Haberler

17 Ağustos 2006, Perşembe

Beton Sadece Beton DeğilmişBeton Sadece Beton DeğilmişTÇMB ve Betonart dergisinin mimarlık öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği “Betonart Mimarlık Yaz Okulu” bu yıl da 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi. Bu yılki proje konsepti “Madde ve Doku olarak Beton” du. rciyes Üniversitesi işbirliğiyle Çimsa ve Yibitaş Lafarge sponsorluğunda gerçekleşen yaz okulunda mimarlık öğrencileri çeşitli deneyler ve gözlemlerde bulunurken eğlenceli saatler de geçirdiler. Betonun özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi edinen öğrenciler daha önce yaşamadıkları deneyimlere tanık oldular. Grup çalışmaları sırasında betonu kalıplara dökerken katılımcılar betonun her aşamasını görme fırsatı elde ettiler. Haberin Devamı
Sadece yıldönümlerinde hatırlıyoruzSadece yıldönümlerinde hatırlıyoruz17 Ağustos 1999’dan bu yana neler yapıldı? İstanbul başta Türkiye’de depreme dayanıklı kaç ev yapıldı, kaç yapı sağlamlaştırıldı, kaç kişi olası bir depremde neler yapması gerektiğini öğrendi?
Belediyenin Kuğulu Park kararına tepkiBelediyenin Kuğulu Park kararına tepkiAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin Kuğulu Park''ın bir bölümünün trafiğe dahil edilmesi yönündeki kararı Çankayalı bir grup tarafından protesto edildi.
Lübnan''ı yeniden inşa etmek...Lübnan''ı yeniden inşa etmek...İsrail''in Lübnan operasyonu ile birlikte ülkenin yıkılan altyapısını onarmak, yolları ve evleri yeniden inşa etmek için ne kadar para gerekeceği tam olarak tahmin edilemese de, bu miktarın oldukça büyük olacağı kesin gözüküyor. Lübnan hükümeti sadece altyapı hasarının 2.5 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyor.
Türkiye’nin Yeni LokumlarıTürkiye’nin Yeni LokumlarıYeni bir mega alışveriş merkezi, modern sanat müzesi ve istikbal için cesur planlarla İstanbul 21. yüzyıla katılıyor. Tabi ki Türkiye Avrupa Birliği’ne katılabilir, Harvey Nicks geldi! Şehir, iplere dizilmiş canlı tavuklar ve her türlü yemek kabı ve tavalarıyla, büyüleyici bir şekilde düzensiz sokak pazarların arasına dağılmış eski tarz perakende satış yerleriyle ve turislerin örümcek ağı Kapalı Çarşı’sıyla meşhur. Fakat Harvey Nichols ve ona eşlik eden yeni mega alışveriş merkezi Kanyon ile İstanbul markalı nirvanaya 2 çağ birden atladı.
Dünya Anıtlar Fonu''nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 ListesiDünya Anıtlar Fonu''nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 ListesiTehdit altında bulunan kültür bölgelerinin korunmasını amaçlayan Dünya Anıtlar Fonu''nun 2006 listesinde 55 ülkeden dünyanın önemli tarihi mirasları yer alıyor. Global ısınma, doğal afetler, terörizm, ilgisizlik ve benzeri nedenlerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tehlikedeki 100 anıt için hazırlanan listenin başında 2003 yılından bu yana işgal altında olan Irak tüm ülke olarak yer alıyor.
Kentlerimizde Yeşil Alan SorunuKentlerimizde Yeşil Alan SorunuKentin pek çok özelliği ile varolan pek çok hizmet alanı, bir kentin yaşam kalitesi açısından durumunun tartışılmasında ölçüt olarak kullanılır.Bu ölçütlerden önemli bir tanesi de kentlerdeki yeşil alanlar.
Sokağın aydınlatmasını da vatandaş ödeyecekSokağın aydınlatmasını da vatandaş ödeyecekEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, genel aydınlatma harcamalarını abonelerin faturalarına yansıtmaya hazırlanıyor.
Simav''da 60 hektar orman kül olduSimav''da 60 hektar orman kül olduKütahya''nın Simav ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 60 hektarlık ormanlık alan kül oldu. Çınarlık Üstü mevkiinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.
Bodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıBodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıHavaalanı işletmeciliği son yıllarda büyük şirketler tarafından cazip bir alan olmaya başladı. Havacılık sektörü dışındaki firmalar tarafından da teklif alan ihalelerden biri Bodrum / Milas Havaalanı ihalesi oldu. IC-İçtaş Holding, TAV Holding, Çelebi gibi daha önceleri de havalimanı tecrübesi olan firmaların da katıldığı ihalede şaşırtıcı bir sonuç yaşandı ve Teknotes Firması en düşük teklifi vererek birinci oldu. Teknotes Şirketi, Belgrad Havalimanı’nı işleten firmalarla ortak olarak katıldığı ihaleyi, 3 yıl 9 ay gibi rekor bir işletme süresi vererek kazandı.
Başkentte doğalgaz alarmıBaşkentte doğalgaz alarmıYılbaşında yaşanan doğalgaz krizinin yeniden kapıda olduğunu gören hükümet teyakkuza geçti. İran''dan ''gazı kesmemesi için garanti istenirken, Rus Gazprom''dan bir heyet de pazarlık için geliyor.
Arap Deresi''ndeki Çalışmalar TamamlanıyorArap Deresi''ndeki Çalışmalar Tamamlanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Arap Deresi’ni kirlilikten korumak için başlattığı dere tabanı ıslah çalışmaları tamamlandı.
Anıtlar Kurulu''nu tanımıyorumAnıtlar Kurulu''nu tanımıyorumTopkapı Sarayı içinde 18 bin eşsiz kitap bulunan binayı onarmak istedi. Anıtlar Kurulu cevap verdi: Ancak cami olursa onarabilirsiniz.
Yeni Parrish Sanat MüzesiYeni Parrish Sanat MüzesiParrish Sanat Müzesi yeni tesisinin tasarım konseptinin uluslararası üne sahip mimarlık şirketi Herzog & de Meuron tarafından gerçekleştirileceğini açıkladı. Müze, Long Island’ın doğusunda yer alan bir kasaba olan Water Mİll’de yaklaşık 5.900 m² büyüklüğündeki bir arazide 5945 m²’lik bir yapı grubu inşa edecek. Eşsiz tasarım konsepti mimari ve peyzajı bir plan üzerinde; her ikisi de çevrenin doğal güzelliği ve zengin sanatsal mirasına saygı duyacak ve bunlardan etkilenecek şekilde bir araya getiriyor.
İskenderiye...İskenderiye...Bazı kentler, şık muhafazaların kadifeleri içinde, bir camekânın ardından görülebiliyor, Tarihçelerinde kesinlik var, kesin tarihler, kesin isimler, kesin ölçüler. Bazı kentler ise kiriyle pasıyla elinizi tutuveriyor, bu kentlerin tarihçelerinde ise belirsizlikler, uygarlıkların üst üste yığılmasıyla karmaşıklaşan bilgiler var, tarihler yaklaşık, isimler sanılıyor, ölçüler ise tahmin edilen. İşte İskenderiye böyle bir kent, tanıdık bir yer! Üç alfabe birden kullanılıyor. Arap, Latin ve tanrılar, Firavunlar, rölyeflerden oluşan, kutsal yazıların kadim Mısır alfabesi.
Fuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüFuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüMayıs ayında, Afrika Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tasarımı ile RIBA’nın düzenlediği uluslararası yarışmayı kazanan İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, Enstitü için ”Mandela felsefesini hatırlayabileceğim birşeyler tasarlamak istedim” diyor. Güney Afrika’nın çöllerinde yeralan İleri Bilim ve Teknoloji Yapıları topluluğu yaklaşık 240 bin m2 ve 360 milyon Dolar''a mal oluyor. Kompleks bilimadamları ve mühendislere eğitim ve araştırma olanakları sağlıyor.
