Haberler

14 Ağustos 2008, Perşembe

İstanbul Kültür Mirası’nın Korunma Stratejileri ve UNESCO Kararı Tartışıldıİstanbul Kültür Mirası’nın Korunma Stratejileri ve UNESCO Kararı TartışıldıUNESCO Kültür Mirası Komitesi’nin İstanbul’daki Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan fakat yerine getirilmeyen koruma politikaları nedeniyle listeden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kesimleri hakkında verdiği karar, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde yapılan bir toplantıda masaya yatırıldı. Haberin Devamı
Elveda KocatepeElveda KocatepeDiyanet İşleri Başkanlığı, artık Ankara’da ihtiyacı karşılamadığını düşündüğü Kocatepe Camisi’ne alternatif, "VIP" hizmetinin de verileceği yeni bir cami için düğmeye bastı.
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’nın Ön Kayıtları Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı’nın Ön Kayıtları Başladıİstanbul Bilgi Üniversitesi’nin iki yıl süren ön çalışmaları sonucunda 1999 yılında doğan ve Domus Academy işbirliği ile yürütülen Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı 10. yılına etkinliklerle başlıyor.
Mimarlık harikalarının sahibi Türkiye''ye geliyorMimarlık harikalarının sahibi Türkiye''ye geliyorDünyanın 10 yeni mimarlık harikasından ikisinin mimarı olan Steven Holl, ArkiPARC 2008''e katılıyor.
Mardin hep gündemdeMardin hep gündemdeMardin, dünyada sit alanı ilan edilen üç şehirden biri. Yüzyıllara dayanan tarihi ve zengin kültür birikimiyle adeta açık hava müzesini andıran kent, bu özelliğinin yanısıra özgün mimarisiyle de sürekli kendinden söz ettiriyor.
Geceye de güneş ışığıGeceye de güneş ışığıKarşıyaka Belediyesi, 6 parkı depolanmış güneş enerjisiyle çalışan lambalarla aydınlatmaya başladı.
Foster + Partners’dan İtalya’ya Yeni Bir Çevreci YaklaşımFoster + Partners’dan İtalya’ya Yeni Bir Çevreci Yaklaşım15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından Nigel Dancey’in de murahhas üyeleri arasında yer aldığı Foster + Partners ekibinin İtalyan liman kenti Rimini için tasarladığı gelişim projesi uygulandığı takdirde bu bölge sahilleriyle olduğu kadar görkemli mimarisi ile de ünlü olacağa benziyor.
Ege''nin en büyük pazaryeriEge''nin en büyük pazaryeriAliağa belediye tarafından yaptırılan ''Kapalı Pazaryeri Kompleksi ve Kent Hamamı'' inşaatı hızla devam ediyor. Aliağa''nın önemli sorunlarından birisi olan halk pazarı, Aliağa Belediyesi''nin pazarcı esnafını bir çatı altına toplama projesiyle sorun olmaktan çıkıyor.
 Bu manzara bir daha yaşanmasın! Bu manzara bir daha yaşanmasın!17 bin civarında konutun yıkıldığı Gölcük merkezli 17 Ağustos depreminin üzerinden 9 yıl geçti.
Sitelerin zam isyanıSitelerin zam isyanıÇeşme Altın Yunus Mahallesi’ndeki iki site önünde yer alan rıhtım ve güneşlenme alanlarından alınan ecrimisil bedelinin aşırı artırılması büyük tepki çekti, konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacağı bildirildi.
Efes Antik Tiyatrosu ayağa kalkacakEfes Antik Tiyatrosu ayağa kalkacakİzmir''in Selçuk İlçe Belediye Başkanı Vefa Ülgür, 3 yıl sonra Türkiye''nin kullanılabilir tek antik tiyatrosunun "Efes Antik Tiyatrosu" olacağını bildirdi.
Kararan bölgeler yeşillendiriliyorKararan bölgeler yeşillendiriliyorMenderes’te kül olan yeşil örtünün yeniden kazanılması için çalışmalar sürüyor.
Çarpık yapılaşmaya sonÇarpık yapılaşmaya sonTrabzon yaylalarındaki kaçak ve çarpık yapılaşmayla mücadele etmek amacıyla çalışma başlattıklarını bildiren Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, "Bu çarpık yapılaşmada vatandaşın olduğu kadar bizlerinde eksiklikleri var." dedi.
