Haberler

5 Temmuz 2007, Perşembe

Zorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Center Yarışması''nda Ön Eleme Sonuçları AçıklandıZorlu Holding AŞ’nin 15 Haziran 2007 tarihinde açtığı, Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması Yeterlilik sonuçları belli oldu. Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde, kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek olan Zorlu Center’ın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’na toplam 152 adet ulusal ve uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım bürosu yeterlilik amacıyla başvurdu. Başvuru yapan firmalardan 117’si belirlenen son tarihe kadar portfolyolarını sundu. Haberin Devamı
Uzanlar''ın yalısı TMSF''nin olduUzanlar''ın yalısı TMSF''nin olduTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu''na ait Sarıyer''deki Ahmet Afif Paşa Yalısı''nın sahibi oldu. Yalının satışı yönünde Uzan Grubu''nun yaptığı üç başvuruyu Sarıyer ve Şişli mahkemelerinin reddetmesinin ardından Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.
Kültür mirasına yeni üyelerKültür mirasına yeni üyelerAvustralya’nın Sydney kentindeki Opera Binası ve Hindistan’daki Kızıl Kale, Unesco’nun dünya kültür mirası listesine eklediği yeni eserler arasında yer alıyor.
Türbeleri bile rant kapısı yaptılarTürbeleri bile rant kapısı yaptılarTürbeleri Koruma ve Yaşatma Derneği, türbelerin ihtiyacını karşılamak amacıyla 1979 yılında kuruldu. İki yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı adına derneği denetleyen ve kısa süre Teftiş Kurulu Başkanlığı yapan Ramazan Yağız, emekli olduktan sonra da denetlediği derneğe başkan oldu.
Küresel Şehirler SergisiKüresel Şehirler Sergisi20 Haziran’da Tate Modern’de başlayan, Türk sanatçılardan Osman Bozkurt ve Hüseyin Alptekin’in işlerinin de yer aldığı “Global Cities” sergisi 27 Ağustos 2007 tarihine kadar sürecek. Sergide 20’den fazla sanatçı dünyanın gelişen yüzü Kahire, İstanbul, Johannesburg, Londra, Los Angeles, Mexico City, Bombay, Sao Paulo, Şangay ve Tokyo gibi şehirleri üzerinden “Boyut, Gelişim Hızı, Biçim, Yoğunluk, Çeşitlilik” olmak üzere beş ana başlık altında inceleniyor.
İngilizler KKTC''de inşaatı patlattıİngilizler KKTC''de inşaatı patlattıİngilizlerin gözdesi Kuzey Kıbrıs, gayrimenkulde hız kesmiyor. Konut arzının tavan yaptığı KKTC''de yan sektörleriyle birlikte inşaat işi yapan firma sayısı 3 yılda 14 katına çıktı, 1 yılda 10 bin konut inşa edildi.
30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma Yeri30 Milyon Yolcu, 23.000 Metre Kare Mağaza... ve Sadece 700 Oturma YeriYeni Heathrow Terminal 5 Havaalanı’ndan yolculuğa çıkıyordunuz ki uçağınız uzun bir rötar mı yaptı? Endişeye gerek yok. Oturacak bir yer bulun ve cam duvarların ardındaki heyecan verici manzarayı seyretmeye koyulun: Bir tarafta Windsor Kalesi; Wembley Kemeri; London Eye ve diğer tarafta ufukta Gherkin.
Mühendislerden küresel ısınmaya ''ev'' çözümüMühendislerden küresel ısınmaya ''ev'' çözümüSon yıllarda dünyanın bir numaralı sorunu haline gelen küresel ısınmayla ilgili olarak Makine Mühendisleri Odası, konutlarda tasarrufu sağlamak için tüketiciye bir el kitabı hazırladı.
