi sunulurken, yöneltilen sorular da cevaplandırılacak. Zirvede sektöre yön veren ve sektör için büyük önem taşıyan üç ayrı raporun sonuçları açıklanacak. Basın Toplantısında; "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri (Affordable Housing)" başlıklı rapor ile "Türkiye’de Perakende Pazarı ve Alışveriş Merkezleri için Öngörüler 2015" ve Denizli, Manisa, Trabzon, Balıkesir, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Aydın ve Muğla illerinin ele alındığı "İller İçin Öngörüler" başlıklı raporlar hakkında geniş bilgi verilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Gacoyararı*İstanbul’un gündemindeki kentsel dönüşüm projelerinden biri olan “Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Projesi”, nam-ı diğer Sulukule kentsel dönüşüm projesi, hem basın hem de sivil toplum kuruluşları tarafından yoğun olarak işlenen bir konu haline geldi.
''Torba''dan kamu yatırımları için kaynak paketi çıktıHükümet kamu yatırımlarına kaynak için torba yasa hazırladı. Yasayla özelleştirilen limanlardan sağlanan gelir TCDD ve Karayolları''na gidecek.
50 yıl sonrası imar planına girse 100 milyar dolarlık yatırım çekerizOrtadoğu, ABD ve Avrupalı fonların İstanbul’a 100 milyar dolarlık yatırım fırsatı kolladığını söyleyen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, "Bizim en büyük düşmanımız ’zannetme’ alışkanlığımız.
Memurları MNG Holding taşıdı!Muğla’nın Güllük Körfezi’nde kıyıyı dolduran MNG Holding’e üçüncü kez para cezası verildi. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ekipleri, denizdeki dolgunun miktarının tespiti için dün ölçüm yaptı.
Bodrum’da ‘kat’ tartışmasıBodrum’da belediyeler, çevreciler ve sivil toplum kuruluşları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1/25.000 ölçekli “Bodrum Yarımadası Çevre Düzeni Planı”nda, kelime oyunlarıyla imar iznini 2 kattan 5 kata çıkardığını iddia ederek tepki gösterdi.
‘Katar Emiri, Beşiktaş’ın stadını yapacak’ iddiasıBeşiktaş Kulübü’nün, stat yapımı ve işletilmesinde Sabah-atv’nin yabancı ortağı Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el Tani ile el sıkışmak üzere olduğu iddia edildi.
Emaar’dan 800 milyon dolarlık yatırımLibadiye’de Toprak Grubu’na ait araziyi alan Emaar Türkiye, 700-800 milyon dolarlık yatırımla rezidans, alışveriş merkezi ve beş yıldızlı otel yapacak.
Mary’nin evi ucuzlarsa daha çok banka batarKüreselleşmenin doğasına aykırı görünse de yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu söyleyen Prof. Çelik Kurtoğlu, “ABD’de konut fiyatları yüzde 10 daha gerilerse kıyamet o zaman kopar” dedi.
