Haberler

14 Mayıs 2008, Çarşamba

Nedir Bu TAKS - KAKS?Nedir Bu TAKS - KAKS?Son 5 yıllık süreç içinde hızlı bir gelişim gösteren gayrimenkul sektörünün de etkisiyle günlük basında daha sık yer almaya başlayan haberlerde karşılaştığımız kimi terimler, gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektöründeki çoğu uzmana tanıdık gelse de pek çok kişi için hala bir soru işareti. İçinde bulunduğumuz dönemde özellikle kamu arazilerinin satışı ve kentsel dönüşüm haberlerinde bahsi geçen bu terimler ile gerekçelendirilen uygulamaların daha iyi anlaşılabilmesi adına ilgili mevzuat, yönetmelik ve akademik yayınları araştırdık. Haberin Devamı
Türk yatırımcı çivi çakmadı, Kuzey Kıbrıs''taki araziler yabancıya kaldıTürk yatırımcı çivi çakmadı, Kuzey Kıbrıs''taki araziler yabancıya kaldıKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti''nin (KKTC) Bafra''da 2003''te yaptığı arazi tahsisleri çivi bile çakmayan yatırımcılar yüzünden tehlikeye girdi.
Kanuni''nin Hatay''daki 455 yıllık külliyesi restore ediliyorKanuni''nin Hatay''daki 455 yıllık külliyesi restore ediliyorKanuni Sultan Süleyman’ın, 1553 Mısır seferi sırasında Hatay’ın Belen İlçesinde yaptırdığı ve kendi adını verdiği külliye aslına uygun restore ediliyor.
Dikmen’de İstinat Duvarı Çöken Apartman…Dikmen’de İstinat Duvarı Çöken Apartman…Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bazı basın yayın organlarında Büyükşehir Belediyesi’ni suçlar nitelikte yer alan Dikmen Gökkuşağı Caddesi 39 numaralı apartmanın istinat duvarının çökmesine ilişkin haberlerle ilgili açıklama yaptılar.
İstanbul Modern, 18 Mayıs''ta Gece Yarısına Dek Ücretsizİstanbul Modern, 18 Mayıs''ta Gece Yarısına Dek Ücretsizİstanbul Modern Sanat Müzesi, Müzeler Haftası kapsamında, 18 Mayıs tarihinde gece saat 23.00’e dek ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor.
Güneş NilüferleriGüneş NilüferleriMimarlık, iç mekan tasarımı, endüstriyel ürün, moda ve grafik tasarımı alanlarında yenilikçi tasarımların değerlendirildiği “IDA - Uluslararası Tasarım Ödülleri 2008”in bu seneki yarışması “Kara ve Su” sonuçlandı. İskoçya, Glasgow’dan ZM Architecture’ın “Güneş Nilüferleri” projesi, “Su” dalında birinci seçildi.
Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesiCumhuriyet tarihinin en büyük müzesiGaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesinin temelini atıyor. Eski Tekel binası olarak kullanılan 45 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak müzenin temelinin 8 Mayıs 2008 tarihinde atıldığı belirtildi.
Tarihi eserler üzerine kurulan evler yıkılmıyorTarihi eserler üzerine kurulan evler yıkılmıyorBodrum''da Karya Uygarlığı''na ait 3500 yıllık kaya mezarları üzerine inşa edilen lüks villalar ''ruhsatlı'' oldukları gerekçesiyle yerinde kalıyor. Kaçak havuz ise kaldırılıyor.
İlk borsanın kurulduğu yer: Aizanoi antik kentiİlk borsanın kurulduğu yer: Aizanoi antik kentiKütahya''nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve ''''İkinci Efes'''' olarak nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti, sahip olduğu değerlerle Anadolu tarihini günümüze yansıtan en önemli merkezlerden biri olma özelliğini taşıyor.
Velux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı''na Damgasını VurduVelux, Uluslararası Yapı 2008 İstanbul Fuarı''na Damgasını VurduVelux, Yapı İstanbul Fuarı''nda, sadece "çatı penceresi" kategorisini temsil eden tek firma olmanın haklı gururunu taşıdı.
Binalarda Enerji Kimliği Zorunlu OluyorBinalarda Enerji Kimliği Zorunlu Oluyor"Enerji Kimlik Belgesi" ile artık binanın aydınlatma, ısıtma ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini ve yalıtım durumunu önceden bilmek mümkün olacak.
Ulaşımı Sürdürülebilir YapmakUlaşımı Sürdürülebilir YapmakKaçınılmaz iklim değişikliğinin önlemek için ulaşımın sürdürülebilir yöntemlerini geliştirsek bile, bu konudaki teknolojik ilerlemeler bize yardım etmek için henüz yeterli değil. Dünya nüfusu hem topluca (kamu, özel sektör), hem de bireysel olarak kullanılacak ulaşım yöntemini seçme konusunda davranışlarını değiştirmeli. Bu mesaj Kalifoniya Üniversitesi Berkeley Çevre Tasarımı Koleji (CED) ve Toyota tarafından düzenlenen sürdürülebilir ulaşım sistemleri üzerine bir konferanstan çıktı.
3500 yıllık kaya mezarı üzerine villa yaptılar3500 yıllık kaya mezarı üzerine villa yaptılarSon günlerde aşırı yapılaşma ve doğa tahribatıyla gündeme gelen Türkiye’nin en önemli turizm merkezi Bodrum’da, 3500 yıllık Karya kaya mezarları ve odalarının üzerine yüzme havuzlu villa yaptılar.
