Haberler

18 Haziran 2007, Pazartesi

Akademik Etik ve Bir Fikir Yarışmasının Ardından DüşüncelerAkademik Etik ve Bir Fikir Yarışmasının Ardından DüşüncelerMaltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması’nda birinciliğe layık görülen projenin raporunda yer alan bazı metinlerin kaynak belirtilmeden kullanılmasının ardından gelen tepkilerin üzerine proje ekibi Arkitera.com üzerinden bir düzeltme yaparak konuyu açıklığa kavuşturdu. Aşağıda projede izinsiz kullanılan bildirinin yazarlarından Semra Arslan ve Arzu Gönenç Sorguç’un konu ile ilgili tepkilerini ve görüşlerini kavramların tanımı ve örneklerle zenginleştirerek belirttikleri yazıyı yayınlıyoruz. Prof.Dr. Ioanna Kuçuradi''ye1 göre: "Etik, bir aydınlatma girişimidir. Yaşarken doğru veya değerli eylemlerde bulunabilmenin, bir bilgi sorunu ve geç kalmadan - çok genç yaşta - onunla hesaplaşmayı gerektiren bir bilgi sorunudur." Haberin Devamı
İstanbul’un kırmızı tabelalarıİstanbul’un kırmızı tabelalarıİstanbul’un cadde, sokak ve kapı numarası tabelalarında başlayan değişimi fark ettiniz mi? Beyoğlu, Fatih, Beykoz, Tuzla ve Eyüp’de bazı sokaklarda yeni ortaya çıkan kırmızı tabelalar, Büyükşehir Belediyesi’nin bir projesi. Bu tabelalar Bülent Erkmen ve Aykut Köksal gibi iki önemli tasarımcının elinden çıkma.
Tarihi saray böyle olacakTarihi saray böyle olacakTarihi Atiye Sultan Sarayı''nın iki binası, restore edilerek hükümet konağı olacak. Uzmanlarsa diğer 4 binanın yıkılacağı gerekçesiyle tepkili.
Alanya''da 600 kişilik mescitli, 5 yıldızlı otelAlanya''da 600 kişilik mescitli, 5 yıldızlı otelKombassan Holding''in 40 milyon euro''ya yaptırdığı 5 yıldızlı Bera Alanya Oteli''nin içinde halka açık 600 kişilik mescit bulunuyor.
Rize’deki naylayı söküp taşıdı İstanbul’da kendine layla yaptıRize’deki naylayı söküp taşıdı İstanbul’da kendine layla yaptıHasan Yazıcı (40), İstanbul Habipler’de oturuyor. Benzin istasyonu sahibi. Evli, bir yaşında bir çocuk babası. Yazıcı’nın babası 32 yıl önce Rize’nin Kömürcüler Köyü’nü bırakıp ailesiyle İstanbul’a yerleşmiş. Habipler’de gecekondu yapmış. Ama beş çocuklu Yazıcı ailesinin aklı hep köylerinde kalmış.
Beklerken çökmezse ya müze olacak ya üniversiteBeklerken çökmezse ya müze olacak ya üniversiteTürkiye’nin ilk karma okulu ve en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka Lisesi’nin tarihi binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Balyan Efendi’nin eseri olan bina 28 Haziran 1873’te Fatih’te hizmete açıldı. Darüşşafaka Lisesi’nin 1992’de Maslak’taki yeni binasına taşınmasıyla boşaltıldı. 1994’te Zıraat Bankası’na devredilen bina, o günden beri kendi haline bırakıldı.
Türkiye''nin ilk kongre vadisi seneye hazırTürkiye''nin ilk kongre vadisi seneye hazırBir süredir yapımına ara verilen Kuşadası''ndaki Türkiye''nin ilk ve tek Kongre Merkezi''ndeki (KOMER) inşaat çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın 2 milyon YTL ile projeye ortak (yüzde 5) olmasıyla kaldığı yerden yeniden başladı.
Türkiye OECD’nin en "kirli"lerindenTürkiye OECD’nin en "kirli"lerindenTürkiye, yarım asır önce kurucu olarak girdiği Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı''nın (OECD) havası en kirli ikinci ülkesi konumuna yükseldi. Hava kirliliğinde birinciliği Avustralya alırken ekonomisi OECD''de gerilerde olmasına karşın Türk kentlerinin hava kirliliğinde gelişmiş ülkeleri sollaması ilginç sonuç olarak ortaya çıktı.
Bursa''daki Gökdere Medresesi harabeye dönüşmeden kurtarıldıBursa''daki Gökdere Medresesi harabeye dönüşmeden kurtarıldıYaklaşık beş asırlık bir geçmişe sahip Gökdere Medresesi, Bursa''nın Osmangazi Belediyesi tarafından restore ettirilerek kültür merkezine dönüştürüldü. Tarihi yapıda söyleşi ve dinletilerin yanı sıra, Türk sanat müziği alanında çalışmalar yapılacak. Yıllarca kadın hapishanesi, marangozhane, demirci dükkanı ve depo olarak kullanılan tarihi yapı, artık kültüre hizmet verecek.