BursaRay B etabında ücretli taşıma başlıyorBursa''nın hafif raylı sistemini şehrin doğusuna ulaştıran BursaRay B etabı, 12 Mayıs Pazartesi gününden itibaren ücretli tarifeye geçiyor. 6 Nisan''da deneme seferlerine başlayan BursaRay B etabının ücretsiz seferlerinden 1 ayda yaklaşık 1 milyon 100 bin kişi faydalandı. Pazartesi gününden itibaren uygulanacak ücret tarifesine göre raylı sisteme tam bilet (1 YTL) ile binen yolcular metrodan sonra 45 dakika içinde aktarma yapacaklarında herhangi bir toplu ulaşım aracına (belediye otobüsü, özel halk otobüsü) 70 kuruş indirimli binebilecek. BursaRay''ı 65 kuruş ödeyerek (indirimli-öğrenci) kullanan yolcular ise aktarma araçlarından 45 kuruş indirimli faydalanacak. Yine tekerlekli toplu ulaşım araçlarından BursaRay''a aktarma yapacak yolcular da tam bilette 70 kuruş, tenzilatlı bilette 45 kuruş indirimden yararlanabilecek.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Karakılıç
İstanbul''un dev adliyesi 7 kat yer altına inecekAdalet Bakanlığı, İstanbul Barosu ve avukatların başvuruları üzerine İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı ile ilgili bilgi verdi. Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı''ndan verilen bilgiye göre, İstanbul Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Şişli ilçesi, 2087 ada ve 40 parselde (Çağlayan''da) inşa edilecek. 7 bodrum, zemin ve 12 normal kat olmak üzere toplam 20 kat olacak. Kapalı inşaat alanı 328 bin 544 metrekareyi bulunan Adalet Sarayı, 26 ağır ceza, 120 ceza, 180 hukuk mahkemesi ile 48 icra müdürlüğünden oluşacak. Binada ceza ve hukuk mahkemeleri ayrı bloklarda tasarlandı. Vatandaşların rahatça ulaşabilmeleri için bu bloklar her katta bağlantı koridorları ile birbirine bağlandı. Tutuklu ve hükümlülere, duruşma salonlarına ayrı merdivenlerden ve hollerden ulaşma olanağı verildi. Ayrıca tutuklu-hükümlü ile avukatının görüşebileceği 86 adet avukat görüşme odası ayarlandı.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Erkan Acar
Körfezin metali düştüİzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Ege Üniversitesi (EÜ) tarafından yapılan araştırmaların sonucunda, İzmir Körfezi''ndeki ağır metal oranının düştüğü saptandı ve Körfez''de 57 canlı türüne rastlandı.
Kadifekale''ye son çağrı...İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere''deki toplu konutlara taşınacak yurttaşlarla yaptığı görüşmeleri tamamladığı bildirildi. Belediyeden verilen bilgiye göre, 2 bin 508 taşınmaz için "uzlaşılan" bin 700 kişiden bin 100 hak sahibi, konut tercihi yaparken, 600 kişiye de kamulaştırma bedelleri ödendi. Belediye, uzlaşma sağlanamayan 808 taşınmaz için son kez çağrı yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, uzlaşma sağlanamayan taşınmazların bedellerinin Kamulaştırma Yasası gereği mahkemelerce tespit edileceği anımsatılarak, "Mahkeme sonucu tespit edilen kamulaştırma bedelinin, ''hak sahibinin banka hesabına yatırılması'' zorunludur. Bu da yasa gereği, hak sahibinin ''konut hakkını kaybetmesi'' anlamına gelmektedir. Yeniden konut hakkının tercih edilmesi gibi bir durum ise kesinlikle söz konusu olamayacaktır" uyarısı yapıldı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerimizin, 16 Mayıs''a dek İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü''ne başvurmaları gerekiyor.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
AKP''li olmayana hizmet yok!İzmir İl Genel Meclisi tarafından ödeneği çıkarılarak kaymakamlıklara gönderilen bir çok yatırımın siyasi gerekçelerle yapımının engellendiği öne sürülüyor.
Marmaris ''kaçak'' dolduBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın önceki yıl Şeker Bayramı tatilini geçirdiği Bördübet yöresindeki Golden Key Oteli de kaçak listesinde yer alıyor.
''2023 planı tamamen pazar eğilimli''Dr. Şirin Gülcen Eren, yaklaşık 12 yıl emek verdiği "Özelleştirmenin Kentsel Planlamaya Etkileri: Türkiye Örneği (Ankara)" başlıklı teziyle Dr. Serhat Özyar ''ın anısına düzenlenen Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü''nü kazandı.
Gar Kavşağı''ndaki çalışma trafiği kilitlediYenimahalle, AOÇ, Gazi Mahallesi, Beşevler, Tandoğan, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı güzergâhında da araç yoğunluğu nedeniyle ulaşım aksıyor, bir yerden bir yere gitmek işkence haline dönüşüyor.
