Haberler

16 Eylül 2008, Salı

11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 211. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 21895 yılından bu yana Venedik Bienali’nin tarihi sergi mekanı olarak kullanılan Giardini, İtalyan Pavyonu’nun yanı sıra farklı dönemlerde yapılmış 30 ülke pavyonuna daha ev sahipliği yapıyor. 60’ın üzerinde projenin sergilendiği İtalyan Pavyonu, Giardini’nin diğer ülke pavyonlarıyla kıyaslandığında daha önceki bienallerde de olduğu gibi gerek içeriği gerekse de mimarisiyle göz dolduruyor. Pavyon, “Deneyim Masterları”, “Deneysel Mimarlık” ve “Kenti Yüklemek” başlığını taşıyan üç ayrı bölüm halinde kurgulanmış. Haberin Devamı
72 saat süren yangında 1 milyon ağaç kül oldu72 saat süren yangında 1 milyon ağaç kül olduMuğla Özlüce’de, 24 Ağustos’ta çıkan ve 72 saatte kontrol altına alınabilen yangında 1 milyon ağacın kül olduğu bildirildi. ‘Kara leke’ olarak görülen alanda temizleme çalışmaları sürüyor
Louisiana ManifestosuLouisiana ManifestosuMimar Jean Nouvel''in 2005 yılında yazdığı Louisiana Manifestosu, Louisiana Müzesi tarafından, pek çok dildeki çevirilerini de kapsayan bir kitap halinde basıldı.
Marmaray’a Bizans freniMarmaray’a Bizans freniYenikapı’da binlerce yıllık tarihe takılan Marmaray projesi için konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü, “Son eser çıkana kadar Marmaray ve metro geçemez” dedi.
İzmir''de Tarih İşte Böyle Ayağa Kalkacakİzmir''de Tarih İşte Böyle Ayağa KalkacakKemeraltı, Kadifekale, Agora, Antik Tiyatro ve çevresini kentle ve kentliyle bütünleştirecek çalışmalar için omuz omuza veren İzmir Büyükşehir ve Konak belediyeleri, tarihi bölgenin çehresini değiştirecek projede yapılacak işleri etap etap belirleyerek yol haritasını çizdi.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi 2008-2009 Akademik Yılı BaşladıİYTE Mimarlık Fakültesi, 15 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirilen açılış toplantısıyla yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Tanışma günleri aktiviteleri, fakültede tüm hafta boyunca devam edecek.
Menemen’e çifte yatırımMenemen’e çifte yatırımBüyükşehir Belediyesi, bir yandan ilçedeki 100 bin kişinin atık suyunu toplayacak ve buradan Körfez’e kirlilik akışını durduracak 9.4 milyon YTL’lik arıtma tesisinin yapımını sürdürüyor. Bir yandan da foseptikle toplanan evsel atıklar için 6.5 kilometrelik yeni kanal şebekesi döşüyor. 464 bin YTL’lik yatırımla, başta Ahı Hıdır, Uğur Mumcu ve Esat Paşa mahalleleri olmak üzere yeni yerleşime açılan alanlar sağlıklı kanal sistemine kavuşturulacak. Çalışmalar ekim ayı sonunda tamamlanacak.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Mimarlar İstanbul''da toplanacakMimarlar İstanbul''da toplanacak15-17 Ekim tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Harbiye Askeri Kültür Merkezi''nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği tüm dünyadan her biri kendi alanında uzman konukları ağırlamaya hazırlanıyor. Etkinlikler kapsamında gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerindeki en büyük ödül projesi de gerçekleşecek.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
İstanbul’un yeni metro vagonları böyle indirildiİstanbul’un yeni metro vagonları böyle indirildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nce yapım çalışmaları sürdürülen Taksim-Şişhane-4. Levent-Darüşşafaka metro hattının vagonlarından üçü, Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın da katıldığı törenle raylara indirildi.
