Haberler

5 Ağustos 2008, Salı

Haydarpaşa’nın Geleceği AranıyorHaydarpaşa’nın Geleceği Aranıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 – 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında Yıldız Parkı, Malta Köşkü’nde Haydarpaşa konulu bir arama konferansı düzenledi. Haydarpaşa hakkında söz sahibi olan bütün kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve konu hakkında katkısı beklenen kişiler bu konferansa davet edilerek, görüşleri alınmak üzere bir araya toplandı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Arama Yönetim Danışmanlığı Kurucu Direktörü Oğuz Babüroğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen toplantı, 30 Temmuz Çarşamba sabahı yoğun bir katılımla başladı. Haberin Devamı
Yatay plazayla sorunsuz ofislerYatay plazayla sorunsuz ofislerHaliç''te 146 bin metrekarelik alanda yatay bir plaza kuran SİNPAŞ, bölgeyi iş dünyasının gözdesi yapmayı planlıyor. A Plus ofislerde helikopter pistinden yüzme havuzuna kadar pek çok sosyal aktivite mevcut.
 Boğaza çift katlı tünel Boğaza çift katlı tünelİstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesine en iyi teklifi Cengiz İnşaat-Makyol-Doğuş İnşaat ve Fransa''dan Vinci''den oluşan ortak girişim verdi.
Süryanilere TOKİ’den çağrıSüryanilere TOKİ’den çağrıDünyanın dört bir yanındaki 15 milyon Süryaniye haber gönderen TOKİ, en az 20''sinden talep alırsa Mardin''de ''köy'' projesine başlayacak.
 Hasankeyf taşınabilir mi? Hasankeyf taşınabilir mi?Uluslararası bilirkişi heyetinin atadığı 153 şart gerçekleşmemesine rağmen baraj yapımı için hazırlıklara başlanan Hasankeyf''te, sadece dokuz tarihi eser taşınacak.
100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyor100 milyon Euro yatırımla Pendik’te dünyanın en büyük outlet’i açılıyorPendik’te 100 milyon Euro yatırımla hayata geçen ve 250 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük ’outlet’i olan Viaport, Dubai modeli ile yılda 1 milyonluk ziyaretçi çekmeyi hedefliyor.
Meksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''da Toltek''lere ait mezar bulunduMeksika''nın orta kesimlerindeki Tula kentinde arkeologlar, MS 900 ile 1150 yılları arasındaki döneme ait bir çocuk mezarı ortaya çıkardı.
ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?ArkiPARC Gazete Çıktı! Okudunuz mu?Gündemi oluşturan konu ve konukları ile renkli bir içeriğe sahip Türkiye’nin ilk gayrimenkul gazetesi “ArkiPARC Gazete”nin ilk sayısı çıktı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından hazırlanan, kentlerin yapılanmasında önemli role sahip gayrimenkul sektörüne farklı bir açıdan bakmayı ve ilişkili tüm sektörlerdeki gelişmeleri yakından takip etmeyi amaçlayan ArkiPARC Gazete üç ayda bir yayımlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak.
Bir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBir Kentin Yeniden Varoluş Öyküsü: HiroşimaBatı Japonya’nın Çugoku Bölgesi''ndeki, hafızalara “ilk atom bombası” saldırısıyla kazınan Hiroşima, felaketin üstünden geçen 63 yılda “Su Şehri” ünvanına yakışır bir yeniden yapılanma öyküsüne imza attı. Dönemin en güçlü derebeylerinden Mori Terumoto’nun Ota Nehri ağzında kendisine bir kale inşa ettirmeye karar vermesiyle (1589) şehirleşme yolunda ilk adımın atıldığı Hiroşima’ya içinden geçen altı nehir nedeniyle “Su Şehri” ve “100 Köprülü Şehir” de deniyor.
Kavga bitmemiş…Ülkemizde var olan planlama yetkilerinde yaşanan karmaşa ve kurumların sektörel planlama yetkisi arzuları, Kent Yazıları’nda en çok ele alınan konulardan biri olagelmiştir.
Müteahhitler maliyetli buldu, Gebze-İzmir arasına demiryolu yapılmayacakUlaştırma Bakanlığı, 5 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu Projesi''nde değişikliğe gidiyor. Projeden, karayolunun her iki yanına yapılması düşünülen demiryolu hattı çıkarılacak.