Kale ilgi bekliyorBaşkentin en önemli tarihi yapılarından biri olmasına karşın, Ankara Kalesi''nin ziyarete açık bölümlerinde ne bir ışıklandırma sistemi ne de bir güvenlik görevlisi bulunuyor.
Göztepe Parkı açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce cami yapılmak istenen Göztepe 60. Yıl Parkı yeniden düzenlenerek Kadıköylülerin hizmetine sunuldu. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Göztepe Parkı’ndaki yeşil alanın betonlaşmasının Kadıköylülerin mücadelesiyle yargıdan döndüğünü belirterek “parkın bugünkü halinden, başta bölge halkı olmak üzere tüm Kadıköylülerün çok memnun olduğunu” söyledi. Göztepe Parkı, İBB tarafından başlatılan çalışmaların sonunda mezbelelik halinden kurtarılarak laleler ve renk renk çiçeklerle süslendi, parkın oyun alanı da yenilendi. Parkın bir bölümünde de Türkiye’nin ilk “Gül Bahçesi” olma özelliğinin bulunduğu, cami yapımı için bırakılan ve eskiden fidanlık olan bölümü de parka katıldı. Başkan Öztürk, baharın da gelmesiyle yalnızca semt sakinlerinin değil, bölgenin ve Kadıköylülerin buraya çok yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İhalede ‘bonus’lu satışÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı‘nın (ÖİB), İzmir Limanı ihalesinde, liman ile birlikte ihale kapsamında bulunmayan “tevsi alanı”nı da alıcıya verdiği ortaya çıktı.
Roman barakaları sabah baskınıyla yıkıldıGaziosmanpaşa Belediyesi’nce, 7 Mayıs Çarşamba günü sabah saatlerinde Yunus Emre Mahallesi’ndeki “Sinop Burnu” olarak bilinen bölgeye düzenlenen, yaklaşık iki saat süren baskınla, Roman yurttaşların yaşadığı ve üstleri brandalarla örtülü 60 adet baraka yıkıldı. Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Kamu arazilerine işgal konusunda son derece hassasız. Umarım her yıl böyle bir yapılaşmayı deneyen bu bölgedeki yurttaşlarımız bir kez daha bu yasadışı eyleme girişmezler. Herkes çok iyi bilmelidir ki kaçak yapı yapmaya yeltenenler, karşılarında bizi bulacak.”
Tarih: 9 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tapu yasasında tuzakTBMM gündeminde bulunan yabancılara toprak devrini öngören tasarı, merkez ilçe ve ilçelerde yüzölçümün yüzde 10’una kadar yabancılara taşınmaz satışını öngörmesine karşın uygulamada bu oranın yüzde 30-40’lara değin çıkabileceği belirlendi.
Marmara’da deprem alarmıBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Marmara’nın güneyinde, kuzeyinde ve Saros Körfezi açıklarında hareketlenme olduğunu belirtti.
Kültür Bakanı’ndan güvence‘Yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen Four Seasons Oteli’nin inşaatı sürdürmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Günay, “Yargı kararına saygılı olmak zorundayız” dedi.
Küresel ısınma birlikle çözülürÇevre ve Orman Bakanı Eroğlu, “Bugün deniliyor ki baraj yapmayın, santral yapmayın. Bu yaklaşım adil değil. İnsanların ihtiyaçları var. Yatırım olmadan bu ihtiyaçlar nasıl karşılanacak?” diye konuştu.
