Haberler

13 Mayıs 2008, Salı

Ulaşımı Sürdürülebilir YapmakUlaşımı Sürdürülebilir YapmakKaçınılmaz iklim değişikliğinin önlemek için ulaşımın sürdürülebilir yöntemlerini geliştirsek bile, bu konudaki teknolojik ilerlemeler bize yardım etmek için henüz yeterli değil. Dünya nüfusu hem topluca (kamu, özel sektör), hem de bireysel olarak kullanılacak ulaşım yöntemini seçme konusunda davranışlarını değiştirmeli. Bu mesaj Kalifoniya Üniversitesi Berkeley Çevre Tasarımı Koleji (CED) ve Toyota tarafından düzenlenen sürdürülebilir ulaşım sistemleri üzerine bir konferanstan çıktı. Haberin Devamı
Velux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı'na Damgasını VurduVelux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı'na Damgasını VurduVelux, Yapı İstanbul Fuarı'nda, sadece "çatı penceresi" kategorisini temsil eden tek firma olmanın haklı gururunu taşıdı.
Binalarda Enerji Kimliği Zorunlu OluyorBinalarda Enerji Kimliği Zorunlu Oluyor"Enerji Kimlik Belgesi" ile artık binanın aydınlatma, ısıtma ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini ve yalıtım durumunu önceden bilmek mümkün olacak.
3500 yıllık kaya mezarı üzerine villa yaptılar3500 yıllık kaya mezarı üzerine villa yaptılarSon günlerde aşırı yapılaşma ve doğa tahribatıyla gündeme gelen Türkiye’nin en önemli turizm merkezi Bodrum’da, 3500 yıllık Karya kaya mezarları ve odalarının üzerine yüzme havuzlu villa yaptılar.
Karayolları’na komşu arsada Soyak ve Tatlıcı onay bekliyorKarayolları’na komşu arsada Soyak ve Tatlıcı onay bekliyorİstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arsasının Zorlu grubuna satılmasıyla gündeme gelen bölgenin ikinci gözde arazisinin ihalesinde iki gruptan teklif geldi.
İznik’te restorasyon rezaletiİznik’te restorasyon rezaletiBursa İznik’te M.S. 325 yılında ilk konsüle ev sahipliği yapan ve teslis akidesinin kabul edildiği Ayasofya’nın minaresi çimentoyla kaplandı. Çatısı kapanan, bazı kapalı pencereleri açılan Ayasofya Camii’nin son olarak da Mimar Sinan’ın yaptığı ve harap haldeki minaresi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 375 bin YTL’ye 15 Kasım 2007’den itibaren restore ediliyordu. Minarenin çimentoyla kaplanmasının Osmanlı tarihine haksızlık olduğunu belirten vatandaşlar, “Bunun adı onarım değil, baştan savmadır” diyerek tepki gösterdiler. İznik Kültür Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Serdar Aydın da, “İznik’in en güzide eseri katledilmiştir” dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Akın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiAkın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiÜç yılda bir düzenlenen Euroshop Fuarı sektördeki son gelişmelerin ve açılımların sunulduğu bir etkinlik olması ile biliniyor.
Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıDelft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıHollanda’nın en büyük mimarlık okulu Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binası 13 Mayıs 2008 Salı sabahı başlayan yangın sonucu tamamen kullanılamaz hale geldi ve birkaç saat sonrada yıkıldı.
Çin’de deprem: Binlerce kişi enkaz altındaÇin’de deprem: Binlerce kişi enkaz altındaÇin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı on bini geçti. Sadece Mianzhu şehrinde on binden fazla kişinin enkaz altında olduğu bildiriliyor.
Kimler geldi kimler geçtiKimler geldi kimler geçti1950’li yıllarda Alman Profesör Paul Bonatz’ın projesini çizdiği otelin kontrol mimarlığını Tali Köprülü üstlendi. Max Billing tarafından işletmesi üstlenen otelin ilk genel müdürü Fuat Gürün oldu.
Medeniyetin kökleri gün yüzüne çıktıMedeniyetin kökleri gün yüzüne çıktıOsmanlı Devleti’nin kuruluşunun sembolü olan Bursa, son restorasyon çalışmalarıyla yeniden eski silüetine kavuşmaya başladı.
1 milyon ağaçlık endişe1 milyon ağaçlık endişeÇevrecilerin endişelerini yersiz bulan Turizm Bakanı ‘şu anda’ 58 ormanlık arazinin tahsis beklediğini açıkladı. Radikal, Turizm Teşvik Kanunu’ndaki değişikliklerin TBMM’den geçmesinin ardından, turizme tahsis edilmek için gün sayan yerleri tek tek belirledi.
Van Gölü yardım bekliyorVan Gölü yardım bekliyorAvrupa'nın beşinci büyük gölü olan Van Gölü göz göre göre ölüyor. Acil önlem alınmazsa 10-15 yıl içinde bataklığa dönüşecek.
Trump Towers'ı çarpıtmayın biz asla ricayla iş yapmayızTrump Towers'ı çarpıtmayın biz asla ricayla iş yapmayızTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu, Sabah Gazetesi'nin Doğan Grubu'nun Trump Towers projesine yönelik haberleri üzerine açıklama yaparak, "Herhangi bir konuda odamızın rica vb. taleplerle karşılaşması ve yapılacak işlemlere telkinler sonucu karar vermesi gibi bir durum söz konusu değildir" dedi.
İçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir Sistemİçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir SistemMetropolis Dergisi’nin Dünya’yı daha iyi, daha güvenli bir yer haline getirmek üzere sürdürülebilir çözümler üretilmesini hedeflediği ve bu yıl 5.sini düzenlediği “2008 Gelecek Nesil®Tasarım Yarışması”nın bu seneki teması “su” olarak belirlenmişti.
Eski evler yok oluyorEski evler yok oluyorOrdu'nun Taşbaşı Mahallesi'nde yüzyıl başından kalma Ermeni, Rum ve Türk mimari stilini yansıtan evler, her geçen gün yok oluyor.
Yedikule'deki molozlar UNESCO heyetini şaşırttıYedikule'deki molozlar UNESCO heyetini şaşırttıİstanbul'un tarihî ve kültürel bölgelerinde üç gündür incelemelerde bulunan UNESCO heyeti, Yedikule'de surların yanı başına dökülmüş molozlarla karşılaştı. Belediye yetkilileri çalışmanın geçici olduğunu söyledi.
2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini BulduMimarlık Eğitimi Derneği (MİMED) tarafından, Häfele ana sponsorluğunda düzenlenen 2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri, 8 Mayıs 2008 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.
Sokaklar dekoratif küllüklerle donatılacakSokaklar dekoratif küllüklerle donatılacak19 Mayıs'tan itibaren kamu binaları, koridorları da dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içilemeyecek olması girişimcileri harekete geçirdi.