Ulucanlar Kültür Merkezi için ihaleye çıkılıyorAltındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü, Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi''nin çevre düzenleme ve restorasyon uygulama işini (1. etap) ihaleye çıkardı. Yer tesliminden itibaren 100 günlük süreyi kapsayacak olan işin ihalesi, 29 Ağustos 2008 tarihinde saat 10.00''da Altındağ Belediyesi''nde yapılacak. Sadece yerli isteklilerin katılabileceği ihalede şartname, Altındağ Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü''nden görülebileceği gibi aynı yerden bedeli karşılığı satın alınabilecek. ihalede katılımcılar teklif ettikleri bedelin yüzde 3''ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat verecekler.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Doğanbey Kentsel Dönüşümü''nde 5 metrekare arsası olan bile hakkını alacakBursa''nın merkez Osmangazi ilçesi Doğanbey bölgesinde ''Kentsel Dönüşüm Projesi''nin 2. etap çalışmaları törenle başlatıldı.
Metro kazısında çoğu gitti, azı kaldıİstanbul''un altında, yer üstündekilerin farkında olmadığı hummalı kazılar yapılıyor. Yüzlerce işçi, toprağın altında Kadıköy''ü Kartal''a bağlayacak metro tüneli inşaatını 2010 yılına kadar tamamlamak için gece gündüz çalışıyor.
Sümer arazileri yeniden satışa çıkarılıyorKayseri''de Sümer arazisi olarak bilinen ticaret ve konut alanı arsaları, 6 Ağustos''ta düzenlenecek ihalelerle yeniden satışa çıkarılacak. Yapılacak iki ayrı ihaleyle, önce 14 parsel konut alanı arsasının, ardından da tek parseldeki 10 bin metrekarelik ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. Yarın saat 14.30''da başlayacak açık teklif ihale ile Sümer Mahallesi 354 pafta, 4 bin 860 adada toplam 14 parça taşınmazın ayrı ayrı satışı yapılacak. Her biri 800 metrekare büyüklüğündeki arsaların satışı 280 bin YTL muhammen bedelden başlayacak. Aynı gün yapılacak diğer ihale ile de Sümer Mahallesi 115 pafta, bin 591 ada bin 983 parseldeki 10 bin metrekare ticaret alanı arsasının satışı gerçekleştirilecek. 3 milyon 500 bin YTL muhammen bedelli ihale saat 15.00''de başlayacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Eşref Akgün
Enerjisa santral için Yüksel İnşaat’ı seçtiSabancı Holding ile Avusturyalı Verbund’un ortaklığı olan Enerjisa, Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilecek yaklaşık 452 megawatt (MW) kurulu gücündeki Enerjisa Kandil Grubu olarak adlandırılan üç hidroelektrik santralının inşaat hizmetleri için Yüksel İnşaat’ı tercih etti. Enerjisa’nın açıklamasına göre, anlaşma Türkiye’nin enerji üretimi açısından en önemli havzalarından Ceyhan nehri havzası üzerinde kurulacak Kandil, Sarıgüzel ve Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralları’nın anahtar teslim hidromekanik donanımı ile inşaat hizmetlerini kapsıyor. 142 MW kurulu gücündeki Hacınınoğlu regülatörü ve hidroelektrik santralının 2010’da faaliyete geçecek. Sarıgüzel barajı ve HES’i 2011 yılında, Kandil Barajı ve HES’i ise 2012’de işletmeye alınacak.
Tarih: 5 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Antalya’daki yangının reçetesi var, ilacı yokBeş günden beri tüten Antalya ve diğer yangınlar Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü. Başbakan bugün bölgeye gidiyor. Antalya’nın ciğerini yakan orman yangınları, beşinci gününde Bakanlar Kurulu’nun gündemine girdi.
TOKİ, dar gelirliyi güneş piliyle aydınlatacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, imzalama hazırlığı içerisinde olduğu yeni bir protokolle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) binalarına güneş pili koymaya hazırlanırken, bu kapsamda dar ve sabit gelirli vatandaşa bedava elektrik kullandırmak hedefleniyor.
