Haberler

22 Ağustos 2006, Salı

Eskigediz’de Neler Oluyor?Eskigediz’de Neler Oluyor?Kütahya’ya bağlı Eskigediz Temmuz ayının başından beri oldukça hareketli günler yaşıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri hem kendileri hem de Eskigedizliler için oldukça farklı bir çalışmaya imza atıyorlar. Temmuz ayının sonlarında bir Pazar günü ikinci Efes olmaya aday Aizonai Antik kentine yaptığımız gezinin ardından Eskigediz’de YTÜ’lü öğrencilerin Fahrettin Altay İlköğretim Okulu Ek Derslik Tasarım ve Uygulaması’nı görmek hem de kendileri ile kısa bir söyleşi yapmak için Eskigediz’e uğradık. Haberin Devamı
Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2006 Jürisi ToplanıyorTarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri 2006 Jürisi Toplanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri Yarışması”nın Seçici Kurulu 21-27 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanacak.
Ormanlar alev alev yanıyorOrmanlar alev alev yanıyorAntalya''nın Kaş ilçesindeki orman yangını kontrol altına alınamazken, İzmir Selçuk''taki yangın bugün kontrol altına alındı. Antalya''nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile Adana, Mersin, Osmaniye, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Muğla''da yangın çıktı.
Çatalhöyük kazılarına ''son''Çatalhöyük kazılarına ''son''Konya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümü 23 ağustosta tamamlanacak. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi.
‘Çalıkuşu’nun yazıldığı ev diriliyor‘Çalıkuşu’nun yazıldığı ev diriliyorKonak Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Güntekin’in, ‘Çalıkuşu’ ve ‘Dudaktan Kalbe’ adlı romanlarını yazdığı İzmir’in Bozyaka semtindeki evinde Mayıs ayında başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanıyor.
Metro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir TasarımMetro ve Tramvay İstasyonlarına Sürdürülebilir Tasarımİstanbul Ulaşım A.Ş., Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) öncülüğünde ve Brüksel merkezli YDesign-Foundation’ın koordinasyonunda yürütülecek olan ve bir çok Avrupalı toplu taşımacılık işletmecisinin yer aldığı “Tasarım & Güvenlik Algısı” projesine ortak olarak katıldı.
Teion''da tiyatronun mimari yapısı ortadaTeion''da tiyatronun mimari yapısı ortadaZonguldak''taki Antik Teion Kenti''ndeki yüzey araştırmalarında bölgenin kuruluş yıllarını belirten çanak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı ortaya çıkarıldı.
Venedik Mimarlık Bienali Altın Aslan Ödülü Richard Rogers’aVenedik Mimarlık Bienali Altın Aslan Ödülü Richard Rogers’aDavide Croff başkanlığındaki Venedik Bienali Kurulu, Müdür Richard Burdett’in, 10. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamındaki Altın Aslan Yaşamboyu Başarı Ödülünü Richard Rogers’a verme teklifini kabul etti. Richard Rogers, saygıdeğer bir kariyere sahip ve Londra’daki Lloyd’s, Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi (Renzo Piano’yla beraber) gibi, son yirmibeş yılın en simgesel binalarının bazılarından sorumlu önemli bir mimar.
Bakanın yalanı İSKİ''den döndüBakanın yalanı İSKİ''den döndüİstanbul''un önemli su kaynaklarından Ömerli Barajı su havzasına özel organize sanayi bölgesi (OSB) yapılması konusunda bilgi veren Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun''un doğru söylemediği ortaya çıktı.
Ege''nin iki yakası tarihi miras için birleştiEge''nin iki yakası tarihi miras için birleştiTürkiye ve Yunanistan tarihi miraslarına sahip çıkıyor. 1 milyon avroluk projeyle Türkiye Ayvalık''taki Taksiyarhis Kilisesi''ni, Yunanistan Midilli''deki Yeni Cami''yi onaracak.
Santral İstanbul''da Tasarım Atölyesiİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı 8''inci dönemine bir dizi yenilikle giriyor.
