Haberler

11 Ağustos 2009, Salı

Denizin Üzerinde 20.000 MilletDenizin Üzerinde 20.000 MilletFriedman aile ağacında düşünceler çabuk evrilir. Chicago Üniversitesi’nde bir ekonomist olan Milton Friedman klasik liberalizm alanında 20. yy.’ın en saygın ve etkili avukatlarından biriydi. Okul kitapları ve popüler makalelerde, en iyi sağlık ve özgürlük imkanlarını istiyorsak, devlet, polis ve mahkemelere kısıtlanmış olmamalıdır görüşünü savunmuştur. Her ne kadar eğitim, ekonomi ya da askeriye katılımı gerektirecekse de bu, seçimlerimizin dikte edilmesi ya da manipülasyon ile ilgili olmamalıdır. Haberin Devamı
WWF: Himalayalar tehlike altındaWWF: Himalayalar tehlike altındaDünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, son 10 yılda aralarında uçan kurbağa, dünyanın en küçük geyiği ve ilk kez görülen bir maymun gibi 350 kadar yeni türün keşfedildiği Himalayalar''ın doğusundaki Nepal, Çin, Hindistan, Butan ve Myanmar''ı kapsayan bölgede, doğal hayatın tehdit altında olduğunu bildirdi.
Talayman Akustik Yeni OfisindeTalayman Akustik Yeni OfisindeMimari akustik ve genel akustik alanlarında tasarım, modelleme, proje danışmanlığı, ölçüm, uygulama ve kontrollük hizmetlerini sunan Talayman Akustik Ltd. yeni ofisinde hizmete başladı.
EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects''e Ödül Yağmuru... EAA-Emre Arolat Architects 4 farklı projesiyle dünyanın en prestijli gayrımenkul ödüllerinden biri olan 2009 Europe & Africa Property Awards''a layık görüldü.
Lafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakLafarge Dalsan Köşe Korumaları Ücretsiz DağıtacakKalite politikası ve müşteri memnuniyetini daima ön planda tutan Lafarge Dalsan, bir yeniliğe daha imzasını atıyor. Hasas bir malzeme olan alçı levhanın yol koşullarında zarar görmemesi için Lafarge Dalsan, alçı levhalarını "korumaya" alıyor.
Tarihi köprü, yayalara tahsis edildiTarihi köprü, yayalara tahsis edildiSamsun''un Çarşamba ilçesinde 1930''lu yıllarda inşa edilen 200 metre uzunluğundaki köprü, ilçe belediyesi tarafından restore edilerek yayaların hizmetine sunuldu.
Kale Grubu 52. Yılını Coşkuyla KutladıKale Grubu 52. Yılını Coşkuyla Kutladıanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim, Kaleterasit, Kale, Kalecolor, Kaledekor, Kalekalıp, Kaleplus gibi kendi alanında lider pek çok markayı barındıran Kale Grubu, 52. Yılını Seramik Bayramı törenleriyle kutladı.
Juilliard School Renovasyon ve Genişleme Projesi: Bir Meydan YorumuJuilliard School Renovasyon ve Genişleme Projesi: Bir Meydan YorumuJuilliard School New York''un gösteri sanatları merkezi "Lincoln Center for the Performing Arts"ın eğitim fonksiyonunu temsil eden gösteri sanatları okulu. Bugün Gösteri Sanatları Konservatuarı olarak hizmet veren Juilliard School 1905''de, New York''da Müzik Sanatları Enstitüsü olarak kuruldu.
700 hektar kül oldu700 hektar kül olduİzmir''in Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Bölgede bulunan evler boşaltıldı.
İzmir''deki yangın rüzgârın etkisiyle büyüdü, tatil köyleri boşaltıldı İzmir''deki yangın rüzgârın etkisiyle büyüdü, tatil köyleri boşaltıldı İzmir''in Seferihisar ilçesinde öğleden sonra otluk alanda başlayan ve şiddetli rüzgârın etkisiyle kısa sürede yayılan yangın, bölgedeki vatandaşlara korkulu saatler yaşattı.
İsrail''in yıktığı okulu Deniz Feneri yaptıİsrail''in yıktığı okulu Deniz Feneri yaptıİsrail''in Lübnan''a gerçekleştirdiği saldırıda yerle bir olan Spastik Çocuklar Merkezi, Deniz Feneri tarafından yeniden yapıldı. 4 bin metre kare alana yapılan 3 katlı tesiste öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına yönelik sınıflar, oyun odaları yer alıyor.
Buldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıBuldan''ı Koruma Çalışmaları Yaz Okulu Öğrencileriyle İvme KazandıDenizli Valiliği, Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın işbirliği ile yürütülen “Buldan’ı Koruma ve Yaşatma Programı” kapsamında, 18–29 Temmuz 2009 tarihlerinde Buldan’da bir yaz okulu gerçekleştirildi.
Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta  Tasarımı ile AydınlanacakAyasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi 2010 için iGuzzini -Tepta Tasarımı ile Aydınlanacakİstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile şehirdeki önemli tarihi eserlerin yeniden aydınlatılması için çalışmalar başlatıldı.
Asırlık bina restore edilip hizmet binası olacakAsırlık bina restore edilip hizmet binası olacakUşak''ın Ulubey İlçesi''nde 1984 yılına kadar belediye hizmet binası olarak kullanılan 100 yıllık tarihi bina restore edilerek yeniden belediye hizmet binası olarak kullanılmaya başlanacak.
Aktopraklık mevkiine arkeopark kurulacakAktopraklık mevkiine arkeopark kurulacakBursa''nın Nilüfer ilçesine ''Güney Marmara Arkeoloji Projesi'' kapsamında bilimsel kazıların yapıldığı Aktopraklık mevkisi arkeoparka dönüştürülecek. Doç. Dr. Necmi Karul, bölgenin özellikle ilk çiftçi toplulukların ortaya çıkışı ve Anadolu''dan Avrupa''ya yayılımı konusunda kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Kapadokya''da tarihi konaklar turizme kazandırılıyorKapadokya''da tarihi konaklar turizme kazandırılıyorNevşehir''in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki 105 tescilli tarihi binadan 25''i turizme kazandırılmak amacıyla restore ediliyor. Belediye Başkanı Levent Ak, bu konakların son yıllarda dizi çekimlerine de sahne olduğunu belirterek, her yıl yaklaşık 10 konağın onarıldığını söyledi.
"Uludağ Yok Edilmek İsteniyor" "Uludağ Yok Edilmek İsteniyor" Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Çevre ve Orman Bakanlığının, Uludağ Milli Parkı''nı yeniden düzenleyip turizm merkezi haline getirmeye çalıştığını belirterek, Milli Park olan Uludağ''da kazma vurmak bir yana koyun otlatmanın bile yasak olduğunu bildirdi.
Rüzgâr Eser, Güneş Yakar, Su Akar, Türk Bakar...Rüzgâr Eser, Güneş Yakar, Su Akar, Türk Bakar...Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki enerji akışından elde edilen enerjidir. Su gücü, rüzgâr gücü, güneş enerjisi, biyoyakıtlar bu tür enerjiye örnektir.
Rami Kışlası ‘Şimdilik’ KurtulduRami Kışlası ‘Şimdilik’ KurtulduTOKİ''nin İstanbul''daki Rami Kışlası''nın bahçesinde sadece ‘baraka temizleme çalışması yaptığı'' bildirildi.
Princess Otel ihaleye çıktıPrincess Otel ihaleye çıktıİhalenin Eylül 2009 tarihinde açık teklif usulüyle yapılacağı açıklandı.
Kazı Çalışmaları Son BulduKazı Çalışmaları Son BulduAntalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesindeki Xanthos Antik Kenti''nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki ayağı son buldu.
Dünyanın en eski haritası bulunduDünyanın en eski haritası bulunduİspanya''nın kuzeyindeki bir mağarada heyecan verici buluş.
İstanbul Gösteri Merkezi’nin yıkımı tamamlandıİstanbul Gösteri Merkezi’nin yıkımı tamamlandıÖnemli gösteri ve konserlerin tertip edildiği İstanbul Gösteri Merkezi(Mydonose Showland) ruhsatsız ve kaçak konumda olması nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince yıkıldı.
