Haberler

27 Ağustos 2007, Pazartesi

Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini belirlemek için ilkini 2006 yılında düzenlediği “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesinde 2007 sonuçları belli oldu. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından gelen başvurular arasından 11 kişi belirlenen sürede istenenleri teslim ederek ve sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörleri olmayı hak kazandılar. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörlerinin isimleri alfabetik sırayla şu şekilde: Burak Pak, Burcu Terakye, Dilara Öcal, Elçin Yıldıran, Esra Sakınç, Hülya Mustafaoğlu, Özgün Özçakır, Özlem Bahadır Kebapçı, Selen Morkoç, Ümmü Gündüz, Zeynep Erözkan. Haberin Devamı
Büyükdere'deki çile 1 Eylül'de bitecekBüyükdere'deki çile 1 Eylül'de bitecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Seyrantepe-TEM Otoyolu-Maslak bağlantısı alt-üst geçit kavşak inşaatının birinci etabının 1 Eylül Cumartesi günü açılacağını bildirdi.
4 yılda 279 bin toplu konut4 yılda 279 bin toplu konutTOKİ, 135 bini dar ve orta gelir grubuna, 59 bin 891'i ise alt gelir grubu ile yoksullara yönelik 279 bin 568 konut üretti. Yıl sonuna kadar 250 bin konuta daha başlanacak.
Foça'da okul gidecek tapınak yükselecek!Foça'da okul gidecek tapınak yükselecek!İzmir Foça antik kentinde yıllar önce Ord. Prof. Ekrem Akurgal tarafından bulunan ancak üzerinde bir okul olduğu için ayağa kaldırılamayan Anadolu'nun en eski İon tapınaklarından olan Athena Tapınağı, sonunda ayağa kaldırılıyor.
Turizm gelişince Mardin'in taş evleri 'altın' olduTurizm gelişince Mardin'in taş evleri 'altın' olduTuristlerin yoğun ilgi gösterdiği taş evler, girişimciler tarafından butik otele çevriliyor. Kültür turizminin önde gelen mekânlarından Mardin'de taş evler kıymete bindi. Gözde turizm beldeleri arasına giren Mardin'de artan butik oteller ve taş evlerin bu amaçla kullanılmasının fiyatların katlanmasına yol açtığı kaydediliyor.
Boğaziçi Köprüsü 29 yıl sonra yayalara açılıyorBoğaziçi Köprüsü 29 yıl sonra yayalara açılıyorİstanbul'un eşsiz güzelliğini seyretmek isteyen vatandaşlar için Boğaziçi Köprüsü'nün yayalara açılması projesi hızla ilerliyor.
Kızlar Manastırı müze oluyorKızlar Manastırı müze oluyorTrabzon’daki tarihi Kızlar Manastırı, müze haline getiriliyor. Bu amaçla bir yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.
İzmir'in kültür hayatına 'Üçünçü can suyu'İzmir'in kültür hayatına 'Üçünçü can suyu'İzmir Büyükşehir belediyesi, Adnan Saygun Kültür Merkezi ve Güzelbahçe Amfitiyatro'dan sonra Bornova Kültür Merkezi'nin de yapımına başladı.
Filyos kazıları ile Karadeniz'in ilk antik kenti ortaya çıkacakFilyos kazıları ile Karadeniz'in ilk antik kenti ortaya çıkacakZonguldak'ta yapılan antik kent kazı çalışmaları devam ediyor. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde yapılan kazı çalışmalarını Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen de yerinde inceledi.
Dolmabahçe'yi kameralar delik deşik ettiDolmabahçe'yi kameralar delik deşik ettiDuvarlarına izinsiz bir çivi dahi çakılması yasak olan Dolmabahçe Sarayı'nda, sekiz ay önce tarihi nakışların arasına 25 santimlik çivilerle monte edilen 25 güvenlik kamerası; sütunları, duvarları, kiriş ve kolonları delik deşik etti.
Anadolu'nun ilk camisi restore ediliyorAnadolu'nun ilk camisi restore ediliyorAnadolu'nun ilk camisi olma özeliğini taşıyan Habib-i Neccar Cami restore ediliyor. Kurtuluş caddesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore edilen cami için 541 bin 620 YTL harcama yapılacağı bildirildi.
Beşiktaş Meydanı'na yeni çehreBeşiktaş Meydanı'na yeni çehreİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş'ta trafiğin yeraltına alınıp meydanın yayalaştırma çalışmalarının başladığını söyledi. Topbaş, var olan meydanları yayalara uygun olarak yeniden düzenleme ve İstanbul'a yeni meydan ekleme çalışmalarına hız verdiklerini de kaydetti.
Göztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı GökdelenGöztepe’deki Meteoroloji Arsasına 49 Katlı Gökdelen1985 yılında kurulduğu günden bugüne İstanbul’un dört bir yanında yükselen projeleriyle, inşaat sektörünün tanınan firmaları arasında önemli bir yer edinen Taşyapı, Göztepe Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Arsası için yeni bir rezidans projesi hazırlıyor. Göztepe'de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün yerine inşa edilecek lüks konut projesi için 23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı, 200-300 metrekarelik 288 adet konut için yüzde 60 pay vermeyi taahhüt ediyor. Ayrıca firma, Kartal’da, Hazine'nin gösterdiği alana da Meteoroloji için ayrı bir Bölge Müdürlüğü binası inşa edecek.
Bu kulelerde yaşam 95 bin YTL’den başlıyorBu kulelerde yaşam 95 bin YTL’den başlıyorYazıcı Proje’nin Anadolu yakası Ümraniye Yenidoğan’da yapımına başladığı ’Life Towers’ projesi, iki ayrı etaptan oluşuyor. Toplam 36 dönümlük bir arazide gerçekleştirilecek Life Tower projesinin birinci etabının inşaatına bir ay önce başlandı. 17 bin metrekareden oluşan birinci etapta, 15, 17 ve 18 katlı 7 blokta 500 daire yer alıyor.
Gaziantep Müze Kompleksi proje toplantısı yapıldıGaziantep Müze Kompleksi proje toplantısı yapıldıGaziantep'te yapılması düşünülen müze kompleksi inşaasına talip olan firmalar İstanbul'da düzenlenen bir toplantı ile projelerini tanıttı.
Kütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik’ten Atölye Praktiker EğitimleriKütahya Seramik, Türkiye’nin önde gelen yapı marketi zincirlerinden Praktiker ile sürdürdüğü stratejik iş ortaklığı çerçevesinde Atölye Praktiker eğitimlerine başladı.
KlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKlimaPlus’dan Hidrojen Enerjisiyle Çalışan Otomobile DestekKuruluşundan itibaren tüm faaliyetlerinde ve distribütörü olduğu Mitsubishi Electric Klima Sistemleri ürünlerinde çevreye duyarlı bir yaklaşım ile hareket eden KlimaPlus AŞ çevreyi korumaya yönelik faaliyetleri de desteklemeye devam ediyor.
Dönüşen HaliçDönüşen HaliçYıllarca endüstriyel atıklarla kirlenen ve ihmal edilen Haliç'te 1980'lerden beri sürdürülen çalışmalar sonucunda, dört binden fazla yapı istimlak edilip, iş yerleri şehir dışındaki yeni merkezlere nakledildi, kıyılar park ve bahçeler ile çevrildi, ilk defa inşa edilen dev kanal sistemleri ve kolektörler ile sular temizlendi. Böylece Haliç hakettiği değere kavuşarak tekrar İstanbullular'ın gözde kültür ve turizm bölgesi haline geldi. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleriyle gündemden düşmeyerek, mimarlık camiasının dikkatini üzerine çeken Haliç kıyılarında sürdürülen çalışmaları biraraya topladık.
Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor  	Da Vinci'nin köprüsü sergiye çıkıyor Hiçbir projeyi vaad ettiği zamanda bitiremediği için sürekli işsiz kalan İtalyan ressam, mimar ve mucit Leonardo Da Vinci'nin, Sultan II. Bayezid'den mektupla iş istediğini ve Haliç'in üzerine bir köprü projesi olduğunu bilen pek az kişi vardır.
İYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı TamamlandıİYTE 2007 Yaz Rölöve Stajı Tamamlandı2006 - 2007 öğretim yılında İYTE Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencilerinin birlikte yaptığı AR 190 Rölöve Stajı, 09 - 20 Temmuz 2007 tarihleri arasında, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi ve köylerinde gerçekleşti.
Yunanistan'da alevler sönmüyorYunanistan'da alevler sönmüyorYunanistan'da Mora yarımadasında 3 günde 61 kişinin ölümüne yol açan orman yangınları, söndürme çalışmaları için çeşitli ülkelerden gelen yardımlara karşın hâlâ kontrol altına alınamadı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Antalya'da 60 Yıllık Okul Çarşı için Yıkıldı“Kentsel dönüşüm” projesi kapsamında yeraltı çarşısı ve otopark yapmak üzere iki ay önce İsmet İnönü Kız Enstitüsü’nü yıkan Antalya Büyükşehir Belediyesi, dün gece de (23 Ağustos) aynı amaçla bitişik parseldeki İnönü İlköğretim Okulu’nu yıktı.
Adnan Saygun GururuYapımı hızla devam eden Adnan Saygun Sanat Merkezi’ni gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece İzmir’in değil, tüm Türkiye’nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ediyoruz” dedi.
Bereketli TopraklarBu hafta Gümüşhane'nin güzel bir köyüne gidiyoruz: Santa. Santa, günümüzde Dumanlı köyü olarak adlandırılıyor, bunun nedeni köyün üstünden hiç eksilmeyen bulutlar olmalı.