Burhaniye arsasına 21 günlük şirketten 300 milyon YTL''lik teklifBurhaniye arsasına 21 günlük şirketten 300 milyon YTL''lik teklifEmlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından satışa çıkarılan ve Anadolu yakasının Karayolları arazisi olarak bilinen Burhaniye arsasına 300 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Erke İnşaat''ın, 21 gün önce kurulduğu ortaya çıktı.
Ortaylı: Belediye binası abide-i utançtırOrtaylı: Belediye binası abide-i utançtırEminönü''nün tarihi, ticari, sosyal, kültürel, turistik açıdan cazibe merkezi olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen 2. Uluslararası Eminönü Sempozyumu İstanbul Ticaret Odası''nda başladı.
Urfalı AmazonlarUrfalı AmazonlarBalıklıgöl''de ortaya çıkartılan Av Sahnesi Mozaiği arkeoloji dünyasını şaşırttı. Amazon kadınlarını atlar üstünde avlanırken resmeden eşsiz mozaikler, tekniği, sanatı ve Fırat Nehri''nin 4 milimetrekare boyutlarındaki orijinal taşlarından yapılması nedeniyle dünyanın en kıymetli eserleri olarak nitelendiriliyor.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 3Farklı üniversitelerde eğitim görmüş, üç Arkitera editörü tarafından hazırlanan diploma projeleri konulu haberlerin sonuncu durağını, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Diploma Jürileri oluşturuyor. Bu geziler sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenli olarak gerçekleştirilen diploma jürilerini, projeleri ve bunlara bağlı olarak bu okullarda verilen mimarlık eğitimini incelemeyi ve karşılaştırmayı amaçladık. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2007 Bahar Yarıyılı’nda Bomonti, Cibali ve Bozcaada bölgelerinin ele alındığı üç diploma jürisi oluşturulmuştu. Farklı sayıda üyelerden oluşan jüri gruplarının dönem içerisindeki çalışma düzenleri ve değerlendirme sistemleri de birbirinden farklıydı.
TOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacakTOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacakTOKİ, Sami Yen''e yapılacak proje ve Seyrantepe''ye yapılacak stat dışı inşaatla 560 milyon dolar elde edecek. Maliyet düşüldüğünde, TOKİ ve ihaleyi kazanacak olan müteahhit firmaya 150''şer milyon dolar kalacak.
İstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koyduİstanbul raylı sistemlere gerekli ağırlığı koyduBasın mensuplarıyla raylı sistem çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, Kabataş’tan Bağcılar’a kadar uzanan tramvay ile Aksaray-Otogar-Havaalanı Hafif Metrosu’nun, 2008 yılı sonunda tamamlanacak metro ağıyla İkitelli, Olimpiyat Köyü ve Başakşehir ile bağlanacağını müjdeledi.
Steven Holl’den İki Yeni KitapSteven Holl’den İki Yeni KitapBugüne dek birçok önemli ödül kazanan, çalışmaları çeşitli sergilerle sunulan, çeşitli üniversitelerde dersler veren Amerikalı mimar Steven Holl’ün iki yeni kitabı yayınlandı. Halen Colombia Üniversitesi Mimarlık ve Planlama Bölümü’nde profesör olarak dersler veren Steven Holl’ün yeni yayınlanan kitapları; House – Black Swan Theory (Ev – “Black Swan” Teorisi) ve Architecture Spoken (Konuşulan Mimari).
Foster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına BaşladıFoster Moskova’da Yenileme Çalışmalarına BaşladıFoster & Partners’ın Moskova’daki 2 projesinin sembolik önemi gayet açık olmasaydı, yeni yapılan duyurularda şehre katkıları da ek olarak belirtilirdi. Büyüyen iş bölgesinin tam merkezinde bulunan 118 katlı bir gökdelen projesi olan Rossiya Kulesi’nin “Rusya Günü” olan 12 Haziran’da temel atma töreni yapıldı.
Carettalar, küresel ısınma yüzünden Alanya sahillerine bir ay önce geldiCarettalar, küresel ısınma yüzünden Alanya sahillerine bir ay önce geldiDünyayı etkisi altına alan küresel ısınma, caretta carettaları da etkiledi. Her yıl turistlerin plajlardaki ilgi odağı olan Caretta Carettalar bu yıl Antalya''nın Alanya ilçesi sahillerine her zamankinden 1 ay önce gelmeye başladı.
Will Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi AltındaWill Alsop’un Kensington Market’i Kaybolma Tehlikesi AltındaAlsop eğer Toronto’da OCAD (Ontorio Sanat ve Tasarım Okulu) için tasarladığı “flying tabletop” sonrası hiçbir şey yapmamış olsaydı, katkısı sonsuza dek kutsallaştırılmış olacaktı. Fakat Londra kökenli mimar/sanatçı kendini şehre adamaya devam etti.