Mega Mağazaları Tekrar KullanmakMega Mağazaları Tekrar KullanmakZaman zaman kırsal dağınıklığın sembolü olarak ayıplanan "mega mağaza"lar giderek artan bir şekilde okul, kilise, hastane, mahkeme, kütüphane ve hatta müze olarak yeni hayatlar kazanmaya başlıyor. Böylece bu projeler, dağınıklığın aksi olan yeni bir kentsel gelişim yaklaşımının, adapte edilmiş kullanımın sembolü oluyorlar. Boşaltılmış Wal-Mart mağazaları, St. Petersburg''da Calcary Şapeli ve de Wyoming''de Snowy Range Academy sözleşmeli okulu olarak yeni işlevi buluyor. Bu dönüşümlerin olmasının sebebi, "mega mağaza" satıcılarının giderek mağazalarını boşaltması.
''Taksim Kışlası'' önerisini koruma kurulu reddetti''Taksim Kışlası'' önerisini koruma kurulu reddettiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1939''da yıkılarak yerine Taksim Gezi Parkı yapılan Taksim Kışlası''nı sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere yeniden yapılmasını önerdi. Öneriyi Koruma Kurulu reddetti. Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı ve Meclis tarafından onaylanan Beyoğlu İlçesi Kentsel Sit Alanı 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı''nda Taksim Kışlası''nın Taksim Gezi Parkı''nda yeniden inşası önerildi. Planı inceleyen İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, öneriyi reddetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Orada bir kültürel değer varsa bir bölümünü kültür sanat galerisi veya bir müze haline getirmek üzere bir teklif olabilir, kurul da reddeder. Belediyemiz bunda ısrarlı olmaz" dedi. Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan ise, "Taksim Kışlanın rekonstürksiyonu yapılacaksa meydanın büyük bir kısım kalmaz" diye konuştu.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Ay
Kağıthane’ye 100 Milyon Dolarlık Ofis YatırımıKağıthane’ye 100 Milyon Dolarlık Ofis YatırımıTekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Ömer Egesel, İstanbul Kağıthane''deki bir çivi fabrikasının arsasına 100 milyon dolarlık yatırımla ofis binası inşa edeceklerini açıkladı.
Saray''da geri dönüşümSaray''da geri dönüşümDoğubayazıt İshakpaşa Sarayı''nın restorasyonunda sona gelindi. Restorasyon çalışmalarında geri dönüşümlü malzemeler kullanıldı.
Tarihî silüet, gökdelenlerin gölgesinde  Tarihî silüet, gökdelenlerin gölgesinde İstanbul denilince pek çok insanın aklına Ayasofya, Sultanahmet ya da Süleymaniye camileri başta olmak üzere tarihî yarımadadaki eserler ve onların kente damgasını vurmuş silüetleri gelir.
Asi Nehri, Türkiye''nin projesi ile kurtulacak Asi Nehri, Türkiye''nin projesi ile kurtulacak Asi Nehri''nin kirlilikten kurtarılması için harekete geçen Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, Asi Nehri için havza kurtarma eylem planı hazırlanması çalışmalarını başlattı.
Sera Etkisine Karşı ‘Bulut Kalkanı’Sera Etkisine Karşı ‘Bulut Kalkanı’Küresel ısınmaya çareler arayan bilim adamları, okyanuslardan aldıkları suları buharlaştırarak havaya püskürten gemilerle bulutlar yaratmayı ve güneş ışınlarının dünya yüzeyine gelmeden geri yansımasını sağlayarak küresel ısınmanın önüne geçmeyi planlıyor. İngiliz Kraliyet Cemiyeti’nin açıklamayı planladığı proje, rüzgar gücüyle çalışan 1900 gemiden oluşuyor. Gemiler üzerlerindeki yapılarla denizden emdikleri suyu buharlaştırıp atmosfere salıyor. Oluşturulan bulutlarla güneş ışınlarının yüzde 1 ile 2’sinin uzaya geri yansıtılma-sı ve karbondioksit gazlarının yarattığı sera etkisi-nin dengelenmesi planlanıyor.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
17 Ağustos Depremi 10. yıl Sempozyumu Başlıyor17 Ağustos Depremi 10. yıl Sempozyumu Başlıyor17 Ağustos Depreminin 10. Yıl Anma Etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan ''Uluslararası Deprem Sempozyumu'' 17 Ağustos''ta Kocaeli''nde başlayacak.
Konak’tan DTM İnşaatına Yeşil IşıkKonak’tan DTM İnşaatına Yeşil IşıkKamuoyunda ‘Basmane çukuru'' olarak bilinen ve yıllardır çözüm bekleyen alandaki inşaatın önünü açacak uygulama planı onaylandı.