Hukuksuzluğun daniskası!Hukuksuzluğun daniskası!Samsun İdare Mahkemesi, plansız ve imarsız bir şekilde deniz dolgusuyla yapılan Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop 1. Kısım Projesi’ni geçen yıl iptal etmişti. Ancak Karayolları projeyi küçük rötuşlarla yeniden başlattı.
Mardin''de çarpık yapılaşmaya darbeMardin''de çarpık yapılaşmaya darbeKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO''ya dünya kültür mirasına aday kent gösterilen 7 bin yıllık tarihi ve eşsiz mimariye sahip Mardin''de, 50 ile 60 yıl önce yapılan betonarme çarpık binaların yıkılmasına karar verildi. Çarpık binalar arasındaki kamu binalarının yıkılmasına önceki gün Türk Telekom binasıyla başlanırken, diğer binaların yıkımına 46 gün sonra devam edileceği belirtildi.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 111. Venedik Mimarlık Bienali’nden İzlenimler - 1Venedik Lagünü kenarında eski bir tersane olan Arsenale’in doğu bölümünde yer alan önemli binalardan bir kısmı, eski dok ve antrepolar, 1999 yılında “dAPERTutto” başlığıyla gerçekleştirilen 48. Uluslararası Sanat Sergisi’yle birlikte kapsamlı bir restorasyon programından geçirilerek sergi alanına dönüştürülmüş. Arsenale içindeki Corderia, Artiglierie ve Tese, o tarihten bu yana Venedik Mimarlık Bienali’nin sıra dışı sergilerine ev sahipliği yapıyor.
Yeşil bina mı, değil mi, o karar verecekYeşil bina mı, değil mi, o karar verecekAlarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, yeşil bina sertifikasyon sürecinde koordinasyon ve yol göstericilik görevini yürüten 50 bin kişi arasına Türkiye’den katılan ilk insan oldu
Tarihe darbeTarihe darbeİzmit''te D-100 karayolunu ve şehir içi trafiğini rahatlatmak için yapılan ''battı-çıktı'' inşaatı sırasında Roma dönemine ait 2 bin yıllık bir kemer ve sütunlar iş makinelerinin darbeleriyle parçalandı.
‘Üç Kitaplı Kentler’ burada‘Üç Kitaplı Kentler’ buradaSuna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 19. yüzyıl sonuna tarihlenen ve Kudüs ve Kutsal Topraklar’ı betimleyen, Sadrazam Kıbrıslı Mehmed Kâmil Paşa’ya ait albümdeki fotoğraflardan oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.
Şanlıurfa''ya isot heykeliŞanlıurfa''ya isot heykeliŞanlıurfa Belediyesi, bazı kavşakları kenti simgeleyen ürünlerle süsleme kararı alarak, yöresel mutfak kültürünün vazgeçilmez tatlarından isotun heykeli, kentin en işlek kavşaklarından birine dikti.
16 bin dolara konut üreten şirket geliyor16 bin dolara konut üreten şirket geliyorÜrettiği konutların yüzde 70''ini 16 bin-32 bin dolar arası fiyatla satan Meksikalı Homex''in Başkanı Eustaquio de Nicolas, TOKİ ile işbirliği yapacak.