İşte hükümetin GAP üzerindeki planıİşte hükümetin GAP üzerindeki planıFaiz dışı fazla hedefinin aşağı çekilmesiyle ortaya çıkacak harcanabilir kaynağın büyük bölümünü GAP'a aktararak projeyi hızlandırmaya karar veren Hükümetin, iki hafta içinde GAP Strateji ve Eylem Planı'nı açıklaması bekleniyor.
DVD Üretiminde CO2 KullanmakDVD Üretiminde CO2 KullanmakKüresel ölçekte büyük risk yaratan başta karbon gazı olmak üzere gaz emisyonlarıyla nasıl başa çıkacağımıza dair etkileyici fikirler üretiliyor. Bu fikirlerden biri de Thomas E.Müller ve Toshiyasu Sakakura tarafından Amerikan Kimya Derneği’nin 235. senelik toplantısında sunuldu. Müller ve Sakakura, CO2’in, DVD vb. ürünlerde kullanılan polikarbonat plastik imalatında kullanılabileceğini söylüyor.
Artık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaArtık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaKuruluşu M.Ö 2.000’lere uzanan Datça Yarımadası için, "Allah sevdiği kulunu Datça'ya gönderirmiş, çok yaşasın diye" demiş ünlü coğrafyacı Strabon. Datça, 1990 yılında “özel çevre koruma alanı”, 1999 yılında ise Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından “acil olarak koruma altına alınması gereken” 100 sıcak noktadan birisi olarak seçilmiş. Geçtiğimiz yıllarda ulaşımın da elverişsiz olması nedeniyle turizm açısından kazançlı bir bölge olmayan Datça Yarımadası, yolunun da yapılmasıyla bugünlerde özellikle yabancı turistlerin ve turizm yatırımcılarının ilgisiyle karşı karşıya. Bu ilgiyi Datça’nın doğal ve tarihi güzelliklerini bozmadan olumlu hale dönüştürmek ise ilçe belediyesinin birincil konularından. Datça’nın bu gelişimle ilgili hazırlıklarını ve yapılan çalışmaları, 1999 yılından itibaren Datça Belediye Başkanlığı görevini yürüten Erol Karakullukçu’ya sorduk.
Tanıtım merkezine bak, notunu verTanıtım merkezine bak, notunu ver1990 yılında, Çanakkale Savaşları'nın 75. anma yıldönümünün hemen öncesinde, Özal'ın talimatıyla Çamburnu Mevkii'nde bir bina yapılmış ve burası Milli Parklar Müdürlüğü'ne bağlanarak tören dönemi ve sonrasında Tanıtım Merkezi olarak hizmet vermesi sağlanmıştı.
Bodrum'u 60 yılda böyle bitirdikBodrum'u 60 yılda böyle bitirdikYaz sezonuna hazırlanan Bodrum Yarımadası bir yandan da 'betona' karşı ayakta durmaya çalışıyor. 1948 yılında çekilen fotoğrafta 'yeşil'in maviyle buluşmasına tanıklık eden Bodrum Yarımadası, 60 yılın sonunda çekilen fotoğraflarda 'S.O.S' veriyor.
Korunacak duvarı bir gecede yıktılarKorunacak duvarı bir gecede yıktılarİstanbul Beşiktaş'ta, restore edilerek denizin altını gören 7 yıldızlı bir otel yapılması planlanan ve "kültür varlığı" olarak tescil edilmiş tarihi tütün deposunun korunması gereken dış duvarı, bir gecede yıkıldı.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ 30 Nisan - 04 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen...
Bu evlere yakıt faturası gelmiyorBu evlere yakıt faturası gelmiyorAlman BASF şirketi, ısınma maliyeti sıfır olan ev modeli tasarladı. 8 bin lojmanını yeni sisteme dönüştürmeye başlayan şirket, Türkiye’de de danışmanlık yapabileceğini açıkladı.
İstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev'e dikeceğizİstanbul yavaş yavaş doydu ikiz kuleleri Kiev'e dikeceğizUkrayna'da taahhüt işi üstlenen Ant Yapı, ülkede yatırım kararı aldı. Şirket, 36 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak ilk yurt dışı projesi için Kiev'i düşünüyor.
Ben van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorBen van Berkel’in Amerika’daki İlk Büyük Ölçekli Projesinin İnşaatına BaşlanıyorMöbius Evi’nin tamamlanmasının onuncu yıldönümünde Ben van Berkel’in New York’taki son tasarımı, aynı zamanda UNStudio’nun Amerika’daki ilk büyük ölçekli projesi olan Five Franklin Place’in inşaatına başlanıyor.
Taşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiTaşkışla’da “Ölçek1/1” Adlı Çalışma Kapsamında Üretilen "Deneyim Mekanı Tasarımları" SergilendiİTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Mimari Proje 2 kapsamında gerçekleştirilen “Ölçek1/1” adlı 3 haftalık çalışmada üretilen 18 adet “Deneyim Mekanı” ilk olarak 03 Nisan 2008'de Taşkışla avlusunda kokteyl eşliğinde sergilendi.
Somfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini SergilediSomfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Sergiledi%50 pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde faaliyet gösteren Somfy, 30 Nisan-04 Mayıs 2008 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenenen Yapı İstanbul Fuarı’nda yerini aldı.
İTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıİTÜ Mimarlık Bölümü NAAB “Substantial Equivalency” Belgesi Almaya Hak KazandıNAAB ekibinin 29 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirdiği son değerlendirme toplantısında, İTÜ Mimarlık Bölümü’nün, uluslararası eşdeğerlilik belgesi olan “Substantial Equivalency” belgesi almaya hak kazandığı belirtildi. NAAB “substantial equivalency” belgesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Lisans ve Mimarlık (tezsiz) Yüksek Lisans Programlarının, ABD de NAAB tarafından akredite edilen mimarlık lisans ve mimarlık yüksek lisans programlarına eşdeğer olduğu anlamı taşıyor.
Pakpen Pakplast Markası ile  İstanbul Sodex Fuarı’na KatıldıPakpen Pakplast Markası ile İstanbul Sodex Fuarı’na Katıldı8-11 Mayıs tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Alanı’nda düzenlenen İstanbul Sodex Fuarı’nda yaklaşık 150 metrekarelik Pakplast Standıyla ilk defa fuara katılan Pakpen Pakplast bayileri, sektör yetkilileri ve inşaat firmaları ile buluştu.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Sit alanlarında yeni bina olmamalıDünya Mirası Koruma Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Four Seasons ek otel inşaatının bulunduğu alanı gezdiğini belirterek, genel itibariyle bu tip tarihi sit alanlarında yeni inşaatların olmaması gerektiğine inandıklarını vurguladı.
Anadolu'nun her köşesi korunmaya değer bir tarihTarihi Kentler Birliği toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, 'Şehrin yüzünü ayağa kaldırıyıroz' dedi. Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, Anadolu'nun her köşesinin korunmaya değer bir tarih olduğunu belirtti.
