Haberler

10 Mart 2011, Perşembe

Kentlerin Öncesi ve SonrasıKentlerin Öncesi ve Sonrası21 yıl önce Dubai sadece çorak topraktan ibaretti. Görünen o ki kendini sıfırdan yaratmış ve yaşanabilirliği, gelişmiş teknolojik olanakları ile bugün dünya standartlarında bir kent. Bu etkileyici sıçramalar gerçekleştiren kentlerden sadece biri. Etkileyici, dudak uçuklatan diğer bir fark ise bu iki resim arasında ve yukarıdaki resim eminim size 20. yüzyılın ortasında bir zamanda çekildiğini düşündürtmüştür. Fakat yanılıyorsunuz. Bu resim 1990 yılına ait. Şangay bugün akıl almaz bir hızla büyüyen modern metropollerden biri. Bu üç resim, birkaç ıssız binadan hınca hınç dolu bir kente doğru ilerleyen Dubai''de bulunan aynı sokağa ait. Görünen o ki bugün bina yoğunluğu bir hayli abartılı. Haberin Devamı
Depreme karşı ''su yalıtımı'' şart!Depreme karşı ''su yalıtımı'' şart!1999''da yaşanan iki büyük depremin ardından richter ölçeği, tsunami, zemin etüdü gibi kavramlarla tanıştık. "Korozyon" da bunlardan biriydi ve depremde birçok yapının yıkılmasının nedeni olarak gösterildi.
Nefesimiz kesiliyor!Nefesimiz kesiliyor!Ormanların tahrip edilmesinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri tahmin edilenden daha büyük. Birleşmiş Milletler çevre uzmanlarına göre dünya iklimini felaketin eşiğine getirebilecek sera gazlarının yaklaşık beşte biri ormanların yok edilmesinden kaynaklanıyor.
Niğde''de hibe proje uygulanmaya başladıNiğde''de hibe proje uygulanmaya başladıNiğde Belediyesi tarafından AB''ye sunulan proje kapsamında kabul gören hibe projenin uygulama çalışmaları başladı. Proje Grontmij Türkiye ve Grontmij Hollanda Konsorsiyumu''nca gerçekleştiriliyor.
Siyasilere 800 bin dolarlık mobil sahneSiyasilere 800 bin dolarlık mobil sahneBir girişimci genel seçimler öncesinde siyasetçiler için 25 bin kişiye hitap edebilmeye olanak sağlayan mobil sahne yaptı.
Konya''nın altı kayıyor Mevlânâ Müzesi''ne acil önlem yoldaKonya''nın altı kayıyor Mevlânâ Müzesi''ne acil önlem yoldaÜnlü mutasavvıf Mevlânâ Celaleddin-i Rumi''nin türbesinin bulunduğu Mevlânâ Müzesi, Konya''da tabanda yaşanabilecek her türlü deformasyona karşı koruma altına alınıyor. Kent arazisinin taban çökmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının ardından Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri harekete geçti.
 Boris Johnson MIPIM''den Övgü Topladı Boris Johnson MIPIM''den Övgü TopladıLondra Belediye Başkanı Boris Johnson, Londra yenileme programı için duyduğu coşkuyu anlattığı MIPIM''de başarılı bir açılış konuşması gerçekleştirdi.
"Kutuplar çok hızlı eriyor""Kutuplar çok hızlı eriyor"Güney Kutbu ve Grönland''daki buzların erimesi son 20 yıl içinde giderek hızlanıyor. Yakın gelecekte deniz seviyesindeki artışın baş nedeninin bu olması bekleniyor.
Kentsel dönüşümün yol haritası için buluştularKentsel dönüşümün yol haritası için buluştularTOKİ tarafından düzenlenen, Türkiye''nin kentsel dönüşüm stratejilerinin belirlenmesine de katkı sağlaması hedeflenen 2011 Konut Kurultayı''na rekor katılım oldu. Kurultaya 30 ülkeden aralarında bakan ve yerel yöneticilerinde yer aldığı 4 bin kişi katıldı
''Coğrafyada çığır açan kitap'' 279 yıl sonra Türkçe''de!''Coğrafyada çığır açan kitap'' 279 yıl sonra Türkçe''de!Osmanlı bilgini Katip Çelebi''nin ''Cihannüma'' adlı kitabı tanıtıldı.
"Yüzyılımıza marka kentler damgasını vuracak""Yüzyılımıza marka kentler damgasını vuracak"Türkiye kentsel dönüşüme uzun süre uzak kaldı. Ancak 1999 yılındaki 17 Ağustos depremi ve deprem riskinin hâlâ devam ediyor oluşu kentsel dönüşümü adeta dayattı diyebiliriz. Kentsel dönüşüm ile ilgili olarak çıkarılan yasalar ise yeterli olmasa bile çalışmalara büyük ölçüde yön vermekte. Ancak gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye kendine özgü sosyo-ekonomik ve kültürel koşullara uygun bir strateji dahilinde bu çalışmaları yürütmekte.