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakSergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın tasarımıyla yeniden biçimlendirilen, cadde ve sokakların isim ve kapı numarası tabelalarına yer verecek. Proje bu sergiyle ilk kez kamuya aktarılacak.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 2Üç farklı okulun diploma jürilerinin her biri farklı okullardan mezun üç Arkitera editörü tarafından izlendi. Bu yazı dizisinin ikinci bölümünü 14 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, B Sınıfı oluşturuyor. Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğrenciler 5 aşamalı bir sistemden geçerek mezun oluyorlar. Bu sistem, 4 jüri değerlendirmesi ve bir eskiz sınavından oluşuyor. Prof. Dr. Halit Yaşa Ersoy’un başkanlığını yaptığı jüri, Prof.Dr. Murat Eriç, Doç.Dr. Güzin Kaya, Prof. Nursel Onat, Yard.Doç.Dr. Fevzi Dansık, Yrd.Doç.Dr. Hale Tokay, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Tercan’dan oluşuyordu. İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin birden fazla jüri seçenekli sisteminin aksine Mimar Sinan Üniversitesi’nde tüm mimar adayları aynı kurulun değerlendirmesine tabi tutuluyorlar.
Häfele, “İşlevsellikte Öncü” Konseptiyle Katıldığı Interzum 2007 Fuarı’ndan Yine Ödülle DöndüHäfele, “İşlevsellikte Öncü” Konseptiyle Katıldığı Interzum 2007 Fuarı’ndan Yine Ödülle DöndüMobilya ve mimari donanım sektöründe geniş ürün yelpazesine sahip olan Häfele, 9 - 12 Mayıs 2007 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Interzum 2007 Fuarı’nda Red Dot “Yüksek Kalite Ödülü”nü aldı. “İşlevsellikte Öncü” konseptiyle estetiğin ve işlevselliğin uyumunu birlikte sunarak fark yaratan Häfele, sergilediği Maxifix 35 HC ürünü ile ödüle layık görüldü.
DÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediDÜFA Yaz Aylarının Moda Renklerini BelirlediYaz ayları, genellikle ev değiştirme, taşınma ya da tadilat - bakım ayları. Boyanın ustası olan ve ürün yelpazesini her geçen gün genişleten DÜFA, 2007 renk trendlerini belirledi. Konut dekorasyonunda önemli bir role sahip iç cephe boyalarında bu sezona açık renkler damgasını vuracak.
Dekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeDekorasyonda Yepyeni Bir Soluk Arayanlar için Mermerin Özel Dünyasına, ATS MARBLE’a DavetiyeYıllardır işletmecilik yapan Celal Çapa, mermer bahçe aksesuarları dünyasına girerek, Harbiye’deki Divan Oteli ile Hilton Oteli arasında kalan Dağ Apartmanı’nın girişinde mermer tutkunlarına özel bir showroom açtı.
İKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile YenileniyorİKSV’nin Merkezi Olmaya Hazırlanan Deniz Palas Agilia ile Yenileniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 12 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Beyoğlu''ndaki Luvr Apartmanı''ndan, İstanbul''un bir başka tarihi binasına, Galata’daki Deniz Palas''a taşınacak. Bina, 34 yıldır festivalleri ve etkinlikleriyle İstanbul''un kültür sanat yaşamında önemli bir yere sahip olan İKSV''ye evsahipliği yapacak.
Livenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık KongresiLivenarch III Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi5 - 7 Temmuz 2007 tarihlerinde Trabzon’da üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Livenarch Mimarlıkta Bağlamcılık Kongresi Başkanı Prof.Dr. Şengül Öymen Gür ile kongre hakkındaki görüşlerini öğrenmek için bir ropörtaj gerçekleştirdik.
Ali Sami Yen otel olacakGalatasaray Spor Kulübü için Seyrantepe’ye yapılacak yeni stat ile Ali Sami Yen Stadı’nın yerine yapılacak projenin imar planları dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi, Seyrantepe’deki 384 bin 398 metrekarelik alanı “Spor Tesisleri Alanı, Sağlık Tesisleri Alanı, Turizm+Ticaret Alanı, Park Alanı” olarak belirledi. Arazinin 120 bin metrekaresinde Seyrantepe Stadı, 218 bin metrekarelik alanda yeni Şişli Etfal Hastanesi ve 46 bin metrekarelik bölüme ise turizm ve ticaret merkezi yapılabilecek. Galatasaray Spor Kulübü ile yapılan protokolle TOKİ’ye devredilen Ali Sami Yen Stadı ise, ‘Spor Tesisi Alanı’ndan çıkarılarak, ‘Turizm ve Ticaret Alanı’na alındı.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
‘Bu utanç abidesi yıkılmalı’Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın, Belediye Sarayı binası için söylediği “O çirkin binayı bazı hocalarımız milli eser olarak tescil ettirdi. Bu bir abide-i utançtır. Türk mimarları ve İstanbullular için kara bir lekedir. Bu binanın hangi eserler yıkılarak oraya yapıldığını İstanbullular bilmiyor” sözleri mimarlık tarihçileri tarafından doğru bulunmadı.
