Haberler

8 Eylül 2008, Pazartesi

Batı ile Gelenek Arasında: TahranBatı ile Gelenek Arasında: TahranModern mimari, İran’la 60 yıl önce tanıştı. Şimdi dördüncü nesil İranlı mimarlara tanıklık ediliyor. Bu dönemde önemli bir gelişmenin kaydedildiği ise kabul edilen bir gerçek. Günümüzde en azından bürokratik açıdan bakılırsa, birçok bina mühendisler tarafından inşa ediliyor ve mimarlık bölümü mezunlarının sayısı artıyor. Ancak mimarlıktaki kültürel gelişme, inşa edilen bina sayısıyla veya genç mimarların zevklerindeki ve trendlerdeki değişimle aynı anlama gelmiyor. Haberin Devamı
8 asırlık Zazadin Han kültüre hizmet edecek8 asırlık Zazadin Han kültüre hizmet edecekAlaaddin Keykubat döneminde 1236 yılında yapımına başlanan ve 2.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde tamamlanan Konya''daki Zazadin Han''ın sosyal ve kültürel amaçlı kullanımlara açılacak. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen,Tarihi hanın restorasyonu için 1 milyon 998 bin YTL harcama yapıldı.
Tasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, 184. Sayısında "Aydınlatma"yı Ele AlıyorTasarım, bu ay Türk aydınlatma sektörünü incelediği 184. sayısıyla okurlarıyla buluşuyor. David Atkinson Lighting Design (DALD) tarafından aydınlatılan "The Golden Age of Couture" (Terziliğin Altın Çağı) adlı sergi, Johanna Keimeyer’in geri dönüşüm lamba tasarımları ve Louis Saul’un yaratıcı aydınlatma tasarımları, dergide yer alanlar arasında.
Silivri Kapısı’nın İki FotoğrafıSilivri Kapısı’nın İki FotoğrafıBugüne dek İstanbul surlarının restorasyonu pek çok haklı eleştirinin konusu oldu, ne var ki bu onarımları -öncelikle- kendi dışındaki olguların göstergesi olarak okumak gerek.
Peyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç), Erzurum''da Yaz Kampı DüzenlediPeyzaj Mimarları Odası Öğrenci Üye Kolu (PMOGenç) Yaz Kampı, 15 üniversiteden 26 öğrencinin katılımıyla 18 - 31 Ağustos 2008''de Erzurum‘da gerçekleştirildi.
Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle 38 dakika!...Avcılar-Zincirlikuyu arası metrobüsle 38 dakika!...Avcılar-Topkapı arasındaki metrobüsü Zincirlikuyu’ya uzatan 10.5 kilometrelik hat, Başkan Topbaş’ın da katıldığı deneme seferiyle hizmete girdi. Okulların açılışına yetişen Avcılar-Zincirlikuyu hattı; hızlı, konforlu ve klimalı bir yolculukla 38 dakikaya indi.
Körfez''e 5 milyar dolar yatacak, Kocaeli''nin çehresi de değişecekKörfez''e 5 milyar dolar yatacak, Kocaeli''nin çehresi de değişecekHükümet 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve 420 kilometrelik Ege Otoyolu için 7 Ekim''de ihaleye çıkmaya hazırlanırken, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, kenti yeni konumuna hazırlamak için harekete geçti.
139 yıllık Sveti Konstantin Kilisesi yeniden doğdu139 yıllık Sveti Konstantin Kilisesi yeniden doğduEdirne’nin Kirişhane semtinde harabe halinde olan ve turizme kazandırılacağı anı bekleyen Sveti Konstantin ve Elena kilisesi yoğun uğraşlardan sonra Türk ve Bulgar devletlerinin ortak kararı sonrasında yeniden hayat buldu.
Can Güvenliğine Önem Veren Lirefa AŞ Türkiye''de Ortak Olarak Global MT''yi SeçtiCan Güvenliğine Önem Veren Lirefa AŞ Türkiye''de Ortak Olarak Global MT''yi SeçtiGlobal MT, Lirefa Holding tarafından üretilen patentli Lirefa Deprem Duvar Sistemi’ni, 25 Nisan 2008 tarihinde Lirefa Holding ile imzaladığı sözleşmeyle dünyada ilk kez kullanıma sundu.
Haydarpaşa ve Sirkeci’yi kimler kurtaracak?Haydarpaşa ve Sirkeci’yi kimler kurtaracak?Haydarpaşa-Gebze ve Sirkeci-Halkalı hatlarının kapatılmasını engellemek için internette imza kampanyası başlatan “Kent ve Demiryolu” girişimcileri kamuoyuna çağrıda bulundu: Tarihi bir hata yapılıyor, geri döndürelim.
Ayasuluk kalesi 4 yılda ziyarete açılacakAyasuluk kalesi 4 yılda ziyarete açılacakSelçuk''taki tarihi Ayasuluk Kalesi''nde Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen restorasyon ve kazı çalışmalarının 2008 yılı programı tamamlandı.
Ataköy''deki komşu araziyi 3 milyar dolara satın, biz özür dileyelimAtaköy''deki komşu araziyi 3 milyar dolara satın, biz özür dileyelimDATİ Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "208 bin metrekare inşaat hakkı bulunan arsanın 3 milyar dolar edeceğini söylüyorlar. Yanımızda 250 bin metrekare inşaat hakkı olan arsa ihaleye çıktı. 3 milyar dolara oraya müşteri bulsunlar biz özür dileriz" dedi.
Agora büyüdü dışarda milyon metrekare yaptı sıra Katar''a geldiAgora büyüdü dışarda milyon metrekare yaptı sıra Katar''a geldiOdak Group, yurtdışında 1 milyon metrekare inşaatı tamamladıktan sonra gözünü Katar''a dikti. İzmir''deki alışveriş merkezi Agora''yı 45''ten 100 metrekareye çıkardıklarını belirten Odak Group Başkanı Gürcan Oral, Katar''da da konuttan alt yapıya kadar pekçok fırsat bulunduğuna dikkat çekti.
