Haberler

9 Haziran 2008, Pazartesi

Park Et Devam EtPark Et Devam EtKent merkezlerine ulaşmak isteyen kişilerin, özel araçlarını kent merkezi dışında düzenlenen otopark alanlarında bırakarak toplu taşıma araçlarını kullanımını teşvik eden park and ride sisteminin, “Park Et Devam Et” adıyla Türkiye’de de uygulanmasına başlandı. Aracını gün boyunca bu otoparklara park eden kişiler, otobüs, metro ya da deniz yolunu kullanarak kent merkezinde gitmek istedikleri noktalara ulaşıyor, gün bitiminde de tekrar otopark alanına dönerek araçlarını alıyorlar. Haberin Devamı
Her şey kızını daha çabuk görebilmek için!Her şey kızını daha çabuk görebilmek için!Zonguldak''ın Kilimli beldesinde oturan bir vatandaş, karşı apartmanın aynı katında oturan kızına rahatça gidip gelebilmek için 2 apartman arasına köprü yaptırdı. Balkondan balkona köprüyü görenler, hayretlerini gizleyemiyor.
Lego Ofislere Hoş GeldinizLego Ofislere Hoş GeldinizMobilya tasarımına verilen önem, dekorasyon trendlerindeki çeşitliliğin de etkisiyle artmaya başladı. Kurumlar, iş verimini artırmak ve çalışanlarına daha ‘albenili’ bir ortam yaratmak için kurumsal kimliklerine uygun tasarımlara ihtiyaç duyuyor.
KİPTAŞ’ın yeni projesi “Masko Evleri” satışa sunulduKİPTAŞ’ın yeni projesi “Masko Evleri” satışa sunulduBüyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ, İstanbul’un gelişen ve sürekli yenilenen semti İkitelli’de inşa edilen “Masko Evleri”ni satışa sundu. Projenin satış kampanyası Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatıldı.
Fenerbahçe’de Bir Köşk Restorasyonu ve Ardındaki Gerçekler…Fenerbahçe’de Bir Köşk Restorasyonu ve Ardındaki Gerçekler…Fenerbahçe’deki ünlü Borsa Lokantası’nın bulunduğu köşk restore ediliyor. Sizlere çeyrek veya yarım sayfa olarak vermemiz gereken bir haber bu. Ancak, Kadıköy Life okurlarını daima farklı olmanın ayrıcalığıyla buluşturma misyonumuz ve biraz da olayların arkasına bakma özelliğimiz bize bu haberi bir köşk restorasyonundan ziyade bakın nerelere götürdü.
Müteahhitler yasak dinlemiyorMüteahhitler yasak dinlemiyorAntalya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Kadriye’de, Antalya Valiliğinin turizm sezonunda inşaat yasağına ilişkin genelgesine rağmen, bazı inşaatlar devam ediyor.
Levent Loft Bahçe basın toplantısı ile tanıtıldıLevent Loft Bahçe basın toplantısı ile tanıtıldıİstanbul’da, son 10 yılda kentin yeni işmerkezi olarak gelişen Maslak - Levent aksında, Deva ve Fako İlaç fabrikaları arasında bulunan arsada ofis binası olarak inşaatına başlanmış olan “Levent Loft 1” binasının devamı niteliğini taşıyan, “Levent Loft Bahçe”nin satışa sunuldu.
İYTE Mimarlık AR 102 Temel Tasarım Stüdyosu Final Projeleri SergisiİYTE Mimarlık AR 102 Temel Tasarım Stüdyosu Final Projeleri Sergisiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, Proje yürütücüleri olarak Yrd.Doç.Dr. Özlem Erkarslan, Yrd.Doç.Dr. Ebru Yılmaz, Yrd.Doç.Dr. Fatma Şenol, Öğr.Gör.Dr. Ela Çil ve Öğr.Gör. Clarissa Ersoy ile Araştırma Görevlileri Nida Özbolat, Özlem Taşkın, Özgü Özkan, Ayşe Çelik, Feray Maden ve İpek Ek''in yer aldığı AR 102 Temel Tasarım dersi finali, 22 Mayıs Perşembe günü geniş katılımlı bir proje sergisiyle gerçekleştirildi. Sergi süresince katılımcı hocalardan projeleriyle ilgili eleştiriler alma fırsatı da bulan öğrenciler, İzmir Kordon ve Fuar''da "Çok Amaçlı Ekran-Strüktür," İYTE Kampüsünde "Öğrenci Toplanma Mekanları için Giriş Saçağı" ile "Üstörtü Tasarımı," ve Gülbahçe yarımadasında "Seyir Terası için Üstörtü" konularını kapsayan projelerini sergilediler.
Tarih: 9 Haziran 2008
Göbeklitepe tarihi değiştirdiGöbeklitepe tarihi değiştirdiGöbeklitepe''de bulunan kalıntılar, insanlık tarihinin bilinenden daha eski dönemlerine ışık tutuyor. Kazılar ve ölçümlerin sonucunda ulaşılan anıtlar, Göbeklitepe''nin neredeyse 12 bin yıl öncesinde insanlığın önemli bir buluşma merkezi olduğunu ortaya çıkardı.
Büyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e KatlıyorBüyükşehir Belediyesi, Kentteki Koltuk Sayısını 3''e Katlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir köşesinde başlattığı yeni kültür-sanat yatırımları sayesinde koltuk kapasitesini 5 bin 90’dan 15 bin 795’e çıkarıyor.
Nuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıNuxx 1. Yaşını Akaretler Sıraevler’deki Mağazasında KutladıBir yıldan beri, bir araya getirdiği dünyaca ünlü markaların ürünleriyle müşterilerine yaşam tarzı önerileri sunan Nuxx, 1. yaşını yeni açtığı Akaretler Sıraevler’indeki mağazasında keyifli bir partiyle kutladı.
