Haberler

15 Mayıs 2008, Perşembe

Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"İstanbul Modern’in Londra Tasarım Müzesi ile iş birliği içinde ve VitrA’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi kapsamında düzenlenen Tasarım Sohbetleri’nin ilkinde, serginin küratörü ve Londra Tasarım Müzesi Müdürü Deyan Sudjic ve ünlü mimar Zaha Hadid bir araya geldi. Sudjic, mimara çocukluğunu, yetiştiği ortamdaki kültürü, onu bugünkü konumuna getiren etkenleri, ofisini, projelerini, öğrencilerini ve tasarıma yaklaşımını içeren sorular yöneltti. Haberin Devamı
Sulukule''ye UNESCO vizesi Kadir Topbaş''ı rahatlattıSulukule''ye UNESCO vizesi Kadir Topbaş''ı rahatlattıSulukule''de gerçekleşen yıkımlar dolayısıyla eleştirilerin hedefi olan Kadir Topbaş, UNESCO''nun ''Kentsel Dönüşüm ve Yenileme'' çalışmalarını ''demokratik'' olarak nitelemesi üzerine rahat bir nefes aldı.
Mutfak dolabına 10 milyon Euro yatırdıMutfak dolabına 10 milyon Euro yatırdıYapı sektöründe Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, Kalecolor, RocaKale ve Kaledekor gibi markalara sahip Kale Grubu, Kaleplus markası ile mutfak mobilyaları sektörüne de girdi.
İhalesi tamamlanan Mecidiyeköy hattı 210 günde hazır olacakİhalesi tamamlanan Mecidiyeköy hattı 210 günde hazır olacakİstanbul''da vatandaşı çileden çıkaran trafik sorununa çözüm bulmak ve toplu taşımaya teşvik amacıyla kurulan metrobüs sistemini Mecidiyeköy''e uzatmak için yapılan ihale tamamlandı.
''Kağıthane dönüşümünde gecekondulara biz talibiz''''Kağıthane dönüşümünde gecekondulara biz talibiz''Demir-çelik sektörünün köklü firmalarından Efesan Grubu''nun kurduğu Efektif Gayrimenkul, ilk projesi Blox Haliç''i gerçekleştirdiği Kağıthane''de yeni yatırımlar peşinde.
Brooklyn Köprüsü 125 yaşına bastıBrooklyn Köprüsü 125 yaşına bastıABD''nin New York kentinin simgelerinden ünlü Brooklyn Köprüsü''nün açılışının 125''inci yılı törenlerle kutlanacak. 22 Mayıs''ta başlayacak ve 5 gün sürecek program çerçevesinde, köprü ışıklandırılacak, konserler, paneller, film gösterileri ve eğlenceler düzenlenecek. Kutlamanın ilk günü, Brooklyn Filarmoni Orkestrasının konseriyle başlayacak ve havai fişek gösterileriyle devam edecek. Ülkenin en eski köprülerinden biri olan Brooklyn Köprüsü, New York kentinin iki önemli bölgesi olan Brooklyn ve Manhattan''ı birbirine bağlıyor.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Nedir Bu TAKS - KAKS?Nedir Bu TAKS - KAKS?Son 5 yıllık süreç içinde hızlı bir gelişim gösteren gayrimenkul sektörünün de etkisiyle günlük basında daha sık yer almaya başlayan haberlerde karşılaştığımız kimi terimler, gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektöründeki çoğu uzmana tanıdık gelse de pek çok kişi için hala bir soru işareti. İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle kamu arazilerinin satışı ve kentsel dönüşüm haberlerinde bahsi geçen bu terimler ile gerekçelendirilen uygulamaların daha iyi anlaşılabilmesi adına ilgili mevzuat, yönetmelik ve akademik yayınları araştırdık.
Türk yatırımcı çivi çakmadı, Kuzey Kıbrıs''taki araziler yabancıya kaldıTürk yatırımcı çivi çakmadı, Kuzey Kıbrıs''taki araziler yabancıya kaldıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nin (KKTC) Bafra''da 2003''te yaptığı arazi tahsisleri çivi bile çakmayan yatırımcılar yüzünden tehlikeye girdi.
Kanuni''nin Hatay''daki 455 yıllık külliyesi restore ediliyorKanuni''nin Hatay''daki 455 yıllık külliyesi restore ediliyorKanuni Sultan Süleyman’ın, 1553 Mısır seferi sırasında Hatay’ın Belen İlçesinde yaptırdığı ve kendi adını verdiği külliye aslına uygun restore ediliyor.