İznik’te tarih kaderine terkediliyorİznik’te tarih kaderine terkediliyorRoma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, uğruna savaşlar yapılmış Bursa''ya bağlı İznik ilçesindeki Antik Roma Tiyatrosu ve Osmanlı dönemi eserlerinden İsmail Bey Hamamı kaderine terk edilmiş durumda.
50 milyar dolarlık tarihi imza50 milyar dolarlık tarihi imzaAlsancak Limanı ile Turan arasındaki 550 hektarlık Yeni İzmir Kent Merkezi''nin Konak ilçe sınırlarında kalan 315 hektarlık bölümünün imar planı meclisten geçti.
Güzelbey''den değişimi yerinde görme çağrısıGüzelbey''den değişimi yerinde görme çağrısıGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yerel yöneticileri hafif raylı sistem başta olmak üzere Gaziantep''te gerçekleştirilen hizmetleri yerinde görmeleri için şehre davet etti.
Eyüp Sultan''a 50 yıl sonra restorasyonEyüp Sultan''a 50 yıl sonra restorasyonEyüp Sultan Türbesi, 50 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyondan geçecek. Tüm çinileri tek tek elden geçirilecek olan türbedeki restorasyonun 6 ayda tamamlanması planlanıyor. Bu süre içinde sadece dua penceresi açık kalacak.
Eğitim merkezleri tasarımın sihirli dünyasıyla tanıştıEğitim merkezleri tasarımın sihirli dünyasıyla tanıştıTokyo''daki Cocoon Tower her ne kadar bir ofis kulesi görünse de aslında içerisinde üç ayrı özel okulun bulunduğu dikey bir kampus.
 TOKİ Başkanı Bayraktar istifa etti TOKİ Başkanı Bayraktar istifa ettiTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti''den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti.
Depremin zararı 100, kentsel dönüşümün maliyeti 25 milyar $Depremin zararı 100, kentsel dönüşümün maliyeti 25 milyar $İstanbul''da 7.0 büyüklüğünde bir depremin 100 milyar dolar hasar yaratacağı hesaplanıyor. Bu sorunun yaşanmaması için gerekli kentsel dönüşümün maliyeti ise 25 milyar dolar. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bundan sonrası için deprem esaslı kentsel dönüşümü hedef aldıklarını söyledi.
‘Ali Sami Yen'' 75 günde yıkılacak‘Ali Sami Yen'' 75 günde yıkılacakGalatasaray''ın 47 yıllık stadı Ali Sami Yen, 75 gün sürecek bir çalışmayla yıkılacak. Yıkım bitiminde yaklaşık 30 bin metreküp moloz ve 4000 hurda çıkacak.
Olba''da tarihi esere patlayıcı düzeneği!Olba''da tarihi esere patlayıcı düzeneği!Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığında 2010 yılından itibaren arkeolojik kazıların başladığı Mersin''in Silifke ilçesi, Uzuncaburç beldesinin 4 km. doğusunda yer alan denizden 1050 m. yükseklikteki Olba antik kenti, definecilerin saldırısı altında!
Yap-Boz KentlerYap-Boz KentlerKubilay Kağan, Marco Polo''nun kentleri arasındaki - sanki farklı kentler değilmiş de kentsel elemanlarda bazı değişiklikler oluyormuş gibi gözlenen - benzerliği belirtmiş. Binbir Gece Masalları''nın kentbilim versiyonunda Venedikli Polo''nun, Moğolistanlı Kağan''a imparatorluğunda gezidiği büyüleyici kentlerden keyifli hikayeler anlatıyor. Gerçekle kurgu arasında gidip gelen bu hikayeler, Italo Calvino''nun "Görünmez Kentler" kitabında toplandı.
Türk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıTürk kadın mimara Avusturya''dan altın liyakat nişanıODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydan Balamir, TBMM Ana Binası ile bakanlıkların da aralarında bulunduğu 15 binanın Avusturyalı mimarı Holzmeister üzerine yazdığı kitabı ve araştırmaları dolayısıyla "Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı"na layık görüldü.
Tekneler dev limanlarda yatacakTekneler dev limanlarda yatacakUlaştırma Bakanlığı, bu yıl ''dev'' limanların yanısıra marina kapasitesini arttırmak için yat limanlarının da inşasına hız verdi. Bu kapsamda, Mersin ve Kaş limanlarında son aşamaya gelindi.
Doğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da Tasarlanan Etkileyici Açık Hava Kütüphanesi, 2011 Brit Insurance Mimarlık Ödülü''nü KazandıDoğu Almanya''da 1.000 adet boş bira kartonunun bir araya getirilmesiyle tasarımına başlanan kütüphane bugün inanılmaz bir açık hava kütüphanesi olma yolunda ilerliyor.
3. köprü ihaleye çıktı3. köprü ihaleye çıktıİstanbul Boğazı''na yapılacak olan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ihaleye çıkarıldı.
Cannes''ın kırmızı halısında Zorlu yürüyüşCannes''ın kırmızı halısında Zorlu yürüyüşCannes''daki fuar, Zorlu''nun büyük gösterisine sahne oldu. Sponsorluğunu yaptığı açılış gecesinde 3 bin 44 yatırımcıya İstanbul''u anlatan şirket, Zorlu Center hakkında da konuştu.
Büyükşehir ulaşımda sorun yaşanmaması için çalışıyorBüyükşehir ulaşımda sorun yaşanmaması için çalışıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul''da etkili olan kar yağışı nedeniyle kent ulaşımında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için çalışmalarını artırdı.
Rüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacakRüya Proje''de düğmeye basıldı, Kıbrıs''ın can suyu 2014''te Ada''ya ulaşacak''Besleme krizi''yle çalkalanan KKTC''nin yüreğine su serpildi. Başbakan Erdoğan, yılda 75 milyon metreküp suyu temin edecek ''Rüya proje''yi Ferhat ile Şirin''in hikayesine benzetti. Derviş Eroğlu ise ''Doğum günümde rüya gibi hediye aldım'' dedi.
Parıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarParıltılı projelerin söndürdüğü yaşamlarKartal Adliye Sarayı, Çağlayan''daki İstanbul Adliye Sarayı, Kadıköy-Kartal metro hattı, TT Arena Stadı, Zincirlikuyu TAT Towers, Çayırbaşı-Sarıyer Tüneli, TOKİ inşaatları, İstanbul Sapphire... İstanbul''un bu "parıltılı" projeleri, devasa reklam kampanyalarıyla, devlet erkânının katıldığı gösterişli açılışlarla bir bir hayata geçirildi, geçiriliyor. Bu projeler o denli parıltılı ki, bu parıltıların ardında yaşanan iş cinayetleri, sakatlanmalar, insanlık dışı çalışma koşulları ve sömürü çoğu zaman görünmüyor.
Bernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorBernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul''a geliyorİstanbul''un finans merkezi olması için dört koldan atağa geçen Türkiye, yeni bir zirveye ev sahipliği yapacak. Fatih Üniversitesi''nin 20-22 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği zirvede, FED Başkanı Bernanke, Nobel ödüllü iktisatçı Krugman gibi otorite isimler söz alacak.
Dünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''daki En Önemli Alışveriş CaddeleriDünya''da trendleri belirleyen, yaratıcı endüstrilerin yer seçtiği ve birden bire inanılmaz bir tüketim cenneti haline gelen alışveriş caddeleri, her ne kadar AVM''lerin içine sıkıştırılmaya çalışılsa da, hiçbir zaman kent hayatı içinde popülerliğinden ödün vermeyecek. Kentte sektörlerin yer seçimi, beraberinde birçok dinamiğe etki edip, değiştiriyor. Kentin fiziksel formunu da... Ünlü markaların yer seçtiği caddeler, birkaç blok ötesindeki ekonomik hayatı canlandırıyor. Yer seçim kriterleri bu yüzden özellikle büyük metropoller için çok önemli. Arkitera Mmarlık Merkezi olarak Arkiparc 2011 öncesi "Cadde Perakendeciliği" başlığı altında Dünya''nın en önemli alışveriş caddelerini mimari özellikleri ve gayrimenkul piyasası açısından inceledik.
İnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduİnsanlık Anıtı''nın yıkımı durdurulduHelkeltıraş Mehmet Aksoy dava açmış, Kars Belediyesi de yıkım için bugün ihaleye çıkmıştı. Mahkeme, ''geri dönüşümü olmayan bir zararın doğmaması için'' dava sonuçlanana dek yıkımla ilgili yürütmeyi durdurdu.
İstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİstanbul''a ''depreme hazırlıklı ol'' raporuİngiltere''nin başkenti Londra merkezli olan "Disasters Emergency Committee-DEC" (Felaketler Acil Durum Komitesi) tarafından hazırlanan bir raporda, aralarında İstanbul''un da bulunduğu bazı büyük şehirleri bekleyen deprem tehlikesine dikkat çekildi.