Antik mezar üstüne villaBodrum'un Turgutreis beldesindeki Karya Uygarlığı'ndan kalma 3 bin 500 yıllık kaya mezarlarının üzerine yüzme havuzlu villalar yapılması üzerine Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, kaymakamlığa şikayette bulundu.
Beyaz Saray'ın mobilyacısı sunarBeyaz Saray'ın ve Avrupa Parlamentosu'nun mobilyacısı olarak tanınan İtalyan deri mobilya markası Poltrona Frau, Türkiye'deki ilk mağazasının bünyesine; kökleri 19. yüzyılın başlarına dayanan Alias, Gufram ve Thonet markalarını da kattı. İlerleyen teknolojiye rağmen geleneksel el işçiliği ile deri mobilya üreten Poltrona Frau, ev ve ofis mobilyasının yanı sıra Ferrari, Maserati ve Rolls Royce gibi dev otomobil firmalarının iç koltuk deri kaplamalarını da yaratıyor. Poltrona Frau; Strasbourg Avrupa Parlamentosu, Hollanda Parlamentosu, Seul Ticaret Merkezi, Paris Senatosu, Londra İngiliz Müzesi, Seul World Ticaret Merkezi ve Roma Vatikan Müzesi gibi dünyanın birçok yerindeki tiyatro, konser salonu ve müze gibi yerlere dekorasyon hizmeti veriyor.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
80 kilometrelik hat yıl sonunda bitecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 21 kişilik Yeni Asır ekibini konuk ettiği yemekte, özellikle kentin ulaşım sorununu çözmek için yaptığı çalışmaları anlattı.
Seyitömer'in altı maden üstü tarihKütahya’da Seyitömer Linyit İşletmesi içinde sit bölgesi ilan edilen Seyitömer Höyüğü’nün altındaki 15 milyon tonluk kömür rezervine duyulan ihtiyaç, 10 yıl aradan sonra bölgedeki kazı çalışmalarının yeniden başlamasına neden oldu. Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. A. Nejat Bilgen, ‘’Höyük altındaki kömürün kullanılmasıyla yaklaşık 10 milyar kilowatt saat elektrik elde edilecek. Bu Keban Barajı’ndan bir yılda elde edilen elektrik enerjisinin 3-4 katıdır’’ dedi. Prof. Dr. Bilgen, 5 bin yıllık bir tarihe sahip höyükte gerçekleştirilecek kazı sonucunda elde edilecek arkeolojik ve tarihi eserlerin müzelere kazandırılacağını bildirdi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Yapı 2008 Fuarı'nda Sistem Canelli ShowYapı Endüstri Merkezi tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Yapı 2008 Fuarı'na katılan Can Alüminyum, beş gün süreyle yapı profesyonelleri ve ilgililerle bir araya gelerek ürünlerini tanıtma fırsatı buldu.
Antalyalı otelciler ampulleri değiştirdiYaz aylarında elektrik sıkıntısı yaşamak istemeyen Antalyalı otelciler tasarrufa başladı. Tasarruflu ampuller kullanan, gece aydınlatmalarını azaltan otelciler, 14 Mayıs’ta Bakan Güler’e “önlem paketi” sunacak.
TOKİ'den ilk adımKaracabey Belediyesi'nin TOKİ'ye yaptıracağı konutlarla ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına ilgi yoğun oldu. Toplantıda, konutların inşa edileceği alanda bulunan Şirinevler Kooperatifi`nin bazı sakinlerinden projeye tepki geldi.
'Haliç Tersaneleri Satılamaz'Yapıcı: "7 yenileme alanı var. Bu alanlardaki binaların yüzde 90"ı tescilli eski eser. Bu alanlar tamamen yıkılıyor. Tarlabaşı, Haydarpaşa, Ayvansaray gibi Haliç Tersaneleri"nin bulunduğu alanın da 5366 kapsamına alınması için çalışmalar sürüyor."
10 Anadolu ilinin 7 yılda 472 bin konuta ihtiyacı olacakGYODER'in "İller İçin Öngörüler" raporuna göre aralarında Denizli, Trabzon ve Tekirdağ'ın da bulunduğu 10 ilde 7 yıl içinde 472 bin konut ihtiyacı olacak.
Marmara’da her şey normalProf. Dr. Erçin Kasapoğlu, Marmara Denizi’nin altındaki faylarda mağmadan kaynaklanan gaz çıkışlarının son derece normal olduğunu belirterek, “Anormal olan bu gaz çıkışlarında olağanüstü artışın gözlenmesidir. Ancak elimizde böyle bir artışa işaret eden bir veri yok” dedi. son günlerde basında, “Marmara’nın dibi kaynıyor” gibi haberlerin insanları gereksiz korku ve paniğe ittiğini belirtti. Kasapoğlu, gazların, suda hava kabarcığı oluşturması sebebiyle “denizin dibi kaynıyor görüntüsü” oluşabileceğini, ancak bunların her zaman sismik hareketliliğe işaret etmediğini vurguladı.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Haydarpaşa'da otopark tartışmasıKadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa sahilinin Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından otopark alanı yapılması amacıyla telle çevrildiğini öne sürdü. Öztürk, "Yeşil alan için bıraktığımız yere beton atıp, telle çevirdiler. Bu resmi değnekçiliktir, vazgeçilmelidir"dedi. İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi ise, sahilde bir boşluk bulunduğunu ve buranın madde bağımlısı kişiler tarafından kullanıldığını belirterek otoparkın "geçici bir parklanma" olduğunu ifade etti. Gurbetci, bu tür işlerin gündeme getirilmesini gereksiz bulduğunu belirterek "Biz orada geçici olarak bir nefes aldırma çalışması yapıyoruz" dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
E.C.A.’dan tasarruflu ürünlerIsıtma sistemleri pazarının lider markalarından E.C.A., enerji ve su tasarruflu ürünlerini 8-11 Mayıs tarihleri arasında CNR Expo Center’da düzenlenen Sodex fuarında tanıttı. E.C.A.’nın fuarda tanıtılan yüksek teknoloji ürünü York klimalar çevreci özelliği ile dikkat çekiyor. Dicom kombiler ise sessiz çalışması ve yüksek emniyeti ile beznzerlerinden ayrılıyor. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen Confeo Premix yoğunlaşmalı kombiler de yüzde 120’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. Bu akıllı kombi, son 24 saat i çindeki kullanım suyu taleplerini izleyebiliyor ve tüketicilerin kullanım suyu alışkanlıklarına göre sıcak kullanıma hazır bulundurabiliyor. Bunların dışında fuarda sergilenen E.C.A. markalı radyatör, şofben ve kazanlar emniyet özelliğiyle ön plana çıkıyor.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
EnerjiSA’dan 3 yeni hidroelektrik santraliSabancı- Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’ta yapılacak 3 hidroelektrik santralinin yapımı için Andritz VA TECH HYDRO önderliğindeki konsorsiyumu tercih etti. 70 milyon euro değerindeki anlaşma, Ceyhan nehri üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santrallerinin yapımı için ilk adımı oluşturuyor. Sabancı Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, “Santrallerin 2010’da faaliyete başlamasını hedefliyoruz. 2015’e kadar 5000 megavat kapasiteyi devreye alarak pazardaki liderlik hedefimize hızla ilerliyoruz” dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Yüzen Fuar Bluexpo Afrika'ya konut taşıyacakADG Fuarcılık'ın ilkini geçen yıl Karadeniz havzasında 8 limanı ziyaret ederek gerçekleştirdiği yüzen fuar Bluexpo projesi yakaladığı başarının ardından bu yıl 2 gemi olarak 150 firma kapasitesiyle Kuzey Afrika sahillerini ziyaret edecek.