Arçelik buzdolabında enerjiyi ''en az''a çektiArçelik buzdolabında enerjiyi ''en az''a çektiArçelik, beyaz eşya sektöründe bir yeniliğe daha imza atarak, kendi sınıfında dünyanın en az elektrik enerjisini tüketen, ilk A++ No Frost buzdolabı ''Yeni Siyah Orbital''i üretti. Kendi Ar-Ge ekibi tarafından Eskişehir Buzdolabı İşletmesi''nde eylül ayında seri üretimine başlanan Arçelik''in yeni buzdolabı, tasarımının yanı sıra, teknolojik özellikleri ve enerji tasarrufuyla da ön plana çıkıyor. Yeni Siyah Orbital''in tasarımında Arçelik''e ait olan 6 adet patent uygulandı. Aynı hacimdeki mevcut A sınıfı no-frost ürünlerin yarısı kadar enerji harcayan yeni buzdolabı, bu buzdolaplarının 1 yılda harcadığı enerji ile 2 yıl boyunca çalışabiliyor.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Dünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele AlınıyorDünya Metropolleri Urban Age Konferansları''nda Ele Alınıyor15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Richard Burdett’ın yürütücüsü olduğu Urban Age projesi, disiplinlerarası incelemelerini geliştirmeye devam ediyor. Urban Age’ın son ayağı olan İstanbul’dan önce bir yıllık araştırmalar ve analizler sonucunda gerçekleşecek olan Güney Amerika’nın kentleşme sürecinin anlatacağı konferans Aralık 2008’de São Paulo’da düzenlenecek.
Metrobüs 45 saniyede bir sefer yapacakMetrobüs 45 saniyede bir sefer yapacakOkulların açılacağı 8 Eylül tarihinde Topkapı’dan Zincirlikuyu’ya kadar ulaşacak metrobüs hattıyla Avcılar-Mecidiyeköy arası 38 dakikaya inecek.
Masumiyet’in sokaklarıMasumiyet’in sokaklarıKemal’in iflah olmaz aşkından kendine kalan parçaların izinden giderek kendisine aşkı ve o aşkı yaşadığı dönemleri hatırlatan objelerle yavaş yavaş hayat verdiği Masumiyet Müzesi, bir roman mekânı.
Şehir plancılarına gerek yok, Tayyip Bey yeter!Şehir plancılarına gerek yok, Tayyip Bey yeter!Dün hükümete yakın bazı yayın organlarında (Yeni Şafak, Sabah vs.) İstanbul''a yapılacak 3. Boğaz köprüsünün güzergahının Trabya-Beykoz olarak belirlediği haberi yer almıştı.
Güvercinlik Koyu cehenneme döndüGüvercinlik Koyu cehenneme döndü1 Eylül''de sezonu açan trol tekneleri, avlarından ekonomik değeri olmayan kupes, izmarit gibi tonlarca balığı geçen yılllarda olduğu gibi kıyıya yakın bölgelerde denize döktü.
İşçiliği en zengin camiİşçiliği en zengin camiAhi Şerafeddin tarafından 1289 - 1290 yıllarında yaptırılan Arslanhane Cami’si Samanpazarı semtinde eğimli bir arazide bulunuyor. İsmini caminin türbe duvarına gömülü bir antik arslan heykelinden alan Arlanhane Cami’nin mimarının Ebubekiroğlu Mehmet olduğu düşünülüyor.
İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!İstanbul’un Artık ArkiPARC’ı Var!15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği gerek Türkiye’den gerekse tüm Dünya’dan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. Gelecek mimar konuklar arasında, Dünya’da mimarlık üretimine önemli etkileri olan Hollandalı mimar Rem Koolhaas, Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden SOM’in tek Türk ortağı olan Mustafa Kemal Abadan, hem spor hem de mimarlık gündemini uzun süre meşgul eden Aslantepe Stadyumu’nun mimarı Mete Arat, yine Dünya’nın en büyük mimarlık ofislerinden Foster & Partners’ın ortaklarından Nigel Dancey de bulunuyor.
Peyzaj öğrencileri İtalya yolcusuBartın Valiliği ile Padova Eyaleti arasında imzalanan protokol çerçevesinde Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri 23 Eylül 2008 tarihinde İtalya''nın Padova eyaletine gidecek.
Yenilenebilir enerji yatırımları dünya ekonomisini durgunluktan kurtaracakYenilenebilir enerji kaynakları son dönemlerde tüm şirketlerin ilgilendiği alanların başında geliyor. Sadece enerji şirketleri için değil, inşaat şirketleri, danışmanlık şirketleri ve bankalar için de yeni bir yatırım alanı yenilenebilir enerjiler.
Bakalım Siz Hangisini Beğeneceksiniz?İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Kemaraltı Çarşısı Üst Örtü ve Kent Mobilyaları Ulusal Fikir Yarışması” sonucu belirlenen 8 eseri, 06 Eylül 2008 tarihinden itibaren kamuoyunun öneri ve görüşlerine sunuyor.
