Haberler

14 Ağustos 2006, Pazartesi

Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş AMV’de!Abidin Mortaş, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuş ve Cemil Finci ve Faruk Çeçen ile bir mimarlık bürosu kurmuştur. 1931’de Zeki Sayar ve Abdullah Ziya Kozanoğlu ile birlikte Türkiye’nin ilk mimarlık dergisi olan ve 1939’dan sonra Arkitekt adını alan Mimar’ı yayınlamaya başlamıştır.Meslek yaşamı boyunca bir çok yarışmaya katılmış ve jüri üyeliği yapmış, küçük ve büyük ölçekli bir çok projeye imza atmış olan Abidin Mortaş hakkında daha fazla bilgiye AMV’deki sayfalarından ulaşabilirsiniz. Haberin Devamı
Müşterilerim Dünyanın Her Yanında, Hangi Trendi Takip Edeyim Ki?Müşterilerim Dünyanın Her Yanında, Hangi Trendi Takip Edeyim Ki?Çocukluk yıllarında yaşıtları Red Kit okurken, o mobilya katalogları ve iç mimari dergileri karıştırıyordu. Doktor olmasını isteyen babasına rağmen, o da anne ve babasının gittiği yolu tercih etti ve sanatı seçti.
Ihlara Vadisi''ne asansörIhlara Vadisi''ne asansörAksaray''daki Ihlara Vadisi''ne, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu''ndan onay çıkması halinde 65 metre yüksekten yaklaşık 25-30 kişi taşıyabilen bir asansör inşa edilecek.
Türkiye’nin her santimetrekaresi için afet haritası hazırlanıyorTürkiye’nin her santimetrekaresi için afet haritası hazırlanıyorBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Türkiye genelinde yerel afet bölgelerini belirlemek için harekete geçti. Dünya Bankası’ndan 1999 depreminden sonra alınan kredinin bir kısmı yapılaşma standartlarının belirlenmesinde kullanılacak.
8.5 Milyar Dolar Çöktü8.5 Milyar Dolar Çöktü17 Ağustos Marmara depreminin parasal hasarı hesaplandı. Deprem yedi yılda Türkiye''ye 8.5 milyar dolara maloldu. 1976''dan beri olan depremlerin faturası ise 16 milyar dolar. Türkiye deprem hasarı açısından dünya dördüncüsü.
Ayasofya’nın orijinal rengi araştırılıyorAyasofya’nın orijinal rengi araştırılıyorKültür Bakanlığı, Ayasofya Müzesi’nin dış cephe renginin orijinalini bulmak için harekete geçti.Bir süre önce ortaya atılan “Müzenin dış cephesi, Ortodoks ibadethanelerinin ortak rengi olan ‘gülkurusu’ renginde boyandı.” şeklindeki iddialar, konunun Meclis gündemine getirilmesine sebep olmuştu.
Afete Maruz Bölgede YıkımAfete Maruz Bölgede YıkımAvcılar İlçesi, Ambarlı Mahallesinde bulunan ‘Afete Maruz Bölge’ içerisinde kalan ve yıkımı ile ilgili hukuki süreci tamamlanan 8 katlı apartmanın yıkım işlemi Belediye Zabıta Tedbir Şube Müdürlüğü ekiplerince bugün gerçekleştirildi.
Düzenden Sonra Kaos: TateModern2Düzenden Sonra Kaos: TateModern2Tate Modern’e yapılacak olan yeni ek yapının planları, geçen ayın sonunda yayınlandı. 2000’de, kullanılmayan bir yapıyı dönüştürerek Tate Modern’i oluşturmalarının ardından İsviçreli mimarlar Herzog ve de Meuron, yeni tasarımlarını, başkalarının zigurat ya da piramit kavramlarını yakıştırmalarına karşın, “Kutular Yığını” olarak adlandırıyorlar.