Belek''te içinden çınar geçen otelBelek''te içinden çınar geçen otelAköz Grubu, Antalya Belek''te yeni bir otel açıyor. Ancak bu otel bilinen beş yıldızlı otel konseptinin dışında özelliklere sahip. 5 yıldızlı otellerde kriter olarak 2 müşteriye bir personel düşerken burada her bir müşteri başına bir personel olacak.
Uluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıUluslararası Archiprix 2007 SonuçlandıArchiprix 2007’ye 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 200 proje teslim edildi. Kazananların açıklandığı, çeşitli sergilerin yer aldığı genel program Tongii Üniversitesi’nin desteğiyle geçtiğimi aylarda Şangay’da gerçekleşti.
Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutAfet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde KonutKocaeli Deprem Sempozyumu 2007 kapsamında, "Afet Sonrası Barınma: Geçici Yerleşme Süreçlerinde Konut" başlığı ile 18 - 22 Ekim 2007 tarihlerinde gerçekleşecek olan atölye çalışması afet sonrası geçici konut tasarımının olasılıkları ve potansiyeline odaklanacak.
Taşkışla Sapasağlam AyaktaTaşkışla Sapasağlam AyaktaBir süredir Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında gerçekleştirdiği yol yapım ve tünel çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Yapılan tünel çalışmalarının bir ayağı da İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uzun yıllardır Mimarlık Fakültesi’ni barındıran tarihi Taşkışla binasının oldukça yakınından geçiyor. Bu çalışmaların meydana geldiği dönemde tarihi Taşkışla binasında çeşitli çatlaklar meydana gelmesi ise endişe yarattı. Karayolları’nın tünel çalışmaları sonrasında Taşkışla Binası’nda meydana genel hasar, binanın tehlike altında olup olmadığı ve gerçekleşen süreçle ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Sinan Mert Şener’in görüşlerine başvurduk.
“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna Kavuşuyor“Anadolu” Adının Doğduğu Taşlıca Köyü Özgün Dokusuna KavuşuyorKızılcahamam’ın, efsaneleri ve kayalarıyla ünlü Taşlıca Köyü, Kızılcahamam Kaymakamlığı, Kızılcahamam Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Taşlıca Köyü Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği’nin işbirliğiyle özgün dokusuna kavuşuyor.
O şirkete tek ağaç bile kestirmemO şirkete tek ağaç bile kestirmemİngiliz Şirketi Bosphorus Nickel Madencilik A.Ş.’nin, "İzin aldık" diyerek, Manisa’nın Çal Dağı’ndaki 220 bin ağacı kesme girişimi Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’den döndü.
Pabuçdere Barajı da iptalPabuçdere Barajı da iptalİstanbul''a su sağlayan 9 barajdan Alibey ve Pabuçdere barajları devre dışı kaldı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü Alibey Barajı''ndan su alımını durduran İSKİ''nin verilerine göre yıllık 60 milyon metreküp su toplama kapasitesi bulunan Pabuçdere Barajı''nda da su tamamen tükendi.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama MerkeziOrtadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde, bugüne kadar farklı adlar taşıyan çeşitli oluşumlar dahilinde gerçekleştirmekte oldukları farklı çalışmaları çatısı altında toplayacak tek bir merkez oluşturuldu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma, Tasarım, Planlama ve Uygulama Merkezi’nin öncelikli amacı, fakülte çatısı altındaki farklı disiplinlere ait bu araştırmaların ve farklı alanların hem birbirileri hem de fakülte dışındaki değişik disiplin ve ortamlarla ilişkileri üzerine yapılan çalışmaların biraraya getirilmesi ve Mimarlık Fakültesi’nin dışarıya dönük, kamusal yüzünün oluşturulması.
İstanbul’a ‘0 Kilometre’de ikinci konut fırsatıİstanbul’a ‘0 Kilometre’de ikinci konut fırsatıEn büyük konut üreticilerinden Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ, “İstanbul’a 0 Kilometre’ uzaklıkta standartların üstünde bir yaşam merkezi kuruyor. Projeden elde edilecek gelirle Kabataş-Zeytinburnu Tramvayı’nın Cevizlibağ''dan sonrası yeraltına alınacak.