Antik kazı talanı dünya gündemindeAntik kazı talanı dünya gündemindeAmerikan Associated Press (AP) haber ajansı Muğla''nın Datça ilçesindeki 2600 yıllık Knidos antik kenti kazı çalışmalarının geçtiğimiz temmuzda ''tarihi eserler çalınıyor'' suçlamasıyla durdurulduğuna dikkat çekti. Dava sürecinin aylarca sürebileceğine dikkat çeken ajans, 1988 yılından bu yana antik kentte kazı çalışması yapan Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Özgan''ın izninin iptal edildiği de belirtti. AP, haberinde hükümetin yabancı kazı ekiplerine de dava sürecinde çalışma izni vermediğini belirterek "Özgan, Muğla Valiliği tarafından kazıda ortaya çıkan eserleri envanterlere girmemekle suçlanıyor" diye yazdı. Konuyla ilgili açıklama yapan British Museum sözcüsü "Hükümetin kazıları durdurma kararı hayal kırıklığı yarattı. Ümit ediyoruz bu süreç gecikmez" dedi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Üç semavi din mensupları aynı anda ibadet edecekÜç semavi din mensupları aynı anda ibadet edecekHacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile YÖK''ün kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı''nın, babası Doğramacızade Ali Sami Paşa''nın vasiyeti üzerine yaptırdığı "çok dinli" camii, Kadir Gecesi''nin olduğu 27 Eylül''de Bilkent''te hizmete açılacak. Türkiye''de ilk kez üç semavi dinin mensuplarının ibadet etmesine olanak sağlayacak olan Doğramacızade Ali Sami Paşa Camisi''nde, sinagog ve kilise de yer alacak. 12 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen ve kullanım alanı 4 bin 500 metrekareyi geçen camide 5 bin metrekare de yeşil alan ve çevre düzenlemesi bulunacak. Camide konferans ve sergi salonları da olacak. Prof. Doğramacı, camiyi Kadir Gecesi günü hizmete açmayı planladıklarını belirterek, "Açılış töreni yapmayacağız. Bizim dinimizde bir elin verdiğini diğerinin bilmemesi lazım. Babam yaptığın işin reklamını yapma, diye vasiyet etmişti" dedi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Esra Kaya
Butik otel yapmak için mağara arıyorlarButik otel yapmak için mağara arıyorlarLüks trendi butik otelleri moda yaptı. 150''si İstanbul''da olmak üzere butik otel sayısı 600''e ulaştı, yenileri için yer aranıyor.
11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki Kala11. Venedik Mimarlık Bienali’nin Açılışına İki KalaDünyanın en önemli mimarlık etkinliği Venedik Mimarlık Bienali, iki yıl aranın ardından 12 Eylül Cuma günü Teatro alle Tese’de düzenlenen görkemli basın toplantısıyla açıldı. Dünyanın dört bir yanından binlerce basın mensubunun Venedik Lagunu kıyısındaki eski Arsenale tersanesine akın ettiği toplantıda, bienalin küratörü Aaron Betsky, bienalin ana teması ve sergilenen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bienalin bu seneki teması “Orada: Binanın Ötesindeki Mimarlık” başlığını taşıyor.
Aksaray''ın suyunda yüksek arsenik tespit edildiAksaray Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında yapılan araştırmada, Aksaray merkez, ilçe ve beldelerindeki 62 değişik su kaynağından alınan numunelerde, yüksek oranda arsenik tespit edildi.
Yabancılara mülk satışı esastan görüşülecekAnayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek.
Bu kültür kazanı…Azra Erhat’la Antalya’da Termessos’a tırmanıyorduk, bizi uzaktan gören bekçi, (anımsayabildiğimce adı Mustafa idi), koştu, önümüzü kesti.
Emlak piyasasını özel yurtlar vurduÜniversite kayıtlarının başlamasına karşın, öğrencilerin geçen yıllara nazaran kiralık ev arayışı içinde olmaması Manisa emlak piyasasında kiracı sıkıntısına neden oldu.
Kentlerde siyasi irade arayışı…Görünürde herkes bu durumdan şikayetçi. Yapılan imar planı değişiklikleriyle kentsel arsa rantlarıyla oynanmasından, imar rantlarının siyasi yandaşları koruma, kollama, oluşan/oluşturulan ranttan pay alma söylentilerinden, başbakanından bakanına, belediye başkanından müdürüne ve konu ile ilgili sıradan personeline kadar... İş konuşmaya geldiğinde yaşananlardan hiç kimse memnun değil.
Çay kurudu, barajı kaplıca ile mi dolduracaklar?İlya Çayı’nın kuruması ile Allianoi antik kentini yok edecek Yortanlı Barajı’nı dolduracak su bulamayan yetkililerin antik kentin kaplıca sularını kanallarla İlya Çayı’na yönlendirmesi, “barajı kaplıca suları ile mi doldurmayı düşünüyorlar” sorularına neden oldu.