Metro tavanını delen şirkete suç duyurusuMetro tavanını delen şirkete suç duyurusuİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy''deki zemin etüdü çalışmaları sırasında metro hattının tavanının delinmesine neden olan şirket hakkında Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
İsrail, Postyapısalcı Yaklaşımı, Askeri Operasyon Kuramları için Kullanıyorİsrail, Postyapısalcı Yaklaşımı, Askeri Operasyon Kuramları için KullanıyorGünümüz felsefe dünyasının kuramsal alandaki ürünleri, askeri akademiler ile mimarlık okullarına yön veriyor. 20. yy’ın kapitalist kültürü içinde etkisini kaybeden eleştirel ortam askeri çevrelerin elinde büyümekte. Bu durum Foucault’nun “Bu yüzyıl Deleuzian asır olarak anılacak” sözünü akıllara getirirken Derrida’nın yaklaşımları, askeri güçler elinde “kitlelerle buluşuyor.” Çağdaş askeri kuramlar kente dair “arazi” kavramını tekrar ele alıyor.
İstanbul en fazla çalışılan kentlerdenİstanbul en fazla çalışılan kentlerdenMerkezi İsviçre’deki UBS bankası her 3 yılda bir olduğu gibi dünyanın en pahalı, satın alma gücü en yüksek, çalışma saatleri en fazla olan ülke ve kentlerin sıralamasını açıkladı. “Fiyat ve Kazanç Endeksi” olarak adlandırılan bu listeye göre İstanbul dünyanın en pahalı kentleri listesinde 33. sırada yer alıyor.
Walt Disney Konser Salonu Davasında Karara VarıldıWalt Disney Konser Salonu Davasında Karara VarıldıGeçen ay Los Angeles’daki Walt Disney Konser Salonu’nun yüksek inşaat maliyeti hakkındaki dava sonuçlandı. Karar, Frank Gehry’nin tasarladığı bu odak noktasının tamamlanmasından neredeyse üç yıl sonra verildi.
Stuttgart Mercedes-Benz MüzesiStuttgart Mercedes-Benz MüzesiStuttgart kentini besleyen, büyüten, tanımlayan Mercedes’in, firma tarihini, Dünya’daki, kıta Avrupa’sı ve ülkedeki sosyal-politik-ekonomik gelişmeler içindeki yeri çerçevesinde aktarmayı hedefleyen proje yarışmasını UN Studio 2005’de kazanmıştı.
Louvre Cam Piramidi YenileniyorLouvre Cam Piramidi YenileniyorFrançois Mitterrand ilk olarak 1989 yılında cam piramit fikrini ortaya attığında, eleştirmenler bunun göze korkunç görünen bir yapı olacağını ve sosyalist cumhurbaşkanını, sonsuz ölümsüzlüğü koklamak isteyen bir firavun olmak istediğini düşünmüşlerdi. Mitterrand ise bunun 14 yıllık yönetimindeki en onurlu başarı olduğunu söylüyordu.
Harvard''da Bir Türk MimarHarvard''da Bir Türk MimarAğahan Vakfı ödüllü mimarımız Han Tümertekin, eylül ayında Amerika''nın en prestijli üniversitelerinden Harvard''ın tasarım bölümünde proje çalışması yapacak. Mimar Han Tümertekin, üzerinde iki yıldır çalıştığı ve Beyoğlu''na yeni bir yaklaşım getirecek alışveriş merkezi projesini Harvard''lı öğrencilerle paylaşıp fikirlerini soracak.
‘Risk planlaması yapılıp, binalar bir an önce güçlendirilmeli’Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 1900-2005 yılları arasında büyüklüğü 5,0-6,0 arasında bin 170, büyüklüğü 6,0-6,9 arasında 155 ve büyüklüğü 7,0-8,0 arasında değişen 34 deprem meydana geldi.
‘6 şiddetindeki depremde binaların yarısı yıkılır’Afet İşleri Genel Müdürlüğü, 5 ildeki 2 bin 255 köy ve 863 mezrada inşa edilen 240 bin yapının, depreme dayanıklılığını araştırdı. İnceleme sonucuna göre 6 büyüklüğünde bir deprem olması halinde mevcut konutların yüzde 58''inin yıkılacağı belirlendi.
Büyük Depremlerden Alınan DerslerHer zeminde, zemine uygun bina yapılabildiğini Japonya’da gördüm ve yaşadım. Bizde sürekli olarak sağlam zemin edebiyatı yapanlara veya çürük binalar yapabilmek için sağlam zemin diye kıyılara, ormanlara ve tarım alanlarına göz koyanlara Allah akıl ve fikir versin!
Doğuya bir yıldan önce lojman yokToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, bir astsubayın lojmansızlık nedeniyle yaşadığı Şırnak''ın Beytüşşebap ilçesindeki evinde şehit edilmesiyle tartışılmaya başlanan Doğu ve Güneydoğu''daki lojman ihtiyacının bir yıldan önce karşılanamayacağını söyledi.