ODTÜ’de yıkıma durdurmaODTÜ’de yıkıma durdurmaAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ’deki 40 bina için verdiği para ve yıkım cezasına mahkemeden durdurma kararı geldi.
Ankara’daki Büyük Dönüşümde Son DurumAnkara’daki Büyük Dönüşümde Son Durum04 Mart 2004 tarihinde kabul edilen “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında Kuzey Ankara Girişi’nde bulunan “Protokol Yolu” olarak adlandırılan alanda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Kanun 05 Nisan 2006 tarihindeki değişikliklerle son halini almış. Bu değişikliğin en önemli kısmını ise kanunun ilk halinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na verilen onama yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi oluşturuyor.
Tarihi köprü sulara gömülüyorTarihi köprü sulara gömülüyorKapulu Kaya barajı sularının yükselmesi sonucunda kemer taşları dökülmeye başlamış, 2007 yılında Köprüköyü Belediye Başkanı’nın girişimleriyle araştırma ekibi gelmiş ve Kızılırmak’ın suyu 15 gün kesilerek fizibilite çalışmaları yapılıp köprünün 2008 programına alındığı söylenmişti.
CCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorCCTV’nin Yeni Binası Çin’in Yükselişini YansıtıyorDün tüm dünya Pekin olimpiyatlarının açılış törenini izledi. Atletler kameraların önünden flaşların bir dahaki sefere yalnızca kendileri için patlamasını dileyerek geçtiler.
Bitlis "tarihini" araştırıyorBitlis "tarihini" araştırıyorPamukkale Üniversitesi (PAÜ) Sanat Tarihi Bölümü ve Bitlis Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, kentte yaptıkları yüzey araştırmalarında, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok yapı bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.
DATİ: TOKİ, Ataköy’de 200 milyon dolarımızı görsün, ihaleye girelimDATİ: TOKİ, Ataköy’de 200 milyon dolarımızı görsün, ihaleye girelimDATİ Yatırım Holding’in 2038 yılına kadar işletmesini elinde bulundurduğu Ataköy Galleria Kompleksi’ni Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeniden satışa çıkarıyor.
AM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduAM NAi Ödülü Finalistleri Belli OlduHollanda Mimarlık Ensititüsü (NAi) ve gayrimenkul geliştirici AM tarafından 2002 yılından beri birlikte verilen AM Nai Ödülü’nin finalistleri geçtiğimiz günlerde belli oldu.
İBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını VurduİBB Şehir Tiyatroları Beyoğlu Sahnesi Yarışması Kolokyumu’na Hararetli Tartışmalar Damgasını Vurdu“İstanbul’un kültürel açıdan en yoğun bölgelerinden biri olan Beyoğlu’nda, 94 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en eski tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları için bir tiyatro yapısının projesini, yaratıcı fikirler ile elde etmek ve halen Beyoğlu Vergi Dairesi olarak kullanılan tescilli eski eser bina için ise tiyatro fonksiyonu ile uyumlu bir entegrasyon sağlanarak fonksiyonel açıdan öneri getirilerek ilişkilendirilmesi ve projede bir bütün olarak çözümlenmesi” amacını taşıyan yarışmanın ödül töreni, sergi ve kolokyumu 11 Ağustos 2008 tarihinde İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nde düzenlendi.
Tarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiTarihi Kemeraltı Projesi’nde Somfy Güvencesi Tercih EdildiEge Beta Otomasyon Sistemleri’nin montaj ve taahhütünü gerçekleştirdiği otomatik kepenkler ile “Tarihi Kemaraltı Çarşısı”na şıklık katılıyor.
İthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam Ediyorİthalatta ve İhracatta Kaplumbağa Yoluna Devam EdiyorBaşak Çatı & Cephe Sistemleri, 2000’li yılların başında Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan ile başladığı ihracatlarına her yıl yeni bölgeler ekleyerek ve büyüterek devam ediyor.
Kuşadası''nda 24 park yenileniyorKuşadası Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Park-Bahçe Amirliği tarafından hazırlanan ve 24 park alanını kapsayan projelerin uygulanmasına başlandı.
Adnan Saygun Sanat Merkezi''ne çevre düzenlemesiİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin kente kazandırdığı önemli eserlerden biri olan Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi''nin çalışmaları hızla sürüyor. Merkez için özel bir çevre ve peyzaj projesi de hazırlanıyor.