İZSU’ya "Akıllı" BinaİZSU’ya "Akıllı" Binaİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Karabağlar’a 4 bin metrekare alan üzerine yeni hizmet binası inşa ediyor. Otomatik kontrol sisteminin yer alacağı yeni İZSU binasında, tüm elektrikli ve mekanik sistemlerin merkezi gözetleme, kontrol ve denetimi tek bir noktada yapılacak.
Yütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş’ın “İstanbul 13” Adlı Showroom Binası AçıldıYütaş AŞ''nin çok katlı showroom binası İSTAN|3UL (istanbulonüç) Mecidiyeköy’de açıldı. Binanın üç salonu Amerikan Kohler firmasının özel tasarımı olan lavabo, klozet, armatür, duş sistemleri, aksesuar ve eviyeleri için ayrıldı.
Şentepe’yi de Çayyolu gibi gözde yapacağımŞentepe’yi de Çayyolu gibi gözde yapacağımTürkiye’de bulunan 3 bin 225 belediye arasında, büyükşehir belediyeleri dahil, hizmet verilen nüfus oranlarına göre 14. sırada bulunan Yenimahalle Belediyesi’nin Başkanı Ahmet Duyar, Ankara’nın ’kronik varoşu’ Şentepe’de yükselen çok katlı modern sitelerin önüne geldiğinde duygulandı.
50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsü50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsüTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın Cumhuriyet tarihinde öne çıkan 50 mühendislik eserini belirlediği proje kapsamındaki ’50. Yılda 50 Eser Sergisi’, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı. Sergi, 16 Temmuz’a kadar görülebilecek.
Dünyanın 7 harikası 7 Temmuz''da belirleniyor, yarışta Ayasofya da varDünyanın 7 harikası 7 Temmuz''da belirleniyor, yarışta Ayasofya da varDünyanın 7 harikasının bulunduğu liste yenileniyor. Türkiye''den Ayasofya''nın da yarıştığı "Dünyanın Yeni Yedi Harikası", 07.07.07''de Portekiz''in başkenti Lizbon''da tüm dünyaya duyurulacak.
Zorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center proje edinme süreci içinde Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)’nin yarışma süreci ve yarışma alanı ile ilgili yaptıkları eleştirilerini yarışmanın düzenleyicisine ilettiklerini belirtmişlerdi. Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nın yöneticisi Dr. Suha Özkan, açıklama yapan kuruluşların amaçlarının meslek değerlerini korumak ve mimarlık mesleğini ve pratiğini daha ileri götürmek olduğunun bilincinde olarak, bu kuruluşların eleştirilerini de dikkatle inceledikten sonra aşağıdaki konularda görüşlerini paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini belirtti.
İlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİngiltere, ilk sıfır gaz salınımlı binasını tanıttı. Bu tasarımın ileride inşa edilecek tüm konutlar için çevresel standart haline gelmesi amaçlanıyor. İki yatak odalı evin enerji kaybı normal bir evden %60 daha az. Watford’da gerçekleşen Offsite 2007 sergisinde tanıtılan tasarım, 2016’da İngiltere’deki evlerde yürürlüğe sokulması planlanan standartların belirlenmesine de yardımcı oldu.
Farklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiFarklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiTürkiye’nin ilk Mimarlık, Tasarım, Sanat öğrencileri buluşması 26-30 Haziran tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Türkiye ve KKTC’den gelen mimarlık, tasarım ve sanat öğrencilerinin buluştuğu etkinlikte, farklı disiplinlerden öğrenciler 14 farklı atölyede ortak çalışmalara imza attılar. Bu 14 ayrı atölyeden farklı olarak, herkese açık olan iki ayrı sanat atölyesi de gün boyunca, öğrencilerin buluşma noktası oldu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Mamak Çöplüğü Yüzleri Güldürüyor…Ankara’nın günlük 4 bin tonun üzerindeki çöpünü işlendiği Mamak Çöplüğü’nde gerçekleştirilen rehabilitasyon çalışmalarının olumlu sonuçları yüzleri güldürüyor.