Karayolları’na komşu arsada Soyak ve Tatlıcı onay bekliyorKarayolları’na komşu arsada Soyak ve Tatlıcı onay bekliyorİstanbul Zincirlikuyu’daki Karayolları arsasının Zorlu grubuna satılmasıyla gündeme gelen bölgenin ikinci gözde arazisinin ihalesinde iki gruptan teklif geldi.
İznik’te restorasyon rezaletiİznik’te restorasyon rezaletiBursa İznik’te M.S. 325 yılında ilk konsüle ev sahipliği yapan ve teslis akidesinin kabul edildiği Ayasofya’nın minaresi çimentoyla kaplandı. Çatısı kapanan, bazı kapalı pencereleri açılan Ayasofya Camii’nin son olarak da Mimar Sinan’ın yaptığı ve harap haldeki minaresi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 375 bin YTL’ye 15 Kasım 2007’den itibaren restore ediliyordu. Minarenin çimentoyla kaplanmasının Osmanlı tarihine haksızlık olduğunu belirten vatandaşlar, “Bunun adı onarım değil, baştan savmadır” diyerek tepki gösterdiler. İznik Kültür Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Serdar Aydın da, “İznik’in en güzide eseri katledilmiştir” dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Akın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiAkın Nalça Modular Spaces Euroshop 2008’deydiÜç yılda bir düzenlenen Euroshop Fuarı sektördeki son gelişmelerin ve açılımların sunulduğu bir etkinlik olması ile biliniyor.
Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıDelft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi YandıHollanda’nın en büyük mimarlık okulu Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi binası 13 Mayıs 2008 Salı sabahı başlayan yangın sonucu tamamen kullanılamaz hale geldi ve birkaç saat sonrada yıkıldı.
Çin’de deprem: Binlerce kişi enkaz altındaÇin’de deprem: Binlerce kişi enkaz altındaÇin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7.8 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı on bini geçti. Sadece Mianzhu şehrinde on binden fazla kişinin enkaz altında olduğu bildiriliyor.
Kimler geldi kimler geçtiKimler geldi kimler geçti1950’li yıllarda Alman Profesör Paul Bonatz’ın projesini çizdiği otelin kontrol mimarlığını Tali Köprülü üstlendi. Max Billing tarafından işletmesi üstlenen otelin ilk genel müdürü Fuat Gürün oldu.
Medeniyetin kökleri gün yüzüne çıktıMedeniyetin kökleri gün yüzüne çıktıOsmanlı Devleti’nin kuruluşunun sembolü olan Bursa, son restorasyon çalışmalarıyla yeniden eski silüetine kavuşmaya başladı.
1 milyon ağaçlık endişe1 milyon ağaçlık endişeÇevrecilerin endişelerini yersiz bulan Turizm Bakanı ‘şu anda’ 58 ormanlık arazinin tahsis beklediğini açıkladı. Radikal, Turizm Teşvik Kanunu’ndaki değişikliklerin TBMM’den geçmesinin ardından, turizme tahsis edilmek için gün sayan yerleri tek tek belirledi.
İçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir Sistemİçilebilir Su Elde Etmek İçin -Saguaro Kaktüsünden Esinlenerek- Tasarlanmış Alternatif Bir SistemMetropolis Dergisi’nin Dünya’yı daha iyi, daha güvenli bir yer haline getirmek üzere sürdürülebilir çözümler üretilmesini hedeflediği ve bu yıl 5.sini düzenlediği “2008 Gelecek Nesil®Tasarım Yarışması”nın bu seneki teması “su” olarak belirlenmişti.
2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini Buldu2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri Sahiplerini BulduMimarlık Eğitimi Derneği (MİMED) tarafından, Häfele ana sponsorluğunda düzenlenen 2008 MİMED Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri, 8 Mayıs 2008 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.
DVD Üretiminde CO2 KullanmakDVD Üretiminde CO2 KullanmakKüresel ölçekte büyük risk yaratan başta karbon gazı olmak üzere gaz emisyonlarıyla nasıl başa çıkacağımıza dair etkileyici fikirler üretiliyor. Bu fikirlerden biri de Thomas E.Müller ve Toshiyasu Sakakura tarafından Amerikan Kimya Derneği’nin 235. senelik toplantısında sunuldu. Müller ve Sakakura, CO2’in, DVD vb. ürünlerde kullanılan polikarbonat plastik imalatında kullanılabileceğini söylüyor.
Artık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaArtık “Ulaşılmaz” Olmayan Bir Yarımada: DatçaKuruluşu M.Ö 2.000’lere uzanan Datça Yarımadası için, "Allah sevdiği kulunu Datça''ya gönderirmiş, çok yaşasın diye" demiş ünlü coğrafyacı Strabon. Datça, 1990 yılında “özel çevre koruma alanı”, 1999 yılında ise Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından “acil olarak koruma altına alınması gereken” 100 sıcak noktadan birisi olarak seçilmiş. Geçtiğimiz yıllarda ulaşımın da elverişsiz olması nedeniyle turizm açısından kazançlı bir bölge olmayan Datça Yarımadası, yolunun da yapılmasıyla bugünlerde özellikle yabancı turistlerin ve turizm yatırımcılarının ilgisiyle karşı karşıya. Bu ilgiyi Datça’nın doğal ve tarihi güzelliklerini bozmadan olumlu hale dönüştürmek ise ilçe belediyesinin birincil konularından. Datça’nın bu gelişimle ilgili hazırlıklarını ve yapılan çalışmaları, 1999 yılından itibaren Datça Belediye Başkanlığı görevini yürüten Erol Karakullukçu’ya sorduk.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Uluslararası 2008 Yapı İstanbul Fuarı’na KatıldıBasf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ 30 Nisan - 04 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen...
Somfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini SergilediSomfy Türkiye, 2008 Yapı İstanbul Fuarı’nda Yeni Ürünlerini Sergiledi%50 pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde faaliyet gösteren Somfy, 30 Nisan-04 Mayıs 2008 tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenenen Yapı İstanbul Fuarı’nda yerini aldı.
Pakpen Pakplast Markası ile  İstanbul Sodex Fuarı’na KatıldıPakpen Pakplast Markası ile İstanbul Sodex Fuarı’na Katıldı8-11 Mayıs tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi Yeni Fuar Alanı’nda düzenlenen İstanbul Sodex Fuarı’nda yaklaşık 150 metrekarelik Pakplast Standıyla ilk defa fuara katılan Pakpen Pakplast bayileri, sektör yetkilileri ve inşaat firmaları ile buluştu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İşadamı, ''VIP'' metro istiyor!Rusya’nın ikinci büyük kenti St. Petersburg’da bir işadamı, trafik sıkışıklığını hafifletmek için ilginç bir öneride bulundu, VIP metro sistemi! İşadamı, alışılmış olan trenlere VIP vagonların ilave edilmesini ve bu ekstra vagonların da daha konforlu koltuklarla ve zengin bir büfeyle donatılmasını öneriyor. Bu tarz rahat bir yolculuğun ‘hak’ları olduğunu söyleyen işadamı, bunun için ayda 100-150 euro ödemeye hazır olduğunu belirtiyor. İşadamı, bu para ile, emekli ve özürlüler için ‘bedava metro’ yaratılacağını savunuyor.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Klaros''ta talan başlıyorAntik dünyanın en büyük üç kehanet merkezinden biri olan, İzmir’in Menderes ilçesi Özdere beldesine bağlı Ahmetbeyli köyü sınırları içindeki üç bin yıllık Klaros Apollon Tapınağı’nın yanıbaşında taşocağı açılması girişimine tepki yağıyor.
''Doğa madenciliğe kurban ediliyor''"Nükleer santralların ülkemiz için bir tehdit olduğunu düşünüyor, bu santralların kurulmasını önlemek amacıyla mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz."
Ege kıyılarına santral tehdidiİzmir’in Aliağa ilçesinin Çakmaklı köyünde ENKA Holding tarafından yapılmak istenen termik santrala karşı tepkiler sürüyor.
İzmir ne yapmalı?Manisa’yı geçeli 20 dakika oldu. Birazdan Körfez görünecek, Bornova’ya doğru ağır ağır ineceğim. Çok seviyorum bu manzarayı.
Müteahhitler iflasa gidiyorKarayolları’ndan, Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve diğer devlet dairelerinden döviz cinsinden yol ve inşaat ihalesi alan müteahhitlerle başta TOKİ olmak üzere, kamu kurumlarından anahtar teslimi ve diğer sistemle inşaat ihalesi alanlar sıkıntılı günler geçiriyor.
Turizm bölgelerinde inşaat yasağı başlıyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararıyla her yıl turizm bölgelerinde uygulanan inşaat yasağı 15 Mayıs’tan itibaren başlıyor. Türkiye’de turizm sektörünün yoğun olduğu il, ilçe ve beldelerde ses, görüntü ve çevre kirliliği nedeniyle her yıl uygulanan inşaat yasağı 15 Mayıs 31 Ekim tarihleri arasında geçerli olmak koşuluyla başlıyor. Yasağa uymayanlar hakkında belediyeler tarafından cezai işlem uygulanacak. Ancak bu yasağı her yıl olduğu gibi en çok belediyeler deliyor. Antalya’da geçtiğimiz yıl sezon sonuna kadar devam eden yol ve kavşak inşaatları bu yıl da devam ediyor.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Marka City için geri sayımBeylikdüzü''nde yapımı tamamlanan Marka City''nin açılışı için geri sayım başladı. İnşaatına 2006 yılında hız verilen ve toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Marka City, 17 Mayıs Cumartesi günü açılacak. Yatırım maliyeti 80 milyon doları bulan Marka City, farklı hizmet anlayışı ve konseptiyle bölgesinde rekabetçi olmayı hedefliyor. Toplam 70 mağazanın yer aldığı ve 600 kişiye istihdam imkanı sağlayan Marka City, diğer AVM''lerden farklı olarak saat 8:30''da güne merhaba diyecek.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kent ve iktidarların meydan korkusuNeredeyse tüm kentlerimizde meydan sorunları yaşıyoruz; ya kentin meydanı hiç olmadığından, ya kent meydanı sorunlu olduğundan ya da bizim meydanı düzenleme ve kullanma biçimimiz sorun yarattığından…
İstanbul''da 200 AVM de iş yaparOrka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Ernest Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş''ın başlattığı, ''alışveriş merkezlerinden (AVM) kriz çıkacağı'' tartışmasında seçilen yöntemin sektöre zarar verdiğini söyledi.