Archimedes Projesi devam ediyorEUROMED’in MED-PACT Akdeniz İşbirliği Programı altında yürütülen Archimedes Projesi’nin Teknik Ekibi, Hanlar Pilot Bölgedeki Restitüsyona Yönelik Fizibilite çalışmasını tamamlayarak Lider Şehir Venedik’e sunulmak üzere hazır hale getirdi.
Müzekart satışları 250 bine ulaştıKültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Müdürü Tolga Yusuf Tuyluoğlu, Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin ''Müzekart'' satıldığını söyledi.
Niksar''a ''tarihi koruma'' ödülüTokat''ın Niksar İlçe Belediyesi geçtiğimiz hafta Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması''nda ödül aldı. Niksar Belediyesi, "Niksar Arasta Çarşısı ve Yılanlı Köprü Restorasyon Projesi" ile ödüle layık görüldü. İstanbul''da düzenlenen törene katılan Niksar Belediye Başkanı İdris Şahin, ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Günay''ın elinden aldı. Belediye Başkanı İdris Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a, Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki''ye ve yöneticilerine, Prof. Dr. Metin Sözen''e Niksar''a gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı teşekkür etti.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Mustafa Bayraktutar
Nevşehir yatırım kentiNevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi gibi önemli projelere imza atan Nevşehir Belediyesi, iki yeni projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Ordu''nun dereleri yağmalanıyorOrdu''nun dere yatakları kum ve çakıl ocaklarıyla doldu. Bu ocakların doğal hayatı yokederek, su baskınlarına sebep olduğu belirtiliyor. Doğa Aktiviteleri Derneği Başkanı Ayar, "Ordu''nun dereleri yağmalanıyor" dedi.
İmparator Pius’un eşinin heykeli bulunduBurdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti kazılarında 16. Roma İmparatoru Antoninus Pius’un eşi Faustina Maior’a ait olduğu belirtilen bir kadın başı heykeli bulundu.
Dünyanın en eski sarayı açık hava müzesi oluyorMalatya’daki Arslantepe Höyüğü’nde ortaya çıkarılan dünyanın en eski sarayının açık hava müzesine dönüştürülmesine yönelik hazırlanan proje için 11 Ağustos’ta ihale yapılacak.
Bursa''nın en büyük kentsel dönüşümü ihaledeBursa merkez Osmangazi Belediyesi''nin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile işbirliği yaparak hayata geçireceği Bursa''nın en büyük kentsel dönüşüm projesi Doğanbey''de ikinci büyük adım atılıyor.
Kocaeli''nin 413 kilometrelik yürüyüş parkuru haritası çıkarıldıKocaeli''nde vatandaşların tabiat ile bütünleşmesi için belli yerlerde doğa yürüyüşü (trekking) parkurları yapıldı. Belediyenin çalışması ile 413 kilometrelik 46 parkurun haritası çıkarıldı.
Rumelikavağı’na sosyal kompleksSarıyer Belediyesi tarafından Rumelikavağı’na yapılan yatırımlar devam ediyor. Daha önce semte mahalle konakları yapan Belediye Başkanı Yusuf Tülün, bu defa da içerisinde açık hava fitness sahası, çocuk oyun grubu ve halı saha bulunan spor tesislerini halka kazandırdı. Açılış sebebiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Başkan Tülün, “Kültür, sanat ve spor alanında büyük yatırımlar yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlar ilçemizin gençliği ve geleceği için. Açılışını yaptığımız spor tesisinde vatandaşlar aileleriyle gelecek ve beyler futbol oynayacak, minik yavrularımız çocuk oyun grubunda eğlenecek, anneler de açık hava fitness sahamızda spor yapacak” dedi. Toplam 2 bin 81 metrekare alan üzerine kurulan spor tesisinde yapay çimli halı futbol sahası, jimnastik alanı, çocuk oyun alanı ve yeşil alan bulunuyor.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Eski tümülüs, seyir tepesi oluyorYalova''nın merkez Sugören köyünde, MÖ 3000''li yıllara ait olduğu sanılan ve Bitinya Uygarlığı''nın izlerini taşıyan eski bir tümülüs (mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), seyir tepesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.