İstanbul’da kaçaklara izinİstanbul’da kaçak yapılaşma ile “mücadele” adı altında kentsel dönüşüm programları ile yoksul vatandaşlar kendilerine yer dahi gösterilmeden evlerinden edilirken, kaçak Acaristanbul villalarına Beykoz Belediyesinden yeniden ruhsat verildiği ortaya çıktı.
Orta hasarlı konutlar fişlendiAdapazarı Emlakçılar Odası, hasarlı konutların öğrencilere kiraya verilmesini önlemek için bina listelerini internet ve emlakçılar yoluyla duyurdu.
Engelliler, metrobüste tadilat istiyorEngellilerin metrobüste yaşadığı sıkıntıları tespit etmek için bir arkadaşımız tekerlekli sandalye ile yola çıktı. Otobüs duraklarına ulaşmakta zorluk çeken arkadaşımız, ancak vatandaşların yardımıyla otobüse binebildi.
Kızıl Kilise''ye restorasyon istemiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Ağaryılmaz, Dünya Anıtlar Fonu''nun (World Monuments Fund-WMF) 2008 yılı için ''''Dünyada En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi''''nde Türkiye''den 5 eser bulunduğunu, bunlardan birinin de ''''Kızıl Kilise'''' olduğunu söyledi.
Bakanlık ile Belediye''nin Acaristanbul çıkmazıYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesince yeniden ruhsat verildi. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Acarkent’e ruhsat verilmesi ile ilgili daha önceden dava açtıklarını belirterek, yargının kararını bekleyeceklerini söyledi.
Su ve öteki değerlerTürkiye, ‘kalkınma amaçlı yatırım’larla ‘öteki değerler’in korunması arasında ‘uygulanabilir denge’ bulabilir.
2 bin 100 yıllık aşkın kalıntıları bulunduDenizli''deki Laodikya Antik Kenti''ndeki kazı çalışmaları sırasında, yaklaşık 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen mezarda gömülü karı-koca iskeleti bulundu.
Ünlü Bulgar arkeolog Kitov hayatını kaybettiÜnlü Bulgar arkeolog Georgi Pavlov Kitov, Hisar kasabasının merkezinde bulunan Stara Selo bölgesinde Trak dönemine ait bir tapınakta kazı çalışması yaparken kalp krizi geçirdi.
Kızılırmak''ta normallerin üzerinde çekilmeTürkiye''nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası''nda bu yıl mevsim normallerinin üzerinde su çekilmesi olduğu bildirildi.
Kuzey Ege Limanı için geri sayımİzmir Bergama’ya bağlı Zeytindağ Beldesi’nin Belediye Başkanı Feridun Ergün, Kuzey Ege Limanı’nın temelinin yıl sonuna doğru atılmasını beklediklerini bildirdi. Ergün, Kazıkbağları Mevkii’nde yapılacak limanın Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacağını ve bölgenin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını belirtti. Projenin, 1976’dan bu yana Devlet Planlama Teşkilatı’nın gündeminde olduğunu kaydeden Başkan Ergün, şu bilgileri verdi: “Devlet Liman Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce ilk yer seçimi çalışmalarına 1993’te başlandı. 1994’te yer seçimi kesinleşti. 1997’de fizibilite ve ÇED raporu çalışmalarına başlandı. Ancak yönetmeliğin değişmesi nedeniyle onaylanamadı. 2004’te göreve geldim. Sıkı çalışmalar sonucunda fizibilite çalışmaları yeniden hız kazandı. Tüm kurumlardan olumlu görüş gelince ÇED raporu alındı. İmar planları bitirildi. 2004 fiyatlarına göre 192 milyon 540 bin 227 Euro’ya mal olacak.”
