Haberler

3 Eylül 2008, Çarşamba

50 Yaşındaki Bronz Tenli Güzel: Seagram50 Yaşındaki Bronz Tenli Güzel: Seagram50. yaşını kutlayan Seagram Binası, açıldığı 1958 yılından bu yana mimarının ünlü “less is more” sözünü haklı çıkarırcasına, en ince detayına kadar zarif ve pür güzelliğini koruyor. Kimi zaman önemli dizi ve televizyon şovlarında yardımcı rolü de üstlenen bu zarif, bronz güzellik, Empire State Binası, Flatiron Binası ve Chrysler Binası gibi diğer anıtsal ikonlarla birlikte Manhattan’ın önemli mimari yapıları arasında sayılıyor. Haberin Devamı
Teknoloji meraklılarına ‘çılgın’ icatlarTeknoloji meraklılarına ‘çılgın’ icatlarTeknolojideki hızlı gelişme, günlük yaşamı kolaylaştıran birbirinden ilginç buluşlara kapı aralıyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ‘Oscar’ ödüllü tasarımcılara ilgiCumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ‘Oscar’ ödüllü tasarımcılara ilgiCumhurbaşkanı Abdullah Gül, tasarım dünyasının oscarı olarak bilinen ‘Dünya Tasarım Ödülü’nü geçen yıl kazanan Hakan Gürsu ile Sözüm Doğan ve Gamze Alemdar’ı Çankaya Köşkü’nde kabul etti.
Metropolis kazıları sürüyorMetropolis kazıları sürüyorİzmir''in Torbalı İlçesi''nde MD-BO1992 yılından bu yana sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazılarının 2008 yılı çalışmalarına Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığındaki kazı ekibi tarafından başlandı.
Kalamış Marina’da ipler kasım ayında kopacakKalamış Marina’da ipler kasım ayında kopacak10 metrelik bir teknenin aylık kirasının 500 euro, sırada 200 teknenin olduğu Kalamış Marina’nın geleceği tartışılıyor. Kalamış ve Fenerbahçe Marinalarında, Kadıköy Belediyesi ile maliye Bakanlığı arasındaki çekişme kasım ayını bekliyor.
Antik Çağ’ın incisiAntik Çağ’ın incisiBugün, bir turist kafilesine Antakya’nın ihtişamını anlatan bir rehberin, müzedeki eserler dışında gösterebileceği somut hiçbir şey yok.
3. köprü piyangosu Tarabya-Beykoz''a3. köprü piyangosu Tarabya-Beykoz''aUlaştırma Bakanlığı, merakla beklenen 3. Boğaz köprüsünün güzergahını Trabya-Beykoz olarak belirledi. Son kararı Başbakan Erdoğan''ın vereceği köprü, İstanbul''dan transit geçen taşıtların kullanımına ayrılacak.
Müşterilerimi Alacak mı?Müşterilerimi Alacak mı?Benim işimde çalışan en parlak yıldızlarından birisi işten ayrılmaya hazırlandığını söyledi. Benim müşterilerimi alabileceği konusunda endişelerim var. Ne yapabilirim?
Akdeniz’in Küçük New York’u BenidormAkdeniz’in Küçük New York’u BenidormTürkiye’de pek çok tatil beldesinin hikayesi benzer cümleler ile başlar: “Küçük bir sahil kasabasıydı, nüfusu şu kadardı, balıkçılık ile geçimini sağlardı...” Küçük bir sahil kasabasından popüler bir tatil beldesine dönüştükten sonraki manzara ise hiç kimse için iç açıcı değildir: Yerleşim yerini bir ur gibi saran, dokuya uymayan evler, oteller, plajlara adım atmaya imkan vermeyen kalabalık... Türkiye’deki Alanya, Kuşadası, Didim bu şekilde dönüşen tatil bölgelerinin ilklerinden. Yılboyu bol güneş imkanı sunan bu yerleşim yerleri artık Türkler’den çok Almanlar ya da İngilizler tarafından tercih ediliyor. Avrupa’nın gözde tatil ülkelerinden İspanya’daki Benidorm da benzer dönüşüm geçirmiş yerlerden biri.
