Haberler

29 Mayıs 2008, Perşembe

“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”16 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kılıçoğlu Sineması’nın faaliyetine son verildi! Her türlü konuşma, tartışma, bir araya gelme, eyleme, inisiyatif oluşturma çabalarına rağmen elinizde kalan donup kalakalma, yerinde yeller esme, öfke. Kılıçoğlu Sineması’nın yerine, alışveriş merkezi yapılarak, hayatı unutma, kimliksizleşme, belleksizleşme, daha çok tüketme arzusu ile mutsuz olma alanlarına bir yenisi eklenecek. Varoluşlarını tamamen geçicilik üzerine kuran alışveriş merkezlerinin akıbeti bir yana, sözüm ona muktedirlerin ekonomik sermayelerinin öncelikleri ile toplumsal ve kamusal yaşamı güzelleştirme, soylulaştırma iddiasıyla yaygınlaştırdıkları kültürel sermayeleri ile nasıl baş edilecek? Haberin Devamı
ABD'den hızlı yapılaşıyoruz yalıtımda 25 adım gerideyizABD'den hızlı yapılaşıyoruz yalıtımda 25 adım gerideyizTürkiye'de yapılaşmanın artmasına karşın yalıtım sektörünün aynı hızla büyümediğini dile getiren Özpor'un patronu Özal, Türkiye'de kişi başına kullanılan yalıtım malzemesinin 0.04 metreküp olduğunu söyledi.
Bin 830 villalık Tepekent'i üçlü kararname ile kurtardıBin 830 villalık Tepekent'i üçlü kararname ile kurtardı1995'te kurulan Tepekent'in plan değişiklikleriyle sekteye uğrayan inşası tamamlandı. Bin 830 villalık kentin bugünkü Kooperatifler Birliği Başkanı Bilek, tapuların dağıtılmaya başlandığını söyledi.
Piza Kulesi artık eğilmiyorPiza Kulesi artık eğilmiyorİtalya’da ünlü Piza kulesindeki eğim artışı sorunu sona erdi. Prof. Jamiolkowski: Öngörülerimiz gerçekleşti. Artık en az 300 yıl rahatız.
Nükleer: Temizlemesi, kurmasından beter!Nükleer: Temizlemesi, kurmasından beter!İngiltere’de büyük bölümü içerdikleri radyoaktif atıklar yüzünden "çok tehlikeli" olarak nitelenen nükleer tesislerin temizlenmesinin bedelinin 73 milyar sterline yükseldiği açıklandı.
Görenlere bulmaca çözdüren yangın merdiveniGörenlere bulmaca çözdüren yangın merdiveniTrabzon'un Akçaabat ilçesinde çift daireli 5 katlı bir binaya yaptırılan yangın merdiveni, görünümü kadar, yapım şekliyle de dikkat çekiyor.
Deliller uydudanDeliller uydudanKemer Country Club sahipleri ve 3 yönetici hakkında ormanı işgal ve izinsiz ağaç kesmek suçlarından açılan davada, uydu görüntüleri dava dosyasında delil oldu.
İspanyol 'mortgage'zede piyango ile evini satıyorİspanyol 'mortgage'zede piyango ile evini satıyorMortgage borcunu ödeyemeyen İspanyol Marina çareyi evini piyango yoluyla satmakta buldu. Marina tanesi 5 Euro'dan 64 bin piyango bileti satacak ve birinciye evini bağışlayacak.
Halep turları Hatay'daki turizmcilerin yüzünü güldürdüHalep turları Hatay'daki turizmcilerin yüzünü güldürdüTurizmciler, tarihî ve kültürel açıdan büyük bir mirası barındıran Antakya'yı Suriye'deki Halep şehriyle birlikte pazarlamaya başlayınca turist sayısı önemli ölçüde arttı.
Bitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları müzeyi olumsuz etkilediBitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları müzeyi olumsuz etkilediGaziantep'te uzun zamandır Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmalarının yapıldığı Etnografya Müzesi, restorasyon çalışmaları nedeniyle olumsuz yönden etkilenirken, yetkililerin bu duruma sessiz kalması dikkat çekti.
Endüstriyel Tasarımların TesciliEndüstriyel Tasarımların Tesciliİstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Toplantıları'nın onuncusu, 26 Mayıs 2008 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası'nda düzenlendi. Tasarımcılardan ziyade, hukukçuların katılımının fazla olduğu gözlenen toplantıda, "Yaratma, Hukuken Koruma, Yeni Tasarım Kanun Taslağındaki Düzenlemeler" tartışıldı.