Megnum’un ilk projesi eylülde açılıyorMegnum Yatırım, gayrimenkul alanındaki ilk yatırımı olan Tarsus Regma Outlet alışveriş merkezini eylül ayında açmaya hazırlanıyor. 24 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen Tarsus Regma Outlet, her kesimden ve gelir grubundan tüketiciye ulaşmayı hedefliyor. Migros, Metro gibi zincir marketlerin yanı sıra Polat, Ülker ve Afken gibi şirketlerin alt yapılarını yapan Mag Mekanik şirketine bağlı olarak kurulan Megnum Yatırım, yatırımlarını özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük iller dışında gerçekleştirmek istiyor. Şirket, Anadolu’da yaklaşık 100 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyor.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Başbakan’a Tarlabaşı sorusuCHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Tarlabaşı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Çevre ve Şehircilik Uygulama-Araştırma Merkezi’nin yürüttüğü sosyal projenin kaldırılıp Çalık grubuna hazırlatılması konusunda bir talimatının olup olmadığını sordu. Topuz, soru önergesinde,“Avrupa Birliği Uyum Programları Kapsamında Pilot Bölge Olarak Beyoğlu Çöküntü Alanlarının Aktif Kullanımı Amaçlı Rehabilitasyonu Projesi” adı altında yürütülen projenin, 2004 yılında arsa ve arazi değerlerindeki artış ve rant beklentisiyle rafa kaldırıldığını öne sürdü. Çalık Holding’e bağlı GAP inşaata ihale edilmesinin ardından yapılan yeni projeyle bölgenin yüzde 80’inin villa tipi konut, yüzde 20’sinin ise otel, rezidans ya da plaza olarak planlandığına dikkat çeken Topuz, 2004 yılında teslim edilen rehabilitasyon projesinin uygulanmasından vazgeçilmesinin gerekçesinin ne olduğunu da sordu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
‘Mahalle’de kampanya zamanıSur Yapı, Çekmeköy’de inşa ettiği Mahalle İstanbul’daki daireler için yeni bir satış kampanyası düzenledi. Buna göre hiç peşinat ödemeden 120 aya varan taksitlerle satın alınabilen daireler için Ağustos 2008’de yüzde 10’luk bir ada ödeme ve 24 ay sonra yüzde 20’lik bir ara ödeme daha yapmak gerekiyor. Daireler için Bank Asya, TEB ve Yapı Kredi bankalarından kredi kullanılabiliyor. Toplam 246 daireden oluşan Mahalle İstanbul’da 60 metrekarelik 1+1 dairelerden, 230 metrekarelik 5+1 dublekslere kadar farklı konut seçenekleri yer alıyor. Sitenin açık alanlarında yüzme havuzu, basketbol sahası, çocuk oyun parkı, sauna, fitness salonu ve snack bar gibi tesislere yer veriliyor.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
TOKİ, stoklarını açık satışla eritecekAçık satışa çıkarılan konutlar arasında, önceki aylarda satışa çıkarılan konut projelerinden kalan konutların yanında, yeni konut projeleri de bulunuyor.
Dumankaya’nın Vizyon’u yarın satışa çıkıyorDumankaya İnşaat’ın yarın satışa sunacağı Kartal’daki Vizyon projesinde daire fiyatları 140 bin 500 YTL ile 390 bin YTL arasında değişiyor.
Merkezler çoğalıyor markalar sıkıntıdaAlışveriş merkezi sayısındaki artışın kriz getireceği açıklamasını sektör temsilcileri talihsizlik olarak niteledi. Mağaza sahipleri ise ‘Talep azalacak, merkezler boş kalacak’ diyor.
Aşçıoğlu işadamları için Bodrum''da kışlık ev yapacakAşçıoğlu İnşaat, İstanbul''dan sonra gözünü Bodrum''a dikti. Yaz kış hizmetin verileceği şehir merkezinde yer alacak projede fiyatlar 300 bin ile 1 milyon Euro arasında olacak.
Türkiye kuraklığın pençesindeÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin daha sıcak ve daha kurak bir iklim kuşağının etkisinde kalabileceğini belirtti.
Ankaramızın ‘demokratik’ derdi“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kolej Köprülü Kavşak projesinin yapımı, Çankaya Belediyesi’nin açtığı dava sonucunda Ankara 16. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu...”
