Haberler

15 Ağustos 2008, Cuma

İstanbul İstanbulİstanbul İstanbulGeçmiş imparatorlukların katmanları üzerinde kurulu, görkemine Byzantium, Konstantinopol, Stambuli gibi ayrıcalıklı isimler yakıştırılmış İstanbul, günümüzde, yerel ve yabancı girişimcilerin ve ellerindeki teknik bilgi kartlarıyla uluslararası mimarların çokça mücadele ettikleri bir bölge. Kentin, "rock star" rolünü geri kazanması konusu her yerde göze çarpıyor. Uygarlıkların özgün kavşağı, halihazırda bu büyük etkiyi gösteriyor. İstanbul’un mimari soyağacı etkileyicidir, asırlık başyapıtları, kullanımdaki halleriyle inceleyebilir, Corbu’nun "Journey to the East" (Doğuya Yolculuk) için skeçler yaptığı kahvehanede bir bardak çay içebilir, Bruno Taut, Ernst Egli ve diğerlerinin boğazın yakasındaki evlerini izleyebilirsiniz. Haberin Devamı
Çim Saha Isıtma Bir Lüks DeğilÇim Saha Isıtma Bir Lüks DeğilModern çim sahalar donma noktasının altındaki sıcaklıklarda da işlevselliklerini koruması gerekiyor.
İMMİB’in Ödüllü TasarımlarıİMMİB’in Ödüllü TasarımlarıŞimdiye kadar ölçmeden depolamaya, rendelemeden dilimlemeye, pişirmeden ısıtmaya kadar farklı fonksiyonlarda birçok ürün, İMMİB (İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri) Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda genç beyinler tarafından hayata geçirildi.
İstanbul’un ‘senaryo’larla savaşıİstanbul’un ‘senaryo’larla savaşı17 Ağustos öncesi İstanbul için ‘dört felaket senaryosu’ yeniden gündemde. Tek çare deprem master planı, önlemlere harcanacak para 366 milyon 682 bin YTL.
Ne Venedik Ne Manhattan İnadına Haydarpaşa!Ne Venedik Ne Manhattan İnadına Haydarpaşa!İstanbul’un, demiryolu ve deniz ulaşımı bağlantısını sağlayan, kültürel ve endüstriyel miras olarak nitelendirilen Haydarpaşa Gar, Liman, kıyı alanı ve çevresini, uluslararası emlak sermayelerine pazarlamak isteyen AKP hükümeti...
Siz Efes’i üç yıl sonra görünSiz Efes’i üç yıl sonra görünİzmir’in Selçuk İlçe Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Selçuk Belediyesi’nin yedi yıldır yürüttüğü çalışmaların, ilçeyi gelecek 25 yılını planlamış bir yer haline getirdiğini belirtti.
Diyanet camisi VİP değil ama Türkiye’de ilkDiyanet camisi VİP değil ama Türkiye’de ilkDiyanet İşleri Başkanlığı’nın “VİP için cami” yaptıracağı haberi üzerine Başkan Yardımcısı Er NTVMSNBC’ye açıkladı: İbadetin VİP’i olmaz.
Ahşap, pencerede PVC’nin tahtına lamineyle oynuyorAhşap, pencerede PVC’nin tahtına lamineyle oynuyorDekoratif ve doğal görüntüsüyle yeniden moda haline gelen yeni nesil lamine ahşap pencerelerin uzun süre bakım gerektirmemesi, konut projelerinin gözdesi haline getirdi.
Elveda KocatepeElveda KocatepeDiyanet İşleri Başkanlığı, artık Ankara’da ihtiyacı karşılamadığını düşündüğü Kocatepe Camisi’ne alternatif, "VIP" hizmetinin de verileceği yeni bir cami için düğmeye bastı.
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’nın Ön Kayıtları Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’nın Ön Kayıtları Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin iki yıl süren ön çalışmaları sonucunda 1999 yılında doğan ve Domus Academy işbirliği ile yürütülen Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı 10. yılına etkinliklerle başlıyor.
Mimarlık harikalarının sahibi Türkiye''ye geliyorMimarlık harikalarının sahibi Türkiye''ye geliyorDünyanın 10 yeni mimarlık harikasından ikisinin mimarı olan Steven Holl, ArkiPARC 2008''e katılıyor.