Zehirli Gemi Hileli GeliyorHiçbir ülke izin vermediği için 7 yıldır Hollanda''nın Amsterdam Limanı''nda bekleyen Otapan adlı gemi sökülmek üzere Türkiye''ye geliyor ancak geminin, "Notifikasyon" belgesinde belirtilen orandan daha fazla asbest içerdiği iddia ediliyor. Avrupa Gemi Söküm Platformu''nun Amsterdam Limanı''ndaki Van Ejik firmasına yaptırdığı araştırma, tüyler ürperten veriler sunuyor. Araştırma sonuçlarına göre gemi bildirildiği gibi 1 ton değil net 10, brüt 60 ton asbest, daha önce bildirilmemiş organik kirleticiler ve ağır metaller içeren atıklar taşıyor, gemiye koruma kıyafetleri olmadan çıkmak tehlike arz ediyor. Raporda ayrıca "Hollanda hükümeti gerçekleri bildiği halde, geminin yola çıkmasına izin vermiş ve Türkiye''yi bu konuda uyarmayarak buradaki insanların hayatını ciddi tehlikeye atmıştır" ibaresi yer alıyor.
Dünyanın En Riskli KentleriGüney Asya''yı vuran depremin ardından sırada ne tür bir afetin olacağı korkusu bütün dünyayı sardı. Dünya kentlerinden tehlikede olanlar arasında İstanbul''u da sayan ABD''nin saygın gazetelerinden New York Times deprem hatlarındaki bölgeleri haber yaptı.
Hasankeyf için ‘baraj içinde baraj’ formülüAnavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan’ın Ilısu Barajı’nın kotunun 510 metreden 479 metreye düşürülmesi halinde su altında kalmaktan kurtarılacağı yönündeki önerisiyle Hasankeyf yeniden gündeme gelirken, benzer bir sorun yaşayan Bulgaristan’da hazırlanan bir proje Hasankeyf için de umut olabilecek.
Bütün müteahhitler beraat etti, sadece Göçer ceza aldıYaklaşık 64 bin binanın yıkıldığı depremlerde can ve mal kaybına yol açtıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan müteahhitlerin çoğu hapse girmeden kurtuldu.
Tasarımın en Radikal yarışması için geri sayım12-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul Design Week kapsamında düzenlenen ''Tasarımda Radikal Eğilimler 2'' adlı yarışmaya son başvuru tarihi 6 Eylül
İstanbul’daki binalar yıkılıp tekrar yapılmalıİstanbul Valisi Muammer Güler, kentteki yüksek riskli binaların güçlendirilmesi yerine yeniden yapılmasının daha iyi bir çözüm olduğunu söyledi.
Antalya’daki Minicity’ye Büyük İlgiAntalya’daki Türkiye’nin ikinci minyatür şehri Minicity’i son 1,5 ayda 50 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Temmuz 2004’te açılan ve 1 Haziran 2006’dan bu yana Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen minyatür şehir Minicity, yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Minicity Genel Müdürü Burhan Gümüşoğlu, işletim hakkı Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Antepe’ye geçen Minicity’de giriş fiyatlarının 20 YTL’den 2 YTL’ye çekildiğini söyledi. Daha fazla Antalyalının Minicity’i görmesini amaçladıklarını belirten Gümüşoğlu, amaçlarının Anadolu’nun dört bir yanındaki tarihî eserlerin herkesin görmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Kanyon, The Times’a Haber Olduİngiltere’nin önde gelen yayınlarından The Times, Levent’te Eczacıbaşı ve İş Gayrimenkul yatırım ortaklığıyla kurulan Kanyon’a geniş yer verdi. Türkiye’deki gelişen değerler ve yeniliklerden bahseden haberde, eskiden İstanbul denilince akla ilk Kapalıçarşı’nın geldiğini, ancak Kanyon ve İstanbul Modern gibi özgün mimariye sahip binalarıyla İstanbul’un bir 21. yüzyıl şehri ve Avrupa kenti kimliği kazandığı anlatıldı. ABD ve Uzak Doğu’da örnekleri bulunan alışveriş merkezleri gibi ‘’deneyimsel mimari’’ anlayışıyla tasarlanan Kanyon, üstünün açık olmasıyla ilgi topluyor.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Tsunami HesabıProf. Şengör, Marmara''da meydana gelmesi beklenen depremde dalgaların 5-6 metreye kadar yükseleceğini söyledi. Profesör Celal Şengör, Marmara depremiyle ilgili ilk kez üç boyutlu derin su ortamında tsunami hesabı yapıldığını söyledi: "Olası bir tsunamide dalga 5-6 metreye kadar yükselir.