Gayrimenkulde eğitim fırsatıRealty World ile Denizbank, gayrimenkul sektöründeki nitelikli insan açığını kapatmak amacıyla, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) ile işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliği kapsamında gayrimenkul danışmanlığını kariyer olarak hedefleyenlere “Gayrimenkul Danışmanlığı Sertifika Programı” sunuluyor. Realty World yöneticileri ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından tasarlanan sertifika programı haftada 3 gün toplam 72 saat olacak ve en az lise mezunu olmak üzere tüm katılımcılara açık olacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Marka City gün sayıyorMarka City, bu ayın 17’sinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. İnşaatına 2006 yılında hız verilen, toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve yatırım maliyeti 80 milyon doları bulan Marka City, 18 bin metrekare kiralanabilir alanı 3 bin 200 metrekarenin üzerindeki fitness centerı ile bölgenin spor merkezi olmayı hedefliyor. Beylikdüzü’nde farklı konseptte bir alışveriş merkezi sunacaklarını belirten Marka City Alışveriş ve Eğlence Merkezi Genel Müdürü Mustafa Yüksel Uçar; doluluk oranının yüzde 90’a ulaştığını kaydetti.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Lüks konutlar görücüdeJNR Fuarcılık tarafında düzenlenen A Plus Gayrimenkul ve Finans Hizmetleri Fuarı’nın ikincisi, 3-4 Mayıs tarihlerinde Hilton Convention ve Exhibition Center’da gerçekleşti. Türkiye ve yurtdışından toplam 100 milyon dolara ulaşan 80 projenin katıldığı organizasyonda; ‘akıllı evler’in yanı sıra süper lüks projeler tanıtıldı. Fuarda depreme dayanıklı özel konutlar, milyon dolarlık villalar ve güney sahilimizdeki yazlıkların yanı sıra; İngiliz Virgin Adaları, Dubai, İsviçre, New York, Miami ve Las Vegas’taki özel villalar da satışa sunuldu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dumankaya’dan Kartal’a yeni ‘Vizyon’45. kuruluş yılında Kartal’da 120 milyon dolarlık bir rezidans projesinin temellerini atmaya hazırlanan Dumankaya İnşaat konut satışlarına başladı.
Konutta kriz an meselesiRaymond James Yatırım Menkul Değerler, konutta arz fazlası olduğunu belirterek düşük talep ve inşaat girdilerinin artması nedeniyle özellikle son dönemdeki konut furyasında bu işe soyunanların “bu yılın sonuna doğru nakit sıkışıklığı yaşayacaklarını“ belirtti.
Paralar havaya uçuyorXPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, Türkiye''deki binaların yaklaşık yüzde 92''sinin yalıtımsız olması nedeniyle kaybedilen enerjinin maliyetinin ortalama olarak 7 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
Binanız yaza yeni mantosu ile girsin, daha serin bir yaz yaşayın!Baharın yüzünü göstermeye başladığı bu günlerde azalmaya başlayan yakıt faturalarınız sayesinde rahatlamaya başladınız belki.
