Haberler

3 Mayıs 2008, Cumartesi

Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Yapı Yatırım AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, Danıştay 6. Dairesi’nin Zincirlikuyu Karayolları arazisi imar planının yürütmesini durdurma kararı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz” dedi. Ergül, Zorlu Yapı Yatırım AŞ’nin, açılmış davalara rağmen 800 milyon dolarlık arazi bedelini 30 Mayıs 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi’ne peşin olarak ödediğini vurguladı. Haberin Devamı
Doğunun cennet köşesiDoğunun cennet köşesiBirçok medeniyete tanıklık eden Van, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecek3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü''nden devraldığı ve üzerine 41 katlı kule, 5 yıldızlı otel ile birlikte alışveriş merkezi yapılması düşünülen 27 bin 634 metrekarelik araziyi, düzenlediği ihale ile 97 milyon YTL''ye Tabosan firmasına sattı.
Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Bu bir hikaye. 17. yy kanal evleri ile 21. yüzyılın tekin olmayan sokak, toplum ve olayları arasında geçiyor. Kimi zaman hırpalayıcı ve anonimleştirici deneyim ağı ören kent ortamları arasında geçen bir mücadeleyi anlatıyor. Benim için tüm kabus, doktora tez araştırmam için Hollanda’ya gitmemle birlikte bitmek bilmezcesine başlıyor.
Hükümetin ''kaçak'' konutlarıHükümetin ''kaçak'' konutlarıTurizm alanlarında kaçak siteler ve otellere "sonradan" ruhsat verme işlemleri "geleneğe" dönüşürken, devlete ait pek çok binanın da ruhsatsız çalıştığı belirlendi.
Güneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzGüneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzYeni Zelanda Massey Üniversitesi Nanoteknolojik Malzemeler Araştırma Merkezi’nden Dr.Wayne Campbell, 10 yıllık bir araştırmadan sonra, bugün kullanılan silikon esaslı güneş pillerinin onda biri fiyatına elektrik elde etmeye imkan tanıyan yeni bir güneş pili teknolojisi geliştirdi.
Bu sokakta oturmak yokBu sokakta oturmak yokNisan başından bu yana, Beyoğlu’nda bir Beyoğlu daha var; Küçük Beyoğlu. Emek Sineması’nın bulunduğu Yeşilçam Sokak’ta sessiz sedasız açıldı.
Datça''nın doğası parselleniyorDatça''nın doğası parselleniyorDünya mirası kapsamında yer alan Datça''daki hazine arazileri "parselleniyor". Hızırşah Köyü''nün Kemer Deresi Ölüsazağı bölgesinde 353 bin metrekare büyüklüğünde orman alanı özel bir kişiye 49 yıllığına kiralandı.
Deniz üstüne Çin SeddiDeniz üstüne Çin SeddiÇin''in doğusundaki finans merkezi Şanghay''da, dünyanın deniz üzerinden geçen en uzun köprüsü dün resmi olarak hizmete açıldı.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım sektörünün önemli ve prestijli organizasyonlarından Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, 25 Nisan 2008 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
"Tasarımın Üç Hali""Tasarımın Üç Hali"İstanbul Modern Sinema’da, 2 Mayıs - 1 Haziran 2008 tarihleri arasında Tasarım Kentleri sergisine paralel olarak "Tasarımın Üç Hali" başlığıyla, grafik, mimari ve animasyon tasarımını konu edinen filmler, ücretsiz olarak gösterime sunulacak.
Brian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıBrian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıEczacıbaşı VitrA, perakende tasarımcısı Brian Dyches’ı, 29 Nisan Salı günü düzenlediği özel bir etkinlikte mimarlarla buluşturdu.
Has - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıHas - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıTC Emekli Sandığı’nın 2006’da özelleştirme kapsamında sattığı Büyük Efes Oteli, Has - nbbj’in yenileme projesi sonrası “Swissotel Grand Efes İzmir” adıyla hizmete açıldı.
AKG Gazbeton Hedef BüyüttüAKG Gazbeton Hedef BüyüttüHer geçen gün biraz daha büyüyen gazbeton sektöründe faaliyet gösteren AKG Gazbeton, Yapı İstanbul 2008’de sektörün karşısına yeniliklerle çıkıyor.
XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin AçıklamasıXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin Açıklaması"1988 yılından beri 11 dönemdir gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelenekselleşen az sayıdaki mimarlık sergi ve ödül programlarından biri olması ve güncel mimarlık üretimini yansıtmayı amaçlayan “sergi”nin her zaman “ödül”den öncelikli tutulması konularının, Oda’nın benimsediği ilkeler açısından yeniden vurgulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü, bir süredir, sergiye katılım şartlarında açıkça ifade edilmiş gerekliliklerin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Seçici Kurul değerlendirmesine sunulamayan eserler konusunda spekülatif bilgiler / bilgilendirmeler kamuoyunda yer bulmaktadır..."
