Haberler

19 Nisan 2006, Çarşamba

EUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiEUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiGeçtiğimiz Şubat ayında Europan Yarışması’nın 8.cisi sonuçlandı. Dünya çapında düzenlenen bir yarışma olan Europan “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” üretilmesini hedefliyor.Yarışma sonuçlandıktan sonra Arkitera.com’un “Yarışma Projeleri” bölümünde Zeytinburnu arsasında açılan yarışmanın birincisi ve mansiyonu ile Kepez-Antalya arsasında açılan yarışmada mansiyon kazanan projeler tanıtılmıştı. Haberin Devamı
İstanbul sokaklarından çiçek eksik olmayacakİstanbul sokaklarından çiçek eksik olmayacakBelediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı: İstanbul dev bir seraya dönecek! 'Alım garantili olarak' köylülerin yetiştireceği lalelerin ömrü bitince yeni çiçekler açacak.
Kültür başkenti için özel yasa çıkarılacakKültür başkenti için özel yasa çıkarılacakAvrupa Birliği jürisi tarafından 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul için yeni yasa geliyor.
“Şeytan da Güzel Olabilir”“Şeytan da Güzel Olabilir”Spiegel, Hollandalı Mimar Rem Koolhaas ile Prada ve politika, diktatörlük ve çirkinliğin cazibesi ile ilgili bir söyleşi yaptı.
GYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü TartışılacakGYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü Tartışılacak2 – 3 Mayıs tarihlerinde Swissotel de yapılacak olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin de iletişim sponsorluğunu yaptığı 6. Gayrimenkul Zirvesi’nin basın tanıtım toplantısı GYODER Başkanı Haluk Sur, Başkan Yardımcısı, organizasyon komitesi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.
ABD Mimari İnceleme Gezisi'nin Programı AçıklandıABD Mimari İnceleme Gezisi'nin Programı AçıklandıMimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile organize edilen ABD mimarlık İnceleme Gezisi'nde gün gün gezilecek mekanların yer aldığı program açıklandı. 14 gün sürecek gezide New York City, Washington DC., Boston, Philedelphia ve Chicago kentleri gezilecek. Gezi kapsamında katılımcılar hem turist yapıları hem de mimari açıdan görülmesi gereken önemli binaları gezme imkanı bulacaklar.
Mimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu BelirlendiMimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu Belirlendi14-15 Nisan tarihlerinde yapılan genel kurul toplantısının ardından 16 Nisan 2006 Pazar günü Ankara Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda yapılan seçimlerde 2 sene boyunca görev yapacak yeni yönetim kurulu belirlendi.
İstanbullu bu yaz zaman kazanacakİstanbullu bu yaz zaman kazanacakKabataş-Zeytinburnu tramvay hattı temmuzda Bağcılar'a uzayacak. Bu ay Taksim-Kabataş finüküler sistemi hizmete girecek. Böylece Taksim-Bağcılar 46 dakikada kat edilebilecek.
Maketle konut alırken dikkat!Maketle konut alırken dikkat!Türkiye'de özellikle son iki yıldır artan gayrimenkul talebi, başta bankalar ve müteahhit firmalar olmak üzere birçok kesimin iştahını kabartıyor.
Uzlaşma çağrısıUzlaşma çağrısıTicaret Odası önerdi: Alsancak-Turan arasında imar düzenlemesi yapan Büyükşehir Belediyesi ile dava açan Valilik masa başında anlaşsın.
Avrupa Kültür Başkenti Sunumu ve Jüri KararlarıAvrupa Kültür Başkenti Sunumu ve Jüri KararlarıDört elementin kenti, İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti olarak Avrupa'yı doğusuna bağlayan bir köprü görevi görecektir. Yüzyıllar boyunca Avrupa medeniyetlerinin kesişme noktasında olan bu şehir, "farklılıkları yaşamayı" öğrenmiştir. 2010 programı, İstanbul için özel anlam taşıyan evrenin dört elementi etrafında şekillenmektedir: "Toprak", gelenek ve dönüşüme işaret ederken "Hava - Tanrı'nın lütfu", yerli ve yabancı müzisyenleri bir araya getirecektir. "Su - kent ve deniz", Boğaz'da düzenlenecek çok sayıda faaliyete odaklanırken "Ateş - Geleceği yaratmak", modern sanatlar ile kent halkının geniş bir kesimine yönelik etkinlikler üzerinde yoğunlaşacaktır.