Çöp Tesisine TepkiHer gün yüzlerce ton çöpün deniz kenarına dökülüp, üzerinin toprakla kapatıldığı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, soruna çözüm getirilmesi için başlatılan çalışmalar tepkilere neden oluyor. Trabzon, Rize ve 51 ilçe belediyesinin çöp depolama tesisi olarak Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Belediyesi Kutlular Mahallesi’nde inşa edilen çöp depolama sahasına yöre sakinleri karşı çıktı. Sahada protesto gösterisi yapan vatandaşlar beldenin su kaynağının buradan geldiğini ve tesise yol yapmak için yüzlerce çam ağacının kesildiğini ileri sürerek çöp için başka yer ya da çözüm aranmasını istedi.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
CHP: Lara ihalesinde soru işaretleri varÖmer Melli, CHP İl Başkanlığında, CHP Antalya milletvekilleri Feridun Baloğlu, Osman Özcan, Hüseyin Ekmekçioğlu, Tuncay Ercenk, Atilla Emek, Osman Kaptan ve Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Sapan ile basın toplantısı düzenledi.
Ülker Göcek’te denize giriyorGayrimenkul alanında yatırımlarını hızlandıran ve yat turizminin gözdesi Göcek’te koy aldığı belirtilen Ülker Grubu, marina ve otel yapmaya hazırlanıyor.
Kadir Topbaş''ın Bozuk GramofonuKadir Topbaş cuma günü yaptığımız sohbette çok açık bir biçimde ''İki yıl daha sabredin. Sonrasında ya ipimi çekin ya da görevi yeniden bana verin'' dedi. Bakalım odasındaki gramofonu çalıştırırken gösterdiği beceriyi, bozuk bir gramofona çevirdiğimiz İstanbul’u tamir ederken de gösterebilecek mi?
Bilirkişi: Biz bilmeyizYıkılma tehlikesi nedeniyle bir buçuk yıldır kapalı olan Tabiat Tarihi Müzesi ile binada eksik malzeme kullandığı tespit edilen yapımcı firma arasındaki yargı süreci uzadıkça uzuyor. Mahkemenin tayin ettiği bilirkişi heyeti üç ay sonra ''Biz bilmeyiz, mühendislere sorun'' dedi.
Hıfzıssıhha merkezi sağlık müzesi olacakSağlık Bakanlığı, Cumhuriyet''in ilk tıp laboratuvarı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi''ni (RSHM) sağlık müzesine dönüştürüyor. Bakanlığın projesine göre, Sıhhiye semtindeki 1928''de Almanlarca inşa edilen binaya sonradan eklenen binalar yıkılacak.
Nükleer santral Meclis’e geliyorMuhtemel enerji sıkıntısını aşmak amacıyla gündeme gelen nükleer santralla ilgili yasa değişikliği, yeni yasama yılında Meclis''e geliyor.
Gönlümüzdeki HaydarpaşaHaydarpaşa, Anadolu''nun bitip İstanbul''un başladığı yerdir. Onun sunduğu barınağa varıp istirahat etmek arzusundaki trenler çuf çuf gelir, durur, kapılar açılır, insanlar boşalır. Kimi gurbete geliyordur, kimi uzun ya da kısa bir aradan sonra ''memleket''ine dönüyordur.
Yüzlerce Hektar Orman Kül OlduTürkiye’nin birçok noktasında orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Kaş, Kuşadası ve Serik’in ardından dün Manavgat, Muğla, Didim, Düzce, Bodrum, Çorum ve Adana’da da orman yangını çıktı.
Karayolları arazisinde Galataport korkusu!İstanbul Levent''te Karayolları Genel Müdürlüğü''ne ait 100 dönümlük arazinin ihalesinin iptal edilerek ihale yetkisinin Maliye Bakanlığı''ndan alınıp Özelleştirme İdaresi''ne (ÖİB) verilmesinin nedeninin talip şirketlerin imar korkusu olduğu anlaşıldı.