Dikmen’de İstinat Duvarı Çöken Apartman…Dikmen’de İstinat Duvarı Çöken Apartman…Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bazı basın yayın organlarında Büyükşehir Belediyesi’ni suçlar nitelikte yer alan Dikmen Gökkuşağı Caddesi 39 numaralı apartmanın istinat duvarının çökmesine ilişkin haberlerle ilgili açıklama yaptılar.
İstanbul Modern, 18 Mayıs''ta Gece Yarısına Dek Ücretsizİstanbul Modern, 18 Mayıs''ta Gece Yarısına Dek Ücretsizİstanbul Modern Sanat Müzesi, Müzeler Haftası kapsamında, 18 Mayıs tarihinde gece saat 23.00’e dek ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor.
Güneş NilüferleriGüneş NilüferleriMimarlık, iç mekan tasarımı, endüstriyel ürün, moda ve grafik tasarımı alanlarında yenilikçi tasarımların değerlendirildiği “IDA - Uluslararası Tasarım Ödülleri 2008”in bu seneki yarışması “Kara ve Su” sonuçlandı. İskoçya, Glasgow’dan ZM Architecture’ın “Güneş Nilüferleri” projesi, “Su” dalında birinci seçildi.
Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesiCumhuriyet tarihinin en büyük müzesiGaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesinin temelini atıyor. Eski Tekel binası olarak kullanılan 45 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak müzenin temelinin 8 Mayıs 2008 tarihinde atıldığı belirtildi.
Tarihi eserler üzerine kurulan evler yıkılmıyorTarihi eserler üzerine kurulan evler yıkılmıyorBodrum''da Karya Uygarlığı''na ait 3500 yıllık kaya mezarları üzerine inşa edilen lüks villalar ''ruhsatlı'' oldukları gerekçesiyle yerinde kalıyor. Kaçak havuz ise kaldırılıyor.
İlk borsanın kurulduğu yer: Aizanoi antik kentiİlk borsanın kurulduğu yer: Aizanoi antik kentiKütahya''nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve ''''İkinci Efes'''' olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti, sahip olduğu değerlerle Anadolu tarihini günümüze yansıtan en önemli merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor.
Velux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı''na Damgasını VurduVelux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı''na Damgasını VurduVelux, Yapı İstanbul Fuarı''nda, sadece "çatı penceresi" kategorisini temsil eden tek firma olmanın haklı gururunu taşıdı.
Binalarda Enerji Kimliği Zorunlu OluyorBinalarda Enerji Kimliği Zorunlu Oluyor"Enerji Kimlik Belgesi" ile artık binanın aydınlatma, ısıtma ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini ve yalıtım durumunu önceden bilmek mümkün olacak.
Ulaşımı Sürdürülebilir YapmakUlaşımı Sürdürülebilir YapmakKaçınılmaz iklim değişikliğinin önlemek için ulaşımın sürdürülebilir yöntemlerini geliştirsek bile, bu konudaki teknolojik ilerlemeler bize yardım etmek için henüz yeterli değil. Dünya nüfusu hem topluca (kamu, özel sektör), hem de bireysel olarak kullanılacak ulaşım yöntemini seçme konusunda davranışlarını değiştirmeli. Bu mesaj Kalifoniya Üniversitesi Berkeley Çevre Tasarımı Koleji (CED) ve Toyota tarafından düzenlenen sürdürülebilir ulaşım sistemleri üzerine bir konferanstan çıktı.
Akın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiAkın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiÜç yılda bir düzenlenen Euroshop Fuarı sektördeki son gelişmelerin ve açılımların sunulduğu bir etkinlik olması ile biliniyor.
Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıDelft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıHollanda’nın en büyük mimarlık okulu Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binası 13 Mayıs 2008 Salı sabahı başlayan yangın sonucu tamamen kullanılamaz hale geldi ve birkaç saat sonrada yıkıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Koza Han her şeye rağmen görevini yaptı!Haftalar öncesinde konuşmaya başladık, dünü tam bir kâbus şeklinde geçirdik, en azından eşi bulunmaz bir reklam oldu dünyaya tesellisinin ardına sığınıp bugüne gelebildik.
