Haberler

7 Nisan 2008, Pazartesi

Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorKentsel Dönüşüm ve Kamusal Alan (Yeniden) TanımlanıyorUluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) işbirliği ile düzenlenen “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm ve Kamusal Alanın Yeniden Tanımı” adı altındaki atölye çalışmasına katılan konuşmacılar arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İhsan Bilgin, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Zeki Coşkun ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Uğur Tanyeli vardı. Haberin Devamı
75 Venedik Evi daha75 Venedik Evi dahaKaranın denizle doldurulması yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında yapılan konutlar haziranda tamamlanacak. Alaçatı Belediye Başkanı ve projeyi yürüten Alaçatı Yatırımlar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Dalgıç, karanın içine açılan ana kanalın 700 metrelik kısmının mayısa kadar bitirileceğini, inşaatlara hızla devam edildiğini söyledi.
Trilyonların gömüldüğü beton abideler!Trilyonların gömüldüğü beton abideler!Ankara’nın gözde yerlerindeki kamuya ve özel sektöre ait binalar, atıl durumda hizmete gireceği günü bekliyor... Bu binalar için milyonlarca YTL harcandı, ancak kimi davalık olduğundan, kimi de para yetişmediğinden boş...
Trabzon Yeni Bir Mekana KavuşacakTrabzon Yeni Bir Mekana KavuşacakForum Trabzon, tarihi merkezleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye''nin turizm alanları içinde önemli bir yere sahip olan şehrin kuzey doğusunda kuruluyor. 72.000 m² arsa alanı üzerine kurulan Forum Trabzon''un denize yakınlığı dikkat çekerken, merkez, havaalanı, üniversite kampüsü, güneydeki devlet yolu ve kuzey sahil şeridi boyunca uzanan yeni ekspres yolla çevreleniyor. Forum Trabzon, yalnız Trabzon''un değil tüm Karadeniz Bölgesi''nin en büyük alışveriş merkezi projesi olarak kabul görüyor. Genel Merkezi Hollanda''da bulunan ve Almanya, Fransa, İspanya, İtalya gibi 20''den fazla Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren Multi''nin projeleri yenilikçi doğaları, mimari kalitesi ve kent tasarımına duyarlılığı ile uluslararası standartlar taşıyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kamil Anahar
Başbakan Erdoğan''a ABD''den "Sulukule''yi koruyun" mektubuBaşbakan Erdoğan''a ABD''den "Sulukule''yi koruyun" mektubuABD hükümeti kuruluşlarından olan Helsinki Komisyonu''nun eşbaşkanları Demokrat Parti Florida Milletvekili Alcee Hastings ve Demokrat Parti Maryland Senatörü Ben Cardin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a bir mektup göndererek, İstanbul Sulukule''nin yıkılmamasını istedi.
8 bin konut yaptık 1.7 milyar YTL''lik işimiz sürüyor8 bin konut yaptık 1.7 milyar YTL''lik işimiz sürüyorOtuz yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ankara merkezli Aktürk Yapı, İstanbul''daki konut projelerine hız verdi.
Kalecolor - Active YollardaKalecolor - Active YollardaModern çizgisi ve yenilikçi bakış açısıyla yaşam alanlarına farklı deneyimler kazandıran Kalecolor, boyadaki uzmanlığını satış noktaları ve nalburlarla da paylaşıyor.
''Siyasi belirsizliği fırsat bilenler, demir fiyatına zam yapıyor; inşaatlar durabilir''''Siyasi belirsizliği fırsat bilenler, demir fiyatına zam yapıyor; inşaatlar durabilir''Küresel kriz ve AK Parti''ye açılan kapatma davası nedeniyle tırmanışa geçen döviz fiyatları, inşaat malzemelerine anında zam olarak yansıdı.
Elvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüElvin Tekstil’e Red Dot Tasarım ÖdülüYarım asırı aşkın süredir dünyanın önde gelen markalarının katıldığı Red Dot Design Award ‘da, bu yıl 51 ülkeden farklı ürün kategorilerinde toplam 3.203 tasarım yarıştı.
Büyük dönüşümBüyük dönüşümErzincan’da TOKİ tarafından gerçekleştirilen gecekondu dönüşüm uygulaması, Türkiye’deki büyük yenilenme hamlesini gözler önüne seriyor. Türkiye son yıllarda âdeta şantiyeye döndü. Kentsel dönüşüm projeleriyle ülke bir uçtan bir uca yenileniyor.
Gittikçe DerinleşiyoruzGittikçe DerinleşiyoruzTasarladıkları ürünler gibi kendileri de sade ve kolay anlaşılır insanlar. Aziz Sarıyer sakin konuşan ve abartısız biri. Kendisi mobilya tasarladığı halde evinin eşyalarını ve dekorunu kendisi yapmamış.
Travertenler KarardıTravertenler KarardıDenizli Valiliğinin, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile hayata geçirdiği proje ile travertenlerde, bugüne kadar su verilmediği için kararan alanların beyazlatılması çalışmalarına başladı.
Antik tiyatronun restorasyonu için ihaleAntik tiyatronun restorasyonu için ihale1960''lı yıllarda Fethiye Limanı''nın dolgusu için sütunları denize dökülen Fethiye (Telmessos) Antik Tiyatrosu için restorasyon ihalesine çıkılıyor.
Atsan atılmaz satsan satılmazAtsan atılmaz satsan satılmazBaşkent’in gözde yerlerindeki kamu ya da özel sektöre ait bazı binalar atıl durumda bekliyor.
Aliağa-Menderes Metrosu tam gazAliağa-Menderes Metrosu tam gazProje kapsamında iki karayolu üstgeçidi, üç altgeçit, iki istasyon ve bir tünelin yapımı tamamlandı. Bayraklı üstgeçidiyle istasyonu için de gün sayılıyor. Aliağa-Menderes Metrosu’nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Tarih Kokan Kent: AfyonkarahisarTarih Kokan Kent: AfyonkarahisarTüm yolların kesiştiği noktada bulunan ve "Anadolu''nun kilidi" olarak bilinen Afyonkarahisar, M.Ö. 7. yüzyıla ait tarihi yapıları, Hititler, Frigler, Selçuklular ve Osmanlılar''dan kalma tarihi eserleriyle tarihi kentler arasında ön plana çıkıyor.
Yanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorYanlış uygulamalar trafik karmaşasını artırıyorBüyükşehir Belediyesi eski Ulaşım Daire Başkanı Dr. İsmail Hakkı Acar, trafik çilesini bitirmek için yapılan yol ve kavşakların, trafiği daha da karmaşık hale getirdiğini söylüyor.
“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”“Türk Markaları Dünyaya Kopya ile Değil Özgün Stratejiyle Açılabilir”Türkiye’nin önemli ekonomik bileşenleri olan yatılım ve inşaat sektörlerinin penceresinden Türk ekonomisine ışık tutmayı amaçlayan ODE Düşünce Toplantıları’nın beşincisi gerçekleştirildi.
Kayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de Raylı Sistem Ağı GenişleyecekKayseri''de toplu taşımada kolaylık sağlayacak olan Raylı Sistem ağı yeni yapılacak uzantılarla genişliyor. Temmuz ayında deneme seferlerin yapılacağı raylı sistemin, yeni güzergahları için proje çalışmaları belediye tarafından tamamlandı.
Kartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıKartal''daki Araziler Hadid''le ŞahlandıDünya çapında bir mimar olan Irak asıllı İngiliz Mimar Zaha Hadid''in Kartal Kentsel Dönüşüm projesi yurt dışındaki yatırımcıların İstanbul''a olan ilgisini arttırdı.
İstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’un yeni "İlçe" haritası çizildiİstanbul’da 41 olan ilk kademe belediyelerinden 37''sinin tüzel kişiliği sona erdilerek 8 ilçe belediyesi oluşturuldu. 32 olan ilçe sayısı da Eminönü’nün kaldırılması ve 8 yeni ilçeyle birlikte 39 oldu.