Ortak Girişim Grubu Tema Park yatırımını askıya aldıAnkara''da "Disneyland" benzeri tema parkı kurmak için 3 yıldır çalışmaları sürdüren Tema Parkı Ortak Girişim Grubu, yatırımını askıya aldı.
Gaziantep''e ''Kültür Yolu Projesi'' ödülüBirliğe üye şehirler yaptıkları çalışmalarla çeşitli ödüller alırken, Gaziantep Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi de ''Kültür Yolu Projesi'' ile Dr. Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü''ne layık görüldü.
Başkent''in Disneyland macerası sürpriz bir kararla askıya alındıAnkara''da uzun zamandır ilk önce ''Disneyland'', ardından ''Disneyland benzeri tema parkı'' adı ile tartışılan dev proje için üç yıldır çalışma yürüten Ortak Girişim Grubu, yatırımını askıya alma kararı verdi.
Bayrampaşa Cezaevi Müze olacakTemeli 1956’da atıldıktan sonra 1968’de hizmet vermeye başlayan ve Türk cezaevi tarihinin sembollerinden biri olan Bayrampaşa Cezaevi geçtiğimiz günlerde kapatıldı. Kapısına kilit vurularak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen cezaevinin şimdi arazisi konuşuluyor. Üniversiteden toplu konuta, kültür merkezlerinden lüks konutlara kadar bir çok projenin dillendirildiği cezaevi alanı için henüz karar verilmiş değil. Fakat ev sahibi olarak Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge’nin gönlünde anıların canlandırılacağı bir bir müze yatıyor.
Tarihi kentlere ‘Tarihi Koruma’ ödülü verildiİstanbul’un da üye olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “2007 Yılı Koruma Ödülleri” sahiplerini buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de “Eyüp Bahariye Mevlevihanesi Restorasyonu” ile ödül aldığı törende konuşan Bakan Günay, “Toprağımızın neresini kazırsanız altından inanılmaz bir değer çıkıyor” dedi.
Yılmaz: Merkez Bankası Ankara’da kalmalıMerkez Bankası Başkanı Yılmaz’ın, ‘finansal istikrar açısından bankanın karar alıcının bulunduğu yerde olması gerektiğini’ söylediği öğrenildi.
İzmir’in ulaşım tarihi canlandırılacakİzmir’le ilgili her türlü bilgi, belge ve dökümanın arşivlendiği, dijital ortamda araştırmacıların bilgisine sunulduğu Türkiye’nin ilk çağdaş kent arşivi olan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmirlileri yeni bir sergiyle buluşturacak.
Koruma Büyük Ödülü Antep’in Kültür Yolu’naTarihi kentlerin yerel yönetimlerini bir araya getiren Tarihi Kentler Birliği’nce verilen Prof. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü, Kültür Yolu uygulama projesiyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.
Antalya benzeri görülmemiş bir yangınla alev alevManavgat’ta rüzgârla hızla yayılan yangın, 10 bin hektar kızılçamın yanı sıra birçok köy ve mahallede onlarca evi kül etti. Yangının yüksek gerilim hattının tellerinin birbirine temasıyla çıktığı belirtildi.
Su analizleri düzenli olarak açıklanacakİzmir ve Ankara sularındaki ‘arsenik oranı’ tartışması, İçişleri Bakanlığı’nın içme suyu şeffaflık genelgesiyle sonuçlandı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, tüm illerin valiliklerine bir genelge gönderdi. Atalay genelgede...
Melen’in su seviyesi düşmeye başladıİstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Melen Çayı’nda su seviyesi düştü. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde DSİ tesisinden normalde İstanbul’a günde beş pompayla 720 bin metreküp su basılırken, şimdi bu miktar üç pompayla günde 300-350 bin metreküpe kadar düştü.
Nereye gitti Porsuk Çayı?Eskişehir ve Polatlı’da ovalara can veren Porsuk Çayı iki noktada kurudu. Köylüler ‘Sorun kuraklık değil, sulama politikası’ diyor.