Çin''deki deprem bizde olsaydı?Çin''de yaşanan 7.9 büyüklüğündeki deprem bir kez daha dikkatleri olası Marmara depremine çevirdi. Uzmanlar, Çin''deki depremin Türkiye''de olası bir depremi tetiklemeyeceğinin altını çizdi...
Çeşme''ye 7 yıldızlı otelParanın önemli olmadığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, "Uygun araziyi bulduktan sonra inşaata başlayacağız" dedi.
Tarkan''dan Hasankeyf sözüBatman''ın Hasankeyf ilçesindeki Doğa Derneği ofisinin açılışına katılan şarkıcı Tarkan Tevetoğlu, ''''Hasankeyf Yok Olmasın'''' kampanyası kapsamında hazırlanan deklarasyonu okudu.
İşyerleri sigara yasağına hazırlanıyorSigara yasağı ile birkaç gün sonra özellikle iş dünyasında yeni bir sayfa açılacak. Sigara işe alım kriterlerinden biri haline geliyor. Şirketler çalışanlarını sigarayı bırakmaya yönlendiriyor.
''Yıkmayın, heyelanı önleyin''Evleri kamulaştırılan, Uzundere''de inşa edilen konutlara taşınmaları öngörülen vatandaşlar, yaptıkları basın açıklamasında, borçlanmak istemediklerini ifade ettiler.
Arçelik ve Beko''yu Turquality büyütecekArçelik A.Ş, Beko ve 2002''de bünyesine kattığı Blomberg markasıyla Turquality Destek Programı kapsamına alındı.
Trabzon Limanı transit ticaretin merkezi olacakİran Ulaştırma Bakan Yardımcısı Bokharaei, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak''ı ziyaret etti.
Topbaş, UNESCO''nun raporundan umutluİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNESCO heyetinin İstanbul raporunun olumlu çıkacağını düşündüğünü söyledi.
Gaziantep kültür başkenti olma yolundaÇok değil, 10-15 yıl öncesinin baklava, fıstık, lahmacunla anılan kenti Gaziantep, 100 bini aşkın kişiye istihdam olanağı sağlayan bir sanayi kenti uvnanına şimdi yeni bir unvan daha kazandırma mücadelesi veriyor.
Aliağa’ya termik santral mahkemelikİzmir’deki meslek odaları, Aliağa’da kurulması için çalışmalara başlanan termik santral lisansının iptali için mahkemeye başvurdu.
Çin''i Rüşvet YıktıÇin’in güneybatısını yerle bir eden 7.9’luk depremin yarattığı geniş çaplı yıkımda inşaat sektöründeki rüşvetin etkili olduğu ortaya çıktı. Okul ve işin en yoğun olduğu saatte meydana gelen depremde onlarca yurt, okul binası yıkılmış, binlerce öğrenci enkaz altında kalmıştı. Siçuyan’da 20 bini aşkın kişinin öldüğü, 26 bin kişinin halen göçük altında bulunduğu ve 14 bin kişinin ise kayıp olduğu depremin ardından açıklama yapan Büyük Çin İnşaat Grubu’nun Genel Müdürü Ashley Howlett, “Rüşvet, deprem yıkımında büyük etmen. Müteahhitler yetkililere rüşvetler vererek ülkedeki fabrika, hastane okul ve konutların da aralarında bulunduğu kamu binalarının inşaatları için onay aldılar” dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
DTP’den Hasankeyf için araştırma önergesiDTP, Ilısu barajının tamamlanmasının ardından tarihi Hasankeyf’in zarar göreceği gerekçesiyle Meclis Araştırması açılmasını istedi.
UNESCO Ankara ’yı görse ‘Eyvah’ derTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Özgönül, ''İstanbul’da olumlu gelişmeler yaşanmış'' düşüncesinde olan UNESCO heyetinin, "UNESCO Ankara’yı görse ‘Eyvah’ der. Ankara her şeyiyle sınıfta kalır" dedi.