Filli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya’ya “CE” BelgesiFilli Boya, Gebze’deki teknolojik tam donanımlı yeni tesislerinde ürettiği Beton Kimyasal Katkıları ürünleri için “CE” işaretleme uygunluk onayı aldı.
Corbu''yu YorumlamakCorbu''yu YorumlamakDünya üzerindeki son 85 yıllık mimari pratik ve teorinin ilham kaynağı veya kimilerinin de söylediği gibi "uğrak noktası" olan Le Corbusier’nin "Vers une architecture" eseri, Getty Araştırma Enstitüsü (Getty Research Institute) Metin ve Belge dizisinin, sayısı şimdilik 18 olan, İngilizce’ye çevrilmiş önemli mimari metinlerinin sonuncusu. Fransızca orijinali 1923’te, Paris’te yayımlanan "Vers une architecture", ilk defa birebir çeviriyle, John Goodman tarafından, "Toward an Architecture" adıyla İngilizce’ye çevrildi.
Bebek’te yer bulabilen mekan açıyorBebek’te yer bulabilen mekan açıyorBoğaz’ın en güzel semtlerinden biri olan Bebek bu sezon büyüyor, yenileniyor. The House Cafe, Midpoint, Stabella ve Roomy gibi dört yeni mekan birden açıldı.
Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Gayrimenkul Sektörüne Farklı Bir Bakış Açısı “Arkiparc.com.tr”Arkitera Mimarlık Merkezi, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip olan gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı hedefleyen yeni yayını “Arkiparc.com.tr” ile geniş bir iletişim platformu yaratıyor. 3 Nisan 2008’de yayın hayatına başlayan www.arkiparc.com.tr hızla gelişen sektörün nabzını tutarak kısa zamanda etkin bir buluşma noktası olacak.
Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Chelsea’de 23. Cadde üzerinde yer alan HL23, Neil Denari’nin çalışma hayatı boyunca gerçekleştirmeyi arzuladığı işlerinden bir tanesi. Los Angeleslı mimar, uzun yıllardır bu mesleğe emek veriyor olmasına rağmen, ideallerini gerçek dünyada test etme şansını, New York’taki son dönemin markalı konut trendi sayesinde yakaladı. Son beş yıl içinde bir düzineden fazlasının yapımı tamamlanan, birçoğunun temelinin de bu yıl içinde atılması beklenen bu lüks konutların arasında, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi uluslararası mimarlar tarafından tasarlanmış yüksekten uçan gösterişli binalar da var, Denari gibi daha az bilinen, yetenekli mimarlara ait, daha küçük ama aynı tutkulu mimari duruşa sahip olanlar da.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Antalya''dan İstanbul''a göçDönemin toprak ağaları arazileri ortaklara, marabalara, çiftlikleri kahyalara bırakıp gitmişler İstanbul''a. Birçoğu zaman içinde ilişkilerini kesmiş Antalya ile, geri dönen neredeyse yok. Bunlarla birlikte de bazı belgeler gitmiş başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Ankara''ya. Geriye ne kaldı? Bizim gibi aileler. Okumayan hele hiç yazmayan. Okur-yazar oranı düşük. Kültürünü söylencelerle, nasihatlerle aktarmaya çalışan toplum. Efendim Orhan Hoca Bursa Kent Müzesi''ni örnek gösterdi. Kurucusu bir tuğla tüccarı, ve müzedeki eserlerin büyük bölümü ondan gelmiş. Antalya oluşumu için desteğe ihtiyaç var. Hoca diyor ki; ''Akdeniz Üniversitesi içinde Sosyal Bilimler diğerlerine göre küçük, tarih bölümü de küçük doğal olarak. Tarihin içinde Sosyoloji bölümü sadece birkaç kişi ile çalışıyor. (Hadi sayın rektörüm. Türban konusundaki inançlı gayretinizin bir örneğini de Antalya için sergileyin lütfen.) Efendim oynamayı bilmemek değil, gerçekten yerimiz dar. Bu mevzuu derin. En kısa zamanda belki böylesine önemli bir çalışmaya destek veren Başkan Türel, belki yüreğini veren değerli büyüğümüz Hüseyin Çimrin, belki tekrar Orhan hoca ile bu masala başka pencereden bakacağız. Bir saptama ile bitiriyoruz. Antalya kent müzesi için herkese ihtiyaç var. Bir kare fotoğraf ta olabilir, yazılı bir belge de, bir kıyafet ve ya eşyada. Ama en çok paraya ihtiyaç var. Memur devlete karşı sorumludur. Kamu kurumlarında memur çalışır. Asli görev ''Antalyalı'' olana ve kendini öyle hissedene düşüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
Pamuk eller ''tarihe'' lütfenSayfamızın adı ''Kent Masalları'' ya, bugün adına en yakışan yazı yer alacak burada. Antalya Kent Müzesi''nde görevli kardeşimiz Serhat Şimşek aradı.
Güler: Rüzgar pazarı 20 milyar dolarEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Hatay''da Yayladağı-Samandağ ilçeleri sınırında Sebenoba ve Gözene köyleri arasında AKSA Enerji Üretim A.Ş. tarafından 60 milyon euroya mal olan, rüzgar türbinlerinin açılışında Türkiye''de rüzgar enerjisi pazarının 20 milyar dolar olduğunu belirterek Vestas''ı Türkiye''de türbin fabrikası yatırımına davet etti.
İzmit Yağmur Sularından Betonla KorunacakVeli Ahmet Mahallesi Kabaran Çeşme Sokak''ta bu anlamda ilk adım atıldı. Bu durum, bu bölgede ikamet eden vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı. Kabaran Çeşme Sokak''ta önce yere demir çubuklar monte ediliyor, daha sonra üzerine renkli parke taşı görünümünde beton atılıyor. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki Kabaran Çeşme Sokak''taki yenileme çalışmasının kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Şiddetli yağışlarda geçmişte yaşanan tahribat göz önüne alınarak kalıcı çözüm için dik yamaçlarda bulunan sokakların zeminlerine beton atılmasını içeren bu çalışmaların vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice "Yıllardır üstyapı ve ulaşım sorunu yaşanan sokakları çağdaş standartlara getirdik. Kaliteli hizmet olmazsa olmazımız" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Ganita Yeniden PlanlanıyorGanita ve Gazipaşa üst geçidi arasında kalan ve 10 dönüm alanı yeniden planlamak için KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü son sınıf öğrencileri arasında açılan tasarım yarışması sonucunda juri üyelerinin belirleyeceği proje Trabzon Belediyesi''ne sunulacak. Trabzon Belediye Başkanı M.Volkan Canalioğlu''nun da Danışman Juri üyesi olduğu yarışmaya 8 proje katıldı. KTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümüne giderek öğrencilerin hazırladığı projeleri tek tek inceleyen Başkan Canalioğlu, Belediye olarak her zaman KTÜ ile işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, "Ganita Trabzon''un önemli simgelerinden birisidir. Tarihi bir özelliği vardır. Böylesine önemli bir alanın yeniden planlanması için KTÜ Peyzaj Mimarlık Bölümü ile işbirliği içerisindeyiz. Açılan yarışmada juri üyeleri en iyi projeyi seçeceklerine inanıyorum. Buradan çıkacak projeyi de Ganita''ya uygulama noktasında harekete geçeceğiz" dedi.KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Özbilen,"Öğrencilerle birlikte Ganita''yı yeniden planlamak için proje yarışması açtık. Sayın Başkanımız da bize büyük destek veriyor. Buradan çıkacak projeyi Belediye''ye sunacağız." dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Kamil Anahar
Çanakkale KazılmazKazdağları ve Madra Dağı’ndaki çevre katliamı Balıkesir ile Çanakkale’ye bağlı 34 belediyenin bir araya gelerek oluşturdukları çevre platformu, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların katılımıyla Çanakkale’de düzenlenen büyük mitingle protesto edildi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı çevre miting yağmur altında gerçekleşti. Marmara, Trakya, Ege ve Körfez’den kente akın eden çevreciler, “Altın’cı filo defol” sloganları attı.