‘Meydan’ yurtdışına çıkacak‘Meydan’ yurtdışına çıkacakMetro Group, yüzde 100 açık havada hizmet veren ve çevreci bir alışveriş merkezi olarak bilinen İstanbul’daki Meydan Alışveriş Merkezi (AVM) konseptini örnek bir proje olarak dünya çapında yaygınlaştırmayı planlıyor.
Gayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Sektörünün Sorunları ve Çözümleri Zirveye TaşındıGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından ilki 2000 yılında düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi’nin sekizincisi 4-5 Haziran 2008 tarihlerinde İş GYO, EURO Hypo ve REDEVCO’nun ana sponsorluğu ile İstanbul’da gerçekleştirildi. İki gün süren zirve GYODER Başkanı Bekir Cumurcu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve SPK Başkanı Doç. Dr. Turan Erol’un açılış konuşmaları ile başladı. Gayrimenkul Zirvesi’nde başta proje geliştirici, finansör ve yatırımcılar olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst düzey yöneticileri, sektör liderleri ve uzmanlar sektörün durumunu ve ortak sorunlarını ele alıp, çözüm önerilerini değerlendirdiler.
Türkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye Kyoto Protokolü''ne KatılıyorTürkiye''nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya''nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi''nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı''na sunuldu.
Gürsu''nun çehresi değişiyorGürsu''nun çehresi değişiyor"Köyden kente dönüşüm" sloganıyla çalışmalarını yürüten Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, 17 bin 400 konuttan oluşan sosyal bir kompleksi hayata geçiriyor.
Tarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriTarihi yarımadada ‘iddialı’ projelerin tümüne dur emriDanıştay’ın kararından, aralarında Four Seasons Oteli’nin ek bina inşaatı, Haliç köprülü geçişi ve İMÇ’ye yapılacak lüks konut projelerinin de olduğu birçok proje etkilenecek.
Kalekim’den İnşaat Sektörüne DestekKalekim’den İnşaat Sektörüne Destekİçinde bulunduğu sektöre verdiği desteği sürdüren Kalekim, son olarak da AB Komisyonu tarafından fonlanan EUbuild Projesi Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı’na destekçi olarak katkı koyuyor.
Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Dubaililer, Türkiye’yi 50 milyon dolara sattı!Denizi doldurarak 300 adadan oluşan yapay bir dünya yaratan Dubaili Nakheel şirketi, Türkiye adasının satışı için 50 milyon dolara anlaştı.
Allianoi’nin kurtulması için son keşifAllianoi’nin kurtulması için son keşifİzmir’de Yortanlı Barajı’nın suları altında kalması planlanan Bergama yakınlarındaki 1800 yıllık Allianoi Antik Kenti için hukuk mücadelesi sürüyor. Bölgede İzmir 4. İdare Mahkemesi heyeti ve üç bilirkişi ile keşif yapıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Ro-ro iskelesi Kapanca''ya olmaz, çünkü...Kısa adı İDO olan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi bir süredir Ambarlı-Mudanya ro-ro hattı üzerinde çalışıyor. Proje, günde 1700 tır taşınmasını ve İstanbul yollarının rahatlatılmasını amaçlıyor. Fakat...
Mekke`ye makyajMüslümanların kutsal mekanı Mekke`de Kabe çevresi 10 yıl içinde tamamlanması öngörülen projelerle yepyeni bir çehreye kavuşacak.
Marmara fayı dünyanın en hızlısı ve en yıkıcısıFransız ve Türk deprem uzmanları tarafından yapılan son araştırma Türkiye’de 1999 yılında gerçekleşen iki büyük depremin çok şiddetli yıkıcı etkiye sahip “süperkıran” (Supershear) türünde olduğunu belirledi.
Kemer Country’ye villa davasıİstanbul Kemerburgaz’daki ünlü Kemer Country villalarının sahibi Kemer Yapı şirketi, villa yapmak için müşterilerden topladığı senetlerle banka kredisi kapatmakla suçlandı.
Tesadüfen fışkıran tarihAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin doğu garajındaki temel kazıları sırasında çıkan nekropol, Kentsel Dönüşüm Projesi’nin seyrini değiştirdi.
İstanbul''a Ses Geçirmeyen OtelAtatürk Havalimanı çevresindeki otellere bir yenisi daha ekleniyor. Plato Turizm ve Otelcilik tarafından havalimanına 5 km mesafede inşa edilen ve Marriott tarafından 20 yıl işletilecek olan Courtyard by Marriott İstanbul Airport Otel, Çuhadaroğlu ses yalıtımlı doğramaları sayesinde de İstanbul’un en sessiz otellerinden biri olacak.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Tepekent''te tapular dağıtılmaya başlandıTepekent Konut Yapı Kooperatifleri Birliği Başkanı Fevzi Bilek: "Tepekent, kooperatif örgütlenmesiyle yapılan ilk örnek villakent ve ekokent projesidir."
Minarelere Yasak Referandumuİsviçre’de milliyetçiler, ülkede minare inşaatının yasaklanmasının ulusal referanduma sunulması için gereken imzayı topladıklarını açıkladı. İmza toplayan grubun Girişim Komitesi eşbaşkanı Ulrich Schlueer, referandum için gereken 100 bin imzayı geçtiklerini ve 103 bin imza topladıklarını açıkladı. Eğer öneri referandumda kabul edilirse İsviçre anayasasına minare inşaatının yasaklanmasını öngören bir madde eklenecek. Geçtiğimiz hafta da İsviçre’de yabancılar için vatandaş olmayı zorlaştıracak bir referandum yapıldı ancak hayır çıktı.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Karşıyaka''ya marina yapılıyorKarşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Bostanlı Vapur İskelesi''nin yanındaki balıkçı barınaklarının bulunduğu mendirekte 50 yat kapasiteli marina kuracaklarını açıkladı. Balıkçı barınağının bulunduğu alanda marina oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Durak, "Şu anda yaklaşık 500 metre uzunluğundaki mendireği onarmaya ve iyiliştirmeye başladık. Önümüzdeki yıl yatlar yeni marinaya bağlanmaya başlanacak" dedi.