Narlıdere ve Güzelbahçe''ye Müjdeİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’de yapacağı anfitiyatro ile Narbel konut yolunun yapım çalışmalarına 6 Temmuz 2007 Cuma günü başlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelbahçe’ye kazandırmak için geçtiğimiz Nisan ayında yapım ihalesine çıktığı anfitiyatronun temeli 6 Temmuz 2007 Cuma gerçekleştirilecek olan törenle atılacak.
Bu sene göle maya değil, su çalacağızAkşehir''de bu yıl 48''incisi düzenlenecek olan Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği''ne katılacak bir grup, "Gülmece Treni" ile Haydarpaşa Garı''ndan yola çıktı. Akşehir''de 5-10 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Uluslararası 48. Nasreddin Hoca Şenliği''ne katılmak üzere, bu yıl Hoca''yı canlandıracak olan Kadir Çöpdemir, "Gülmece Treni"ne binmeden önce afişteki kurumuş Akşehir Gölü fotoğrafının bir grafik oyunu değil, gölden gerçek bir manzara olduğunu belirterek, "Tabiatı boza boza bu hale getirdiniz. Ben size gölü bu halde bırakmamıştım. Bu sene göle maya değil su çalacağız" şeklinde konuştu.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Ege’de su kuyuları kuruduAşırı sıcak Ege bölgesinde su kuyularını kuruttu. İçme suyu da dahil su ihtiyaçlarını kuyulardan karşılayan Denizli’nin Kumkısık köylüleri, kuraklık nedeniyle susuz kaldı. Tankerlerle su taşımaya başlayan köylüler, acil çözüm bekliyor. Ege bölgesinde etkili olan aşırı sıcak, nehirlerden sonra içme ve kullanma suyu için kullanılan kuyuları da kurutmaya başladı. Sıcaktan olumsuz etkilenen yerlerden biri de Denizli merkeze bağlı Kumkısık Köyü. 500 nüfuslu köyde artık musluklardan su akmıyor. Karcı dağından gelen kar suyu ve kuyulardan ihtiyaçlarını karşılayan köy, kuyuların kuruması üzerine susuz kaldı. Köylüler, içme suyu ihtiyacını tankerlerle karşılıyor. Kumkısık köyü, sıcaklardan kuruyan kuyuları için çare arıyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Ulucanlar Cezaevi''ni 15 bin kişi ziyaret etti18 - 30 Haziran arasında gerçekleştirilen "Ulucanlar Halka Açılıyor" etkinliği çerçevesinde, Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''ni binlerce kişi ziyaret etti.
Kültürpark otopark girişimi durdurulduİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin İzmir''in tarihi dokusunu bozacak ve kentin ortasında kalan oksijen kaynağı bir yeşil alan adasını yok edecek olan İzmir Kültürpark''a ''yeraltı otoparkı'' yapma ısrarı sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı şimdi de i. İdare Mahkemesi''nin verdiği ''yürütmeyi durdurma'' kararına, Bölge İdare Mahkemesi''nde itiraz etti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası da, dün belediyenin başvurusunun reddedilmesi için aynı mahkemeye başvurdu. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası''nı temsi-len Av. Arif Ali Cangı''nın İzmir Bölge İdare Mahkemesi''ne yaptığı başvuruya göre "mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırılması için İzmir Büyükşehir Belediye Mecli-si''nden alelacele bu karar alınmıştır. Oysa yukarıda da belirtildiği gibi dava konusu işlemin hukuka aykırılıkları yalnızca "bölgesel otopark" olarak kullanılacak olması değil. 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Yasası''nın 27. maddesindeki her iki koşulun gerçekleştiği ortadadır. Davalı idarelerin itirazİarının reddine karar verilmesi. Bu da kamunun zararına yol açacaktır. Hukuka aykırı bu durumdan bir an önce dönülmesi" isteniyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Tarih artık "mail-i inhidam" değilKültür varlığı yapıların yaşatılmasında "yıkarak yenileme" nin yerine "yıkmadan onarma" nın önemini yıllardır anlatamadık. Tarihin derinliklerinden gelen becerileri, sözde "aslı gibi (!) taklit" etmenin, "aklın yaratıcılığı" na saygısızlık olduğunu da.