Kapadokya''daki Tarihi Konaklar Koruma AltındaKapadokya''daki Tarihi Konaklar Koruma AltındaTürkiye''nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''daki tarihi konaklar koruma altına alınıp, turizme kazandırılıyor.
Ayasofya''nın 6 kanatlı meleği gün ışığı gördüAyasofya''nın 6 kanatlı meleği gün ışığı gördü160 yıldır kimsenin görmediği üzeri metal maske ve kat kat sıva ile kapatılan 6 kanatlı melek figürü ortaya çıkarıldı.
Yeni Akropolis Müzesi''nde Kuyruklar BitmiyorYeni Akropolis Müzesi''nde Kuyruklar BitmiyorUzun süredir merakla beklenen yeni Akropolis Müzesi 9 yıl süren çalışmaların ardından açıldı. 130 milyon euroya mal olan, yılda 2.5 milyon kişinin ziyaret edeceği hesaplanan müzeye girişte 1 euro gibi sembolik bir ücret alınıyor.
''AKM aslına uygun yapılsın''''AKM aslına uygun yapılsın''AKM ihalesini iptal ettiren Kültür-Sen''in başkanı Yavuz Demirkaya''ya göre mevcut proje ''AKM''yi ticari mekân olarak kullanmak fikri üzerinden'' hazırlanmış.
Bir acıklı hikâyenin kahramanıBir acıklı hikâyenin kahramanıTabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapılan AKM yenileme projesinde bina Taksim Meydanı''yla bütünleşecek.
Kocaoğlu, Agora''yı gezdiKocaoğlu, Agora''yı gezdiTarihi Agora''daki kazı çalışmaları 4 noktada birden sürdürülürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kamulaştırma yaptığı alanlarda yeni mozaikler ve kent meclisi ortaya çıkarıldı.
Agora’da Kent Meclisi Gün Işığına ÇıkarıldıAgora’da Kent Meclisi Gün Işığına Çıkarıldıİzmir Agorası''ndaki kazı çalışmaları dört noktada birden sürdürülürken, yeni bir keşfe imza atıldı.
Çatalca-Silivri''ye köprü ve havaalanı dopingiÇatalca-Silivri''ye köprü ve havaalanı dopingiYapımı planlanan 3. Boğaz Köprüsü ile yeni havaalanı projeleri Çatalca Silivri hattındaki arazi ve emlak fiyatları üzerinde doping etkisi yarattı.
EAA-Emre Arolat Architects''in Yeni Ortakları...2004 yılında Emre Arolat ve Gonca Paşolar tarafından kurulan EAA-Emre Arolat Architects 2008 yılında Şaziment ve Neşet Arolat''ın da katılımıyla farklı mimarlık kuşaklarının deneyimlerinin harmanlandığı bir mimarlik ofisi haline gelmişti.
Princess için iki dilde ilan verildiİzmir Valiliği''nin kazandığı tahliye davası sonrasında boşaltılan Princess Otel''in 3 Eylül 2009 günü gerçekleşecek ihalesi için yerel ve ulusal gazetelere hem Türkçe hem İngilizce ilan verildi.
İnşaat İzmir''den başlasınİlknur Denizli, projede Ege''deki bölümün sona kalmaması için lobi çalışmaları yapılmasını teklif etti.
Üçyol-Üçkuyular''da yarın ''kader'' günüİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin söz konusu güzergahtaki metro projesiyle ilgili olarak Bozoğlu Firmasına verdiği 20 günlük ek süre doluyor.
Röleve çalışmasını bitirenlere sertifika verildiMardin''deki tarihi evlerin rölöve çalışmasını tamamlayan 22 öğrenciye sertifikaları verildi. Mardin Belediyesi Meclis Salonu''nda yapılan törenle, öğrenciler sertifikalarını, Mardin Belediye Başkanı Vekili Zeynelabidin Bakırcı''nın elinden aldı. Öğrencilere, yaptıkları çalışmalar için teşekkür eden Mardin Belediye Başkan Vekili Zeynelabidin Bakırcı, belediye olarak yapılan çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Mimar Sinan Üniversitesi ile Mardin Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen rölöve çalışmasının yapan ve 22 öğrenciden oluşan dördüncü grubun Grup Lideri İnci Olgun üç evin rölöve çalışmasını tamamladıklarını söyledi. Olgun,"Latifiye Mahallesi''nde TekinBisen''in evi, Şar Mahallesi''nde Acemismail''lerin evi ve Gül Mahallesi''nde de Hamidi evlerinin çalışmasını tamamaldık."dedi.
