Haberler

31 Ağustos 2006, Perşembe

Büyük Ankara Oteli’nin Geleceği Ne Olacak?Büyük Ankara Oteli’nin Geleceği Ne Olacak?Bir zamanların en hareketli siyaset kulisi, kentin geçmişinden değerli anılar barındıran Büyük Ankara Oteli’nin özgün mimarisi değiştiriliyor. İsviçreli Mimar Marc Saugey ile Y. Mimar Yüksel Okan’ın eseri olan yapı, tasarlandığı 1960’lı yılların dönem özelliklerini taşıyan, ‘organik mimari’ ve uluslararası modernizmin nitelikli bir örneği.1 Yıllardır boş duran Otel’in onarımı için, yapının çehresini tamamen değiştiren bir yenileme projesi gündemde.
Haberin Devamı
Sümerbank fabrikası, ’turisti otelden çıkaracak’ alışveriş merkezi oluyorSümerbank fabrikası, ’turisti otelden çıkaracak’ alışveriş merkezi oluyorMulti Turkmall, Antalya Kepez’de 49 yıllığına kiraladığı 480 bin metrekarelik eski Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine, Türkiye’nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezini kuracak. "Forum Antalya" adlı projenin 2008’de hayata geçmesi planlanıyor.
Şehitler Abidesi''ne Onarım BaşladıŞehitler Abidesi''ne Onarım BaşladıÇanakkale Şehitler Abidesi''nin güçlendirme projesi kapsamında şeref holünün tek tek numaralandırılan 2 bin granit taban taşını sökme çalışmaları başladı. Abidenin zemini, 200 kişinin aynı anda gezebileceği bir müze haline getirilecek.
“Kocaoğlu: “Doğal Yaşam Parkı, Cazibe Merkezi Olacak”“Kocaoğlu: “Doğal Yaşam Parkı, Cazibe Merkezi Olacak”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Sasalı’da yapımı devam etmekte olan “Doğal Yaşam Parkı” alanında incelemelerde bulundu.
Türk müteahhitler dünya liginde üçüncüTürk müteahhitler dünya liginde üçüncüTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Türkiye''yi dünya liginde üçüncü sıraya yükselttiklerini açıkladı.
''Her il için tarihi heykel'' kavgası''Her il için tarihi heykel'' kavgasıKültür Bakanlığı illere heykel yaptırmak için ihale açtı. Heykeltıraşlar, "Bize duyuru yapılmadı" diyerek, ihalenin iptali için başvuruda bulundu.
İstanbul''a Depreme Karşı ''Su Yastığı'' Çözümüİstanbul''a Depreme Karşı ''Su Yastığı'' Çözümüİstanbul''da yeraltı sularının azalarak, boşluklar oluşması ve çökmelerin olası depremde büyük hasarlara yol açmasını önlemek amacıyla yeraltı boşlukları suyla doldurulacak.
Kaçak Yapılar YıkıldıKaçak Yapılar YıkıldıSarıyer Bahçeköy''de yer alan ruhsatsız 5 katlı kaçak inşaatın ve Kadıköy Kayışdağı''nda bulunan tek katlı 30 Adet kaçak ahşap prefabrik yapının yıkım işlemleri bugün Zabıta Tedbir Müdürlüğü koordinesindeki ekiplerce gerçekleştirildi.
Elektrik Trafolarının Kente Katılmasına Ait Bir ÖneriElektrik Trafolarının Kente Katılmasına Ait Bir Öneriİstanbul’da 78 adet trafo binası, “Sihirli Resim” tekniğiyle boyanarak, İstanbul’un ana arterlerinin modern bir görünüme kavuşması, Mimarlık ve Şehircilik kuralları çerçevesinde Kent Estetiğinin sağlanması, işlevsel, yaşanabilir mekanlar oluşturulması amaçlanıyor.
Bu Yıl Dördüncüsü Düzenlenen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006 Yarışması SonuçlandıBu Yıl Dördüncüsü Düzenlenen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006 Yarışması Sonuçlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006” yarışması sonuçlandı. 21-23 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanan Seçici Kurul, aday yapıları bir gezi programı çerçevesinde inceleyip değerlendirerek ödüle hak kazanan başvuruları belirledi.