Çok dikkatli su kullanmak gerekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu suyla ilgili açıklama yaptı, "Bu yılki durum geçen yıldan daha kötü. Su kapasitesi bakımından geçen yıla göre daha zor durumdayız. İzmirli hemşehrilerimizin suyu çok dikkatli kullanmaları gerekiyor" dedi.
Sarp'ta yeniden inşaat başlayacakRize İdare Mahkemesi, Sarp Sınır Kapısı inşaatının durdurulması konusunda, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Söz konusu karar, gerekli prosedür tamamlandıktan sonra inşaat çalışmalarının yeniden başlayacağı anlamına geliyor.
Yolu açmak için ne bekleniyorİzmir’in sanayisiyle nakliyesinin kalbi olan Bornova Pınarbaşı’nda yapımı planlanan 25 metre genişliğindeki bulvarın bir an önce açılması isteniyor.
İTO kent logosu tartışma yarattıDünya kenti olmayı hedefleyen İzmir, kurumsal kimliğine ve logosuna kavuşuyor. İzmir Ticaret Odası'nın koordinatörlüğünde, kentin etkin kişi ve kurumlarının görüşü alınarak hazırlanan 10 logo ile 10 slogan halkın seçimine sunuldu.
AVM’ler hastane mi olacak okul mu?Parlak turuncu renkteki küçük dikdörtgen kutuyu merakla açıyoruz. İçinden küçük, çelik bir makas çıkıyor. Üzerinde Antares yazıyor.
Türkiye'nin ibadethaneleriİçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, Türkiye'de yaklaşık 78 bin cami bulunuyor.
'Çim' işkencesiGeçtiğimiz susuz yazda, Başkentlilerin görmeye alıştığı su tankerleri sol şeritteki yerlerini yeniden aldı. Orta refüjlere ekilen çimlerin bilinçsizce seçildiğini ve sulandığını belirten uzmanlar Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir hata yaptığını öne sürdüler.
Yağış arttı ama barajlar yine dolmadıTürkiye'yi bu yaz da su sıkıntısı bekliyor, özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da... Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker uyardı: ''Su dikkatli kullanılmalı, tarla sulamaları gece yapılmalı''.
Sigara yasağı soru işaretleriyle başlayacak19 Mayıs'ta sigara içenler ve içmeyenler için yeni bir dönem başlıyor. Bazı istisnalar dışında tüm kapalı alanlarda, sokak hariç açık alanların özel bölümleri dışında artık sigara içilmeyecek.
Büyükşehir Belediyesi'nden Nazım İmar Planı Açıklamasıİzmir Büyükşehir Belediyesi, İnciraltı’ndaki turizm bölgesi ile ilgili yargı kararının bazı kesimlerce “yanlış yorumlanması” üzerine bir açıklama yaptı.
E-atıklar için dev proje başlatılıyorTüm dünyada giderek büyük bir çevre sorunu haline gelen ve kı-saca "e-atık" diye nitelenen elektnonik eşya atıkları, Türkiye’nin de önemli bir sorunu.
Müteahhitler mi kurtarılıyor?Biri dünkü: “Büyük heyecanla başlanan milyar dolarlık projeler kaynak bulmakta sıkıntı çekerken, bazı firmalar da borçlarını ödemekte zorluğa girdi.
Seba Melikesi Belkıs’ın sarayı bulunduAlman arkeologlar, Etiyopya’da (Eski Habeşistan) Aksum’da efsanevi Seba Melikesi Belkıs’ın sarayının kalıntılarını ortaya çıkarmayı başardı.
Gökova’yı görseler yasayı çıkarmazlardıYaşamının büyük bölümünü Marmaris’in Büyük Okluk Koyu’nda "Kısmetim 2" adlı teknesinde geçiren ünlü denizci Sadun Boro, TBMM’de kabul edilen, hazine ve orman arazilerinin turizme açılmasını öngören yasayı eleştirdi.
Emlakçılar kriz kurbanıİnşaat sektöründe yaşanan kriz, emlakçıları da vurdu. 2005 ve 2006’da altın yıllarını yaşayan emlakçılar, şimdi birer birer kepenk kapatıyor.
Zabıta helikopterle kaçak döküm denetimlerini sürdürüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü Kontrol Noktaları Zabıta Amirliği motorize denetim ekipleri, il sınırları genelinde günün 24 saati kaçak döküm denetimlerini sürdürüyor.
UNESCO; “İstanbul’da tarihi eserler korunuyor!...”UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Bandarin İstanbul'daki tarihi eserlerin korunması konusunda iki yıl öncesine göre önemli aşamalar alındığını belirterek, “Gerek hükümetin gerekse diğer yetkililerin İstanbul'daki eserlerin korunması için takındıkları tutumdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
UNESCO’nun izlenimi bu kez olumluUNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Bandarin, UNESCO’nun daha önceden İstanbul’la ilgili kaygılı olduğunu hatırlatarak, “olumlu gelişmeler” gözlediklerini söyledi.
Araştırma böyle merkezlerde yapılırMerkez Han'da açılan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, 11 bin kitaplık kütüphanesi, araştırmacıılar için kalacak yeriyle Türkiye'de bir ilk.
Konut sektörü umudunu 2009’a bağladıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, “Çok büyük heyecanlarla tadını çıkardığımız konut sektöründeki hareketliliği 2008 yılında görmeyeceğiz, 2009 yılından sonra daha iyi olmasını umacağız” dedi.
Yabancıya mülk satışı mesaisiAnayasa Mahkemesi’nin yabancılara mülk satışına ilişkin yasayı iptalinin ardından hazırlanan Tapu Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısının bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda gündeme gelmesi bekleniyor.
TOKİ’ye imarda sınırsız yetkiİstanbul Ataşehir’de kurulması ve Merkez Bankası ile kamu bankalarını da kapsaması düşünülen ‘finans merkezi’nin imar planı nedeniyle sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yetkisi genişletiliyor.
CHP'de ”İstanbul Çözümbul” toplantısıCumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen "İstanbul Çözümbul" 1'inci Bölge toplantısı tamamlandı.