Akıllı duraklar geliyorİstanbul''da toplu taşıma araçlarında elektronik devrim olarak adlandırılan, akıllı durak ve otobüsler yıl sonunda hayata geçiriliyor. İETT''nin yürüttüğü akıllı yolculuk projesi ''Akyolbil''de sona yaklaşıldı. Bu sistem sayesinde gerek otobüs içindeki yolcular, gerekse duraklarda bulunan yolcular seyahat edecekleri araçlar ve güzergâhlar ile ilgili bir çok faydalı bilgiye anlık olarak ulaşabilecek. Şu an tarifeli olarak yapılan otobüs seferleri duraklarda bekleyen yolcu yoğunluğuna göre yapılacak. Vatandaşlar yeni nesil akıllı duraklar ve cep telefonundan otobüsün ne zaman geleceğini görebilecek.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Tuz Gölü''nü yanlış politikalar kuruttuDoğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, ''Konya Kapalı Havzası''nda DSİ tarafından yapılan baraj ve kanal inşaatları, on binlerce yasa dışı kuyu ve yanlış su politikaları sebebiyle Türkiye''nin en büyük ikinci gölü kurudu'' dedi.
”Çinliler güneş enerjisi alanına yatırım yapmak istiyor”Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Çin''deki temasları sırasında, Türkiye''de özellikle güneş enerjisi konusunda yatırım yapmak isteyen, alanında Çin''in en büyük, dünyanın ise 2. büyük firması TBEA yetkilileriyle bir araya geldiklerini belirtti.
Yalıtım yapmayan ev sahibi, kiracının yakıt masraflarına ortak olacakTürkiye''de enerji ihtiyacı, nüfus artışına ve sanayideki gelişmelere paralel olarak gün geçtikçe artış gösterirken hükümet, enerjide tasarruf etmek için yeni adımlar atıyor.
Duble yolun ekonomiye katkısı 900 milyon YTL15 kilometresi bölünmüş hale getirilen İzmir çevre yolunda 6 ayda 84 milyon YTL''lik akaryakıt tasarrufu sağlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın büyük önem verdiği duble yol projesinde ilk meyveler alınmaya başlandı.
Konut kredisi kullananların işsizlik korkusu dev sigorta şirketlerini Türkiye''ye çekiyorGenworth''un Türkiye Direktörü David Nolan, üç yılda 5-10 milyon kişinin işsizlik sigortasını yaptıracağını söylüyor.
Müteahhite müjde: Fiyat farkı kararnamesi hazırKamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, fiyat farkı kararnamesinin, 31 Mayıs 2008''den önce ihalesi gerçekleştirilen işleri kapsayacağını ve 1 Ocak 2008''den sonra yapılan ve yapılacak yapım işlerine yönelik ödeneceğini söyledi.
Balkaner’in arsası satışa çıkarıldıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Balkaner Grubu’ndan devraldığı, 35 milyon YTL muhammen bedele sahip Marmaris’teki turistik tesis arsasını satışa çıkardı. İhalesi 16 eylülde yapılacak arsa için 15 eylüle kadar en az muhammen bedel olmak şartıyla teklif alınacak. Muğla’nın Marmaris ilçesi Siteler Mahallesi Boynuzbükü mevkiindeki üç parselden oluşan turistik tesis alanının çevresinde alış veriş merkezleri ve küçük turistik oteller bulunuyor. Teklif sahiplerinin, gayrimenkule ait muhammen satış bedelinin yüzde 5’i tutarındaki 1 milyon 750 bin YTL nakit teminatı TMSF’ye ait İş Bankası hesabına yatırmaları ya da en az 3 ay süreli geçici banka teminat mektubu vermeleri gerekiyor.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
Milli Kütüphane yer altına taşınıyorYer altı arşivi fikrinin sahibi Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar. Milyonları bulan eser koleksiyonuyla ''Türkiye''nin hafızası'' niteliğinde olan Milli Kütüphane, arşivini yer altına taşıyor.
Teleferik projesi güzergah belirleme aşamasına geldiAvusturya''daki teleferikleri inceleyen Büyükşehir Belediyesi heyeti, İzmit''te de araştırma yaptı. İzmit, yıllardır hayalini kurduğu teleferiğe adım adım yaklaşıyor.
Konutta durgunluk fuarları da etkilediAtılım Fuarcılık Genel Müdürü Salim Şahin, gayrimenkul sektöründe yaşanan durgunluk nedeniyle geçtiğimiz yıl düzenlenen beş fuardan bu yıl ancak ikisinin gerçekleştirilebileceğini söyledi.
Isparta''nın deprem haritası çıkarılacakIsparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) işbirliğinde hazırlanacak proje çerçevesinde Isparta''nın deprem haritası çıkarılacak. SDÜ Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ümit Yalçın Kalyoncuoğlu, merkez olarak ilin deprem haritasının çıkarılacağı Deprem Master Planı Projesi hazırladıklarını ancak bu projenin iki kez, ''yeterli yerel yönetim desteği görülmediği'' gerekçesiyle TÜBİTAK tarafından reddedildiğini belirtti. Projenin SDÜ imkanlarıyla hayata geçirilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Kalyoncuoğlu, "40 bin YTL''ye daha ihtiyacımız var. Valilik bunu bize sağladığı takdirde projeyi hemen başlatacağız.'''' dedi.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Optimum, 1 park için 4 okul verdiTürkiye''nin zincir alışveriş merkezlerinden Optimum Alışveriş Merkezi (AVM), Kadıköy''de inşa ettiği mağazının bitişiğindeki ilköğretim okulunun altını yeraltı otoparkı yapmak ve 25 yıl bedelsiz kullanmak için İstanbul İl Özel İdaresi''ne 4 ilköğretim okulu yapma teklifinde bulundu.
Kepez kanalına yeşil makyajKepez Belediyesi, ilçenin simgelerinden biri olan DSİ''ye ait kanalı, yeşil kuşak projesi ile güzelleştiriliyor. Projenin 1. etabı, Ahmet Vefik Paşa Caddesi''nde kanalın 700 metrelik alanında başladı.
Fıstıklı arsa rantı Silivri’yi gölgede bıraktıBelediyeden imar değişikliği sözü alıp, arsayı alışveriş merkezi yapacak olan Alman şirkete 3 gün sonra 87.5 milyon YTL’ye sattı.