Başkanlar Yazıyor: Güngören’in çehresi değiştiİnsanımızın refahını, hayat standardını yükselten kentleşme dediğimiz süreci, hep birlikte yaşıyoruz. Göreve başlar başlamaz, Güngören’in altyapısını bütünüyle tamamlamayı ilk hedefimiz haline getirdik.
Nikomedya araştırması ile İzmit''in geçmişine ışık tutulacakKocaeli''nde yapılan tarih araştırmaları, İskenderun, İskenderiye, Roma, Kudüs ile birlikte Roma İmparatorluğu''nun en önemli 5 şehrinden biri olan Nikomedya''yı gün ışığına çıkaracak.
Bilişimin yeni üssü Taksim-Maslak hattındaTürkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bilişim üssü olması rüyasının gerçekleşmesi için ilk adımlardan biri atıldı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na fizibilite çalışmaları için 450 bin YTL ödenek ayrılmasını kararlaştırdı.
Karayolunun altından tarihî sur çıktıKocaeli''nden geçen D-100 karayolunun altından tarihî sur çıktı. Surun, 1955 yılında yağmalanarak yol yapıldığı öğrenildi. Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, tarihî surla ilgili olarak yol çalışmasının durdurulmasını gerektiren bir durum olmadığını söyledi.
BOTAŞ, rüzgardan enerji üretecekBOTAŞ, Cezayir, Nijerya ve spot piyasadan aldığı LNG''yi (sıvılaştırılmış doğalgaz) doğalgaza dönüştüren Marmara Ereğlisi LNG Terminali''nin enerji maliyetinin özellikle kış döneminde aylık 900 bin YTL''ye çıkması üzerine kendi elektriğini kendisi üretme kararı aldı.
TOKİ Kazan’da ihaleye çıktıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Ankara’nın Kazan ilçesinde konut, sosyal donatı, ada içi genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatlarını yaptırmak üzere ihale açtı.
Kamu kuruluşları tasarruflu lambaya geçiyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı genelgeye göre, tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları 1 ay içinde kendi sorumluluklarında bulunan yerlerdeki mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirecekler.
AOÇ kanunu yürürlükteAtatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
TAV, ön yeterlilik aldıTAV, St. Petersburg''taki Pulkovo Havalimanı''nın geliştirme projesi ihalesi için teklif vermek üzere ön yeterlilik aldı. TAV Havalimanları Holding A.Ş''den İMKB''ye yapılan açıklamada, şirketin, St. Petersburg hükümeti tarafından düzenlenen, Rusya''nın St. Petersburg şehrinde bulunan Pulkovo Havalimanı''nın kamu özel sektör (PPP) işbirliği altında geliştirme projesi kapsamında, 2009 yılı ilk yarısında yapılacak ihale için teklif vermek üzere ön yeterlilik almaya hak kazandığı belirtilerek, söz konusu projenin resmi internet sitesinde açıklandığı kaydedildi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Sönmez Holding, Bursa''da hotel yapacakSönmez Endüstri Holding iştiraklerinden Sönmez Gıda Turizm Ticaret A.Ş''den yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda "Marka Şehir" olma yolunda önemli adımlar atan Bursa''nın çehresinin, İstanbul yolu üzerindeki As Merkez''in hemen yanında yükselecek yepyeni bir otelle değişeceği ifade edildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını Celal Sönmez''in yaptığı Sönmez Endüstri Holding''in bir iştiraki olarak Sönmez Gıda Turizm Ticaret A.Ş bünyesinde kurulması planlanan "Hotel Bursa Baia"nın, As Merkez''in yanındaki toplam 8 bin 713 metrekare alan üzerine projelendirildiğinin kaydedildiği açıklamada, otelin projesinin mimarlar Mithat ve Engin Kırayoğlu tarafından hazırlandığı belirtildi. Temeli 14 Ağustos''ta atılacak ve 154 oda kapasiteli olacak otelin, 7 ay içinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
70 yıllık Salı Pazarı, yeni adresi Hasanpaşa''da esnafı ihya etti70 yıldır İstanbul Kadıköy''ün simgesi haline gelen ve şehir dışından müşterileri olan Salı Pazarı, taşınıyor.
"Marmara’da deprem ihtimali yüzde 60"Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Türkiye’de 30 yıl içinde deprem öngörüldüğünü ve bu depremin de yüzde 60 ihtimalle Marmara’da olacağını ifade etti.