EXPO''yu kazanmış gibi projeleri tamamlayalımParis''te EXPO 2015''i Milano''ya kaptıran İzmir''in aklı, kente yapılacak yatırımlarda kaldı. Peki, İzmir''i Avrupa''nın önde gelen şehirlerinden biri haline getirecek EXPO 2015 vizyonu, tuzla buz mu oldu?
TOKİ kendi iştirakine arazi sattı aracı Eskidji 1.7 milyon YTL aldıBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), kendi iştiraki olan ve KEY (Konut Edindirme Yardımı) hesaplarını bünyesinde barındıran Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''na (GYO) arazi satış işlemi için aracı olan Eskidji Müzayedecilik''e 1.7 milyon YTL komisyon ödendiğini belirledi.
Küresel IsınmaYaşadığımız yüzyılın ve takip edecek diğer yüzyılların en büyük sorunu; Küresel ısınma. Ve, küresel ısınmayla birlikte en değerli yatırım aracı da elbette; Su.
Bodrum''dan Kuveyt Emiri geçtiCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün davetlisi olarak Türkiye''ye gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah resmi ziyaretlerin ardından gitti Bodrum''da marina ve malikâne için arsa baktı. El Sabah, tatilinin son günü beş yıldızlı bir oteli tamamen kapattı. Kuveyt Emiri''nin güvenliği için orman yolları kapatılınca sahile inmek isteyen piknikçiler geri dönmek zorunda kaldı. Kuveyt Emiri dün sabah özel uçağıyla ülkesine döndü.
Körfez projesi çöpe gitmesinYeni projeler diyoruz. Elbette rüyalarımızı Expo gibi, olimpiyat gibi yüksek organizasyonlar süslüyor. San Remo, Cannes gibi ses getiren müzik ve sinema festivalleri de olabilir.
Expo''yu Su Perisi istemediHafta başında Türkiye''yi Expo 2015 heyecanı sarmıştı. Olimpiyatlardan sonra yeryüzünün en büyük organizasyonu olarak bilinen Expo''nun yedi yıl sonra İzmir''de mi, yoksa Milano''da mı yapılacağı, Paris''te oylandı. Kente 20 milyar dolar kadar yatırım, 40 milyon turist çekilecekti, 200 bin kişiye istihdam sağlanacaktı.
''Üvey'' sarayın fahri annesiMimar Hande Tözün, 1996''da Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü''nü bitirdi ve hemen Çırağan Sarayı''nın otel kısmında işe başladı. Otelin yenilenmesi çalışmalarında görev aldı, mesleğine sekiz yıllık otel işletmeciliği tecrübesini ekledi.
Gecekondu Dönüşüm Projelerine Hız VerildiToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bütün büyükşehirleri ve il merkezlerini kapsama alarak yerel yönetimlerle birlikte kentsel yenilemeye katkıda bulunma hedefi çerçevesinde, şu ana kadar 137 belediye ile gerçekleştirdiği gecekondu dönüşüm uygulaması kapsamında, 124 bin 259 konutu projelendirip 34 bin 760 adedinin ihalesini tamamladı.
Yıldırım''da Bursaray heyecanıBursaray''ı Yıldırım''la buluşturan B etabı dün deneme seferlerine başladı. Yıldırımlılar, ilk gün Bursaray''a yoğun ilgi gösterdi. Bursa''nın doğusunu raylı sistemle tanıştıran 4.8 kilometrelik B etabı dünden itibaren diğer hatlarla birikte sabah saat 07.00''den itibaren seferlerine başladı.
Kapatma Davası Emlağı Altüst EttiAK Parti''ye yönelik kapatma davası, en büyük etkiyi reel sektör üzerinde bırakıyor. Dava nedeniyle artan siyasi belirsizlik zaten durgun olan inşaat sektöründe, sıkıntıyı had safhaya ulaştırdı.
İstanbul Üçüz Doğuracakİstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın önerisi ve yönlendirilmesiyle kuruldu.
Bursa''da nerelere acilen dikey cadde gerekli?Gözlerinizi kapatın ve Uludağ’ın eteğine yaslanmış olan Bursa’nın yerleşim planını şöyle bir düşünün. Merkeze baktığınızda... Yeşil’den başlayan ve Çekirge’ye uzanan ana aksı görürsünüz.
Topbaş''ın Saray''ı cami çıktı!Kadir Topbaş’ın sahibi olduğu Fatih’teki Saray Muhallebicisi’nin çok ilginç bir hikayesi var. Kadir Topbaş’ın 2004’te Fatih’te açtığı Saray Muhallebicisi’nin yerinde daha önce tarihi Halil Paşa Camii olduğu ortaya çıktı.
160 ülke gaz salımının azaltılması için anlaştıBM himayesinde Tayland''ın başkenti Bangkok''ta düzenlenen küresel ısınmayla dünya çapında mücadele konulu toplantıda, 160''tan fazla ülke, uçak ve gemi seyahatlerine bağlı olarak yayılan sera etkisi yaratan gazların salımının azaltılmasının yollarını araştırma konusunda anlaştı. Kyoto Protokolünü imzalayan ülkeler, uçak ve gemilerle atmosfere salınan gazların azaltılması ya da kısıtlanmasının yollarının araştırılmasını öngören bir deklarasyonu uzlaşmayla kabul etti. Dünyadaki ulaşım sanayisi, atmosferi kirleten gazların yüzde 3''ünü temsil ediyor. Ancak gemi ve uçak seyahatleri, Kyoto Protokolü çerçevesinde sanayileşmiş ülkelerin azaltma sözü verdiği oranlarda yer almıyor. Bangkok deklarasyonunda, Kyoto Protokolüne imza koyan tarafların uçak ve gemi yolculuklarıyla yayılan gazların ne şekilde azaltılabileceği ya da kısıtlanabileceğini inceleyeceği taahhüdüne yer veriliyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Sualtında lüks tatil2009 başlarında, Fiji Lagünü''nde denizin 12 metre derinliğinde hizmete açılacak Poseidon Undersea Resort, görüntüsüyle insanı büyülüyor. Naviga dergisinin son sayısında tanıttığı otelde sualtı süitleri ve özel bungalovlar var.
Sulukule kültürü yenik düşmeyecek!Geçtiğimiz günlerde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve London School of Economics and Political Science’tan öğrenci ve akademisyenlerin bir araya geldiği ve farklı alanlardan katılımcıların sunuş ve görüşlerinin yer aldığı “Sulukule Workshop” adlı bir atölye çalışması gerçekleşti.
Küllerinden doğan bölgeÇok değil 3-5 yıl önce Altındağ''a gitseydiniz "100 yıl öncesinden kalma eski bir evi" 10-15 milyara alırdınız. Ama şimdi... "Kentsel dönüşümden" bahsedilince... "Gecekondular" yıkılınca... Altındağ''ın "çehresi" değişmiş.
Dönüşüyoruz…İstanbul dönüşüyor… Yüksek yüksek binalardan nefes alacak bir göz hırsızlığımız dahi kalmadı. Yemyeşil sahalar içinde top koşturarak büyüyecek çocuklarımız, özel okulların granitlerle kaplı, kapalı salonlarında spor yapıyorlar. Deniz kenarına gidip, bir nefes temiz havanın lüksünde çayımızı yudumlayacağımız kır kahveleri de tarihe karışmak üzere. Neden? Çünkü dönüşüyoruz…
TOKİ''den ballı komisyonToplu Konut İdaresi İkitelli’deki arazisini Eskidji şirketi üzerinden satışa çıkardı, araziyi TOKİ iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul satın aldı. Anlaşmaya göre Eskidji’nin TOKİ’nin iştirakine yapılan satıştan komisyon almaması gerekiyordu.