AKP, 2B arazileri için harekete geçiyorAKP hükümetinin 22. dönemde gündeme getirdiği ancak Cumhurbaşkanı Sezer'e takılan orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışı konusunu yeni dönemde bir kez daha gündeme getireceği kaydedildi. Hükümet programına göre 2B arazilerinin iki bölüme ayrılarak satışa sunulacağı bildirilirken, hükümetin 2B'lerden 50-60 milyar dolar gelir beklediği kaydedildi. 22. dönem parlamentosunda gerçekleştirilemeyen düzenleme, Orman Kanu-nu'nun 2. maddesinin B bendini düzenlediği için 2B olarak adlandırılıyor. Kanun kapsamına ise orman niteliğini yitirmiş 473 bin hektarlık arazi ve 400 binden fazla bina giriyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
Yayla rantçıları'na af yoldaAKP hükümeti, TMMOB'a bağlı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası gibi konusunda uzman bir çok meslek örgütünün doğa işgalcilerine af getirerek rant sağladığını belirttiği ve iptali için Cumhurbaşkanı'na kadar gittikleri Mera Kanunu tüm itirazlara rağmen uygulamaya koyuyor.
Kent ve mimariMimarinin bir toplumun aynası olduğunu söylemeye çalışıyordum. Mimariye baktıkça, o toplumdaki hayatı kavrayabileceğimizi ileri sürmüşüm. Kent mimarisi üzerinde durmuşum.
Tramvayda altgeçit isyanı sona erdiZeytinburnu-Kabataş arası sefer yapan tramvayların son durağı olan Kabataş Tramvay Durağı'nın çevresinin demir tellerle kapatılması sonucu alt geçitteki oluşan yoğunluğa, yolcuların şikayetleri üzerine çözüm buldu. Düzenlemeyi yapan İstanbul Ulaşım A.Ş. basın halkla ilişkiler yetkilisi Sema Öncü, tramvay durağının etrafında birçok kazanın meydana geldiğini bu nedenle durağın etrafının demir tellerle kapatıldığını belirtmişti. Karşıya geçişlerin tramvay alt geçirine verilmesi sonucu özellilke mesai saatlerinin bitişi nde büyük yoğunluk oluşuyordu. Yolcuların şikayetleri üzerine yaptığımız haber sonucu İstanbul Ulaşım A.Ş., telleri kaldırıp girişleri tekrar açtı. Mevcut butonlu yaya geçidi 24 saat boyunca açık olacak. Ayrıca durak çıkışına yaya üst geçidi yapma kararı da alındı ve çalışmalarına da başlandı.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Ali Cemal Karabudak
Taksim rantçılara bırakılamazİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Taksim Meydanı'nın araç trafiğine kapatılması ile ilgili projesine, sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi.
Roma kalıntıları gün yüzüne çıkarılıyorBaşkentin tarihine tanıklık eden önemli kültürel miraslardan Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin talimatıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nce başlatılan kazı çalışmasında, 4,5 metre derinliğe inilirken, yüzlerce parça tarihi eser gün ışığıyla buluştu.
Cemal Reşit Rey YenileniyorTürkiye’nin en büyük ve uluslararası boyuttaki tek konser salonu olma özelliğine sahip Cemal Reşit Rey Konser Salonu yenileniyor. 1989 yılında kurulan konser salonu, hizmete girdiği günden bu yana hiç bakım ve onarım görmedi. Kullanımdan dolayı aşırı derecede yıpranmalar meydana gelen konser salonunun sahne, sahne ve salon akustiği, salon düzeni, fuayeler, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin yenilenmesi amacıyla çalışma başlatıldı. Orin Mühendislik Nakliyat İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine, açık ihale usulü verilen yenileme çalışması yaklaşık 4 milyon YTL’ye mal olacak. Çalışma kapsamında salondaki koltuklardan halılara, ses düzeninden ısıtma-soğutma sistemlerine kadar pek çok ünite elden geçirilecek. Çalışmalar sezon açılışına kadar tamamlanacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
En büyük Bauhaus Ankara’da açılıyorTürkiye’nin en büyük Bauhaus’u bugün Ankara’da Cepa Alışveriş Merkezi’nde açılıyor. Bauhaus’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’deki ilk yatırımını 1996’da İstanbul’da yapan Bauhaus’ta, tüketicilerin atölye, ev ve bahçeleri için ihtiyaç duydukları her ürün tek çatı altında bulunuyor. Eskişehir Yolu üzerindeki merkezde hizmete girecek olan Bauhaus, 15 bin metrekare satış alanı ile 26 ayrı uzmanlık bölümünde hizmet verecek.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Filyos'ta gizli kalmış antik kentZonguldak sınırları içinde küçük bir sahil kasabası olan Filyos'ta sürdürülen arkeolojik kazılarda milattan önce 7. yüzyıla ait bir kentin kalıntıları ortaya çıktı.