Ev kredisini ödeyemeyen İngiliz sayısı arttıİngiltere’de tutsat (mortgage) ödemelerini yapamayanların sayısının arttığı, devlet ve vakıfların görevlendirdiği gönüllü avukatların bu konuda yol arayışı içinde olanlara ve açılan davalara yetişemediği bildirildi. Adalet Bakanlığı’nın rakamlarına göre, İngiltere ve Galler’de 2008’in ilk çeyreğinde mahkeme kararıyla evlerine el konulanların oranı bir önceki yılın ilk üç aylık dönemine göre yüzde 17’lik bir artış kaydetti. 2008’in ilk çeyreğinde 27 bin 530 mahkeme kararı alınırken, bu rakam 2007’nin aynı döneminde 23 bin 438 olmuştu. Yapılan araştırmalar evlerine el konulması sürecinde hukuki yardım alabilenlerin yüzde 85’inin evlerinin ipoteğini elinde tutan bankaya dönmesi tehlikesini atlatabildiklerini ortaya koyuyor.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Boğaz''ı damperler kurtaracakBoğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Koprüsü''ne "Damper" denilen enerji sönümleyicileri yerleştirildi. Sönümleyiciler deprem esnasında oluşan enerjiyi emerek köprünün zarar görmesini engelleyecek.
Turizm bölgelerindeki yasağa rağmen inşaatlar devam ediyorAntalya Valiliği, 15 Mayıstan itibaren turizm bölgelerinde inşaatların durdurulmasına ilişkin bir genelge yayınladı. Ancak Antalya’nın Kadriye beldesinde bazı otel ve yazlık konut inşaatları hızla sürüyor.
9 bin yıllık tarihe ahşap örtüİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük kazı alanının üzerine, Türkiye’deki kazı alanlarında ilk olacak dev ahşap örtü yapılıyor. 15 yıldır çalışmaların yapıldığı alanda kazılar önümüzdeki hafta başlayacak. 9 bin yıl öncesine ait duvar resimleri ve çeşitli figürlerle süslü kap kacak ve mühürlerin bulunduğu Neolitik dönem yerleşimi Çatalhöyük’ün “40’a 40 açması” olarak tabir edilen alan ve çevresine, dev bir çatı yapılıyor. Çatının yapımını üstlenen Atölye Mimarlık firması sorumlusu Sinan Omacan, yapının 1300 metrekare alanın üzerini yağmur, kar ve güneş gibi etkilerden koruyacağını söyledi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İkinci sınıf bir şehir: İstanbulKompleksiz şehirler kendilerine benzer. Stockholm’da oturan bir arkadaşımın bana övünçle buradan Kuzey’in Venediği diye söz ettiğini hatırlıyorum.
Tarihî Tütün Hanı ayağa kaldırıldıGaziantep’te tarihi kültür varlıkları, yapılan restorasyonlarla yeniden hayata kazandırılıyor. Karagöz Caddesi’nin sonunda Kürkçü Hanı ve Külekçi Hanı’nın hemen ortasında yer alan 250 yıllık Tütün Hanı, Gaziantep’in kültür ve ekonomisine katkı sağlaması için restoran ve hediyelik eşyaların satıldığı bir mekan haline getirildi. Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan tarihi mekan, geniş bir avlu ve bu avlunun etrafından bulunan 15 satış merkezi ile yerli ve yabancı turistlere hem alışveriş imkanı sağlıyor, hem de bölge kültürü konusunda önemli bilgiler veriyor. Restorasyonu için 1 milyon YTL’ye yakın para harcanan hanın içindeki Mağara Restoran ise görenleri hayran bırakıyor.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Kamu arazilerinin geliri 4 milyar YTLHazine’ye ait olan ve bir kamu hizmetine tahsis edilmeyen taşınmazların ekonomiye kazandırılması için satış, kira, trampa ve kat karşılığı inşaat yapımı gibi işlere izin veriliyor.
Kuşadası TOKİ’ye kırmızı kart verdiBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Kuşadası’na yapacağı konutlar, Belediye Meclisi’ne takıldı. Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle ‘seçim yatırımı’ da denilen ödenek önce kuşa döndü sonra başka işe ayrıldı.
Güler: Nükleer santral Sinop için talihsizlik değil, şanstırEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sinop''ta kurulması düşünülen nükleer santral için endişeli olan Sinoplular''ın gönlüne su serpti.
Vergi kaçırmayan sektör kalmamış!Maliye Bakanlığı Gelirler kontrolörlerinin sektör incelemeleri, bankalardan faktoring şirketlerine, akaryakıt şirketlerinden kömürcülere, ithalatçılardan müteahhitlere kadar her sektörde ciddi oranlı vergi kaçağı bulunduğunu ortaya koydu.
Bergama''da Akropol''a teleferikle ulaşımBergama''da tarihi Akropol ile bulunduğu dağın eteği arasına 4 milyon euroya yapılacak teleferiğin temeli Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül''ün de katıldığı törenle atıldı.
Ayasofya Hayat BuluyorMS 325 yılında ilk konsüle ev sahipliği yapan ve 3 tanrı (teslis) akidesinin kabul edildiği Ayasofya, restore edilerek yeniden gün ışığına çıkartılıyor.
St. Paul, binlerce turisti Tarsus''a çekecekKatolik dünyasında önemli bir rolü olan Tarsus doğumlu St. Paul''ün 2000. doğum yıldönümü kutlamaları nedeniyle binlerce turistin Tarsus''u ziyaret etmesi bekleniyor.
Hastanelerde engeller kalkacakSağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin sunumunda engellilere kolaylık sağlanması için genelge yayınladı. Genelge ile, sağlık hizmetlerinin verildiği iç ve dış mekanlarda özürlülerin kullanımına elverişli çevresel ve mimari düzenlemeler yapılacak. Sağlık kuruluşlarında engelliler için, işlemlerinde yardımcı olacak refakatçi personel sağlanacak.