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Moda Sahilinde Dev Otel TartışmasıTürkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) bünyesinde “Moda Sahiline Hançer-İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kuruldu. TÜRÇEK"ten yapılan açıklamada, “İstanbul’da imar plan değişiklikleri sonucu oluşan ranta en güzel örneğin, Moda’da Taş Yapı tarafından inşa edilen Corner Otel olduğu” iddia edildi. Çevredeki konut yüksekliği 18 metreyken otelin 50 metreye kadar yükseleceği ifade edilen açıklamada, “Kadıköy’ün, Moda’nın bütün değerlerini alt üst eden, deniz siluetini karartan, ulaşım, altyapı gibi sorunları şimdiden tetikleyen bu hançerin yapımı tüm hızıyla devam etmektedir” denildi. TÜRÇEK bünyesinde, Kadıköylülerin, otelin yapımına engel olmaya çalışmak üzere “Moda Sahiline Hançer–İmar Yağması Dev Corner Otele Hayır” platformu kurduğu bildirilen açıklamada, platformun, otel inşaatının çevreye verdiği zararlara dikkat çekmeye ve konuyu kamuoyuna duyurmaya çalışacağı belirtildi.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
Ayazağa Metrosu’nun modern vagonları raylarda…Yılbaşında hizmete girecek Şişhane-Taksim-Ayazağa Metrosu’nda kullanılacak her biri 1 milyon 400 bin dolar olan 92 vagondan ilki, Başkan Topbaş’ın da katılımıyla raylara indirildi. Kadir Topbaş, “Toplam 3,5 milyar dolarlık metro yatırımızı devam ediyor” dedi.
ODTÜ eyleme hazırlanıyorBüyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen hafta ODTÜ’yle ilgili Çankaya Meclisi’nin imar planını reddetmesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’den yol geçireceği açıklaması ODTÜ’lüleri harekete geçirdi. ODTÜ’de yarın üniversitenin açılışıyla birlikte bir protesto eylemi düzenlenecek.
Metrobüs bir hataydı bize ‘monorail’ lazımKent bilimci mimar Prof. Ahmet Vefik Alp, Avcılar ile Zincirlikuyu arasında çalışan metrobüs yerine, ‘havada tek kolon üzerinde giden’ monorail (tek ray) sisteminin İstanbul için daha uygun olduğunu savundu.
Hızlı tren garına yürütmeyi durdurmaAnkara Hızlı Tren Garı projesine, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Bilirkişi raporunu dikkate alan Ankara 16. İdare Mahkemesi, uygulama plan değişikliği ile kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı sınırlarının belirlenmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararlarının hukuka uygun olmadığına karar verdi.
Hırant Kalataş, Türkiye''nin ilk ''yeşil bina'' uzmanıAmerikan Yeşil Bina Konseyi''nin, binaları, çevresel etki ve etkin enerji kullanımı açısından değerlendiren sertifikalandırma programının Türkiye''deki ilk yetkili temsilcisi Alarko Carrier Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş oldu.
İnşaat sektörünün umudu ''sulama'' yatırımlarındaİnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası''nın (İNTES) hazırladığı "İnşaat Sektörü Raporunda", sektörün gelişimi, mevcut durumu ve öngörülen geleceği değerlendirildi. İnşaat sektörü, sektördeki daralmanın 2009 yılında "tarımsal sulama projeleri" ile aşılabileceğini tahmin ediyor.
Yabancıya mülke esastan incelemeAnayasa Mahkemesi, yabancılara mülk satışına yeni düzenleme getiren 5782 sayılı Tapu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşecek. CHP, kanunun, "1. maddesiyle değiştirilen, 2644 sayılı Tapu Kanunu’nun 35. maddesinin yedinci fıkrasının ikinci ve üçüncü tümcelerinin, 2. maddesiyle yeniden düzenlenen 2644 sayılı Yasa’nın 36. maddesinin birinci fıkrasının birinci ve ikinci tümcelerinin, 3. maddesiyle 2644 sayılı Yasa’ya eklenen geçici 3. maddenin ikinci fıkrasının" iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, davayı esastan görüşmeye karar verdi. Anayasa Mahkemesi heyeti, yürürlüğü durdurma istemini de esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.