Karayolları arazisi de mahkemelikZorlu Grubu''nun 800 milyon dolar ödeyerek kazandığı Karayolları arazisi ihalesi de mahkemelik oldu. El Maktum''un açılan davalar nedeniyle İETT arazisinin 705 milyon dolarlık bedelini ödememesinin yankıları sürerken, Şehir Plancıları Odası, Türkiye''nin en değerli mülkü olan Karayolları arazisinin imar planı değişikliğinin iptali için Danıştay''a başvurdu. Başvuruda, 2006''nın Aralık ayında Özelleştirme Yüksek Kurulu''nca onaylanan Nazım İmar Planı Değişikliği''nin mevzuata, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğunu iddia edildi, yürütmenin durdurulması talep edildi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Beko çamaşır makinesine Çevre ÖdülüBeko, ürettiği ‘’WMD 57162’’ model çamaşır makinesiyle Avrupa çapında düzenlenen “2007 Plus X Yarışması’’nda “ekoloji’’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Arçelik A.Ş.’den yapılan açıklamada, Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen törenle “beyaz eşya dalında yenilikçilik’’, “ekoloji’’, “kullanım kolaylığı’’ ve “tasarım’’ olmak üzere 4 kategoride 8 ödül verildiği bildirildi. Açıklamada, “Ekoloji’’ kategorisindeki ödüle, Arçelik A.Ş.’nin uluslararası markası Beko’ya ait “WMD 57162’’ model çamaşır makinesinin layık görüldüğü belirtildi. Açıklamada, Beko “WMD 57162’’ model çamaşır makinesinin özellikleri şöyle belirtildi: “7 kilogram çamaşırı 30 dakika gibi kısa bir sürede yıkayan Beko WMD 57162 model çamaşır makinesi, ayrıca 2 kilogram çamaşırı yaklaşık 14 dakikada yıkayan Xpress 30 Süper Mini programına da sahiptir. Bu ürünün sunduğu diğer bir avantaj ise özel fırçasız doğru akım motoru (FDAM) teknolojisi ile daha sessiz yıkamasıdır. Makinenin ihtiyaç duyduğu gerekli su miktarını çamaşırın cinsine ve miktarına göre en hassas şekilde hesaplayan ve otomatik olarak ayarlayan Elektronik Su Kontrol Sistemi sayesinde bir damla suyu bile boşa harcamayan makine, böylelikle hem zamandan hem de enerjiden tasarruf imkanını tüketicisine sunuyor.”
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
İhale tarihi tesadüf19 Temmuz’un F.Bahçeliler için özel bir anlam ifade ettiğini bilmediklerini kaydeden Işın Çelebi, "Seyrantepe ihalesinin 20 Temmuz’da yapılmasını rica edeceğiz" dedi.
Sinpaş GYO’nun halka arzı tamamlandı8.40 YTL fiyattan başlanan talep toplama sürecinde nihai halka arz fiyatı 7.60 YTL olarak belirlendi. Konut sektöründe 33 yıllık tecrübesi olan Sinpaş’ın 14-15 Haziran’da gerçekleştirdiği halka arz sonuçları belli oldu.
"Çocuklara armağan" projeGülhane Hayvanat Bahçesi''nin kapatılmasıyla yaşanan boşluk “İstanbul Hayvanat Bahçesi” projesiyle kapanacak.
Kosifler, 405 milyon dolara 27 Hilton Garden Inn yapacakOtomotiv dünyasının ünlü şirketlerinden olan Kosifler de, ’şehir otelciliği’ne yatırım yapıyor. 27 ilde otel açmak için dev bir proje geliştiren Kosifler, tesislerinin işletmesi konusunda Hilton ile anlaştı.
Alaçatı mucizesiBu gazetenin okurları Alaçatı hakkında fazlasıyla bilgi sahibi oldular sevgili yazarımız Haşmet Babaoğlu sayesinde ancak iyi bir şeyi yeniden ve yeniden yazmakta bir beis yok kanaatimce.
Büyükşehir, Haydarpaşa''yı otel yapıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, tarihi Haydarpaşa Gar Binası''nı otele çevirerek, hem ''Vizyon Anıt Projesi''ni aradan çıkarmaya, hem de yılda minimum 4,7 milyar dolar gibi bir gelir elde etmeye hazırlanıyor.
Abide-i utanç İBB binası yok olmalıİkinci Eminönü Sempozyumu''na katılan Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Saraçhane''deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasını "Abide-i utanç" olarak niteledi. Binanın Türk mimarları ve İstanbullular için bir "Kara leke" olduğunu belirten Ortaylı, "Onun hangi eserler yıkılarak yapıldığı ve hangi büyük eserleri gölgelediği İstanbullular''ın hafızası dışındadır. İBB binası büyük mimarımızın, büyük eseriyle boy yarışına çıkmak gibi iddiayla ortaya çıkan küstah bir binadır. 1950''lilerin utanmazlığı, talihsizliği, sorumsuzluğu ve zevksizliğinin eseridir. Bunun Eminönü Belediyesi sınırları içinde yok olması gerekiyor" dedi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Ulucanlar cezaevi halka açılıyorTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Adalet Bakanlığı''nın desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında halka açılacak Ulucanlar Cezaevi''nde şenlik düzenlenecek.