Ustalar tasarımı konuşacakMimar Zaha Hadid ve Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, İstanbul Modern'deki 'Tasarım Kentleri' sergisi kapsamında yarın saat 19.00'da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bir araya gelecek. (0212 334 73 00) Kültür-Sanat Esendir, Bâbıâlî'yi anlatıyorGazeteci-yazar Halit Esendir, bugün saat 17.30'da Kaynak Kültür Merkezi'nde "Bâbıâlî'nin Meşhurları"nı anlatacak. (0212 519 39 11)
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
'Konutta 2008 kayıp yıl, 2009'dan umutluyuz'Amerika'da geri ödenmeyen mortgage kredilerinin yol açtığı finansal kriz, Türkiye'yi de derinden etkiliyor.
‘Çevre için henüz çok geç değil’‘Küresel Isınma Kurultayı’nın sonuç bildirgesinde Türkiye’nin henüz Kyoto Protokolü’nü imzalamadığı, güneş, rüzgâr ve jeotermal enerji kaynaklarını yeterince değerlendirilemediği belirtildi.
Satışlar durunca çimentocu rotayı Rusya'ya çevirdiİnşaat sektöründe yaşanan duraklamanın ardından geçen yıl yüzde 4 büyüyen çimento sektörü yurtdışına yöneldi. Yılın ilk iki ayında sıfır büyüme gerçekleştiren sektör gözünü Rusya pazarına dikti.
İşyerleri küresel ısınmayı unuttuÇalışanların ofislerde çevreye ne derece duyarlı hareket ettiklerini öğrenmek amacıyla yapılan araştırma, çevre koruma adına evlerinde daha tasarruflu ve bilinçli hareket eden kişilerin, çalıştıkları ofis ortamlarında aynı duyarlılığı göstermediklerini ortaya koydu.
‘Orman katliamı yaşanacak’CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, yasayla birlikte özellikle ülkenin kıyı bölgelerinde “orman katliamı” yaşanabileceğine dikkat çekti.
"Yılların deneyimi" Kaleterasit Yapı Fuarı’nda1968 yılından beri dekoratif hazır renkli dış cephe sıvaları Türk mimar ve mühendisleriyle buluşturan Kaleterasit, Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi 3. Salon 3.001 numaralı standında yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Kaleterasit yeni nesil ürünleri ve binalara değer katan bakış açısıyla büyük ilgi gördü.
Tarih: 12 Mayıs 2008
Zaha Hadid'le tasarımın abc'siDünyanın önde gelen mimarlarından Zaha Hadid ile Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, "Tasarım Kentleri" sergisi kapsamında İstanbul'da buluşuyor.14 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan “Mimarlık ve Tasarım Sohbeti” Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oditoryumu'nda saat 19:00'da başlayacak. Eylül'de Londra Tasarım Müzesi'nde açıkalacak olan Tasarım Kentleri sergisi, dünya tasarım anlayışını değiştiren tasarımcıların yapıtlarını bir araya getirerek, 19. yüzyıl ortalarından günümüze tasarım tarihini yansıtıyor.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir'i zor bir yaz bekliyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, su tasarrufu konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı tüm İzmirliler'e teşekkür ederek, "tasarrufa devam" mesajı verdi. Başkan Kocaoğlu, "İzmir'i zor bir yaz bekliyor" dedi.
Varan 2: İhale bedeli nasıl arttı?Sevgili dostlar, dün size “Türkiye’de ayrımcılık var” feryadıyla günlerdir dolaşan İshak Alaton’a ait Alarko’nun “hızlı tren” ihalesinde “bedeli” nasıl sonradan değiştirttiğini ve Türkiye’yi aldığı milyarlarca dolarlık ihaleye rağmen, nasıl Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde “mahkum ettirdiğini” yazacağımı söylemiş ve “ana tezi aktardıktan sonra” detayları bugüne bırakmıştım.
Zeugma Mozaik Müzesi'nin temeli atıldıGaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılacak olan Zeugma Müzesi'nin temel atma törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Milletvekilleri ve geniş bir davetli katıldı.
Çamlık Tepesi sosyal tesise kavuşuyorYalova Belediyesi kentin her yönüyle bir cazibe merkezi olması için yatırım faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.
Bursaray etabına 100 milyon Euro'luk krediHafif raylı sistemi Uludağ Üniversitesi'ne ulaştıracak Bursaray C etabının inşaatı ve araç alımlarında kullanılacak 100 milyon euro'luk kredi onaylandı.
Tekel’in kültür müzesini de soyduracaklar!Tekel’in Şişli’deki “24 dönümlük son cennet bahçesi” içinde yer alan Likör Fabrikası özel sektöre satıldı. Satış yani özelleştirme; yasaya, kitaba, şekle-şarta uyduruldu. Cinayetti bu! Şehre karşı katliam! İnsana saygısızlık.
Beldelerin kapatılması bence yanlış bir karardıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, akşam yemeğinde bir araya geldiği Yeni Asır Yayın Grubu Başkanı Osman Gençer, gazete yötecileri ve köşe yazarlarına çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Galataport projesine Meclis’ten vize çıktıKamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Karaköy ve Haydarpaşa limanlarını turizm komplekslerine dönüştürecek projelerin önünü açacak şekilde “yap-işlet-devret modeli”nin kapsamını genişleten düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Yasa uyarınca, bundan böyle trafiği yoğun olan karayolu, gar, lojistik merkezi, havaalanı, yük, yolcu, yat limanı ve kompleksleri, sınır kapıları, milli parklar ile haller de “yap-işlet-devret modeli” yle yapılabilecek. Galataport ihalesi, yat limanı ve komplekslerinin yapımı “yap-işlet-devret modeli” kapsamında olmadığı için iptal edilmişti. Karaköy Limanı’nın yıkılarak yerine dev alışveriş merkezleri ile 5 yıldızlı oteller yapılmasını öngören Galataport ihalesini İsrailli işadamı Sami Ofer’in de yer aldığı konsorsiyum kazandı. Kosorsiyum bölgenin 49 yıllığına kiralanması karşılığı 3.8 milyar euro ödeme taahhüdünde bulundu. Ancak ihale hakkında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi daha sonra da ihale iptal edildi. Yasayla artık Galataport projesinin tekrar hayata geçmesinin önü de açılmış oldu. İhalesi iptal edilen Galataport projesine göre Karaköy-Salıpazarı limanı yıkılarak yerine dev alışveriş merkezleri ve 5 yıldızlı oteller inşa edilecekti.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Vatan
İnşaatçının nefesi kesildiSon yıllarda yaşanan büyümenin lokomotifi olan inşaat sektörü hız kesince pek çok projede işler durdu. ABD’de başlayan mortgage krizinin Türkiye’ye yansıması olarak değerlendirilen sektördeki durgunluk müteahhitleri zor duruma soktu.