İmar yetkisi devrine öfkeBodrum''da imar yetkisinin yerel yönetimden alınacağını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç''a, belediye başkanlarının ardından 25 sivil toplum örgütü, çevreciler ve siyasi partiler tepki gösterdi. Protestoculardan kaptan Mehmet Baş, Bodrumluların bazı koyların bakanlık tarafından turizme tahsis edilmesine karşı çıktığını, imar yetkisinin yerelden Ankara''ya devri planının da tam bu sırada gündeme geldiğini vurguladı.
Tarih: 14 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Cami için yeni hedef Rumeli Hisarı!İhale aşamasındaki projeye göre, Rumeli Hisarı''nda konserlerin verildiği kısımda minaresinin bir bölümü hâlâ duran Boğazkesen Camii yeniden yapılacak.
Tasarım Okulu Yeni Evine Taşınıyorİstanbul Bilgi Üniversitesi''nin İtalya''nın Milano kentinde faaliyetini sürdüren ünlü Domus Academy işbirliği ile yürüttüğü Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı, sekizinci eğitim yılında ''santralistanbul'' bünyesinde yürütülecek. Programa başvurular 22 Eylül''e kadar devam edecek.
Katil Benzinlik Aynı Yerde İnsa EdiliyorAnkara''da 2003 yılında yaşanan patlama sonucu 6 kişinin ölümüne neden olan benzin istasyonu aynı yerde yeniden inşa ediliyor. Belediye inşaat için izin verirken, mahalle sakinleri benzinliğe karşı imza kampanyası başlattı.
Arazisi olana bedava fabrikaPaket Finans Sistemi, arazisi olan yatırımcıyı 5 kuruş ödemeden anahtar teslimi fabrika, otel sahibi yapmayı planlıyor. Girişimci, düşük faizli, uzun vadeli dış krediyi para kazanırken ödeyecek.
17 Ağustos 1999''dan Bu Yana Hiçbir Şey Değişmediİnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, tüm Türkiye''yi derinden etkileyen 17 Ağustos depreminin ardından yapılanlara işaret ederek, "17 Ağustos 1999''dan bu yana hiçbir şey değişmedi. Teorik olarak bir takım çalışmalar yapıldı, ama genel çerçevede teorik içerikli oldu, günü kurtaran, kısa erimli çalışmalar oldu" dedi.
Peyzaj Mimarları Yönetmeliği DeğiştiTMMOB Peyzaj Mimarları Odası''nın ana yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Peyzaj Mimarları Odası''nın doğrudan kararı veya temsilcilik kurulacak yere en yakın şube yönetim kurulunun önerisi üzerine, en az üçü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor olmak koşuluyla, en az 10 üyenin bulunduğu yerde temsilcilik kurulabilecek. Yönetmeliğe göre, oda yönetim kurulu, kurulan temsilciliğin hangi oda birimine bağlı olarak faaliyet yürüteceğine karar verecek en geç bir ay içinde temsilci atamaları yapılacak.
Tarih: 14 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Günün Doğusu: Bir Kez Daha HasankeyfBölgeden neredeyse tüm sivil toplum örgütlerinin, bir çok farklı siyasal temsiliyeti olan kurumların ve bir dolu etkili şahsiyetin karşı durmalarına rağmen halen bu ülkedeki siyasal otoritenin, halka rağmen ardına devlet politikasını da alarak illa ki; Hasankeyf’i boğacağız, Ilısu Barajını yapacağız, kararı / kararlılığı üzerine bir kez daha ve yeniden elbette Hasankeyf demek için yazıyorum.
Haydarpaşa''da Zaman ve UzamHaydarpaşa Garı, İstanbul''un Anadolu yakasından başlayan ve Anadolu''da farklı noktalara dağılan demiryolu ağının merkez noktasıdır. Aslında Haydarpaşa Garı, Anadolu demiryollarının sıfır noktasıdır.
İstanbul''a 11 inciİstanbul, birkaç yıl içinde 11 önemli yapı daha kazanacak. Avrupa Yakası''na 6 yeni kongre merkezi, otel sıkıntısı çekilen Anadolu Yakası''na ise beş tane beş yıldızlı otel projesi yürütülüyor.