Cacabey Medresesi'ne turist ilgisiCacabey Medresesi'ne turist ilgisiDünya'nın ilk Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi olan Cacabey Medresesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Tarihi mirasların bolca bulunduğu Kırşehir'de, özellikle Selçuklu Döneminden kalma Cacabey Gök Bilimleri Araştırma Merkezi ve Medresesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Dünyanın ilk Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi ve Üniversitesi olması özelliğiyle turistlerin ilgisini toplayan Cacabey Medresesi'ni son 4 ay içerisinde yaklaşık 4 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Caminin dış köşelerinde bulunan füze motifleri dikkat çekerken, yine medresenin namaz kılınan kısmında bulunan güneş, ay ve dünya'yı temsil eden sütunlar, görenleri hayrete düşürüyor. 1272 yılında dönemin Valisi Nurettin Cibril Bin Caca tarafından inşa ettirilen medrese, beyaz çinilerle bezeli olup, ilk defa Ak Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan tarafından 2007 yılı içerisinde bakımı ve onarımı yaptırılarak restorasyonu yaptırıldı.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Kırşehir Kent Haber
Küçükçekmece'ye 2. Boğaz'ı inşa ediyorKüçükçekmece'ye 2. Boğaz'ı inşa ediyorSinpaş GYO'nun 550 milyon dolar harcayacağı Bosphorus City'de satışlar başladı. Konut fiyatları 153 bin YTL ile 2 milyon YTL arasında değişiyor Küçükçekmece'de İstanbul'un ikinci Boğaz'ı olacak Bosphorus City'nin mimari projesi üç yılda tamamlandı. Projede 2 bin 793 konut yer alacak.
En pahalı evde Beşiktaşlılar oturuyorEn pahalı evde Beşiktaşlılar oturuyorRea Gayrimenkul'ün araştırmasına göre İstanbul'da aylık konut kiralarının en yüksek olduğu ilçe Beşiktaş. Mahallelerde ise 4 bin YTL'lik kiralarla Beykoz ilçesinin Acarlar ve Çavuşbaşı mahalleleri dikkat çekiyor.
Yeraltında bir şehirYeraltında bir şehirBayburt'un Aydıntepe İlçesi'ndeki yeraltı şehri turistleri karşılamaya hazırlanıyor. 'Aydıntepe Yeraltı Şehri.' Romalıların zulmünden kurulmak isteyen ilk Hıristiyanların inşa ettiği bir kent.
Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa NotlarMimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa Notlar17-19 Mayıs 2008 tarihlerinde, Mimarlar Odası Antalya şubesi tarafından “3.Ulusal Genç Mimarlar Buluşması” kapsamında “Mimarlık ve Teknoloji” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Etkinlik, Oda Başkanı Osman Aydın, Mimar Niyazi Duranay ve Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Erkan Karakaya’nın açılış konuşmaları ile başladı.
7800 Çeşme'nin haziran sonunda açılışı yapılacak7800 Çeşme'nin haziran sonunda açılışı yapılacakÇeşme'de otel ve rezidanstan oluşan 7800 Çeşme Residences&Hotel projesi haziran ayı sonunda açılıyor.
Erken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Dönemi'nin en önemli miraslarından biri olan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası içindeki birkaç yapı için, Üniversite Rektörlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan rekreasyon alanı düzenlemesi kapsamında Kayseri Koruma Kurulu’na yıkım kararı için başvuru yapıldı. Yıkılması önerilen yapılar içinde, sadece işletmenin değil aynı zamanda bir süre Kayseri kentine de elektrik üreten, Rus konstrüktivizminin dünya üzerindeki sayılı örneklerinden biri olan Elektrik Santrali binası da bulunuyor.
Klimaplus AŞ 2008 Sodex Fuarı’na KatıldıKlimaplus AŞ 2008 Sodex Fuarı’na KatıldıMitsubishi Electric Klima Sistemleri Türkiye Distribütörü KlimaPlus AŞ 8 - 11 Mayıs tarihleri arasında CNR Expo Center’da gerçekleşen Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima Fuarı Sodex 2008 fuarına katıldı. Klimaplus AŞ özel stand tasarımı ve yeni ürünleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Pamucak’ta golf sahasında keşifPamucak’ta golf sahasında keşifİzmir’in Selçuk İlçesi Pamucak bölgesinde golf sahaları yapılmasına ilişkin koruma amaçlı imar planı değişikliği davası kapsamında bilirkişi, bölgede inceleme yaptı. Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararı gereğince görevlendirilen Prof. Dr. Sezai Göksu, Prof. Dr. Nejdet Alparslan, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Danıştay 6’ncı Dairesi Üyesi Nazlı Koçer ve tetkik hakimi Emel Çelik’ten oluşan heyet, bölgeyi inceledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, davacı Efes Çevre Doğa ve Kültür Derneği üyeleriyle davacıların avukatı Arif Ali Cangı, golf sahaları tahsisini alan firma yetkilileriyle Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de incelemeye katıldı.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Fransa'da Eyfel'e rakip geliyorFransa'da Eyfel'e rakip geliyorBu yılki Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi olan Jean Nouvel’in yapacağı 301 metre yüksekliğindeki gökdelenin adı Signal Tower olacak.
3. köprü iki katlı olacak3. köprü iki katlı olacakMarmaray ile İstanbul Boğazı'nın altından geçmeye hazırlanan trenler, üçüncü boğaz köprüsüyle boğazın üstünden de geçecek.
GAP, 4 koldan yatırımla 4 yılda tamamlanacakGAP, 4 koldan yatırımla 4 yılda tamamlanacakGAP’a yeni kaynak arayışında olan hükümet projeyi 26.7 milyar YTL’lik finansmanla 2012’de tamamlamaya dönük Eylem Planı’nı açıkladı.