Konutta tatil bitiyorKonutta tatil bitiyorDalga sonrası bıçak gibi kesilen konut satışlarında kıpırdanma başladı. Kampanyalar talebi yüzde 15 artırınca, şirketler uygun ödeme koşullarını Eylül ayında da uygulama kararı aldı.
Clinton Vakfı İstanbul Belediyesi’yle neden görüştü?Clinton Vakfı İstanbul Belediyesi’yle neden görüştü?İstanbul’a bugünlerde uğrayanlar sadece ABD Cumhuriyetçi Parti’nin altı senatörü ve eşleri değil. Yapılan tüm spekülasyonlara karşın İstanbul’a hafta sonu eşleriyle sadece turistik gezi maksadıyla gelen Amerikalı senatörleri bırakın, şu anda şehrimizde Clinton Vakfı’nın önde gelen bir ekibi var.
Bursa''daki yangın kontrol altına alındıBursa''daki yangın kontrol altına alındıBursa''nın Kestel ilçesine bağlı Barakfaki beldesi Narlıdere köyü mevkisinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın kontrol altına alındı.
Endüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarEndüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarOrta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisi, mezuniyet jürileri ile birlikte geçtiğimiz günlerde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sergide yer alan 27 mezuniyet projesine bu yıl mobilya, otomotiv, aydınlatma, elektrikli ev aletleri, elektronik ürünler, seramik sağlık gereçleri gibi çeşitli sektörlerden toplam 29 firma danışmanlık yaptı.1979 yılından bu yana eğitim veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, yerel endüstrinin ihtiyaçlarına duyarlı bir tasarım eğitimi yaklaşımını benimsiyor.
Salı Pazarı Tarihe KarışıyorTürkiye’nin en ünlü semt pazarlarından İstanbul Kadıköy’deki Salı Pazarı, yerine yapılacak katlı otopark ve çevre düzenlemesi için kaldırılıyor. Proje aşamasında pazarcı esnafına başka bir yer gösterilecek.
Sümela’nın restorasyonu eleman eksikliğine takıldıSümela Manastırı 42 yıldır aslına uygun restore edilmeyi bekliyor. Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 1270 metre yükseklikteki Sümela Manastırı’nın restorasyon işleminin uzun zaman alması, ödenek yetersizliğinden ziyade, yetişmiş eleman eksikliğine bağlanıyor.
Plancı ve yöneticiler İstanbul''da buluşuyor14-18 Eylül tarihlerinde İstanbul''da biraraya gelecek olan şehir plancılar, kent içinde bütünleşme ve ayrışmayı tartışacak, uluslararası örneklerden yola çıkarak İstanbul''da birbirleriyle iletişim kurmayan grupların nasıl beraber yaşayabileceğinin yolları aranacak.
İstanbul''da dünyanın en büyük ticaret merkezi Perpa-1Bedrettin Dalan temel attı, Nurettin Sözen perili köşk yaptı. Recep Tayyip Erdoğan işler hale getirdi. 50 ilin ticaretinin toplamından daha büyük kapasiteye sahip ve İstanbul''un vergisinin yüzde 18''ini ödüyor
Dünyanın en pahalı binaları: 5 milyar $New York’ta 60 yıl önce sosyal mesken olarak yapılan binalar 5 milyar dolarlık rekor fiyata satışa çıkarıldı.
Antalya''ya akvaryumlu dev kompleksÖzelleştirme İdaresi''nin Kepez Belediyesi''ne, belediyenin de Hollanda merkezli Multi Turkmall şirketine devrettiği 480 bin metrekarelik Sümerbank Dokuma Fabrikası arazisine, Türkiye''nin en büyük alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri kurulacak. Multi Turkmall CEO''su Levent Eyüboğlu, projede 5 bin metrekarelik dev akvaryum, park, modern sanat müzesinin yer alacağını söyledi.
Tarih: 31 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
''Çimento satarken temiz havamızı da satıyoruz''Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar da bir ara ''çimento ihracatında çevre vergisi konulması gerektiğini'' savunmuştu. Çimento üreticileri fazlasıyla tepki gösterdiği gibi Erdoğan Bayraktar da sözünün takipçisi olmadı.