Aslı ile Alakası YokBolu Atatürk Lisesi’ne çıkarken, yokuşun başında solda duran 4 katlı tuğla bina bilindiği gibi Anıtlar Yüksek Kurulu’nca eski eser olarak tescil edilmiş bir yapı idi.
Afrodisias yeniden doğuyorAfrodisias''ta Roma imparatorlarıyla Yunan kahramanların rölyeflerinin sergilendiği Sebasteion-Sevgi Gönül Salonu, arkeolojide yeni bir sayfa açtı.
OECD: Türkiye''de konuttaki büyümenin hızı kesilecekOECD''nin hafta ortasında yayınladığı Ekonomik Görünüm Raporu''nda, Türkiye''nin konut yatırımlarındaki büyümenin keskin bir hız keseceği ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.
Mora depremi Türkiye''yi böyle etkileyecekTürkiye Jeofizik Kurumu Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Yunanistan’da yaşanan 6,5 büyüklüğündeki sarsıntının kaydedildiği Mora-Girit-Rodos-Fethiye yayındaki depremlerin, Marmara ve Kuzey Anadolu kırığıyla ilgisi bulunmadığını söyledi.
Arkeoloji Müzesi''nin Çatısı Yeniden YapıldıOrta Anadolu’nun en büyük Arkeoloji Müzesi olma özelliğini taşıyan Sivas Arkeoloji Müzesi’nin iç peyzaj ve düzenleme çalışmaları tamamlanırken, çatısında akıntıdan meydana gelen sorunda giderildi.
Kiptaş halka açılacak, parası ulaşıma gidecekBugüne kadar 30 bin konut inşa eden Kiptaş''ı halka açmayı düşündüklerini söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Kiptaş''ı halka açıp kárlılığı artıracağız, böylece ulaşıma projelerine kaynak sağlayacağız" dedi.
Avrupalı hazır giyim markaları 100 milyon dolarlık outlet''e geliyorBayraktar İnşaat tarafından 100 milyon dolara İstanbul Kurtköy''de inşa edilen outlet alışveriş merkezi Viaport Projesi''yle, birçok Avrupalı hazır giyim markaları Türkiye''ye outletleriyle giriyor.
Atatürk Evi, Müze OlacakKültür ve Turizm Bakanlığı, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu''nun Malatya''da düzenlediği 3 günlük toplantı sona erdi. Toplantıda, Atatürk Evi''nin, Atatürk Müzesi olmasına karar verildi.
Santral çevresel felaketlere yol açacakİskenderun’da bulunan çok sayıda dernek, siyasi parti, sendika, çevre örgütü ve mahalle muhtarı, bir araya gelerek “Körfezimizi Koruyalım Platformu”nu oluşturdu.
''Küresel ısınmayı 1 derece düşürmek için 100 trilyon dolar gerekiyor''Dünya, son üç yılda Kyoto Protokolü kapsamında çevreyi korumaya yönelik önlemler için 500 milyar dolar harcadı. Ancak 2050''de küresel ısınmayı 1 derece düşürebilmek için toplam 100 trilyon dolar gerekiyor.
Tarım arazilerine yargıdan destekZiraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Gökhan Günaydın, Çanakkale Biga’daki tarım arazisinin imara açılmasını reddeden yargı kararının ardından, Antalya Kırcami ve Adana Pozantı’daki verimli arazilerin tarım dışına çıkarılmasının da yargı kararları ile durdurulduğunu bildirdi.
Çevre günü Çamköy’de kutlandı5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle geleneksel hale gelen Bergama Çamköy’de yapılan basın açıklamasında ‘Koza Altın Madeni’ne ‘Bergama’yı terk et’ mesajı verildi.
Az daha bekleselerdi Kyoto’nun ömrü bitiyordu2005 yılından beri Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalaması için eylemler yapan, imza kampanyaları düzenleyen Küresel Eylem Grubu, Kyoto’yu imzalayacağı söyleminin ardından ‘zaferleri’ kutluyor.
Saros''un ''talan''ı Meclis''teSaros Körfezi''nin ''deniz milli park'' ilan edilmesi önerisini getiren doğa ve denizsever Erdal Batmaz''a destek yağıyor. Batmaz, Çanakkale ve Edirne valileri ile yörenin belediye başkanlarına birer mektup yazarak önerisini yerel makamların dikkatlerine sundu.
Tarihi Şehirler Konferansı Konya''da yapılacakKonya, 10-13 haziranda düzenlenecek 11. Tarihi Şehirler Konferansı kapsamında, yurt dışından gelecek belediye başkanları ile birlikte toplam bin civarında misafir ağırlayacak.
OECD: Türkiye konutta hız kesecek OECD''nin yayınladığı Ekonomik Görünüm raporunda örgüte üye ülkelerdeki konut sektöründen söz edilirken, Türkiye, konut yatırımındaki büyümenin keskin hız keseceği ikinci grup ülkeler arasında sayıldı. Raporda, önceden açıklanan inşaat izni verilerinin konut yatırımları alanında faydalı bir gösterge olduğu ifade edildi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
İngiliz emlak devi Türkiye''ye geliyor İngiltere''nin önde gelen emlak yatırım şirketlerinden Savills, Türkiye piyasasına girmeye hazırlanıyor. Türkiye piyasası için başlangıç olarak 400 milyon Euro''luk bir fon ayıran şirket, yüzde 25 net getiri amaçlıyor. Savills''in yatırım yönetmeni Ian Jones, 70 milyonluk Türkiye nüfusunun yarısının 30 yaşın altında olduğunu, yüzde 1''in üstündeki yıllık nüfus artışının da konut talebini artıracağını söyledi.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
KOBİ''lere enerji şansıHükümet piyasa koşullarında elektrik enerjisi üretmek için düğmeye bastı. Yenilenebilir enerji kaynakları yasası yürürlüğe girdi.
