Haberler

5 Mayıs 2006, Cuma

Jane Jacobs (1916-2006): Yaşam İçin KentlerJane Jacobs (1916-2006): Yaşam İçin Kentler"The Death and Life of Great American Cities" (1961) insanların planlama ve kentin karakteri ve sokaklar üzerine geliştirilen düşüncelerini değiştirdi. Jane Jacobs, bu kitapta farklı bir mesaj veriyordu. Roger Scruton, yazısında bu mesajın günümüz ile ilişkisini ortaya koyuyor. Jane Jacobs hayatı boyunca çok fazla yazı yazmadı. Kent planlama üzerine profesyonel anlamda bir eğitim almadı. O, çoğu kişi tarafından göz ardı edilen veya hiçbir zaman uygulanamayacağı düşünülen fikirlerin savunucusu oldu. Haberin Devamı
Porof. Zihni Sinir’den Dar Balkonlar İçin “Yelpaze Şemsiye”Porof. Zihni Sinir’den Dar Balkonlar İçin “Yelpaze Şemsiye”Porof. Zihni Sinir karakteriyle tanınan karikatürist İrfan Sayar, Taksim Lamartin Caddesi’ndeki atölyesinde hayalden gerçeğe dönüştürdüğü proceleriyle Street Design Week etkinliğine katılıyor.
Barselona''da Yeni Bir Zaha Hadid Binası:  Besós Üniversitesi Kampüs BinasıBarselona''da Yeni Bir Zaha Hadid Binası: Besós Üniversitesi Kampüs BinasıPritzker Ödüllü Zaha Hadid, İspanya''daki Besós Üniversitesi''nin Yeni Kampüsü''nün tasarımlarını kamuya sundu. Barselona ve Sant Adrià arasındaki bölgede, Forum alanı yanında yer alacak yapının 2008 yılında tamamlanması planlanıyor. Bölgenin "ikonik binası" ünvanını alacak yapının tasarımına "Sarmal Kule" adı veriliyor. Yapının giriş katları üniversiteye ait olacak. 11. ve üzeri katlar ofis olarak kullanılacak.
Tarih: 5 Mayıs 2006
Tasarımın Kalbi Nişantaşı Sokaklarında AtacakTasarımın Kalbi Nişantaşı Sokaklarında AtacakEv sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş''nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye''nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor.
Balıklar ‘Marmaray’a takıldıBalıklar ‘Marmaray’a takıldıSu Ürünleri Kooperatifleri, balıkçılar ve çevre örgütleri Marmaray Projesi’ni protesto etmek üzere bir araya geldi.
Dubai: Kuleleri 2.5 Yılda Dikeriz Kazandığımızı Türkiye’de TutarızDubai: Kuleleri 2.5 Yılda Dikeriz Kazandığımızı Türkiye’de TutarızDubai Towers’ı 2.5 yılda tamamlamak için haziranda çalışmalara başlayacaklarını açıklayan Sama Dubai’nin CEO’su Farhan Faraidooni, "Kazancımızı Türkiye dışına çıkartmayı düşünmüyoruz. Uzun dönemli yatırımcıyız" dedi.
Zümrüt Apartmanı için yine tazminatZümrüt Apartmanı için yine tazminatKonya’da çöken Zümrüt Apartmanı ile ilgili davada, Selçuklu Belediyesi üç aileye daha toplam 326 bin YTL tazminat ödemeye mahkum edildi. Belediye, bugüne kadar davacılara 700 bin YTL ödedi.
Ünye Cumhuriyet Meydanı- Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Yarışması ve Kentsel Tasarım ÜzerineÜnye Cumhuriyet Meydanı- Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Yarışması ve Kentsel Tasarım Üzerine“Ünye Cumhuriyet Meydanı-Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Proje Yarışması Jürisi değerlendirme için 12 Nisan 2006 tarihinde toplanmış. Jüri 14 Nisan 2006 günü saat 15:00''da katılan tüm projelerin beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle hiçbir projeye ödül verilmemesine oybirliğiyle karar vermiştir’’.
Trakya’daki kirlilik alarm veriyorTrakya’daki kirlilik alarm veriyorTrakya’daki çevre kirliliği geri dönülmez bir noktaya doğru gidiyor. Bölge halkı, fabrika atıklarının çevreye verdiği zararın yanında tarım ve hayvancılığı tehdit eder noktaya geldiğine dikkat çekiyor.