Hollanda''da rüzgar değirmenleri atağıHollanda''da rüzgar değirmenleri atağıHollanda''da, 20 büyük kuruluş, rüzgardan enerji elde edilmesi amacıyla, Kuzey Denizi''ne yapılması planlanan rüzgar değirmenleri parkları" konusunda, hükümetin acele etmesini istiyor.
2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008''in ilk yarısında oluşturulan 50 kişilik aday listesinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün açıklanan finalistler arasında bulunmuyor.
Türkiye’nin ‘Outlet’i açıldı: VIA/PORT Outlet ShoppingTürkiye’nin ‘Outlet’i açıldı: VIA/PORT Outlet ShoppingAvrupa’nın ve Türkiye’nin ‘outlet’ konseptli dev alışveriş merkezi VIA/PORT Outlet Shopping, ziyaretçilerine kapılarını açtı.
Göztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa ÇıkıyorGöztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa Çıkıyor23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı’nın, Göztepe''de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü''nün yerine inşa edilecek 49’ar katlı dört bloktan oluşan lüks konut projesi, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine ve Kadıköy Belediyesi’nin inşaatı mühürlemesine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oy çokluğuyla onaylandı. Bodrum katlarıyla birlikte toplam 156 metre yüksekliğe ulaşan lüks konut bloklarının 12 katlı apartmanların ortasında oldukça ürkütücü bir görüntü sergileyerek, bölgeye yeni altyapı sorunları getirmesi bekleniyor.
Cami ve minare arasındaki altın oranGeçmişte yapılan harika taş camiler çok güzeldi, bugün o camilerin beton taklitleri her yerde gözümüze batıyor. Ankara’da Kocatepe Camisi yapılırken bir tartışma başlatmıştı.
Dişli usulü imar değişikliği moda oldu700 bin YTL''lik bir protokol da Gaziantep''te çıktı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’yi istifaya kadar götüren, Silivri’de Kipa’ya arazi satışındaki ’protokol’olayının bir benzeri de Gaziantep’te gündeme geldi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü NAAB''den "Substantial Equivalency" Belgesi AldıİTÜ Mimarlık Bölümü, NAAB tarafından ilk kez ABD dışı bir ülkede, yaptığı çalışmalar sonucu 6 yıl tam süre ile “Substantially Equivalent” olarak değerlendirildi.
Safranbolu’da restorasyonda ikinci dönemBurayı sevmemek mümkün değil. İnsana mutluluk veren her şey var. Beton girmemiş mahalleler, restore edilmiş güzel evler, dar taş yollar, küçük sevimli dükkanlar, pansiyonlar, konak oteller...
Küresel ısınmaya karşı ‘Biz’ kampanyasıABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore’un öncülük ettiği kampanyayla küresel ısınmayla mücadeleye yeni bir anlayış getirilmesi planlanıyor. Kampanyada 10 yılda ABD’de temiz enerjiye geçiş hedefleniyor.
Şehir planlamacılarından Ünye Meydanı''na tam notMimar Prof.Dr.Ahmet Vefik Alp, Peyzaj Y.Mimarı Doç.Dr. Öner Demirel, Peyzaj Mimarı Prof.Dr.Halim Perçin, Şehir Plancısı Baykan Günay, Peyzaj Mimarı Oktan Nalbantoğlu ve yanındakilerle birlikte geldikleri Ünye''de Cumhuriyet Meydanı''nı gezdiler.
Lineadecor ABD’de aradığını bulamadıLineadecor Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, ABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle bu ülkede kurdukları ve mutfak üretimi yapan Lineadecor USA şirketlerinin hiç iş yapmadığını kaydetti.
Zorlu Enerji’ye 360 milyon dolar krediZorlu Enerji’nin iştiraki Zorlu Doğal Elektrik Üretim, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin satın alımının finansmanında kullanmak üzere, 360 milyon dolarlık kredi aldı. Zorlu Enerji’nin İMKB’ye yaptığı açıklamaya göre söz konusu kredi 1 yıl 7 gün vadeli. Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait 7 hidroelektrik santrali ile Denizli Jeotermal Santralı’nın 30 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi, Engil Gaz Türbinleri Santrali’nin ise satış yöntemiyle özelleştirilmesi için düzenlenen ihalede en yüksek teklifi 510 milyon dolarla Zorlu Enerji’nin yüzde 96 oranında hissedarı olduğu Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş. vermişti.
Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: NTVMSNBC
2009 yazında İzmir''de "arıtmasız" yer kalmayacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu: "Göreve geldiğimizden bu yana çevrenin, temiz hava ve suyun öneminin bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayata geçireceğimiz toplam 12 adet arıtma tesisi ile İzmir metropol alan sınırları içinde arıtmasız ilçe, belde ve büyük köy kalmayacak."
Bodrum''da golf sahalarına Danıştay freniDanıştay 6''ncı Dairesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca hazırlanan ve onaylanarak yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı''nın, ''turizm tesis alanlarında 5 kat'' ve ''SİT alanlarındaki golf sahalarına aşırı yapılaşma''ya izin veren maddelerinin yürütmesini durdurdu.
Üçkuyular Kruvaziyer LimanıBana öyle geliyor ki bir hayalin gerçekleşmesine az kaldı. Henüz inşaat aşamasına bile gelinmese de, Üçkuyular Kruvaziyer Limanı''nın yapılmasından yanayım.
20 yıl sonra nasıl bir Melikgazi istiyorsunuzMelikgazi Belediyesi ''Kayseri''nin 20 yıl sonra nasıl olması gerekir'' adlı bir proje yarışması düzenledi. Yedi aylık bir çalışmanın ardından hazırlanan 190 projeden 25''i finale kalmayı başardı. Birincinin çıkmadığı projeden ikinci ve üçüncü olanlara çeşitli hediyeler verildi.
204 yıllık tarihi han yeniden inşa ediliyorYazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu''nun büyük dedesi tarafından kurulan vakfın inşa ettirdiği tarihi yapı, aslına uygun olarak yenilenecek.
Yeni otogar Kilis''in vizyonu olacakKilis''de Şehirlerarası Otobüs Terminali yapımına başladı. Kilis''in vizyonunun değişeceğini belirten Kilis Belediye Başkanı Bulut, ''Modern mimarisiyle tasarlanan otogar her türlü yolcu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda yapılacak'' dedi.
Kültür Bakanı arkeolojiye ''taze kan'' istiyorKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay bazı kazıların hızlı ilerlediğini bazılarının ise yapılıp yapılmadığının bile belli olmadığını söyledi.
Yeni İnegöl''ün kurulacağı arazide TOKİ konutları yükselmeye başladı686 konut, 32 derslikli bir ilköğretim okulu, bir cami ve bir ticaret merkezinin yapılacağı yerleşim alanı, yeni İnegöl projesinin de bir ayağını oluşturuyor.
Yeni Nevşehir terminal binasının çevresi düzenleniyorFarklı mimarisi ile Türkiye''nin en modern Şehirlerarası Terminali''nden birine sahip olacak Nevşehir''de, bu amaç doğrultusunda çalışmalar devam ediyor. Nevşehir''in Kaldırım Mevkii''nde yaklaşık 65 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşaat çalışmaları büyük bir hızlılık içerisinde devam ettirilen Nevşehir Şehirlerarası Terminalinin çevre düzenlemeleri de yine aynı hız içerisinde devam ettiriliyor. Nevşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Nevşehir Şehirlerarası Terminalinin ana giriş yolundan başlayıp terminal alanına kadar olan yolun orta refüj bölümüne çam ağaçları ile farklı bir güzellik katılırken, terminalin iç bölümlerinde de çevre düzenleme çalışmaları aynı hızlılık içerisinde sürüyor. Nevşehir Belediyesi tarafından da önümüzdeki günlerden itibaren Nevşehir Şehirlerarası Terminali''nin ana yola kadar olan bölümünde yol düzenleme çalışmaları yapılacak.
Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Tarihi Odunpazarı evleri dünyayı ağırlıyorTarihi Odunpazarı Bölgesi''nde keyifli bir gezi yapma imkanı bulan öğrenciler, bölgenin tarihi atmosferinden ve özellikle evlerin mimari yapısından çok etkilendiklerini ifade ederek, bir daha Türkiye''ye geldiklerinde tarihi Odunpazarı Evlerinde kalmak istediklerini vurguladılar.
Nevşehir''de kentsel dönüşüm hızlandıNevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile Mehmet Akif Ersoy Mahallesi''nde gerçekleştirilecek Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılacak yeni sosyal gelişim alanındaki konut sayısı 2 bin 560''a kadar yükseltildi.