Orta sınıfın alışveriş kültürü gelişiyorUrban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı Haluk Sur, bin kişi başına düşen AVM metrekaresi açısından bakıldığında İstanbul''da yeni AVM yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
‘Bu teşvik mahkemelik olur’58 ormanlık alanı turizme açan düzenlemeye turizmcilerden de tepki var. TÜRSAB Başkanı: Düzenleme Anayasa Mahkemesi’ne gider. Otelciler Federasyonu Başkanı: Antalya’da yeni yatağa ihtiyaç yok.
Armani ve Versace Türkiye''de otel peşindeDaha önce Dubili Emaar şirketyile Türkiye''de otel yapacağını duyuran Armani''den sonra moda dünyasının ünlü markalarından Versace de gözünü İstanbul''a çevirdi. 6-9 Mayıs tarihleri arasında Dubai''de yapılan Arabian Travel Market 2008''e katılan Versace''nin yetkilileri, grubun ikinci otelini Dubai''ye yaptığını belirterek, 10 yılda hedeflerinin 15 otele ulaşmak olduğunu söyledi.
Karim Rashid Evteks''e GelecekDünya ev tekstiline yön veren Karim Rashid, Gunnar Frank, Inkrit Berbee, Hiroko Machida gibi ünlü tasarımcıları ağırlayacak Evteks, 21-25 Mayıs’ta İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde kapılarını açıyor. 2009 yılı ev tekstili trend temaları, 4 ana başlıkta belirlendi: Haute Couture, Crazy Couture, Classic Couture ve Eco Couture. Özellikle ‘yeşil’ düşünenlerin favorisi olacak Eco Couture, eko-lüksü temsil ediyor. Evteks 2008’de, 552 m2’lik özel bir “Trend Alanı” oluşturulacak. Evteks Fuarı’nı değerlendiren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, “2007’de 2,8 milyar dolara ulaşan ev tekstili ihracatımızı artırmamız gerekiyor. Bunun için hedefimiz ülkemizi dünya ev tekstili moda ve trendlerinin belirlendiği moda merkezlerinden biri yapmaktır” dedi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Hasankeyf kazı problemi belirlendiBatman''ın Hasankeyf İlçesi ören yerinde bu yıl Prof.Dr. Abdusselam Uluçam başkanlığında yapılacak kazı çalışması programı belirlendi.
Beşiktaş’ta tarihi duvar yıkıldıİstanbul Beşiktaş’ta restore edilerek otel yapılması planlanan tarihi tütün deposunun korunması gereken dış duvarı yıkıldı. “Kültür varlığı” olarak tescil edilen duvarın yıkılması üzerine, Mimarlar Odası suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Metrobüs Mecidiyeköy’e uzanıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı-Avcılar arasında her gün 225 bin yolcu taşıyan metrobüs hattının Mecidiyeköy’e uzatılması için KDV hariç 115 milyon YTL harcayacak.
Akçay''daki Son Alt Geçide "Son Rötuş"Gaziemir ve Sarnıç karayolu alt geçitlerini hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, iki şeritli yan yol formülü ile inşaatı süren ESBAŞ alt geçidindeki trafik yükünü de hafifletti.
Göcek''te miyiz yoksa İsviçre''de mi?Aynı zamanda Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) yönetim kurulu üyesi olan Aldo Kaslowski Van Gölü''nde Akdamar Adası''dan karaya doğru yol olan teknede otururken, yanına armatör ve TURMEPA Başkanı Eşref Cerrahoğlu yaklaştı.
Çin kadar uzakİstanbul’un canı o kadar tatlı ki... Taa Çin’de deprem oluyor, bizimkiler hemen acaba İstanbul’u etkiler mi diye telâşa kapılıyor.
Boğaz''da kaçak inşaat çalışmaları sürüyorBoğaz''da 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan proje onaylatılarak yapılması gereken inşaatların devam ettiği bildirildi. Kuruçeşme Eski Tramvay caddesindeki metruk yapının yıkılarak yerine inşa edilen çelik konstrüksiyon binadaki çalışmalara hukuki müdahalede bulunulmaması dikkat çekti. Ayrıca, Bebek''te bulunan ve eski Maksim Gazinosu''nun yerine yapılan çelik konstrüksiyon inşaatın durdurulduğuna dair yazılı açıklamanın yapılmasına rağmen inşaatın devam ettiği bildirildi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mustafa Kaya
Demirdeki fiyat artış inşaatı vurduEge-Koop Genel Başkanı Aslan, "Bu yükselişler müteahhide ''Demirden çal'' demekten farksız" dedi. Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, daha 1.5 ay öncesine kadar bin 15 YTL''den satılan 1 ton demir fiyatının bin 900 YTL''ye ulaşmasının Türkiye''deki ekonomik krizi en net şekilde ortaya koyduğunu belirtti.
Yüzde 25 indirim yaptıkPazar günü "ilgisiz bir kişi" ile konuşuyorum. Hiç iş ya da ekonomi konuşma havamda değilim. Ama ilgisiz kişi de geyik peşinde. "Ekonomi nasıl; döviz artar mı, işler nasıl?" klasikleri arka arkaya yüzümde patlıyor.
Kruvaziyer turizmi geliştirelimArtık İzmir Körfezi’nde apartman gibi, görkemli lüks yolcu gemilerini çok sık görür olduk. Eminim zaman zaman içinizden ’Acaba bu gemi hangi limanlara gidiyor? Beni de alıp götürse...’ diye geçirmişsinizdir.