Pritzker''li mimarlardan İstanbul''da konferansPritzker''li mimarlardan İstanbul''da konferansEn prestijli mimarlık ödülü Pritzker''in Dolmabahçe Sarayı''nda yapılacak ödül töreni vesilesiyle İstanbul, dünyaca ünlü mimarları ağırlayacak.
Kötü Ofis Tasarımının MaliyetiKötü Ofis Tasarımının MaliyetiYapılan bir araştırma sonucunda başarısız ofis tasarımlarının İngiliz iş dünyasını her yıl binlerce Pound zarara soktuğu ortaya çıktı. Üretimi ve çalışanların verimliliğini azalttığı sonucuna ulaşıldı.
New York’un Deniz FeneriNew York’un Deniz FeneriBir çok insan gibi, Kanadalı bir genç olarak ben de New York’a yaptığım ilk ziyarette, Toronto’dan gelen trenden iner inmez Empire State’in gözlemevini görmeye gitmiştim. 1 Mayıs’da 75. yaşını kutlayan bu binaya yaptığım ziyaretim bir anlamda çok romantikti. O vakit ilk kız arkadaşımla beraberdim, diş telleri olan küçük bir kızdı. Her ikimiz de Empire State’i Cary Grant-Deborah Kerr ile New Yorklu aşıkların buluşma noktası olarak ölümsüzleştiren "An Affair to Remember"ı izlememiş olmamamıza rağmen, bu binanın tepesinin bir öpücüğü paylaşmak için en ideal yer olduğunu biliyorduk, hatta pre-dijital dünya öncesine ait hantal fotoğraf makinelerini taşıyan turistler tarafından işgal edilmiş olsa bile.
Gehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıGehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıLos Angeles gibi dağınık ve yaygın bir kentsel dokuya sahip kentte tüm etkinliklerin odak noktasını oluşturacak bir kent merkezi yaratmak kolay bir iş değildir. Frank Gehry ve tasarım ekibi bu zorluğu kabul ederek Grand Avenue’da LA yeni merkezini yaratmayı planlıyorlar.
ABD Mimari İnceleme Gezisi Son Başvuru Tarihi 12 Mayıs''a Kadar UzatıldıABD Mimari İnceleme Gezisi Son Başvuru Tarihi 12 Mayıs''a Kadar UzatıldıMimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından 2006 yazında ABD’ye inceleme gezisi düzenleniyor. Gezi, mimarlara ABD''nin mimari açıdan en önemli şehirlerini görme ve mimarlık yapıtlarını inceleme fırsatı sunuyor. 26 Haziran-5 Temmuz 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan gezinin son başvuru tarihi 12 Mayıs''a kadar uzatıldı. Detaylı bilgi için tıklayın.
Tarih: 5 Mayıs 2006
Pamukkale, Kameralı Sistemle KorunacakTraverten, kaplıca ve antik şehriyle her yıl 1 milyon turistin ziyaret ettiği Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Pamukkale’de güvenlik tedbirleri yoğunlaştırılıyor.
Tawash: Türkiye için bütçe sınırı yokGayrimenkul finansmanı ve yatırımında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Bahreynli Real Capita, Türkiye’de yatırım yapmak için ortak arıyor. Şirketin Başkanı Tawash, “Türkiye için bütçe sınırımız yok” dedi.
Mortgage''a doping 2008''e kaldıMortgage faizini vergi matrahından düşmesini sağlayan düzenleme, Maliye''nin itirazına rağmen Plan Bütçe''de kabul edildi. Ancak vergi istisnası 2008''den itibaren geçerli olacak.
Dubaililer Haziran''da temel atıyor, 5 milyar doları artırıyorSama Dubai CEO''su Faraidooni, Dubai İstanbul Towers''ın temelini en geç Haziran''da atacaklarını, inşaatı 2008 sonunda bitireceklerini söyledi.