Kocaeli'ndeki Süleyman Paşa Hamamı Büyükşehir tarafından restore edilecekKocaeli'nin en önemli tarihî eserlerinden biri olan Süleyman Paşa Hamamı, Büyükşehir Belediyesi'nce restore edilecek. Harabeye dönen tarihî eser, onarım çalışmasından sonra eski görünümüne kavuşturulacak.
Muğla, çevre düzeni planına itiraz edecek Muğla, çevre düzeni planına itiraz edecek Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Saffet Karabıyık, 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'na itiraz edeceklerini söyledi. Aydın, Muğla ve Denizli illerini kapsayan planın, bakanlığa sunulduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Erkin, meclis üyeleriyle yapacakları toplantının ardından itiraz edeceklerini kaydetti. Çevre Düzeni Planı'nda bulunan bazı uygulamaların Muğla'nın gelişimini olumsuz etkileyeceğini savunan Erkin, "Projenin hazırlık aşamasında meclis üyelerimizle bir toplantı yaptık ve planda bazı konularda eksiklik gördüğümüzü belirttik. Firma bunların giderileceğini söyledi ancak askıya çıkarılan planda eksiklerin durduğunu gördük" diye konuştu.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Hasankeyf'te mozaik duvarIlısu Baraj Gölü tehdidi alındaki Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te süren kurtarma kazılarında ilk kez Roma dönemine ait duvar mozaikleri bulundu.
İda'nın Su Havzalarının Yeni TanrılarıBilmem farkında mısınız? Yabancılara taşınmaz satışıyla ilgili yasa yeniden düzenleniyor!..
TOKİ'nin hedefi 500 bin konutToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, son 4.5 yılda 280 bin konutun yapımına başladıklarını, gelecek dönemde hedeflerinin 500 bin konut rakamına ulaşmak olduğunu söyledi.
Kilise Restore Ediliyorİskenderun'da, cemaati kalmadığı gerekçesiyle 1953 yılından itibaren sinema olarak kullanılan eski Süryani Katolik Kilisesi'nin binası restore ediliyor. 1872 yılında kilise olarak yapılan bina, Süryani Katolik cemaatinin azalmasıyla kullanılmaz hale geldi. Bina da uzun süre sinema olarak kullanıldı. Sinema işletmecisinin bir süre önce işten çekilmesi nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü, kilisenin de aslına uygun olarak eski haline dönüştürülmesi kararı aldı. 350 bin YTL muhammen bedelle açılan ihaleyi alan bir şirket binadaki çalışmalarını başlattı. Kilisenin 2008'de kutlanacak Paskalya Bayramı'nda ibadete açılması hedefleniyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Hazine arazisine 'imar' olmadan sanayi sitesi kurulamayacakMaliye Bakanlığı, Hazine arazilerinin, imar planı yapılmadan küçük sanayi siteleri ile ticaret borsalarına satışına yasak getiriyor.
İstanbul için asıl tehlike 2008'deİTÜ İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Avcı, "Kuraklık, bir yıl olup bitmiyor ki... Artçı depremler gibi 2-3 yıl sürüyor.
Türkiye'nin ilk fuar oteliTürkiye'de ilk defa bir fuar merkezinde 5 yıldızlı bir otele de sahip olacak. Pendik'te inşa edilen İstanbul'un üçüncü fuar merkezi böylece konuklarını otel arama derdinden kurtaracak.
Marmaray’a bağlı tarih!Höyük kazılarında aşağı katmanlara doğru gidildikçe hep bir önceki dönemlerin buluntularının çıkması, oldum olası insanlarda merak uyandırmıştır: İnsanlık, bugün belki bin, belki üç-beş yüz kişinin kol kola çevreleyebileceği büyüklükteki bu alanlarda mı çağlar boyu yaşamıştır? Alt katmanlar nasıl olmuş da yıkıma uğramış ve toprakla dolmuştur? Arada kopuk dönemler oluşmuş mudur?
İstanbul’un suyunu artıracak formül “İçinde alkol var” diye uygulanmıyorGeçen hafta internet sitelerinde gezinirken gercekgundem.com sitesinde Barış Yarkadaş’ın bir yazısı dikkatimi çekti. Yarkadaş bu yazısında “İstanbul’daki su rezervlerindeki buharlaşma nedeniyle kaybedilen suyun yüzde 40’ı kurtarılabilir” diyordu.