Mardin hep gündemdeMardin hep gündemdeMardin, dünyada sit alanı ilan edilen üç şehirden biri. Yüzyıllara dayanan tarihi ve zengin kültür birikimiyle adeta açık hava müzesini andıran kent, bu özelliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de sürekli kendinden söz ettiriyor.
İstanbul Kültür Mirası’nın Korunma Stratejileri ve UNESCO Kararı Tartışıldıİstanbul Kültür Mirası’nın Korunma Stratejileri ve UNESCO Kararı TartışıldıUNESCO Kültür Mirası Komitesi’nin İstanbul’daki Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan fakat yerine getirilmeyen koruma politikaları nedeniyle listeden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kesimleri hakkında verdiği karar, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde yapılan bir toplantıda masaya yatırıldı.
Geceye de güneş ışığıGeceye de güneş ışığıKarşıyaka Belediyesi, 6 parkı depolanmış güneş enerjisiyle çalışan lambalarla aydınlatmaya başladı.
Foster + Partners’dan İtalya’ya Yeni Bir Çevreci YaklaşımFoster + Partners’dan İtalya’ya Yeni Bir Çevreci Yaklaşım15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners ekibinin İtalyan liman kenti Rimini için tasarladığı gelişim projesi uygulandığı takdirde bu bölge sahilleriyle olduğu kadar görkemli mimarisi ile de ünlü olacağa benziyor.
Ege''nin en büyük pazaryeriEge''nin en büyük pazaryeriAliağa belediye tarafından yaptırılan ''Kapalı Pazaryeri Kompleksi ve Kent Hamamı'' inşaatı hızla devam ediyor. Aliağa''nın önemli sorunlarından birisi olan halk pazarı, Aliağa Belediyesi''nin pazarcı esnafını bir çatı altına toplama projesiyle sorun olmaktan çıkıyor.
 Bu manzara bir daha yaşanmasın! Bu manzara bir daha yaşanmasın!17 bin civarında konutun yıkıldığı Gölcük merkezli 17 Ağustos depreminin üzerinden 9 yıl geçti.
Sitelerin zam isyanıSitelerin zam isyanıÇeşme Altın Yunus Mahallesi’ndeki iki site önünde yer alan rıhtım ve güneşlenme alanlarından alınan ecrimisil bedelinin aşırı artırılması büyük tepki çekti, konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacağı bildirildi.
Efes Antik Tiyatrosu ayağa kalkacakEfes Antik Tiyatrosu ayağa kalkacakİzmir''in Selçuk İlçe Belediye Başkanı Vefa Ülgür, 3 yıl sonra Türkiye''nin kullanılabilir tek antik tiyatrosunun "Efes Antik Tiyatrosu" olacağını bildirdi.
Kararan bölgeler yeşillendiriliyorKararan bölgeler yeşillendiriliyorMenderes’te kül olan yeşil örtünün yeniden kazanılması için çalışmalar sürüyor.
Ankara’daki Büyük Dönüşümde Son DurumAnkara’daki Büyük Dönüşümde Son Durum04 Mart 2004 tarihinde kabul edilen “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında Kuzey Ankara Girişi’nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kanun 05 Nisan 2006 tarihindeki değişikliklerle son halini almış. Bu değişikliğin en önemli kısmını ise kanunun ilk halinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na verilen onama yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi oluşturuyor.
CCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorCCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorDün tüm dünya Pekin olimpiyatlarının açılış törenini izledi. Atletler kameraların önünden flaşların bir dahaki sefere yalnızca kendileri için patlamasını dileyerek geçtiler.
AM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduAM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduHollanda Mimarlık Ensititüsü (NAi) ve gayrimenkul geliştirici AM tarafından 2002 yılından beri birlikte verilen AM Nai Ödülü’nin finalistleri geçtiğimiz günlerde belli oldu.
"Barınma Hakkı" için El Ele...Artık sermaye ve AKP hükümeti dışında kimsenin savunamadığı kentsel dönüşüme karşı toplumsal, bilimsel ve coğrafi örgütlülüğü ve bilinci mahallelerde yaşayanlar kendileri ve birlikte elde etti...