Tarih: 11 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Karaköy''deki TDİ binasında yangınKaraköy''de, Türkiye Denizcilik İşletmelerine (TDİ) ait tarihi binada dün bir yangın çıktı. 7 katlı binanın terasındaki kulübede, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangına, Beşiktaş, Beyoğlu ve Fatih itfaiye ekipleri müdahale etti. ''Zübeyde Ana'' adlı römorkör de denizden müdahale için olay ye-rine geldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin çalışmasıyla diğer katlara sıçramadan kontrol altına alınarak söndürüldü. İtfaiye ekipleri söndürme çalışmalarının ardından bir süre soğutma çalışması yaptı. Mesai saati dışında olunduğu için yangın sırasında binada çok fazla kişi bulunmadığı, içeridekilerin de yangın başladığında dışarıya çıktığı öğrenildi. Polis ekipleri, itfaiyenin söndürme çalışmaları sırasında güvenlik önlemi alarak, vatandaşları olay yerine yaklaştırmadı.
Tarih: 11 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Krizde her şey ucuzlarken arsa fiyatları değişmedi Ekonomik kriz sebebiyle fiyatlarda büyük düşüşler gözlenirken, konut almak isteyenler daire fiyatlarının yüksek olmasından şikâyetçi. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye''de konut fiyatlarının yüksek olmasını arsanın pahalı olmasına bağlıyor.
Finans sektörü için iklim değişikliği ürünleri hazırlanmalıTürkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Nevzat Öztangut, Kyoto Protokolü çerçevesinde yurtdışında hazırlanan iklim değişikliği ürünlerinin Türkiye''de de çıkarılması gerektiğini söyledi.
Tarihi fabrika borsa olacakBeşinci yılını kutlamaya hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), yetersiz kalan merkezini taşıyacak.
Hintlilerin Galataport''unda Türk şirketin şansı yüksekTürk-Hint İş Konseyi Başkan Vekili Alkış, Hindistan''ın 7 milyar lık en büyük liman projesini Türk şirketlerinin gerçekleştirmesi için prensipte anlaşıldığını açıkladı.
Orman Alanları ve Altıncı LobisiUmarız, doğal kaynak yönetimine ve çevresel değerlere saygılı yeni bir yasa ve yönetmelik yapılır da, korunması gereken değerlerimiz talandan, ormancılar da siyasi baskı ve tehditten kurtulur. Ama ben bu konuda pek umutlu değilim. Çünkü AKP grubunda, Anayasa Mahkemesi''nce iptal edilen 7. maddenin yeniden canlandırılması için yoğun bir çalışma yapıldığı ve önümüzdeki sonbaharda bu bağlamda sonuç alınacağına ilişkin ciddi duyumlar alıyorum.
Katar camisine kadın eli değecekMimar Zeynep Fadıllıoğlu Karacaahmet Mezarlığı''nın girişine yaptığı Şakirin Camisi ile Katar ve S.Arabistan''ın dikkatini çekti... Katar Şeyhi''nin teklifi üzerine Doha''da iki caminin tasarımını üstlenen Fadıllıoğlu, camileri Kasım ayında teslim edecek.
''Akbaba gibi üşüşmek istemedik ama Seyrantepe ihalesine gireceğiz''Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni Seyrantepe ihalesine gireceklerini açıkladı. Durbakayım "Eren Talu''nun yarım bıraktığı işe akbaba gibi üşüşmek istemedik ama yeni ihaleye gireceğiz" dedi.
Herkes 1+1 ev satın alınca Teknik Yapı sadece ''küçük ev'' yapmak için kolları sıvadıTeknik Yapı Kartal''daki üç projesinde 1+1 evler tükenince 700 kişinin talebini karşılamak için Uptwins Deluxe Residence için düğmeye bastı.
''Satılık Kıymetli Arsa'' KavgasıYıllar önce ''plajlı modern kent'' diye sunulan Ataköy''den ev alanlar, yıllar içinde kaybettikleri plajların ardından, şimdi sahil şeridinden kopmama savaşı veriyor.