Kaybedecek zamanımız yok İzmir logosundan vazgeçmeyeceğizİzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, anayasa ile görevleri tanımlanmış bir kamu kurumu olarak kentin kurumsal kimliğini belirlemeye çalıştıklarını belirterek, "İzmir''in geleceğine yatırım yapıyoruz.
İnşaat malzemesi fiyatlandırmasında sorun globalGlobal ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeniyle arz talep dengesizliğinin ortaya çıktığını, bunun da fiyatları etkilediğini belirten İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması büyük bir haksızlık" açıklamasını yaptı.
“Acil Trafik Hizmet Ekibi” tıkanıklığa çözüm getiriyor…Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un ulaşım ve trafik problemlerinin kısa vadeli çözümü için Başkan Topbaş’ın talimatıyla “Acil Trafik Hizmet Ekibi” kurdu.
Türbeye Vakıflar Sahip ÇıktıÇanakkale''de 3 yıldan bu yana bakımsızlıktan harabeye dönen Tatarlar Camii olarak bilinen Kayserili Ahmet Paşa Camii''nin avlusunda bulunan Nedime Hanım Türbesi''ne Vakıflar Genel Müdürlüğü sahip çıktı. 3 yıl önce meydana gelen fırtınada çerçeveleri yerinden çıkarak camları kırılan tarihi türbenin bakımsızlıktan yok olma aşamasına geldiğine dair haberlerin basında yer almasının ardından duruma el koyduklarını belirten Vakıflar Şube Müdürü Yusuf Baraç, "Bu konudaki ihale önceki hafta içinde yapıldı. Tarihi türbe ile birlikte yanındaki yemek dağıtılan bölümde de çalışma gerçekleştirilecek. Yaz aylarında başlayacak çalışmayla birlikte tarihi türbenin restorasyonu ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Ayrıca aynı yerde bulunan ve 1874 yılında yaptırılan tarihi Kayserili Ahmet Paşa Camii''nde de yeniden restore çalışması yapılacak" dedi.
Tarih: 14 Mayıs 2008 Kaynak: Haber Ekspres
İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Derneği ve Yunanistan Ekolojik Geri Dönüşüm Derneklerinin ortak olarak yer aldığı ve Avrupa Birliği’nin mali destek verdiği, bilgisayar atıklarının toplanarak çevreye verilen zararın minimize edilmesini öngören ‘İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi’ (SMILE) uygulamaya geçirildi.
Çeşme, villa turizmi için biçilmiş kaftanİzmir’in tatil cennetinin, başta Avrupa olmak üzere dünyanın yeni gözdesi bu turizmle daha çok yabancı ağırlayabileceği belirtildi. Sezonluk 6 bin 500 Euro’ya kiralık villalar arandığı ifade edildi.
Keçiören''in simgeleri arasına artık saat kulesi de eklendiŞelaleleri, Estergon Kalesi ve teleferiği ile tanınan Keçiören''in simgeleri arasına saat kulesi de eklendi.
Çevre kirliliğine karşı sigortaSon dönemlerde çevreye karşı olan duyarlılık dünyada yeni bir ürünün doğmasına yol açtı. AIG Sigorta, Çevre Kirliliği Sigortası ürününü Türkiye’de hizmete sokuyor.
Dönüşüm projeleri ile Meram modern kent kimliğine büründüKonya Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, göreve geldikten sonra ilçede yaptığı yeniliklerle Meram''ı çağdaş bir kent haline getirdiklerini söyledi.
Melen suyu arıtılmıyorİstanbul’un susuzluk sorununa çözüm bulmak amacıyla Ekim 2007’de Ömerli Barajı’na bağlanan Melen Çayı, Melen Havzası’ndaki 400’e yakın fabrikanın atıkları nedeniyle tehlike altında.
İstanbul yağmalanıyorEski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ali Müfit Gürtuna: “Tecrübeli ekipler kıyıma uğradı; kendi akraba, eş, dost, arkadaşlarından oluşan birikimsiz, acemi bir grup önemli noktalarda göreve getirildi”
Sit alanlarında yeni bina olmamalıDünya Mirası Koruma Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, Four Seasons ek otel inşaatının bulunduğu alanı gezdiğini belirterek, genel itibariyle bu tip tarihi sit alanlarında yeni inşaatların olmaması gerektiğine inandıklarını vurguladı.
Anadolu''nun her köşesi korunmaya değer bir tarihTarihi Kentler Birliği toplantısında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, ''Şehrin yüzünü ayağa kaldırıyıroz'' dedi. Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise, Anadolu''nun her köşesinin korunmaya değer bir tarih olduğunu belirtti.
Antik mezar üstüne villaBodrum''un Turgutreis beldesindeki Karya Uygarlığı''ndan kalma 3 bin 500 yıllık kaya mezarlarının üzerine yüzme havuzlu villalar yapılması üzerine Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, kaymakamlığa şikayette bulundu.