Tarih: 16 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Ekolojik diriliş değil hafriyatlı yok edişTuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, İstanbul’da "Tuzla Kamil Abduş Gölü Rehabilitasyon ve Ekolojik Diriliş Projesi" ile birincilik kazandı. Ancak gölün çevresi, inşaat ve asfalt molozları ile dolduruluyor.
''İnşaat sektörü marketler gibi sürümden kazanmak zorunda''Avrupa Konutları markasıyla Halkalı''da bin 100 konut daha inşa etmeye hazırlanan Süleyman Çetinsaya''ya göre, artık yapılması gereken şey çok sayıda konut üretip uygun fiyata satmak.
Küresel kirliliğin içinde temiz bir vaha: VäxjöHerkes küresel ısınmanın yol açabileceği felaketten söz ediyor ama sıra önlem almaya gelince kimsenin acele ettiği yok. Växjö''nün karbondioksit salımı 1993 ile 2006 arasında yüzde 30 düşürülmüş.
Gaziantep’e raylı sistemGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in anlatımına göre, kente kurulacak raylı ulaşım sistemi, yaklaşık 25 milyon YTL’ye (25 trilyon lira) malolacaktır. Belediye bu paranın arayışına geçer.
Tarihin içinden geçen metroİstanbul’daki metro inşaatı sırasındaki durumun benzeri Yunanistan’da yaşandı. Selanik’te yapımı süren yeni metronun kazıları sırasında 1400’den fazla antik mezar ortaya çıkarıldı. Mezar ve mezar taşlarının tarihi MÖ 4. yüzyıldan MS 4. yüzyıldaki Roma Dönemi’ne kadar uzanıyor. Beş kazı bölgesinden birinde de aralarında Roma döneminden kalma altınlar, altın mücevherler, gümüş ve bakır, kilden tas ve camdan parfümlükler bulundu. MÖ 4. yüzyılda Makedonya kralı Cassander tarafından kurulan Selanik, Helen ve Roma dönemlerinde büyük bir metropoldü. Buranın bir kısmı hâlâ gün ışığına çıkmamış zengin arkeolojik varlıklara sahip olduğu biliniyor.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Artemis üçüncü kez ayağa kalkıyorEski dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, orijinaline uygun olarak yeniden inşa edilecek.
Türkiye''nin 2050 yılına kadar su problemi yokDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker, her şeyin normal gitmesi halinde Türkiye''de 2050 yılına kadar su problemi yaşamayacağını söyledi. Koçaker, bu durumun hem sulama suyu hem de endüstriyel kullanım suyu olarak geçerli olduğunu vurguladı.
Enerji açığını yeni hidroelektrik santraller karşılayacakBu yıl sonuna kadar devreye alınacak 36 HES santrali sayesinde Türkiye mevcut akarsu potansiyelinin yüzde 43,2 oranındaki bölümünü değerlendirmiş olacak.
Süleymaniye düşünceleriİstanbul’a gelen yabancı misafirlerimi gerçekten etkilemek istediğimde götürdüğüm yer neresidir biliyor musunuz? Süleymaniye! Hele mevsimlerden sonbahar, aylardan ramazan ise...
Körfez Geçişi''nde inşaat süresi 7 yıla yükseldiUlaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, 5 milyar dolarlık ''İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyol ihalesini yatırımcılardan gelen talep üzerine önceki gün bir zeyilname ile 7 Ekim''den 18 Aralık''a erteledi.
İşyeri ve konutların kendi enerjisini üretmesi verimlilik oranında düğümlendiEPDK, teşvikten faydalanacak mikro kojenerasyon tesislerinin verimlilik oranını Enerji Bakanlığı''na sordu. Bakanlığın belirlediği yüzde 80''lik oran sektör tarafından tepkiyle karşılandı.