Çöplüğe pikniğe çağırdıAnkara Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Fatih Hatipoğlu, Mamak Çöplüğü’nün insan, toplum ve çevre sağlığı açısından tehdit edici hiçbir unsuru olmadığını savundu. Hatipoğlu, tüm Ankaralıların Mamak Çöplüğü’nde piknik yapabileceklerini belirtti.
Levha savaşları yargıya taşındıAnkara genelinde toplam 1925 cadde, 420 mahalle ve 24 bin 644 sokağın numaralarının değişmesiyle ilgili olarak vatandaştan ilk kanuni tepki geldi. Değişecek olan 75 bin levhayla ilgili olarak Mahir Akkar yürütmenin durdurulması ve yönetmeliğin iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.
Suda tasarruf rekorunu Başkent kırdıKüresel ısınmayla birlikte büyükşehirlerde yaz aylarında su sorunu bir numaralı gündem maddesi olurken, belediyeler de tasarruf yarışına girdiler. İzmir Büyükşehir Belediyesi iki ayda 2.2 milyon metreküp su tasarrufuyla rekor kırdığını açıklarken, tasarruf rekorunun Başkent Ankara’da olduğu ortaya çıktı. Ankaralılar, günlük 100 bin metreküp su tasarrufunda bulundu. Belediye de günlük 150 bin metreküp tasarrufta bulununca Ankara’nın haziran ayı su tasarrufu toplam 7.5 milyon metreküp oldu. Konuyla ilgili Ankara Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Melih Gökçek, şunları söyledi: "İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iddia ettiğinin aksine Ankara daha fazla tasarruf yapmıştır. Belediye olarak yeşil alan sulamasında su ihtiyacını kuyulardan ve içilemeyecek su ihtiva eden barajlardan sağladık. Böylece biz de günlük 150 bin metreküp su tasarrufu yapmış olduk. Ankaralı vatandaşımız da çağrılara kulak vererek günlük 100 bin metreküp tasarruf yaptı. Böylece aylık 7.5 milyon metreküp su tasarrufunda bulunduk."
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Eray Görgülü
Türkiye''nin en lüks otelini yaptı havuzun zeminini beyaz altın döşediAntalya''nın ve Türkiye''nin en lüks otelini ağustos ayında açmaya hazırlanan Aköz Grubu, hiçbir masraftan kaçmadı. Otelin havuzunu beyaz altınla kaplayan kuruluş, üç ağacı kesmemek için ekstra 130 bin dolar harcadı.