1 milyon dolara olimpik kükürtlü havuz yapıyorZonguldak’ta, kaplıca tesisleri yanında yapımına başlanan, kükürtlü suyun aktarılacağı olimpik havuzun, yaklaşık 1 milyon dolara mal olacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, Kokaksu Mahallesinde faaliyet gösteren kaplıcaya, Bolu yeraltı kaynaklarından gelen 26 derecedeki kükürtlü su için filtre ve katkı maddesi kullanmaya gerek bulunmuyor. Kaplıcanın, Türkiye Taşkömürü Kurumuna ait Çaydamar ocağında çalışan maden işçilerinin, ayakkabılarından dolayı ayaklarında oluşan deri hastalıklarından kurtulmak için çare aradıkları yer olduğu belirtiliyor. Cansu Limited Şirketi yetkilisi Mustafa Bıyıklı, kaplıca tesislerinin yanında bir ay önce yapımına başladıkları 2 metre derinliğinde ve 50 metreuzunluğundaki doğal kükürtlü suyun aktarılacağı olimpik havuzun, Türkiye’de yapılacak tek doğal kaynaklı havuz olacağını söyledi.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Melih Gökçek yıkamayacakAnkara 10. İdare Mahkemesi, Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kaçak binalar olduğu gerekçesiyle ODTÜ’ye verdiği para cezası ile yıkım kararlarının yürütmesini durdurdu.
Sapanca’nın su kaynaklarını su firmaları kuruttuDünyanın, suyu içilebilir özelliğe sahip ender göllerinden biri olan Sapanca Gölü’nü ölüme götürecek olan "hızlı kirlilik" ve "aşırı su kullanımı"na şimdi de kaynakların kuruması eklendi. Sapanca’yı besleyen dereler tek tek kurumaya başladı. Küresel ısınmanın yanı sıra su şirketlerinin göle ulaşmadan tüm suyu almalarının etkisiyle şu ana kadar göle boşalan 3 dere kurudu. Sapanca Gölü’ne Kartepe’den gelen Mahmudiye Deresi, gölü besleyen en önemli akarsulardan İstanbul Dere ve Kurt Dere, göle ulaştığı bölgelerde tamamen kurudu. Dere sularının yüksek kesimlerden de, önceki yıllara oranla daha az aktığı, bunları da bölgede sayıları hızla artan su firmalarının aldığı belirtiliyor.
Tarih: 14 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Bahattin Tıknaz
Gezdiğiniz, yaşadığınız semti tanıyor musunuzİKSV Kültür Girişimi Grubu’nun Beyoğlu Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği, 22 - 23 Kasım 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen Beyoğlu’nun Dünü, Bugünü, Yarını adlı sempozyumun kitabı yayımlandı.
Doğanbey’in devamı geliyorBursa’nan köklü yenileme projelerinden birisi olması beklenen Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin geçtiğimiz günlerde 430 konutluk ilk etabının temeli törenle atılmıştı. Şimdi burada 550 gün sonra bambaşka bir görüntü ortaya çıkacak.
Rhodiapolis kazısında "oy pusulası" bulunduAntalya''nın Kumluca ilçesinde bulunan Rhodiapolis Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü sona erdi. Rhodiapolis kazıların en ilginç buluntusu oy pusulaları oldu.
2700 yıllık Urartu barajı bile kuruduVan''da M.Ö. 685-645 yılları arasında hüküm süren Urartu Kralı 2''nci Rusa tarafından Erek Dağı''nın eteğinde kurulan ve Keşiş Gölü olarak bilinen Rusa Barajı, kurudu.
Didyma Antik Kenti''nde hedef "Kutsal Yol"Aydın''ın Didim ilçesinde bulunan Didyma Antik Kenti''ndeki kazı çalışmalarının bu yıl Milet ile Didim arasındaki "Kutsal Yol" üzerinde yoğunlaşacağı bildirildi.
Alaçatı’da yeni otel açılmasınAlaçatı Turizm Derneği, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’a dilekçe verdi. Beldedeki butik otel artışının oda fiyatlarını düşürmesi nedeniyle yeni tesis açılmasına izin verilmemesi istendi.
Taksim - Maslak hattına Bilişim Vadisi kuruluyorTürkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) bilişim üssü olması rüyasının gerçekleşmesi için ilk adımlardanbiri atıldı.