Arama motoru Google ''bilim kenti'' kuracak İnternetin dev arama motoru Google, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için ileri teknoloji araştırmalarını yürütebileceği bir bilim kenti inşa edecek.
Türkiye, Ocak-Şubat''ta 5.4 milyon ton çimento ürettiTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği''nce yasa gereği iki ay gecikmeli olarak açıklanan verilere göre, 2008 yılı Ocak-Şubat aylarında tamamı özel sektöre ait fabrikalarda 5 milyon 387 bin 85 bin ton çimento üretildi.
İzmir''e 15 eylem planı, öncelik kentsel tanıtımdaİzmir Kalkınma Ajansı ile Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı''nın işbirliğinde hafta sonu Çeşme Altınyunus Oteli''nde yapılan İzmir''in geleceğini arama ve karar konferansında kentin geleceğine yönelik 15 eylem planı belirlendi.
''Sapanca Gölü''nde kirlilik baskısı oluştu''Çevre Günü kapsamında Sapanca Su Ürünleri Fakültesi''nde yapılan panelde Sapanca Gölü konuşuldu. Fakülte Dekanı Prof. Öztürk, göl üzerinde büyük bir kirlilik baskısının oluştuğuna dikkat çekerken, Yard. Doç. Dr. Hacer Okgerman, İsrail sazanı balığının diğer balıkları tehdit ettiğini anlattı.
Expo''yu kaybeden İzmir Afa''yı da İstanbul''a kaptırdıPrefabrik sektörünün önde gelen üreticilerinden İzmirli Afa Prefabrik, Expo 2015 projesinin kaybedilmesinin ardından Ege Bölgesi''nde iş potansiyelinin azalması nedeniyle İstanbul''a taşınma kararı aldı.
İngiltere''de artan mortgage davalarına avukat yetmiyorİngiltere''de mortgage ödemelerini yapamayanların sayısı hızla artarkan, devlet ve vakıfların görevlendirdiği gönüllü avukatlar yardım arayışı içinde olanlara ve açılan davalara yetişemiyor.
Hemzemin geçitlerde kazalar azalacakTCDD Genel Müdürlüğü, 2008 yılı içerisinde 300 hemzemin geçite, 40 ton dingil basıncına dayanıklı ve 80 yıl ömrü olan betonarme plak kaplamalardan yerleştirecek.
Deva Holding''in yatırım planında Güneydoğu da varDeva Holding Yönetim Kurulu Başkanı Philipp D.Haas, Türkiye''nin sağlık sektöründe yatırım için çok uygun bir ülke olduğunu söyledi.
TOKİ yurdu sarıyorToplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 2003 yılında başlattığı “Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği” kapsamında 5 yılda 100 bin nüfuslu 14 şehir kurduğu bildirildi.
Zeugma''nın değerini anladık mı ?Dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak tanımlanan Zeugma Antik Kenti''ndeyiz.
Sağlık Kentleri için geri sayımBilkent ve Etlik (Ankara), İkitelli (İstanbul), Erzurum, Adana ve Kayseri’de mimari konsept çalışmalarının tamamlanması, ihale teknik şartname ve dokümanların hazırlanmasından sonra ihale süreci gerçekleştirilecek.
Yabancıya mülk satışı gündemdeMeclis, bu hafta gündemindeki üç düzenlemeyi görüşecek. Genel Kurulda, yarın TRT Yasası’nın görüşmelerine devam edilecek. Tasarının 10. maddesinin oylamasının ardından yürürlük ve yürütme maddeleri görüşülecek. Bu tasarının görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarına karşın AKP’nin ısrarla bir kez daha gündeme getirdiği yabancılara arazi satışına ilişkin yasa tasarısı görüşülecek. Tasarı, yabancılara arazi satışı sistemini “imarlı arazi” kriterine göre düzenliyor. Böylece yabancıların uygulama imar planı ve mevzi imar planı sınırları içinde kalan toplam alanların yüzölçümünün yüzde 10’una kadar olan kısmında taşınmaz mal edinmelerinin yolu açılıyor. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı’nın teklifi de bu hafta görüşülecek. Teklif, askeri personele sağlık, harç, sınav hakkı ve yaş sınırı kolaylığı sağlanmasını amaçlıyor. Plan ve Bütçe Komisyonu da Türkiye ile Suriye arasındaki kara sınırı boyunca yapılacak mayın temizleme faaliyetleri ile ihale işlemleri hakkında kanun tasarısını, 11 Haziran Çarşamba günü görüşecek.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
‘Cennet’e ‘Cehennem’ Projesi“Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u fethettiği zamanki duygularını ifade eden herhangi bir sözünü bilmiyoruz; ama 1460 yılında Amasra’yı tepeden gördüğü andaki duygularını bilmeyen yoktur; ‘Lala, acep çeşm-i cihan bura mı ola?’ demiş yanındakine..”
Ankara’da bir ayda iki alışveriş merkezi açıldıAnkara’da alışveriş merkezlerinin sayısı neredeyse her ay artıyor. Geçen ay, iki merkez daha açıldı. Hollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio’nun açtığı 365, kategorilendirilmiş mağaza düzeni ile diğerlerinden ayrılıyor.
Ne içeride, ne dışarıda...Rezidanslar hızla İstanbul’a yayılıyor, alışveriş merkezlerinin üst katları, şehrin göbeği ya da sınırlarında bir rezidans bulmanız pekâlâ mümkün.
Kyoto ülkenin geleceğinde belirleyici olacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin Kyoto Protokolü’ne taraf olmamasının kendilerine sıkıntı yarattığını belirterek, "İklim değişikliği konusunda çalışmalar yapıyoruz. Ama Kyoto Protokolü’ne taraf olmamız gerekiyordu." dedi.