20 Türk Müteahhitle Dünya Liginde Üçüncü SıradayızTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Türkiye’yi dünya liginde üçüncü sıraya yükselttiklerini açıkladı.
Ulusoy: Artık Antalya’ya Otel Yapmaktan VazgeçinTÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’nin artık çok yıldızlı, lüks tatil yatırımlarına ihtiyacı olmadığını vurguladı. Türkiye’nin 35 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesine sahip olduğuna dikkat çeken Ulusoy, turizm yatırımcılarına "Antalya’ya otel yapmaktan vazgeçin" çağrısında bulundu.
Gelibolu''ya Rüzgâr Santralı YatırımıDemirer ve Polat Holding ortaklığıyla, Çanakkale''ye 3''ncü rüzgâr enerji santralı kurulacak. Demirer Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, yaptığı açıklamada, 2000 yılında Bozcaada''ya kurdukları rüzgâr santralının ardından, 2006 yılı başında İntepe''ye santral kurmak için yatırım yaptıklarını, son olarak da Gelibolu ilçesinin 4 kilometre güney batısında yer alacak 15.2 megavat gücündeki Burgaz Rüzgar Enerji Santralı''nın inşaatına başlandığını söyledi. 2007 yılında faaliyete girmesi planlanan rüzgar santralında, yılda 45-50 milyon kilovatsaat enerji üretileceğini anlatan Araçman, santralın faaliyete geçmesiyle Çanakkale yöresindeki 3 santralın toplam gücünün 55.8 megavata, yıllık enerji üretim kapasitesinin de 175 milyon kilovatsaata ulaşacağını kaydetti.
Tarih: 31 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Saray kazısı çalışmalarıEdirne''de, Sarayiçi mevkiinde, Padişah II Murat döneminde yaptırılan “Saray-ı Cedid-i Amire”de (Yeni Saray) kazı çalışmalarına başlandı. Kazı çalışmaları Edirne Valiliği''nin ekonomik desteği ve Edirne Müze Müdürlüğü''nün başkanlığında yürütülüyor. Yetkililer, 12''si işçi, uzman, arkeolog ve sanat tarihçisinden oluşan 17 kişinin görev yaptığı kazının, sarayın arz odalarında yürütüldüğünü ifade ettiler. İki yıldır sarayda yürütülen kazı çalışmaları sırasında Osmanlı dönemine ait seramik tabak parçaları ortaya çıkarılmış ve saraya ait giriş kapısı restore edilmişti.
Tarih: 30 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Toroslar''ın görüntüsü değişiyorSon üç yılda fidan dikimi, rehabilitasyon ve sedir tohumu ekimiyle 29 bin hektarın üzerindeki alanın ağaçlandırılmasıyla Toroslar''ın çehresi değişiyor.
İstanbul''u dönüştürmek ama neye?1999 Körfez depremi, yaşadığımız kentlerin güvenliğini yeniden sorguladığımız, daha yaşanabilir kentler yaratmak için çıkış yolları aradığımız sürecin başlangıcı oldu.
Bir Lara Park kalmıştı!Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Temalı Park" yapılmak üzere Lara''daki 3 bin 500 dönüm arazinin tahsisini alan Rixsos grubu, tepkileri azaltabilmek amacıyla sivil toplum örgütü temsilcilerini ziyaret edip birlikte çalışalım önerisi getirirken...
Yerli Disneyland''da yer karmaşasıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, ABD şirketinin Ankara''ya yapmayı istediği dev tema parkı konusunda, Büyükşehir Belediyesi''nin yeni bir yer önerdiğini söyledi. Bayraktar, Eurasia adlı şirketin Ankara''da kurmayı planladığı Disneyland benzeri tema parkı için Eskişehir Yolu Balıkuyumcu mevkiini tercih ettiğini, Büyükşehir Belediyesi''nin de (bakarız) dediğini belirtti. İmar planı yetkisinin belediyede olduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle devam etti: "Büyükşehir Belediyesi, sonradan bizim önerdiğimiz yerin uygun olmadığını söylemiş. Burayı şirket istemişti. Şimdi şirkete Kazan tarafını göstermiş. Şirket, (Orası da olabilir) demiş. Belediye, şimdi yatırımcıları oraya götürdü. Orası da çok büyük, bize ait 7 milyon metrekare alanımız var. Ben de bakacağım, bizim işbirliğimiz değişmeyecek."