Otoyol ve köprülerden sekiz ayda 350 milyon YTL geldiBoğaziçi ve işletmedeki paralı yollardan bu yıl 8 ayda yaklaşık 350 milyon Yeni Türk Lirası gelir elde edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün en son verilerine göre, bu yıl ağustos ayı sonu itibarıyla İstanbul Boğaziçi köprüleri ile işletmedeki paralı otoyollar 347,5 milyon YTL gelir getirdi. Söz konusu dönemde paralı yollar ile her iki köprüden çift yönlü olarak geçen toplam araç sayısı ise 214 milyon 275 bin 378 oldu. Ağustos sonunda İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçiş yapan 99 milyon 920 bin 522 araç gişelere 113,4 milyon yeni lira gelir bıraktı. Aynı dönemde paralı otoyollardan 234,2 milyon yeni lira gelir elde edilirken, bu sürede otoyollardan çift yönlü olarak geçen araç sayısı 114 milyon 354 bin 856 oldu. Boğaziçi ve paralı otoyolların 2008 yılı toplam gelirinin 500 milyon YTL''ye ulaşması bekleniyor.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Su altındaki köy 23 yıl sonra ortaya çıktıKralkızı Barajı''nın sularına gömülen Söğütalan, kuraklık nedeniyle suların çekilmesi sonucu yeniden gün yüzüne çıktı. Toplama havzası içerisinde kalan köyün okul ve lojmanları 23 yıl sonra gezilebilir hale geldi.
BSH, ''bulaşık''ta kapasiteyi 2 kat artıracakBSH Ev Aletleri''nin Çerkezköy tesislerinde faaliyet gösteren bulaşık makinesi fabrikasının 2. üretim hattı hizmete alındı.
Tarihî binalar yine eğitime verilecekBursa''nın Gemlik ilçesindeki iki tarihi bina restore edilerek yeniden kullanılır hale getirilecek. Belediye Başkanı Mehmet Turgut, birçok siyasetçi, doktor, sanatçı ve sanayicinin yetiştiği Atatürk İlköğretim Okulu binasının restorasyonu için Anıtlar Kurulu''ndan onay alındığını açıkladı.
İnşaat sektörünün umudu ''sulama'' yatırımlarındaİnşaat sektörü, sektördeki daralmanın 2009 yılında "tarımsal sulama projeleri" ile aşılabileceğini tahmin ediyor.
En yüksek binayı biz inşa edeceğiz!Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası ihalesini Kiler Holding ile yarışarak kazanan Aşçıoğlu, burada başlayacağı rezidans ve ofis projesinde de Kiler’e rakip geldi.
''Kemeraltı''nı yıkacağım''Çarşıyı yeniden yapacağını belirten Şeboy, 250 metre yükseğe saat kulesi biçiminde gökdelen dikeceğini açıkladı.
Hititlerin kutsal kenti aranıyorSamsun''un Vezirköprü ilçesi Oymaağaç Köyü sınırlarındaki höyükte geçen yıl başlatılan ve Hititler''in dini merkezi Nerik''in izlerini bulabilmek için yapılan kazıların bu yılki bölümü devam ediyor.
Belediye’den Acaristanbul’a yeni ruhsatEski Çevre Bakanı Osman Pepe ile Acarlar firmasını karşı karşıya getiren Acaristanbul villarına Beykoz Belediyesi’nden yeniden ruhsat verildiği ortaya çıktı.
Marmaray’da son tüp inecekİstanbul’un ulaşım sorununa çözüm olması öngörülen Marmaray Projesi’nde 135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığındaki son tüp tünelin iki hafta sonra batırılması planlandığı bildirildi.
Şeyh Maktum’dan Acacia ile yeni gayrimenkul atağıBir dönem Levent’teki İETT arazisi üzerine burgu kule yapmak istediği için adından sıkça söz ettiren Dubai Şeyhi El Maktum’un Türkiye aşkı sürüyor.
Zeyrek’te restorasyonUnkapanı köprüsünü geçip Valens kemerine yaklaşırken, sağda, yamacın üstünde, Pantokrator (veya Zeyrek camii) görünür.