Aizanoi''de Şimdi Kazı ZamanıKütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının başladığı bildirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından bölgede 1970 yılından beri çalışma yürütüldüğünü söyledi.
Kent YorumSürekli değişen bir kentte yaşamak, hele sonradan gelerek oralara alışmak kolay değildir. Geride bırakılan; adıyla, sanıyla, kokusuyla, sesiyle tüm hayatımızca peşimizden gelecek bir dünya.
Konut fiyatlarına maliyet zammıFaizlerin yükselmesi ve piyasadaki daralma nedeniyle düşen konut fiyatlarına maliyet artışları yansımaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon rakamlarında yüzde 5.34 artışla konut fiyatları rekor kırdı.
Ilısu Barajı 187 yerleşim yerini yok edecekBismil Demokrasi Platformu, Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Hasankeyf’e sahip çıkma çağrısı yaparak, “Hasankeyf yok olma tehdidi altında olmasına rağmen dünyada kültür mirası kapsamına alınmaması siyasi bir karardır.
‘Yıkım ve şiddet çözüm değildir’Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “kentsel dönüşüm” adı altında Dikmen Vadisi’ndeki yıkım ve şiddeti, belediye binası önünde protesto edilerek, “rant için değil, insan için dönüşüm” istendi.
''Orman yangınlarında zarar gören sit alanlarının sınırları değişmeyecek''Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, "Kurul, sit alanlarında tek bir bitki kalmamış, yanmış olsa dahi bir karış bile sit alanı daraltmasına gitmeyecektir" dedi.
Çanakkale''de yanan yerler yeşillendirilmeye başlandıGelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve İntepe beldesinde iki ay arayla çıkan orman yangınlarında tamamen yanan bölgelerin yeşillendirilmesine başlandı.
Özelleştirmeden GAP''a 1 milyar YTL dahaGüneydoğu Anadolu Projesi (GAP) başta olmak üzere enerji ve ulaştırma yatırımlarına kaynak sağlamayı amaçlayan hükümet, kısa aralıklarla iki kez yaptığı yasa değişikliğiyle özelleştirme gelirlerini söz konusu alanlarda kullanma imkanına kavuştu.
Karadeniz''in suyu boşa akıyorDoğu Karadeniz''de bulunan kullanılabilir 13 milyar metreküp su gücünün sadece yüzde 2''sinin elektrik enerjisine dönüştürüldüğü yüzde 98''inin ise boşa aktığı açıklandı.
17 Ağustos''un yıldönümünde binlerce aile ''beton tabut''ta yaşıyor9 yıl önce Gölcük merkezli yaşanan ve yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak nitelendirilen Marmara Depremi''nin açtığı yaralar sarılabilmiş değil.
Didy­ma An­tik Ken­ti’nde ka­zı ça­lış­ma­la­rı baş­la­dıAy­dın’ın Di­dim İl­çe­si’nde bu­lu­nan Didy­ma An­tik Ken­ti’nde­ki ka­zı ça­lış­ma­la­rı­nın bu yıl Mi­let’le Di­dim ara­sın­da­ki “Kut­sal Yol” üze­rin­de yo­ğun­la­şa­ca­ğı bil­di­ril­di.
Mesnevi konutları Türk mimarisini yansıtacakTürk mimarisi esas alınarak yapıldığını belirten Başkan Tuzcuoğlu, ''Mesnevi konutları çevre düzenlemesi, otoparkı, süs havuzları, yürüyüş parkurları ve diğer sosyal donatılarıyla Konya''nın önemli cazibe merkezlerinden biri olacak" dedi.
Bursa''nın merkezi Yıldırım olacakYıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, "Yıldırım 2012 de Bursa''nın yaşam merkezi 50 yıl sonra da Türkiye''nin en iyi yaşanılacak kenti olmaya aday" dedi.
Hititler''e ait devlet binası bulunduÇorum''un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerinde, sürdürülen arkeolojik kazılarda, Hitit uygarlığına ait bir devlet binası bulundu.
Kyoto Başka Bahara KaldıMeclis tatile girdi ve Kyoto Protokolü, hükümet tarafından da belirtilen arzulara irağmen tatile girmeden ele alınamadı ve böylece bir başka bahara kalmış oldu galiba?