Akçakoca Sahili Kirliliğe TeslimBatı Karadeniz Bölgesi''nin tatil yörelerinden biri olan Akçakoca''da deniz kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Düzce''nin Akçakoca ilçesinde sahili etkisi altına alın kirlilik nedeniyle bölgede tatil yapan turistler denize girmiyor. Özellikle Cuhalla ve belediye plajlarında görülen kirlilik nedeniyle, serinlemek için bölgeye gelen turistler denizden uzak duruyor. Düzce Çevre ve Orman Müdürü Seyfettin Türkekul, denizdeki kirliliğin sebebini araştırmak üzerine ekiplerin çalışma başlattığını söyledi. Denizden numuneler alan ekiplerin, yapılan analizler sonucu kirliliğe neden olan etkenleri ortaya çıkaracağını bildiren Türkekul, özellikle denizin dalgalı olduğu günlerde kirlilik yaşandığını dile getirerek, kirliliğin, açıktaki gemilerden kaynaklandığı yönünde bir izlenime sahip olduklarını kaydetti.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Sınırlama kalkınca 150 konut için 4 bin kişi kuyruğa girdiToplu Konut İdaresi (TOKİ) projelerinin bazılarında başvuru için gelir sınırlamasının kaldırılması Konya''da talep patlaması yarattı. TOKİ tarafından yaptırılan, Konya Büyükşehir Belediyesi''nce dağıtımı gerçekleştirilecek 150 konut için başvuranların sayısı 4 bini geçti. Başvuruların 17 Ağustos''ta başlamasından sonra 150 konut için sabahın erken saatlerinden itibaren belediye önünde kuyruklar oluşuyor. Başvuru için "450 YTL''nin altında gelir sahibi olunması"'' şartının kaldırılmasıyla talepte adeta patlama yaşandığını vurgulayan yetkililer, "Başvuranların sayısı 4 bini geçti. Son başvuru tarihi olan 25 Ağustos''a kadar sayının 10 bini geçmesini bekliyoruz" dedi. Konutlara, en az 5 yıldır Konya''da ikamet eden, kendisine, eşine veya velayeti altındaki 18 yaşından küçük çocuklarına ait tapulu meskeni bulunmayan, 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlar başvurabiliyor. Kayıt yaptırma işlemi sona erdikten sonra 150 talihli kurayla belirlenecek. Konut hakkı kazanan kişi, 95 metrekarelik 2 oda bir salon şeklindeki konutların bedelinin yüzde 15''ini peşin, kalan kısmını taksitlerle 120 ayda ödeyecek.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Lösemili Kenti Arazi BekliyorAnkara Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), hasta çocuklar ve ailelerinin tedavi ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılanabileceği "Lösemili Çocuklar Kenti" projesini hayata geçirebilmek için uygun arazinin tahsis edilmesini bekliyor.
Çatalhöyük Kazılarının Bu Yılki Bölümü BitiyorKonya''nın Çumra ilçesindeki Çatalhöyük kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün 23 Ağustos''ta tamamlanacağı belirtildi. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, 9 bin yıllık tarihi barındıran Neolitik yerleşim Çatalhöyük''te kazıların sürdüğünü söyledi. İngiliz Arkeolog Profesör lan Hodder''in başkanlığında devam eden kazıların bu yıl 2 Hazi-ran''da başladığını anımsatan Erol, 2 ayı aşkın süredir devam eden çalışmaların 23 Ağustos günü sona ereceğini ifade etti. Kazıların bu yılki bölümünde yeni buluntular elde edildiğini, ancak kazı çalışmaları tam olarak bitip, buluntular Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınmadan yorum yapmayacağını anlatan Erol, "ıoo''den fazla kişinin görev aldığı Çatalhöyük kazısının sona ermesinin ardından, ekip, kazı alanının kışı hasar görmeden geçirmesi için bazı tedbirler alıp, bölgeden ayrılacak," dedi.
Tarih: 22 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Tarih Böyle Talan EdildiTürkiye 19. yüzyılın ikinci yarısından bu yana sürekli soyuldu, çıkarılan yasalar ne yazık ki yeterli olmadı, caydırıcı bir hüviyet kazanmadı. 19. yüzyıl Anadolu kültür varlıklarının yağmalandığı bir yüzyıl oldu. Bu talandan sadece Osmanlı değil, Mısır, Mezopotamya, İran ve Filistin gibi bölgelerde nasibini aldı.
Hasankeyf Sadakat BekliyorAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hasankeyf i sular altında bırakacak llısu Barajı''na açılan davaya ilişkin ilk kararını aldı.
Turizmin ciğeri yandı!Türkiye''nin en gözde turizm merkezleri yine orman yangınlarının kurbanı oldu. Didim''de 350, Selçuk ve Kuşadası''nda 400, Kaş''ta 250 hektardan fazla yeşil alan kül oldu.
Enerji İhtiyacının Yarısı Rüzgârdan ÜretilebilirElektrik Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Kemal Başaran, son dönemde ortaya çıkan enerji açığının, Türkiye''nin alternatif kaynaklara yönelmesini gerektirdiğini belirtti.
Yangın mevsimiYine koruyamadık! Kuşadası, Selçuk, Kaş, Manavgat, Adana çevresinde yüzlerce hektar orman alev alev yanıyor.