"Yaşasın Mimari" Başlıyor...İstanbul Serbest Mimarlar Derneği''nin yürüttüğü ve Avrupa Birliği''nce desteklenen FOLIA "Fragments of Living in Architecture" projesi kapsamında "Yaşasın Mimari" adlı 13 bölümlük mimarlık belgeselinin "Mimarlık Hayattır" başlıklı ilk bölümü 15 Ağustos 2009, saat 10:30''da NTV''de gösterime giriyor.
Bodrum''daki orman yangınlarıCHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''na Bodrum yarımadasında farklı alanlarda çıkan orman yangınlarının arkasındaki gerçek nedenlerin araştırılıp araştırılmadığı konusunda bilgi istedi.
İzmir''in Osmanlı öncesi tarihi aydınlatıyorİzmir''in Osmanlı öncesi Türk egemenliği dönemini içeren tek eser olan Düsturname-i Enveri, yazılışından 544 yıl sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkçe''ye çevriliyor.
Türkan Saylan Parkı yarın açılacakMilas''ta yapılan Türkan Saylan Parkı''nın açılışı yarın saat 19.30''da Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel''in de katılacağı bir törenle yapılacak.
Çankaya''daki parklara büfe yasağıÇankaya Belediye Meclisi, Çankaya ilçe sınırları içinde bulunan parklarda büfe çalıştırılmasını yasakladı. Belediye Meclisi''nin aldığı karar gereğince parklarda halen faaliyette olan büfeler kaldırılacak, bu arada inşaat halindeki büfeler de yıkılacak. Sözkonusu kararın, parkların doğal yapısını korumak amacıyla alındığı bildirildi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Esnafın canına tak etti!Yurt genelinde 19 Temmuz''da başlayan kapalı alanlarda sigara içme yasağına tepkiler büyüyüyor. Yasağın işlerini olumsuz etkilediğini belirten esnaf yarın yasağın etkilerini görüşmek üzere bir araya gelecek.
Yine metrobüs yine olayDaha önce birçok kez tanık olduğumuz metrobüs kazaları ve bozulan aracı iten yurttaş görüntülerinin ardından bir başka metrobüs olayı ile karşı karşıyayız. Bu sefer de Söğütlüçeşme-Edirnekapı seferini yapan aracın motoru koruyan arka kapağı birden bire kırılarak yerinden koptu.
''Bursa vagon üretim merkezi olacak''Olay TV`de Barış Keskin`in hazırlayıp, sunduğu Olay Pazar Programı''na konuk olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistemin kentin geneline yayılabilmesi için vagon ve ray imalatlarının Bursa''da yapılması gerektiğini vurgulayarak, ''Bursa, bir yıl içinde kendi vagonunu imal edecek seviyeye gelecek'' dedi.
Türkiye''nin ilk arkeoloji parkı Bursa''da kuruluyor Türkiye''nin ilk arkeoloji parkı, büyükşehir belediyesinin öncülüğünde Bursa''da kuruluyor.
Bienallik camilerİstanbul''dan çıkın, istikamet Tekirdağ olsun. Mümkünse arabayı siz kullanmayın ve yol boyunca iki tarafa dizilmiş binalara bakın.
Uşak’ta Tarihi Evlere YenilemeUşak Belediyesi, kentteki yıkılmaya yüz tutmuş, kullanılmayan tarihi evleri yenileyip turizme kazandırmak için kolları sıvadı. İlk etapta Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu kurulacağı belirtildi. Kentteki 100’e yakın kültür mirası evin ayağa kalkmayı beklediğini belirten Başkan Ali Erdoğan, “Hepsi de aslına uygun olarak restore edilecek. Uşak’ın tarihi yüzü ortaya çıkacak” dedi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Realistanbul, Seyrantepe için teklif verecekTürköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığında Realistanbul konsorsiyumunun Seyrantepe spor kompleksi için teklif vereceği bildirildi.