Hilton Türkiye pazarında büyüyecekHilton Grubu’nun Türkiye ve İngiltere’de yeni bir hamleye hazırlandığı bildirildi. The Sunday Times gazetesine göre, Türkiye’de 25 yeni Hilton Garden Inn oteli açılacak. Pazar günleri İngiltere’de yayınlanan The Sunday Times gazetesi, Hilton grubunun bu hafta iki önemli projeyi açıklayacağını duyurdu. Gazeteye göre, Hilton Grubu, Türkiye’de orta gelirlere yönelik 25 Hilton Garden Inn hotelini açacak. Türkiye’de açılacak otellerin Kosifler grubunca finance edileceğini ve Hilton tarafından işletileceğini de belirten gazete, "Türkiye, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Rusya, Çin ve Hindistan dahil olduğu bir grup ülke, Hilton için büyüme pazarı olarak değerlendiriliyor" diye yazdı.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Zigetvar Kalesi’ni onarıyoruzMacaristan’daki tarihi Zigetvar Kalesi’nin işletmesini Türk Macar İslam Kültür Derneği üstlenecek. Dernek ve Zigetvar Belediyesi’nin ortak projesi kapsamında kalenin içinde bulunan, 1570’li yıllardan kalma Sultan Süleyman Camisi ve caminin minaresi restore edilecek, kalenin içinde yapımına başlanan, otel olarak da kullanılması öngörülen kervansarayın inşaatı tamamlanarak, Türk kültür merkezi olarak hizmete açılacak.
Tarih: 9 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Kaçak iskele için belediyeye 5 bin YTL cezaMuğla’nın Bodrum İlçesi’nde belediyenin 300 bin YTL harcayarak yaptırıp 2007’nin Mayıs ayında hizmete sunduğu 60 yat kapasiteli Bodrum Limanı Kale İskelesi, Başkan Mazlum Ağan’ın başını ağrıttı.
İtalyan arkeologlar Likya''yı inceleyecekİtalya Di Pisa Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü''nden altı öğretim üyesi ve iki öğrenci, Likya ve Roma uygarlıklarını incelemek amacıyla Demre''ye geldi.
Duble yollar bütçeyi delecekHükümetin hızlandırmayı planladığı duble yol ve diğer karayolu projelerini özelleştirmeler, arsa satışları ve bütçe kaynakları finanse edecek.
Kuraklık alarmı veren İzmir acil eylem planı hazırladıİzmir''in yüzde 40''lık bölümünün su ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı''nda 160 günlük su kalınca, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanları ve vatandaşları su tasarrufuna yöneltmek için yeni bir kampanya başlattı.
Hızlı trene para yetişmedi, ilk etapta bile maliyet iki katına çıktıHızlı trende bu yıl tamamlanması gereken ilk etap için öngörülen 437 milyon euroluk başlangıç maliyetine 381 milyon euroluk ek maliyet çıktı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, ''Yapılması gerekeni yaptık. Bunun da bir bedeli var'' dedi.
Meydan Alışveriş Merkezi''ne ULI Avrupa''dan iki çevre ödülüTürkiye''nin yüzde 100 açık havada hizmet veren ilk alışveriş merkezi Meydan, sıradışı mimarisi ve kullandığı enerji kaynakları ile ödülleri topladı.
Mezbelelikten kurtarılan tabya, cazibe merkezi haline geldiÇanakkale Zaferi''nin kazanılmasında kilit rol oynayan Namazgâh Tabyası, 1,2 milyon ziyaretçi ağırladı.
Yeni Kent Hali açılışa gün sayıyor Büyükşehir Belediyesi tarafından Görükle''de inşa edilen Kent Hali 9 Haziran Pazartesi günü faaliyete geçiyor. 1,5 yıl önce inşaatına başlanan hal binası, şehir içinde kalan eski halin yol açtığı aksamaları ortadan kaldıracak. Görükle''ye yapılan Kent Hali''nin Türkiye''nin en büyük, en modern ve en hijyen hali olduğunu açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, "9 Haziran Pazartesi gününden itibaren esnaf yeni haldeki yerlerini alacak." dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Bozüyük''ün caddeleri desenli asfalt ve ışıklarla süsleniyorBilecik''in Bozüyük ilçesinde ilk defa renkli asfalt döşeniyor. Belediyenin Dr. İsmailbey Caddesi''nde uygulamaya başladığı renkli asfalt, güneş ışınlarını emerek çevreye sıcak hava yayan siyah asfalt gibi yakıcı özellik taşımıyor.
Belediyeler restorasyon paralarının üzerine yatıyor2010 Kültür Başkenti İstanbul''da ilçe belediyeleri, kültür varlıklarının korunması için vatandaştan topladığı paraları İl Özel İdaresi''ne ödemiyor.
Antalya''ya 230 milyon Dolar''lık yatırım yaptıkAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 4 yılık icraatlarını anlattı. Taahütlerini yüzde 120 oranında gerçekleştirdiklerin belirten Türel, görev süreleri içinde 230 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade etti.
Süleymaniye''de dönüşüm 200 restorasyonla başlıyorİstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkma tehlikesi ile gündeme gelen restorasyon çalışmaları Süleymaniye''de başlıyor.
‘TOKİ haksız rekabet yaratıyor’TOKİ’nin sosyal konut yerine lüks konut üreterek piyasa koşullarına müdahale ettiği ve haksız rekabete girdiği ileri sürülen ANASİAD açıklamasında, ‘Bursa’da yapılan 10 bin 784 konutun sadece 885’i sosyal konut statüsünde’ tespitine yer verildi.
Eminönü''nün geleceği, panelle masaya yatırılıyorEminönü Belediyesi''nin düzenlediği ''Uluslararası Eminönü Sempozyumu''nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.
Tarihi Kayseri Evleri yeniden hayat buluyorTavukçu Mahallesi''nde 100 yıllık evlerden 7 tanesi daha yıl sonuna kadar restore edilerek kültür merkezine dönüştürülüp kiraya verilecek. Kayseri''nin geçmişi burada canlandıracaklarını belirten Başkan Özhaseki, 7 ev için 3 milyon üzerinde bütçe ayırdıklarını söyledi.