TSMD Ödül Kurulu''na Adnan Ural AtandıTSMD Ödül Kurulu''nda Kurul üyesi merhum Affan Yatman''dan boşalan yere Kurul yedek üyesi Sn. Adnan Ural atanmıştır. Böylece Ödül Kurulu''nun kompozisyonu şu üyelerden oluşmaktadır: Ercan Çoban, Murat Artu, Ziya Tanalı (TSMD dışından), Adnan Ural ve Turhan Kayasü (Yönetim''den).
Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Tesco Kipa: İmar sürecini bilmiyoruzAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin “ortağı Mehmet Karasu’nun sattığı arazinin imar sorunlarını çözmekle” suçlandığı tartışmada, araziyi alan Tesco Kipa’dan bir açıklama geldi.
Kayra’nın gizemi için işbirliğiEge Üniversitesi ile Almanya Würzburg Üniversitesi ilk kez ortak bir arkeoloji projesinde işbirliğine gidiyor. Projeyi Türk, Alman ve Lübnanlı 22 kişilik ekip yürütüyor.
Ormanlar özelleştirme kurbanıSon dönem ardı ardına çıkan orman yangınlarında, hükümetin “özelleştirme” politikalarının da etkili olduğu belirtiliyor. Önce İzmir Menderes, ardından da Antalya’da çıkan yangınların ortak nedeni enerji iletim hatlarının kopması olarak gösterildi.
Kumaş: Mahkeme kararı bütündürBüyükşehir Belediye Meclisi’nin iptal edilen Atakuleli-camili amblemi flama olarak kullanma kararı alması amblem tartışmalarını yeniden alevlendirdi.
Kozak altına direniyorTürkiye’nin çam fıstığı cenneti Kozak Yaylası, altın madeni tehdidini her geçen gün daha fazla yaşıyor. Geçimlerinin önemli bölümünü çam fıstığı ihracatıyla sağlayan bölge sakinleri, yaşam alanlarının altına kurban edilmemesi için mücadele veriyor.
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlarBu tablo karşısında ''Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar'' diyorum. Ama kuranlar bu fikrime kızabilirler, belki de haklı olabilirler, çünkü hiç kimsenin ticareti üzerinde yorum yapmaya hakkım yok...
Metemtur ve VHS Turizm inşaatta anlaştıMetemtur Otelcilik (Metemtur) ile VH Turizm arasında "kat karşılığı anahtar teslimi inşaat yapımı ve gayrimenkul satış hasılatı paylaşım sözleşmesi" imzalandı.
Çamlıdere Barajı kuruyorAnkara Anakent Belediyesi’nin daha temiz, ucuz ve güvenli olan Gerede Sistemi ile beslemekten özenle kaçındığı Çamlıdere Barajı kuruyor.
Cadde ve sokaklardaki merdivenlerin basamakları kullanılamaz haldeBaşkentlilerin yoğun olarak kullandıkları cadde ve sokaklarda bulunan merdivenler, bakımsızlığıyla inip - çıkmayı eziyet haline getiriyor.
İngiliz mortgage devi küçülme kararı aldıİngiltere''nin en büyük mortgage kuruluşu HBOS, bir yaşını dolduran kredi krizinden gördüğü zarar nedeniyle 425 kişiyi işten çıkaracak ve 5 mortgage markasından birini kapatacak.
Metro İnşaatlarıAKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi, başkenti alt-üstgeçitler ve köprülü kavşaklarla donatırken, aynı “özeni” metro konusunda göstermiyor.
Akçansa Genel Müdürlüğü''ne Hakan Gürdal atandıAkçansa''dan yapılan yazılı açıklamada, 1996 yılından beri Akçansa''da çalışan Gürdal''ın, strateji ve iş geliştirme müdürü, çimento satış ve pazarlama genel müdür yardımcılığı, hazır beton genel müdür yardımcılığı, hazır beton ve satın alma genel müdür yardımcılığı, hazır beton ve agrega genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, Gürdal''ın, 1990 yılında Alo Mintax Deterjan Endüstrisi''nde satış temsilcisi olarak profesyonel hayata atıldığı, 1991 yılında Tek Plastik A.Ş''de fabrika müdürü, 1995-1996 yılları arasında Çanakkale Çimento''da ticaret genel müdür yardımcısı olarak görev aldığı belirtildi.
Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Önce kapımızın önüBir süre önce, Vali Nuri Okutan''ın girişimi ile kırsal alanda kaçak yapılaşmanın önlenmesi konulu bir toplantı düzenlendi. Trabzon''u sevenlerin tüm imkânlarını seferber ederek yardımcı olmak isteyeceği bir konu.
Müteahhide fiyat farkı hazırlığıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kamuya iş yapan müteahhitlere, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin fiyat farkı ödenebilmesine yönelik kararname çalışmalarının hız kazandığını belirtti. Bayraktar, "Düzenlemenin pazartesi gününe yetişebilmesi için Kamu İhale Kurumunun kararname taslağını, Başbakanlığa sunmasını bekliyoruz" dedi. Bayraktar, fiyat farkı ne kadar hesaplanırsa o kadar ödeme yapılacağını ifade ederek, "Kararname genel çıkıyor. Sadece demir fiyatlarını değil, ne varsa" yanıtını verdi.
Tarih: 15 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Türk müteahhitler dünya üçüncüsüTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, 2008 için belirlenen dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında 23 Türk firmasının bulunduğunu bildirdi.
Kuşadası''nda 24 park yenileniyorKuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Park-Bahçe Amirliği tarafından hazırlanan ve 24 park alanını kapsayan projelerin uygulanmasına başlandı.
Adnan Saygun Sanat Merkezi''ne çevre düzenlemesiİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kente kazandırdığı önemli eserlerden biri olan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi''nin çalışmaları hızla sürüyor. Merkez için özel bir çevre ve peyzaj projesi de hazırlanıyor.
Archimedes Projesi devam ediyorEUROMED’in MED-PACT Akdeniz İşbirliği Programı altında yürütülen Archimedes Projesi’nin Teknik Ekibi, Hanlar Pilot Bölgedeki Restitüsyona Yönelik Fizibilite çalışmasını tamamlayarak Lider Şehir Venedik’e sunulmak üzere hazır hale getirdi.
Müzekart satışları 250 bine ulaştıKültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Müdürü Tolga Yusuf Tuyluoğlu, Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin ''Müzekart'' satıldığını söyledi.
Niksar''a ''tarihi koruma'' ödülüTokat''ın Niksar İlçe Belediyesi geçtiğimiz hafta Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması''nda ödül aldı. Niksar Belediyesi, "Niksar Arasta Çarşısı ve Yılanlı Köprü Restorasyon Projesi" ile ödüle layık görüldü. İstanbul''da düzenlenen törene katılan Niksar Belediye Başkanı İdris Şahin, ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Günay''ın elinden aldı. Belediye Başkanı İdris Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a, Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki''ye ve yöneticilerine, Prof. Dr. Metin Sözen''e Niksar''a gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Mustafa Bayraktutar
Nevşehir yatırım kentiNevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi gibi önemli projelere imza atan Nevşehir Belediyesi, iki yeni projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Ordu''nun dereleri yağmalanıyorOrdu''nun dere yatakları kum ve çakıl ocaklarıyla doldu. Bu ocakların doğal hayatı yokederek, su baskınlarına sebep olduğu belirtiliyor. Doğa Aktiviteleri Derneği Başkanı Ayar, "Ordu''nun dereleri yağmalanıyor" dedi.
İmparator Pius’un eşinin heykeli bulunduBurdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti kazılarında 16. Roma İmparatoru Antoninus Pius’un eşi Faustina Maior’a ait olduğu belirtilen bir kadın başı heykeli bulundu.
Dünyanın en eski sarayı açık hava müzesi oluyorMalatya’daki Arslantepe Höyüğü’nde ortaya çıkarılan dünyanın en eski sarayının açık hava müzesine dönüştürülmesine yönelik hazırlanan proje için 11 Ağustos’ta ihale yapılacak.
Bursa''nın en büyük kentsel dönüşümü ihaledeBursa merkez Osmangazi Belediyesi''nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile işbirliği yaparak hayata geçireceği Bursa''nın en büyük kentsel dönüşüm projesi Doğanbey''de ikinci büyük adım atılıyor.