Gül’den ‘Turizm Kanunu’na onayCumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. Yeni Kanuna göre, orman sayılan yerler, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilecek. Hazine’ye ait yerler ise Maliye Bakanlığınca, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edilecek. Hazine adına tescili yapılmamış, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerle, kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescili, talep tarihinden başlayarak en geç 1 ay içinde tamamlanacak.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
TOKİ: Hedef 500 bin konuta ulaşmakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2003 yılından bu yana 176 bin konut yaptırdıklarını, bu rakamın bu yıl sonu itibariyle 200 bini aşacağını, hedeflerinin de 500 bin konuta ulaşmak olduğunu bildirdi. Bayraktar, Seyhan Kültür Merkezinde toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Adana''da bin 529 konut, 7 ilkokul, bir tane de 400 yataklı hastane yaptıklarını söyledi. Bayraktar "2003 yılından bu yana 81 ilde 176 bin konut yaptık. Bu çerçevede hedefimiz 500 bin konuta ulaşmak" dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Ormanlar turizme feda olsun!Orman yasasına Gül''den onay. Gül’ün onayladığı ‘Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’a göre, orman sayılan alanlar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nca turizme açılabilecek.
"2010''a İstanbul''u boyayalım"Boya sanayicileri, 2010 yılı için Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul''u boyamaya talip oldu. İBB ile görüşmeleri sürdüren Boya Sanayicileri Derneği, şehirdeki tüm binaların dış cephelerini boyamak istiyor.
"Mimar Sinan''a karşı saygısızlık yapamayız"Başkan Kadir Topbaş, Haliç''e yapılacak metro köprüsünün Süleymaniye Camisi''nin görüntüsünü bozmayacak şekilde yapılacağını söyledi.
Şanlıurfa''da 12 bin yıllık domuz heykeliTarihi M.Ö. 9 bin yıllarına uzanan Neolitik Çağ''dan kalma, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar, dikili taşlar ve üzerinde kabartmalı yabani hayvan ve bitki figürlerinin bulunduğu Şanlıurfa''daki Göbeklitepe''de yeni bulgulara ulaşıldı. Günyüzüne çıkarılan en büyük tapınma alanını barındıran ve Prof. Dr. Klaus Schmidt ile eşi Çiğdem Köksal Schmidt ve 60 kişilik ekip tarafından yapılan kazılarda ilk defa tapınak tabanına inildi. Prof. Dr. Schmidt, "Kazılar sonucunda ilk defa 2 yaban domuzu heykeli bulduk. Tapınak yapımında hiçbir metal kullanılmamış. Yağmalanmamış ve üstü kapatılarak bırakılmış. Üstü kazılara kadar hiç açılmamış. Şimdi bizi sırlar bekliyor" diye konuştu.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Yaşar Özay
İstanbul’a ’cigar cafe’ lazım19 Mayıs’ta kamu binalarında ve işyerlerinde sigara yasağı başlıyor, buralarda özel oluşturulan kapalı alanlarda bile sigara içilemeyecek.
Gökçek, ''Özelleştirme parasını vermem'' dedi ''Hacizle alırız'' yanıtı aldıDoğalgaz AŞ''yi 1.6 milyar $''a özelleştiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, BOTAŞ ve Hazine''ye olan borçlarını şimdilik ödemeyi düşünmediğini söyledi.
Belediye gelirleri tasarısı değişiyor işgal vergisi gidiyorAnkara yerel seçimler öncesinde belediye gelirlerini artırmak için hazırlanan tasarıdan vatandaşa yük getirecek işgal vergisi gibi düzenlemeler çıkarılıyor.
Karayolları Bölge Müdürü Yıldız: Köprü standartlara uygun, gazete haberleri gerçeği yansıtmıyorKarayolları 12. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız, Olimpiyat Köprüsü''nün gabarisinin yetersiz olduğuna dair haberleri yalanlayarak, "Köprünün bizimle alakası yok ama standartlara da uygundur. Hatta 1.5 metre de yüksek yapılmıştır." dedi.
Kültür Başkenti''nde 2. el tramvaylar kullanılıyor2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''un en büyük problemlerinden biri olan trafik sorunu her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İstanbullular araç yetersizliği sebebiyle metro, tramvay ve otobüslerde her gün balık istifi seyahat ediyor.
İzmir’e ikiz kuleAlsancak''la Bayraklı arasındaki gökdelenler bölgesine yıl sonuna kadar en az 25 katlı iki kulenin temeli atılacak. Orta üst gelir grubu için 180 konut ve ofisin yer alacağı kulelerin arasında, köprülerle girilen, ortasından nehir akan bir alışveriş merkezi yer alacak. Yaklaşık 150 milyon dolarlık projeyi uygulayacak olan İş Gayrimenkul Ortaklığı Genel Müdürü Turgay Tanes, inşaatın 2011’e kadar biteceğini söyledi. Tanes, “İzmir’e çok inanıyoruz. 10 yıl sonraki İzmir bugünden tahmin edemeyeceğiniz kadar farklı olacak” dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Four Seasons’a ikinci durdurmaBizans kalıntıları üzerine inşaat yapan Four Seasons Oteli’ne Danıştay’ın ardından bir yürütmeyi durdurma kararı da İstanbul 1. No’lu İdare Mahkemesi’nden geldi.