Yüksek rant ile satılan konutların fiyatı düşüyorTBMM eski lojman alanında yapılan ParkOran projesinin ortaklarından Aktürk Yapı''nın Genel Müdürü İsmet Ergül, siyasi ortam nedeniyle konut satışlarında bir durgunluk olduğunu, ancak, sadece yüksek rantla satışa çıkarılan konutların fiyatlarının düştüğünü söyledi. "Durgunluk nedeniyle konut fiyatlarının düştüğü" haberlerini değerlendiren Ergül, özel projelerde fiyatların düşmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. İnşaat sektörünün her zaman ekonomik ve siyasi gelişmelerden öncelikle etkilendiğine işaret eden Ergül, seçim ortamı nedeniyle vatandaşın bir beklentiye girdiğini, bunun da satışlarda durgunluğa yol açtığını anlattı. Durgunluk nedeniyle yüksek rantla satışa çıkarılan konutların fiyatında bir gerileme olduğunu, ancak özel konut projelerinde ve kredi ile yapılan konutlarda fiyat düşüşünün söz konusu olmadığını kaydeden Ergül, Türkiye''de, İstanbul başta olmak üzere birçok kentte konut açığı olduğu sürece fiyatların düşmeyeceğini söyledi. Ergül, inşaat sektöründe çimento ve demir sıkıntısının aşıldığını, ancak yetişmiş eleman sorununun devam ettiğini kaydetti.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Çaylak yazar zordaÇaylak bir yazar olarak "zamanlama hatası"nın kralını yapmıştım...Tam da AKP''nin yeni genel merkezinde Başbakan Erdoğan ile buluşacağımız gün, kalemime ne gelirse yazma prensibine dayalı "Bir bina analizi" attırmıştım.
City''s, trafiği yüzde 10 artırabilirŞirketin 125 milyon dolarlık alışveriş merkezi yatırımı City''s Nişantaşı''nın bölgedeki trafik sorununu artıracak olması yönündeki eleştirilere, Gülay''dan şu yanıt geldi: "Projeyi bir otoparkın yerine yaptık ama içinde eskisinin 6 katı büyük, 750 araçlık otopark var. Nişantaşı''nda zaten trafik hep yoğun. Belki trafikte yoğunluk yüzünden yüzde 5-10 daha çok sıkıntı olabilir ama ülke ekonomisine ve o bölgeye çok büyük değer kazandırıyoruz."
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Sezer TEMA''yı övdü, hükümeti uyardıÇölleşme, Çankaya''nın dikkatinden kaçmadı. Erozyon ve çölleşmenin uluslararası boyutuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TEMA gibi kuruluşların örnek çalışmalarının hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.
Buğday ambarı çölleşiyor, gören yok!Bazı uzmanlar ''küresel ısınma'', bazıları ''iklim değişikliği'' diyor. Teşhis ne olursa olsun, Konya ovası gibi dünyanın dört bir yanında suya hasret topraklar hızla çölleşiyor.
Küresel ısınmaya kafa tutan ev!Şehir deposundan su çekmiyor, lağım suyunu, yemek artıklarını yeniden kullanıyor. Sydney''deki ''yeşil ev'' çevre dersi veriyor...
İstanbul''a hayvanat bahçesiKamulaştırmada yaşanan sorunlar nedeniyle 5 yıldır yapılamayan " İstanbul Hayvanat Bahçesi" için çalışmalar başladı.
Gelibolu Savaş Müzesi açıldıKoleksiyoncu Onur Akmanlar tarafından hazırlanan, "Gelibolu Savaş Müzesi" açıldı. Müzede, Gelibolu''da savaşan Türk, Fransız, İngiliz ve Anzak askerlerine ait özel eşyalar, apoletler, kemer tokaları, ilaç şişeleri, silahlar, mataralar, damacanalar, üniformalar, dönemin deniz ve kara savaşlarında kullanılan değişik çapta mermiler ile yaklaşık 6 bin obje sergileniyor. Atatürk''ün Çanakkale Savaşları sırasında Çanakkale''nin Eceabat ilçesinde 1915''te karargâh merkezi olarak kullandığı bina restore ettirildi. Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce, onarım ve restorasyonu 300 bin YTL''ye mal olan 2 katlı binanın bir odasının Atatürk''ün karargâh odası olarak yeniden düzenlendiğini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
21. yüzyılda İstanbul21. yüzyılda İstanbul dünya imparatorluklarının başkenti. Yapıldıkça yıkılan, yıkıldıkça yapılan İstanbul. Doğasıyla, insanlarıyla, kâh uyumlu, kâh kavgalı. Kiminin saldırısıyla yıkılmış, kiminin ihmalinden çökmüş.