Katar''da müteahhitlerimiz için çok iş varDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Katar''da Türk müteahhitlik sektörü için çok iş olduğunu ifade ederek Türk müteahhitlerinin hızlı hareket etmelerini istedi. Katar''da 2 yıl içinde 200 yeni gökdelenin yapılacağını bildiren Tüzmen, “Bizim müteahhitlik ve müşavirlik sektörümüz de bölgede yerini almalı” dedi. Katar''da bulunan Tüzmen, Katar''a 132 milyon dolar olan ticaret hacminin 500 milyon dolara çıkarma fırsatı olduğuna dikkat çekerek "Bunu 3 sene içerisinde rahatlıkla yapabiliriz. Müteahhitlik faaliyetleri bunu dolaylı olarak tetikleyecektir. Şu anda 1.2 milyar dolarlık müteahhitlik faaliyetimiz var, ben tahmin ediyorum çok kısa zamanda bunu 3-4 milyar dolar olarak göreceğiz” dedi.
Tarih: 5 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
İzmir Mis Gibi KokacakBüyükşehir Belediyesi’nin dikimine başlayacağı 1 milyon mevsimlik çiçek ile İzmir çiçek bahçesine dönecek. Yaptığı çalışmalarla şehrin dört bir yanını yeşillendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni alımını yaptığı 1 milyon mevsimlik çiçeğin dikimine bu ay ortalarından itibaren başlayacak. Yeşil alanlar ile bulvarlar ve orta refüjler rengarenk çiçeklerle donatılacak.
Fok alanına yapı izniAkdeniz foku dahil birçok canlının üreme alanı olan Çeşme ve Alaçatı kıyılarında yapılaşmayı önleyen sit dereceleri düşürülüyor.
Dolmabahçe''de ''tematik geziler''Dolmabahçe Sarayı''nın 150''nci yılı kutlama etkinlikleri için hazırlanan ''Tematik Saray Gezileri'', 11 mayısta başlayacak.
Ev Havasında Sanat Galerisi Gibi Otelİstanbul’da sanat, kültür ve alışverişin kalbi Nişantaşı’nda Gallery Residence adlı yeni bir otel açıldı. Uzun süreli konaklamalar ve şehir içinde bir otel konforunda yaşamak isteyenler için açılan otelde sanat da ön planda. Otelin odalarının kapılarında da sanatçı isimleri yazılı.
Mortgage''a yeni düzenlemeİlk kez ev sahibi olacak ücretliler, konut kredilerinin 100 bin YTL''ye kadar olan kısmının faiz ödemelerini Gelir Vergisi''nden 1 Ocak 2008''den itibaren düşebilecekler.
Mortgage komisyondan geçtiMortgage ile ilgili yasa tasarısı sert tartışmalarla komisyondan geçti Kredi faizlerinin gelir vergisinden düşürülmesi, seçim sonrası yürürlüge girecek şekilde 2008''e ertelendi.
Çeşme ve Alaçatı için yargı zamanıSualtı Araştırmaları Derneği, Doğa Derneği, Ege Doğa Derneği ve Greenpeace Akdeniz, İzmir Alaçatı ve Çeşme kıyılarında sit derecesini düşürme kararlarına karşı Danıştay''da dava açtı.
Sahilde ''kavga'' var!İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri Kadıköy Belediyesi''nin Fenerbahçe sahilindeki çalışmasını bastı. İki belediye karşılıklı olarak birbirlerini suçladı.
"İstanbul Endüstriyel Mirası’nın Yeniden Kullanımı"mAAN (modern Asian Architecture Network) ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin, 1-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Taşkışla’da, ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Endüstriyel Mirası’nın Yeniden Kullanımı” isimli uluslararası çalıştayın sunum ve jürisi 7 Mayıs 2006 günü Taşkışla 127 no’lu salonda gerçekleştirilecek.
28 bin ton çelikle ''dalga çatılı'' terminalKatar''ın başkenti Doha''nın yeni uluslararası havalimanı terminal binasını Japon firması TAISEI ile TAV Ortak Girişimi yapacak. Yapım bedeli 825 milyon dolar olan projenin başlangıç törenine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı.
Ulus ve ÇimentoÇimento, ülkemizde özelleştirme denilince akla gelen ticari bir ürün ve devletin elden çıkardığı bir alan. Bir binanın ayakta kalması için gerekli bir malzeme. Ancak çimentoya artık farklı anlamlar da yüklenmekte. Ulusu ayakta, bir arada tuttuğu ileri sürülen değer/değerler gibi.
Bodrum’da inşaat yasağı başlıyorBodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, Kültür ve Turizm Bakanlığının turizm bölgeleri için aldığı “İnşaat Yasağı” kararının ilçede 15 Mayıs’ta başlayacağını söyledi.