Rixos’un önünü açan onayCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hazine ve orman arazilerini turizme açan yasayı onayladı. Böylece Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile tanınan Rixos otelleri sahibi Fettah Tamince’ye ait Lara Kent Parkı dahil, Anayasa Mahkemesi’-nin kararı nedeniyle izinleri iptal edilen 53 tahsisin de önü açıldı. Yasaya göre, Hazine’ye ait olan yerler ile orman sayılan alanlar turizme açılabilecek. Bir hektar için 24 bin YTL ödeyen turizm yatırımcısı istediği kadar ağaç kesebilecek. Turizme tahsis edilecek alanlar ise toplam orman sayılan yerlerin binde 5’i olarak belirlendi.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Hazine arazileri emlak fuarında görücüye çıktıAntalya Defterdarı Hidayet Mat, Antalya’da düzenlenen 2. Uluslararası Gayrimenkul Yatırım, İşletme ve Finans Hizmetleri Fuarı’na Defterdarlık olarak katıldıklarını ve katılımcılara Hazine arazilerinin satışı hakkında bilgi verdiklerini bildirdi. Akdeniz Hizmet Arenası 2008. 2. Uluslararası Gayrimenkul Yatırım, İşletme ve Finans Hizmetleri Fuarı’nın, 8-11 Mayıs tarihleri arasında Antalya EXPO Center’da gerçekleştirildiğini hatırlatan Hidayet Mat, fuardaki Defterdarlık standında Defterdarlık görevlilerinin yatırımcılara bu ay Antalya Merkez, Kaş, Kalkan ve Kemer’de yapılacak taşınmaz satış ihaleleri hakkında ayrıntılı bilgi verildiğini belirtti. Mat, “Atıl olan taşınmazları verimli bir biçimde değerlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.
Tarih: 15 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Demirdeki fiyat artışı müteahhitleri batıracakTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, demir zamlarının müteahhitleri batıracağını ve işlerin yarım kalacağını söyledi.
''Çimentodaki zamlar seramikte olmaz''İnşaat sektöründe geçen yıl başlayan durgunluk artarak devam ediyor. AK Parti hakkında açılan kapatma davası ve küresel kriz sektördeki sıkıntıları daha da büyüttü.
‘Bitmiş evlerin satışında büyük sıkıntı var’İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akdoğan, inşaat sektöründe, tamamlanmış olan projelerin satışı konusunda müteahhitlerin büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.
Türkiye''nin yeni hedefi ''Expo Zaragoza 2008''Türkiye, İspanya''nın Zaragoza kentinde 14 Haziran-14 Eylül arasında düzenlenecek olan ve üç ay boyunca 6 bin kültürel aktivitenin yapılması beklenen, ''Su ve Sürdürülebilir Kalkınma - Expo Zaragoza 2008'' için hazırlıklarını sürdürüyor.
Enka İnşaat, Rusya''da doğal gaz santrali kuracakAçıklamada, toplam sözleşme bedeli 329 milyon euro olacak santralin, Rusya Federasyonu''nun Perm Bölgesindeki Yajva''da kurulacağı ve 2011 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacağı kaydedildi.
Marmaris’te ağaç katliamıÇetibeli Köyü Muhtarlığı ve bazı yurttaşların katliamı durdurma çalışmaları sonuçsuz kaldı. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bazı yerlerde bu ağaçları kesmek zorunda kaldıklarını söylediler.
UNESCO’nun İstanbul ‘ödün’leriBursa’daki Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, belediyelerin kültür mirasından da “sorumlu” olduklarını; bu nedenle TKB’den “memnun” olduğunu söylüyor.
Araziler Kuveyt’in emrindeCHP milletvekili Topuz, Maliye’nin TOKİ’ye bedelsiz devrettiği kamu taşınmazları üzerinde Kuveyt Yatırım İdaresi’nin karar ve yetki sahibi olduğunu bildirdi.