Batık Kent''te yeni kalıntılar ortaya çıktıAntalya''nın Demre ilçesine bağlı Üçağız köyündeki Kekova Adası''nın kuzey yönünde bulunan Batık Kent''te yeni kalıntılar ortaya çıktı. Demre Kaymakamlığı, Üçağız köyü muhtarlığı ve Demre Belediyesi''nin katkılarıyla M.Ö 4''üncü yüzyıldan kalma Batık Kent''in karada kalan ve ormanlarla kaplanan bölümü temizlendi. Yaklaşık 1.5 kilometrekarelik alanda yeni kent kalıntıları ortaya çıktı. Batık Kent''te ortaya çıkarılan evler, sur duvarları, değişik bina kalıntıları ve iki dikit, ziyaretçilere açıldı. Demre Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Batık Kent''in kalan bölümünün temizlenmeye devam edileceğini belirterek, ''''Daha çok tarihi zenginlik ortaya çıkarılacak'''' diye konuştu. Üçağız köyü muhtarı Salih Çan ise ''''Batık Kent''e gelen turistler daha çok tarihi kalıntı görecek. Uyuyan bir tarih ortaya çıkarıldı'''' dedi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
Roma dönemine ait mozaik bulunduMalatya''nın Doğanşehir ilçesinde Roma dönemine ait 4 metrekare alanda otlayan karaca mozaiğinin ortaya çıkarılmasından sonra bir vatandaşın bahçesinde de aynı döneme ait bir konutun tabanı olduğu belirlenen mozaik bulundu.
Mortgage krizinin yok ettiği güven 5 yıldan önce gelmez''ABD''de mortgage krizi şu ana kadar 400 milyar dolar zarara mal oldu. Krizin atlatılması için 3 yıl, piyasalara güvenin gelmesi için ise 5 yıl gerekiyor.
TOKİ''nin konut yatırımı 10 bini geçtiToplu Konut İdaresi (TOKİ), altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, bin 48 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.
Mimar Sinan, memleketi Ağırnas''ta festivalle anılıyorMimar Sinan, doğduğu Kayseri''nin Ağırnas beldesinde, belediye tarafından düzenlenen 8. Kültür ve Sanat Festivali ile anılıyor.
Mall''da mal olmakİtiraf edeyim ki, yıllar yılı yaşadığım ve zamanında her taşını bildiğim Ankara''da artık yolumu bulamıyorum. Ankara''yı artık tanıyamıyorum.
Gaziantep Kalesi yazın yeşillendiriliyorAdana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu''nun 25 Ocak 2007 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda "Gaziantep Kalesi Röleve Restitüsyon ve Restorasyon Projesi" kapsamında Gaziantep Kalesi''nin eteklerinde düzenleme çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı.
Şahin: Müze görünümlü adliyelerden görkemli adalet saraylarına geçiyoruz1999 Marmara Depremi''nde yıkılan Düzce Adliyesi''nin yerine yapılan yeni adliye sarayının açılışı, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin''in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.
TOKİ, Adana''da ev hayallerini gerçeğe dönüştürdüToplu Konut İdaresi (TOKİ), altyapı, sosyal donatı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte 81 ilde, 432 ilçede, bin 48 şantiyede toplam 316 bin 941 konuta ulaştı. Bu konutlardan 196 bini tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.
İstanbul, finansta New York ve Londra''ya rakip olacakZiraat ve Halk Bank ile Merkez Bankası''nın taşınacağı İstanbul''un, 30 yıl içinde dünyaca ünlü beş finans şehri arasında yer alması bekleniyor.
Koruma Kurulu''ndan hızlı tren garına onayKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, hızlı tren garı inşaatının önünü açan imar planı düzenlemesini uygun buldu. Kurulun uygun bulduğu imar düzenlemesinde, tarihi binalar, demir yolu hatları ile inşaatın yapılacağı alanlar ayrı parsellere bölündü.
Kapadokya kayadan oyma butik otellerle dolduTürkiye''nin peribacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''da butik otel ve kayadan oyma, peribacalarından dönüştürme pansiyon sayısının her geçen gün arttığı belirtildi.
Atatürk Orman Çiftliği 49 Yıllık KiradaAtatürk Orman Çiftliği"nin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü"ne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
"AOÇ Ranta Teslim Edildi"31 Temmuz’da çıkarılan yasa ile "Spor Alanı Sınır Krokisi"nde koordinatları tanımlanan 258 dekar arazinin 49 yıllığına bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edildiğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Günaydın...