Danıştay’ın Çeşme’deki zaferi yargıya örnek oluşturmalıVallahi de, billahi de bu kere kazandık. “İzmir, Çeşme-Alaçatı-Paşalimanı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Girişimi”nin Turizm Kenti projesine yargı izin vermedi.
Seydişehir''de şehircilik bilimsel yapılacakSınırları tespit edilen Seydişehir''in Sayısal Hâlihazır Haritası çıkarılıyor. Projenin belediyecilik açısından çok önemli bir çalışma olduğuna dikkat çeken Başkan İbrahim Halıcı, ''Bu çalışmadan sonra Seydişehir''de şehircilik daha teknik, daha bilimsel veriler ile yapılmış olacak" dedi.
Yalıkavak’ta cinayet (Maktul sahilde yatıyor, katiller serbest)Türkiye’de turistik bölgelerde işlenen cinayetler büyük tırmanış gösteriyor. Bodrum’un Yalıkavak beldesindeki cinayet, turistik bölgelerdeki cinayetlerin ulaştığı boyutu gösteriyor.
Bırak kalsınODTÜ’deki birçok bina için ruhsatsız olduğu gerekçesi ile yıkım kararı veren, 2 milyon liraya yakın para cezası kesen Ankara Büyükşehir Belediyesine mahkemeler geçit vermedi.
Gemiler battı, Kandilli doğduKandilli’nin 140 yıllık tarihi, Karadeniz’de Fransız gemilerinin battığı 1868’e uzanıyor. Fransızlar istedi, rasathane kuruldu. Fransız gemileri Karadeniz’de battığında yıl 1868’di.
Halifax: Mortgage krizi 2010’a kadar sürecekİngiltere’nin en büyük mortgage kredisi sağlayıcısı Halifax’a göre, ABD’de başlayıp bütün dünyaya yayılma eğilimi gösteren kredi krizinin etkileri 2010’a kadar sürecek.
Depremde ilk yıkılacak bina, valilikTürkiye günlerdir sarsıntılar ve İstanbul için olası felaket senaryolarıyla ‘irkilirken’, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, kentte olası bir depremde yıkılacak ilk binanın kullandıkları valilik olduğunu söyledi.
Osmanlı mirasına İstanbul sahip çıktıOsmanlı İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki önemli tarihî eserlerinden biri olan ve ilgisizlik sebebiyle yıkılmaya yüz tuttuğu bildirilen “Murat Hüdavendigar Camisi”, İstanbul Büyükşehir Belediyesince restore edildi.
Gökçek: İzmirli zehirlendiAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara suyuna ilişkin iddialarına yanıt verdi.
Arkeologlar Sasani kentinin kalıntılarını bulduÇin Seddi’nden sonraki en büyük insan yapımı duvar olan İran’daki Gorgan Seddi’nde kazı yapan İranlı ve İngiliz arkeologlar, bir Sasani kentinin kalıntılarını ortaya çıkardılar.
''''Ağaçtan'''' 8 katlı apartmanUyguladığı çevre programlarıyla Avrupa ülkeleri arasında en yeşil kent seçilen İsveç''in Vexjö kentinde Avrupa''nın en yüksek ahşap binası inşa ediliyor.
Ulubat''ta çevre katliamıDünyanın yaşayan 17 gölü arasında bulunan Uluabat Gölü, kirlilik tehlikesi altında. Gölü besleyen ve gölden Marmara’ya boşalan derelerin bir bölümü de koruma bandı olmasına karşın Mustafakemalpaşa ilçesindeki fabrikalar atıklarını buraya boşaltıyor. Denetimlerin ve cezaların yetersiz kalması nedeniyle bölgede her yıl toplu balık ölümleri görülüyor. Bu yıl da binlerce ölü balık Uluabat Gölü kıyılarına vurdu. Derelerin çeşitli bölümlerinden su ve ölü balık örnekleri alan yetkililer, katliamdan bölgedeki fabrikaları sorumlu tuttular. Karacabeyli çevreciler de sorunun bir an önce çözülmesi çağrısında bulundu.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Roma meclis binasının çevresi kazılıyorKütahya''nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti''nde devam eden kazılar kapsamında Zeus Tapınağı''nın arka kısmında bulunan ve Romalıların şehir meclisi olarak kullandıkları binanın çevresi gün ışığına çıkarılmaya çalışılıyor.
Agora yüzde yüz büyüdü41 bin metrekare kapalı alanda 85 mağazaya sahip olan AVM, 10 Eylül''de ek binanın açılması ile 86 bin metrekarede 178 mağazaya ulaşacak.
Tünel yapımında Roma eseriKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 kara yolunda yapımı süren tünel inşaatında Medusa figürlü 3. yüzyıl Roma dönemine ait lahit kapağı bulundu.
Kuzey Trakya çöle dönüşecekTrakya’dan İstanbul’a getirilen Istırancalar’ın suyunun bölgede ciddi susuzluk sıkıntısı yarattığı vurgulanarak Çevre ve Orman Bakanlığı’nın izniyle İSKİ’nin Kuzey Trakya’yı tamamen çöle çevirecek Rezve Deresi projesinden derhal vazgeçmesi istendi.
Ankara''yı beklemeyin siz önce davranınMidilli''de çürümeye terk edilen ve kurtarılmayı bekleyen iki cami için Ankara harekete geçti. Güzel... Ancak, bürokrasinin ağırlığını biliyoruz.