CHP: TOKİ ucuz konut arsalarını sattıCHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Maliye Bakanlığı’nın ocak ayında yaptığı, ‘arsa üretimi ve toplu konut yapımı amacıyla devredilen arazilerin hiçbir şekilde üçüncü kişilere satışının yapılamayacağı’ talimatına rağmen Toplu konut İdaresi’nin (TOKİ) ucuz konut yapmak yerine, devraldığı arsaların satışına devam ettiğini söyledi. Topuz ’un soru önergesine yanıt veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, TOKİ’ye Emlak Bankası, Arsa Ofisi ve Maliye Bakanlığı’nca bedelsiz devredilen arazi miktarının 233 milyon 869 bin 88 metrekare olduğunu açıkladı. TOKİ, bedelsiz devredilen arazilerin satışından ise 1.5 milyar YTL gelir elde etti.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Komisyonsuz 1 milyon dolar vermiş ama imar durumunu bile bilmiyormuşAKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, Silivri’de bir arsa için kredi bulunması ve imar durumunun değiştirilmesi karşılığında 1 milyon dolar rüşvet aldığı iddiası ile ilgili dün açıklama yaptı.
Yeni evlerini bekliyorlarAntalya’nın Serik ve Manavgat ilçeleri arasında 31 Temmuz’da başlayan ve altıncı gününde kontrol altına alınabilen büyük orman yangınında 77 evin yandığı, iki kişinin öldüğü Serik ilçesine bağlı Karataş Köyü’nde insanlar normal hayatlarına dönmeye çalışıyor. Karataş Köyü’nde Türk Kızılayı 36 konutluk iki ‘obakent’ kurdu. Çeşitli kuruluşlar obakente üç öğün sıcak yemek ulaştırmaya devam ederken, gönüllü kuruluşların yiyecek ve giyecek yardımları sürüyor. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü görevlileri evleri yanan vatandaşlara afet evleri yapılması amacıyla çalışmalara başladı. Köylüler ise yanmış evlerinin başında normale dönecekleri günleri bekliyor.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
8 bin yıllık yerleşim merkeziMersin’deki Yamuktepe Höyüğü kazılarında M.Ö 7000 yılından, neolitik dönemden 1100 yılına, Bizans’a kadar aralıksız yerleşim alanı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
Kayseri kalesi ferahlayacakAlışveriş merkezi olarak kullanılan Kayseri’nin tarihi kalesi kültür ve sanat merkezine dönüştürülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, buradaki sabit iş yerlerini Yunus Emre Caddesi’nde yaptırılacak dükkanlara, barakaları da Yanıkoğlu Mahallesi’nde oluşturulacak alana taşıyacaklarını söyledi. Kale içinin yeniden düzenlenmesine yönelik uluslararası proje yarışması açtıklarını, yarışmaya katılan 70’ten fazla mimarlık bürosundan altısının finale kaldığını ifade eden Özhaseki, kale içindeki bodrum katta arkeoloji müzesi kuracaklarını kale içinin sanatsal faaliyetlerin de düzenlendiği insanların vakit geçirecekleri bir yere dönüştürüleceğini, hazırlanan projelerin bu amaca göre düzenlendiğini söyledi.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Efemçukuru’ndaki kamulaştırmaya yargı freniDanıştay, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Efemçukuru köyü yakınındaki altın madeninin işletilmesi için yapılan “acele kamulaştırma” işleminin kamu yararına olmadığına karar vererek yürütmeyi durdurdu.
Geleceğe İmzaBüyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde Kadifekale’den Uzundere’deki yeni konutlarına taşınmaya hazırlanan aileler, kura çekiminin ardından konut sözleşmelerini de imzalamaya başladı.
Karayollarından sonra raylar da ''duble yol'' olacakDemiryollarında, karayollarında olduğu gibi bölünmüş (duble) yol dönemi başlıyor. Ulaştırma Bakanlığı''na bağlı Devlet Demiryolları (TCDD), rayları çift hatta çıkartmak için geniş kapsamlı ''Yeniden Yapılanma'' projesi hazırladı.
Tarihe ve kültüre sahip çıkmakEmirgân’da, 226 yıllık Şerifler Yalısı’nın bahçesindeki kürsüde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki konuşuyordu.
Ankara Büyükşehir''de amblem kriziAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, Danıştay''dan karar çıkıncaya dek mevcut amblemin belediye flaması olarak kullanılmasına karar verdi.