İstanbul 4 gün gürültüyü tartışacakDünyada gürültü kontrolü alanındaki en önemli bilimsel kongrelerden biri olan Inter-Noise’nin 36. buluşması İstanbul’da başlıyor. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yarın başlayıp 31 Ağustos’a kadar sürecek kongreye 50 ülkeden 800’ü aşkın bilim insanı katılacak. Türk Akustik Derneği’nin öncülüğündeki toplantı, gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin toplumda anlaşılmasını sağlamayı amaçlıyor. Organizasyon Komitesi Başkanı İTÜ Öğretim Üyesi Prof. H. Temel Belek, “Bugüne kadar yaşam kalitesi yüksek ülkelerde düzenlenen Inter-Noise, Türkiyede ilk kez yapılıyor. Gürültünün topluma maliyeti de tartışılacak konuların başında yer alacak” dedi. Kongre sırasında teknolojik yeniliklerin sunulduğu fuar da açılacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Heidelberg rakibini 15.8 milyar $’a aldıAlman çimento devi HeidelbergCement, İngiliz inşaat malzemeleri üreticisi Hanson PLC’yi 15.8 milyar dolara satın aldı. Dünyada bugüne kadar inşaat malzemeleri alanında yapılmış olan en büyük satın alma işlemi ile Hanson PLC’nin hisselerinin yüzde 100’ü HeidelbergCement’in eline geçti. Alman grup, bu satın almayla, dünyanın en büyük agrega üreticisi, ikinci en büyük hazır beton üreticisi ve en büyük çimento üreticilerinden birisi olarak bu sektörde daha güçlü bir konuma yükseldi.
Seyrantepe ihalesi bugün yapılacakAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, Toplu Konut İdaresi tarafından bugün yapılacak.
Hazine'den imar planı şartı geliyorMaliye Bakanlığı, belediyelerin ardından Hazine arazilerinin, imar planı yapılmadan küçük sanayi siteleriyle ticaret borsalarına satışına da yasak getiriyor. Başbakanlığa gönderilen Milli Emlak Genel Tebliğ Taslağı ile Hazine'nin mülkiyetinde bulunan taşınmazların satış işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirleniyor. Taslakla, Hazine arazileri üzerinde rant elde edilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni düzenlemeyle tapuda şerh bulunmasına rağmen sit alanı satın alan kişiler, sit sertifikalarını Hazine ihalelerinde ödeme aracı olarak kullanamayacak. Hazine'ye ait tarım arazilerini 2003'ten önce kullananlardan doğrudan satış hakkından yararlanmamış olanlar, bu arazilerin ihaleyle satışında öncelikli alım hakkına sahip olacak.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Seyrantepe bugün yeniden ihaledeToplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), teklifleri teknik şartnameye uygun olmadığı gerekçesiyle iptal ettiği, Seyrantepe Spor Kompleksi yapımı ihalesi açık ihale usulüyle bugün tekrar yapılıyor. Ali Sami Yen Stadyumu'nun bulunduğu 34 bin 640 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde "Kentsel Sosyal Altyapı Alanları"nın yapılması karşılığında Seyrantepe arazisi üzerinde spor kompleksi kurulacak. 52 bin seyirci kapasiteli, çok amaçlı, çatısı açılır kapanır tipte stadyum ve 4 bin 500 araçlık otoparktan oluşan spor kompleksi inşaatı yapılarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne devredilecek. Daha önce yapılan ihaleye 5 firma teklif vermiş, ihaleyi Eren Talu Mimarlık toplam 1 milyar 482 milyon YTL'lik satış tutarı üzerinden 111 milyon 111 bin 111 YTL idareye gelir payı önerisi ile kazanmıştı. Talu, ilginç teklif tutarı ile uğur denediğini ve kazandığını kaydetmiş, ancak sonra rekabet şartları oluşmadığı için ihale iptal edilmişti. İhaleye Nurol İnşaat AŞ, Eren Talu Turizm AŞ, Cengiz İnşaat AŞ, Mesa Mesken Sanayi AŞ ve Bozoğlu İnşaat katılmıştı.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Antalya gerçekleriHasan Üstün'ün 12 Ağustos 2007 tarihinde Radikal İki ekinde yayınlanan son yazısını değerlendirmeden iki konuya dikkat çekmek istiyorum.
Tasarım dünyası İstanbul’da buluşacakİstanbul, bu yaz çeşit çeşit konser ve festival kadar moda ve tasarım konularında da büyük organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.
Kibyra Antik Kenti havadan kesfediliyorMS 200’lerde yaşanan deprem felaketi sonucu yıkılan Kibyra Antik Kenti’ndeki kazılar, Burdur Müze Müdürlüğü’nün başkanlığı ve Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahri Işık ve Havva İşkan Işık’ın bilimsel danışmanlığında devam ediyor.
Sadakat TreniHasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu Barajı'yla ilgili uluslararası kredinin bulunduğuna ilişkin haberler üzerine çevreci kuruluşlar ayağa kalktı.