Çıralı''nın doğası onlara emanetÇıralı''nın doğası onlara emanetYıllardır çözülemeyen imar sorunu nedeniyle gündeme gelen Antalya''nın turizm cenneti Çıralı''daki koruma çalışmalarını anlatan WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç, Çıralı''ya yakın diğer kumsalların turizm yatırımları nedeniyle yuvalama özelliğini yitirmesinin, deniz kaplumbağaları açısından Çıralı''nın önemini arttırdığını söyledi
Ayasofya''nın üç hayatıAyasofya''nın üç hayatıİtalya''da aylık yayınlanan Bell''Europa dergisi, Şubat sayısında Ayasofya''ya 15 sayfa yer ayırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği''nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İtalyan yazar Luca Mozzati, dergideki köşesinde Ayasofya''nın tarihi serüvenini, mimari ve kültürel zenginliklerini ''Ayasofya''nın Üç Hayatı'' başlıklı yazısıyla okurlara duyurdu.
ISH Frankfurt Fuarı 15 Mart''ta BaşlıyorMesse Frankfurt tarafından 2 yılda bir düzenlenen ISH Frankfurt Fuarı 15-19 Mart 2011 tarihleri arasında Frankfurt''ta yapılacak. Geçtiğimiz yılki ISH fuarı, 58 ülkeden toplam 2.361 katılımcı firmaya yeni ürünlerini sergileme imkanı sundu; 202.000 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.
İMSAD: İçeride Yapı Ruhsatı Alımı Patladı, Dışarıda Libya''daki Gerilim Salladı İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği''nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda Libya''daki gerilimin inşaat sektörüne etkisi, konut satışları ve yapı izinleri verileri ele alındı.
35. Sokak''ta % 40 su tasarrufuAkşan Yapı''nın İzmir''de hayata geçirdiği proje 35. Sokak projesi, yeşil bina kriterleri ile inşa ediliyor.
Baydemir: Tarım arazileri imara açılmayacakDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır''da tarım arazilerinin imara açılmayacağını belirterek, vatandaşları uyardı.
2011 Dünya Mimarlık Günü Teması Açıklandı: Mimarlık ve İnsan HaklarıHer yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan ve bu yıl 3 Ekim''de düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Günü teması "Mimarlık ve İnsan Hakları" olarak belirlendi.
Hisar Camii''ni Arınç açacakTarihi Kemeraltı Çarşısı içinde bulunan ve 1597-1508 tarihinde Aydınoğulları''ndan Özdemiroğlu Yakup Bey tarafından inşa ettirilen Hisar Camii''nin, yaklaşık 2 yıl süren restorasyonu tamamlandı. Yaklaşık 1 milyon liralık harcama ile yenilenen cami, önümüzdeki Cuma günü saat 12.00''de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Erten''in katılacağı törenle yeniden ibadete açılacak. Tarihi camide uzun yıllar restorasyona ihtiyacı duyulmayacağını belirten yetkililer, "Caminin iç-dış, iç-dış döşemeleri, su yalıtımı, direnaj sistemi, aydınlatma sistemi ve çatısındaki kurşunlar yenilendi, boyası yapıldı. Eksik olan merlerleri tamamlandı. Tarihi cami yeni bir görüntüye kavuşturuldu" diye konuştu. Arınç''ın açılış sonrasında Hisar Camii''nde Cuma Namazı kılması ve ardından Manisa''ya geçmesi bekleniyor.
Tarih: 9 Mart 2011 Kaynak: Yeni Asır
Havaalanında çevre desteği''Sürdürülebilir yaşam için geri dönüşüm'' sloganıyla 20 yıldır faaliyet gösteren ÇEVKO Vakfı, havalimanı ziyaretçileri ve çalışanlarını, geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirmek amacıyla Sabiha Gökçen Havalimanı ile birlikte proje başlattı.
İzmir''in ilk apartmanı "film yıldızı"İzmir''de çok katlı konut türünde günümüze kalmış ilk ve tek yapı olan Anadolu Apartmanı hayata dönüyor.
Karadeniz''in dalgaları AVM "aşkı" yarattıKişi başına harcamada ikinci büyük kent Samsun, iki AVM yatırımcısını daha kendine çekti. İdol İnşaat, ‘Lovelet'' ismindeki lüks outlet için 50 milyon euro''luk bütçe ayırırken, Rönesans 250 milyon liralık plan yaptı.
"İstanbul Gibi Bir Kentin Merkezinin, Karaköy''ün Yalnızca Turizmle, İnşaatla Gelişmesi Yeterli Olamaz"Robb Report Dergisi''nin Korhan Gümüş ile Karaköy''de gerçekleştirilmek istenen dönüşüm projeleri ve Galataport Projesi hakkındaki söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.