Decofire Doğalgazlı Şömine Koleksiyonu İGDAŞ Onayı AldıDecofire Doğalgazlı Şömine Koleksiyonu İGDAŞ Onayı AldıDecofire M-Design markalı İGDAŞ ve diğer gaz dağıtım kuruluşlarınca onaylı doğalgazlı şömine kreasyonunu geniş ürün gamına ekledi.
Agora gün yüzüne çıkarılacakAgora gün yüzüne çıkarılacakMalatya'nın Kuluncak İlçesi'nde bulunan ve Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğu belirtilen agoranın bu yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkarılacağı bildirildi.
Çin Zamanla YarışıyorÇin Zamanla YarışıyorÇinli askerler, Sichuan eyaletinde 12 Mayısta meydana gelen 8.0 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan gölü boşaltmak için alarma geçti. 1800 kadar asker 128 milyon metreküp su biriken Tangcişan gölündeki suyun boşaltılması için dinamit yerleştirdi. Yüksekliği 725,3 metreyi bulan ve bariyerleri aşmasına sadece 26 metre kalan gölün yeni bir felakete yol açmaması için 100 bin kişinin başka yerlere nakledilmesi kararlaştırıldı. Depremden sonra bölgede 35 göl oluştuğu ve şu ana kadar su taşması ihtimaline karşın 30 bin kişinin güvenli yerlere taşındığı bildirildi. Su Kaynakları Bakanlığı yetkililerinden Liu Ning, “gözyaşı dökmektense, insanların başka yerlere gitmekten şikayet etmesini kabullenmeliyiz” diye konuştu. Bu arada, depremde ölenlerin sayısı 67 bin 183’ü bulduğu açıklandı. Ayrıca, Guicou eyaletinde aşırı yağışların yol açtığı sel 18 kişinin ölümüne, 12 kişinin kaybolmasına sebep olurken. 4 bin 600 kişi de tahliye edildi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
İslam fobisine karşı şeffaf camiİslam fobisine karşı şeffaf camiAlmanya'nın Bavyera Eyaleti'nin kuzey bölgesinde yer alan Penzberg kentinde modern mimari formlarda, şeffaf bir cami inşa edildi. Caddeden geçen arabaların görüntüleri cami duvarlarına yansırken, yapının yakınına gidildiğinde içerde namaz kılanlar görülebiliyor. İlk bakışta yapının bir ibadethane olduğunu andıran hiçbir emare göze çarpmıyor. Camiden ezan sesi de duyulmuyor. Bu modern yapı dikkatle incelendiğinde ise, yukarı doğru uzanan sütunun bir minare olduğu fark ediliyor. Şeffaf cami, ziyaretçilerin de ilgi odağı. Caminin şeffaf duvarları sayesinde, yoldan geçen arabalar binanın içinden de görülebiliyor. Caminin ortasında ise kadınlara ayrılmış bölüm bulunuyor. İslam Forumu Başkan Yardımcısı Gönül Yerli, "Toplumda oluşan ön yargıları ve korkuları, caminin inşası sırasında yok etmeyi amaçladık" şeklinde konuştu.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Bilgi Mimarlık ve Milano Politeknik Proje Sergisi: "Yenikapı Transfer Noktası"Bilgi Mimarlık ve Milano Politeknik Proje Sergisi: "Yenikapı Transfer Noktası"Bilgi Mimarlık’ın ve Milano Politeknik’in 2007 - 08 akademik yılı güz döneminde yürüttüğü ortak stüdyo çalışmalarını konu edinen “Yenikapı Transfer Noktası” başlıklı sergi 28 Mayıs 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açıyor.
Afetin Vurduğu UzakdoğuAfetin Vurduğu UzakdoğuMyanmar ve Çin, 10 gün arayla yaşanan doğal felaketlerde yaşamını yitiren onbinlerce vatandaşının ardından, Dünya’nın dört bir tarafından gelen desteklerle yaralarını sarmaya, kent yaşamını normal akışına döndürmeye çabalıyor. 1948 yılında bağımsızlığını ilan ederek Birleşik Krallık’tan kopan Myanmar (Burma)’da, 2 Mayıs 2008 tarihinde yaşanan Nergis Kasırgası, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısındaki Rangoon, Labutta, Bogale, Pathein ve Pyapon gibi çok sayıda kentte sel baskınları neden oldu. Şimdiye kadar askeri yönetim, yabancı yardım çalışanlarının çoğu bölgeye girişine izin vermediği için gerekli olan yardımın yalnızca bir kısmı felaketzedelere ulaştırılabildi.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İstanbul kanalizasyon suyu içiyor!İstanbul temiz suya muhtaç, tahliller kentin büyük bölümünde suyun içilemeyeceğini ortaya koydu. Su havzalarındaki sanayileşme, kaçak yapılaşma ve ileri biyolojik arıtma tesisi yetersizliği İstanbul’un içme suyunu tehdit ediyor.