UNESCO heyeti İstanbul’a geliyorİstanbul’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılmasıyla ilgili son kararı verecek olan UNESCO heyeti bugün İstanbul’a geliyor. 13 Mayıs Salı gününe kadar İstanbul’da incelemelerde bulunacak olan heyet, nihai kararını 2-10 Temmuz tarihleri arasında Kanada’da yapılacak UNESCO Dönem Toplantısı sonrası açıklayacak. UNESCO Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. Deniz İncedayı, heyetin incelemelerine cuma günü başlayacağını belirtti.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Orman arazileri turizme açılıyorOrman sayılan yerleri turizme açmak amacıyla hazırlanan ve Turizmi Teşvik Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasa, orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alanın ildeki ormanların binde 5’ini geçemeyeceğini öngörüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzelkişilere tahsis edebilecek. Turizm yatırımı veya işletme belgesinin iptaline sınırlama getirilerek, 1 yılda 3. kez para cezası gerektiren fiilden dolayı turizm yatırımı veya turizm işletmesi belgesi iptal edilemeyecek. Çevre ve Orman Bakanlığı’nca verilen ön izinler Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilecek.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bodrum’da 5 katlı binalara izinKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bodrum’un imar planında yapılan değişikliğe göre, turizm tesis alanlarında 5 katlı binalar yapılabileceği ileri sürüldü. Bodrum Belediyeler Birliği encümen üyesi ve Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Ülküm, 5 katlı yapıların Bodrum’un geleneksel mimarisine uymadığını, ilçenin dünyada iki katlı beyaz evleri ile tanındığını kaydetti. Ülküm, “Bodrum’un geleneksel mimarisini bozarak bir yerlere varmak veya Bodrum’u değiştirmek mümkün değil. Biz buna sonuna kadar karşıyız” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Pendik’te kentsel sürgünSulukule’de yaşayan Romanları “kentsel dönüşüm” projesi kapsamında evlerinden çıkaran AKP, Boşnak Mahallesi olarak bilinen Pendik Sapanbağları’ndaki 12 bin Boşnak kökenli yurttaşı da taşınmaya zorluyor.
İstanbul''a 2 bin 358 yeni rezidans geliyorArsa sorunu olan İstanbul''da art arda yükselen uzun binalar, rezidans modasını da beraberinde getirdi. 2 yılda tamamlanacak rezidansların sayısı 2 bin 358''i buluyor.
Mimarlar: 10 katın önü açıldıBodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Mahmut Yıldırım, Bodrum Yarımadası''nın "Kültür ve Turizm Bölgesi" ilan edilmesi ve plan yetkisinin bakanlığa verilmesinin ardından, bölgede yapılan tüm planların rant ve yağmaya yönelik olduğunu belirterek, bu planlara 2002 yılından bu yana sürekli itiraz ettiklerini ve dava açıp kazandıklarını söyledi. Yıldırım şöyle devam etti: "Plan, yamaçlarda kot farkından dolayı binaları en az on kata çıkaracak, Bodrum''un Kırıkkale''den farkı kalmayacaktır. Plana göre bakanlık, kent merkezinde herhangi bir yeri turizm adına kamulaştırabilecek ve daha sonra bunu isterse 3''üncü kişilere kiralayıp satabilecektir."
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
''Genç Türkler modern AVM konseptini sevdi''İngiliz haber ajansı Reuters, kentteki Türklerin değişen alışveriş kültürünü mercek altına aldı. "Genç Türkler pazarlardan alışveriş merkezlerine öyneldi" başlıklı haberde, "Eskiden orta sınıf Türklerin uğrak yeri Kapalı Çarşı''ydı. Ancak şimdiki zengin yeni sınıflar alışverişlerini demir ve camdan inşa edilmiş merkezlerde yapıyor. Bu hem Türkiye''nin zenginleşmesini gösteriyor. Hem de sahip olduğu bazı ekonomik kırılganlıklara işaret ediyor" diye yazdı. Türkiye''ye akan yabancı sermaye sayesinde İstanbul''un alışveriş merkezleriyle donatıldığı belirtilen haberde, "Birçok Türk hâlâ küçük bakkal ve manavlardan alış veriş ediyor. Ancak ortasınıf, alışveriş, eğlence ve yemeklerini tek bir mekanda yapıyor" denildi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İmar yetkisi ve yozlaşmaİmar izninin yerel yönetimlere bırakıldığı Kuşadası''nın içler acısı hali ortada. Bu tablonun önüne geçmek için yetki merkezi hükümete alındı güya ama Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın Bodrum için aldığı karar da ortada. Görünen o ki, Türkiye''de sistem ülkenin güzelliklerini koruma kararlılığında değil. Belki de imar yetkisini Avrupa Birliği''ne devretmek en iyi çözüm olacak.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Ergun Babahan
Ormanlık alanlar Turizm Bakanlığı''na geçiyorOrman sayılan yerleri ''''turizme kazandırmak'''' amacıyla hazırlanan, Turizmi Teşvik Kanunu''nda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu''nda dün kabul edildi.