Yıkılmasına izin vermeyizİstanbul Atatürk Havalimanı da dahil birçok havaalanının yapım ve işletmeciliğini üstlenen TAV''ın CEO''su Sani Şener, çökmek üzere olduğu için ziyarete kapatılan Çanakkale Abidesi''nin güçlendirilmesi işini maliyetine yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Arap Deresi''nden 40 Bin Ton Atık Çıkarıldıİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün Arap Deresi’ni kirlilikten korumak için başlattığı dere tabanı ıslah çalışmalarının Halkapınar Metro İstasyonu ile Halkapınar Çöp Transfer İstasyonu arasındaki ilk bölümü tamamlandı.
Ulaşım A.Ş.''den Uluslararası İşbirliğiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş ile Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın toplu taşımacılık işletmecisi GRAS arasında karşılıklı olarak teknik ve idari işbirliğinin arttırılması kararı alındı.
Bilirkişi Heyeti Metro''daTaksim 4. Levent Metrosu’nda meydana gelen “sondaj” kazası ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Hukuk Müşavirliği’nin yaptığı suç duyurusu üzerine mahkeme bilirkişi heyeti inceleme yaptı.
Disneyland Türkiye''ye Geliyorİtalyan Mirabilandia ve Paramount Pictures''ın ardından dünyanın en ünlü ve en büyük eğlence parkı olan Disneyland de Türkiye''ye gelmeye hazırlanıyor.
Anadolu yakasına 5 yeni otelİstanbul''un Anadolu yakası otel yatırımcılarının yeni gözdesi oldu. Hospitality Solutions International''ın yaptığı araştırmaya göre, 7 otelin bulunduğu bölgeye 5 otel daha geliyor.
Dürüst Müteahhit İşini YapıyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, dürüst müteahhidin işlerinin ‘tıkır tıkır’ devam ettiğini söyledi.
Metroda Bilirkişi İncelemesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine dün bilirkişi heyeti metroda inceleme yaptı. Şişli 3. Sulh Hukuk Hakimi ve 2. Asliye Hukuk Mahkemesi bilirkişi heyetine Ulaşım AŞ. avukatları ve Büyükşehir Belediyesi avukatları da nezaret etti. Hasar tespit raporuna göre, zararın tazmin edilmesine yönelik hukuki süreç başlayacak.
Tarih: 12 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Titiz Çalışmayana TOKİ''den Para YokToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, TOKİ''nin ülke genelindeki 520 şantiyesinden sadece 7''sinde kronik sorun yaşandığını belirterek, bunlardan 4''ünde müteahhit firma ile sözleşmenin feshedildiğini bildirdi. Bayraktar, ''520 şantiyeden 3-5''inde sorun çıkması çok normal.
Şehit anıtını onaracak bir müteahhit bulunamadıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, çökme tehlikesiyle karşı karşıya olan Çanakkale Şehitler Abidesi''ni 18 Mart törenlerinde gördüğünü ve ''dehşete kapıldığını'' söyledi. Temelleri çürüyen, taşıyıcı kolonlarında korozyon oluşan abidenin en küçük depremde çökme tehlikesi bulunduğu için korktuğunu, güçlendirilmesi için aylardır uğraştıklarını kaydeden Koç, "İhaleye 108 birinci sınıf müteahhit çağırdık, hiçbiri gelmedi.
İstanbul''un Kaderi Boston''a BenzemesinTaksim-4. Levent arasında işleyen İstanbul Metrosu''nun zamanla Amerika''nın ilk metrosu olan Boston Metrosu ile aynı kaderi paylaşmasından korkuluyor.
Ilısu Barajı''na İngilizlerden tepkiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın temelini attığı Ilısu Barajı''na İngiliz Independent gazetesinden sert tepki geldi. "Türkiye, 50 bin kişiye evinden edecek tartışmalı baraj projesini yeniden başlattı" başlıklı haberde, Ilısu Barajı ile dünyanın en eski kasabalarından olan Hasankeyf''in eşsiz kalıntılarının da yok edileceği ifade edildi. Justin Huggler imzalı haberde, Independent gazetesinin, dört yıl önce İngiliz Balfour Betty şirketi aleyhine kampanya başlattığı, çevrecilerin ve arkeologların da desteklediği kampanya sonucu İngiliz şirket projeden çekildiği hatırlatıldı. Ilısu Barajı''nı bu kez bir Avusturya şirketinin başkanlık edeceği bir konsorsiyum tarafından yapılacağı belirtilen haberde, proje ile evlerini terk etmek zorunda kalacak kişilerin çoğunun Kürtler olduğu ifade edildi. Barajın GAP kapsamında yapılacağı belirtilen haberde, Ilısu''nun tamamlanması halinde Hasankeyf''in sadece yüzde 20''sinin kurtulabileceği öne sürüldü.