Üç büyük kent tasarruf yapmak zorundaDSİ Genel Müdürlüğü, Ankara'daki barajlarda doluluk oranının yüzde 2.2 olduğunu açıkladı. İstanbul ve İzmir'de durum biraz daha iyi, ama her üç tablo da tasarrufu kaçınılmaz kılıyor.
Turizme ve antik değerlere bakış açımızBiz Türkler, antik değerlere kırık taş gözü ile baktığımız için, kimini çaldırıyor, kimini satıyor, kimine de devlet izni ile yurt dışına çıkarılmalarına izin veriyoruz.
Hilton Türkiye'de orta sınıfa yönelik 45 yeni otel kuracakKosifler ve Amphio Grubu ile anlaşmaya varan Hilton, Türkiye'de orta sınıfa yönelik Garden Inn tarzında 45 otel kurma kararı aldı. Garden Inn konsepti ilk etapta Diyarbakır, Kütahya, Bursa ve Manisa'da uygulamaya konulacak.
Yazlıkaya yoluna kavuştuBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) "Dünya mirası" arasında saydığı Hattuşa Yazılıkaya'nın orijinal yolu, restore edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından hizmete açıldı.
GAP'tan mucize beklemeyinBaşbakan Erdoğan merakla beklenen "GAP Eylem Planı"nı salı günü Diyarbakır'da açıkladı. Hedefler ve araçlar kalem kalem sıralandı.
Gayrimenkulde rekor fiyat 3 milyar dolarNew York'un ünlü gökdelenlerinden biri, tarihinin 'en yüksek fiyata tek bina satış rekoru'nu kırdı. Manhattan'daki General Motors gökdeleni yaklaşık 3 milyar dolara satıldı."General Motors Building" sahibi Harry Macklowe'a ait diğer üç bina ile birlikte satıldı. 4 binanın toplam satış bedeli 3,95 milyar dolar oldu. Binaların yeni sahibi, New York Daily News gazetesinin sahibi olan Mortimer Zuckerman'a ait Boston merkezli bir emlak şirketi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Yeşilköy'de 3 yeni rezidans'a izin çıktıİstanbul'da birbiri ardına yapılan rezidans projelerine, Yeşilköy'de üç yeni proje daha eklenecek. Dünya Ticaret Merkezi, İstanbul Fuar Merkezi ve İstanbul Gösteri Merkezi'nin yanında bulunan araziye yapılacak rezidans ve alış veriş merkezi projesine, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden onay çıktı.
Gaziantep'in cazibesiDoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kalkınması adına hükümetler tarafından son 25 yılda 17 paket açıldı. Başbakan Erdoğan'ın bakan, bürokrat, işadamı çıkarması yaptığı Diyarbakır'da GAP'ın 4 yılda, 4 koldan, 4 eylem planıyla tamamlanması yolunda söz verildi.
Kral mezarlı havuz yıkılacakMuğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesinde, 3500 yıllık Karya Krallığı dönemine ait kaya mezarlarının üzerinde bulunan kaçak havuzun bir ay içinde yıkılması için encümenden karar çıktı.
Konya'nın 25.000 metrekarelik müze alanına ihtiyacı varKonya Müze Müdürü Yusuf Benli, yaklaşık 10 bin yıllık tarihe sahip Konya'da, içinde Çatalhöyük'ten çıkan eserlerin de bulanacağı en az 25 bin metrekare büyüklüğünde bir müzenin kurulması gerektiğini bildirdi.
'Türkiye'deki boya kalitesi ABD'nin bile üstündedir'Polisan Boya'nın CEO'su Erol Mizrahi, Türkiye'deki boya kalitesinin Avrupa ve ABD pazarlarından daha üst seviyede olduğunu belirtti. Mizrahi, boya sektöründe son dönemde, inşaat sektörüne paralel bir daralmanın görüldüğünü söyledi.
İstanbullular akıllı yolculuk yapacakİstanbulluların kent içi ulaşımında önemli değişiklikler yaratacak Akyolbil Projesi son aşamalarına geldi, proje gelecek senenin başından itibaren hayata geçecek.
Mimarlar Investate Fuarı'nda buluştuBodrum'da Türkiye sahillerindeki yatırımları konu alan ve 24-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen gayrimenkul fuarı Investate '08, dünyaca ünlü mimarları da bir araya getirdi, Bodrum Princess Otel'de gerçekleştirilen, Ikon Events ve Akın Nalça Modular Space tarafından düzenlenen fuarda New York Üniversitesi Kentsel Tasarım Bölümü Başkanı Mimar Michael Sorkin ve New York Üniversitesi İleri Çalışmalar Enstitüsü akademisyenlerinden Mimar Richard England, doğa ve çevre üzerine etkileyici sunumlar yaptılar. Her iki mimar da küresel ısınmanın etkilerine dikkat çekerek, nüfus artışının insanların yaşam alanını giderek daralttığını ve bu durumdan da en büyük zararı çevre ile tarihi ve kültürel mirasın gördüğünü belirttiler.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İnşaat malzemeleri AB'ye uyumlu hale getirilecekİnşaat Sektörü, inşaat malzemeleri sanayisinin AB'ye uyumunu ve işbirliğini hedefleyen, İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği liderliğinde yürütülen EUbuild Projesi için güç birliği yaptı. AB'li ortaklarının yanı sıra Türkiye'den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yanında ilgili sektör örgütleri projeye destek olmak, sinerji yaratmak amacıyla proje çatısı altında bir araya geldi. Projeyle ilgili olarak konuşan İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, "Aday ülke olsak da sektörümüzde birebir uygulanan AB mevzuatına uyum konusunda sektör, bazı üye ülkelerin de önünde bir gelişme kaydetti. Şimdi aldığımız proje desteği ile AB mevzuatı konusunda kendi kurumsal kapasitemizi daha da arttıracağız" dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
İzmir'de Çağdaş Planlama için Önemli Bir Adım Daha Atıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ile imzaladığı protokol sayesinde Büyükşehir sınırlarına yeni bağlanan tüm belde ve ilçeler ile metropol alanın ayrıntılı haritasını ve fotoğraflamasını çıkaracak.