'Kentin tarihini ayağa kaldırdık'Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kentin tarihini ayağa kaldırdıklarını belirterek, 'Zafer Plaza'dan Ulucami'ye kadar Hanlar Bölgesi`ni açıp, yaşayan müzeyi gün yüzüne çıkaracağız' dedi.
İlk ayda % 70 dolan W Hotel yatırımını iki katına çıkaracakNisan başında Akaretler’de hizmete açılan W Hotel, ilk ayını yüzde 70 dolulukla tamamladı. Yoğun ilgiden çok memnun kalan Starwood Grubu da Türkiye’deki yatırımlarını hızlandırma kararı aldı.
İstanbul Sulukule'yi Sakın VermeBin yıldır Sulukule’de yaşayan Romanların darbuka ve klarnet nağmeleri yerini ölüm sessizliğine bıraktı.
Köprü'yü değil yaşamı destekleyelim“Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu” üçüncü boğaz köprüsü projesine karşı çıkarak toplu taşımayı temel alan bir ulaşım sistemi için yatırım yapılmasını istedi. Platform Sarıyer Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak üçüncü köprünün rant sahiplerine çıkar sağlamak için inşa edilmek istendiğini bildirdi. Basın açıklaması dolayısıyla konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Ulaştırma Anabilim dalında görev yapan Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde 27 Nisan 1995 tarihli açıklamasında “Üçüncü köprü bir cinayettir. Böyle bir teşebbüs İstanbul’un çağdaş kentleşmesi ve şehir içi ulaşım sistemi için ölümcül sonuçlar doğurur.” diyerek köprü inşaatına karşı çıktığını ancak şimdi üçüncü köprüye onay verdiğini belirtti. Prof. Dr. Zerrin Bayraktar üçüncü köprü yapma kararının nedeninin sermaye sahiplerine rant sağlamak olduğunu belirtti.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Özgür Gürleyen
Metrobüs aracı deneme seferini başarıyla tamamladıTopkapı-Avcılar arasında toplu taşıma hizmeti veren Metrobüs sisteminin bir parçası olan ve Hollanda’dan ithal edilen ‘Pheilas’ marka araç, deneme seferini dönüş noktalarında hiçbir sorun yaşamadan tamamladı.
Organik mimariyle tanışma vaktiGökhan Avcıoğlu, projeler arasında süren hayatını İstanbul-New York hattında mekik dokuyarak geçiren, bu arada verdiği dersler için Paris’teki atölyesine uğramayı ihmal etmeyen, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından biri.
Karayolları'nın İstanbul'daki 10 arazisi satışa çıkacakKarayollarındaki projelere işlerlik kazandırmak için kaynak arayışına giren Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'daki 10 arazisini satışa çıkarmayı planlıyor.
Yollar Ulaştırma Bakanlığı'nda birleşiyorUlaştırma Bakanlığı, vatandaşların deniz, hava, kara ve demir yolu ulaşımını karşılaştırarak seçim yapmasına imkan verecek bir portal hazırlıyor. Portaldan; tren, gemi, uçak ve otobüs bileti alınabilecek.
İplikçi Camii yaz-boz olduVakıflar Haftası’nın kutlandığı bu günlerde Konya’nın en önemli vakıf eserlerinden olan İplikçi Camii’nin restorasyonu bir türlü bitirilemedi. İplikçi Cami’nin restorasyonu kemerlerin aslına uygun onarılmaması nedeniyle tekrarlandı.
Bir temel atma töreninin ardındanÖzelleştirilen havalimanları ve terminallerden elde edilen gelirin en az yüzde 15-20’si havacılık sektörünün alt yapısına, insan kaynağına ve araştırma-geliştirmeye ayrılmalı, daha fazla istihdam yaratılmalıdır.
TOKİ'nin İzmir'deki konutları kapışılacakTürkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 57'nci maddesi şöyle diyor: "Devlet şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler."
Taşbaşı: Kültür Mirası Listesi'nden çıkmayızUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan kent, yanlış uygulamalar nedeniyle "riskli kentler" listesine girme tehlikesiyle karşı karşıya.
İzmir, Engelliler için Yaşanabilir Bir Kent OluyorMetro ve Aliağa-Menderes Raylı Sistem projeleri başta olmak üzere, bu dönem gerçekleştirdikleri tüm projelerde engellileri düşündüklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bir de müjde verdi: “Engellilerin yararlanabileceği 320 otobüs yakında hizmete giriyor”.
Binaların ‘enerji yöneticisi” de olacakİnsanoğlu elbirliğiyle dünyanın doğal dengeleri altüst ettikten sonra çareler aramaya başladı. Doğaya daha az zarar veren teknolojiler, uygulamalar, denetimler arttı.
İnşaatçılar fiziksel engelliler için yapılaşmayı tartışacakİnşaatçılar Kentsel Sosyal Sorumluluk Konferansı ile hem çevre dostu hem de fiziksel engellilerin hayatını kolaylaştıran yapılaşmayı masaya yatıracak.
Demir fiyatları arttı müteahhitler kararname değişikliği istediKamudan iş alan müteahhitler, demir fiyatlarındaki artış nedeniyle "mağdur duruma düştüklerini" belirterek, oluşan fiyat farkının yüklenicilere "doğru yansıtılabilmesi" için ilgili kararnamede değişiklik yapılmasını istiyor.
BASF, Türkiye'deki binalara tasarrufu öğretmeye geliyorBASF'ın yapı şirketi Luwoge, neopor kullanarak ürettiği evlerle Almanya'da ısınmada yüzde 95'e kadar tasarruf sağladı. Şirket Türkiye pazarına girmek üzere inşaatçılarla görüşecek.
Sıhhıye Köprüsü Altındaki İşyerleri BoşaltılacakAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, Sıhhıye Köprüsü altında Abdi İpekçi Parkı tarafında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait işyerlerinin boşaltılarak yıkılmasını, endemik özelliğe sahip Sevgi Çiçeği’nin Moganpark’ta özel korumaya alınmasını kararlaştırdı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Seyfi Saltoğlu Başkanlığı’nda yapılan toplantısında, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sıhhıye Köprüsü altı Abdi İpekçi parkı yönündeki işyerlerinin boşaltılması ve boşaltıldıktan sonra yıkılarak belediye hizmet alanı olarak kullanılması yönündeki başkanlık yazısı ele alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda önerge oy çokluğu ile kabul edildi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
Behrampaşa Hanı turizme kazandırılacak1573 yılında Sağır Behrampaşa tarafından yaptırılan Behrampaşa Hanı, butik otele dönüştürülecek.
"Jeotermalden elektrik üreteceğiz"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 2013 yılına kadar jeotermalden yıllık yaklaşık 4.4 milyar kilowatsaat elektrik üretmeyi hedeflediklerini belirterek, böylece her yıl 315 milyon euronun Türkiye’nin cebinde kalacağını söyledi.
Bodrum'da önler dolu arkaya ilerleyinBodrum, güzel. Bodrum’da yaşamak çok güzel. Ama Bodrum, birkaç yıl sonra hâlâ güzel olacak mı? İşte bu konuda Bodrumlunun kuşkuları var.