Tarih: 12 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Düzeni Boşverin, Evinizi Alt Üst Edin!Kanepeyi testereyle doğrayın, televizyonu patlatın, kapılara resimler çizin, duvarlara delik açın, tabloları söküp yerine kırık sandalyeler asın... Feng Shui''ye meydan okuyan yeni dekorasyon trendi Punk Shui eve düzen yerine kaos getirmeyi, hayatı olduğu gibi kucaklamayı öneriyor.
Londra dünyanın en pahalı kenti, İstanbul 35''inci sıradaEn pahalı kentler sırılamasında Uzakdoğu şehirleri ve New York, yerini Londra''ya bıraktı. Londra, konut ve ofis fiyatları dahil edildiğinde, 71 kent içinde dünyanın en pahalı şehri olarak belirlendi. İstanbul''da ise hayat geçtiğimiz yıla göre ucuzladı.
Ilısu, kültürel bir kitle imha silahı12 bin yıllık tarihi olan Hasankeyf''in sular altında kalmasına, on binlerce insanın yerinden olmasına neden olacak Ilısu Barajı inşaatı İngiliz Times gazetesine konu oldu.
"Sarıyer''de birlikte 100 villa yapacağız"Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Sarıyer''de 100 villalık villa projesi hayata geçireceklerini söyleyerek, tanıtım çalışmalarının eylül ya da ekimde başlayacağını belirtti. Büyükdeniz, Suudi yatırımcıların Türkiye''de altyapı ve gayrimenkul alanlarında yatırım yapmak istediklerini dile getirerek, "Bizim için çok büyük miktarlar olan para onlar için çok büyük değil. Onları doğru yönlendirmeliyiz" dedi. Adnan Büyükdeniz, Arap sermayesinin Türkiye''de ''yeşil sermaye'' olarak adlandırılmasından da rahatsız olduklarını dile getirdi.
Tarih: 11 Ağustos 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Meltem Ersoy
Suudilerden İstanbul''a 1.3 Milyar Dolarlık Sağlık KentiSuudi Arabistan’da sağlık sektörünün en büyük kuruluşlarından Saudi-German Hospital’in CEO’su Makarem S. Batterjee, 1.3 milyar dolara İstanbul’da bir sağlık kenti kurmayı planladıklarını açıkladı.
Çankırı''da Orman Yangınında 1,5 Kilometrekarelik Alan Zarar GördüÇankırı''nın Bayramören ilçesi Kaymakam Vekili Tuncay Dursun, Bayramören''deki orman yangınında şimdiye kadar yaklaşık 1,5 kilometrekarelik alanın zarar gördüğünü söyledi.
Bir Hasankeyf düşü vardıSiz hiç Hasankeyf''te gün batımını izlediniz mi? Ya da gün doğumunu? Güneşin ilk ya da son ışıkları arasında kaleye tırmanırken, önünüzde ve arkanızda uzanan eşsiz bir kilime benzeyen doğayı, doğa örtüsünü içinize çektiniz mi?
Gayrimenkul yatırımını tercih ediyorlarTürkiye''deki ''emlak patlaması'' Arap yatırımcıların da ilgisini çekmiş durumda. Bu ilgide Türkiye''nin AB üyeliği sürecinin emlak piyasasına olumlu yansıyacağı beklentisinin etkisi de var.
Metroda Bin Kişi Yanarak Ölebilirdiİstanbul Ulaşım A.Ş, Şişli’de izinsiz sondaj çalışması yaparken metro tünel çemberini delen Volga ve Geos şirketlerinin yöneticileri hakkında, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
"Hafriyat Toprağı" Konulu Seminer Yapıldı08.08.2006 tarihinde İGDAŞ Alibeyköy Tesisleri Toplantı Salonunda “İstanbul’da Hafriyat Toprağı İle İnşaat/Yıkıntı Atıklarının Yönetimi Uygulamalar, Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” Konulu 5.Seminer Ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.