Beyaz Saray''ın mobilyacısı sunarBeyaz Saray''ın ve Avrupa Parlamentosu''nun mobilyacısı olarak tanınan İtalyan deri mobilya markası Poltrona Frau, Türkiye''deki ilk mağazasının bünyesine; kökleri 19. yüzyılın başlarına dayanan Alias, Gufram ve Thonet markalarını da kattı. İlerleyen teknolojiye rağmen geleneksel el işçiliği ile deri mobilya üreten Poltrona Frau, ev ve ofis mobilyasının yanı sıra Ferrari, Maserati ve Rolls Royce gibi dev otomobil firmalarının iç koltuk deri kaplamalarını da yaratıyor. Poltrona Frau; Strasbourg Avrupa Parlamentosu, Hollanda Parlamentosu, Seul Ticaret Merkezi, Paris Senatosu, Londra İngiliz Müzesi, Seul World Ticaret Merkezi ve Roma Vatikan Müzesi gibi dünyanın birçok yerindeki tiyatro, konser salonu ve müze gibi yerlere dekorasyon hizmeti veriyor.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
80 kilometrelik hat yıl sonunda bitecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 21 kişilik Yeni Asır ekibini konuk ettiği yemekte, özellikle kentin ulaşım sorununu çözmek için yaptığı çalışmaları anlattı.
Seyitömer''in altı maden üstü tarihKütahya’da Seyitömer Linyit İşletmesi içinde sit bölgesi ilan edilen Seyitömer Höyüğü’nün altındaki 15 milyon tonluk kömür rezervine duyulan ihtiyaç, 10 yıl aradan sonra bölgedeki kazı çalışmalarının yeniden başlamasına neden oldu. Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. A. Nejat Bilgen, ‘’Höyük altındaki kömürün kullanılmasıyla yaklaşık 10 milyar kilowatt saat elektrik elde edilecek. Bu Keban Barajı’ndan bir yılda elde edilen elektrik enerjisinin 3-4 katıdır’’ dedi. Prof. Dr. Bilgen, 5 bin yıllık bir tarihe sahip höyükte gerçekleştirilecek kazı sonucunda elde edilecek arkeolojik ve tarihi eserlerin müzelere kazandırılacağını bildirdi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Birgün
Yapı 2008 Fuarı''nda Sistem Canelli ShowYapı Endüstri Merkezi tarafından İstanbul''da düzenlenen Uluslararası Yapı 2008 Fuarı''na katılan Can Alüminyum, beş gün süreyle yapı profesyonelleri ve ilgililerle bir araya gelerek ürünlerini tanıtma fırsatı buldu.
Antalyalı otelciler ampulleri değiştirdiYaz aylarında elektrik sıkıntısı yaşamak istemeyen Antalyalı otelciler tasarrufa başladı. Tasarruflu ampuller kullanan, gece aydınlatmalarını azaltan otelciler, 14 Mayıs’ta Bakan Güler’e “önlem paketi” sunacak.
TOKİ''den ilk adımKaracabey Belediyesi''nin TOKİ''ye yaptıracağı konutlarla ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısına ilgi yoğun oldu. Toplantıda, konutların inşa edileceği alanda bulunan Şirinevler Kooperatifi`nin bazı sakinlerinden projeye tepki geldi.
''Haliç Tersaneleri Satılamaz''Yapıcı: "7 yenileme alanı var. Bu alanlardaki binaların yüzde 90"ı tescilli eski eser. Bu alanlar tamamen yıkılıyor. Tarlabaşı, Haydarpaşa, Ayvansaray gibi Haliç Tersaneleri"nin bulunduğu alanın da 5366 kapsamına alınması için çalışmalar sürüyor."
10 Anadolu ilinin 7 yılda 472 bin konuta ihtiyacı olacakGYODER''in "İller İçin Öngörüler" raporuna göre aralarında Denizli, Trabzon ve Tekirdağ''ın da bulunduğu 10 ilde 7 yıl içinde 472 bin konut ihtiyacı olacak.
Marmara’da her şey normalProf. Dr. Erçin Kasapoğlu, Marmara Denizi’nin altındaki faylarda mağmadan kaynaklanan gaz çıkışlarının son derece normal olduğunu belirterek, “Anormal olan bu gaz çıkışlarında olağanüstü artışın gözlenmesidir. Ancak elimizde böyle bir artışa işaret eden bir veri yok” dedi. son günlerde basında, “Marmara’nın dibi kaynıyor” gibi haberlerin insanları gereksiz korku ve paniğe ittiğini belirtti. Kasapoğlu, gazların, suda hava kabarcığı oluşturması sebebiyle “denizin dibi kaynıyor görüntüsü” oluşabileceğini, ancak bunların her zaman sismik hareketliliğe işaret etmediğini vurguladı.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Haydarpaşa''da otopark tartışmasıKadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Haydarpaşa sahilinin Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından otopark alanı yapılması amacıyla telle çevrildiğini öne sürdü. Öztürk, "Yeşil alan için bıraktığımız yere beton atıp, telle çevirdiler. Bu resmi değnekçiliktir, vazgeçilmelidir"dedi. İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi ise, sahilde bir boşluk bulunduğunu ve buranın madde bağımlısı kişiler tarafından kullanıldığını belirterek otoparkın "geçici bir parklanma" olduğunu ifade etti. Gurbetci, bu tür işlerin gündeme getirilmesini gereksiz bulduğunu belirterek "Biz orada geçici olarak bir nefes aldırma çalışması yapıyoruz" dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
E.C.A.’dan tasarruflu ürünlerIsıtma sistemleri pazarının lider markalarından E.C.A., enerji ve su tasarruflu ürünlerini 8-11 Mayıs tarihleri arasında CNR Expo Center’da düzenlenen Sodex fuarında tanıttı. E.C.A.’nın fuarda tanıtılan yüksek teknoloji ürünü York klimalar çevreci özelliği ile dikkat çekiyor. Dicom kombiler ise sessiz çalışması ve yüksek emniyeti ile beznzerlerinden ayrılıyor. Tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilen Confeo Premix yoğunlaşmalı kombiler de yüzde 120’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor. Bu akıllı kombi, son 24 saat i çindeki kullanım suyu taleplerini izleyebiliyor ve tüketicilerin kullanım suyu alışkanlıklarına göre sıcak kullanıma hazır bulundurabiliyor. Bunların dışında fuarda sergilenen E.C.A. markalı radyatör, şofben ve kazanlar emniyet özelliğiyle ön plana çıkıyor.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
EnerjiSA’dan 3 yeni hidroelektrik santraliSabancı- Verbund ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’ta yapılacak 3 hidroelektrik santralinin yapımı için Andritz VA TECH HYDRO önderliğindeki konsorsiyumu tercih etti. 70 milyon euro değerindeki anlaşma, Ceyhan nehri üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santrallerinin yapımı için ilk adımı oluşturuyor. Sabancı Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman, “Santrallerin 2010’da faaliyete başlamasını hedefliyoruz. 2015’e kadar 5000 megavat kapasiteyi devreye alarak pazardaki liderlik hedefimize hızla ilerliyoruz” dedi.