İzmir''de 3 bin 589 okul binasının 243''ü riskliBayındırlık İl Müdürlüğü''ne ait mühendis ve yapı denetim uzmanları İzmir ve ilçelerindeki okuların röntgenini çekti. İncelemelerde 3 bin 589 okul binasından 243''ü ''riskli'' bulundu, bunlardan 116''sının ''çürük'', 49''unun ''çok çürük'' olduğu belirlendi.
AKP''li başkanın bağış anlaşmasıGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, belediye meclisinde görüşülmeden imar değişikliği için protokol imzaladı.
Tünelin ucu gözüktüKocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, yapım çalışmaları hızla ilerleyen Seka Tüneli''nde incelemelerde bulundu.
Kazananlar, kaybedenler…Ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde “Dünya Şehircilik Günü” olarak kabul edilen 8 Kasım’ı da içine alan haftada, her yıl farklı tema çerçevesinde etkinlikler gerçekleştiriliyor.
TRT Taksim Stüdyoları Edirnekapı''ya taşınıyorTepebaşı''nda yer alan TRT Taksim Stüdyoları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) bağlı Spor A.Ş.''nin Edirnekapı''daki Genel Müdürlük Binası''na taşınacak.
Bağbaşı tünelinde sona doğruMavi Tünel Projesi kapsamında yaptırılacak Bağbaşı Barajı''nın 538 metrelik derivasyon tüneli açıldı. 450 metrelik beton kaplaması yapılan tünel hazır olduğunuda barajın yapımına başlanacak.
KKTC’nin en büyük kongre merkezi açıldıKaya Hotels & Resorts, KKTC Bafra Turizm Bölgesi’nde hizmete açılan ilk tesis olan Kaya Artemis Resort & Casino’nun ardından Artemis Kongre Merkezi’ni de hizmete soktu.
Depremde cami yıkıldı benim minarem ayakta40 yıllık meslek hayatına 60 ile 100 minare sığdıran Hasan Yazıcı, en iyi minare ustalarının Rize''den çıktığını söylüyor. “Depremde bir cami tamamen yıkıldı, benim yaptığım minare kalem gibi hâlâ dimdik ayakta” diyor.
Beton yol artık asfalttan ucuzArtan petrol fiyatları nedeniyle asfalt maliyetlerinin de yükselmesi beton yolu daha cazip hale getirdi. Bu konuya dikkat çeken Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, “Standart olarak yapılmış asfalt yol yerine beton yol yapmak artık daha ucuz hale geldi.
Savaş çimentoyu vurduAkçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, sıcak gelişmeler öncesinde Rusya’da talepte bir yavaşlama hissettiklerini belirterek sıcak gelişmeler sonrasında ise bir durgunluk yaşandığını ve yüzde 20’nin altında olan toplam ihracat içindeki paylarının şu anda yüzde 10 civarında olduğunu söyledi.
Kastabala Antik Kenti Yakınına Kurulacak Fabrika, Halkı BöldüOsmaniye’deki “Akdeniz’in Efesi” olarak da bilinen Kastabala (Hieroapolis-Kutsal Kent) yakınına yapılacak çimento fabrikasını kimi yurttaşlar iş kapısı olarak görür ve isterken, bazıları da çevreyi kirletip, tarımı öldüreceğini savunuyor.
Haydarpaşa ve Sirkeci için imza kampanyasıMarmaray ve Boğaz Tüp Geçişi projeleri kapsamında devre dışı kalacak olan Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına sahip çıkmak için bir imza kampanyası başlatıldı. “http://kentvedemiryolu.com/marmaray _imza_kampanyasi.php” adresinden imza kampanyasına destek verilebilir. Toplanan imzalar TBMM’ye, İstanbul Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na, UNESCO’ya, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne ve Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.
Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İmar planına yargı freniDanıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan ve onaylanarak yürürlüğe giren Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın, turizm tesislerine 5 kadar çıkma ve SİT alanındaki golf sahalarına aşırı yapılaşma izni veren maddelerinin yürütmesini durdurdu.