Tarihi binadan geriye sadece enkaz kaldıEn az bin yıllık Bizans hamamı, kimliği belirsiz kişiler tarafından yerle bir edildi. İhbar üzerine araziye gelen müze görevlileri, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Anadolu''nun tarihi Yumuktepe''de gizliMersin''de, Anadolu''nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü''ndeki kazı çalışmaları sürüyor. Kazılar, İtalya''nın Lecce Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva başkanlığında, aralarında öğrenci ve işçilerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişilik ekiple yürütülüyor.
Sönmez Holding, Bursa''da hotel yapacakSönmez Holding, Bursa''ya otel yatırımı yapacağını bildirdi.
Okullarda felakete davet!17 Ağustos depreminin üzerinden tam 9 sene geçti ama hasarlı okulların yıkımı daha gerçekleşmedi. 17 Ağustos Marmara Depremi ile zarar gören okullar yıkılıp yeniden yapılacak.
Taşocağına binlerce ağaç feda edildiAntalya’nın Serik ilçesine bağlı Zırlankaya, Büğüş ve Etler köyüne yapılmak istenen taşocağı, köylüleri ayağa kaldırdı. Taşocağı uğruna 1 milyon çam ağacının yok olacağı söyleniyor.
Uçhisar ‘Kurtuldu...’Hükümetin geçen mart ayında çıkardığı “belediyeleri kapatma” yasası unutuldu... Nüfusu 2 binden aza inen belediyeleri “devlete borçlanıp yük oluyorlar” gerekçesiyle kapatan yasaya göre, içlerindeki “Osmanlı döneminde kurulan”larla birlikte her biri en ünlü tarih, kültür ve turizm merkezlerimiz de 2009 yerel seçimlerinde “köy”e dönüşecekler...
Konsensüs tartışmasıAnkara Büyükşehir Belediye Meclisi, kentin yıllardır süren amblem tartışmalarına yeni bir boyut getirerek mevcut amblemin flama olarak kullanılmasını kararlaştırdı.
Danıştay’dan ‘acil’ durdurmaEfemçukuru’ndaki TÜPRAG Altın Madeni’nin önünün açılması için köylülerin topraklarının Bakanlar Kurulu kararıyla “acil kamulaştırılması” kararı, Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’ndan döndü.
AOÇ talanına Gül’den vizeCumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kurulması Hakkındaki Yasada Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”, “Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Yasası ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa”yı onayladı. Gül’ün onayıyla AOÇ arazisinden önemli bir bölümü bedelsiz olarak 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilecek. TÜBİTAK’ta ise siyasi kadrolaşmanın sağlanması yönünde son adım atılmış oldu.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dişli bedelini ödemiş(!)AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin önceki gün CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu tarafından belgeleriyle ortaya çıkarılan 1 milyon dolar rüşvet karşılığında imar planı tadilatı yaptırdığı İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan arazinin tapu senedinin onaylı olmadığı ortaya çıktı.
Göl havzasına hafriyata iptal talebiHayvan Hakları Federasyonu HAYTAP, göçmen kuşların son istasyonu olarak nitelenen Büyükçekmece göl havzasının bir bölümününü moloz atım sahası olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi’ni dava etti.
Rahatsız olduğu klimayı mahkemeye verdiAdana’daki hadise de ilginçlikte diğerleriyle yarışabilecek niteliklere sahip. Yedi katlı Akbaş Apartmanı’nın dördüncü katında oturan 46 yaşındaki elektrik teknisyeni Hacı Taşkıt ve beşinci katta oturan Atilla Karaabdurrahmanoğlu, yaklaşık dört yıl önce evlerine split klima aldı, dış ünitelerini de binanın dış cephesine taktırdı. Aynı apartmanın üçüncü katında oturan 70 yaşındaki Musa Yanık da komşularının klimalarının çıkardığı sesten ve apartmanın dış görüntüsünü, bina estetiğini bozmasından rahatsız olduğunu belirterek, kaldırılması için geçen yıl Adana 2’nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Hakim, klimaların taşınmazın yönetim planına uygun takılıp takılmadığının belirlenmesi için bilirkişi tayin etti. Bilirkişi mimar- mühendis İbrahim İşiışık incelemede, "Gelişi güzel klima montajları cephe kirliliği yapmaktadır" dedi. Duruşma ertelendi.
Tarih: 13 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ali Güleryüz
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.