TOKİ, varlığa dayalı menkul kıymet ihraç edecekSermaye Piyasası Kurulu''ndan (SPK) alınan bilgiye göre, TOKİ, ipoteğe dayalı konut finansmanı sistemine (tutsat) giremediği için varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluna gidecek. Varlığa dayalı menkul ihracında varlık TOKİ''nin alacakları olacak. Alacaklarını bir havuz yapan TOKİ; yurt dışındaki yatırım bankalarıyla görüşmeler yapıyor. Alacaklarını varlığa dayalı menkul kıymet ihracı yoluyla uzun vadeli satmayı planlayan TOKİ, buradan alacağı parayı nakit akışı ihtiyacını karşılamak için kullanacak. TOKİ''nin 350 milyon dolar civarında varlığa dayalı menkul kıymet ihracı planladığı, SPK''nın da bu yöndeki çalışmalarını tamamlamak üzere olduğu öğrenildi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Yalıtım Plaza açıldıIsı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER’in liderliğinde, yalıtım sektörünün öncü kuruluşları İstanbul Ümraniye’de yer alan Yalıtım Plaza’da biraraya geldi. Yalıtım Plaza 1 Ağustos Cuma günü düzenlenen törenle açıldı.
Sakarya hızla kuruyorSakarya Nehri hızla kuruyor. Toplam uzunluğu 824 kilometreden 720''ye düşen nehirde kirlilik ise her geçen gün artıyor.
Kötü yönetilen bir ‘proje’Hükümetin ‘reçeteyi yazarım, teşhis sonraya’ şiarlı yaklaşımına bir başka örnek; ‘İstanbul finans merkezi olacak’ projesidir. ‘Nasıl?’ sorusunun yanıtı ise ciddiyeti sorgulatıyor.
İzinsiz dolguda plaket cezası emekliliğe yetişti!Milas’ın Pina Yarımadası’nda denizi izinsiz dolduran MNG Holding’in temsilcisine turizme katkılarından dolayı ‘teşekkür plaketi’ verdiği için hakkında soruşturma başlatılan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü, emekli olduktan iki gün sonra ceza aldı. Müdüre ‘savunmasında devlet memurlarına yakışmayan üslup kullandığı’ gerekçesiyle ‘kınama’ cezası verildi. 16 Temmuz’da kendi isteğiyle emekli olan Demir’e verilen kınama, görevi bıraktıktan 14 gün sonra tebliğ edildi. Muğla İl Kültür Müdürü Murat Süslü, soruşturmanın cezanın verildiği tarihte ancak tamamlanabildiğini söylerken, bir gecikme olmadığını savundu.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Siyahırmak nehriKüresel ısınma nedeniyle su kaynakları hızla tükenirken, ülkemizin en önemli su kaynaklarından Yeşilırmak Nehri’nde kirlilik had safhaya ulaştı.
''Hazine Yardımı’ Kısıtlandı.. Ya ‘Hazine Arazileri’ Yağması?Ülkemizi yöneten parti, “laikliği gözetmediği” için Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesinden, başkanın dışındaki 10’unun oylarıyla “suçlu” bulundu.
Zorlu Gayrimenkul’ün Karayolları arazisine yapacağı projede son viraja girildiİstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması''nı kazanan projeler konusunda son değerlendirmelerini yapıyor.
Otel inşaatına tepkiKadıköy sakinleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, Moda semtinde AKP’ye yakınlığı ile bilinen Taşyapı İnşaat tarafından yapılmaya başlanan, 12 katlı olacağı belirtilen Corner Otel’in kanunlara ve imar planlarına aykırı olduğunu öne sürerek, protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Grup, konuyla ilgili davaların sürmesine karşın otelin büyük bir bölümünün bitirildiğini, otelin boğazın siluetine, kentin tarihi ve kültür yapısına zarar verdiğini belirterek, otel inşaatının en kısa sürede durdurulmasını istedi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Kaz Dağlarını, Vatanı SavunmakBir altın arama saldırısına uğradı ülkemiz. Yabancı şirketler, delik deşik ediyor topraklarımızı; özsuyunu emip, balını aldıktan sonra, korkunç bir posa bırakıyorlar geride. Bu saldırıya, yıllardır “dur!” demeye çalışıyor Bergama köylüleri.