Thom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıThom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıUluslararası mimarlık çevrelerinin bu en önemli ödülünün 2005’de sahibi olan Thom Mayne ve ödülü bu yıl kazanan Paulo Mendes da Rocha, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET Konferansları’nın konuğu olarak Mayıs ayında İstanbul’da olacak.
Ünye Kentsel Tasarım Yarışmasında Oluşan “Snop” Bir Davranış Üzerine DüşüncelerGeçtiğimiz yaz ayında açılan daha sonra yarışma şartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için iptal edilen “Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması” bu sene başında yeniden açılmıştı. Tartışmaları yarışma sürecinden sonra yarışma bu sefer ödül vermeye değer proje bulunamadığı yönünde yapılan açıklamalar ile gündemde.
Dev yatırım fonları mayısta İstanbul'a geliyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) bu yıl 6'ncısını düzenleyeceği Gayrimenkul Zirvesi 2-3 Mayıs'ta İstanbul Swiss Otel'de gerçekleştirilecek.
İzmir Seyrek'te villalar Konak'ta rekreasyon vadisiEgekop tarafından inşa edilen ve bin villadan oluşan Villakent-Bahçekent Evleri İzmir’e alternatif yaşam bir alanı kazandırıyor. Çağdaş yaşamın tüm olanaklarının bir arada sunulduğu deprem güvenlikli konutlar, Karşıyaka’ya 24 ve Foça’ya ise 35 km mesafede yer alıyor.
Ağaoğlu'ndan orta gelirliye 102 bin YTL'ye daire Ağaoğlu Şirketler Grubu, orta gelirliye konut üretmek için satın aldıkları Eltes İnşaat ile birlikte ilk projelerine başladı. Ümraniye'de yapılacak Eltes Güneşi isimli 1500 daireli sitede 1+1'den 3+1'e kadar değişen daire seçenekleri olacak. İki etapta inşa edilecek olan ve 13, 14, 15 katlı blokların yapılacağı sitede fiyatlar 102 bin YTL'den başlayacak.
Yeşil Vadi'nin rezidansı da olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ tarafından Ümraniye'de inşa edilen ve Taşyapı, Kalyon İnşaat ve ENK’nın müteahhitlik hizmetlerini üstlendiği Yeşil Vadi Projesi’nde daha önce ilan edilen alışveriş merkezinden vazgeçildi.
Koylara otel yargıya taşındıKültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bodrum’daki üç bakir koyda turistik tesis yapımına onay vermesi üzerine, konu yargıya taşındı.
Lara'da sır gibi gizlenen 2 firma Antbel ve LimakAntalya'nın ciğeri Lara'da yapılacak Kent Parkı'nın kaderi şekilleniyor. Turizm Bakanlığı'nca tahsise çıkarılan Lara Kent Parkı için projesi için teklif veren ancak sır gibi saklanan firmaları SABAH ortaya çıkardı. 3 bin 500 dönümlük alanda 70 bin metrekarelik yapı için çıkılan ihalede, İbrahim Çeçen'e ait IC Holding'e bağlı Antbel ile, Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak teklif verdi. 49 yıllığına verilen teklif kapsamında 300 milyon YTL bedelli yatırım taahhüdünde bulunan iki firma arasında açık artırma yapılacak. Firma isimleri teklif verme süresi dolan 11 Nisan'da netleşti. İhale, önümüzdeki günlerde açık artırma yöntemiyle yapılacak. İhalede yarışan firmalar, ormanlık araziye zarar vermeden yalnızca "kel" arazilerde yapılaşma sözü verdi. Her yıl Antalya'ya gelen milyonlarca turist için yeni bir cazibe merkezi olması hedeflenen Proje kapsamında TEMA Park'ın yanı sıra, dev kültür ve alışveriş merkezleri de inşa edilecek. Antalya'da bazı çevreler, doğaya büyük zarar vereceği gerekçesi ile projeye karşı çıkıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Can Gazalcı
Hamdi Şensoy'a Sinan ödülüMimar Sinan 'ın 400. ölüm yıldönümü olan 1988'de Mimarlar Odası'nca başlatılarak iki yılda bir düzenlenen ''Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'' nin 10'uncusu için, 14 Nisan günü Ankara'daki Milli Kütüphane'de bir tören düzenlendi...
Tarihî hanlar bölgesindeki kaçak eklentilere yıkımBursa merkez Osmangazi Belediyesi, hanlar bölgesindeki kimi hanlarda bulunan kiracıların dükkanlarına yaptırdıkları kaçak eklentilere müdahalede bulunarak yıkım gerçekleştirdi.