İnşaatta yüzde 20 büyüme hayal, yüzde 10 ile yetineceğizKonut fiyatlarında düşüş olmayacağını söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, ''Genel büyüme hızındaki yavaşlamanın etkisi inşaatta da görülecek. Bundan sonra yüzde 10''luk büyüme iyi büyümedir'' dedi.
Alışveriş merkezlerinden kriz çıkmazErnst & Young Genel Müdür Osman Dinçbaş''ın "Türkiye''nin krizi alışveriş merkezlerinden çıkacak" şeklindeki açıklaması, perakende sektöründe tepkilere neden oldu.
VitrA-Artema tasarımları Cornelia Golf Resort projesindeDünyanın en iyi 10 golf sahasından birine sahip olan Cornelia Golf Resort''un mimari ekibi, projenin yüksek standartlardaki kalite anlayışıyla örtüşen VitrA-Artema ürünlerini tercih etti.
İngilizlerin evine ‘mortgage’ darbesiİngiltere’de mortgage kredilerinin geri ödemeleri yapılmadığı için el konulan ev sayısında son 17 yılın en yüksek rakamına ulaşıldığı belirtildi.
Zeytinburnu''na iki yeni kültür merkezi yapılıyorZeytinburnu Belediyesi biri sahilde, diğeri İnönü Caddesi''nde olmak üzere toplam maliyeti 14 milyon YTL''yi bulan 1244 koltuk kapasiteli iki ayrı kültür merkezini Ağustos ayında hizmete sokacak. Tüm donatıları ile bir kültür kompleksi olarak tasarlanan merkezlerin tamamlanması ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da Zeytinburnu''nda perde açacak. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Yaptığımız anketlerde en büyük sorun olarak karşımıza kültür merkezlerinin eksikliği çıktı. Öyle ki halkımız kültür merkezlerini, Türkiye''nin en modern stad projesine tercih etti. Biz de bunun üzerine harekete geçerek iki kültür merkezinin çalışmalarına başladık” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Oktay Mehmet
Bodrum’da yeni imar planı tartışılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Yarımadası’nın imarı için tartışmaya açık bir plan değişikliği yaptı. Yeni plana göre, eğimli arazide bulunan turizm tesislerine, “duble bodrum katı” yapma izni verildi.
Sokak isimleri tarzı yansıtıyormuş!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çavuşbaşı’nda sokaklara “Tayyip, Cumhuriyet Çıkmazı” gibi isimler verilmesiyle ilgili olarak, “Buradaki sokak isimlerinin bir art niyetle hazırlandığını sanmıyorum, ama ağırlıklı olarak verilen isimler yaşam tarzlarını yansıtıyor” diye konuştu.
''Yanan ormanlara yapılan binayı yıkarız''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarının bir kısmının kasten çıkarıldığını söyledi. Bakan Eroğlu, "Eğer herhangi bir vatandaşın işgal edildiğini bildiği bir yer varsa, bir yapı varsa yıkmaya hazırız. Bizzat kendi ellerimle yıkacağım." dedi.