Pekin’de İki Gün21. yüzyılın başında giderek betonlaşan küremizde Çin’in başkenti Pekin bu yönüyle de batıyla yarışıyor. 29. Yaz Olimpiyat Oyunları’na ve egzotik bir tarihi mirasa tanıklık etmek düşüncesiyle geldiğimiz kentte kendimizi bir anda yüksek yüksek binaların içinde bulduk.
Küresel ısınma!Antalya’da 31 Temmuz’da başlayan orman yangını sürüyor. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, binlerce hektarlık ormanlık alanın yanı sıra 60’ın üzerinde ev, 88 ahır, 1 okul ve 1 caminin kül olduğu, yangının Karabucak köyü Korudağ mevkiinde devam ettiğini açıkladı.
Kuran kursu kaçak çıktıKonya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde Süleymancılar’a ait bir Kuran kursunda meydana gelen patlamada 17 kız öğrenci öldü, 27’si de yaralandı.
Kentlilik bilincinden daha önemli ne var?İzmir EXPO’yu alsaydı her şey çok daha iyi, çok daha farklı olacaktı. Bundan kimsenin kuşkusu yok. Meseleye ‘kentlilik bilinci’ açısından yaklaşmaya ben de gerek bu köşedeki yazılarımda gerekse katıldığım TV programlarında en doğru yanıtları vermeye çalıştım.
AKP’li başkan görevden alındıİçişleri Bakanlığı’nın “Orman arazisini imara açmak ve buradan kendisi ve çevresine arazi rantı sağlamak, kamu arazilerini yakınlarına peşkeş çekmek, evrakta sahtecilik yaparak ihale düzenlemek” iddiasıyla soruşturma başlattığı Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız, görevinden alındı.
Antalya’nın yüreği yanıyorManavgat ilçesine bağlı Karabük köyü yakınlarında önceki gün başlayan ve geniş bir alana yayılan yangın halen kontrol altına alınamadı.
Dünyanın durumu felaketWorldwatch Enstitüsü tarafından 25 yıldır düzenli olarak yayımlanan “Dünyanın Durumu” kitabının bu yılki ana teması “Sürdürülebilir bir ekonomi için yenilikler” olarak belirlendi.
Yol çöktü, trafik felç olduTem otoyolu Sağmacılar Bölgesi’nde alışveriş merkezi inşaatının temel kazma ve güçlendirme çalışmaları sırasında meydana gelen göçük Hal-Otogar yolunda çökmelere neden oldu.
Antalya’da cehennemin beşinci günü, yeni ‘stratejiler’ aranıyor...Antalya’da cehennemin beşinci günü, yeni ‘stratejiler’ aranıyor... Antalya’nın yeşili perşembe gününden beri alev alev yanıyor. Alevler Köprülü Kanyon’a dayanırken, Vali Yüksel, ‘Yangın söndürme stratejilerini gözden geçirmeliyiz’ dedi.
Tarihî yarımadaya alışveriş merkeziFatih Belediyesi, Gül Keleşoğlu ve ortaklarıyla birlikte eski sabit pazarın yerine dev bir alışveriş merkezi kazandırdı. İnşaatına 2006 yılında başlanan ve 70 milyon YTL’ye mal olan alışveriş merkezinin açılış töreninde Fatih Mehter Takımı konser verdi. Alışveriş Merkezi’nin yüzde 50 hissesi Fatih Belediyesi’ne ait. Binlerce kişinin katıldığı açılış töreninde konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul’un her yerinde alışveriş merkezleri olduğunu ancak Asitane Historia Fatih Alışveriş Merkezi’nin tarihi yarımadada yer alması sebebiyle diğerlerinden çok farklı olduğunu dile getirdi.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Gündelik yaşamdan sanata bakışİstanbul Modern''de açılan Tasarım Kentleri- 1851-2008 sergisi, sanatın gündelik hayatımızdaki izdüşümünü bütün çıplaklığıyla gösteriyor.