İşadamı, ''VIP'' metro istiyor!Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da bir işadamı, trafik sıkışıklığını hafifletmek için ilginç bir öneride bulundu, VIP metro sistemi! İşadamı, alışılmış olan trenlere VIP vagonların ilave edilmesini ve bu ekstra vagonların da daha konforlu koltuklarla ve zengin bir büfeyle donatılmasını öneriyor. Bu tarz rahat bir yolculuğun ‘hak’ları olduğunu söyleyen işadamı, bunun için ayda 100-150 euro ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. İşadamı, bu para ile, emekli ve özürlüler için ‘bedava metro’ yaratılacağını savunuyor.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Klaros''ta talan başlıyorAntik dünyanın en büyük üç kehanet merkezinden biri olan, İzmir’in Menderes ilçesi Özdere beldesine bağlı Ahmetbeyli köyü sınırları içindeki üç bin yıllık Klaros Apollon Tapınağı’nın yanıbaşında taşocağı açılması girişimine tepki yağıyor.
''Doğa madenciliğe kurban ediliyor''"Nükleer santralların ülkemiz için bir tehdit olduğunu düşünüyor, bu santralların kurulmasını önlemek amacıyla mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz."
Ege kıyılarına santral tehdidiİzmir’in Aliağa ilçesinin Çakmaklı köyünde ENKA Holding tarafından yapılmak istenen termik santrala karşı tepkiler sürüyor.
İzmir ne yapmalı?Manisa’yı geçeli 20 dakika oldu. Birazdan Körfez görünecek, Bornova’ya doğru ağır ağır ineceğim. Çok seviyorum bu manzarayı.
Müteahhitler iflasa gidiyorKarayolları’ndan, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve diğer devlet dairelerinden döviz cinsinden yol ve inşaat ihalesi alan müteahhitlerle başta TOKİ olmak üzere, kamu kurumlarından anahtar teslimi ve diğer sistemle inşaat ihalesi alanlar sıkıntılı günler geçiriyor.
Turizm bölgelerinde inşaat yasağı başlıyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla her yıl turizm bölgelerinde uygulanan inşaat yasağı 15 Mayıs’tan itibaren başlıyor. Türkiye’de turizm sektörünün yoğun olduğu il, ilçe ve beldelerde ses, görüntü ve çevre kirliliği nedeniyle her yıl uygulanan inşaat yasağı 15 Mayıs 31 Ekim tarihleri arasında geçerli olmak koşuluyla başlıyor. Yasağa uymayanlar hakkında belediyeler tarafından cezai işlem uygulanacak. Ancak bu yasağı her yıl olduğu gibi en çok belediyeler deliyor. Antalya’da geçtiğimiz yıl sezon sonuna kadar devam eden yol ve kavşak inşaatları bu yıl da devam ediyor.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Marka City için geri sayımBeylikdüzü''nde yapımı tamamlanan Marka City''nin açılışı için geri sayım başladı. İnşaatına 2006 yılında hız verilen ve toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Marka City, 17 Mayıs Cumartesi günü açılacak. Yatırım maliyeti 80 milyon doları bulan Marka City, farklı hizmet anlayışı ve konseptiyle bölgesinde rekabetçi olmayı hedefliyor. Toplam 70 mağazanın yer aldığı ve 600 kişiye istihdam imkanı sağlayan Marka City, diğer AVM''lerden farklı olarak saat 8:30''da güne merhaba diyecek.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kent ve iktidarların meydan korkusuNeredeyse tüm kentlerimizde meydan sorunları yaşıyoruz; ya kentin meydanı hiç olmadığından, ya kent meydanı sorunlu olduğundan ya da bizim meydanı düzenleme ve kullanma biçimimiz sorun yarattığından…
İstanbul''da 200 AVM de iş yaparOrka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Ernest Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş''ın başlattığı, ''alışveriş merkezlerinden (AVM) kriz çıkacağı'' tartışmasında seçilen yöntemin sektöre zarar verdiğini söyledi.
Orta sınıfın alışveriş kültürü gelişiyorUrban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı Haluk Sur, bin kişi başına düşen AVM metrekaresi açısından bakıldığında İstanbul''da yeni AVM yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
‘Bu teşvik mahkemelik olur’58 ormanlık alanı turizme açan düzenlemeye turizmcilerden de tepki var. TÜRSAB Başkanı: Düzenleme Anayasa Mahkemesi’ne gider. Otelciler Federasyonu Başkanı: Antalya’da yeni yatağa ihtiyaç yok.