Lara Kent Parkı Sahibini BuluyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsise açtığı Lara Kent Park’ı bugün sahibini buluyor. Parkın tahsisi için 4 firma başvuruda bulundu.
Herkes binasını güçlendirsin devlet ''proje''lerle meşgul...1999 depreminin üstünden yedi yıl geçti, Türkiye''de yapıların yüzde 8''inin güçlendirilmesi gerekiyor, ancak can kurtaracak önlemler hâlâ ''kâğıt üstünde''
Fener Balat Rehabilitasyon Programı 3. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!MEDA programı çerçevesinde Avrupa Birliği fonlarıyla Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Fener Balat Rehabilitasyon Programı kapsamında gerçekleştirilecek restorasyon uygulamalarının 3. Kısmı için ihale duyurusu 10 Ağustos 2006 tarihinde yapıldı. İhale Makamı ise, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu. 2. Kısım Restorasyon İhalesi Fener ve Balat semtlerinde yer alan 21 konut yapısını, kapsamaktadır. İhale duyurusuna ve diğer belgelere Avrupa Komisyonu Delegasyonu’nun http://www.deltur.cec.eu.int linkinden ulaşılabilir. Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı hakkında bilgi için www.fenerbalat.org  
Tarih: 17 Ağustos 2006
17 Ağustos''tan bu yana ne değişti?Yeni bir deprem beklenirken büyük çoğunluk ''Allah korusun'' demekten başka bir şey yapmıyor. İstanbul''un lalelerine 147 milyon YTL bulunuyor, can kaybını azaltacak önlemlere bulunamıyor.
Farelere hükmeden Apollon adınaÇanakkale''nin Gülpınar Köyü''ndeki tapınak, tanrı Apollon''un fareler üzerindeki gücüne adanmış. Apollon Smintheus, kabartmalarında Homeros''un İlyadası''ndaki Troia Savaşları anlatılan dünyadaki tek tapınak...
Yedi yıl geçti, devlet hâlâ enkaz altındaAKP iktidarı dört yıldır havanda su dövdü. Bu hızla giderse hastaneler 190, yurtlar 55, okullar 33 yıl sonra güçlenmiş olacak. Konutların akıbeti meçhul.
Nüfusu 3’e Katlandıİstanbul’un, 17 Ağustos 1999 depreminde en çok hasar gören ilçesi Avcılar’da güçlendirilmesi gereken binalar bürokratik engeller yüzünden ortada kalırken, yeniden cazibe merkezine dönüşen ilçede nüfus ve inşaatlarda patlama yaşanıyor.
Bürokrasi Komedisi18 bin eşsiz eseri tehdit eden Ağalar Camisi''nin onarımı için iznin beş ay önce verildiği ancak bürokrasiye takılıp ilgililere ulaşmadığı anlaşıldı.
İki Tarihi Esere Bir Heyet Orijinal, Diğeri Sahte DediAnadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki iki tarihi eser yüzünden Kültür Bakanlığı ile bu eserleri müzeye teslim eden Mahir Akkar mahkemelik oldu. Eserler hakkında "orijinal" ve "sahte" diye iki ayrı bilirkişi raporu verildi.
Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleriGelir Vergisi Yasası''nın 42''nci maddesi uyarınca birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinde kâr ve zarar işin bittiği yıl kârı olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri sayılarak, işin bittiği yıl beyannamesinde gösterilir.
17 Ağustos Marmara depremi çeşitli etkinliklerle anıldı"Asrın depremi" olarak da nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi''nin 7''inci yıldönümü nedeniyle Kocaeli Depremzedeler Derneği, geleneksel olarak düzenlediği anma yürüyüşünü bu yıl da tekrarladı. İzmit Belediye İşhanı önünde toplanan depremzedeler, saat 02:30''da yürümeye başladı.
Kemeraltı Tarihi Yeniden Canlanıyor Mu?Tarihi Kemeraltı çarşısı yeniden canlanıyor'' başlıklı haberi Akşam Ege''de okuyunca düşündüm. Konak ve Büyükşehir Belediyeleri''nin bunca çabasına rağmen Kemeraltı Çarşısı eski tarihi kimliğine kavuşur mu?