Başkan Aziz Yeniay’a Çevre Ödülü verildiKüçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, ilçesinde gerçekleştirdiği çevreye yönelik çalışmaları sonucu İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu (İSTÇEF) tarafından 2008 Çevre Ödülü’ne layık görüldü. Green Park Hotel’de düzenlenen ödül töreninin açılışı hep birlikte yenilen iftar yemeği ile başladı. AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kaçır’ın da katıldığı yemeğin ardından törene geçildi. Törende bir konuşma yapan Yeniay, “Görevde olduğumuz son dört yıl boyunca Küçükçekmece’de çevre için yaptığımız yatırım Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan yatırımın yirmi katı” sözleriyle büyük alkış aldı.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
‘İstanbul’da ‘dişleme’ olayı çok’Uzun yıllardır AKP’li belediyelerde usulsüzlük, yolsuzluk haberleri sık sık gündeme geliyor. Her yerden pis kokular ortalığa saçılıyor.
Köprü möprü istemiyoruzGençler artık çevreci yetişiyorlar, hem de çevreciliğin daniskası oluyorlar. Bu gençler ormanlara, ağaçlara, su kaynaklarına, hava, su ve çevre kirliliğine karşı çıkacaklar.
Jeotermal sahaları açılıyorMaden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) ait 6 jeotermal sahası özel sektöre açıldı.
Sanko, Yedigöze Barajı''nı 600 milyon dolara bitirecekSanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yenilenebilir enerji üretimi yapan hidroelektrik santrallerin büyük önem taşıdığını belirterek, "İmamoğlu Ovası sulaması ile yeni bir Çukurova oluşmasını sağlayacak Yedigöze Sani Bey Barajı ve HES, 600 milyon dolara mal olacak" dedi.
Gayrimenkul değerleme hizmetine standartBanka ve sigorta şirketlerinin şirket sermayesinin çoğunluğuna sahip olması durumunda sorumlu değerleme uzmanı, sermayenin yüzde 51’ine sahip olması şartından istisna tutulabilecek.
Denizli''de orman yangınıDenizli merkeze bağlı Başkarcı beldesindeki Başkarcı Dağı ormanlık alanında çıkan yangın, etkisini sürdürüyor. Yangında, ilk belirlemelere göre 5 hektar kızıl ve kara çam ormanı zarar gördü.
''Krizle yaşamaya alıştık satışlar daha çok düşmez''Gayrimenkul sektöründe gözlenen durgunluğa rağmen 2009''dan umutlu olduğunu belirten Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, "Kriz ortamına alıştık, bir şekilde atlatılıyor" dedi.
‘Venedik gibi olur’Eminönü Bölgesi’nde toptan ticaretten boşalan alanların geleneksel ürünlerin de dahil olduğu perakende ticareti sarmalayacak yaşam alanlarına dönüştürülmesinin önemine değinin Çınar, “Bölgede başlatılan trafikten arındırma ve yayalaştırma çalışmaları son derece önemli bir adımdır. Neden bir Venedik örneğini bu bölgede yerleştirmeyelim? Neden Venedik’e giden herkesin parasına bakmadan Murano’dan cam eşya alması gibi İstanbul’a gelen herkesi Eminönü’ne çekecek, orada özel, İstanbul’a özel, tekstil ürünleri veya otantik ürünleri almasını sağlayacak bir ortam sağlayamayalım?” dedi.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Boğaz iki vapurunu daha kaybettiKimbilir yıllar içinde kaç tarihi olaya tanıklık etmiş, hangi anılara ev sahipliği yapmış, kaç tanışmaya sebep olmuş, kaç mutluluğu, kaç ayrılığı yaşamış yolcu vapurlarıydı onlar.
Plan tutsa, büyük rant sağlayacaktıAydın Doğan''ın 2005''te satın aldığı Hilton Oteli''nin arazisinde, proje sayesinde sağlayacağı kazancın, 3 milyar doları bulacağı belirtiliyordu.
"Park et metrobüsle devam et"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan toplu taşımı teşvik etmek, vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak için yeni bir uygulama başlatıldı.
Amaca uygun tasarımlarİlham dediğimiz şey nedir? Kimine göre yaratıcılığın anahtarı, kimine göre belirsiz, uçucu bir olgu... Tasarımcı Avşar Gürpınar’a göre ilham, tasarım sürecinin ufak bir kısmını oluşturuyor. Amacı ise kullanıma uygun tasarımlar yapmak…
İyiyle kötü ayrışıyorABD''de gayrimenkul fiyat balonu ile patlayan bir kriz yaşanıyor. Bu gayrimenkul krizi, daha sonra mali kesime de (yani bankalara da) sıçradı.
Gaziantep''te fıstık arsasından 73.5 milyon YTL''lik rant çıkardılarGaziantep''te Güvenevler Mahallesi''nde 119 bin metrekarelik arazinin 14 milyon YTL''ye satın alındıktan 3 gün sonra, alışveriş merkezleri kuran Lüksemburg''lu bir firmaya 87.5 milyon YTL''ye satıldığı ortaya çıktı.
ABD’de iki dev şirkete el konulduABD hükümeti iflasın eşiğine gelen iki büyük mortgage şirketi Fannie Mae ve Freddie Mac’e el konulduğunu açıkladı.
Hilton projesini ‘sit’ durdurduBaşbakan Erdoğan’ın, Almanya’daki Deniz Feneri Derneği’nin yolsuzluk haberlerinden ötürü suçladığı Aydın Doğan’a ait İstanbul-Hilton Oteliyle ilgili “imar değişikliği” talebinin “kendisi” tarafından geri çevrildiğini açıklaması, konuyu izleyen uzman çevrelerde şaşkınlık yarattı.
Ateş’ten Ankara Çayı sorularıCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara Çayı’nın ıslahı için Ankara Büyükşehir Belediyesine ilgili kurumlar tarafından gönderilen uyarı olup olmadığını sordu. Ateş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, ’Başkentin içinden geçen tek akarsu olma özelliğini taşıyan Ankara Çayı’nın, aynı zamanda yarattığı kirlilik, pis koku ve salgın hastalık riski nedeniyle Ankara’nın en önemli sağlık ve çevre sorunu olmaya devam ettiği’ni savundu.