EXPO’yla çıktığımız yoldan geri dönüş yokBaşkan Aziz Kocaoğlu, İzmir’i dünyanın önemli sağlık merkezlerinden biri, hatta başkenti yapma hedefinden vazgeçmeyeceklerini açıkladı. Da­ha sağ­lık­lı bir dün­ya için ye­ni yol­lar ve her­kes için sağ­lık” te­ma­sıy­la EX­PO 2015’e aday olan İz­mir, sağ­lık ko­nu­sun­da dün­ya­nın li­der kent­le­ri ara­sın­da yer ala­bil­mek için ko­nu­lan he­de­fe ula­şa­bil­mek için yo­ğun ça­ba har­cı­yor.
Toz fabrikasına karşı 8 bin imza toplandıBalıkesir’in Bandırma İlçesi’ndeki Ayyıldız Tepe’ye kurulması planlanan çimento fabrikasının yerinin değiştirilmesi için toplanan imzalar Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Demokrasi ve Emek Platformu Dönem Sözcüsü, Petrol İş Bandırma Şube Başkanı Recep Gökdeniz, Düşünce Üretim Platformu Başkanı İrfan Astunç ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmet Koçyiğit, topladıkları sekiz bin imzayı İl Müdürü Emine Tamer’e teslim ederken, bu bölgeye fabrika istemediklerini vurguladı. Emek Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, “Marmara Damızlık Yetiştirme ve Araştırma Enstitüsü bu bölgede. Bölge 15 - 20 yıl sonra yerleşim alanlarının içinde kalacak. Çimento fabrikasından çıkan toz bulutu Bandırma ve Edincik beldelerini boğacak. Çocuklarımızın geleceği için bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” dedi. Çevre Müdürü Emine Tamer, son sözü bakanlığın sözleyeceğini belirtti.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Coşkun Yaman
Çanakkale, artık karadan geçilecekÇanakkale Kara Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda, Anzaklar’ın 25 Nisan sabahı çıkarma yaptığı koyu da kapsayan ve inşaatına Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde 2004 yılı sonunda başlanan ancak dört yıldır tamamlanamayan Anafartalar Sahil Yolu’nun yapımına sıfırdan başlanıyor.
Mimar Sinan’a vefaİTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D.Mehmet Doğan, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ve bareberindekiler tarihî medresenin açılışı vesilesiyle düzenlenen sergiyi gezdi.
Lüks yatlar için modern tesisOsmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana ahşap tekne yapım geleneğinin sürdürüldüğü Bartın’ın Kurucaşile ilçesindeki ustalar, siparişini aldıkları lüks yatları, kurdukları çadırlarda yapmak yerine tersane projesini hayata geçirmeyi hedefliyor. 11 işletme sahibinin bir araya gelerek tersane projesini hayata geçirmeye karar verdiğini belirten Tekkeönü Piri Reis Ahşap Tekne ve Yat Yapım Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hüseyin Çoban, “Kurucaşile’de çeşitli bölgelerde faaliyetini sürdüren işletmeleri de bir araya toplayacağız. Tersanelerin yer alacağı Ahşap Yat Tasarım ve Yapım Bölgesini 1 milyon 100 bin YTL kaynakla yıl sonuna kadar hayata geçireceğiz. Burada, Avrupa standartlarında imalat yapılacak” dedi. Kurucaşile’de üretilen yatlar yur içine ve yurt dışına satılıyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Henkel "Akzo Nobel"i satın aldıHenkel daha önce National Starch’ın sahibi olduğu Akzo Nobel Yapıştırıcı ve Elektronik Malzemeler bölümünü satın aldı. Satın almayla ilgili bir açıklama yapan Henkel Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Lehner, “Bu devir 130 yıllık şirket tarihçemizde bir kilometre taşı oluşturuyor ve Henkel’in kârlı büyüme konusunda yönünü daha da ileriye çevirdiğini açıkça gösteriyor” dedi. Henkel, National Starch’ın Yapıştırıcı ve Elektronik Malzemeler işlerinin satın alınmasıyla global yapıştırıcı pazarındaki özellikle endüstriyel alandaki lider pozisyonunu ciddi anlamda güçlendirmiş oluyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
İstanbul nefes aldıÇarpık yapılaşma içinde boğulan megakenti yaşanabilir şehir haline getirdiklerini kaydeden Topbaş, “Aktif yeşil alanı 15 milyon metrekare artırdık” dedi.
Antik tiyatronun geleceği su faturalarına bağlıAdana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Vali İlhan Atış ile ziyaret ettiği Karataş ilçesinde, vatandaşların daha önce kamulaştırma bedeli karşılığında yüksek bedel istemeleri üzerine kazı çalışmalarına başlanılamayan Magarsus Antik Kenti’ndeki toprak altında kalan 3 bin kişilik amfi tiyatronun bulunduğu alanı gezdi. Durak, kamu kuruluşlarının yaklaşık 11.5 milyon YTL’ye ulaşan su borçlarının ödemesi durumunda antik tiyatroyu gün ışığına çıkarma çalışmalarına aktaracaklarını söyledi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
"Bursa''nın çarşıları dünyaya örnek oldu"Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa''nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.
bigkonut.com yayına başladıTürk yatırım dünyasının referans sitesi bigpara.com’un yeni kanalı bigkonut yayına girdi. Bigkonut, alışagelen klasik emlak arama sitelerinden farklı olarak, kurumsal konut yatırımlarından bireysel ev ihtiyacı duyanlara uzanan geniş bir yelpazede, çok ve değişik sorunları olan konut edinme ve konut yatırımları gibi konularda kullanıcıya hizmet sunacak.
Gümüşlük, ‘Küçük İsveç’ olacakMuğla''nın Bodrum İlçesi''ne Paskalya tatili için gelen 60 İsveçli aileden 40''ı villa satın aldı. Bodrum’da yaşayan İsveçli sayısının hızla arttığını belirten işadamı Ali Pamir, Myndos Antik Kenti kalıntıları üzerine kurulu Gümüşlük’ün, İsveçlilerin gözdesi haline geldiğini söyledi.
TOKİ komisyonu denetime takıldıBaşbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), Emlak GYO’nun iştiraki olduğu TOKİ’den aldığı arsa için aracı olan Eskidji’ye 1.7 milyon YTL komisyon ödenmesini usüle uygun bulmadı. TOKİ’nin 2003’te gayrimenkul satışlarına aracılık edecek şirketi seçmek için açtığı ihaleyi Eskidji kazanmıştı.
Konut ihtiyacı artıyorTürkiye''de önümüzdeki 8 yıl içinde 5,5 milyon konuta ihtiyaç olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Ticaret Odasının yayınlarından derlenen bilgiye göre, Türkiye''de konut sahipliği oranı yaklaşık yüzde 65 olmasına rağmen, her yıl 300-350 bin konut üretilmesi gerekiyor. Mevcut konutların yüzde 55''ini izinsiz ve ruhsatsız, yüzde 60''nı yirmi yaşını doldurmuş ve yüzde 40''nı da tadilata ihtiyaç duyulan konutlar oluşturuyor. Bu noktada konutların yenilenmesi ve nitelikli konutlarla değiştirilmesi gerekliliği de konut açığını doğuruyor. Türkiye''de 2008-2015 yıllarını kapsayan 8 yılda 5 milyon 542 bin konuta ihtiyaç olacağı düşünülüyor. Bu ihtiyacın 2 milyon 880 binin hane halkı artışından kaynaklanacağı, 760 binin göçlerden, 652 binin yenileme kaynaklı olacağı tahmin ediliyor. Kentsel dönüşüm nedeniyle de 1 milyon 250 bin konuta ihtiyaç olacağı öngörülüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Olay
25 AVM kuracak, uluslararası bir yatırımcıyla ortaklığı görüşüyorErman Ilıcak, Türk dolar milyarderleri listesinde yer alan, şaşırtıcı başarısıyla dikkat çeken bir işadamı. Şu anda Rusya’da 2.5 milyar dolarlık işi var. Türkiye’de biri konut olmak üzere 10 gayrimenkul projesi yürütüyor.