En kritik 24 saat!Hollanda''da yıllarca bekledikten sonra söküm için Türkiye''ye getirilmek üzere yola çıkan ve 60 ton asbest taşıyan "Otopan" isimli geminin bu gece ya da yarın sabah Aliağa''ya ulaşması bekleniyor.
Gökçek: "Kuğulu Park''a müdahale yok"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuğulu Kavşağı''na katlı geçit yapılması projesinde Kuğulu Park''a müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.
Deprem Önlemleri Orta Vadeli Programda Yer AlıyorDeprem Konseyi''nin, 2006-2013 dönemini kaysayan 7 yıllık 9. Kalkınma Planı''nda "deprem" sözcüğüne dahi yer verilmediği şeklindeki açıklamasına; depremle ilgili atılacak somut adımların 3 yıllık dönemi kapsayan 2007-2009 Orta Vadeli Program''da bulunduğu yanıtı verildi.
Lağım ve atıklarla tarımsal sulama yapılıyorTürkiye''de, su kaynaklarının kirlenmemesi için acil önlem alınması gerektiği, aksi halde ekolojik yapıların tehdit altında olduğu belirtildi.
Yargı, Kuğulu Park''a tecavüzü durdurduAnkara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun, 1. derece sit alanı olan Kuğulu Park''ın yanında altgeçit inşaatı yapılması için Büyükşehir Belediyesi''ne izin vermesi tepki yarattı.
Yarayı saracak parayla borç ödendiCHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, deprem yaralarının sarılması ve başta İstanbul olmak üzere risk altındaki yerleri olası büyük depremlere hazırlamak amacıyla kullanılmak üzere konulan deprem vergilerinden elde edilen trilyonlarca liranın borç ve faiz ödemelerine aktarıldığını söyledi.
Deprem için plan yapmamak çağdışılıkUzmanlar, Türkiye''nin gelecek 7 yılını şekillendiren 9. Kalkınma Planı''nda deprem ve diğer afetlere yer verilmemesini "çağdışılık" olarak nitelendirdiler. Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ise DPT Müsteşar Yardımcısı Halil İbrahim Akça''nın, "Bu deprem strateji belgesi değil" yorumuna, "Ekonomiyi doğrudan ilgilendiren bir afet kalkınma planında yer almalı" karşılığını verdi.
İnşaat devleri Mavi Tünel''de yarışacakDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü''nün, Konya Mavi Tünel projesinin ihalesine aralarında Doğuş, Nurol, Cemil Özgür, Limak, Gama, Özaltın, Cengiz ve Yüksel İnşaat''ın da bulunduğu 19 şirket başvurdu.
Tatlıcı kuleleri kıymete bindiDiyarbakırlı işadamı Salih Tatlıcı, yıllardır boş duran İstanbul Zincirlikuyu''daki Tat Towers gökdelenlerini satıyor. İmar ve kaynak sorunu nedeniyle binaları uzun yıllar boyunca tamamlayamayan Tatlıcı, bölgenin değerlenmesi üzerine satış görüşmelerine başladı.
Olası Bir Afette Hizmet Verecek "Lojistik Destek Merkezi" Açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Halkalı Çöplüğü’nün üzerinde inşa edilen Lojistik destek Merkezi, olağanüstü durumlarda İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye, çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak.
Müze Yapılacak Binanın Çatısında Elektrik Direği Var1892 yılında yapılan ve bugüne kadar kullanılan binanın restore edilmesi planlandı. Arkeoloji Müzesi olarak düzenlenecek bina için çalışmalar başladı.
Deprem yakında kendisini hatırlatacakTürkiye''de her üç yılda büyük bir depremin yaşandığını söyleyen deprem hocası Prof. Süleyman Pampal''a göre yakında gerçekleşecek deprem, tüm hataları gözler önüne serecek!