Tarih: 8 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Mogan kıyısında yeni imara iptalGölbaşı Karşıyaka Mahallesi Mogan Gölü kıyısında bulunan bölgedeki imar sorununun çözüme kavuşturulması için belediyenin hazırladığı yeni imar planı, vatandaşların başvurusu üzerine idare mahkemesince iptal edildi.
TMSF, Marmaris''teki turistik tesis arsasını satıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Balkaner Grubu''ndan devraldığı, 35 milyon YTL muhammen bedele sahip Marmaris''teki turistik tesis arsasını, kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı.
Palmali-Socar Tekfen İnşaat’ın yarısını alıyorTekfen İnşaat’ın yüzde 50’sinin, Azeri Palmali ve Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından 520 milyon dolara satın alındığı öğrenildi.
Aliağa - Menderes Nefes Nefeseİzmir ulaşımını rahatlatacak 80 km.’lik Aliağa –Menderes hattında bir yandan istasyonlar yapılırken diğer yandan tren rayları döşeniyor.
Avrupa’nın en uzun köprüsüBaltık Denizi’ne Avrupa’nın en uzun köprüsü inşa ediliyor. Peki en uzun köprü ne kadar uzunlukta olacak? Danimarka ile Almanya’yı birbirine bağlayacak 20 kilometrelik köprü anlaşması dün imzalandı. AB fonlarından karşılanacak köprünün yapımına 2012’de başlanacak. Fehmarn Boğazı’nda kurulacak kara ve demir yolu hattı 2018’de tamamlanacak. 6.2 milyar dolara mal olacak köprü sayesinde Almanya-Danimarka arasındaki dört buçuk saatlik mesafeyi bir saate indirecek. Alman çevreciler köprünün yapımına karşı çıkıyor. Danimarka Ulaştırma Bakanlığı ise köprünün karbon emisyonunu düşüreceğini dile getirdi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Vatan
3 bin 500 yıllık tarihin üzerine taş ocağıSilivri’de bulunan 8 bin yıllık kaya resimleri, antik su kemerleri, kaya oyma kalıntıları üzerine doğru genişleyen taş ocağının tehditi altında.
Sulukule’nin dramıTüm sivil girişimlere rağmen, belediye sabah baskınlarıyla Sulukule’de yıkıma başladı. Türkiye, Çingeneler konusunda Avrupa’ya emsal olabilecek kentsel dönüşüm projeleri geliştirme potansiyeline sahip ama yerel yönetimler “yıkma”yı daha kolay buluyor.
‘Nükleer santrala teklif verilmezse de her şeyin sonu değil, alternatifler var’Mersin Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral ihalesi için şartname alan 11 firmadan beşi teklif verme süresinin uzaltılmasını istiyor.
Altepe: Tarihi çarşı ve hanlara titizlikle bakıyoruzOsmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe yurt dışından gelen birçok misafirin Türkiye''de ilk görmek istediği şehirlerden birisinin Bursa olduğunu belirterek, tarihi bir değer taşıyan çarşı ve hanların bakımını titizlikle yaptıklarını söyledi.
Merkez Bankası’nda taşınma hazırlığı başladıMerkez Bankası Başkanı Yılmaz, banka merkezinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması için çalışmalara başladıklarını açıkladı. İlk adım Levent’teki arsaya hizmet binası yapılması olacak. İkitelli’de de bir emisyon merkezi kurulacak.
3. köprü nerede olacak?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş:"Buradaki hassasiyetimiz kent ormanları. Başbakan''ın üzerinde durduğu hassasiyet özellikle bu. Köprünün yeri henüz netleşmiş değil, benim bildiğim kadarıyla. Uzmanlar tartışıyor."
Hitit uygarlığı mercek altındaChicago Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Oğuz Soysal, Hitit uygarlığının her geçen gün yeni bir yanının keşfedildiğini söyledi.
Tuz Gölü''nü kurtarabilirizDoğa Derneği, Tuz Gölü’nün yer aldığı Konya Kapalı Havzası’nda Devlet Su İşleri’nin yanlış su politikları nedeniyle her yıl bir Tuz Gölü kadar suyun israf edildiğini söylüyor.
Lüks devremülklere alternatif rezidansHoffmann İnşaat''ın, Maslak''ta gerçekleştireceği 20 katlı "Palms" projesinde yer alan 342 oda, devremülk sistemine alternatif olarak geliştirilen ''Condo Kiralama Sistemi''yle satışa çıkarıldı.
Ataköy arazisinin değerini komşu arsa belirleyecekAtaköy arazisinin satışıyla ilgili süreçte Yeni Şafak''ın konuyla ilgili yayınları, arazinin gerçek değerinin açıklanan muhammen bedelin çok üzerinde olduğunu ve gerçek değerin tespiti için öncelikle yanındaki sorunsuz arazinin satılması gerektiğine dikkat çekmişti.
İzmir''de 30 bin yapıya af geldiYasanın Resmi Gazete''de yayımlanmasının ardından birçok konuta elektrik ve su bağlanmaya başlandığı belirtildi. İmar Kanunu''nda yapılan değişiklikle İzmir''de 30 bin yapıya elektrik ve su bağlanmaya başlandı.
Metrobüste deneme seferleri başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topkapı-Zincirlikuyu arasındaki metrobüsün ikinci etap çalışmalarını 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını belirterek, deneme seferlerinin bir kaç gün içinde başlayacağını açıkladı.
Konut piyasası alt gelir grubu ile hareketlenirİstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, “Alt gelir gurubuna konut yapın, piyasanın ne kadar hareketlendiğini herkes görecek” dedi.
"Deprem 2010-2014 yılları arasında olacak"Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü''nün 140. yılı kutlamalarında açıklama yapan Işıkara, kendisinin yürüttüğü olasılık araştırmasına göre, bu veriyi elde ettiğini söyledi.