Dr. Gürbüz Çapan: CHP’yi destekliyoruzEsenyurt beldesinin kurucu belediye başkanı Dr. Gürbüz Çapan bir basın toplantısı yaparak 15 yıllık çalışma arkadaşlarıyla birlikte seçimlerde CHP’ye oy vereceklerini açıkladı. "Arkadaşlarımızla tartıştık. Partimiz SHP seçime giremedi. Ben bağımsız aday olmak istedim, olamadım. Ancak bu seçimde tavırsız kalmak istemiyoruz. CHP-DSP ittifakını destekliyoruz. Bugün gonk günüdür" dedi. Baykal’a kırgın olduğunu, herşeye rağmen CHP’nin 1. parti çıkması için ellerinden geleceğini yapacaklarını söyledi. Liberal sağ partilerin para çaldığını, AKP’nin ise hem para ve hem de Türkiye’nin geleceğini çaldığını söyleyen Çapan şöyle konuştu: "Esenyurt’ta tam bir talan var. Aşkla geldik diyenlerin İstanbul’un hiç bir sorununu çözemedikleri gibi ’inşaat emsallerini 5 kata çıkardıklarını, 5 katlı yere 25 kat emsal verdiler. İstanbul’da yaşayanlar, İstanbul’un bu kadar beceriksiz yönetildiğini ilk defa görüyorlar." Çapan’ın CHP’ye destek verecek arkadaşları arasında CHP örgütünün yakından tanıdığı Fuat Keskin, Cuma Ali Akdağ, Yadigar Eldivan, Erdal Dönmez gibi isimler de bulunuyor.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Fas Kapısı''nda inşayı İsrailliler durdurduİsrail, İslam dünyasını kızdıran ancak Türkiye ve UNESCO''nun ''yeşil ışık'' yaktığı Harem üş-Şerif''teki Fas Kapısı''na çıkan yeni köprü planını kendi arkeologlarının itirazı üzerine durdurdu.
Bodrum''a yeni alışveriş merkeziAşçıoğlu İnşaat, Bodrum Havaalanı''na bir kilometre uzaklıkta yer alan Güllük mevkiinde, 2 milyon dolarlık yatırımla bir alışveriş merkezi inşa edecek. İzmir - Bodrum karayolu üzerinde, Aşçıoğlu Akaryakıt''ın yanındaki 20 dönüm arsa üzerine inşa edilecek 7 bin 800 metrekarelik alışveriş merkezi, 2008 yılı ortasında tamamlanacak. Aşçıoğlu Alışveriş Merkezi''nde süpermarket, yiyecek - içecek bölümü, giyim mağazaları, kitap ve hediyelik eşya dükkânları, eczane, çocuk oyun alanları yer alacak. Aşçıoğlu İnşaat yetkilileri, alışveriş merkezinin daha projelendirme aşamasında İngiliz firmaların dikkatini çektiğini belirterek adını açıklamadıkları bir İngiliz firmayla satış ya da ortaklık görüşmelerinin devam ettiğini belirttiler.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
TRT 2 Arkitera Mimarlık Merkezi’ni AğırlıyorArkitera Mimarlık Merkezi yöneticilerinden Ömer Yılmaz 6 Temmuz Cuma günü TRT 2’de saat 20:00’da yayınlanan Rengahenk programına konuk olacak. İlker Gültekin ve Aslı Tohumcu’nun sunduğu programda Yılmaz, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin projelerinden söz edecek.
Tarih: 5 Temmuz 2007
Merkez''de 200 bin YTL''ye daireİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kiptaş''ın bu yıl itibariyle başlayacağı ve devam edeceği konut sayısının 20 bin adet olduğunu bildirdi.
Büyükşehir, AKP seçim ve para...- Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Köprüsü’nü yaya geçişene açıyormuş.- İyi olur; orada seyyar satıcılara da izin verilir! Simit, mısır yiyerek, çekirdek çitleyerek, dondurma yalayarak Boğaz’ın keyfini çıkartır İstanbullular... Sigara izmaritini de alttan geçen geminin üzerine atarız... Sonra da ışıklandırılmış köprüye AKP bayrakları asarız.
Torunlar, alışverişi sevdiBursa''daki Zafer Plaza ve Korumax ile Antalya''daki Deepo Outlet alışveriş merkezlerinin sahibi olan, Ankara''daki Ankamall alışveriş merkezinin de ortakları arasında yer alan Torunlar Grubu, yılın ikinci yarısında üç yeni alışveriş merkezi inşaatına birden başlayacak.