MÜSİAD: Devlet demire el atmalıMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, demir fiyatlarındaki % 100’lük şok artışlarla darboğaza giren inşaat sektöründeki sıkıntının aşılabilmesi için devletin 2005’te çimento krizindeki tavrı göstererek duruma acilen müdahale etmesi gerektiğini açıkladı.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
GAP yeniden canlanıyorHükümet, Türkiye'nin sulanabilir topraklarının beşte birini oluşturan Güneydoğu bölgesini kapsayan, tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan ve tarım, sanayi, ulaştırma, eğitim, sağlık, kırsal-kentsel alt yapı yatırımlarıyla entegre bir bölgesel kalkınma projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) yeni bir ivme kazandırmaya hazırlanıyor.
Karanlıkta ışık veren boyaIşıkla kendi kendisini temizleyen antibakteriyel boyadan sonra şimdi de, karanlıkta parlayan boya üretildi. Herhangi bir aydınlatma cihazından ya da gün ışığından bünyesine aldığı ışığı karanlıkta geri veren boyaları Türkiye’de ilk defa üreten Aydıntaş şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Orhon, “Boya, doğal ortamdan veya ışık enerjisinden aldığı ışığı karanlıkta veriyor. Işığı, ürünün özelliğine ve ışık miktarına bağlı olarak 1 ile 24 saat arasında geri veren boyanın şarj-deşarj ömrü ise 10 yıl” dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Milyonlarca ağaca ölüm fermanıYasanın veto yiyen ilk haline dayanılarak Sorgun’da yapılan ağaç kesimleri, yeni haliyle Bodrum’un koylarında devam edecek.
Çevre'den turizme 202 hektar ormanÇevre ve Orman Bakanlığı Bodrum, Marmaris, Gökova, Göcek ve Fethiye'deki 202,17 hektarlık orman arazisini 25 turizm tesisi yatırımı için tahsis etmiş.
Mimarlık ve tasarımın büyük randevusuİstanbul Modern Sanat Müzesi'nde ağustos ayına kadar izlenen Tasarım Kentleri sergisi, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak. Küratörlüğünü Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic'in üstlendiği sergide, mimariden endüstiyel ürünlere, mobilyadan grafik tasarıma, modadan otomotive uzanan geniş bir yapıt seçkisi var. Bu kapsamda düzenlenen Mimarlık ve Tasarım Sohbetleri'nin konukları ise, küratör Sudjic ve sergide de projeleri bulunan Irak asıllı İngiliz Zaha Hadid. Tanınmış mimar, bilindiği gibi 'İstanbul Stratejik Planı'nın bir parçası olarak seçilen Kartal Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi'ni de üstlenmiş bulunuyor. 14 Mayıs Çarşamba akşamı yapılacak etkinlik saat 19.00'da başlayacak. Bunu, saat 20.00'de İstanbul Modern'de yapılacak olan kokteyl izleyecek. Bilgi için: 0212 233 2238
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Öncel Öziçer
Trump'a dava açmama sebebi unutkanlık değil, 'rica' çıktı!Doğan'ın Trump Towers Projesi'ne dava açma süresini kaçıran Şehir Plancıları Odası'nın unutkanlıktan değil Oda'nın kurucularından Tavit Köletavitoğlu'nun ricası nedeniyle girişimde geciktiği iddia ediliyor.
TOKİ'den büyük indirimBankaların mevduata verdiği faiz yüzde 14-18, devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık getirisi yüzde 16-19 arasında değişirken Toplu Konut İdaresi (TOKİ), borcunu erken ödeyene yüzde 25 indirim uygulayacak.
Antik tiyatro yeniden doğuyorGecekonduların altında kalan Antik Roma Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı plan ile yeniden hayat bulacak.
Avrupa Yakası'nda iskele savaşlarıBodrum Göltürkbükü'nde iskeleler gündemdeki yerini koruyor. Ünlü işadamı Asım Kocabıyık'ın şikayeti üzerine komşusu Mio Beach Club'un kaçak iskelesi yıkıldı.
2008'de tasarımın 100 atlısıAmerika'nın en çok satan haftalık dergilerinden TIME, 2008 yılının en iyi 100 tasarımını belirledi. Teknoloji, mimari, web sitesi, moda gibi kategorilerde yapılan seçimlerden en ilginçlerini derledik.
AKM'ye geçici ama hüzünlü vedaYıllardan beri Atatürk Kültür Merkezi, sanatseverler için kutsal bir mabet gibiydi. Gelecek sezon AKM yok.
Koruma altındaki kıyılar ‘turizm alanı’ dışındaResmi Gazetenin 13 Mart 2008 tarihli 26815 sayısında yayımlanan kararla ‘Karadeniz sahil yolu’ nedeniyle bozulmayan sahilin bir bölümü koruma altına alınırken tarihi özelliği de olan diğer bölgelerin “Turizm alanları” kapsamı dışında tutulması şaşkınlık yarattı.
Miken Uygarlığı sergilenmeyi bekliyor1960 yılında Bodrum yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında, Miken Uygarlığı'na ait 48 mezarın ve 300'e yakın tarihi eserin gün yüzüne çıkartılmasına karşın, bu eserlerin halen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin deposunda beklediği öğrenildi.
'Statik takviye'diye Boğaz'a kaçak inşaatBoğaz'da 'statik takviye' bahanesiyle kaçak binalar yükseliyor. Son örnek ise, gerekli onay alınmadan Kuruçeşme ve Bebek'te yapılan iki inşaat.
'Kartalite' New York'ta görücüye çıktıKartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, ilçeyi yeniden yapılandırmayı öngören kentsel dönüşüm projesini BM'de değişik ülkelerden gelen onlarca belediye başkanı ve şehir planlama uzmanlarına anlattı.
Maltepe kentsel dönüşümde mutlu sonMaltepe Başıbüyük'te bir süredir gerginliğe sebep olan Kentsel Dönüşüm Projesi için hazırlanan yönetmelik dün toplanan Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi.
İtirazcı Oda'ya 'Trump Towers'a itiraz etme' diye rica gitmişDoğan'ın Trump Towers Projesi'ne dava açma süresini kaçıran Şehir Plancıları Odası'nın unutkanlıktan değil Oda'nın kurucularından Tavit Köletavitoğlu'nun ricası nedeniyle girişimde geciktiği iddia ediliyor.