Tarih: 30 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Salıpazarı daha modern bir pazar olacak…Kadıköy Salıpazarı ile ilgili bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Salıpazarı’nda, pazarcıların da içinde bulunacağı daha modern, daha hijyen ve soğuk hava depolarını içinde barındıran olan bir sistem geliştiriliyor” dedi.
Pazarcılardan aile boyu eylemİstanbul Belediyesi''nin Salı Pazarı arazisini katlı otopark, açık-kapalı pazaryeri ve kültür merkezi yapmak üzere ihaleye çıkarmasını pazarcılar protesto etti
Lagina''da tarih fışkırıyorMuğla''nın Yatağan İlçesi''nde antik Lagina kentindeki kazılarda, M.Ö. 6''ncı Yüzyıl''a ait paha biçilmez eserler günışığına çıkarıldı. Yörede bir müze olmaması nedeniyle, çıkan eserlerin başka müzelerde sergilenmesi üzüntü yarattı.
Türk müteahhitleri dünya üçüncüsüTürkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, müteahhitlerin Türkiye''yi dünya liginde üçüncü sıraya yükselttiklerini açıkladı. Dünyanın en büyük 225 uluslararası firma arasında 20 Türk şirketi yer alıyor.
Çin tuğlasına gözaltıDış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Çin menşeli belirli ateş tuğlaların Türkiye''ye dampingli fiyatlarla ithal edildiği iddiasına soruşturma açtı. Yayımlanan tebliğe göre, yerli üreticiler Haznedar Refrakter Sanayi ile Kümaş Kütahya Manyezit İşletmeleri, Çin menşeli belirli ateş tuğlalarının Türkiye''ye dampingli fiyatlarla ithal edildiği ve bu durumun yerli üretime zarar verdiği iddiasıyla, bu ülke menşeli söz konusu maddenin ithalatına karşı önlem alınması istemiyle başvuruda bulundu. İncelemeyle, başvurunun yeterli bilgi, belge ve delilleri içerdiği anlaşıldığından İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından Çin menşeli tuğla için soruşturma açılmasına karar verildiği belirtildi.
Tarih: 30 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
İnsanlık mirasına beton döktürdüİçerdiği 5 bin yıllık birikimle insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen Bağdat''taki Irak Ulusal Arkeoloji Müzesi, kurumun antik eserler ve kütür mirasından sorumlu müze müdürü, Donny George''un ülkeden ayrılmasıyla, kaderine terk edildi.
Sinop küresel sanat haritasına girdiMelih Görgün''ün belediye, kültür bakanlığı ve özel sektörün desteğiyle düzenlediği Sinopale 1. Uluslararası Sinop Bienali kuşkusuz Sinop''u, nükleer santral haritasına girmeden önce küresel sanat haritasına oturttu.
Apollon tapınağı ayağa kalkıyorÇanakkale Biga Yarımadası''nda bulunan Apollon Sminheus Tapınağı, köy evlerinin duvarlarından, değirmenlerden, sokak taşlarından bulunup getirilen tapınağa ait parçalarla tamamlanıyor.
Bomonti''de esrarengiz iptalKültür Bakanlığı İstanbul''da bulunan metruk Bomonti bira fabrikasını kiralamak için yaptığı ihaleyi iptal etti. Bomonti''yi 49 yıllığına tahsis için yapılan açık artırmayı Mehmet Kutman''ın patronu olduğu Global Yatırım Holding kazandı.
"Ormanları özelleştirelim golf oynayıp havuza girelim"Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer, geçtiğimiz günlerde golf sahalarıyla yangın önleme önerisinin ardından şimdide ''havuz çözümü'' geliştirdi.
Girne Bulvarı''nın Bir Bölümü Trafiğe Kapatılacakİzmir’in kuzey-güney aksının süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmasını sağlayacak olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi inşaat çalışmaları etap etap sürüyor.
İzmir Turizmde Sıçrama YaşayacakGelecek yıl Mart ayından itibaren Costa Crociere gemisi 11 kez İzmir Limanı’na yanaşacak. Her seferinde 3 bin turist İzmir''e gelecek.