Balyanlar Hassa Mimarı olmadılarİstanbul’daki tarihî eserlerde yaptığım çalışmalarımda, bazı dokümanlarda Balyanlardan bazı kimselerin adı geçmektedir. Merak ettim. Osmanlı zamanında Türklerde Mimar tükendi mi ki, Ermeni kökenli Balyanlar Hassa Mimarı olmuşlar.
Zamanı donduran evlerYaklaşık 4 bin yıllık geçmişe sahip olan Tokat''ın Zile ilçesindeki tarihi evler, yıllara meydan okuyor. Tarihi kaynaklara göre, Ninova melikesi Semiramis tarafından milattan önce 1600 yıllarında kurulduğu belirtilen, uzun geçmişi içerisinde Hitit, Frig, Pers, Pontus, Roma ve Bizans kültürlerinin tesiri altında kalan Zile''de, çeşitli devirlere ait olmak üzere Hititlere, Friglere, Selçuklulara, Perslere, Romalılara, İlhanlılara, Danişmentlilere, Ertanlılara ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkün. Coğrafi konumu itibariyle de doğal yapısını bugüne kadar korumayı başaran ilçede, iç içe geçen tarihi evlerden oluşan sokaklar yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında. Mimarisiyle dikkat çeken tarihi Zile evleri, yapısı ve dış görünüşüyle görenleri geçmişe götürüyor.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Dünyanın yeni gözdesi İstanbulTürkiye’nin kalbi İstanbul, dev bir metropol olmanın yanı sıra dünyanın da çekim merkezlerinden biri. Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar yabancı sermayenin yeni uğrak yeri olan İstanbul, aynı zamanda yerli ve yabancılarında gözdesi.
Gençler Türkmenistan''da Çöl Pazarı İnşaa edecekTürkmenistan''da dünyanın en büyük açık pazarlarından birisi olan tarihi "Çöl Pazarı", Türk inşaat şirketinin yapacağı modern tesislere taşınacak. Genç Çelikler İnşaat Ticaret Sanayi AŞ, 152 milyon dolara Orta Asya''nın en büyük açık pazarını kuracak. Başkent Aşkabat''ın kuzeyinde yaklaşık 500 dönümlük alanıyla dünyanın sayılı açık pazarlarından birisi olan "Çöl Pazarı"nda gıda,otomobil, tekstil, halı, altın, ev araç gereçleri, mobilya, elektronik eşyalar, sebze, meyve, tarım ürünleri ve hayvan gibi yüzlerce ürün satılıyor. Türk şirketinin yapacağı modern açık pazar 1000 dönümden fazla alan üzerine kurulacak. Yeni tesislerde 30 metre karelik yüzlerce mağaza ve 12 adet açık pazar alanı, 2 otel, 3 bin araçlık otopark, kafeteryalar ve restoranlar yapılacak. Aşkabat''a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan çöl ortasındaki Çoğanlı beldesinde kurulacak pazarın idare binasında, modern laboratuvarlar, bankalar, sağlık merkezi, eczane ve polis merkezi yer alacak. Ayrıca yük araçları için otopark, geniş depolar ve gıda ürünleri için soğutucu tesisleri de yeni "Çöl Pazarı"da inşa edilecek. Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov''un onayladığı proje Ekim 2010''da tamamlanacak.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
3. köprünün yeri netleşiyorİstanbul Boğazı’na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, bu hafta Devlet Planlama Teşkilatına (DPT) gönderilecek. Ulaştırma Bakanlığı, güzergahı buna göre hayata geçirecek. Bu yıl ihaleye çıkması planlanan projenin güzergahı, Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergahın Avrupa bölümü Hadımköy ile Kınalı arasında olacak. Çatalca-Gebze kesiminin güzergahı ise 3. köprü noktasının kesinleşmesiyle netleşecek.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
EXPO rüyası ve gerçekler"Çok yorgunum, beni bekleme kaptan / Seyir defterini başkası yazsın. Çınarlı, kubbeli, mavi bir liman. / Beni bu limana çıkaramazsın."
İzmir Mobilya Fuarı 9 Nisan''da açılıyorEge''deki mobilya üreticileri, satışlarda yaşanan durgunluğu 9-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan MODEKO 19. İzmir Mobilya Dekorasyon Fuarı''nda aşmayı hedefliyor. İzmir Kültürpark Uluslararası Fuar Merkezi''nde Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara 165 mobilya üreticisi ve satıcısı firmanın yanı sıra çok sayıda yabancı alıcı da katılacak. Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele ile İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Mustafa Kara, fuar öncesinde İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu''yu ziyaret ettiler. Dünyanın dört bir yanından gelecek profesyonellerin Türk mobilya sektörüyle MODEKO 2008 Fuarı''nda buluşacağını belirten Nuray Eyigele, yerli mobilyacıların küresel ekonomideki güçlü yerini alacağını söyledi. Mustafa Kara ise fuarda sektörün geldiği son noktanın görüleceğini ve sezona fuarla birlikte start verileceğini belirtti.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Bornova’da kent yenileme sürüyorBornova’da kent yenileme projesi kapsamında kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Kamulaştırılan alanlardaki ev ve işyerleri, yol, kaldırım, yeşil alan, otopark yapılmak üzere yıkılıyor. Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Sırrı Aydoğan, “Geçen yıl 40 evle 8 işyerini yıkarak ilk çalışmayı başlattık. Kamulaştırmalar tamamlandıkça yıkımları sürdürdük. Hedefimiz, kentin ihtiyacı olan 15 metre genişliğinde yolları, yeşil alanları ve otoparkları artırmak, daha çağdaş bir Bornova yaratmak” dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İnşaat sektörüne web sitesi darbesiBayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın denetim sistemini kontrol eden web sayfasının, yenileneceği gerekçesiyle 6 Şubat 2008''de kapatılması, ardından hizmet veremez duruma gelmesi nedeniyle yapı denetim firmaları ruhsat almak üzere gerçekleştirmek zorunda oldukları hak ediş işlemlerini yapamamaya başladı. Bakanlığın, web sitesini yenilemek üzere ihale açtığı, kazanan firmanın da bu siteyi gerektiği şekilde hazırlamadığı iddia ediliyor. Yapı Denetim Kuruluşları İzmir Şubesi Başkanı Osman Akbaşak, "İki aydır sıkıntıdayız. Bu ay başında bütün firmalar açık verecek" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Referans
İstanbul modern arıtmayla suyunu birkaç kez kullanacak...AK Parti İstanbul İl Başkanlığının “Hizmet Yerinde Görülür” toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un bu yıl da su problemi bulunmadığını, ancak geleceği düşünerek atıksuları geri kazandırarak farklı alanlarda birkaç kez kullanmak için çalışma başlattıklarını söyledi.
Artık köprüden parayla bile geçilemeyecekUlaştırma Bakanlığı, 26 Nisan 2008 tarihinden itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki (FSM) tüm nakit gişelerini kaldırarak, Kartlı Geçiş Sistemi''ne (KGS) dönüştürecek.
Acarlar longozu milli park oluyorCumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Kültür ve Turizm Bakanlığı eski müsteşarlarından Mustafa İsen, dünyanın ikinci Türkiye''nin tek parça halindeki en büyük subasar ormanı olan Acarlar Longozu''nun milli park olması için başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.