BSH beyaz eşyada payını % 25’e çıkardıBSH Ev Aletleri, Türkiye’de geçen yıl beyaz eşya pazarında yüzde 5’lik daralmaya karşın satışlarını yüzde 5 artırarak, sektördeki pazar payını yüzde 25’e çıkardı. BSH İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, Türkiye’de 2007 yılında toplam 16,2 milyon adet beyaz eşya üretildiğini ve Türkiye’nin Avrupa’nın ikinci en büyük beyaz eşya üreticisi konumuna yükseldiğini anlatan Klein, toplam üretimin yüzde 70’inin ihraç edildiğini söyledi. Klein, 2007’de şirketin cirosunun yüzde 8 artarak 1,9 milyar YTL yaklaştığını belirterek, “Sektör yüzde 5 küçüldü. Buna rağmen BSH olarak iç pazardaki satışlarımızı yüzde 5 artırıp 1,2 milyon YTL’ye çıkardık. Türkiye’deki pazar payımız da yüzde 25 seviyesine yükseldi” dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Emaar, Libadiye için 5 mimardan teklif aldıEmaar Türkiye, Toskana Vadisi projesinin ardından ikinci yatırımı olan Libadiye projesi için uluslararası 5 mimarlık şirketinden teklif istedi. Emaar Türkiye’nin, Libadiye’deki arazisi için proje tasarlayacak olan mimarlık şirketleri Foster and Partners ve Skidmore, Owings and Merrill LLP, Cesar Pelli, Frank Owen Gehry ve Jean Nouvel olarak belirlendi. Libadiye projesinin, dünya çapında bir proje olacağını dile getiren Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban “Her projemizde, her zaman en iyiyi hedeflediğimiz için, Libadiye’de dünyaca ünlü mimarlarla görüşüp proje tekliflerini iletmelerini istedik. Şimdi gelecek olan teklifleri bekliyoruz. Dünyada öyle binalar vardır ki, sadece o binaya özel turistik geziler yapılır. O şehrin dünyaya tanıtımına katkıda bulunur. Bu projede de hedefimiz bu” dedi.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Ve Rixos Bahreyn’de286 odalı Rixos Marina West Otel, 2010 Nisan’ında kapılarını açacak. Otelin de bulunduğu kompleks 11 kuleden oluşuyor.
Tarihi ustalar kurtarıyorKilis'te, tarihi camilerin restorasyonuna taş ustaları imzalarını atıyor. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 2006 yılından itibaren tarihi camilerin restorasyonuna hız verildi.
Burj Dubai'nin kalıpçısı Türkiye'yi üs yapacakDünyanın en yüksek binası Burj Dubai ile Türkiye'de Marmaray'ın inşaatlarında kullanılan Avusturyalı Doka Kalıp, üs olarak Türkiye'yi seçti.
Otoyollara özelleştirmeOtoyol ve köprülerin özelleştirilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarıya göre, otoyollar ve üzerinde bulunan hizmet tesisleri ve varlıklar ile köprüler Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilecek. Tasarının önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.
Tarih: 29 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Tüccar başkanın hızına yetişilmiyorAsım Güzelbey ve ekibinin icraatları mahkemelik ama o her zaman “belediyenin karı” için bir yolunu buluyor. AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin icraatlarının hızına ulaşılamıyor. Günü birlik imar planı değişiklikleri yapılıyor.
Ankara’nın 20 Yıllık Su Sorunu ÇözümlendiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın su sorununu çözecek olan Kızılırmak suyunun, 21 gündür musluklardan aktığını söyledi.
Ortaasya'ya küresel ısınma ile mücadele çağrısıİstanbul’da Mart 2009’da yapılacak 5. Dünya Su Forumu’na hazırlık için düzenlenen Ortaasya Bölgesel Toplantısı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başladı.
İç mimarların buluşmasıTMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin 1. Sektörel Buluşma Günü, Bornova’daki Edward Wittholl Monjardik Köşkü’nün bahçesinde gerçekleşti.
Likör Fabrikası arazisi yeniden satışta25 Nisan 2008'de yapılan ihaleye sadece Kiler Grubu katılmıştı. Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 23 bin 711 metrekarelik arsa için 295.7 milyon YTL teklif vermiş, ancak ihale tek katılımcı olması nedeniyle iptal edilmişti.