Selam, ağaç seven mimarlaraSezai Karakoç haklı çıktı. O, evler demişti ama bugün artık apartmanları da ''balkon''suz yapıyorlar. Şaire göre balkon, ölümün cesur körfeziydi. Evlerde ve şairin içinde bir tabut kadar yer tutuyordu. Gelecek zamanlarda, ölüleri balkonlara gömecekleri için insan öldükten sonra bile rahat edemeyecekti.
MardinBeni en çok etkileyen şeylerden birisi Türkiye''nin kent ve kasabalarının büyük çoğunluğunun birbirinin kopyası görünümde olması. Kale gibi, meydan gibi, tarihi bir cami gibi ya da benzeri özellikli yerlerini dikkate almazsanız...
Bankalar semtlere göre konut fiyatlarının haritasını çıkaracakBankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu konut değer endeksi oluşturmak için hazırlığa başladı. Endeks sayesinde semt veya bölgelere göre konutların metrekare fiyatları tespit edilecek...
Akşehir Gölü’nde kırmızı alarmEski Konya Ovası’nda, şimdi Konya Çölü’nde, eski Akşehir Gölü’nde, şimdi Akşehir otlağında, afet bölgesinde kilometrelerce dolaşıyorum.
Karayolları arazisine ''Zorlu Center''Karayolları arazisini satın alan Zorlu Holding, burada yapımı planlanan projeye ''Zorlu Center İstanbul'' adını verdi. Proje konut, otel, alışveriş ve kongre merkezinden meydana gelecek.
Fırtına Vadisiİsveç''ten dostumuz Sait Eryılmaz, memleketi Rize''de birinci derece sit alanı Fırtına Deresi''nden geçerken tanık olduğu olayı anlatıyor: "Çamlıhemşin''e çok yaklaşmıştım ki, bu belediyeye ait bir kamyonun çöplerini dereye dökmekte olduğunu dehşetle gördüm. Hemen Belediye''ye giderek durumu Başkan Yardımcısı''na şikâyet ettim. Bana, yaptıkları sanki çok doğal bir şeymiş gibi, başka seçenekleri olmadığını anlatmaya başladı. Bu yetmezmiş gibi, ilçenin atık sularını da aynı dereye vermekte olduklarını söyledi. UNESCO''nun da koruma listesinde yer alan Fırtına Vadisi bilindiği gibi bir dünya harikası. Deresinde balık tutmak bile yasak..."
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Melih Aşık
500 bin konut yapacağız hedefimiz alt gelir grubu2007''de hedeflenen 250 bin konutu sekiz ay önceden tamamlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, önümüzdeki 3,5-4 yıl içinde 500 bin konut yapmayı planladıklarını açıkladı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye''nin kalkınmasını tamamlamak için konut inşaat sektörüne ve müteahhitlere ihtiyacı olduğunu söyledi.
Otellerin yıkımına başlandı, Ataköy sahili 2009''da halka açılacakAtaköy sahil şeridini kapatan Ataköy C Motelleri''nin yıkımına başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki 266 bin metrekarelik arazinin üçte ikisini park haline getirecek.
Avrupa''nın en uzun teleferiği Antalya''da turizmin hizmetindeToros Dağları''nın uzantısı olan Tahtalı Dağı''na kurulan Avrupa''nın tek parçalı en büyük teleferiği hizmete girdi. Teleferikle, denizden 726 metre mesafedeki alt istasyondan harekete geçen kabinle 10 dakikada bin 637 metre yükseklikteki üst istasyona ulaşılıyor. Üst istasyonun deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 365 metre. Turizme yönelik hizmete başlayan teleferik ile Kemer bölgesine yeni ve alternatif bir turizm hareketi oluşturulması hedefleniyor. Böylece aşağıda denize giren tatilciler zirveye çıkıp kayak da yapabilecek. İsviçre ve Türk ortaklığı ile uzun süren çalışmalar neticesinde kurulan teleferik, basın toplantısı ile açıldı. Teleferik hakkında bilgi veren Fajos AŞ, Yönetim Kurulu Üyesi Ömerül Faruk Eryılmaz, "4,5 kilometrelik tırmanma parkuru ile teleferiğimiz 10 dakikada zirveye ulaşıyor." dedi. Şirketin genel müdürü Tahsin Kangeldi de Avrupa''nın en uzun teleferiğini kurduklarını vurgulayarak, böylece deniz ile Tahtalı Dağı''nı birleştirdiklerini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Bilal Öğütcü
2040''ta Türkiye çöl olacakYuvacık Barajı''nın işletmecisi Thames Water''ın Türkiye Direktörü Evren Köprülü, 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada etkili tedbirler alınmaması halinde Türkiye''nin büyük bölümünün 2040''ta çöl olacağını bildirdi.
Çölleşmeye karşı ’çöl çadırı’TEMA Vakfı tarafından Avrupa Birliği destekli ’DRYNET Projesi’nin tanıtımı, Konya’nın Karapınar İlçesi’nde düzenlenen programla yapıldı.