Ali Taran inşaatçı da olduSon dönemde yıldızı yükselen inşaat sektörüne yatırım yapanlara reklamcılar da katıldı. Türkiye''nin en büyük reklamcıları arasında yer alan Ali Taran, kendi adını taşıyan şirket kurdu.
Büyükşehir''den Ümraniye''ye Dev YatırımlarÜmraniye’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bir dizi yatırımın toplu açılış ve temel atma töreni Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Doğayı tasarıma değil tasarımı doğaya uydurmalıYaklaşık on yıldır otel, butik otel ve tatil köyü tasarımı yaparak, "Turizm mimarisi" konusunda profesyonelleşen iç mimar Fahrettin Aykut için önemli olan, mekanın ve bulunduğu şehrin ruhuna saygı duymak.
Köprüler geçit vermiyorYaz aylarında bile İstanbul trafiğinin azalmaması insanlara yollarda çile yaşatıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehrin çeşitli yerlerinde 2 bin noktada çalışma yaptığını açıklarken, Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü, onarım çalışmalarını sadece gece saatlerinde sürdürdüklerini belirtiyor.
Deprem riski yeni İstanbul için bir şans olabilir
İstanbul''un geçmiş deprem deneyimlerinden ciddi bir tecrübe çıkarmadığına inanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, beklenen büyük depremin kentin yenilenmesi için büyük bir şans olduğunu söyledi.
Ucuz otel''e 1 milyar euro verdiTürkiye''de adını İstanbul’a yapmayı planladığı kulelerle duyuran Dubai Şeyhi El Maktum, İngiltere’de “ucuz otel” konseptiyle ünlü Travelodge zincirini satın aldı.
En ''karlı'' yabancı yatırımın dört ortağı bu ay geliyorTermal turizmi ile ünlü Afyonkarahisar, şimdi de dünyanın en gözde kayak merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor. Kente 400 milyon dolarlık yatırımla dev bir kayak merkezi, 4 bin yataklık otel, 300 dönümlük suni bir göl inşa edilmesi için düğmeye basıldı.
''Fırtına Projesi'' uygun ama lisanssızEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Fırtına Deresi Vadisi''ne hidroelektrik santralı (HES) yapımı için ''üretim lisansı'' verilmediğini, ''uygun bulma'' kararının ancak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gibi diğer mevzuat yükümlülükleri yerine getirildiğinde geçerli olacağını açıkladı.
KİPTAŞ yabancılarla masaya oturduBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) yabancılarla flörtünün ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin konut şirketi KİPTAŞ''ın da yabancılarla masaya oturduğu öğrenildi.
Akşehir Gölü''nde artık yürünüyor!
Kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle son yıllarda kurumaya yüz tutan Akşehir Gölü''nde suların iyice çekilmesi nedeniyle artık karşı kıyıya yürüyerek geçilebiliyor. Akşehir İlçe Tarım Müdürü Bahri Karaman, göldeki su seviyesinin son yılların en kötü durumuna gerilediğini, bataklık haline gelen gölde belli bölgelerde küçük su birikintileri görüldüğünü söyledi. Gölde su olan yerlerde derinliğin 17 metreden yarım metreye kadar düştüğünü ifade eden Karaman, "Nasreddin Hoca ile özdeşleşen Akşehir Gölü''nde su seviyesi düşmeye devam ediyor. 350 kilometrekarelik göl, son 10 yılda yaklaşık 10 kat küçülerek 35 kilometrekare kaldı" dedi.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Yozgatlı köylülere AB onaylı arkeoloji bilinci dersleriYozgat''ta, Galatların başkenti Tavium''a ait şehir kalıntısı tarihi taşları, ev, ahır, avlu, kümes, çeşme yapımında kullanan köylülere verilen seminerde, tarihi eserlere sahip çıkmaları istendi.
Restore et, işlet, devretKörfez kökenli gayrimenkul şirketlerinin kente olan ilgisini farkeden Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilginç bir proje geliştirdi.
Soyak''tan Ataşehir''de ''uzlaşalım'' çağrısıEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na ait Ataşehir''in doğu kısmındaki 137 bin metrekarelik araziye, Soyak tarafından yapılacak projeyle ilgili dava sürecinin uzlaşmayla sonuçlanması için harekete geçildi.
Çanakkale Anıtı için bir proje..."Çanakkale şehitleri" yalnız kalmadıklarını herhalde anladılar. Şehitler Anıtı''nın çökmek üzere olduğunu, onarım için 108 birinci sınıf müteahhide başvurduklarını, hiçbirinin bu onarım işini parasıyla yapmak için ihaleye girmediklerini Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç açıklayınca tepkiler büyük oldu.