Küresel sıcaklık bu yıl 2007’den düşük olacakPasifik’teki La Lina akıntısının soğutucu etkisinin yaz boyunca sürebileceği, bunun da küresel sıcaklıkları bastırabileceği ifade edildi. BM iklim uzmanları, bu yıl küresel sıcaklığın 2007’den düşük olacağını tahmin ediyor.
"Bir Çingene Yolculuğu" kitap haline geldiFatih Belediyesi, Sulukule olarak bilinen Neslişah Mahallesi''nde yaşayan Roman vatandaşlarının yüzyıllardır süregelen göçlerle dünyanın dört bir yanına dağılmalarını ve kültürlerini anlatan bir kitap hazırladı. Farklı bakış açılarına sahip makalelerin bir araya toplandığı, yüz seksen sayfadan oluşan ve resimlerle desteklenen "Bir Çingene Yolculuğu" isimli kitabın amacı ise Fatih ilçesinin barındırdığı farklı kültürleri ve değerleri vatandaşlara tanıtmak ve öğretmek. Belediye Sulukule''de yaşayan ve meslekleri olmayan vatandaşlara da mesleki eğitim kursu vermeye başladı.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Deniz Derin
Türkiye''nin kalbi, şehirlerin şehri ''İstanbul''İki kıtayı bağlayan şehirlerin şehri İstanbul, gerek ekonomi, gerek eğlence, gerekse kültür, sanat ve tarihte Türkiye''nin merkezi konumunda bulunuyor.
Tarihin bekçileri sarayda yetişiyor!Yıldız Teknik Üniversitesi''nde kurulan Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Bölümü, restorasyon sahasındaki ara eleman açığını kapatacak.
Yasaklı derelerBizler bu kentte dereleri, çayları vurduk. Betonların altına gömdük. Değil gençler, orta yaşlılar bile bu kentteki dereleri hatırlamıyor.
TOKİ yüzünden Karadağ’a kaçtıkBalkanlarda 170 milyon euro’luk proje yapan Bursalı Gintaş, Karadağ’a yatırıma gitti. Gintaş Yönetim Kurulu Başkanı Doğru, “Türk müteahhitlerinin dışarıda olmasının nedeni TOKİ’dir” dedi.
Gaziantep''te 4 bin konutluk dönüşümGaziantep Şahinbey Belediyesi, TOKİ işbirliği ile toplam 4 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi yapıyor. Belediye''nin havaalanı yolu üzerinde kamulaştırma yoluyla başlattığı projenin 150 dönüm üzerinde bin 260 konut halinde inşa edilen birinci etabı eylülde teslim edilecek.
Demir KavgasıYurtiçinde inşaat demiri fiyatlarının yılbaşından bu yana yüzde 35 oranında artması, demir- çelik üreticileriyle inşaatçılar arasındaki kavgayı yeniden ateşledi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mart ayı Üretici Fiyatı Endeksi’nde (ÜFE) en çok fiyat artışının yüzde 22.09 ile demirde meydana geldiğini açıklaması da tartışmayı körükledi.
Atış: Tarihi yapılar en kısa sürede kent kültürüne kazandırılmalıAdana Valisi İlhan Atış, zengin tarihi değerlere sahip olan Adana''da onlarca yapının atıl bir durumda olduğunu belirterek bunların kısa sürede kent kültürüne kazandırılması gerektiğini söyledi.
Kebapçı kapatılacak otel, müze olmayacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 33 aydının yanarak yaşamını yitirdiği Sivas''taki Madımak Oteli''nin altındaki kebapçının kapatılacağını, binanın müze yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. DSP''li Süleyman Yağız''ın soru önergesini yanıtlayan Günay, müze kurulmasının, teknik gereklerin yerine getirilmesi halinde mümkün olduğunu ifade ederek Burada sosyal ve kültürel işlevleri olan bir işletme açılmasına çalışılmaktadır" dedi.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
İTO: İnşaatlar durabilirİstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, çimentodan, musluğa ve ev tekstiline kadar binden fazla ürüne etki yapan inşaat demiri fiyatlarında son aylarda “anlaşılır olmaktan uzak” bir artış olduğuna dikkat çekerek, siyasi gelişmeleri fırsat bilip, demire bir ayda yüzde 30 zam yapanların Türkiye’ye büyük kötülük yaptığını ifade etti.
300 yıllık tarihi konak kaderine terk edildiKastamonu''nun Hanönü ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan 300 yıllık Hüseyin Bey Konağı, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.
O stada muhalifimKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dolmabahçe Sarayı’nın arkasında bulunan ve bir bölümü tarihi eser statüsünde olan İnönü Stadyumu’nun yıkılıp yeniden inşa edilmesiyle ilgili tereddütleri olduğunu söyledi.
Bu yıl kuraklık var ama içme suyunda problem yok!23 Mart Dünya Meteoroloji Günü’nde, uzun yıllar sonra ilk kez Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği kutlamaya katıldım. Bu kutlamada iki sürprizle karşılaştım.
Anzak Yolu projesinde sil baştanÇanakkale Valisi Orhan Kırlı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yolun yapımıyla ilgili alternatif projenin Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parklar Genel Müdürlüğü''nce inceldiğini bildirdi.
TAV''dan Rusya''ya Accor''la 10 otelTürkiye''de birlikte şehir otelleri inşa ettikleri Fransız Accor Grubu ile Rusya''da 10 otel yapacaklarını bildiren TAV''ın ortaklarından Akfen Holding''in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Libya''da 1.5 milyar dolar, Katar''da 5 milyar dolarlık proje yürüttüklerini söyledi.
Kentsel dönüşümde TOKi''ye olağanüstü yetkiKentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olağanüstü yetkilerle donatılacak. Tasarı ile TOKİ, kentsel dönüşüm alanına ilişkin projeler geliştirecek ve bazı yetkileri kullanmakta ayrıcalıklı olacak.
Ören yerleri turizme hazırlanıyorÖren yerleri turizme hazırlanıyor. Aydın''ın ilçelerinde 4''ü yabancı, 6''sı Türk arkeologlarca yürütülen 10 kazının sürdüğü, müzelerdeki çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Aydın Kültür Turizm Müdürü Nuri Aktakka , il genelindeki kazıların 2007 yılında sağlanan ödeneklerle başlayacağını söyledi.
Antalya''da Almanlar, Muğla''da İngilizlerTürkiye''de yabancıların en fazla gayrimenkul satın aldığı illerin başında 4 milyon 445 bin 258 metrekare ile Muğla geliyor. Onu, 3 milyon 810 bin 118 metrekare ile Antalya izliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye''de 73 bin yabancının toplam 38 milyon 419 bin 151 metrekare taşınmazı bulunuyor.
Tarihi sarnıç yok edildiSeydişehir''in Tol köyünde kanal kazısı sırasında tarihi su sarnıcı yok edildi. TEMA Seydişehir Temsilcisi Ali Kazankaya, "Dozer kepçesiyle yıktıkları güzelim sarnıcın yerine bir başkasını yapmaya güçleri yetecek mi" diyerek tepkisini dile getirdi. Kanal çalışması uğruna tarihi mirasın yok edildiği belirten Kazankaya, "Yıllar boyu nice dönemlere, olaylara ve insanlık manzaralarına tanıklık etmiş tarihi sarnıcın yerinde artık yeller esiyor. Yerine, kültür mirasına duyarsızlığı vurgulayan anlamsız ve ruhsuz bir çalışma yapılmış. Yılların başaramadığını birkaç acımasız dozer darbesi başarmış. Çok eskidiğinden dolayı yıkılması mı gerekirdi?'''' diye konuştu.