Beykoz''a kardeş şehirBeykoz ile Almanya''nın Mulheim An Der Ruhr kenti arasındaki kardeş şehir çalışmaları kapsamında, Mulheim Belediye Başkanı Dagmar Mühlenfeld''in başkanlığındaki heyet, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül''ün davetlisi olarak Beykoz''a geldi. Beykoz Belediye''sinde düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Ergül, Almanya''da Türkiye''den çok sayıda insanın yaşadığını, Türkiye''de de Alman işadamlarının yatırımları bulunduğunu belirterek, iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu kaydetti. Mulheim heyeti, görüşmeden sonra Beykoz''un tarihi, turistik ve kültürel yerlerini gezdi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah
Fatih''te bir dizi tesis için kollar sıvandıBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün Fatih Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi inşaatı, Samatya ve Kocamustafapaşa Meydanları Çevre Düzenleme İnşaatı, Atıksu ve Yağmursuyu Kanalı İnşaatı''nın temel atma törenlerine katıldı.
Çeşme Alaçatı İhalesiKültür ve Turizm Bakanlığı''nın ”Turizm Kentleri projesi” kapsamında 75 yıllığına tahsis edeceği İzmir-Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı, dün ilana çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü''nden edinilen bilgiye göre, Çeşme Alaçatı ve Paşalimanı turizm kentinde, golf alanları, turizm konaklama tesisleri, termal köy, tedavi, sağlık-güzellik merkezi, butik tatil villaları, kür (tedavi) merkezi, gastronomi alanları, kıyının günübirlik kullanıma yönelik tesisler ile sosyal tesisler ve kongre merkezleri yer alacak. Yetkililer, yabancı yatırımcının ilgisini çekmek amacıyla yurt dışında müşavirlikler kanalıyla tanıtılan projeye, İspanyol, Japon ve Rus turizmcilerin büyük ilgi gösterdiğini bildirdiler.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Haydarpaşa''da kaçak tadilat kriziTCDD tarafından, kentsel tasarım konusunda çalışacak Alman firması Drees&Sommer''e ofis hazırlamak için, 1''inci derecede SİT yapı olan Haydarpaşa Garı''nın 3''üncü katında yapılan tadilatla, tarihi kapıların kırıldığı ve çerçevelerin değiştirildiği tespit edildi. Kadıköy Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan tespit sonucu inşaat durdurulurdu. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD 1''inci Bölge Müdürü Üzeyir Ülker, TCDD 1''inci Bölge Taşınmaz Varlıklar Müdürü Ufuk Kınık, TCDD 1''inci Bölge Yol Müdürü Halil Kösoğlu ve yapımcılar hakkında suç duyurusunda bulundu. Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, Anıtlar Kurulu''nun izni olmadan tadilatın başladığını belirtirken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, Alman firmanın oda isteği nedeniyle çalışma yapıldığını belirterek, "İzin almak istedik ama Anıtlar Kurulu''ndan 3 yılda izin çıkmıyor. Tarihi dokuya zarar verilmedi" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Yabancıların gözü bizim otoparklardaBir milyar dolarlık otopark pazarı yabancıların iştahını kabartıyor. İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş''nin projesi için Fransa, Almanya ve İsrail firmaları şimdiden sıraya girdi.
Çeşme Arazileri de Tahsise AçılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, turizmin en önemli noktalarından biri olan Çeşme''yi turizm yatırımcılarına tahsis etmeye hazırlanıyor. Arazilerin tespiti aşamasında dahi çevrecilerin ve sivil toplum örgütlerinin tepkisini çeken bakanlık, Çeşme''de arazi alacak yatırımcılara konut sınırlandırması ve bu arazilerin turizm kenti olarak değerlendirilmesi şartı getiriyor. Çeşme''nin 4 bin 990 hektarlık alanının tahsis edileceği öğrenilirken tüm arazilerin tahsis edilmesi halinde, bölgeye yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırım yapılması ve 40 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Bordum''un tahsisi sırasında çeşitli kuruluşlarla mahkemelik olan bakanlığın, benzer sorunları Çeşme''nin tahsisi sırasında da yaşayacağı düşünülüyor.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
‘Mavi bayrak’lar katlanarak artıyorTürkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Genel Müdürü Erol Güngör, Vakfın 1993’te Turizm Bakanlığı önderliğinde, Türkiye’de mavi bayrak uygulaması başlatılması amacıyla kurulduğunu söyledi.