Başarmamız lazımMidilli''den cami ihbarları peşpeşe geliyor. Önce 200 yıllık Yalı Camii, şimdi de yine aynı dönemden kalma Yeni Camii''nin içler acısı durumu Yunanlılar tarafından gazetemize iletiliyor ve kurtarılmaları için yardım isteniyor.
Türkmenistan''da santral kurulacakTürkmenistan''ın başkenti Aşkabat''taki görüşmelerini tamamlayan Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji konusunun ele alındığı temasların gayet olumlu ve detaylı geçtiğini vurguladı.
Köprü için 2 nokta ağırlık kazandıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''a üçüncü köprünün yapılmasıyla ilgili iki noktanın ağırlık kazandığını belirterek, "Köprünün yapılacağı yerle ilgili son kararı Başbakanımız verecek" dedi.
Mobilyacı Doğtaş''tan enerjiye 1 milyar $Mobilyada Doğtaş markası ile bilinen Doğanlar Şirketler Grubu, Amerikalı ortak ile 1 milyar dolarlık yatırımla Çanakkale''de rüzgar enerjisi santrali kuracak.
Global’den Şırnak''a enerji santralıGlobal Yatırım Holding A.Ş. iştiraklerinden Galata Enerji Üretim A.Ş Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu''na, Şırnak ili bölgesinde 270 megawat gücünde asfaltit bazlı elektrik santrali kurmak amacıyla üretim lisansı başvurusunda bulundu.
Bakan''a soru cevapÇevre ve Orman Bakanı''nı "6 yılda yapılan çevre yatırımları"nı anlatmak üzere bir toplantı düzenledi. Önce Başbakan Erdoğan''ın "çevrecinin daniskasıyım" açıklamasını değerlendirdi.
Karadeniz''in "Efes"i Bakanlar Kurulu kurbanıZonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde bulunan MÖ 7''nci yüzyılda kurulan Karadeniz''in "Efes"i Antik Teion Kenti''nde, 2 yıldır yaz mevsiminde devam edilen kazı çalışmalarını bu yıl bağımsız sürdürmek isteyen Trakya Üniversitesi ekibi, Bakanlar Kurulu kararı henüz alınamayınca çalışmaya başlayamadı.
Kandilli 140 yaşındaBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, kuruluşunun 140’ıncı yılını “Dünya Rasathaneler Forumu”na ev sahipliği yaparak kutluyor.
Bitlis Kalesi 2008 kazıları verimli geçtiPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Bitlis Kalesi''nde, 2008 yılı kazı çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.
Çöle kurulacak paneller dünyaya enerji verecekKüresel Ekonomik Sempozyumda iklim değişikliği, küresel ısınma ve dünyanın enerji problemi ile çözüm önerileri ele alındı. Sempozyumda bu yılın danışma genel kurulu üyeliğini de yapan Bakan Şimşek ilk gün küresel sosyo ekonomik konularda sunum yapacak.
Pompeiopolis de kazı sezonunu tamamladıAlmanya Münih Üniversitesi ve Taşköprü Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü kazıda, geçen yıl bulunan Agustus Tapınağı, büyük Roma Hamamı ve kanalizasyon şebekesinde çalışmalar genişletildi.
Eski hal arazisi yeşil alana dönüştürülecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin''i makamında ziyaret eden Zafer Mahallesi Muhtarı Ahmet Karaburun, Namık Kemal Mahallesi Muhtarı Necmettin Geniş ile Atıcılar Mahallesi Muhtarı Adem Demir, halin şehir dışına taşındıktan sonra eski binanın da kısa sürede yıkılarak bölgenin bir çöküntüden temizlendiğini hatırlattı.
Yeşilova''da Kazılar Başladıİzmir’in tarihinin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığının ortaya çıkmasını sağlayan Yeşilova höyüğünde kazı çalışmaları tekrar başladı.
Hasankeyf''te kazı çalışmaları sona erdi, teknik çalışmalar devam ediyorBatman''da bu yıl 11 Haziran''da başlayan Hasankeyf kazı çalışmaları sona erdi. Ancak teknik çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Rize Mimarisi Kitap OlduRize’nin Fındıklı İlçesi’nde 20’si tescilli 130’u henüz tescillenmemiş olmak üzere Çağlayan, Arılı ve Sümer Vadileri boyunca toplam 150 tarihi dolma taşlı ev bulunuyor.
Tarsus''un Antik kent haritası çıkarılacakMersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül, Tarsus ilçesinin antik kent haritasının çıkarılacağını bildirdi.
Güvercinlik Koyu cehenneme döndüMuğla’nın Bodrum İlçesi Güvercinlik Koyu, 3 ve 4 yıldızlı turistik tesislerin önüne boşlatılan tonlarca ölü balık ve sintine nedeniyle cehenneme döndü.
Eğitimi çürük yapılar vurduİzmir yeni ders yılına depreme karşı güçlendirilecek okul binalarının ve bu okullarda okuyan öğrencilerin "akibetleri ne olacak" tartışmalarıyla giriyor.
Abdi İbrahim hem logoyu hem de binayı değiştirdi1912 yılında Abdi İbrahim Barut tarafından küçük bir eczaneyle yola çıkan ve dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasına giren Abdi İbrahim İlaç Şirketi, 21. yüzyılda daha modern bir kurum kimliği için logo ve bina değişikliğine gitti.
Koku sorununa yıl sonu sözüASKİ Genel Müdürü Kılıç Ankara’daki koku sorununa ilişkin olarak, "Kanalizasyonların bir kısmını yeniledikten, Ankara Çayı’nı da temizledikten sonra Ankara’daki koku problemini tamamen çözmüş olacağız." dedi.