Kartal''da 11 hektar ormanlık alan yandıİstanbul Kartal''da çıkan orman yangınında 11 hektar alan zarar gördü. Kartal''daki General Nurettin Baransel Kışlası içerisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına, Kartal, Sultanbeyli, Pendik itfaiye ekipleri ile kışlada görevli askerler ve yangın söndürme uçaklarıyla müdahale edildi. Yapılan çalışmalar sonucu yangın söndürüldü.
Tarih: 18 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Kültürel Mirasın Korunması Yolunda Bir Adım da Akut''tanDünya’daki ve Türkiye’deki doğal felaketlerde arama – kurtarma hizmetleri ile dikkat çeken bağımsız sivil toplum kuruluşu Akut, birbiri ile etkileşim içinde olan “kültürel mirasın korunması“ ile “iklim değişiklikleri” konularında toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini düşününüyor.
Mardin Evleri Rölöve Tespit Çalışmaları için Öğrencileri BekliyorMardin Belediyesi, Mardin’in UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alması amacıyla bir dizi çalışma gerçekleştirecek. Bunların arasında yer alan ve bölgede sit alanı içindeki tescilli yapıların rölövelerinin tespitine yönelik çalışma için mimarlık ve restorasyon meslek yüksek okulu öğrencileri aranıyor.
Zorlu’ya heykel otel önerisiZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Karayolları arazisiyle ilgili proje çalışmalarını başlattıklarını, projeyi 2010 yılına yetiştireceklerini söyledi.
Metro kargo taşıyacakBağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyat Köyü metro hattı şantiyesinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hattın Esenler’de inşası devam eden hafif metroyla entegre olacağını belirterek...
Uzungöl kurtuluyorTürkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl’ün planlı yapılaşması için büyük önem taşıyan imar planı onaylandı. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesi Belediye Başkanı Mehmet Nuri Alibeyoğlu’nun verdiği bilgiye göre, bundan böyle Uzungöl’de yapılaşma planlı olacak. Alibeyoğlu, kaçak yapılar için tadilat ruhsatı verileceğini, verilen sürede tadilat yapmayanlara yasa hükümleri uygulanacağını belirtti. Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl, deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunuyor. Heyelan nedeniyle Haldizen deresinin önünün kapanması sonucu oluşan Uzungöl’ün kenarındaki dik yamaçlarda yer alan muhteşem orman görüntüsü, gölün yakınında kurulu köyle birlikte binlerce turistin ilgisini çekiyor.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Yatağan 10 yıl sonra arıtmaya kavuştuMuğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde, temeli 1997 yılında atılan baca gazı arıtma sistemi, 10 yıl sonra tamamlanabildi. Son ünitedeki sistemin devreye girmesiyle birlikte, bacalardan artık kükürt dioksit yerine, su buharı çıkmaya başladı.
“Şehir ve Kültür Endüstrileri Konferansı” İstanbul’da başladıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “21. Yüzyılda Şehir ve Kültür Endüstrileri Sempozyumu” başladı. Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un kültürel değerlerini gündeme taşımak suretiyle ciddi bir ekonomik girdi sağlamak niyetindeyiz” dedi.
Bu kirliliği önleyin!..Siyasetin hız kazandığı bugünlerde bazı konular varki gözardı edilmemesi, unutulmaması gerekiyor. Bu tür konular sürekli öne çıkarılmali gölgede kalmamalı, görmezden gelinmemeli.
Büyükşehir Belediyesi Marmara Üniversitesi’nin bahçesini düzenlediMarmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsü İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. Açılışı kendisi de eski bir Marmara Üniversitesi öğrencisi olan Başkan Kadir Topbaş yaptı.
İki genel merkez arasındaki 7 farkBir AKP Genel Merkezi, "Türk işi yöresel kıyafetler giymiş Rus mankenler" çağrışımı yaparak, kültürel kaos yaratırken... CHP Genel Merkezi "Olgunlaşma enstitüsü mezuniyet defilesinde kendi hazırladıkları giysileri tanıtan öğrenci kızlar" çağrışımı yaparak "İlk dönem cumhuriyet etkisi" yaratmaktadır.
Konut finansmanı için hizmet verecek şirketlerde ''aranacak şartlar'' artırıldıBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurul (BDDK), konut finansmanı alanında finansal kiralama veya finansman şirketi olarak faaliyet göstermeyi planlayan ve bu çerçevede BDDK''ya başvuran şirketlerde aranacak şartları artırdı.