Antik Çağın En Zengin DevletiManisa ili sınırları içindeki Sardes, antik çağların en zengin devleti Lidya''nın en zengin kentiydi; çünkü başkentti... Son Lidya Kralı olan Karun''un hazineleri
TAV Doha''da start verdiDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen , Japon Firması TAISEI ile TAV Havalimanları Holding ortak girişimi tarafından inşa edilecek Doha''nın yeni uluslararası havalimanı terminal binası yapım projesinin başlangıç törenine katıldı.
Avrupa''nın 3 katı kar Araplar''ın ağzını sulandırdı"Gayrimenkul sektörünüzde yüzde 30 getiri var" diyen Real Capita Başkanı Tawash, "Özellikle Akdeniz kıyıları getiri anlamında çok parlak" diye konuştu.
Allgreen villaları denize 5 dakikaCentury 21''in ofisleri arasında yer alan Platin; Allgreen Village projesiyle Zekeriyaköy''de inşa edilen 4''er katlı ikiz villaların satışını gerçekleştirecek. Denize 5 dakika uzaklıktaki 55 villadan oluşan projede site etrafı güvenlik duvarı, 24 saat güvenlik hizmeti, her villada site girişi ile intercom bağlantısı, kamera ve alarm sistemi, yerden ısıtma ve ısı yalıtımı, özel peyzajlı çevre ve bahçe düzeni, iç dekorasyon ve villaya 2 araçlık otopark bulunuyor. Her ikiz villanın fiyatı konumuna göre 275.000 ile 350.000 dolar arasında.
Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Türkiye, zirveye oturduGYODER''in düzenlediği Gayrimenkul Zirvesi, yabancı uzmanların Türkiye''ye övgülerine sahne oldu. Aerium Retail Properties Genel Müdürü Anthony Khoi, yatırım pazarı gittikçe gelişen Türkiye''nin yatırımlar için harika bir ülke olduğunu belirtti.
İnşaatın Lokomotifi Özel Sektör Olduİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, inşaat sektörünün genel ekonomiyi etkilediğini belirterek, “İnşaat sektörünü düzelt ekonominin keyfine bak” dedi. Yalçıntaş, TÜYAP Fuar Merkezi’nde açılan Uluslararası Yapı 2006 Fuarı’nda konuşma yaptı.
Konut kredisi talebinde artış varMerkez Bankası Banka Kredileri Eğilim Anketi sonuçlarına göre, taşıt kredilerinde talep artış hızının biraz yavaşladığı görülürken, konut piyasasına ilişkin beklentiler, konut kredisi talebini artıran en önemli etken olmayı sürdürdü.
Hayalinizdeki tablo binanızı süsleyebilirBaşak Çatı & Cephe Sistemleri''nin Alman Seramik şirketi Agrob Buchtal''dan ithal ettiği Keratwin, hayallerdeki tabloların binalara taşınmasını sağlıyor. Keratwin, pek çok rengi ve şekil verilebilme özelliği ile Türkiye''de de rağbet gören dış cephe kaplama malzemesi oldu. Gayrimenkul sektöründeki hareketlilik, inşaat şirketlerini de farklı çözümler bulmaya yöneltirken kıyasıya rekabetin sürdüğü sektörde, firmalar ev sahibi olmak isteyenlere kalite ile birlikte estetiği de sunuyor. Dali, Miro, Picasso gibi dünyanın en ünlü ressamlarının paha biçilmez tabloları ve isteğe bağlı her şekil Keratwin sayesinde binaların dış yüzeyinde sergilenebiliyor.
Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
''İsthanbul'' İstanbullularla buluşuyorÇağdaş yaşam alanları yaratmak iddiasını taşıyan Han Yapı Gayrimenkul, ilk projesi olan ''İsthanbul Evleri''ni İstanbullular ile buluşturuyor. Oğuz Satıcı''nın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Han Yapı Gayrimenkul, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara liderliğinde Beylikdüzü''nde 10 şiddetinde depreme dayanıklı 2 bin konut üretecek. Metrekaresi 1000 YTL''den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan İsthanbul Evleri, konut edinmek isteyen vatandaşlar kadar yatırımcılar açısından da çekim merkezi olmayı hedefliyor.
Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Bu fuarı kaçırmayınYapı Endüstri Merkezi''nce (YEM) TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen ''''Uluslararası Yapı 2006 Turkeybuild İstanbul Fuarı'''' İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş tarafından açıldı.