Tarih: 7 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
BJK İnönü''yü yıkamazYöneticiler tarihi stadın deniz tarafındaki tarihi duvarı kalacak şekilden yıkılıp genişletileceğini belirtiyorlar. Oysa, Cumhuriyetin İstanbul''a ilk çağdaşlık armağanı olan stadın sadece o duvarı değil, "Dolmabahçe Vadisi''ndeki topografyayla uyumlu ve kent peyzajını zedelemeyen, zarif ve plastik tasarımı" da korunması gerekli "kültür varlığı" kabul edilmesinin temel nedenidir.
Yabancıların gayrimenkul haritası çıkarıldı: Yunanlıların tercihi BursaTürkiye''de yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan illerden Antalya''ya Almanlar, Muğla''ya İngilizler rağbet ediyor.
Köprü ve viyadükler 7,7 büyüklüğündeki depreme dayanıklı hale gelecekİstanbul''da, büyük ölçekli muhtemel bir depreme karşı 14 köprü ve viyadükte 2006 yılının Mart ayında başlayan güçlendirme ve sismik takviye çalışmaları sürüyor.
Lojistik ağları Kocaeli''nde yoğunlaşmaya başladıKocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, lojistik (taşıma-dağıtım) araçlarının şehrin her yerinde yoğunlaşmaya başladığına dikkat çekerek, "Eğer gerekli tedbirler alınmazsa maalesef kent tıkanıp kalacak. 1960''lardaki vahşi sanayileşmenin başka bir versiyonunu görebiliriz." dedi.
Bursaray hattı neden hep kısa kalıyor?Bursa için en önemli toplu ulaşım aracının Bursaray olduğu konusunda hiç kimsenin en küçük bir tereddütü bile yok.
İzmir, EXPO''yu neden kaybetti?Her şey 1965''te İzmir''den Bodrum''a doğru yol alan otobüsün Milas yakınlarında bozulmasıyla başladı. Otobüsün tamir edilmesini bekleyen yolculardan biri olan Sabiha Tansuğ, fazla uzaklaşmadan çevrede gezintiye çıkar.
2008 Serbest Mimarlar Dernekleri Eğitim ve Kültür Yapıları SergisiTürk Serbest Mimarlar Derneği “Eğitim ve Kültür Yapıları” başlıklı bir sergi düzenlemeye hazırlanıyor.
Rüzgara 5 Milyon Euro YatırdılarUlustrans Genel Müdürü Olgun Hacıalioğlu, EPDK''ya yenilenebilir enerji kaynakları için birçok başvuru yapıldığını belirterek, ''rüzgar enerji santrallerinin, tüm dünyanın Türkiye''de yatırım yapabileceği bir konu haline geldiğini söyledi. Sadece rüzgar enerjisi için EPDK''ya 287 yerli ve yabancı başvuru yaptığını kaydeden Hacıalioğlu, "Dünyada rüzgar enerji santrali ile ilgili olarak bu büyüklükte bir başvuru ile karşılaşılmamıştır. Talebin sebebi devletin rüzgardan üretilen enerjiye alım garantisi vermesi ve bir avantajı da başvuru yapan yatırımcıların lisanslarını başka şirketlere devredebiliyor olabileceği. Böylece Türkiye''de bir nevi enerji ticareti başlamış olacak" dedi. Enerji tesislerinin ekipmanlarının taşınması işini yapan şirket olarak hareketlenecek pazara hazırlık yaptıklarını söyledi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Süreyya Operası paylaşılamıyorKadıköy Belediyesi tarafından 14 Aralık’ta CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da katılımıyla törenle açılan Süreyya Operası paylaşılamıyor.
Emirin gözü Bodrum''daTatil için Bodrum''a gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah''ın, Yalıkavak''ta satın almak için arsa aradığı öğrenildi. İstanbul''dan Airbus 747 tipi özel uçağıyla dün öğle saatlerinde Milas-Bodrum Havalimanı''na gelen Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah, yoğun güvenlik önlemleri altında karşılandı. Alışıldık yerel kıyafetlerinin aksine uçaktan spor şapkası ve spor kahverengi ceketiyle inen El Sabah''ı Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ömer Mimiroğlu ve Muğla İl Emniyet Müdürü Mehmet Emin Körpe karşıladı. Yalıkavak''ta bulunan ve İkideniz isimli turizm şirketine ait olan lüks villaya doğru yola çıkan El Sabah''ın Bodrum, Yalıkavak Küdür Mahallesi''nden küçük bir otel ve arsa satın aldığı, Yalıkavak''ta ayrıca arsa aradığı öğrenildi.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Nurperi Değirmenci
Maslak Kültür ve Kongre Merkezi İhaleye ÇıkarıldıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, içinde korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk ve Süvari Alayı bulunan İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''ni yeniden ihaleye çıkardıklarını söyledi. İstanbul''un AB tarafından 2010 Yılı Kültür Başkenti olarak seçildiğini anımsatan Bakan Günay, İstanbul''un kültürel faaliyetlerine yönelik mekan ihtiyacının artacağını kaydetti. Günay, İstanbul Maslak (Ayazağa) Kültür ve Kongre Merkezi''nin kültürel faaliyetlerde kullanılmak üzere işlevlendirilerek, kentin kültürel ve sanatsal mekanlarına bir yenisini kazandıracaklarını bildirdi. 2000 yılı ekonomik krizinden bu yana atıl vaziyette kalan Ayazağa Kongre ve Kültür Merkezi Projesini hayata geçirmeyi düşündüklerini belirten Günay, kaba inşaatının yüzde 85''i tamamlanan merkezde, korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde tescilli Ayazağa Kasrı, Çinili Köşk (Av Köşkü) ve Süvari Alayının bulunduğunu ifade etti.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kartal''da 5 yıldızlı kaçak otelCHP''li Kartal Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Doğan , ilçede bazı yapıların keyfi olarak yasaya aykırı inşa edildiğini, ardından da özel muameleyle yasallaştırıldığını belirterek bu duruma örnek olarak, E-5 karayolu üzerinde inşaatı devam eden 5 yıldızlı "Titanic" adlı oteli gösterdi. Doğan, bu konuda ilgili kurumların yasal işlem yapması gerektiğini söyledi.
Samsun''a ''Disneyland'' ProjesiSamsun Büyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü çalışma ile Batı Park''ta bin 500 metrekarelik bir alana çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirildi. Çocuk Eğlenme Merkezi adıyla oluşturulan alana Şirinler''den Gargamel''e, Red Kit''den Pamuk Prense''se çizgi film ve masal kahramanlarının heykelleri yerleştirilirken, çocuklar için oyun alanları da oluşturuldu.
RANTALYA: Sporda rantın adresiAntalya Meltem Mahallesi’nde, çeşitli branşlarda amatör sporcu ve spor kulüplerine yıllardır ev sahipliği yapan 100. yıl spor tesisleri yıkılacak.
Başkan Kocaoğlu: Yol haritamız belliİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Üniversitesi’ne konuk oldu. Kocaoğlu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce düzenlenen “Turizm, bölgesel gelişme ve halk politikaları” konulu uluslararası toplantıda konuştu.
Başkan Topbaş; “AB ile entegrasyonda yerel yönetimler çok önemli!...”AB Bölgeler Komitesi toplantısında konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un küresel yatırımcılar için ideal bir adres haline geldiğini ve 2010 Kültür Başkentliği’nin AB ile ilişkilere ivme kazandırdığını söyledi.