Mardin Kalesi restorasyon bekliyorGecesi gerdanlık gündüzü seyranlık olarak bilinen Mardin'in kalesi 7 bin yıllık tarihin verdiği yorgunlukla kayalarını artık taşıyamaz hale geldi. Mardin Mimarlar Odası Başkanı Yılmaz Altındağ, kalenin hızla şehre doğru kaydığını belirterek, acil tedbir alınmasını istedi.
Tarlabaşı'nda 'cumbalı okazyon' günleri başladıNüfus yapısı ve arka sokakları en karışık semt Tarlabaşı, Beyoğlu Belediyesi'nin son projesiyle 'yenileniyor'. Başkan Ahmet Misbah Demircan, akademisyenler ve bölge sakinleri ileriye baktı.
Gecekondu bölgeleri modern şehre dönüşüyorHer büyük şehir görenin, "Aslında buraları yıkıp yeniden yapacaksın." sözü gerçeğe dönüşüyor. Büyük şehirlerdeki plansız kentleşmenin önüne geçmek ve çağdaş yerleşim alanları oluşturmak amacıyla üretilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'de ilk adımlar çoktan atıldı.
Arsayı üzerine tescil ettirmeyen yapı kooperatifine KDV istisnası yokİnşaat, 2003 yılından itibaren yıldızı parlayan sektörler arasında. Özellikle faiz oranlarında yaşanan düşüş, konut talebine ivme kazandırdı.
BM uzmanları küresel ısınmayı tartışacakBirleşmiş Milletler, bugün başlayacak ilk toplantısı öncesinde küresel ısınmayla mücadelenin ivme kazandığını açıkladı. BM'nin Almanya'nın Bonn kentindeki BM İklim Değişikliği Sekretaryası Başkanı Yvo De Boer, yüzden fazla ülkeden yaklaşık bin üst düzey yetkili, bilim adamı ve eylemcinin katılacağı Viyana toplantısına ilişkin Reuters'a yaptığı açıklamada, küresel ısınmayla mücadelenin ivme kazandığını, Viyana toplantısının çok önemli olacağını söyledi. 100'den fazla ülkenin katılacağı, 27-31 Ağustos günlerinde Viyana'da yapılacak görüşmelerde, 2012'den sonra iklim değişikliğiyle mücadele için BM Kyoto Protokolü'nün süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesinin yolları araştırılacak. Görüşmelerde, dünyanın 2030'a kadar iklim değişikliğiyle mücadele için yılda yüz milyarlarca dolar harcamak zorunda kalacağına dair bir BM raporu gözden geçirilecek. Raporda, yalnızca sera etkisi oluşturan gazların salınımının azaltılması için yılda 210 milyar dolar gerekeceği ifade ediliyor.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Seyrantepe ihalesi bugün yapılacakDaha önce iptal edilen İstanbul'da Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, bugün saat 15:00'te Toplu Konut İdaresinde (TOKİ) gerçekleştirilecek. Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksi için ilk ihale 19 Temmuz'da yapılırken, şartname alan 28 firmadan 8'i teklif vermişti. Firmaların teknik tekliflerinin değerlendirilmesi aşamasında, sunulan projelerde sorunlar yaşanması üzerine, TOKİ ihaleyi iptal etmişti. İptal edilen ihalede en yüksek satış gelirini 1.4 milyar YTL ile Eren Talu Mimarlık bildirirken, TOKİ'ye en yüksek geliri 118.6 milyon YTL ile Bozoğlu İnşaat önermişti.
Tarih: 27 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Silivri’de insanlık tarihinin izleriKocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Şengül Aydıngün’ün öğrencileriyle Silivri Danamandıra Köyü’nde bulduğu mağaradaki kaya resimleri tüm arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı.
Gökdelenler ne aşkı ne de yalnızlığı ortadan kaldırırSelim İleri Zaman'daki yazısında "Kent ve Mimari" konusunu işlerken, hem kendi romanı "Bir Akşam Alacası"ndaki, hem de Kerime Nadir'in "Aşka Tövbe"sindeki Pendik'e göndermeler yaparak geçmişe duyduğu özlemi seslendirmişti.
Beşiktaş Meydanı’nda trafik yeraltına alınıyor“Meydanlar şehirlerin soluk alma yeri ve demokrasi alanlarıdır” diyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş’ta trafiği yeraltına alarak meydanı yayalaştıracaklarını açıkladı.
Gayrimenkul sektöründeki son trendler ve yatırım fırsatlarıSizlere bugün gayrimenkul sektöründeki yeni trendler ve yatırım alanları ile ilgili bazı değerlendirmelerimi aktarmak istiyorum.
Dünyanın en büyük 225 müteahhitinden 22'si TürkDünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması arasında, geçtiğimiz yıl 20 olan Türk müteahhitlik firması yayısı 2007'de 22'ye yükseldi.
Toskana evleri dünya başkentlerinde satılacakEmaar Properties Büyükçekmece'de inşa ettiği Toskana Vadisi Evleri'ni İstanbul'un yanı sıra New York, Londra ve Dubai'de satışa çıkaracak.