Zehirli Variller İzmit''e GönderildiGökdere Köyü civarında bulunan ve tehlikeli atık olduğu tespit edilen variller çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde Harmandalı Depolama Alanında bekletildi.
Merinos, İşçilerine Konut YaptırdıMerinos AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, konut projesi ile kendilerini çalıştırdıkları işçilerin çocuklarına yatırım yapmış saydıklarını belirtti.
İsos Zamana DireniyorHatay’ın Erzin ilçesinde bulunan, Hitit, Pers, Doğu Roma, Selçuklular ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan liman, kale, kemer, tapınak ve su depoları kalıntıları bulunan İsos’taki tarihi yapılar, zamana direniyor. MÖ 545 yılında yerleşim yeri olduğu bilinen, kervansaraylarıyla dönemin önemli bir ticaret merkezi olduğu anlaşılan, MÖ 334 yılında Büyük İskender’in Pers Kralı III. Darius’u yendiği savaş sonrasında büyük bölümü tahrip olan İsos (Epifenya) kentindeki yapılar, sonraki dönemlerde yeniden onarıldı, ancak çeşitli akınlar sonucu eski günlerine kavuşamadı. Hatay Arkeoloji Müzesi yetkilileri, İsos Harabeleri’nde uzun bir süredir kazı yapılmadığını, ancak kaçak kazılara yönelik denetimlerde, son olarak, Romalılar tarafından yapıldığı anlaşılan mozaik bulunduğunun tespit edildiğini belirttiler. Yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığından 35 bin YTL’lik ödeneğin aktarılmasını beklediklerini ifade ettiler.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Başkan Kocaoğlu: İzbeton Güçleniyor Yatırıma DevamKent genelinde önemli alt yapı yatırımlarını gerçekleştiren İzbeton için 2006’yı “yatırım yılı” ilan eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şirkete yeni alınan makine ve araçlar ile kapasitesi arttırılan beton plak malzeme üretim ünitesinin açılışını yaptı.
Çatalhöyük’te Kazılara DevamKonya’nın Çumra ilçesindeki Neolitik dönem yerleşim yeri Çatalhöyük’te, geçen hafta tamamlanması gereken kazılar, kırmızı boyalı bir duvara rastlanması nedeniyle yaklaşık 20 gün uzatıldı. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, dünyada bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve kazılarda bulunan evlerin kerpiç duvarlardaki resimleriyle dünyanın ilgisini çeken Çatalhöyük’teki kazı çalışmalarının, bu yıl da devam ettiğini belirtti. Erol, 13 yıldır İngiliz Arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında Çatalhöyük’te sürdürülen çalışmalarda, bu yıl 100’den fazla personelin görev aldığını ifade etti. Erol, kırmızı boyalı duvarla ilgili uzman ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, bu kazı çalışmasıyla ilgili elde edilen yeni bulguların ileride, kazı başkanlığı tarafından açıklanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Özince: Konutta sorun uzun vadeli krediİş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, tutsat (mortgage) sisteminde problemin, yasada ya da faizde olmadığını, problemin uzun vadeli TL kaynak bulunamamasında ortaya çıktığını kaydetti.
Tarihî Medrese Müze OlacakMersin’in Tarsus ilçesinde, bir süre müze olarak da kullanılan tarihî Kubat Paşa Medresesi, restore edilerek ‘’kent müzesi’’ haline dönüştürülecek.Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Makam Cami karşısında bulunan ve 1557 yılında Kubat Paşa tarafından kesme taştan yaptırılan medresenin, restorasyon çalışmasıyla yeniden hizmete sunulacağını söyledi. Tarsus Müzesi olarak 1997 yılına kadar hizmet veren tarihî yapının kent müzesine dönüştürülmesinin kararlaştırıldığını bildiren Kocamaz, restorasyon çalışmasının 1,5 milyon YTL’ye mal olacağını ifade etti.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Bursa''daki Orman Yangınına Büyükşehir''in Uçakları Müdahale EdiyorBursa’daki orman yangınına Büyükşehir’in uçakları müdahale ediyor. Bursa Barakfakıh ile Namlıdere köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM uçakları da müdahale ediyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.