Metrocity''deki yangın korkuttuİstanbul Levent''te Metrocity Alışveriş Merkezi''ndeki bir ofiste elektrik kontağı nedeniyle küçük çaplı yangın çıktı. Büyümeden söndürülen yangının ardından itfaiye ekipleri uzun süre duman tahliyesi yaptı. Metrocity''nin arka kısmındaki ofis bölümünün 5''inci katından, dün saat 21.00 sıralarında dumanlar yükseldi. Güvenlik görevlileri durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Beşiktaş, Seyrantepe ve Şişli itfaiye grupları Metrocity''ye yönlendirildi. Yoğun duman altındaki binanın ofis katlarına giren itfaiye erleri, yangının Maksa şirketinin elektrik panosundan kaynaklandığını belirledi. Yangının söndürülmesinin ardından binada uzun süre duman tahliyesi yapıldı.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
25 bin öğrencimiz hasarlı binalardaSakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Marmara depreminde yüzde 85''i hasar gören Adapazarı''na üniversite eğitimi için gelen 40 bin öğrenciden 25 bininin, yurtlar yetersiz olduğu için, depremde hasar gören binalarda yaşamak zorunda kaldığını söyledi.
Ilısu tartışmasıHasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nda DSİ tarafından radikal bir değişikliğe gidilmesi olası mı? DSİ Genel Müdürü Prof. Veysel Eroğlu, baraj kodunun düşürülmesi, böylece tarihi köprü ve medresenin taşınmasından vazgeçilmesi yönünde bir proje değişikliğinin mümkün olmadığını bildirdi. Eroğlu ile Hasankeyf konusunda DSİ''ye yöneltilen eleştirileri konuştuk.
200 metrelik doğalgaz boru hattı tahrip olduPKK''nın düzenlediği belirtilen, İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı''nın Ağrı''ya yakın 200 metrelik bölümünün havaya uçurulduğu patlama, 40 kilometreyi deprem gibi sarstı. Vanalar otomatik kapatıldığı halde 3.5 milyon YTL değerinde 8 milyon metreküp doğalgaz yandı. Ağrı''ya 25 km. uzaklıkta Taşlıçay ilçesi yakınlarındaki dağlık bölgede toprak altından geçen boru hattına yönelik saldırı, önceki gün saat 21.00 sıralarında yapıldı. PKK''lıların, ikişer metre aralıklarla dört noktaya ve 50 santim derinliğe yerleştirdiği zaman ayarlı C-4 ve A-4 tipi plastik patlayıcıların infilakıyla ortalık cehenneme döndü. Geniş bir alanı deprem gibi sarsan patlama, hattın 200 metrelik bölümünü havaya uçurdu. Yangınla birlikte, bilgisayar sistemine bağlı otomatik vanalar devreye girdi. Taşlıçay ve Van''daki vanalar önce otomatik sistemle gazı kesti. Yangın, borulardaki yaklaşık 8 milyon metreküp doğalgazın yanıp bitmesiyle saat 01.00 sıralarında söndü. Hatta onarımın yarın tamamlanabileceği belirtildi.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Barajlar: Doğaya en büyük tehdit"Barajların kalkınmanın simgesi olarak görüldüğü 1950’li yıllar da, “Barajlar kralı” unvanlı başbakanlar da geride kaldı artık…"
Çimentoda yabancı sermayeli şirketlerin payı artıyorSon günlerde çimento sektöründeki yabancı sermayeli kuruluşlarla ilgili olarak medyaya iki haber yansıdı.
Dolmabahçe-Atatürk Havalimanı 18 Dakikaİstanbul’un yıllardır kronikleşen ve bir türlü çözülmeyen trafik sorununa çare bulmak amacıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın "7 Tepeye 7 Tünel" sloganıyla duyurduğu proje hayata geçiriliyor.