Eğitim yılı trafik çilesiyle başlıyorAnakent Belediyesi’nin, kentin dört bir yanında sürdürdüğü yol yapım çalışmaları nedeniyle, pazartesi günü okulların açılmasıyla başkentte yurttaşlar trafik çilesi yaşayacak.
Doğuş-Ge ve Yapı Kredi Koray, GKY Real Estate''ten ayrıldıDoğuş-Ge GYO ile Yapı Kredi Koray GYO, Romanya''da faaliyet gösteren GKY Real Estate Investment şirketindeki tüm paylarını Metaltrade şirketine sattı. Konuyla ilgili İMKB''ye bilgilendirmede bulunan Doğuş-Ge Gayrimenkul Yatirim Ortaklığı AŞ, yüzde 49,94825 oranında sahip olduğu hisselerin Metaltrade Internatioanl SRL''ye satışıyla ilgili hisse devir ve satış sözleşmesinin imzalandığını ve 4 milyon 705 bin 525 euroluk tutarı hesaplarına aldığını, Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatirim Ortaklığı AŞ de benzer şekilde yüzde 49,94825 oranında sahip olduğu hisselerin Metaltrade Internatioanl SRL''ye satışıyla ilgili hisse devir ve satış sözleşmesinin imzalandığını ve 4 milyon 786 bin 82 euroluk tutarı hesaplarına aldığını bildirdi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yapı Ruhsatı verilen yapılarda yüzölçümü düştüYılın ilk altı ayında bir önceki yılın ilk altı ayına göre belediyeler tarafından Yapı Ruhsatı verilen yapıların yüzölçümünde yüzde 12,6, bina sayısında yüzde 13,6, daire sayısında %10,5 oranında düşüş olurken, değerinde yüzde 3,1 oranında artış oldu.
Evimizi 30 milyon Euro’ya tasarruflu aydınlatıyoruzKonutlarda enerji tasarruflu ampul kullanımı, hükümetin kamu binalarına 80 bin ampülün takılacağının açıklamasıyla artarken, 100 milyon Euro’luk büyüklüğe ulaşan ampul pazarında tasarruflu ürünlerin oranı yüzde 30’u aştı.
Gölleri iklim değil DSİ kuruttuDoğa Derneği Genel Başkanı Güven Eken, İç Anadolu’da yer alan Tuz Gölü ve diğer göllerin küresel ısınma sonucu değil DSİ’nin yanlış su politikaları nedeniyle kuruduğunu belirtti. Eken, yaptığı yazılı açıklamada yılda 1 milyar 150 milyon metreküplük emniyetli su rezervine sahip Konya Havzası’nda 1 milyar 786 milyon metreküp su tüketildiğine, böylelikle her yıl havzada Tuz Gölü’nü dolduracak miktarda suyun kaybedildiğine dikkat çekti. Konya Kapalı Havzası’nda DSİ tarafından yapılan baraj ve kanal inşaatları, on binlerce yasadışı kuyu ve aşırı su tüketen tarımsal ürünler nedeniyle son 20 yılda Türkiye’nin en büyük ikinci gölünün kuruduğunu vurgulayan Eken, flamingolar olmak üzere birçok canlının yaşamının tehlike altında olduğuna işaret etti.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Yaşam bulutların üzerine çıktıSon dört yıl içinde uygulamaya konulan yeni projeler, bir yandan İstanbul’un siluetini hızla değiştirirken, diğer yandan da gayrimenkul kuruluşları arasında bulutların üzerine taşan tatlı bir rekabeti de beraberinde getirdi.
Çakırhan hastanedeDünya mimarisinin önde gelen isimlerinden, Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi ve yazar Nail Çakırhan’ın (98) sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi.
‘Kesin güzergâh yok’Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan üçüncü köprüde “demiryolunun düşünülmediğini” bildirdi. Yıldırım, İstanbul trafiğine nefes aldıracak yeni köprü projesiyle ilgili çalışmaları tamamladıklarını, belirlenen altı güzergâhın dörde indirildiğini söyledi. Yıldırım, nihai kararın verilmesi için çalışmaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderildiğini dile getirdi. Yıldırım, Tarabya-Beykoz güzergâhının alternatiflerden biri olduğunu ancak şu anda kesinleşen bir güzergâhın olmadığını söyledi. “Yeni köprüde şu andaki çalışmalara göre demiryolu geçişi düşünülmediğini, projede demiryolu bulunmadığını” belirten Yıldırım, uzun vadede bu yönde çalışma yapıldığını, bunun “Kuzey geçişi” kapsamında yer alabileceğini kaydetti. Yıldırım, köprünün yapılacağı alandaki yapılaşmaların orman dokusuna zarar vermesini istemediklerini, bu nedenle hassas davrandıklarını savundu.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Araba vapurları dolmuş olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harem-Sirkeci arasında hizmet veren yeni nesil arabalı vapurların pik saatlerde tarife yerine dolmuş sistemiyle çalışacağını söyledi. Topbaş, bu vapurlarla günde 15 bin araç taşımayı hedeflediklerini, arabalı vapurların adeta yeni bir köprü olduğunu bildirdi. İDO tarafından satın alınan 4 yeni nesil araba vapurundan sonuncusu Sadabat dün düzenlenen törenle hizmete girdi. Harem-Sirkeci arasındaki yolculuk süresini 8 dakikaya indiren vapurun hizmete alınması töreninde konuşan Topbaş, "İstanbul’da deniz ulaşımının payını yüzde 4’e çıkarttık" dedi.
Tarih: 5 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yepyeni bir Arnavutköy geliyorBirkaç yıl önce üçüncü köprünün Arnavutköy’den geçirilme olasılığı doğunca, "Köprü’ye Hayır" demek için kenetlenen semt ahalisi o gün bugündür semtlerine başka hiçbir İstanbul semtinde olmadığı kadar sahip çıkıyorlar.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.