Gerçek metrobüs deneme sürüşündeİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Topkapı-Avcılar hattında çalıştıracağı 350 kişilik gerçek metrobüs deneme sürüşüne çıktı. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, metrobüslerin hat başlarındaki manevra köprülerinden dönemediği yönündeki haberler üzerine deneme sürüşüne basın mensuplarını da davet etti. Topkapı-Avcılar arasında basın mensuplarıyla birlikte gidip gelen ilk metrobüsün manevra köprülerinden yavaş da olsa rahatlıkla dönebildiği görüldü. Standart uzunlukları 22-24 metre olan metrobüslerin, İstanbul için 26 metre uzunluğunda imal edildiğini söyleyen Mehmet Öztürk şunları söyledi: "Bu araçlarla bir ilki yaşıyoruz. Dizel yakıtla çalışan metrobüsler hibrit teknolojisi sayesinde yakıtı çok ekonomik kullanıyor, yüzde 40'a kadar tasarruf sağlıyor."
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Serkan Akkoç
Ankara Oteli'nde tescil kararı uygulansın ikazıTMOBB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyük Ankara Otelin'de tadilat adı altında, yasal olmayan uygulamalar yapıldığı ve otelin tanınmaz hale geldiği gerekçesi ile açtığı davanın kazanıldığını hatırlattı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yargı kararlarını uygulamasını istedi. Özgönül, yargı kararına ve Çankaya Belediyesi'nin mührüne rağmen Büyük Ankara Oteli'nde çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, "Mahkeme kararı devam ederken yürütmeyi durdurma kararı alınmışken bu işlemlerin devam etmemesi gerekirdi* dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
4 milyar dolara turizm şehri kuruyor, 9 otel daha yapacakForbes’ın ‘dolar milyarderleri’ sıralamasında adı geçen Türk zenginlerden biri de Ağaoğlu grubunun patronu Ali Ağaoğlu. Türkiye listesinde 1.4 milyar dolarlık servetiyle 19’uncu sırada yer alıyor.
Tedbir diyen Büyükşehir 4 milyon çiçek dikecekBüyükşehir Belediye Meclisi, bu yaz mevsiminde susuzluk tehlikesine karşı tasarruf tedbirlerinin devam etmesini kararlaştırırken, Büyükşehir Belediyesi Ankara'nın çeşitli yerlerine sezon boyunca 4 milyon çiçek dikileceğini açıkladı.
Eski Yunan konağı kültür evi olacakUşak’ta, Yunanlılar’ın işgal yıllarında ikinci katını hastane olarak kullandığı Tekeşoğlu Hacı Abdulkadir Konağı’nı İl Özel İdare Müdürlüğü restore ederek kültür evine dönüştürecek.
Rumeli Hisarı ihaleye çıktıRestorasyon için kapatılan Rumeli Hisarı, çalışmalar Anıtlar Kurumu’na takılınca yeniden ihaleye çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, sözkonusu projelerin kurul onayından geçmesi halinde bile bu yıl başlanamayacağını gözönüne alarak, Rumelihisarı’nı 1 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında etkinliklere tahsis edecek. İhale, 16 Mayıs’ta DÖSİM İstanbul İşletme Müdürlüğü’nde yapılacak" dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Muharrem Aydın
Kiliseler camiye dönüşecekAvrupa'nın göbeğinde, Belçika'da, cemaati azalan kiliseler, camiye dönüştürülecek.
Tarihe inşaata UNESCO freniDanıştay’ın iki aydır uygulanmayan, Four Seasons Otel’in tarihi kalıntılar üzerinde sürdürdüğü ek otel inşaatını durdurma kararı, UNESCO heyetinin inceleme yapacağı günün sabahında uygulandı.
Konak’ta görüntü kirliliğine badanaKonak Belediyesi, ilçe sınırları dahilindeki mezarlıkları, şehitlikleri, istinat duvarlarını, okulların ve eski binaların dış cephelerini kireçliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, işe Cici Park, Varyant, Üçyol, Yeşildere, Gürçeşme, Gültepe-Çamlık ve Eskiizmir bölgelerinden başladı. Görüntü kirliliği oluşturan binalar beyaza boyanıyor. Daha sonra Mimkent’e girileceği, Buca Köprüsü’ne de badana yapılacağı, çalışmalar için 20 ton kireç kullanılacağı bildirildi.
Tarih: 12 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
An­tik ken­te ocak dar­be­siCHP İz­mir Mil­let­ve­ki­li Ah­met Er­sin, or­ga­nik ta­rı­mın ya­pıl­dı­ğı Öz­de­re Bel­de­si’nde­ki Kla­ros An­tik Ken­ti yakınlarında taş oca­ğı ku­rul­mak is­ten­me­si­ni Tür­ki­ye Bü­yük Mil­let Mec­li­si gün­de­mi­ne ta­şı­dı.
İznik türbeleri, restore edilecekBursa'nın İznik ilçesinde bulunan Osmanlı döneminden kalma, başta Çandarlı ailesine ait tarihi türbeler restore edilerek günyüzüne çıkarılacak.
"İnşaat sektörü darboğaza sürüklendi"MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı Zeki Kaldırım, demir fiyatlarındaki yüzde 100'lük fiyat artışının, Türkiye'nin büyüme hızına büyük katkısı olan inşaat sektörünü darboğaza sürüklediğini söyledi.
Ankara yollarına sessiz asfalt geliyorAnkara Büyükşehir Belediyesi BELKO Genel Müdürü Celalettin Kaygusuz, Ankara'da asfalt sezonunun başladığını söyledi ve bu yıl Ankara'ya 3 milyon 370 bin ton asfalt serimi yapılacağını söyledi.
Kültürün gücü mü, gücün kültürü mü?İnsan toplulukları, tarih sahnesinde milletten devlete ve devletten medeniyete doğru gelişerek arz-ı endam ederken, altını çizdikleri kültürel yekûnları ile bir değer oluştururlar.
‘Van Gölü’nü Yaşatalım’Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), bilinçsiz yapılaşma ve kontrolsüz atıklarla ekosistemi tehlikeye giren Van Gölü’nün temizlenmesi için kampanya başlattı.
Sulukule’de insanlık skandalıİstanbul’un 1000 yıllık Roman mahallesi Sulukule’de yaşanan “kültürel kent soykırım” yıkımlarına, “TC Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı”nın “Durun” anlamına gelen uyarılarına rağmen devam edildiği ortaya çıktı.
Türkiye'den İki Üniversite Kütüphanesi Avrupa Kütüphaneler Birliği Mimari Grubu Tarafından Hazırlanan KitaptaLIBER (Avrupa Kütüphaneler Birliği) Mimari Grubu tarafından hazırlanan ve 8-12 Nisan 2008 tarihleri arasında Macaristan'da gerçekleştirilen toplantı sonucunda basılan "Bilding on Experience - Learnning from the Past to Plan for the Future" kitabına Avrupa'da son yıllarda yapılan seçilmiş 27 kütüphane ile beraber Türkiye'den İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Süleyman Demirel Üniversitesi kütüphaneleri de yer alıyor.
İshak Alaton’a açık mektup; yemezler!Son günlerde gazetelerde okuyorsunuz; Alarko Holding’in patronu İshak Alaton, gazetecilere açıklamalarda bulunuyor ve ısrarla bir “detayın altını” çiziyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.