Lale devri projesi trilyona mal olduİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nın başlattığı lale operasyonunun, lale soğanları ve dikimiyle birlikte toplam maliyetinin 906 bin 724 YTL olduğu hesaplandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol''un verdiği bilgiye göre, İstanbul Büyükşehir sınırları içerisine toplam 3 milyon 778 bin 20 adet lale soğanı dikildi. 20 ayrı cinste olan bu soğanlardan 850 bini vatandaşa dağıtılırken, 150 bini de saksılara dikildi. Lalelerden geriye kalan 2 milyon 778 bin 20 tanesi de 16 ayrı bölgeye dikildi. Lale soğanlarının belediye kuruluşlarından Ağaç ve Peyzaj A.Ş. tarafından temin edildiği, lalelerin 20 YKr, dikim maliyetinin de 4 YKr olduğu bildirildi. Buna göre 3 milyon 7778 bin 20 lalenin toplam maliyeti 906 bin 724 YTL''yi buldu.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Haydarpaşa yağmalanıyor
“Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında, Haydarpaşa Garı ve limanının yağmalandığını vurgulayan Haydarpaşa Dayanışma Platformu üyeleri, tarihi garda eylem yaptı. Haydarpaşa Garı’nda toplanan 30 kişilik sivil toplum örgütü Haydarpaşa Dayanışma Platformu, limanın ve çevresinin rant gruplarınca işgal edildiğini savunuyor. Haydarpaşa Garı’nın, Anadolu’dan İstanbul’a tarihi bir giriş kapısı olduğunu belirten göstericiler, ülkenin tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin yağmalanmasına son verilmesini istedi. Marmaray Projesi kapsamında, banliyö tren seferlerinin kaldırılmasını da protesto eden grup, garda bulunan yolculara, “Sessiz kalırsanız, artık bu trenlere binemeyeceksiniz” yazılı bildiriler dağıttı.
Tarih: 21 Ağustos 2006
İstanbul''a yeni havaalanı inşa etmeyin, Çorlu''yu biz işletelimİstanbul Atatürk Hava Limanı’nın üzerindeki hava trafiği yükünün Kurtköy’deki Sabiha Gökçen’in açılmasına rağmen azalmaması, sektör temsilcilerini harekete geçirdi.
AİHM Hasankeyf için Bilgi İstiyorAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Başbakan Erdoğan tarafından temeli atılan ve Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı’na karşı yapılan başvuruyu kabul etti. Mahkeme, hükümetten acilen bilgi istedi. Hasankeyf’in korunması amacıyla 22 Şubat’ta yapılan başvuruyu ele alan AİHM, davayı kabul edilebilir buldu.
Tarih: 21 Ağustos 2006 Kaynak: NTVMSNBC
Milliyet, Marmaray''ın kalbinde...İstanbul''un Anadolu ve Avrupa yakalarını deniz altından birbirine bağlayacak Marmaray projesi, tüm hızıyla devam ediyor. 34 metre derinlikte bunaltıcı sıcağa rağmen gerçekleştirilen Üsküdar tünel inşaatı, projenin görkemini gözler önüne seriyor.
Ormanlar yanıyorYurt genelinde çıkan orman yangınlarında yaklaşık 423 hektar alan olan kül oldu.
Yol İçin Kordon''un Doldurulması YanlışYolunuz Bornova''ya düşerse, 83 Sokak''taki Maltass Evi''ni mutlaka görün. Bahçe içinde, neo-klasik mimaride 2 katlı bir Levanten köşkü göreceksiniz. O köşk aslında 4 katlı ama, özel bir mimariyle yapıldığı için dışardan bakıldığında çift katlı görünüyor.
Çeşme''de kirlilik isyanıÇeşme''deki Gerence Körfezi''nde denize girenlerin vücutlarında cilt yanıkları meydana gelmesi bölgedeki site sakinlerini isyan ettirdi. Balık çiftliklerinden yakınan vatandaşlar, kirlenmenin önlenmesi için İzmir Çevre İl Müdürlüğü ile Çeşme Kaymakamlığı''na başvurarak deniz suyunun tahlil edilmesini istedi.
Meryemana Evi Ateş AltındaAşırı sıcak ve dikkatsizliğin neden olduğu orman yangınları dün tüm yurdu sardı. İzmir''in Selçuk İlçesi''nde Meryemana Evi''nin bulunduğu Bülbüldağı mevkiinde dün orman yangını çıktı. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü, tarihi Meryemana Evi''ne çıkan yola kadar ulaştı.
Hisar''a Cami TartışmasıEski Hisarlar Müze müdürü Arkeolog Erdem Yücel, Rumeli Hisarı içindeki Boğazkesen Camii''nin yeniden yapımı için yeterli bilgi olmadığını söyledi. Doç. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller caminin özgün halini gösteren hiçbir belge olmadığı için, pojenin para ve emek israfı olduğnu belirtti.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.