Ankara''da su alarmı İstanbul bu yıl rahatYağışların mevsim normallerinin altında kalması ve hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi nedeniyle, Türkiye''de büyük şehirlerin içme suyu barajlarında, kapasitenin yaklaşık 5''te 1''i düzeyinde su bulunuyor. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerinden yapılan derlemeye göre, 13 Haziran 2007 tarihi itibariyle, 4 büyük şehir İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa''daki içme suyu barajlarının aktif doluluk oranı ortalaması yüzde 19.9 düzeyinde. 13 Haziran 2007 itibariyle İstanbul''a içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı, ortalama yüzde 41.2 seviyesinde bulunuyor. DSİ uzmanları, İstanbul, Bursa ve İzmir''de bu yıl su sıkıntısı yaşanmayacağını belirtiyor. Başkentte ise 7 barajın şu andaki doluluk oranı ortalaması yüzde 7.7. DSİ Ankara''daki barajların doluluk oranının son 30 yılın en alt düzeyinde olduğunu ve yazın Ankara''da içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çektiler.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Ali Sami Yen''e turizm kompleksiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar , Seyrantepe spor kompleksinin yapımı karşılığında gelir paylaşımı yöntemi ile ihale edilen Ali Sami Yen Stadı arsasında, kazanan firmanın, 102 bin metrekare turizm ve ticari nitelikte inşaat yapabileceğini söyledi. Bayraktar, "Ali Sami Yen Stadı için en uygun teklifi veren, Seyrantepe spor kompleksini de yapacak. Bu yap-yap modeli olacak'''' dedi. Ali Sami Yen''de 34.6 bin metrekare alan bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, '' ''Belediyeden 3 emsal inşaat izni almaya çalışıyoruz. Yani arsanın metrekaresinin 3 katı inşaat yapılacak. 34 bin metrekare ise 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacak'''' diye konuştu. Bayraktar, proje konusunda 8-10 firma ile öngörüşme yapılarak bilgi verildiğini kaydetti.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Su basan üstgeçide imar izniİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) geçen ay hizmete soktuğu ve ilk yağmurda sular altında kalan yaklaşık 5 milyon dolarlık üstgeçitin yapılması için gerekli imar planı değişikliği dün İBB meclisinde kabul edildi. Bostancı''da Bağdat Caddesi ile sahil yolunu birbirine bağlayan lunapark kavşağındaki üstgeçit için gerekli imar değişikliğinin üstgeçit yapıldıktan sonra alınmasını eleştiren CHP Grup sözcüsü Can Özyedierler, "Bu, meclis iradesinin ipotek altına alınmasıdır. Meclis üyeleri baskı altında alınmıştır. Bu kararı reddedersek kamu kaynakları boşa harcanmış olacak. Kabul edersek hatalı yapılmış, daha ilk yağmurda sular altına kalmış yanlış bir uygulamayı kabul etmiş olacağız." dedi.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Marmara''nın dibi hareketliTürk ve Fransız bilim adamlarının "Le''Atalante" gemisi ile 12 Mayıs''ta Marmara Denizi''nde başlattığı, "Nautile" denizaltısı ile de deniz dibinde yapılan incelemeler 12 Haziran''da sona erdi.
Doğuş-GE, Bursa''da yatırıma gidiyorDoğuş Holding ile General Electric''in ortak şirketi Doğuş-GE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Doğuş-GE GYO), Bursa Nilüfer''de alışveriş merkezi ve konuttan oluşan bir yatırıma hazırlanıyor. Durmazlar Makine ile Paratoner Turizm''e ait brüt 45 bin 857 metrekarelik arsalar üzerinde alışveriş merkezi ve konut yapmak için niyet mektubuna imza atan Doğuş-GE GYO, imar durumunun kesinleşmesinin ardından, hasılat paylaşımı yöntemiyle projeyi başlatacak. Nilüfer''de Ataevler metro istasyonunun yanında inşa edilecek alışveriş merkezi 58 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak. Projenin 38 bin metrekaresine ise konut yapılacak. Doğuş-GE GYO''nun portföyünde, Yapı Kredi Koray GYO''yla birlikte Çekmeköy''de geliştirdiği Evidea projesi ve Maslak''taki Doğuş Power Center bulunuyor. Doğuş-GE GYO, Yapı Kredi Koray GYO ile birlite konut inşa etmek amacıyla Bükreş''te 35 bin metrekare arsa satın almıştı.
Tarih: 15 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Fehim Genç
Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Halka Arz EdiliyorSinpaş Grubu, 1974 yılında kurulan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile bugüne dek binlerce konuta, pek çok özgün projeye imza atmıştı. Şimdi de, gayrimenkul sektöründe, iki büyük kuruluş ile yoluna devam edecek. Konut ekseninde gayrimenkul geliştirme ve pazarlamasındaki uzmanlığını Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nda, yapı üretimi ve ticari gayrimenkul alanındaki uzmanlığını ise Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’de yoğunlaştırarak büyümeyi sürdürecek.
Cumhuriyetten Bugüne İstanbul’un Küreselleşmesi13 Haziran 2007 tarihinde Voyvoda Caddesi Toplantıları kapsamında düzenlenen “Cumhuriyet İstanbulu: Küresel ile Yerel Arasında” konulu söyleşinin konuşmacısı Çağlar Keyder’di.
1000a’da Herşey DeğiştiBir Bolkan Grup firması olan Tüdaş AŞ, 1000a Yapı ve Dekorasyon Merkezi AŞ ile sözleşmesini fesh ederek yeni bir yapılanma içerisine girdi. 1000a’nın mal sahibi olan Tüdaş AŞ, Krea Dizayn markasıyla yapı ve dekorasyon konseptinde alışveriş merkezi olarak müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.