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Yüzen Fuar Bluexpo Afrika''ya konut taşıyacakADG Fuarcılık''ın ilkini geçen yıl Karadeniz havzasında 8 limanı ziyaret ederek gerçekleştirdiği yüzen fuar Bluexpo projesi yakaladığı başarının ardından bu yıl 2 gemi olarak 150 firma kapasitesiyle Kuzey Afrika sahillerini ziyaret edecek.
Çok dikkatli su kullanmak gerekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu suyla ilgili açıklama yaptı, "Bu yılki durum geçen yıldan daha kötü. Su kapasitesi bakımından geçen yıla göre daha zor durumdayız. İzmirli hemşehrilerimizin suyu çok dikkatli kullanmaları gerekiyor" dedi.
Sarp''ta yeniden inşaat başlayacakRize İdare Mahkemesi, Sarp Sınır Kapısı inşaatının durdurulması konusunda, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Söz konusu karar, gerekli prosedür tamamlandıktan sonra inşaat çalışmalarının yeniden başlayacağı anlamına geliyor.
Yolu açmak için ne bekleniyorİzmir’in sanayisiyle nakliyesinin kalbi olan Bornova Pınarbaşı’nda yapımı planlanan 25 metre genişliğindeki bulvarın bir an önce açılması isteniyor.
İTO kent logosu tartışma yarattıDünya kenti olmayı hedefleyen İzmir, kurumsal kimliğine ve logosuna kavuşuyor. İzmir Ticaret Odası''nın koordinatörlüğünde, kentin etkin kişi ve kurumlarının görüşü alınarak hazırlanan 10 logo ile 10 slogan halkın seçimine sunuldu.
AVM’ler hastane mi olacak okul mu?Parlak turuncu renkteki küçük dikdörtgen kutuyu merakla açıyoruz. İçinden küçük, çelik bir makas çıkıyor. Üzerinde Antares yazıyor.
Türkiye''nin ibadethaneleriİçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre, Türkiye''de yaklaşık 78 bin cami bulunuyor.
''Çim'' işkencesiGeçtiğimiz susuz yazda, Başkentlilerin görmeye alıştığı su tankerleri sol şeritteki yerlerini yeniden aldı. Orta refüjlere ekilen çimlerin bilinçsizce seçildiğini ve sulandığını belirten uzmanlar Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir hata yaptığını öne sürdüler.
Yağış arttı ama barajlar yine dolmadıTürkiye''yi bu yaz da su sıkıntısı bekliyor, özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu''da... Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker uyardı: ''''Su dikkatli kullanılmalı, tarla sulamaları gece yapılmalı''''.
Sigara yasağı soru işaretleriyle başlayacak19 Mayıs''ta sigara içenler ve içmeyenler için yeni bir dönem başlıyor. Bazı istisnalar dışında tüm kapalı alanlarda, sokak hariç açık alanların özel bölümleri dışında artık sigara içilmeyecek.
Büyükşehir Belediyesi''nden Nazım İmar Planı Açıklamasıİzmir Büyükşehir Belediyesi, İnciraltı’ndaki turizm bölgesi ile ilgili yargı kararının bazı kesimlerce “yanlış yorumlanması” üzerine bir açıklama yaptı.
E-atıklar için dev proje başlatılıyorTüm dünyada giderek büyük bir çevre sorunu haline gelen ve kı-saca "e-atık" diye nitelenen elektnonik eşya atıkları, Türkiye’nin de önemli bir sorunu.
Müteahhitler mi kurtarılıyor?Biri dünkü: “Büyük heyecanla başlanan milyar dolarlık projeler kaynak bulmakta sıkıntı çekerken, bazı firmalar da borçlarını ödemekte zorluğa girdi.
Seba Melikesi Belkıs’ın sarayı bulunduAlman arkeologlar, Etiyopya’da (Eski Habeşistan) Aksum’da efsanevi Seba Melikesi Belkıs’ın sarayının kalıntılarını ortaya çıkarmayı başardı.
Gökova’yı görseler yasayı çıkarmazlardıYaşamının büyük bölümünü Marmaris’in Büyük Okluk Koyu’nda "Kısmetim 2" adlı teknesinde geçiren ünlü denizci Sadun Boro, TBMM’de kabul edilen, hazine ve orman arazilerinin turizme açılmasını öngören yasayı eleştirdi.