Hızlı tren garına onay çıktıKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, hızlı tren garı inşaatının önünü açan imar planı düzenlemesini uygun buldu. Kurulun uygun bulduğu imar düzenlemesinde, tarihi binalar, demir yolu hatları ile inşaatın yapılacağı alanlar ayrı parsellere bölündü. Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Kurulun uygun bulduğu planlar çerçevesinde imar planlarını tamamlamasını bekleyen TCDD Genel Müdürlüğü, yıl sonuna kadar ihaleye çıkmayı hedefliyor. Proje maliyetinin en az 50 milyon doları bulacağı öngörülüyor. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garda yer altına 4 katlı otopark yapılacak. Aynı anda 12 hızlı tren seti yanaşabilecek.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Yatırımın yeni adresi Anadolu yakasıEkonominin başkenti olan İstanbul’un Avrupa yakasında arsa bulmanın imkânsız hâle gelmesi Anadolu Yakasına yaradı. Bundan birkaç yıl öncesine kadar beş yıldızlı oteli bile bulunmayan, burada oturan insanların İstanbul Boğazı’nı geçmeyi gerektirecek durumlarda ‘İstanbul’a gidiyorum’ dediği Anadolu yakası ikinci merkez olma yolunda hızlı ilerliyor.
Çevre düzenlemesi için TOKİ’den ihaleBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Kayabaşı 1-2 ve 3. bölgede konut ile sosyal donatı, altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işlerini ihaleye çıkardı. 11 Eylül 2008, saat 14.30’da TOKİ’de gerçekleştirilecek ihale ile 332 adet konut, 1 adet 40 derslikli lise, 1 adet 40 derslikli ilköğretim okulu, 1’er adet kreş ve spor salonu, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı yapılacak.
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Zorlu Center''da 4 proje finale kaldı, Ahmet Bey 1 milyar doları hazırladıZorlu ihalesini 800 milyon dolara aldığı Karayolları Arazisi için proje seçimini 20 Ağustos''ta tamamlayacak. 117 firmanın katıldığı proje yarışmasında 4 projenin finale kaldığını ve seçimi Anıtlar Kurulu''nun yapacağını söyleyen Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Hangi proje seçilirse seçilsin 1 milyar dolara mal olacak. Satışlar da yılbaşında başlayacak" dedi.
Zorlu Center kaldığı yerden devam edecekYapımına zemin ıslahı ile başlanan projede, 2010’da sosyal ve kültürel merkez ile alışveriş merkezi, 2011 yılında ise otel, iş merkezi ve rezidans fonksiyonlarının tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Zorlu Center projesi için 20 Ağustosta toplanacak olan III Numaralı Koruma Kurulu üyelerinin nihai kararı kamuoyuna açıklanacak.
Ulus Tarihi Kent''e yargıdan durdurmaTMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Erdal Kurttaş, "Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Haziran 2007 tarih ve 1619 sayılı karar ile onaylanan Ankara Tarihi Kent Merkezi Kentsel Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı''nın yürütmesi Ankara 1. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştur" dedi.
Beton yığını olan binaları gizliyorÇankaya''nın göbeğindeki Botanik Parkı, Atakule''den karışık kumpir alıp, kolanızla ağaçların altında yayılıp yiyebileceğiniz, şehir içindeki ender güzel yerlerden birisidir.
Eskişehir''den Isparta''ya su ile büyük barışmaBir Kuzey ya da Orta Avrupa şehrindeki köprülere benziyor tümü. Boyanmış döküm parmaklıkları, dev gibi cıvatalarla tutturulmuş alttan kemerli taşıyıcı sistemleri ile güzel ama bana göre biraz süslü köprüler. Dışarıdan gelen seslere kulağımı tıkasam, gözlerimi de kıyı boyu uzanan tabelalardan uzaklaştırsam, Belçika''nın dantel kasabası Brugges''de hissedebilirim kendimi.
Seramik ve mozaik yükselişteUzun yıllar banyo ve mutfakların bir numaralı malzemesi olarak tanınan seramik karolar artık evin her alanında kullanılıyor. Tarihi M.Ö. 6000''lere kadar uzanan bu geleneksel kaplamalar, günümüzün üretim teknolojileri sayesinde artık çok yüksek standartlara sahip. Mozaik de (özellikle desenleme yeteneğiyle) son günlerin vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Elle Decor dergisi, ağustos sayısında her iki sektörün sıcak yeniliklerini bir araya getirmiş.