AEG-Electrolux yeniden yapılanıyorElectrolux Türkiye Genel Müdürü Ziya Öztürk, Türkiye’nin Electrolux Grubunun stratejik olarak çok önem verdiği, iki ülkeden biri olduğunu belirtti. AEG-Electrolux’ün Türkiye’de yeniden konumlandırılması ve yeni seri AEG-Electrolux ürünlerinin tanıtımının yapıldığı basın toplantısında konuşan Öztürk, Electrolux Türkiye olarak 2007 yılında ciroda yüzde 35 büyüdüklerini ve hedeflere ulaştıklarını söyledi. Öztürk, “Electrolux olarak Türkiye pazarına güveniyoruz. Yatırımlarımız ve büyümemiz devam edecek. 2008’de Electrolux Türkiye olarak büyeme hedefimiz yüzde 25” dedi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Mermer ihracatı 1 milyon dolara ulaştıBitlis''te üretilerek dünyanın değişik ülkelerini ihraç edilen mermer şehre yılda 1 milyon dolar getiri sağlıyor. 2006 yılında 4 işçiyle çalışmalarına başlayan Zafer Şark Mermer Tesisleri, 2 yıl içerisinde işçi sayısını 42''ye çıkardı. Tesisin sahibi Şeref Kaya, 4 kişiyle kurdukları tesisleri 2 yıl içersinde 42 çalışanlı büyük bir işletme haline getirdiklerini söyledi. Yeni projelerle iş yerlerini 3 kat daha büyütecekleri ve çalışan sayısını da artıracaklarını kaydeden Kaya, kurdukları bu tesis sayesinde Türkiye''nin her tarafına mermer gönderdiklerini, Irak başta olmak üzere yurt dışında da birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kaya, Bitlis''in mermer ihracatının 1 milyon dolara dayandığını sözlerine ekledi.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
''Krizde, pazarın sesini dinleyen inşaat şirketi ayakta kalacak''Amerika''da mortgage kriziyle başlayan global dalgalanma ve AK Parti''ye açılan kapatma davası inşaat sektörünü olumsuz etkilerken, bazı şirketler bunu fırsata dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor.
İstanbul''un ''Dünya Mirası Listesi''nde kalma sınavı2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, ''Dünya Mirası'' listesinden ''Tehlikede Olan Dünya Mirası'' listesine düşme tehlikesiyle karşı karşıya.
"Koru-kullan" gelişti, 53 turizm yatırımına vize çıktıOrmanlarda turizme ayrılacak alanı il bazında binde 5’le sınırlayan tasarı, dün TBMM’de kabul edildi. Yasaya göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine durdurulan 53 yatırım, yeni şartlarla kaldığı yerden devam edebilecek.
Çankaya Köşkü camisine belediye mühürü sökmediÇankaya Köşkü karşısında yapımı süren cami inşaatı, Çankaya Belediyesi’nin mühürlemesine rağmen durmadı. Çankaya Belediyesi ekipleri dün cami inşaatını mühürlediler ve "Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 16 Ocak 2008 tarihli kararı gereği inşaatınızın devamına izin verilememektedir" diye zabıt tuttular. Ancak cami inşaatı devam etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise aynı saatlerde inşaat tabelasında, yapı sahibinin Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak yer almasının bir yanlışlıktan kaynaklandığını açıkladı. Belediye "Arsanın belediye tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilmesi nedeniyle, yapımı üstlenen dernek tabelada böyle bir yanlışlığa düştü" denildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ise "Kullanım hakkı bizim, mülkiyet belediyenin" karşılığını verdiler. Diyanet yetkilileri, "Camiyi, Çankaya Yıldız Mahallesi Köşk Camisi Yaptırma Derneği yapacak. Cami bittiğinde kullanım hakkı Diyanet’in, mülkiyet hakkı ise belediyenin olacak" dediler. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Mal sahibi Ankara Büyükşehir Belediyesi görülüyor. Borç batağındaki bir belediyenin cami yapım işlerinde rol alması din istismarından başka bir şey değildir" görüşünü savundu.
Tarih: 8 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Ulus’ta ilk kazma vurulduUlus ve civarında tarihi dokunun ortaya çıkarılmasını amaçlayan "Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Planı" kapsamındaki ilk çalışma, Hacı Bayram ve çevresinde başlatıldı.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.