İstanbul’da gişelerin ötelenmesi ve mesai saatlerinin ayrıştırılması gündemdeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaşım Zirvesi’nde ele alınan otoyol gişelerinin ötelenmesi ve öğrenciler ile kamu çalışanlarının mesai saatlerinin ayrıştırılması konusunun değerlendirildiğini söyledi.
Sabiha Gökçen'e ilk kazma Aralık'taGüney Hindistan'ın Haydarabad kentinde açıklama yapan GMR Infrastructure Ltd yetkilileri, Sabiha Gökçen Havaalanı'nın kontrolünü Aralık başında devralmayı ve çalışmaya başlamayı beklediklerini bildirdi. GMR yetkileri, kendilerini havaalanının sadece Asya bölümünü yöneteceklerini de belirtti. İhale şartnamesine göre GMR-Limak Malezya Airports konsorsiyumunun yıllık 3. 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binası inşa etmesi gerekiyor. Sabiha Gökçen Havalimanı yeni dış hatlar terminal binası ve ilgili tesislerin yap-işlet-devret modeliyle yaptırılması ihalesini, 1 milyar 932 milyon euro teklifle Limak İnşaat A. Ş. -GMR Infrastructure Ltd. -Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Beyşehir Gölü için ilk adım atılıyorKonya'da bulunan Beyşehir Gölü'nün sulama suyu kotu yeniden belirlendi. Tamamen yok olmaya yüz tutan gölle ilgili Konya'da düzenlenen toplantıda alınan kararın ardından, gölün su seviyesinin 3 yılda 140 santimetre yükselmesi bekleniyor.
Kiliseye Sanat Galerisi KılıfıKanunlara göre mabetlerin satışı yasak olduğu için Osmanlı Dönemi’nden kalma, tavanında İsa Peygamber’e ait olduğu düşünülen bir ikonanın da bulunduğu Rum Ortodoks kilisesi, ‘sanat galerisi’ sıfatıyla satıldı.
45 Milyon Parsele Ait Veriler Güncellendi: Yabancıya taşınmaz satışı yeniden düzenleniyorYabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili yasa, iptal gerekçeleri doğrultusunda yeniden düzenlenirken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Türkiye genelindeki parsellere ilişkin verilerini güncelleştirdiğini ve aslında yabancılara yapılan toplam satışın önceki verilerde görünenden daha az olduğunu saptadıklarını iddia etti.
Emaar, Türkiye’ye 5 yılda 5 milyar dolar yatıracakEMAAR Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Ozan Balaban, Emaar Türkiye olarak 5 yılda 5 milyar dolar yatırım planları bulunduğunu belirterek, “Toskana Vadisi Evleri’ni toplam 700 milyon dolar yatırımla tamamlamayı planlıyoruz” dedi.
Eskişehir'e 110 milyon $'lık alışveriş merkeziEce Türkiye Proje Yönetimi AŞ'nin 110 milyon dolar yatırımla 13 ay önce yapımına başladığı Espark Alışveriş Merkezi 31 Ekim'de açılacak. Espark Alışveriş Merkezi Müdürü Tayfun Kartal ve Ece Türkiye'nin Alışveriş Merkezi yönetiminden sorumlu departman müdürü Özgür Bekiroğlu, basın mensuplarına Espark'ı gezdirerek bilgi verdiler. Kartal, 14 Temmuz 2006'da yapımına başlanan Espark'ın mimari yapısıyla Eskişehir'in kültürel ve tarihi mirasını koruduğunu belirterek, Espark'ın modern kente yepyeni bir görünüm kazandırdığını kaydetti. Espark'ın, Ece Türkiye ve Amerikan ortağı General Growth Properties (GGP) tarafından yapıldığını anlatan Kartal, şu bilgileri verdi: "Espark yaklaşık 24 bin metrekare arazi üzerine yerleşen konumuyla kentin en büyük alışveriş merkezi olacak.. Eskişehir'in en büyük alışveriş merkezi olan Espark'ta yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacağız. Espark, 31 Ekim'de açılacak."
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Menekşe Ataselim
Seyrantepe ihalesi pazartesi yapılıyorAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, Toplu Konut İdaresi tarafından 27 Ağustos Pazartesi günü yapılacak. İhale, saat 15.00'de TOKİ'de gerçekleştirilecek.
Çok sayıda boş ev kriz habercisi sayılırErnst & Young’ın Gayrimenkul, Konaklama ve İnşaat Bölümü Global Direktörü Dale Anne Reiss, ABD’den dünyaya yayılan mortgage krizinin benzerinin Türkiye’de yaşanması ihtimaline karşı "Eğer Türkiye’de de yapılmış ama bir sürü boş konut görmeye başlarsanız, kriz kapıda demektir" yorumu yaptı.