Milano’da emlak fiyatları arttıİtalya''nın sanayi, ticaret ve moda merkezi Milano, İzmir’e karşı verdiği EXPO 2015 yarışından galip ayrılır ayrılmaz emlak fiyatları artmaya başladı. Milano Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, kent genelinde evlerin fiyatları yüzde 7 artarak, toplam 11 milyar Euro’luk rant sağlandı. Bu artışla evlerin metrekaresi 9 bin Euro’dan satılmaya başlandı. Böylece EXPO 2015, yapılmadan 7 yıl önce Milanolular’a para kazandırmaya başladı.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Eda Berkbayrak
Danıştay’ın Kazdağı kararı emsal olacakDanıştay’ın siyanürle altın aranmasına izin veren yerel mahkemenin kararını bozması diğer bölgelerdeki altın arama faaliyetleri için de emsal niteliği taşıyacak.
Parayı veren ağacı keser!TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, ormanların her türlü turistik tesis için tahsis edilmesinin yolunu açan tasarıda tartışmalı bir değişiklik yaptı. Komisyon, “Turizmcilerin, tahsis öncesi kesecekleri her ağaç için aynı alana 2 ağaç, alan dışına ise 4 ağaç dikmesi ve tahsis süresi boyunca bu ağaçların bakımını yapması” koşulunu kaldırdı. Bunun yerine, ağaç kesilmesi durumunda, tahsis edilecek alanın 5 katı kadar bir alanda ağaçlandırma için gerekli bedel ile 3 yıllık bakım giderinin peşin ödenmesi koşulu getirildi.
Çimentoda balayı havası bitti, kâr marjları daralıyorÇimento sektörü 2006''da iç talep ve ihracat artışıyla yaşadığı sarhoşluktan uyanıyor. Yükselen satışlara paralel olarak kapasite artıran çimento sektörü, 2007''de maliyet artışını fiyatlara yansıtamadı ve kâr marjları düştü.
‘Heliport’ başvurusunda rekor: 4 ayda 25 başvuruUlaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün geçen kasım ayında valiliklere gönderdiği yazıyla başlattığı "Her ile Bir Heliport" projesi kapsamında, 8 heliport için yapım izni verildi ve 7 heliporta yapım izni vermek için ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş bekleniyor.
Bir İmzayla 2 Milyon İnsan Yer DeğiştirdiCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İstanbul’da 8 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı kanunu onayladı. Böylece, kentte yaşayan toplam 2 milyon 38 bin 712 kişinin ilçesi değişti.
Mimarinin çevreyle sınavıDünyanın sıfırdan tasarlanmış ilk ekolojik yerleşkesi Dongtan Eko Kent için yoğun emek sarf eden mimar David Height, bir konferansla bu yeni mimari kavramı anlatmak için İstanbul''da...
Fatih Belediye Başkanlığı''ndan açıklama...Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, bugün bir gazetede yayımlanan ve yayalaştırılan bir sokakla ilgili haberde Fatih Belediyesi’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a haksızlık yapıldığını açıkladı.
Emlak sektörünü tek çatı altında buluşturan ''hurriyetemlak.com'', 2''nci yaşını kutluyor5 Nisan 2006 yılında tüketiciyle buluşan hurriyetemlak.com, 2''nci yılında iddialı bir reklam kampanyası hazırladı. Stratejik altyapı çalışmaları ve senaryosu Gram Reklam tarafından hazırlanan reklam filminin yapımında, Nadir Bekar ve "Mutluluk" filmi ile Yeşilçam ödüllerinde "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülünü kazanan Mirsad Heroviç görev aldı. Kampanyanın reklam filmlerinde ve radyo spotunda kullanılan müziğini ise Rebel Moves grubunun kurucusu Ömer Ahunbay tarafından hazırlandı. 35 mm. film ile profesyonel sinema teknikleri kullanılarak gerçekleştirilen reklam filminde ev aramak için kebapçıya giden, ancak sonuca ulaşamayan bir gencin hikayesi konu alınıyor.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Dünya
İnönü''ye dokunmayın!Beşiktaş yönetimi 19 Mayıs günü İnönü''ye kazma vuracakmış. Ben buna asla inanmıyorum. O gün stadın yıkımına başlanırsa elimde kazma-kürek bir amele gibi çalışırım. Ama konu bu değil ki. Beşiktaş hangi maçta stadını ful dolduruyor? Önemli olan İnönü''yü dolduracak olan kaliteli oyuncuları almaktır. Bu konuda en mükemmel yorumu Kanal 24''te Bilgin Gökberk yaptı: "Dünyanın en güzel stadına dokunmayın, onu bozmayın. Sadece restore edin." Harika bir çözüm bu. İnönü''yü yıkmayın, güzelleştirin.
Tarih: 4 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Kazım Kanat
İstanbul''da köprüleri atmak!Türkiye''nin ve bu Türkiye''nin ufak bir numunesi olarak İstanbul''un; Boğaz''a 3. Köprünün yapılması karşısında takınacağı tavır; demokratik sivil toplum düşüncesine ne kadar yakın olduğumuzu belirleyecektir.
Eda Hanım, yeniden iskelesine kavuşuyorBodrum’un Göltürkbükü Beldesi’nde, belediye tarafından 3 ay önce başlatılan sahil düzenlemesi, gerekli izinler alınmadan yapıldığı gerekçesiyle Kaymakamlık tarafından durduruldu, 20 bin YTL de para cezası kesildi.
Borsa binasının iki katı yıkılıyorHanlar Bölgesi''ni özgün kimliğine kavuşturmak için çalışmalarını sürdüren Osmangazi Belediyesi, Ticaret Borsası Binası''nın sağlıklaştırılarak orjinal hale getirilmesi amacıyla protokol imzaladı.
EXPO hüsranı herkesi üzdüİzmir’in EXPO 2015’e ev sahipliği yapamaması, iş çevrelerinin yanısıra her kesimi üzdü. İşçi, emekli, kadın ve memur temsilcileri, "EXPO olsaydı İzmir’e farklı vizyon gelirdi.
TOKİ, 700 milyar dolarlık yatırım deviyle stratejik ortak oluyorToplu Konut İdaresi (TOKİ), 700 milyar dolarlık bir fonu yönettiği tahmin edilen Kuveyt Yatırım İdaresi (Kuwait Investment Authority- KIA) ''stratejik ortak'' oluyor.
Kentsel dönüşüm ama nasıl?24 yıldır yürürlükte bulunan İmar Affı Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasa Taslağı ile yürürlükten kaldırılıyor. Bu imar affını siyasal rant olarak kullanma dönemini bitirmesi açısından doğru bir girişim.
Bu araziyi geri alınMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ile Çomça Koyu''nda bir ay denizi kaçak dolduran MNG Holding''e tepkiler boyutlandı.
Evler açık renklere boyanıyor sektör 1.2 milyar dolara koşuyorSu bazlı boyaların ve açık renklerin ağırlığının arttığı 1.2 milyar dolarlık boya sektöründe, bu yıl yüzde 10’luk büyüme bekleniyor.
EMFED ''2008 Gayrimenkul Zirvesi'' yarın gerçekleştirilecekEmlak Müşavirleri Federasyon''u tarafından yarın (4 Nisan 2008)tarihinde İstanbul Dedeman Otel''de gerçekleştirilecek olan "Ekonomik durgunlukta Emlakçılık ve Sorunları" panelinde emlak dünyasının 2008 yılı değerlendirmesi yapılacak.
TOKİ 15 bin konut yaparak Güngören''in çehresini değiştirecekBüyükşehirlerde yaşanan plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri bir bir hayata geçiriliyor.
1 milyon dolara tamirhaneLevent Oto Sanayi Sitesi ile Maslak’taki Atatürk Sanayi sitesi, Karayolları’na ait Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekarelik arazinin 800 milyon dolara Zorlu Grubu’na satılmasının ardından İstanbul’daki en değerli araziler konumuna geldi.
fW mahallesiDüne kadar sönük bir yokuş olan Akaretler bir süredir geceleri ışıl ışıl. Çünkü Akaretler projesi bitmiş ve iç kısımları yenilenen sıra sıra tarihi evler ışıklandırılmış.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.