Armani ve Versace Türkiye''de otel peşindeDaha önce Dubili Emaar şirketyile Türkiye''de otel yapacağını duyuran Armani''den sonra moda dünyasının ünlü markalarından Versace de gözünü İstanbul''a çevirdi. 6-9 Mayıs tarihleri arasında Dubai''de yapılan Arabian Travel Market 2008''e katılan Versace''nin yetkilileri, grubun ikinci otelini Dubai''ye yaptığını belirterek, 10 yılda hedeflerinin 15 otele ulaşmak olduğunu söyledi.
Karim Rashid Evteks''e GelecekDünya ev tekstiline yön veren Karim Rashid, Gunnar Frank, Inkrit Berbee, Hiroko Machida gibi ünlü tasarımcıları ağırlayacak Evteks, 21-25 Mayıs’ta İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde kapılarını açıyor. 2009 yılı ev tekstili trend temaları, 4 ana başlıkta belirlendi: Haute Couture, Crazy Couture, Classic Couture ve Eco Couture. Özellikle ‘yeşil’ düşünenlerin favorisi olacak Eco Couture, eko-lüksü temsil ediyor. Evteks 2008’de, 552 m2’lik özel bir “Trend Alanı” oluşturulacak. Evteks Fuarı’nı değerlendiren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, “2007’de 2,8 milyar dolara ulaşan ev tekstili ihracatımızı artırmamız gerekiyor. Bunun için hedefimiz ülkemizi dünya ev tekstili moda ve trendlerinin belirlendiği moda merkezlerinden biri yapmaktır” dedi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Hasankeyf kazı problemi belirlendiBatman''ın Hasankeyf İlçesi ören yerinde bu yıl Prof.Dr. Abdusselam Uluçam başkanlığında yapılacak kazı çalışması programı belirlendi.
Beşiktaş’ta tarihi duvar yıkıldıİstanbul Beşiktaş’ta restore edilerek otel yapılması planlanan tarihi tütün deposunun korunması gereken dış duvarı yıkıldı. “Kültür varlığı” olarak tescil edilen duvarın yıkılması üzerine, Mimarlar Odası suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Metrobüs Mecidiyeköy’e uzanıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı-Avcılar arasında her gün 225 bin yolcu taşıyan metrobüs hattının Mecidiyeköy’e uzatılması için KDV hariç 115 milyon YTL harcayacak.
Akçay''daki Son Alt Geçide "Son Rötuş"Gaziemir ve Sarnıç karayolu alt geçitlerini hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, iki şeritli yan yol formülü ile inşaatı süren ESBAŞ alt geçidindeki trafik yükünü de hafifletti.
Göcek''te miyiz yoksa İsviçre''de mi?Aynı zamanda Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) yönetim kurulu üyesi olan Aldo Kaslowski Van Gölü''nde Akdamar Adası''dan karaya doğru yol olan teknede otururken, yanına armatör ve TURMEPA Başkanı Eşref Cerrahoğlu yaklaştı.
Çin kadar uzakİstanbul’un canı o kadar tatlı ki... Taa Çin’de deprem oluyor, bizimkiler hemen acaba İstanbul’u etkiler mi diye telâşa kapılıyor.
Boğaz''da kaçak inşaat çalışmaları sürüyorBoğaz''da 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan proje onaylatılarak yapılması gereken inşaatların devam ettiği bildirildi. Kuruçeşme Eski Tramvay caddesindeki metruk yapının yıkılarak yerine inşa edilen çelik konstrüksiyon binadaki çalışmalara hukuki müdahalede bulunulmaması dikkat çekti. Ayrıca, Bebek''te bulunan ve eski Maksim Gazinosu''nun yerine yapılan çelik konstrüksiyon inşaatın durdurulduğuna dair yazılı açıklamanın yapılmasına rağmen inşaatın devam ettiği bildirildi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mustafa Kaya
Demirdeki fiyat artış inşaatı vurduEge-Koop Genel Başkanı Aslan, "Bu yükselişler müteahhide ''Demirden çal'' demekten farksız" dedi. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, daha 1.5 ay öncesine kadar bin 15 YTL''den satılan 1 ton demir fiyatının bin 900 YTL''ye ulaşmasının Türkiye''deki ekonomik krizi en net şekilde ortaya koyduğunu belirtti.
Yüzde 25 indirim yaptıkPazar günü "ilgisiz bir kişi" ile konuşuyorum. Hiç iş ya da ekonomi konuşma havamda değilim. Ama ilgisiz kişi de geyik peşinde. "Ekonomi nasıl; döviz artar mı, işler nasıl?" klasikleri arka arkaya yüzümde patlıyor.