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Lüks konutlar Zeynep Özal’ın fuarında25 milyon euroluk lüks konutlar Zeynep Özal’ın fuarında indirimli satılacak. JNR Fuarcılık tarafından düzenlenen A Plus Gayrimenkul ve Finans Hizmetleri Fuarı’nın ikincisi, bugün başlıyor.
100 bin kişi, yapıyla ilgili herşeyi bu fuarda bulacakYapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) düzenlediği ’Uluslararası Yapı/Turkeybuild 2008 İstanbul Fuarı’, 30 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.
Durgun olan sektöre hareket getirecekUluslararası yapı fuarı ’Turkeybuild 2008’in şu an durgun olan sektöre hareket kazandırması bekleniyor.
Balibey Han Yolgeçen Han olmasın!Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balibey Han, dün törenle hizmete girdi. Tophane yamaçlarına ayrı bir hava geldi. Kaderine terk edilmişti...
Gel 2010 gel!Biraz asker mektubu gibi oldu, "Gel tezkere gel," diyen! Ama İstanbul''da 2010 yılına sarkan öylesine önemli işler var ki... Örneğin yıkılan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun yerine yapılan kompleks ancak 2010''da bitecek ve Lütfi Kırdar ve CRR salonları, açıkhava tiyatrosu gibi kent hayatı için çok önemli yerler içeren bu alan, ancak o yıl kendine gelecek. Aynı biçimde, AKM''nin onarımı, trafik tünelleri, bilmem nerenin metrosu, hatta yapımı başlamak üzere olan Trump Kuleleri için de tarih veriliyor: 2010... Demek ki, o zamana dek İstanbul''da Allah kerim!
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Pendik''te kentsel dönüşüm tepkisiSapanbağları mahallesi sakinleri, Büyükşehir''in yaptığı planla, 60 yıldır oturdukları imarlı, tapulu yerlerinden olacaklarını söyledi.
Metro, Narlıdere’ye ve Otogar’a da uzanacakÜçyol-Üçkuyular ve EÜ Hastanesi-Bornova Merkez hatlarının yapımını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, metronun, Otogar’a ve Narlıdere’ye de uzanacağını müjdeledi. Projeler hazır. Yakında ihaleye çıkılacak.
Kadifekale tartışmasıİz­mir Ti­ca­ret Oda­sı’nın (İTO) mec­lis top­lan­tı­sın­da Ka­di­fe­ka­le’de­ki kru­va­zi­yer ge­mileriyle ken­te ge­len İtal­yan tu­rist­le­rin, Ka­di­fe­ka­le’de ta­ri­hi ka­lın­tı­la­rın tu­va­let ve çöp­lük ola­rak kul­la­nı­mı­nı bel­ge­le­yen gö­rün­tü­le­ri­ tartışma yarattı.
180 günlük suyumuz kaldıKuraklık, barajları boşalttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sadece 6 aylık ihtiyacı karşılayacak rezerv bulunduğunu söyledi, “Halkımız suyu daha dikkatli kullanmalı” dedi.
Demirdeki yüzde 100 artış müteahhitleri batıracakİnşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan demir dört ayda yüzde 100 artış gösterdi. Ocak ayında tonu 850 YTL olan demir nisan sonu itibariyle bin 600 YTL''ye yükseldi.
Karayolları arazisinin imarına Danıştay’dan retDanıştay, Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş’nin 800 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi verdiği Beşiktaş Ortaköy’deki Karayolları arazisinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
En büyük kavşak tamamİstanbul''un iş merkezi Maslak''ın en önemli trafik sorunu Büyükşehir Belediyesi''nin Seyrantepe - TEM Otoyolu- Maslak bağlantısını sağlayacak Akademi Kavşağı inşaatının tamamlanmasıyla çözüldü. Yapımına 2007 yılında başlanan ve Birinci etabı Ağustos 2007''de bitirilen 3 etaplık kavşak çalışması İstanbul''da yürütülen en büyük yol çalışmalarından biri olma özelliğini taşıyor. Söz konusu projenin amacı kuzeyde ve güneyde yanyollar yapmak suretiyle Tem Otoyolunu transit hale getirmekti. Ayrıca bu bölgedeki Beşiktaş-Sarıyer-Maslak bağlantı yollarını düzenleyerek trafikte oluşan kesişmeleri engellemekti. Bu kapsamda Ankara - Edirne istikametinde ring sağlandı. Bu sayede Sarıyer istikametinden gelen trafik Edirne istikametine yönlendirilerek Tem Otoyolundaki trafik sirkülasyonu daha akıcı hale getirildi. Sarıyer - Maslak (Harp Akademileri Kavşağı) mevcut eş düzey kavşağının bulunduğu bölgede Tünel Tipi Altgeçit yapılarak Tem Otoyolu ve yanyollardan gelen trafik Beşiktaş trafiği ile kesişmeden Maslak - Büyükdere Caddesine iniyor. Ayrıca bu kavşak inşaatı mevcuttaki kesişmelerin tamamını ortadan kaldırdı.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Müteahhitler: Katar haberleri bizi yakacak!Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, basında son zamanlarda Katar’a ilişkin yer alan haberlerin, Katar’da iş alan ve bu ülkedeki yatırım yapan Türk müteahhitlerini endişelendirdiğini açıkladı.