DATİ''nin ortakları Ataköy arazisi ihalesinin iptaline sevindiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın Ataköy arazisinin satışını ikinci kez iptal etmesi, arazinin kullanım hakkını 2038 yılına kadar elinde bulunduran Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat AŞ''nin (DATİ) ortakları tarafından "olumlu bir karar" olarak değerlendirildi.
Akçansa: Talepte yavaşlama varAkçansa Çimento Genel Müdürü Hakan Gürdal, sıcak gelişmeler öncesinde Rusya’da talepte bir yavaşlama hissettiklerini açıkladı. Bu yılın ilk yarısını 405 milyon YTL ciro ile kapattıklarını söyleyen Gürdal, ikinci hattın devreye girmesinin etkilerini ise ikinci 6 ayda göreceklerini ve 2008 için 850 milyon YTL civarında ciro hedeflediklerini kaydetti. Konuşmasının ardından soruları cevaplandıran Gürdal, Rusya’daki son gelişmelerin ardından bu pazara yönelik ihracatın nasıl etkilendiğine yönelik olarak şunları kaydetti: “Rusya, ihracat yaptığımız önemli ülkelerden biri. Sıcak gelişmeler öncesinde Rusya’da talebin üzerinde arz oluştu ve talepte bir yavaşlama hissettik. Bu ülkede sıcak gelişmeler neticesinde bir durgunluk yaşanıyor. Çok kısa vadede politik gelişmelerin sonuçlanmasına bağlı olarak ihracat tekrar artacaktır diye düşünüyorum.”
Tarih: 3 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
KİPTAŞ’a suç duyurusuİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Recep Tayyip Erdoğan döneminden bu yana toplu konut uygulamalarını gerçekleştiren KİPTAŞ’ın (İstanbul Konut İmar Plan San. ve Tic. A.Ş.) Mimar Sinan beldesindeki inşaatlarından sonra Tepecik’e bağlı Türkoba’daki sitesinin de “ruhsatsız” olduğu anlaşıldı.
‘Engelsiz kent’ için imza attılarÖzürlüler İdaresi Başkanı Abdülkadir Anaç ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok arasındaki “Engelsiz Kent Projesi” imza törenine katılan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, özürlüler için her türlü kolaylığın sağlanacağını söyledi.
Kepçe tarihe takıldı otopark inşaatı durduManisa Belediyesi, Eski Garaj Mevkii’nde, yer altı otoparkı, modern pazar yeri ve iş yerleri yapmak için proje hazırladı. Yetkililer, iki yıl önce bir inşaat sırasında hamam kalıntılarının ortaya çıkmasını göz önünde bulundurup Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne müracaat etti.
Kemer Country''de kreşe de haciz geldiKemer Country projesini inşa eden Kemer Yapı''nın patronu Esat Edin finansal krize girince, Kemer Country içinde yer alan Kemer Golf&Country Club''ın bazı bölümleri alacaklılar tarafından haciz edilmeye başlandı.
“Yarışmanın Gücü”, Fiziksel Çevrenin Yarışmalarla Şekillenmesini SağlayacakArkitera Mimarlık Merkezi, bir süredir yürüttüğü “Tüm Kamu Yapıları Yarışmayla Yapılsın” kampanyasını daha etkin bir şekilde sürdürmek ve güçlendirmek amacıyla “Yarışmanın Gücü”nü düzenliyor.
Kuraklık...Ağustos ayında Stockholmíde yapılan Dünya Su Haftası Forum’una Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor sunuldu: “Climate Change and Water” (İklim Değişikliği ve Su). Rapor dünyadaki iklim değişikliğinin su konusunda nelere sebep olacağını belirtiyor.
Kuş Cenneti Yok Olup GidecekDoğa koruyucularının son durağı Kuş Cenneti oldu. Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın iş birliğiyle bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Gediz Deltası-Spil Dağı Milli Parkı- Kula ve Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” projesi, 12 gün süren yoğun çalışma maratonunun ardından arazi incelemelerini tamamladı.
Çeşme''de Yağma DurdurulduÜç yıl kadar önce, Bakanlar Kurulu’nca Çeşme yarımadasının güney kesimi ve Paşalimanı’nın tamamını kapsayan, 10 bin hektarlık kamu arazisi turizm bölgesi ilan edildi. Ardından bölgedeki SİT kararları kaldırıldı ya da dereceleri önemsizleştirildi.