Galataport'a yine gireceğizGlobal Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman , yeniden yapılması beklenen Galataport ihalesine gireceklerini ancak Ofer 'le girip girmeyeceklerinin belli olmadığını belirterek ''İhalenin hiçbir şekilde taksitli olması taraftarı değiliz. Umarım peşin parayla açılır. Pamuk eller cebe olur'' dedi.
Tarihî binayı yıkıp, otopark yaptılarBakırköy’de Anıtlar Kurulu’nun izniyle belediye tarafından yıkılan tescilli tarihî eserin arazisi, yıkılan yapının yerine aynısının yeniden yapılması yasal zorunluluk olmasına rağmen, senelerden beri otopark olarak işletiliyor.
Galatasaray'a rant yokHazine'ye ait İstanbul Seyrantepe arazisi üzerinde Galatasaray için yeni bir stat ve hastane inşa edilmesi projesinde, taraflar arasındaki yoğun görüşme trafiği sürüyor. Projenin koordinasyonu ile görevlendirilen Maliye Bakanlığı Müsteşarı H. Basri Aktan başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda, son durum ele alınırken; Maliye Bakanlığı yetkilileri, proje kapsamında Seyrantepe'de Galatasaray için sadece yeni bir stat yapılacağını, stat çevresinde inşa edilebilecek işyerlerinin rant sağlaması için kulübe verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdiler.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yeni Çevre Kanunu’na varil dopingiİstanbul Tuzla’da ortaya çıkarılan zehirli varillerden sonra yeniden tartışılmaya başlanan Çevre Kanunu’nun bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.
Temizlik seferberliğiFethiye Kalesi yakınında, MÖ 4. yüzyıldan kalma Likya kaya mezarlarından biri olan Amintas Kaya Mezarı ile 247 basamaklı merdivenleri, Fethiye Belediyesi İtfaiyesi tarafından su ile temizlendi. Daha sonra da Fethiyeli öğrenciler antik mezar çevresinde temizlik yaptılar.
Tarih: 19 Nisan 2006
5 Milyar Dolar Daha Getiririz Galataport’un Peşini BırakmayızTürkiye’ye 10 yılda 10 milyar dolar getirdiklerini belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, önümüzdeki beş yılda da 5 milyar dolar daha getireceğimize söz veriyorum" dedi.
Kentin kültürle dönüşümüMarsilya'daki kentsel dönüşüm projesi yöneticilerinden Ferdinand Richard, İstanbul'a geliyor. 1990'ların başında eski bir tütün fabrikasının, bir kültür sanat platformuna dönüştürülmesini amaçlayan La Friche'in kurucularından Richard, 21 Nisan Cuma günü 'Kentin Kültür Yoluyla Dönüşümü: Marsilya Örneği' başlıklı bir konferans verecek. Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde saat 18.00'de gerçekleşecek konferansta kültürün Marsilya'nın yaşadığı kentsel dönüşüm üzerindeki etkisi üzerinde durulacak. Silahtarağa Elektrik Santralı'ndan bir çağdaş sanatlar müzesine dönüştürülen ve ekimde açılması beklenen Santral İstanbul, Richard'ın da kurucularından olduğu, La Friche ile pek çok bakımdan ortak özellikler taşıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Gayrimenkulde İstanbul randevusuTrilyon dolarlık portföye sahip uluslararası gayrimenkul şirketlerinin yöneticileri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) 2-3 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Swissotel'de düzenleyeceği VI. Gayrimenkul Zirvesi'nde biraraya gelecek.
Evsiz kalan insanların hikâyeleriBaşka Kültürevi çalışanları, İstanbul'un dört bir yanında 'Kentsel Dönüşüm Projesi' nedeniyle yıkılan evlerin hikâyelerinden bir belgesel hazırladı.
İmalatçıların tarih sevdası!İstanbul'da özellikle Tarihi Yarımada'da faaliyet gösteren imalatçı ve toptancıların, yıllar önce trilyonlarca lira harcanarak yapılan sanayi sitelerine taşınması yılan hikâyesine döndü.