Sulukule''ye Latin Amerika''dan Mesaj Var: Direnin, Mahallenizi Terk Etmeyin!Fatih Belediyesi ve hükümete seslenen Latin Amerikalı dayanışmacılar, zorla yerlerinden edilen Sulukulelilerin yoksulluk girdabına sürükleneceklerini, ailelerin uluslararası sözleşmelerde belirtildiği gibi, onurlu yaşama haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti…
Marmaray inşaatı durdurulduCumhuriyet tarihinin en pahalı ve en çok tartışılan ulaşım projelerinden Marmaray, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından ‘ruhsatı olmadığı’ gerekçesi ile durduruldu. 550 konutun 5 ila 15 metre altından geçmesi planlanan tünelin güzergahı, kağıt üzerinde yapılan bir plan değişikliğiyle 25 metre kuzeye kaydırıldı. Tarihi yarımadada çakılacak bir çivi için bile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ya da bilinen adıyla Anıtlar Kurulundan izin alınması gerekirken, tünelin adanın yer yer binaların 5 ile 10 metre altından geçmesi planlanıyor. Ancak bu plan için ruhsat alınmadığı bildirildi.
Tarih: 15 Eylül 2008 Kaynak: Evrensel
Bursa Büyükşehir engelleri kaldırıyorBursa Büyükşehir Belediyesi''nin partili-partisiz, engelli- engelsiz ayrımı yapmadan yoluna devam ettiğini dile getiren Başkan Şahin, Bursa''nın her noktasında engelli vatandaşlar düşünülerek düzenlemeler yapıldığını ifade etti.
Biz Artık Turistik Olduk!Sulukule yıkılıyor… Yüzyıllardır Romanların oturduğu Sulukule’de “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında bir süredir süregelen yıkımlar geçtiğimiz hafta da devam etti.
Rusya''nın enerji kaynaklarıKent State Üniversitesi öğretim üyesi Doç Dr. Andrew Barnes, Türkiye''nin enerji boru hatları bakımından Hazar bölgesi enerji alanında merkezi bir yere sahip olduğunu söyledi.
Edirne yenileniyorEdirne Valisi Mustafa Büyük, ''''Edirne''de tüm kesimleri, tarihi eserlerimizin bakımı ve korunması için teşvik etmeye çalışıyoruz'''' dedi.
Sağlık Tanrısı Asklepois yurdundan kovuluyorGeçtiğimiz günlerde antik hamamlardaki suyun boşaltılma yöntemiyle başlayan tartışmaları da bahane edip Yaraş’a “Allianoi’de son durum nedir?” diye sordum. Yanıt; “Allianoi’ye veda zamanı yakın” oldu.
Çankaya''nın ODTÜ planına Büyükşehir''den ret çıktı"Gökçek ODTÜ''yü yıkacak mı" tartışmaları son buldu derken, Büyükşehir Belediye Meclisi önce 1992 yılında yapılan planı iptal etti, sonra Çankaya Belediyesi''nin geçen ay tamamlayarak Büyükşehir''e yolladığı ODTÜ planını reddetti.
Beşiktaş’ın meydanları ve heykelleri...Eğer Beşiktaş halkı meydanları seviyorsa, Belediye Başkanı İsmail Ünal’a oy verir.
Mimar Kemalettin Çarşısı esnafı bölgeye AVM istiyorEge bölgesine hizmet veren toptancı tekstil ve konfeksiyon firmalarının bulunduğu Mimar Kemalettin Çarşısı esnafı, bölgenin alışveriş merkezi olmasını istiyor.
Tapu beklerken icra şaşkınlığı yaşadılarBodrum İlçesi’ne bağlı Bitez Beldesi’nde üç yıl önce Yapı Endüstrisi AŞ’den sözleşmeyle lüks villa satın alan, aralarında bir çok ünlü ismin de bulunduğu 98 kişi, tapularını beklerken icra şokuyla sarsıldı.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.