Kocaeli''nin 413 kilometrelik yürüyüş parkuru haritası çıkarıldıKocaeli''nde vatandaşların tabiat ile bütünleşmesi için belli yerlerde doğa yürüyüşü (trekking) parkurları yapıldı. Belediyenin çalışması ile 413 kilometrelik 46 parkurun haritası çıkarıldı.
Rumelikavağı’na sosyal kompleksSarıyer Belediyesi tarafından Rumelikavağı’na yapılan yatırımlar devam ediyor. Daha önce semte mahalle konakları yapan Belediye Başkanı Yusuf Tülün, bu defa da içerisinde açık hava fitness sahası, çocuk oyun grubu ve halı saha bulunan spor tesislerini halka kazandırdı. Açılış sebebiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Tülün, “Kültür, sanat ve spor alanında büyük yatırımlar yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlar ilçemizin gençliği ve geleceği için. Açılışını yaptığımız spor tesisinde vatandaşlar aileleriyle gelecek ve beyler futbol oynayacak, minik yavrularımız çocuk oyun grubunda eğlenecek, anneler de açık hava fitness sahamızda spor yapacak” dedi. Toplam 2 bin 81 metrekare alan üzerine kurulan spor tesisinde yapay çimli halı futbol sahası, jimnastik alanı, çocuk oyun alanı ve yeşil alan bulunuyor.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Eski tümülüs, seyir tepesi oluyorYalova''nın merkez Sugören köyünde, MÖ 3000''li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı''nın izlerini taşıyan eski bir tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.
Başkanlar Yazıyor: Güngören’in çehresi değiştiİnsanımızın refahını, hayat standardını yükselten kentleşme dediğimiz süreci, hep birlikte yaşıyoruz. Göreve başlar başlamaz, Güngören’in altyapısını bütünüyle tamamlamayı ilk hedefimiz haline getirdik.
Nikomedya araştırması ile İzmit''in geçmişine ışık tutulacakKocaeli''nde yapılan tarih araştırmaları, İskenderun, İskenderiye, Roma, Kudüs ile birlikte Roma İmparatorluğu''nun en önemli 5 şehrinden biri olan Nikomedya''yı gün ışığına çıkaracak.
Bilişimin yeni üssü Taksim-Maslak hattındaTürkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bilişim üssü olması rüyasının gerçekleşmesi için ilk adımlardan biri atıldı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na fizibilite çalışmaları için 450 bin YTL ödenek ayrılmasını kararlaştırdı.
Karayolunun altından tarihî sur çıktıKocaeli''nden geçen D-100 karayolunun altından tarihî sur çıktı. Surun, 1955 yılında yağmalanarak yol yapıldığı öğrenildi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, tarihî surla ilgili olarak yol çalışmasının durdurulmasını gerektiren bir durum olmadığını söyledi.
BOTAŞ, rüzgardan enerji üretecekBOTAŞ, Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG''yi (sıvılaştırılmış doğalgaz) doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali''nin enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL''ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı.
TOKİ Kazan’da ihaleye çıktıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Ankara’nın Kazan ilçesinde konut, sosyal donatı, ada içi genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatlarını yaptırmak üzere ihale açtı.
Kamu kuruluşları tasarruflu lambaya geçiyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgeye göre, tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları 1 ay içinde kendi sorumluluklarında bulunan yerlerdeki mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirecekler.