Yarımada'da 8 bin işletmeTarihi Yarımada'da atölye ve toptancıların en yoğun bulunduğu yerler Sultanhamam, Tahtakale, Kapalıçarşı, Gedikpaşa. Bu bölgede 3712 tekstilci, 1433 ayakkabı imalathanesi, 1125 adet çeşitli atölye, 857 kuyumcu atölyesi, 167 matbaa, 233 gümüş atölyesi, 79 terlik imalathanesi, 78 marangoz atölyesi, 43 deri giyim atölyesi, 33 hediyelik eşya atölyesi, 32 alüminyum atölyesi, 22 ramatçı, 20 perde dikim atölyesi olmak üzere toplam 7 bin 834 işletme bulunuyor. Bunların çevreye zarar vermeyen, el sanatları yapan küçük atölye olanları hariç tamamının kent dışındaki çeşitli sanayi merkezlerine taşınması planlanıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Zeytinburnu-Bağcılar tramvayı gün sayıyorRaylı sistem ağını genişleterek trafiğe çözüm üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu - Bağcılar Tramvay Hattı’naki çalışmalarda son noktaya geldi. Büyükşehir Belediyesi, 20 Nisan 2006 tarihinde hattın enerji verme işlemlerini başlatıyor.
Genç mimarlardan gelecekteki BeyoğluDemirören Gayrimenkul; hem Beyoğlu'nun geleceğine ayna tutmak hem de genç mimarların hayal güçlerini kullanması amacıyla 'Beyoğlu, nereye?' adlı bir yarışma düzenliyor. Proje'nin teması; farklı kültürleri buluşturan simgesel yapısı nedeniyle İstiklal Caddesi olarak belirlendi. Yarışmada, genç mimarların 2057'deki İstiklal Caddesi'ni hayal etmeleri ve istedikleri ortamlarda ifade etmeleri isteniyor. Başvurular, 8 Nisan-8 Mayıs 2006 tarihleri arasında 'www.arkitera.com' adresi üzerinden gerçekleştirilecek.
Tarih: 18 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Mimari dünyasını aydınlatan dergi: PLD TürkiyeProfessional Lighting Design Türkiye, 2005 yılının başıyla birlikte PLD dergisinin Türkçe edisyonu olarak Ağustos Yayın tarafından yayımlanmaya başlanan bir ‘mimari aydınlatma tasarımı’ dergisi.
İmara açılan kıyılar betonlaşıyorKıyıların imara açılmasını öngören yasal düzenleme tartışma konusu olurken, Turizm Bakanlığı’nın tahsisleri, Ege’deki koyların betonlaşması tehlikesini doğurdu.
Dubai’nin prestij projesini aldı, İngiliz futbolcuların mutfaklarını kuruyorDenizi palmiye şeklinde doldurup üzerine lüks villalar yapılan Palm Islands, Dubai’nin en önde gelen projelerinden birisi. Villaların en önemli müşterileri arasında dünyaca ünlü İngiliz futbolcular David Beckham ile Michael Owen da bulunuyor.
Olimpiyat konutları nihayet dağıtılıyorÜniversite Oyunları'na katılan sporcuların kaldığı evler, sonunda gerçek sahiplerine verilmeye başlanıyor. Köydeki 934 evin kurası yarın çekiliyor.
'Fener Balat Ayvansaray' piyasadaAhmet Faik Özbilge, beş yıl boyunca sokak sokak gezdiği İstanbul'un ilk yaşam merkezi olan Fener, Balat ve Ayvansaray'ın kitabını yazdı.
20 milyar dolar, golf sopasının ucundaAralarında Avrupa'nın önde gelen gayrimenkul ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu İngiliz, Alman ve İrlandalı birçok yatırımcı, Türkiye'nin Akdeniz ve Ege sahillerinde içinde villaların da yer alacağı golf sahası yapmak için kuyruğa girdi.
Ev tamam, sıra mobilyadaKonut satışındaki canlanmayla geçen yıl yüzde 40 büyüyen mobilya sektörü 2006'dan da umutlu. Üreticiler ev teslimatlarının başlayacağı nisan sonrasında pazarda yükseliş bekliyor.
TOKİ'den inşaata 3.5 milyar YTLTürkiye'de 2.5 milyon civarında olduğu tahmin edilen acil konut ihtiyacının bir bölümünün karşılanması amacıyla harekete geçen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 81 il merkezi ve ilçelerindeki 900 noktada 400 bin konutluk program yaparken, 2003-2006 yılları arasındaki inşaat yatırımı 3.5 milyar YTL'ye ulaştı.
'Nükleer santral yanlış Türkiye'nin rüzgârı var'Hükümet, Türkiye'nin ilk nükleer santralı için yer belirleyip 'model' tartışması başlatırken, akademik çevrelerden, nükleer enerjinin tahribat, maliyet ve güvenlik riskleri nedeniyle terk edilmeye başlanan bir enerji olduğu uyarısı geldi.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.