Seyrantepe’ye Bir Talip Dahaİstanbul Zeytinburnu’nda Realistanbul adlı konut sitesinin inşaatına devam eden Türköz İnşaat ve Oliv Yapı ortaklığı, Seyrantepe ihalesine teklif vermeye hazırlandıklarını açıkladı. Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, ihaleye teklif vermeden önce Belçikalı ortağıyla finans görüşmelerinde bulunduğunu belirterek, “Tekstil konusunda birlikte çalıştığımız Belçika’daki ortağımızla gerekli istişareleri yaptık. Finans sorunumuz yok. Sadece ihale bedelinin düşündüğümüze yakın olması gerekiyor” dedi. Türköz, şartnameyi Belçikalı ortağının da görmek istediğini, bunun için önümüzdeki hafta Belçika’ya giderek son kez bir araya geleceklerini söyledi. Türköz-Oliv ortaklığından önce Siyah Kalem ile Aşçıoğlu İnşaat, ihaleye hazırlandıklarını açıklamışlardı.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Karadeniz, Karadeniz...Karadeniz''e akan derelerin önünü asfalt yolla kapatıp, sonra "Dere niye taştı?" diye sormanın elbette bir adı vardır.
Ayasofya''nın sırlarına daldılarAyasofya''nın altındaki yaklaşık 1700 yıllık sırların, efsanelerin peşine düşen belgeselci Göksel Gülensoy, iki dalgıç ve dört mağaracıyla bugüne kadar girilmemiş mekânlara ulaştı. Dalgıçlar, sarnıçların Yerebatan ve Topkapı Sarayı''yla bağlantılarını araştırdı. Mağaracılar Tekfur Sarayı''ndan, Adalar''a uzandığı rivayet edilen gizli geçitleri bulmaya çalıştı. Çekimine 1998''de başlanan belgesel, bütçe, resmi izinler ve müzede sürdürülen restorasyon çalışmasının çıkardığı engeller nedeniyle ancak tamamlanabildi. 50 dakikalık "Ayasofya''nın Derinliklerinde", sonbahardan itibaren uluslararası yarışmalara katılacak.
Osmanlı arşivleri 100 milyon dolara Kağıthane''ye taşınıyorOsmanlı Arşivleri, 100 milyon dolarlık bir bütçeyle İstanbul Kağıthane''ye taşınıyor. Osmanlı Arşiv Sitesi adıyla kurulacak site, tüm arşivleri tek merkezde toplayacak. Sitenin inşaatı için TOKİ dün düzenlediği ihaleyle ön talep topladı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "80 bin metrekarelik projenin 50 bin metrekaresi yer altında olacak" dedi.
Lojman Davasını TOKİ KazandıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), eski TBMM lojmanlarının yerinde uyguladığı Parkoran adlı konut projesinde imar plan larının yürütmesinin durdurulması için açılan davalar reddedildi.
Parkoran projesine mahkeme onayıToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), eski TBMM Lojmanlarının bulunduğu alanda uyguladığı PARKORAN proje bölgesinde imar planlarının yürütmesinin durdurulması için açılan davalar, idare lehine sonuçlandı.
Tenteler YenilendiTürkiye’nin sayılı meydanları arasında yer alan Konak Meydanı’ndaki yıpranan gölgelikler, Büyükşehir Belediyesi’nce yenilendi. 2002’de, 80 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen 200 bin metrekarelik meydanın, Konak Vapur İskelesi’yle Kemeraltı çarşı girişi arasında uzanan yaya yolunun üzerindeki membran tenteler, güneşin ve yağmurun etkisiyle ömrünü doldurmuştu. Yeni tentelerin de PVC esaslı, antimikrobiyel, mantarlaşma ve yosunlaşma yapmayan, utraviyole ışınlara karşı korunaklı malzemeden yapıldığı, uzun süre dayanacak nitelikte olduğu bildirildi. Yetkililer, İnciraltı Kent Ormanı’ndaki tentelerin de bu ay yenileneceğini bildirdi.
Tarih: 10 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Bu Çağda Bu KafaDenizli İl Genel Meclisi''nin MHP Grup Başkanvekili Cafer Birtürk, "3-5 kişi gelecek diye milyonlarca lira aktarıyoruz. Bana kalsa bir kuruş vermem" dedi.
Kalecik KarasıAnkara''nın bozulmamış ilçelerinden birisidir Kalecik. Kızılırmak''ın bereketi can verir, bağlık bahçelik bu şirin yöreye..