Emlakçılar kriz kurbanıİnşaat sektöründe yaşanan kriz, emlakçıları da vurdu. 2005 ve 2006’da altın yıllarını yaşayan emlakçılar, şimdi birer birer kepenk kapatıyor.
Zabıta helikopterle kaçak döküm denetimlerini sürdürüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü Kontrol Noktaları Zabıta Amirliği motorize denetim ekipleri, il sınırları genelinde günün 24 saati kaçak döküm denetimlerini sürdürüyor.
UNESCO; “İstanbul’da tarihi eserler korunuyor!...”UNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Bandarin İstanbul''daki tarihi eserlerin korunması konusunda iki yıl öncesine göre önemli aşamalar alındığını belirterek, “Gerek hükümetin gerekse diğer yetkililerin İstanbul''daki eserlerin korunması için takındıkları tutumdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
UNESCO’nun izlenimi bu kez olumluUNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Bandarin, UNESCO’nun daha önceden İstanbul’la ilgili kaygılı olduğunu hatırlatarak, “olumlu gelişmeler” gözlediklerini söyledi.
Araştırma böyle merkezlerde yapılırMerkez Han''da açılan Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, 11 bin kitaplık kütüphanesi, araştırmacıılar için kalacak yeriyle Türkiye''de bir ilk.
Konut sektörü umudunu 2009’a bağladıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu, “Çok büyük heyecanlarla tadını çıkardığımız konut sektöründeki hareketliliği 2008 yılında görmeyeceğiz, 2009 yılından sonra daha iyi olmasını umacağız” dedi.
Yabancıya mülk satışı mesaisiAnayasa Mahkemesi’nin yabancılara mülk satışına ilişkin yasayı iptalinin ardından hazırlanan Tapu Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısının bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda gündeme gelmesi bekleniyor.
TOKİ’ye imarda sınırsız yetkiİstanbul Ataşehir’de kurulması ve Merkez Bankası ile kamu bankalarını da kapsaması düşünülen ‘finans merkezi’nin imar planı nedeniyle sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yetkisi genişletiliyor.
CHP''de ”İstanbul Çözümbul” toplantısıCumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen "İstanbul Çözümbul" 1''inci Bölge toplantısı tamamlandı.
Ustalar tasarımı konuşacakMimar Zaha Hadid ve Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic, İstanbul Modern''deki ''Tasarım Kentleri'' sergisi kapsamında yarın saat 19.00''da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nde bir araya gelecek. (0212 334 73 00) Kültür-Sanat Esendir, Bâbıâlî''yi anlatıyorGazeteci-yazar Halit Esendir, bugün saat 17.30''da Kaynak Kültür Merkezi''nde "Bâbıâlî''nin Meşhurları"nı anlatacak. (0212 519 39 11)
Tarih: 13 Mayıs 2008 Kaynak: Zaman
''Konutta 2008 kayıp yıl, 2009''dan umutluyuz''Amerika''da geri ödenmeyen mortgage kredilerinin yol açtığı finansal kriz, Türkiye''yi de derinden etkiliyor.
‘Çevre için henüz çok geç değil’‘Küresel Isınma Kurultayı’nın sonuç bildirgesinde Türkiye’nin henüz Kyoto Protokolü’nü imzalamadığı, güneş, rüzgâr ve jeotermal enerji kaynaklarını yeterince değerlendirilemediği belirtildi.
Satışlar durunca çimentocu rotayı Rusya''ya çevirdiİnşaat sektöründe yaşanan duraklamanın ardından geçen yıl yüzde 4 büyüyen çimento sektörü yurtdışına yöneldi. Yılın ilk iki ayında sıfır büyüme gerçekleştiren sektör gözünü Rusya pazarına dikti.
İşyerleri küresel ısınmayı unuttuÇalışanların ofislerde çevreye ne derece duyarlı hareket ettiklerini öğrenmek amacıyla yapılan araştırma, çevre koruma adına evlerinde daha tasarruflu ve bilinçli hareket eden kişilerin, çalıştıkları ofis ortamlarında aynı duyarlılığı göstermediklerini ortaya koydu.
‘Orman katliamı yaşanacak’CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, yasayla birlikte özellikle ülkenin kıyı bölgelerinde “orman katliamı” yaşanabileceğine dikkat çekti.
"Yılların deneyimi" Kaleterasit Yapı Fuarı’nda1968 yılından beri dekoratif hazır renkli dış cephe sıvaları Türk mimar ve mühendisleriyle buluşturan Kaleterasit, Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi 3. Salon 3.001 numaralı standında yenilikçi ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu. Kaleterasit yeni nesil ürünleri ve binalara değer katan bakış açısıyla büyük ilgi gördü.
Tarih: 12 Mayıs 2008
Türkiye''den İki Üniversite Kütüphanesi Avrupa Kütüphaneler Birliği Mimari Grubu Tarafından Hazırlanan KitaptaLIBER (Avrupa Kütüphaneler Birliği) Mimari Grubu tarafından hazırlanan ve 8-12 Nisan 2008 tarihleri arasında Macaristan''da gerçekleştirilen toplantı sonucunda basılan "Bilding on Experience - Learnning from the Past to Plan for the Future" kitabına Avrupa''da son yıllarda yapılan seçilmiş 27 kütüphane ile beraber Türkiye''den İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Süleyman Demirel Üniversitesi kütüphaneleri de yer alıyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.