İstanbul’da konut açığı 2,5 milyona çıkacakİstanbul''da 2015 yılına kadar 2,5 milyon konut talebi olacak. İstanbul''un on yıl sonra nüfusunun 14,48 milyon olması beklenirken, kentsel dönüşüm için 600 bin konuta deprem riski için 182 bin konut yapılacağı dile getiriliyor.
Yelki''ye Rekreasyon Alanıİnciraltı’nda 480 dönümlük alanda oluşturduğu Kent Ormanı ve farklı ilçelerde sürdürdüğü yeşillendirme çalışmalarıyla İzmir’in yeşil dokusunu güçlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına dahil olan beldelerde de çalışmalara başladı.
Mimarisi korunacakmışHüsrev kuru fasulyecisine 49 yıl için 150 bin YTL''ye ''kiralanan'' Mustafa Necati Evi''nin şartnamesinde, özgün mimari özelliklerin ''olabildiğince'' korunacağı ibaresinin yer alması soru işaretleri yarattı.
Dolmabahçe Sarayı’nda tematik geziler başlıyorDolmabahçe Sarayı’nda ‘150. Yıl Kutlama Etkinlikleri’ çerçevesinde tematik saray gezileri yapılacak.Sarayın ziyarete kapalı olduğu perşembe günlerinde, Dolmabahçe Sarayı’nın belirlenen konular çerçevesinde gezilmesi amaçlanıyor. 40 kişilik gruplardan oluşan tematik gezilere ziyaretçiler rezervasyonla başvurabilecek. Ziyaretçilere konularında uzman akademisyen ve araştırmacılar rehberlik edecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek gezilere katılmak isteyenlerin Milli Saraylar Daire Başkanlığı’nın 0212 236 90 00/1128 numaralı telefonuna rezervasyon yaptırması gerekiyor. Tematik gezilerin mayıs programı şöyle: 11 Mayıs “Dolmabahçe’de Saatler ve Zaman”, 18 Mayıs “Haremde Günlük Yaşam” 25 Mayıs “Mimarlık Tarihi Açısından 19. Yüzyıl Osmanlı Sarayları ve Dolmabahçe."
Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
İstanbul 2010''a doğru adım adımİstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin hemen ardından önemli bir uluslararası sanat etkinliğini ağırladı. Avrupalı tiyatrocular, kurum yöneticileri, eleştirmenler, kültür endüstrisinin sorunlarını gündeme getirdiler.
Tarihi ev Meclis''e taşındıCHP, Kurtuluş Savaşı kahramanı ve ilk Milli Eğitim bakanlarından Mustafa Necati ''nin Mithatpaşa Caddesi''ndeki evinin, kuru fasulyeci Hüsrev Lokantası''na kiralanmasını Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ''un yanıtlaması istemiyle verilen iki soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
TAV inşaata başladı, gözü işletmedeTAV ve Japon TAISEI tarafından Katar''ın başkenti Doha''da yapılacak 825 milyon dolarlık havalimanı inşaatının temeli atıldı. İnşaat 28 ayda bitecek.
İstanbul''daki yapıların yüzde 90''ı riskliTopraklarının büyük bölümü deprem kuşağında bulunan Türkiye''nin acilen bir afet stratejisine ihtiyaç duyduğu vurgulanarak, Boğaziçi Üniversitesi''ne bağlı olan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü''nün özerk olması istendi.
''Akmerkez''den kazandık''Akmerkez''in yüzde 46.9''luk hissesini 190 milyon dolara alarak Türkiye''ye giren Corio''nun İcra Kurulu Başkanı Jan De Kreij, 500 milyon dolarlık bir yatırım daha yapmak istediklerini açıkladı.
Hem ceza hem yatırımKocaeli''nde çevre cezaları bir koldan çevre yatırımları diğer koldan sürüyor. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, çevre kirliliği gerekçesiyle Öztim Madencilik İnşaat Taahhüt Pazarlama A.Ş''nin faaliyetini ''daha önce verdiği taahhütleri yerine getirinceye kadar'' durdurdu. 12 firmaya da toplam 43 bin 175 YTL para cezası uygulandı. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker''se 30''dan fazla fabrikanın 250 milyon dolarlık çevre yatırımına başladığını açıkladı.
Tarih: 4 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.