Köprüler Para Basıyor, AKP Satmaya ÇalışıyorAKP hükümeti, 6 otoyol ve 2 Boğaz köprüsünü, işletme hakkı devri yöntemiyle bir an önce özelleştirmeye ve bütçeye yama yapmaya hazırlanırken, İstanbul Boğaziçi köprüleri ile işletmedeki otoyollar kazandırmaya devam ediyor.
Eresin ilk konut projesinde evleri otel gibi kiraya verecekTurizmci Eresin Grubu, Büyükçekmece’de rezidans ve iş merkezinden oluşan bir proje ile konut sektörüne girdi. Projede evler otel gibi işletilirken metrekaresi 2.500-3.000 dolardan satılacak. Evler, boşken ise aylık en az 2 bin dolardan kiraya verilebilecek.
Ergene Havzası''na master planı geliyor Ergene Havzası''nı kirlilikten kurtarmak için kapsamlı bir çalışma başlattıklarını açıklayan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, denetim eksikliğinden kaynaklanan kirliliği önlemek için Trakya''ya takviye eleman göndereceklerini kaydetti. Önceki gün Tekirdağ Ticaret Odası konferans salonundaki il koordinasyon kurulu toplantısına katılan Bakan Eroğlu, toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, Ergene Havzası''nın kirliliği ile ilgili kararlar aldıklarını belirtti. Eroğlu, Ergene için özel bir master planı hazırladıklarını anlattı.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Abant Gölü’nü nilüferler öldürecekİzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Külköylüoğlu, hızla artan nilüferlerin yapraklarının güneş ışığının gölün sığ kısımlara girmesini engelleyerek buradaki canlıların yaşamını tehdit ettiğini söyledi.
Allianoi''de ne oldu?Allianoi Girişim Grubu Antik Kente termal suyu taşıyan boruların baraj çalışmaları sırasında zarar gördüğünü söylüyor. Antik kentin sular altında kalmaması için başlatılan hukuk süreci ise devam ediyor.
Güç bendeEskil çağda “kent”, gerçekte yalnızca oy verme yetkisi olan vatandaşlarındır. Çoğunluk olan köleler, hizmetçiler kentin dışındadır.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın yaşattığı dejavuŞu günlerde"Dejavu kelimesini nasıl tanımlarsın" diye sorsanız hiç tereddüt etmeden Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar üzerinden derim.
Haydi çocuklar çürük okullara!Yapılan incelemeler sonucunda İzmir’de çürük olduğu bilimsel raporlarla tespit edilen 116 okul binasından sadece 16’sında güçlendirme çalışması yapılıyor. Geriye kalan ‘çürük’ raporlu binaların çoğunda ise tehlike altında eğitim sürüyor.
Emekle yapılan evler yıkılmasın‘Kentsel dönüşüm’ adı altında gerçekleştirilecek yıkımlardan Kayışdağı’na bağlı Emek Evleri sakinleri de paylarına düşeni almak üzere.
Kat karşılığı inşaatlarda gayrimenkul sahiplerine ödenen kiralarÜlkemizde giderek yoğunluk kazanan "kat karşılığı satış vaadi ve inşaat sözleşmeleri" nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümünde karşılaşılan vergisel olaylar da çeşitlenmektedir.
Biz de Sapına Kadar ÇevreciyizSinop’ta Sanko Holding’in hükümet planlaması olarak yapmaya kalktığı nükleer santrala karşı yaşam haklarını koruma amacıyla çoğunluğu yabancı gençlerden oluşan çevreci gençlik kampındakilerin tepkilerini dile getirirken polisçe coplandıktan sonra gözetime alınmalarıyla Kyoto’ya karşın uluslararası büyük bir skandal yaşandı.
Bodrum Kalesi’ne güzellemeBodrum Kalesi’ni denizden görmüştüm ilk kez. 1967 yazında Marmaris’e yapılmış bir gemi yolculuğunun dönüş yolundaki uğrak yeriydi Bodrum.