TOKİ: Lüks konutta fiyat düşecekCNBC-e’nin canlı yayınına konuk olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, piyasadaki dalgalanmadan dolayı üst gelir grubuna yönelik projelerin satışlarında durgunluk yaşandığını kaydetti.
Muğla Gökova Körfezi''ndeki Sedir Adası, kamulaştırıldıGeçtiğimiz günlerde Muğla Valiliği''nin Sedir Adası''nın kamulaştırma talebine Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Bakanlık, 244 bin 333 YTL harcayarak 11 bin 840 metre kare alanı kamulaştırdı. Yerli ve yabancı turistlerin Gökova Körfezi''nde bulunan Sedir Adası''na tekne turları ile mavi yolculuğa çıktığını bildiren Muğla Valisi Mustafa Temel Koçaklar, 2005 yılında ada içinde bulunan Cedreae (Kedrai) Antik Kenti 100 bin yerli ve yabancı misafirin ziyaret ettiğini söyledi. Vali Koçaklar, yaptığı yazılı açıklamada, antik kent içinde yüzeysel kazı başladığını ve 2007 yılı içinde de bilimsel kazılara başlanılacağını ifade etti. Koçaklar, "Muğla yöresinde doğa kültür turizmini yaygınlaştırmak için uğraş veriyoruz. Sedir Adası''nın kamulaştırılması teklifimize Kültür ve Turizm Bakanlığı cevap verdi. Sedir Adası, Kleopatro Plajı''nın kumları küresel olmasından ötürü yabancı konuklar burada denize girmeyi tercih ediyor. Adanın yüzeysel kazı çalışmasını Muğla Üniversitesi''nden Prof. Dr. Adnan Diler yapacak. Apollon Tapınağı da ada içinde bulunuyor." dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006
Yalıtımsız binalar çürüyorHer yeni araştırma sonucu yeni fay hatlarının bulunduğu Türkiye, bundan yedi yıl önce 17 Ağustos gecesi yaşanan deprem felaketi ile büyük yaralar aldı. Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 44 bin kişinin yaralandığı deprem, ekonomide de dev bir hasara yol açtı. Deprem dolaylı etkileri ile birlikte yedi yılda Türkiye’ye 8.5 milyar dolara mal oldu.
Lukoil''den Zonguldak Filyos''a rafineriVali Yavuz Erkmen, yaptığı açıklamada, 8-10 milyon ton kapasiteli rafineri kurmak isteyen Lukoil''in yatırımını Filyos beldesine gerçekleştirmek istediğini, resmi müracaatlarının da bu yönde olduğunu söyledi.
''Kuğulu Kavşağı''na karşı insan zinciriBaşkentin önemli dinlenme merkezi ve 1. derece sit alanı Kuğulu Park''ta altgeçit inşa etmek için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi''ne Ankaralıların yanıtı insan zinciri kurarak parka sahip çıkmak oldu. Dün bir ağacın kesilmesi üzerine saat 20.30''da parka gelen Ankaram Platformu üyeleri bir süre oturma eylemi yaptı. 500 kişilik grup, ''Kuğulu Park Ankaralılar tarafından koruma altına alınmıştır'' yazılı bir pankart açtı. Sık sık "Melih parktan elini çek", "Kuğulu kavşak olmayacak" ve "Ankaralı burada, Koruma Kurulu nerede?" sloganları atan grup, eylemi park etrafında insan zinciri oluşturarak sürdürdü. Eylemci gruba çevreden de destek geldi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Maliye’den konut satışlarına sıkı takipAhmet Ş., Ocak 2004''te Bakırköy ilçesinde 13 bin YTL''ye aldığı dükkanı 11 Mayıs 2005''te 53 bin yeni liraya sattı. Alış ve satış fiyatları arasındaki fark düşüldükten sonra 24 bin yeni lira vergiye tabi tutar çıkarıldı.
Delinen metroda asıl suçlu belediye mi?Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Mehmet Ali Candaş, metro projesinin belediye tarafından kadastro haritalarına işlenmediğini söyledi.