AOÇ kanunu yürürlükteAtatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
TAV, ön yeterlilik aldıTAV, St. Petersburg''taki Pulkovo Havalimanı''nın geliştirme projesi ihalesi için teklif vermek üzere ön yeterlilik aldı. TAV Havalimanları Holding A.Ş''den İMKB''ye yapılan açıklamada, şirketin, St. Petersburg hükümeti tarafından düzenlenen, Rusya''nın St. Petersburg şehrinde bulunan Pulkovo Havalimanı''nın kamu özel sektör (PPP) işbirliği altında geliştirme projesi kapsamında, 2009 yılı ilk yarısında yapılacak ihale için teklif vermek üzere ön yeterlilik almaya hak kazandığı belirtilerek, söz konusu projenin resmi internet sitesinde açıklandığı kaydedildi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Sönmez Holding, Bursa''da hotel yapacakSönmez Endüstri Holding iştiraklerinden Sönmez Gıda Turizm Ticaret A.Ş''den yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda "Marka Şehir" olma yolunda önemli adımlar atan Bursa''nın çehresinin, İstanbul yolu üzerindeki As Merkez''in hemen yanında yükselecek yepyeni bir otelle değişeceği ifade edildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını Celal Sönmez''in yaptığı Sönmez Endüstri Holding''in bir iştiraki olarak Sönmez Gıda Turizm Ticaret A.Ş bünyesinde kurulması planlanan "Hotel Bursa Baia"nın, As Merkez''in yanındaki toplam 8 bin 713 metrekare alan üzerine projelendirildiğinin kaydedildiği açıklamada, otelin projesinin mimarlar Mithat ve Engin Kırayoğlu tarafından hazırlandığı belirtildi. Temeli 14 Ağustos''ta atılacak ve 154 oda kapasiteli olacak otelin, 7 ay içinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
70 yıllık Salı Pazarı, yeni adresi Hasanpaşa''da esnafı ihya etti70 yıldır İstanbul Kadıköy''ün simgesi haline gelen ve şehir dışından müşterileri olan Salı Pazarı, taşınıyor.
"Marmara’da deprem ihtimali yüzde 60"Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Türkiye’de 30 yıl içinde deprem öngörüldüğünü ve bu depremin de yüzde 60 ihtimalle Marmara’da olacağını ifade etti.
1 milyon dolara olimpik kükürtlü havuz yapıyorZonguldak’ta, kaplıca tesisleri yanında yapımına başlanan, kükürtlü suyun aktarılacağı olimpik havuzun, yaklaşık 1 milyon dolara mal olacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, Kokaksu Mahallesinde faaliyet gösteren kaplıcaya, Bolu yeraltı kaynaklarından gelen 26 derecedeki kükürtlü su için filtre ve katkı maddesi kullanmaya gerek bulunmuyor. Kaplıcanın, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Çaydamar ocağında çalışan maden işçilerinin, ayakkabılarından dolayı ayaklarında oluşan deri hastalıklarından kurtulmak için çare aradıkları yer olduğu belirtiliyor. Cansu Limited Şirketi yetkilisi Mustafa Bıyıklı, kaplıca tesislerinin yanında bir ay önce yapımına başladıkları 2 metre derinliğinde ve 50 metreuzunluğundaki doğal kükürtlü suyun aktarılacağı olimpik havuzun, Türkiye’de yapılacak tek doğal kaynaklı havuz olacağını söyledi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Melih Gökçek yıkamayacakAnkara 10. İdare Mahkemesi, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kaçak binalar olduğu gerekçesiyle ODTÜ’ye verdiği para cezası ile yıkım kararlarının yürütmesini durdurdu.
Sapanca’nın su kaynaklarını su firmaları kuruttuDünyanın, suyu içilebilir özelliğe sahip ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü’nü ölüme götürecek olan "hızlı kirlilik" ve "aşırı su kullanımı"na şimdi de kaynakların kuruması eklendi. Sapanca’yı besleyen dereler tek tek kurumaya başladı. Küresel ısınmanın yanı sıra su şirketlerinin göle ulaşmadan tüm suyu almalarının etkisiyle şu ana kadar göle boşalan 3 dere kurudu. Sapanca Gölü’ne Kartepe’den gelen Mahmudiye Deresi, gölü besleyen en önemli akarsulardan İstanbul Dere ve Kurt Dere, göle ulaştığı bölgelerde tamamen kurudu. Dere sularının yüksek kesimlerden de, önceki yıllara oranla daha az aktığı, bunları da bölgede sayıları hızla artan su firmalarının aldığı belirtiliyor.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Bahattin Tıknaz
Gezdiğiniz, yaşadığınız semti tanıyor musunuzİKSV Kültür Girişimi Grubu’nun Beyoğlu Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği, 22 - 23 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen Beyoğlu’nun Dünü, Bugünü, Yarını adlı sempozyumun kitabı yayımlandı.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.