Rusya pazarında ''yeni fırsatlar''Kuzey komşumuzda 6 milyar dolara ulaşan Türk yatırımları 10 milyar dolara doğru koşuyor. Rusya, yurtdışına kayan Türk yatırımlarının en önemli adresi haline geldi. Petrol ve doğalgazla zenginleşen Rusya pazarında, enerji ve giderek artan konut ihtiyacı nedeniyle inşaat önemli fırsatlar sunuyor. Ancak, büyük sermaye gerektiren bu alanların dışında, nispeten daha küçük sermaye ile değerlendirilecek önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Rusya''da Türk işadamları için cazip birçok sektör var. Örneğin inşaat malzemeleri, temizlik malzemleri imalatı gibi alanlar halen bakir ve gelişmeye açık. Gıda işleme, ambalaj ve paketleme alanında da ciddi boşluk mevcut. Yatırım için, lojistik ve iklim şartları açısından Krasnodar, Soçi, Kuzey Kafkas Özerk Cumhuriyetleri daha cazip.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Nurdoğan Arslan Ergün
Yabancılara mülk satışı ''benimsendi''Yabancılara mülk satışı konusunda Anayasa Mahkemesinin iptal kararı dikkate alınarak hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda benimsendi.
Sabiha Gökçen, resmen Limak’ınSabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının HEAŞ Yatırım, Yapım ve İşletme A. Ş’den Limak Holding’e devri dün gerçekleşti. Devirle birlikte 1000’i aşkın HEAŞ çalışanı da Sabiha Gökçen Havalimanı bünyesine geçti. İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. CEO’su Yetik K. Mert, “İstanbul Sabiha Gökçen konforlu, süratli ve yolcu odaklı bir havalimanı. Varolan tesisleri kaliteli ve profesyonel insan kaynakları ile destekleyerek büyütüp geliştireceğiz” dedi.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Karayolları arazisinde imara Danıştay engeliDanıştay, Zorlu Grubu’na devri yapılan Karayolları’nın Zincirlikuyu’daki arazisinin imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu.
Önal: Restorasyon yaz sonuna tamamAnkara Valisi Kemal Önal, başkentin eski kamu binalarından biri olan, Ulus’taki valilik binasında sürdürülen restorasyon çalışmalarının yaz sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.
Sabiha Gökçen''de devir tamamİstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı''ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının devri tamamlandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesindeki Sabiha Gökçen, Limak Holding (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığıyla kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım, Yapım ve İşletme A.Ş''ye (ISG) devredildi.
''Tatilde sokağa çıkmayın!''Son 23 Nisan''da olduğu gibi tatil günlerinde Karşıyaka''nın kent merkeziyle deniz ulaşımının neredeyse kesilmesi, yurttaşları evlerine hapsediyor. Alsancak ve Pasaport''a seferlerin ''yok'' denecek kadar az sayıya indirilmesi eleştiriliyor.
Sultansazlığı yeniden kuşların konak yeri olduİç Anadolu''nun doğa harikası Sultansazlığı''nda geçen yıl 250 olan kuş türü, su sevyesinin yükselmesiyle 400''e çıktı. Türkiye''nin önemli kuş cennetinden birisi olan Sultansazlığı''nda uzun zaman sonra su miktarında artış oldu.
Tuz Gölü, taşıma suyla kurtarılacakUzmanlara göre yüzde 50''si kuruyan Tuz Gölü''nün eski halini alması için yağışların artması gerekiyor. İkinci yöntemin ise göle su taşınması olduğu söyleniyor.
IMF ikna edildi; GAP için gereken 3 milyar YTL''lik kaynak tamamGüneydoğu Anadolu Projesi''ni (GAP) tamamlamak için finansman arayan hükümet, İşsizlik Sigortası Fonu ve özelleştirme gelirlerinden kaynak aktarılması konusunda Uluslararası Para Fonu''nu (IMF) ikna etti.
Miami Sanat Müzesi’nin Yeni Binası Yöre Halkıyla Birlikte ŞekillendiriliyorMiami Sanat Müzesi MAM’ın yeni merkez binası için geliştirdikleri projede Jacques Herzog ve Pierre de Meuron, ziyaretçileri bahçeden uzaklaştıran görkemli bir strüktür oluşturmak yerine geniş, gölgeli bir veranda ve ana binanın genişletilmiş çatısının altında yer alan bir meydan tasarladı.
Dokuz Eylül Üniversitesi XI. Mimarlık Fakültesi HaftasıDokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından, bu yıl 11. si düzenlenen “Mimarlık Fakültesi Haftası” 29 Nisan - 02 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
Blue’ Safe Mavi Kale İstanbul Yapı 2008 Fuarı’ndaBu sene de Beylikdüzü Tüyap’da gerçekleşen İstanbul Yapı 2008 Fuarı’nda Blue’ Safe Mavi Kale, “Liderden Mantolama Dersleri” temalı standıyla doğru mantolamanın uygulamasını ve detaylarını ziyaretçilere anlatıyor.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.