Antalya Defterdarlığı, Hazine arazisini satacakAntalya Defterdarı Hidayet Mat, yaptığı yazılı açıklamada, atıl durumda bulunan Hazine'ye ait taşınmazların ekonomiye kazandırılması için belirli aralıklarla düzenlenen arazi satış ihalelerine devam edildiğini bildirdi.
Arçelik’ten ’8 milyar dolarlık GE ev aletlerini alırım’ sürpriziDaha önce bünyesine Almanya’nın efsane elektronik eşya markası Grundig’i katan, Doğu Avrupa’daki bazı markaları satın alan Koç Grubu’na bağlı Arçelik, şimdi de dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric’in 7.2 milyar dolar cirolu elektrikli ev aletleri bölümüne talip oldu.
Deniz Taksi az dalga yapacak balıkçı rahatsız olmayacakEylül ayında hizmete gireceği açıklanan deniz taksiyi ilk kez Hürriyet denedi. Ortaköy iskelesinden bindiğimiz 11 metrelik teknenin elektrikli manyetik sistemle çalışan otomatik kapısında bizi deniz taksileri yapan Teknomar Denizcilik ve Deniz Araçları İşletme ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürü Gürkan Çanga karşıladı.
İşadamları GAP’ta uygulama görmek istiyorBaşbakan’ın önceki gün açıkladığı GAP Eylem Planı’nın değerlendiren Güneydoğulu işadamları, planı genel olarak olumlu bulduklarını ancak uygulamayı görmeden yeni yatırım için adım atmayacaklarını söylediler.
Ankaralılara 21 gündür haberleri olmadan Kızılırmak suyu içirdimAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, halka bildirmeden Kızılırmak suyunu 21 gündür Ankaralılara içirdiğini açıkladı.
2010 için salon müjdesiGençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay: "Biri 5 bin biri 10 bin iki salon 2009’a yetişecek. İlkini paraşüt kulüsenin yanındaki boş alana inşa ediyoruz. Diğer salonu ise şimdiki Selim Sırrı Tarcan Kompleksi’nin yerine yapacağız."
TMMOB’nin tarihsel sorumluluğuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin 40. genel kurulu bugün Ankara’da başlıyor.
Hem satılık hem kiralıkİstanbul’daki tarihi binalara yönelik projeler yürüten Galata AŞ’nin Göcek’te inşa ettiği Göcek Hills ve Vineyard Villas satışa çıktı.
Zeytinliklere konut konduAKP’li Antakya Belediyesi’nin, 4 köyün yaşam kaynağı tarım arazilerini imara açması köylüleri isyan ettirdi. Köylüler, belediyeye tepki gösterirken yüzlerce dava açıldı.
Ormanlar 750 noktadan gözetleniyorOrman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman yangınlarına karşı tüm önlemlerin alındığını belirterek, "Türkiye ormanlarını 750 yerden 24 saat gözetliyoruz." dedi.
INEPO'da 101 proje temiz çevre için yarışacak16. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı (INEPO)'nın İstanbul'da yapılacak finali yaklaşırken jüri üyeleri, birbirinden ilginç 101 proje arasından seçim yapmakta zorlanıyor.
“Yaş Dostu Projeler” İstanbul’da konuşulduDünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2005 yılında başlatılan ‘Yaş Dostu Şehirler Projesi’nin “Proje Uygulama Örnekleri Paylaşım Toplantısı” İstanbul’da yapıldı.
Kaçak yapıya karşı kentsel dönüşümAdalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sedat Yalçın'ın, yereldeki dört yıllık iktidarlarının hesabını verdiği toplantıda gazeteciler kaçak yapılaşma üzerinde durdular.
Vatandaşın cebine 2.300 $ girecek!Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kaderini değiştirecek "umut hamlesi" projesi ile 26.7 milyar YTL harcama yapılacağını açıkladı Başbakan Erdoğan bölgede kişi başına düşen milli gelirin proje ile yüzde 209 artacağını belirtti.
Lüks konut satışları dörtte bir oranında düştüEmlak sektöründe durgunluk yaşanıyor. Lüks konutlardaki satışlar dörtte bir oranında azaldı. Öte yandan dar gelirliye yönelik üretilen konutlara talep sürüyor.
Sinpaş Boğaziçi'ni Halkalı'ya kolonladı yalı satışına başladıSinpaş, Boğaziçi'nin bir kopyasını 'Bosphorus City' projesiyle Halkalı'ya taşıyor. Boğaz'ın her iki yakasının bire bir inşaa edileceği projedeki 'yalı apartmanları'nın yüzde 65'i şimdiden satıldı.
TAV'ın ortağı 2 milyar doları cebine koydu, gözünü otoyollara diktiAvustralya'nın ikinci büyük yatırım şirketi Babcock & Brown, Türkiye'deki altyapı projeleri için 2 milyar dolarlık fon ayırdı. Avustralyalı şirket özellikle köprü, otoyol ve liman özelleştirmeleri ile ilgileniyor.