İzmir 18 yıl evvele döndüAliağa'da termik santral projesi 18 yıl sonra canlandı. Tepki olarak 60 kilometrelik insan zinciri oluşturulan bölgeye iki santral birden isteniyor!
Buhar olup uçmasın diyeİstanbul'a su sağlayan 10 barajdaki doluluk oranı yüzde 22.74'e düştü. Papuçdere ve Kazandere barajlarının devre dışı kalmasının ardından Alibey ve Istrancalar barajlarındaki su oranı da sıfıra yaklaştı.
Arabasız İstanbul düş değilDünyada otomobil bağımlılığını azaltmayı, kent içi ulaşımda alternatif çözümler üretmeyi amaçlayan uluslararası "Otomobilsiz Şehirlere Doğru Konferansı" nın yedincisi İstanbul'da yapılacak. Bu yılki teması, "İklim Değişikliğinde Yaşanabilir Bir Gelecek Kurmak" olarak belirlenen konferansta, İstanbul'un otomobilsiz ilçesi Adalar ziyaret edilerek insan odaklı ulaşım politikalarına dikkat çekilecek. World Carfree Network'ün (Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı) uluslararası konferansı, 27-31 Ağustos tarihleri arasında, İstanbul Valiliği'nin öncülüğünde, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği'nin ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliği, Beşiktaş Belediyesi ve Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği'nin desteğiyle gerçekleştirilecek. Konferans kapsamında, 5 gün boyunca İstanbul'un farklı mekânlarında çeşitli konferans ve etkinlikler düzenlenecek.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Trilyonluk arsa mahkemelik olduEtimesgut Belediyesi’nin İstasyon Mahallesi’nde kat karşılığı ihale ettiği 12 bin metrekarelik arsaya yapımı süren alışveriş merkezi, belediyenin milyonlarca YTL zarara uğratıldığı gerekçesiyle mahkemelik oldu.
Batıkent’e yeni hastane yatırımıYenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Uyar, Sağlık Bakanlığı ile Batıkent’te 60 dönümlük bir alana hastane yapılması konusunda iş birliği yaptıklarını belirterek, temelin de 1 ay içinde atılacağını söyledi. Uyar, 320 bin nüfusa sahip Batıkent’te yaptırdıkları ankette, semtin hastaneye ihtiyacının olduğunu saptadıklarını belirtti. Bu çerçeveden hareketle Sağlık Bakanlığı ile iş birliği içine girdiklerini ifade eden Uyar, şunları kaydetti: "Belediye olarak maddi olanağımız yetmediği için, Sağlık Bakanlığına Batıkent’te 60 bin dönüm alanı tahsis ettik. Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından, Eylül ayı sonu gibi temeli atmayı planlıyoruz. İhalesi yapıldı. Halkın gereksinimleri doğrultusunda hizmetlerimizi, sürdürme taraftarıyız." Yerel yönetimlerle bakanlıkların uyum içinde çalışmalarının, halka fayda sağlayacağını kaydeden Uyar, ayrıca okulların yeni eğitim-öğretim yılına başlayacak olması dolayısıyla çalışmalara hız verdiklerini söyledi.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
2200 yıllık yüze defineci tokadıHenüz milli park statüsünde olmadığı için korunmayan İncesu Kanyonu'ndaki tarihi Kibele heykeli, içinde altın saklandığını düşünenler tarafından her gün biraz daha tahrip ediliyor.
Metrobüs saatte 15 bin yolcu taşıyacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Topkapı-Avcılar arasını 30 dakikaya indirecek metrobüs projesini, eylül ayında tamamlamak için çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor. Ancak, 20 kilometrelik hattın Avcılar kısmında yol genişletme çalışmaları ve 14 istasyonun yapımı eylül ayına bir hafta kalmasına rağmen tamamlanamadı. Bir yandan Küçükçekmece-Avcılar arasında yol genişletme çalışmaları devam ederken, hattın bazı duraklarının da yapımına başlandı. Hat üzerinde 14 adet durak yer alacak. Hollanda’dan alınacak maksimum 250 yolcu kapasiteli 26 metre uzunluğundaki metrobüslerin 10 adedinin eylül ayı içinde alınması planlanıyor. Tanesi 1 milyon 200 bin Euro olan araçlardan 50 tane satın alınacak. O-1 Karayolu’nun orta aksında ve kendisine ayrılmış özel şeritlerde çalışacak metrobüsler, saatte bir yönde 15 bin yolcu taşıyacak.
Tarih: 24 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Boğaz'daki fiyatlar, Hampton'la başa başTürkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının gelişimini incelemek için İstanbul'a gelen Ernst&Young (E&Y) Global Gayrimenkul Sektörü Bölüm Başkanı ve Sorumlu Ortağı Dale Anne Reiss, İstanbul ve New York'ta emlak fiyatlarının benzer seyrettiğini söyledi.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.