Kağıthane 100 milyona ofis merkezi haline gelecekTekfen OZ, 100 milyon dolar yatırımla "Kağıthane Ofis Park" projesini başlattı. Tekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme Genel Müdürü Ömer Egesel, Kağıthane ilçesindeki "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında "Kağıthane Ofis Park" projesini 2011 yılının Aralık ayında bitireceklerini açıkladı.
Marmara sahilleri atıksulardan kurtuluyor!..Kumburgaz, Selimpaşa, Celaliye ile Silivri’nin doğu kesiminin atıksularını toplayarak Selimpaşa Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştıracak TBM Makinesi, Başkan Topbaş’ın da katıldığı törenle şafta indirildi.
Limak 12 bin kişiye iş verdiGüneydoğu''ya çimento ve enerji ile giren Limak 12 bin kişiye iş verdi. Doğu ve Güneydoğu''ya yatırım çekmek için paket üstüne paket açılırken, Kürt Açılımı gibi tartışmalar gündemin ilk sıralarına otururken Limak Holding, bölgede bittiğinde 3 milyar dolarlık değere ulaşacak projeye imza atıyor.
Bu yanlıştan hemen dönmeliler21 santral ''Cennet''i yok edecek! Uzmanlar, Rize İkizdere Vadisi''ne yapımı planlanan 21 hidroelektrik santralının yeşil cenneti yok edeceğini hatırlatıp uyardı: İlgili makamlar bu yanlıştan hemen dönmeli.
Saatten fazlasını gösteren kulelerMemleket sathına yayılmış saat kuleleri, hepsi birbirinden farklı hikâyelerinde, zamandan fazlasını gösteriyor. Rehberimiz ''100 Saat Kulesi''ni, hazırlayan Meltem Cansever''le konuştuk.
Kültürpark’a Yeni DüzenBu yıl Uluslararası İzmir Fuarı için 78''inci kez kapılarını açmaya hazırlanan Kültürpark''ta tatlı telaş yaşanıyor.
İstanbul’un Barajları Yüzde 80 DoluAnkara''nın ardından İstanbul''daki barajların doluluk oranları da yüzleri güldürdü. İstanbul''a su sağlayan barajlardaki su miktarı, son yağışlarla birlikte 699 milyon 897 bin metreküp olarak ölçüldü.
Ataköy’de ''Sahil'' Gerginliği‘Sahiline ve Yeşiline Sahip Çık Platformu'' üyeleri Ataköy sahilindeki 125 bin metrekarelik arazinin TOKİ tarafından satışa çıkarılmasını protesto etti.
Turizme teşvik geliyorTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2010''un zor bir yıl olacağını belirterek, "AB''deki ekonomik sıkıntılardan biz de nasibimizi alacağız" dedi.
Çiftlikler Taşındı, Tartışma BitmediGüllük Körfezi''nde 15 yılda yaşamı kâbusa çeviren balık çiftliklerinin yeni taşındığı yerler de çevrecileri, halkı ve tatilcileri tatmin etmedi.
Türkiye’nin Enerjide Dayanılmaz YükselişiKimileri bir "poker oyunu"na benzetiyor, kimileri ise bizim gibi bir "satranç oyunu"na. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da Rusya Başbakanı Vladimir Putin''in Ankara''ya yaptığı ziyaretin beklendiği gibi, Batı''da büyük yankı yarattığı gerçeğidir.
"Fırtına" geri dönüyorBüyük Roma İmparatorluğu''nun kurulmasına vesile olan gemi Kaz Dağları''nda turizmi canlandıracak
Enka İnşaat, sermaye tavanını yükseltecekŞirket, kayıtlı sermaye tavanını 2 milyar 800 milyon liraya çıkartmak amacıyla SPK''ya başvurdu.
İngiltere''de inşaat siparişleri yüzde 18 arttıÜlkede özel konut inşaatı siparişleri 2. çeyrekte yüzde 25 artarken, bir önceki yıla göre yüzde 33 düştü.
İDO vapurlarında tiyatro keyfi''''Ne Ala Temaşa'''' adlı tiyatro oyunu bu kez yolcularla buluşacak.
Tarih gün yüzüne çıkıyorAntalya''nın Manavgat ilçesi Side antik kentinde başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.
Baz istasyonları 9''a katlanacakHalen kullanılan her bir baz santrali yerine 3G ile 9 santral kurulması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Selim Şeker, yeni teknolojinin insan sağlığına daha zararlı olduğunu öne sürdü
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.