Galata Kulesi’nde tasarım festivaliTürkiye’nin en önemli tasarım sanatçılarının katılımıyla Galata Kulesi Meydanı’nda düzenlenen 1. Galata Tasarım Festivali başladı.
Şansı olan depreme Köprü''de yakalanır!Günde 200 bin aracın geçtiği Boğaziçi Köprüsü ile Ortaköy Viyadükleri, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 7.7 şiddetindeki depreme dayanıklı hale getirme çalışmaları sonlanmak üzere.
Siirt''in altyapısı yenileniyorBelediye Başkanı Mervan Gül, 4 yılda yaptığı icraatları anlattı. Cumhuriyet''ten bu yana yapılmayan çalışmaları hepsini görev süreleri içinde yaptıkların belirten Gül, şehrin alt yapısını baştan aşağı değiştirmek için büyük çaba sarfettiklerini söyledi.
İzmir, Çevre Yatırımları Konusunda, Türkiye''nin Örnek Kenti Oldu5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in çevre konusundaki uygulamalarının AB standartlarına uyum sürecinde olan Türkiye’nin pek çok kenti için ideal bir model oluşturacağını belirtti.
Metrobüs sefer aralığı kısaltılıyorİETT, metrobüs hattında çalıştırılmak üzere Hollanda''dan getirilecek lastik tekerlekli araçların ilk etapta 5''ini kullanıma sokmayı, sefer aralığını da otuz saniyeye çekmeyi hedefliyor. İETT''den yapılan yazılı açıklamada, her biri 1.2 milyon avroya mal olan Hollanda''dan getirilecek Phileas marka araçların, işletme maliyetlerini üçte bir düşürerek, diğer araçlara göre çok daha kısa sürede amorti edeceği kaydedildi. Avcılar-Topkapı metrobüs hattında yolcu taşıyan Mercedes Capacity marka otobüslerin de Ağustos sonuna kadar sayıları 50''yi bulacak Phileas''larla birlikte hizmete devam edeceği belirtildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Iglesias’ın ev baktığı Bosphorus City’de yalılar 1 haftada tükendiSinpaş GYO’nun Halkalı’da başlattığı ve İspanyol şarkıcı Julio Iglesias ile tanıtımını yaptığı ’İkinci Boğaz’ konseptli Bosphorus City projesinde 1 haftada 550 ev satıldı. Projede 2 milyon 350 bin YTL’lik müstakil yalılar ise şimdiden tükendi.
Türkiye Sonunda Kyoto Protokolü''ne Taraf Olacak mı?Bazı gazetelerde de Türkiye’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamakta olduğu ve çevre için büyük bir adım atılmış olduğu belirtiliyordu.
Ulucanlar Cezaevi’nde proje tartışmasıMimarlar Odası, Altındağ Belediyesi’nin Ulucanlar Cezaevinin kültür merkezine dönüştürülmesi protokolüne aykırı hareket ettiğini açıkladı.
Semt pazarlarında değişim rüzgârıAfet Merkezi, Kurban Satış ve Kesim Merkezi, Otopark, Pazar Merkezi ve yeşil alan olmak üzere beş ayrı fonksiyonu içinde barındırması sebebiyle “Beş’i Bir Yerde” olarak isimlendirilen tesis, toplam 57 bin metrekare alandan oluşuyor.
Kanada’da eski arabanı getir, bisiklet götürKanada hükümeti, atmosferi daha fazla kirleten eski araçlarını hurdaya çıkaran vatandaşlarına, bisiklet, toplu taşıma kartı ya da para öneriyor.
Torba Kavşağı’na acil düzenleme yapılacakMuğla Valisi Ahmet Altıparmak, sık sık kazaların meydana geldiği, pop müzik sanatçısı Barış Akarsu’nun yaşamını kaybettiği Torba Kavşağı’nda gerekli düzenlemelerin bir an evvel yapılması gerektiğini söyledi.
"Kentsel Gelişim Üzerinde Durulmalı"Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER), "Dar Gelirlilerin Konut İhtiyacı ve Çözüm Önerileri" raporunda, Türkiye''nin daha çok kentsel gelişim üzerinde durması gerektiğine dikkat çekiliyor.
Gökçek insanlık suçu işliyorEleştirilere yanıt veren TÜDEF Başkanı Ali Çetin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik sert açıklamalar yaptı. Ali Çetin, "İnsanlığa karşı suç işlemiştir ve suçunu itiraf etmiştir. Artık görev savcılarındır" dedi.
Gökçek şimdi de gözünü Eymir''e diktiAKP''li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi, Mogan Gölü''nün ardından gözünü şimdi de Eymir Gölü''ne dikti. Gökçek, göle Kızılırmak''tan gelen suyu verebileceklerini, ancak gölün halkın kullanımına açılmasını isterken, ODTÜ yönetimi "Eymir Mogan olur" gerekçesiyle teklife sıcak bakmıyor.
Türk mimar da sıtma kurbanıİstanbul Altın Rafinerisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Halaç’ın (38) Orta Afrika Cumhuriyeti’nde sıtmadan ölmesinden üç hafta sonra, proje yöneticisi olarak Nijerya’da bulunan Mimar Buğra Kural da (58) sıtmadan hayatını kaybetti.
Gökçek''in ithal ağaçları kuruduAnakent Belediyesi''nin, binlerce YTL ödeyerek yurtdışından getirdiği ve kentin çeşitli noktalarına diktiği ithal ağaçların birçoğu kurudu.
80 milyon dolara Babil’in Asma Bahçeleri’ni Şişli’ye taşıyorOfton İnşaatın Şişli Bomanti’de akıllı ev teknolojisiyle uygulamaya koyduğu Elysium Fantastic projesi, Babil’in Asma Bahçeleri’ni andıran mimarisiyle dikkat çekiyor.