TOKİ son derece yerinde karar aldıTOKİ''nin Ataköy Galleria ihalesini iptal etmesi, emlak ve gayrimenkul sektöründe olumlu karşılandı. Sektör temsilcileri, 130 bin metrekarelik arazinin 450 milyon YTL gibi düşük bir rakamdan ihale edilmeyecek olmasının son derece yerinde bir karar olduğunu vurguladı. İhalenin iptal edilmesini değerlendiren TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, kararı son derece yerinde bulduğunu ifade ederek, ''TOKİ son derece yerinde bir karar almıştır. Bu arazi 2038 yılından sonra kullanılacak ve sahibine bu süreye kadar da gelir getirecektir. Dolayısıyla böylesi değerli bir arazinin ihale başlangıç fiyatının en az 1.5 milyar dolardan başlatılması gerekir'' dedi.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Orhan Turan
Eskiyi atma, geri dönüştürAvrupa’da yapılan araştırmalara göre ortalama bir insan, ömrü boyunca 3.3 tonluk elektronik ürününü tüketip, çöp haline getiriyor.
İstanbul''da su seviyesi alarmıİstanbul''un su ihtiyacını karşılayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 20''nin altına düştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi''nden (İSKİ) edinilen bilgiye göre, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı bugün yüzde 19,62''ye geriledi. Barajlarda geçen yıl ağustos ayı doluluk ortalaması yüzde 24,35 olmuştu. Barajlardaki kullanılabilir su miktarı ise, Terkos''ta 70,574, Ömerli''de 55,048, Büyükçekmece''de 28,859, Sazlıdere''de 6,236, Darlık''ta 6, Elmalı''da 2,185, Pabuçdere''de 0,641, Istırancalar''da 0,636 ve Kazandere''de 0,29 milyon metreküp olarak ölçüldü.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Başkanlar Yazıyor: Yeni bir İstanbul içinİstanbul’u atalarımızın başardığı gibi, kimliğini de koruyarak insanlar için daha yaşanabilir bir hale getireceğiz. Biz hem devleti ve onun iş görme alanlarını; hem de halkı, halkın ortak hayatlarına dair verdiği ortak kararları temsil ediyoruz. Çalıştığımız alan da kamusal alan.
Törenle açıldı, ruhsat alamadıGaziosmanpaşa 75. Yıl Mahallesi’nde, muhtarın 110 bin YTL harcayarak yaptırdığı ve yaklaşık 6 ay önce belediye başkan yardımcıları, ilçe emniyet ve milli eğitim müdürü, ilçe sağlık grup başkanlığı, siyasiler ve çok sayıda yurttaşın katıldığı büyük bir törenle devir teslim töreni yapılan Cumhuriyet Parkı içindeki sağlık ocağı “yeşil alan” üzerinde bulunduğu için ruhsat alamıyor ve faaliyete başlayamıyor.
Çimento üretimi yüzde 12 arttıTürkiye''de bu yılın 4 ayında, tamamı özel sektöre ait fabrikalarda olmak üzere yüzde 11,8 artışla 15 milyon 423,3 bin ton çimento üretildi.
Adrese teslim ihale yine iptal, DATİ şirketi şoktaAdrese teslim yorumlarına neden olan Ataköy arazisi ihalesinin yine TOKİ tarafından iptal edilmesi, arazinin en büyük talibi Denizciler Ataköy Turizm İnşaat (DATİ) şirketinde şok etkisi yarattı.
ABD''de ev fiyatlarında rekor düşüşABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte yüzde 15,4 oranında düştü. "Standard & Poor''s / Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi"ne göre, ABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte tarihindeki en keskin düşüşü gerçekleştirdi. "Standard & Poor''s / Case-Shiller 20" şehir endeksine göre ise Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 15,9 oranında gerileme yaşandı. Endekse dahil olan 20 şehirde de Haziran ayında artış yaşanmadı. 10 kenti kapsayan, "10 city endeksi" ise yüzde 17 gerileyerek, son 21 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi..
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Zorlu, 510 milyon doları ödedi, 9 santralı devraldıAnkara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait, toplam 141 MW kurulu gücündeki 9 santralin özelleştirme ihalesini 510 milyon dolarla kazanan Zorlu Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile sözleşme imzalayarak santralları devraldı.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Jürisi Tekrar ToplandıŞartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için düzenlendiği 2005 yılında iptal edilen, 2006 yılında tekrar açıldıktan sonra ise "beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle" katılan hiçbir projeye ödül verilmemesiyle sonuçlanan Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması''nın jürisi tekrar toplandı.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.