Entelektüeller kent yönetimine katılmalıKent yönetimi, yoğun kentleşme süreci ile birlikte çağdaş kamu yönetimi literatürüne giren yeni kavram ve yöntemlerle tanışmıştır.
5 katlı binalarla Bodrum'u Kuşadası'na çevirmeyinBodrum'da 5 katlı binaların önünü açan çalışmalar yörede tedirginlik yarattı. BESİAD Başkanı Cenk Sezgin, kitlesel turizmin Bodrum'u Kuşadası'na çevireceğini belirtiyor.
TOKİ'nin Tosya evleri örnek seçildiTosya TOKİ evleri toplu konut uygulamaları alanında örnek proje seçildi. TOKİ'nin 2006 ve 2007 yıllarındaki en başarılı uygulaması olarak gösterilen 312 konutluk TOKİ evlerinin Haziran ayı ortalarında hak sahiplerine teslim edileceği açıklandı.
Gebze kent meydanı çalışmaları başladıKentler için meydanların çok önemli olduğunu belirten Gebze Belediye Başkanı Pehlivan, 'Meydanlar kent hayatında önemi büyük olan sosyal ve kültürel alandır.
İzmir Limanı'nın parası hazır Danıştay kararını bekliyoruzİzmir Limanı için paralarının hazır olduğunu belirten Eli Alharal, 'Finansörlerimiz sabırsızlanıyor. 13 aydır özelleştirmeye karşı açılan davaların sonuçlanmasını bekliyoruz' dedi.
'Horlak projesi' ortada kaldıOrdu'nun en ünlü yaylası Çambaşı'nın zirvesinde Karagöl mevkisinden alınarak merkeze bağlı 36, Kabadüz ilçesine bağlı 9 ve Ulubey ilçesine bağlı 6 köy olmak üzere toplam 51 köye cazibeli su getirilmesi olan 'Horlak Projesi' ortada kaldı.
Surlara drenaj desteğiİznik'te, tarihi Senato Sarayı bölgesindeki surların kenarlarına drenaj yapılıyor. Tarihi surların yağmur sularının birikmesi sonucu yıkılmasına engel olmak için İznik Belediyesi tarafından önlem alınıyor. 4700 metre uzunluğundaki surlarla çevrili olan İznik'te surların onarılacağını müjdeleyen Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, "Yağmur sularının surlara zarar vermesini engellemek için drenaj çalışmaları başlattık" dedi. Yapılan çalışmalarda, sur dibinde biriken suların tahliye edilmesi için kanal açılırken, var olan tahliye boruları büyültüldü.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Bursa Kent Haber
They are talkingAdana'da çelik konstrüksiyon inşaat dönemi başlıyor. Cumartesi sabahı bu işi yapmaya soyunan Süleyman Sönmez'in örnek yapısındaydık.
Diyarbakır'da dünya müzesiİl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk: "Cezaevi olarak kullanılan, Artuklu Sarayı bundan böyle dünya müzesi olacak. Diyarbakır'ın ilk kilisesi olan Saint George Kilisesi ise sanat galerisine dönüştürülecektir"
Surlarda Roma dönemine ait asker mezarları bulunduEdirne'de, inşa edilecek bir iş merkezinin temelinde yapılan kazılarda, Roma lejyonerlerine ait olduğu belirlenen mezarlar bulundu.
Fuar alanında mağara çıktıGaziantep'te Fuar Alanı’nda devam eden inşaat çalışmaları sırasında alış veriş merkezinin yapılacağı alanın hafriyat çalışmaları sırasında mağara ortaya çıktı. Firma yetkilileri mağarayı kapatabilmek için yoğun çalışma gösteriyor.
Başkan Gökçek: “Dünya’da En Çok Rekreasyon Alanına Sahip Kent Ankara’dır”Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,Sheraton Oteli’nde 7. si yapılan Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları Ulusal Kongresi toplantısında “Dünya’da en çok rekreasyon alanına sahip kent Ankara’dır” dedi.