Kutlama değil mücadele günü5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yurt genelinde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliklerde, küresel ısınma felaketine, nükleer santral tehdidine ve tehlikeli atık sorunlarına dikkat çekildi.
İnönü yıkılamıyorBeşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, İnönü Stadı’nın yerine yapılacak yeni stat projesiyle ilgili yasal prosedür ve izinlerin alınma sürecinin sürmesi nedeniyle ve taraftarların isteği üzerine, yeni sezon kombine kart satışlarına, BJK İnönü Stadı üzerinden başlanmasını ve gerekli izinler alındıktan sonra maçların Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanmasını kararlaştırdı. Yönetim kurulunun dünkü toplantısının ardından yapılan açıklamada, yeni statla ilgili prosedür ve gerekli izinlerin alınma sürecinin sürdüğü ve taraftarların da ısrarlı kombine kart istekleri bulunduğu belirtilerek, “Yönetim kurulumuz, bu doğrultuda, 2008-09 sezonu maçları kombine kart satışlarına BJK İnönü Stadı üzerinden başlamayı, gerekli izinler tamamlandığı gün itibariyle de maçlarımızı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynamayı kararlaştırmış bulunmaktadır. Buna göre, kombine kart satışlarına 12 Haziran Perşembe günü başlanacaktır” denildi. Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba, İnönü Stadı’nın asla yıkılamayacağını belirterek, “İnönü Stadı Beşiktaş’ın futbol evidir. Yenilenir, modernleştirilir, büyütülür ama asla yıkılıp başka bir yerdeki stat karşılığında devredilemez” dedi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Gayrimenkulcüler TOKİ’ye ’konuttan elini çek’ dediAmerikalı Affordable Housing Institute gayrimenkul sektörüne ilişkin hazırladığı raporda, Türkiye’de konut sisteminin gelişebilmesi için TOKİ’nin konut üretiminden çekilerek finansmana yönelmesi ve arsa üretmesi gerektiğini vurguladı.
Ah o eski İstanbul...İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde açılan ‘Uzun Öyküler: Melling ve Dunn Panoramaları’nda İstanbul’ sergisi, izleyiciyi 18 ve 19’uncu yüzyılın İstanbul’una götürüyor. Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını M. Baha Tanman’ın üstlendiği, kentin tarihsel topografyasına odaklanan bir mikro tarih çalışması niteliğindeki sergide iki orijinal panorama ve bu panoramaların büyütülerek mimari okumaları yapılmış versiyonları yer alıyor. Sergiyi oluşturan Antoine-Ignace Melling ve Montagu B. Dunn’ın İstanbul ponoramaları, kentin modernleşme tarihine de ışık tutuyor. Melling, Aydınlanma Çağı’nın ideallerine bağlılığını, 18. yüzyıl sonu İstanbul’unun panoramik tarihsel topografyasındaki gerçekçi yaklaşımıyla kanıtlarken Dunn, Kırım Savaşı sırasında geldiği İstanbul’u Tanzimat sonrası yeni çehresiyle yansıtıyor. Sergi, 3 Ağustos’a kadar açık. İnternet: www.iae.org.tr
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Kyoto Yasası TBMM’ye geldiTürkiye, 11 yıldır imzalamamakta direndiği ‘Kyoto Protokolü’nü dün TBMM’ye getirdi. Gerekçede ‘ulusal güvenliğe’ vurgu yapıldı.
Afrodisias’ı gidin, görünNe biçim bir ülke burası diye şaşmaktan kendini alamıyor insan... Bir gün bulutların üzerinde uçuyorum, ertesi gün dipsiz kuyuların en dibine yuvarlanıyorum. Kimi kez aynı gün, aynı zaman dilimi içinde ikisi arasında gidip geliyorum...
Su yok, ama İstanbul’u hala imara açıyorlarİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanı İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde, Küresel İklim Değişikliği ve Su Sorunu konulu konferans verdi. Göçün önüne geçilemediği takdirde İstanbul’daki su sorununun çözülemeyeceğini belirten Prof. Şen, şunları söyledi: "Bir belediye başkanı çıkıp ’Su sorununu çözeceğim’ derse bu mümkün değil. İstanbul’da 3-4 baraj var, başka su kaynağı yok. TOKİ, İstanbul’da gökdelenler yapacağına, gitsin krediyle Kayseri’ye, başka yerlere yapsın. İstanbul’da su yok, hala imara açıyorlar."
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Durmuş Sevindik
Okul inşaatıOkullar bir yandan şeriatçıların türban kuşatması altında inliyor bir yandan da bazı okullar dini imanı para olanların ağzının suyunu akıtıyor.
Topbaş gitmeli mi, yoksa yine aday olmalı mı?Belediye başkanları kadar -haklı haksız- gaddarca eleştirilen, seçimle iş başına getirdiğimiz başkaca bir yönetici tanımıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar mutlaka yerden yere vurulurlar.
Eminönü için durdurma kararıDanıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri Turizm Merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini durdurdu. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nce, söz konusu plan uygulama hükümlerinin, “şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı” olduğu belirtilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açılmıştı. Davayı görüşen Danıştay 6. Dairesi, “Tarihi Yarımada-Eminönü İlçesi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın Süleymaniye, Sultanahmet, Barbaros Evleri turizm merkezleri kapsamında kalan ve 6 ayrı madde olarak belirtilen kullanım kararları ile 30 ayrı madde olarak sayılan plan uygulama hükümlerinin” yürütmesini oybirliğiyle durdurdu. Dairenin kararında, 2634 sayılı yasanın 7. maddesi hükmü uyarınca “Bakanlığın, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Turizm Merkezleri’nde plan yapmaya, yaptırmaya, resen onaylamaya yetkili olduğu”, ancak “Turizm merkezi olmayan veya turizm merkezi olmaktan çıkarılan bir alanda artık bakanlığın onay yetkisinin bulunmadığı” kaydedildi.
Tarih: 6 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.