İstanbul''a düzenli su verilemiyorİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), iki ana isale hattında meydana gelen arıza ile barajlar, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerindeki elektrik kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediğini açıkladı. İSKİ''den yapılan yazılı açıklamaya göre, Terkos-İkitelli ve Terkos-Kağıthane ana isale hatlarındaki elektrik kesintileri sebebiyle arıza meydana geldi ve bu nedenle iki ana isale hattından şehre su verilemiyor. Açıklamada ayrıca, İstanbul''a su sağlayan içme suyu barajları, arıtma tesisleri ve terfi merkezlerinde hala devam eden enerji kesintileri nedeniyle şehre düzenli olarak su verilemediği de ifade edildi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: CNN Türk
Antik Tiyatro 240 bin YTL’ye KamulaştırıldıGökova Körfezi’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri ile en çok ilgi çeken yeri olan Sedir Adası’ndaki antik tiyatronun bulunduğu 11 bin 840 metrekarelik alan kamulaştırıldı. Muğla Valisi Temel Koçaklar "Bu parsel Muğla Valiliği’nce yapılan teklif sonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 240 bin 333 YTL harcanarak kamulaştırıldı. Kamulaştırma ile birlikte, Muğla Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Adnan Diler’in başkanlığındaki bilim heyetince, Sedir Adası’nda yüzey araştırmalarına başlandı. Önümüzdeki yıldan itibaren antik tiyatroda bilimsel kazılara da başlanılacak. Bakanlık tarafından, Sedir Adası’nda geriye kalan parsellerdeki toplam 11 bin 500 metre karelik alanın da kamulaştırılması yönünde çalışmalar bulunuyor" dedi. Kumlarıyla ünlü adayı her yıl 100 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Yoldan kurtuldu, kum ocağına teslim oluyorKaradeniz sahil yolunda denizini kaybeden Karadenizli, şimdi de elinde kalan son plajları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü, kum ocağı işletmecilerinin talebi doğrultusunda denizden çıkarılan kumlar, elde kalan son kıyıların da denize kaymasına neden oluyor.
Metronun Delinmesinde Büyükşehir’in İhmali VarTMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Ali Candaş, zemin etüdü sondajı sırasında, Taksim-4. Levent metro hattının delinmesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, birinci derece ihmal ve sorumluluğu olduğunu söyledi. Tapu ve Kadastro Mühendisleri İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı yapan Candaş, sondaj yapılan arsaya ilişkin 1/5000’lik planın onaylandığını, 1/1000’lik planın ise Şişli Belediyesi tarafından 28 Ağustos’a kadar askıya çıkarıldığını anlattı. Candaş, metro hattının askı safhasında olan imar planına işlendiğini, ancak bu parselde kısıtlama getiren metro hattına ilişkin Kadastro ve Tapu Sicil Müdürlüğü’nde beyanlar hanesinde hiçbir bilgiye rastlanmadığını söyledi. Arsanın mal sahibinin, altından metro hattı geçtiğini bilmediğini belirten Candaş, "Eğer imar durumunu yasal olarak eline alabilseydi bunu bilecekti" dedi.
Tarih: 16 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Kalkınma Planı''nda depremin adı bile yokTürkiye, cumhuriyet tarihinin en büyük afetlerinden biri olan Körfez Depremi''nin 7. yıldönümünde ihmal skandalı yaşıyor. Deprem ülkesi olan Türkiye''nin gelecek 7 yılının A''dan Z''ye planlandığı 9. Kalkınma Planı''nda "deprem" sözcüğünün bir kez bile geçmediği açıklandı.
HeidelbergCement''ten çift haneli büyümeHeidelbergCement, Hindistan, Rusya ve Gürcistan''a yaptığı yatırımların da ivmesiyle, yılın ilk yarısında hemen tüm göstergelerde çift haneli büyüme gerçekleştirdi.
El Maktum, Konya ile ilgileniyorDubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum, İstanbul''dan sonra Konya''da da yatırım yapmak için girişimlere başladı.
Yabancılar Mardin''de ''sınır''a yaklaştıBayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Nafız Özak, illerde yabancıların alabilecekleri arazi için getirilen ''il yüzölçümünün binde beşi sınırı''na en çok Mardin, Kilis ve Gaziantep''te yaklaşıldığını açıkladı.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.