İshak Paşa sarayı ziyarete açıldıAğrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, bu yıl turizm sezonunun hava koşullarından dolayı biraz geç başladığını ifade ederek, "Havaların geç düzelmesi ve sarayın restorasyon çalışmaları olunca ziyaretçiler geç geldi. Ama geçtiğimiz 2 haftayla birlikte büyük bir turist akını oluştu." dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Gazetesi
Su projeleri bitirilmeliCHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın GAP’la ilgili açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, GAP’ın enerji ve tarımsal niteliği ağır basan, ancak eğitim, sağlık, kentleşme gibi çok boyutlu bir proje olduğunu ifade etti. Projeye büyük heyecanla başlandığını ve bugün belli bir noktaya gelindiğini belirten Baykal; Fırat Nehri üzerindeki barajların tamamlandığını, Dicle Nehri üzerindeki barajların ise tamamlanmadığını söyledi. Fırat ve Dicle’deki barajlar sisteminden, bölgedeki 1 milyon 700 bin hektarlık arazinin sulanabileceğine dikkati çeken Baykal, sulama projelerin bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret etti.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Estonya TasarımlarıEstonya Tasarımı’nın Gezgin Sergisi, Konak Pier Alışveriş Merkezi’nde İzmirliler’le buluştu. Estonya Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları, Estonya Kültürel Sermaye Kurumu ve Estonya İzmir Fahri Konsolosu Eşref Balta’nın destekleriyle gerçekleşen sergide, Estonya Büyükelçisi Mart Volmer’de hazır bulundu. Estonya tasarımını günümüzdeki ve geçmişteki gelenekleriyle birlikte İzmirliler’e tanıştırdıklarını belirten Estonya İzmir Fahri Konsolosu Eşref Balta, şöyle dedi: “Sergi hem Estonya Tasarımı’nın tarihinden benzersiz şahaserler hem de halen gelişmekte olan projelerle ilgili genel bir açıklamayı sunuyor. Estonya’nın geleceğine dair yapılmış tüm modellerden örnekler sunuluyor.” Sergi, 15 Haziran’a kadar görülebilecek.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Zorlu tebligatı aldı, Karayolları arazisinde çalışmaları durdurduZorlu Yapı Yatırım’ın, Zincirlikuyu Karayolları arazisinde gerçekleştirdiği zemin iyileştirme ile buna bağlı sondaj çalışmalarını dün itibarıyla durdurduğu bildirildi.
Asansör sektörünün yüzünü fuar güldürdüİzmir’de Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen INELEX 2008 Fuarı’yla Elektrik ve Makine Mühendisleri odaları işbirliğiyle organize edilen “İzmir 2. Asansör Sempozyumu”, söktörü buluşturdu. Dünyanın dört bir yanından gelen profesyoneller, son teknolojiyi inceledi, gelişmeler hakkında bilgi sahibi oldu. Organizasyonda, 102 firma, ürünlerinin yanı sıra yerli imalatın geldiği son noktayı sergiledi. Sempozyumda ise sektördeki gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele, küresel çaptaki ekonomik daralmayla sıkıntılı günler geçiren sektörün, bu organizasyonla nefes aldığını, pek çok iş bağlantısı yapıldığını söyledi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir Belediyesi, tek damla suyu boşa akıtmıyorKüresel ısınma kaynaklı kuraklık tehdidine karşı her türlü önlemi alan, halkı da tasarruf kampanyalarıyla bilinçlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir damla suyun bile boşa akmaması için büyük çaba harcıyor. Kullanılabilecek her türlü suyu en verimli şekilde değerlendirebilmek için gösterilen itinanın son örneği, Şirinyer’deki raylı sistem inşaatı kazıları sırasında yaşandı. Buradan çıkan kaynak suyu da kazanıldı. Motopomp tesisi kuruldu ve en yakın İZSU merkezine kadar 400 metrelik isale hattı döşendi. Böylelikle günde bin 300 ton su tasarrufu sağlanmış oldu. Bir başka ifadeyle, her gün 10 ton kapasiteli tam 130 tankere, bu kaynaktan su doldurma olanağı sağlanmış oldu. Yeni kaynak, Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım, Park ve Bahçeler, İtfaiye ve İZSU daire başkanlıkları araçlarıyla Buca Belediyesi tankerlerinin kullanımına sunuldu. Gerekirse, dezenfeksiyon işlemiyle içme suyu olarak da kullanılabileceği kaydedildi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Dolgulardaki binalar dehşet veriyor"İzmir'in Depremselliği" konulu toplantıda, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından iki yıldır yürütülen çalışmalar anlatıldı. Proje sorumlusu jeoloji yüksek mühendisi Dr. İsmail Kuşçu, Narlıdere’den Menemen’e kadar olan bölgenin 2000 yıl öncesine kadar deniz olduğunu söyledi. Kuşçu, “Bu dolgu alanlarda, yüksek katlı binaları görünce dehşete kapıldım. Çok kötü yapılaşma var. Türkiye’de depremle ilgili çok iyi yasalar var ancak uygulama yok. Benim görevim bu raporları ortaya koymak. Diğer süreçlerde etkimiz yok. Dikkatli olmamız lazım” dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci
Napoli’nin çöpüne İstanbul modeliİtalya’nın ünlü turistik yöresi Napoli’nin bir yıldır süren çöp sorunun çözümü için İstanbul modeli önerildi. İtalyan RAI Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Ennio Remondino, İstanbul’un temizliğini örnek göstererek, kentin temizliğinin gece yapılmasının sorunu çözebileceğini söyledi.
İstanbul’un gözü bulutlardaYaz boyunca yağış olmazsa, İstanbul’un barajlarındaki su kente ancak 172 gün yetecek. Barajlarda şu andaki su seviyesi de son 5 yılın en düşük seviyesi.
Sigara içenler dikkat!Yasak getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dokümanlar da kanıt olarak kullanılacak. Ayrıca sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL’lik indirim uygulanacak.
İstanbul temiz suya muhtaçKenti 15 yıldır yöneten zihniyet, arıtma ve denetimi ihmal etti, havzalarda yerleşime göz yumdu. Tahliller kentin büyük bölümünde suyun içilemeyeceğini ortaya koydu.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.