Bakan Günay istediAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin deposunda çürümeye terk ettiği "su perisi" heykeline önemli bir talip çıktı. Devlet Resim ve Heykel Müzesi yetkilileri, heykelin müze bahçesinde sergilenmesi için girişimlerde bulunacak.
TOKİ’den 350 milyon dolarlık VDMK ihracıİpoteğe dayalı konut finansmanı sistemine (tutsat) giremeyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), nakit ihtiyacını karşılamak için 350 milyon dolarlık Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı planlıyor. Varlığa dayalı menkul kıymet ihracında varlık, TOKİ’nin alacakları olacak. Alacaklarını bir havuz yapan TOKİ; yurt dışındaki yatırım bankalarıyla görüşmeler yapıyor. 350 milyon dolar civarında VDMK ihracı planlayan TOKİ, buradan sağladığı parayla nakit akışı ihtiyacını karşılayacak
Tarih: 4 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Mevlana Müzesi, su sızıntılarına karşı restore edilecekTopkapı Sarayı''ndan sonra Türkiye''de en çok ziyaret edilen mekân konumundaki Mevlana Müzesi, su sızıntıları ve tavanlarının bazı bölümlerinde meydana gelen kabarmalar nedeniyle tehlike sinyalleri veriyor.
''20 konut satar, projeyi bitiririm'' diyen müteahhidin nefesi kaba inşaata yetiyorEkonomik durgunluk ve siyasi gelişmeler sebebiyle durma noktasına gelen konut satışları inşaat firmalarını zor durumda bıraktı. Büyük şehirlerde temeli atılan ya da kabası bitirildiği halde tamamlamayan inşaat sayısında dikkat çekici bir artış var.
New York’u biçimlendiren tasarımların sergisiABD’nin New York kentinin en ünlü müzelerinden Modern Sanat Müzesi (MoMA), 1970’lerin önde gelen mimarlarının, kentin mimarisini biçimlendiren tasarımlarını konu alan bir sergiye evsahipliği yapıyor.
Öğrenci yurdu çöktü: 13 ölü 22 yaralıKonya''nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde, üç katlı bir öğrenci yurdu çöktü. Çöken kız yurdunun enkazından 13 ölü 22 yaralı çıkarıldı.
Akıllı evler, akıllı önerilerEvler, binalar toplam enerji tüketiminde yaklaşık %40’lık bir paya sahip. Bazı enerji tasarruf ve enerji verimlilik özellikleri yeni ev yapımında, CO2 emisyonu azaltmak için çevreci malzeme ve yaklaşımlar kullanılmaya başlandı.
Metrobüsle Avcılar-Mecidiyeköy arası 45 dakikaİstanbul’da metrobüs projesinin ikinci etabı olan Topkapı-Zincirlikuyu hattının açılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni eğitim dönemine yetiştirilmeye çalışılan hat, 10 buçuk kilometre uzunluğunda ve 10 duraktan oluşacak.
AOÇ arazisi 49 yıllığına GSGM’ninAtatürk Orman Çiftliğinin 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl sureyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne devrini öngören kanun teklifi, kabul edilerek yasalaştı.
Türkiye bunu da gördü...Türkiye’de ilk defa yapılan uygulama ile Kralkızı Barajı’nda enerji amaçlı kullanılan 17 milyon 500 bin metreküp su Dicle Barajı’na, oradan da sulama için Devegeçidi Barajı’na aktarıldı. DSİ 10. Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen tüm bu operasyonun tek bir hedefi vardı. Diyarbakır’da ekili alanları kurutmamak. Devegeçidi Barajı’nda doluluk oranı yüzde 22’e kadar düşmüştü. Hem enerji hem de sulama amaçlı kullanılan Batman Barajı’nında da doluluk oranını bu yıl yüzde 5.5’e düşünce elektrik üretimi durdu.
Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masadaEkonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
ODTÜ’deki Kaçak YapılarAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ’deki kaçak yapılar için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) mutlak surette özel kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.
Evde ortalama 10 bin dolara elektrik üretip, fazlasını devlete satabilirsinizDünyada enerji talebi hızla artarken, sınırsız enerji kaynağı güneş de yeni alternatifler arasında dikkat çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle evde küçük çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim yapmak da mümkün.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.