Kruvaziyer turizmi geliştirelimArtık İzmir Körfezi’nde apartman gibi, görkemli lüks yolcu gemilerini çok sık görür olduk. Eminim zaman zaman içinizden ’Acaba bu gemi hangi limanlara gidiyor? Beni de alıp götürse...’ diye geçirmişsinizdir.
Kaybedecek zamanımız yok İzmir logosundan vazgeçmeyeceğizİzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, anayasa ile görevleri tanımlanmış bir kamu kurumu olarak kentin kurumsal kimliğini belirlemeye çalıştıklarını belirterek, "İzmir''in geleceğine yatırım yapıyoruz.
İnşaat malzemesi fiyatlandırmasında sorun globalGlobal ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeniyle arz talep dengesizliğinin ortaya çıktığını, bunun da fiyatları etkilediğini belirten İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması büyük bir haksızlık" açıklamasını yaptı.
“Acil Trafik Hizmet Ekibi” tıkanıklığa çözüm getiriyor…Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemlerinin kısa vadeli çözümü için Başkan Topbaş’ın talimatıyla “Acil Trafik Hizmet Ekibi” kurdu.
Türbeye Vakıflar Sahip ÇıktıÇanakkale''de 3 yıldan bu yana bakımsızlıktan harabeye dönen Tatarlar Camii olarak bilinen Kayserili Ahmet Paşa Camii''nin avlusunda bulunan Nedime Hanım Türbesi''ne Vakıflar Genel Müdürlüğü sahip çıktı. 3 yıl önce meydana gelen fırtınada çerçeveleri yerinden çıkarak camları kırılan tarihi türbenin bakımsızlıktan yok olma aşamasına geldiğine dair haberlerin basında yer almasının ardından duruma el koyduklarını belirten Vakıflar Şube Müdürü Yusuf Baraç, "Bu konudaki ihale önceki hafta içinde yapıldı. Tarihi türbe ile birlikte yanındaki yemek dağıtılan bölümde de çalışma gerçekleştirilecek. Yaz aylarında başlayacak çalışmayla birlikte tarihi türbenin restorasyonu ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Ayrıca aynı yerde bulunan ve 1874 yılında yaptırılan tarihi Kayserili Ahmet Paşa Camii''nde de yeniden restore çalışması yapılacak" dedi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Haber Ekspres
İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Derneği ve Yunanistan Ekolojik Geri Dönüşüm Derneklerinin ortak olarak yer aldığı ve Avrupa Birliği’nin mali destek verdiği, bilgisayar atıklarının toplanarak çevreye verilen zararın minimize edilmesini öngören ‘İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi’ (SMILE) uygulamaya geçirildi.
Çeşme, villa turizmi için biçilmiş kaftanİzmir’in tatil cennetinin, başta Avrupa olmak üzere dünyanın yeni gözdesi bu turizmle daha çok yabancı ağırlayabileceği belirtildi. Sezonluk 6 bin 500 Euro’ya kiralık villalar arandığı ifade edildi.
Keçiören''in simgeleri arasına artık saat kulesi de eklendiŞelaleleri, Estergon Kalesi ve teleferiği ile tanınan Keçiören''in simgeleri arasına saat kulesi de eklendi.
Çevre kirliliğine karşı sigortaSon dönemlerde çevreye karşı olan duyarlılık dünyada yeni bir ürünün doğmasına yol açtı. AIG Sigorta, Çevre Kirliliği Sigortası ürününü Türkiye’de hizmete sokuyor.
Dönüşüm projeleri ile Meram modern kent kimliğine büründüKonya Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, göreve geldikten sonra ilçede yaptığı yeniliklerle Meram''ı çağdaş bir kent haline getirdiklerini söyledi.
Melen suyu arıtılmıyorİstanbul’un susuzluk sorununa çözüm bulmak amacıyla Ekim 2007’de Ömerli Barajı’na bağlanan Melen Çayı, Melen Havzası’ndaki 400’e yakın fabrikanın atıkları nedeniyle tehlike altında.
İstanbul yağmalanıyorEski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ali Müfit Gürtuna: “Tecrübeli ekipler kıyıma uğradı; kendi akraba, eş, dost, arkadaşlarından oluşan birikimsiz, acemi bir grup önemli noktalarda göreve getirildi”
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.