Bursa''nın su sorununu, yapımı süren Nilüfer Barajı çözecekAK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Bursa''nın su sorununun, yapımı devam eden Nilüfer Barajı ile biteceğini açıkladı. Türk milletinin çok vefalı olduğunu, kendisine hizmet edenleri asla unutmayacağını kaydeden Çelik, vatandaşların 22 Temmuz seçiminde AK Parti''yi büyük bir oy çoğunluğuyla birinci parti yapacağını söyledi.
Şiir ve şehirKlasik şairin şehri, hayatın son derece yavaş bir ritimle yaşandığı, tabiatla ilişkisini henüz koparmamış emniyetli bir sığınaktı. Modern şairin şehri, yani metropolis ise daha dünyevî, zamanı ve kendi geçmişini hızla tüketen, tabiatla bağlarını büyük ölçüde koparmıştı.
"Türkiye''nin ambarı Konya çöle dönüşüyor"Konya bölgesindeki aşırı kuraklık Avrupa basının dikkatini çekti. Fransız Le Monde gazetesi, Konya''daki kuraklığa dikkat çekerken, "Türkiye''nin ambarı çöle dönüşüyor" yorumunu yaptı. Gazete, "Konya ovasındaki buğdaylar, 20 santimetreyi zar zor buldu. Bu yaz orta Anadolu''daki bazı çiftçiler, onları toplama zahmetine bile katlanmak istemiyor" diye yazdı. Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Hüseyin Motuk''un "Buğday hasadı en az yüzde 40 azalacak" sözlerine de yer veren gazete, "Bu yıl ambar boş" ifadesini kullandı. Bölgedeki yağmurların 2000 yılından beri azaldığını belirten gazete, Tuz Gölü''nün de tehdit altında bulunduğunu yazdı. Le Monde, Konya Ovası''nda çiftçilerin tüm umutlarını, bu yaz aylarında Göksu Nehri sularını Konya Ovası''na akıtacak ''Mavi Tünel'' olarak adlandırılan kanalın devreye girmesine bağladıklarını belirtti.
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Dünya yedi yeni harikasını arıyorDünya, yeni yedi harikasını seçiyor. 21 adayın yer aldığı listede Türkiye''den Ayasofya Müzesi de bulunuyor. Halkın oylarıyla belirlenecek olan dünyanın yedi yeni harikası 7 Temmuz''da açıklanacak.
Sapanca''ya "Wellness" üssü2006 yılında 1 milyar dolara yakın ciro yapan Gürallar grubu, Sapanca''ya 17 milyon dolar yatırımla Türkiye''nin ilk wellness otelini inşa ediyor.
Adalet sisteminin bir fotoğrafıMarmara Depremi’nde Düzce’de yıkılan bir apartmanda 15 kişi ölmüştü. Yıkılan apartmanın altında kalarak 25 yaşında ölen Doktor Nesrin Delibaş’ın babası, binanın yapımıyla ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
Çölleşen Konya Ovası Le Monde''a haber olduKonya bölgesindeki aşırı kuraklık Avrupa basının dikkatini çekti. Fransız Le Monde gazetesi, Konya bölgesinin çöle dönüştüğünü belirtirken "Bu yıl ambar boş" ifadesini kullandı.
İngiliz şirket: 220 bin ağacı kesmek için görüşüyoruzManisa’da bulunan Bosphorus Nickel Madencilik A.Ş., orman içinde fabrika kurmak için 220 bin ağacı kesmek istediklerini doğrulayarak, bakanlıktan henüz bir izin verilmediğini ancak görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. Şirketin yetkilisi Halis Okur, yerel basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını savunarak, şunları söyledi: "Biz projelerimizi yöre insanına anlatma istedik. Bunun için bir toplantı düzenledik. Ancak toplantıda iddia edildiği gibi ’izin aldık 220 bin ağacı keseceğiz’ demedik. 7 ay önce Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Bizim projemizin iki önemli unsuru var; bunlardan bir tanesi madencilik diğeri fabrika. Ormanın içinde fabrika kurmak istiyoruz. Makinalarımız hazır bekliyor. Fabrikanın kurulacağı alanda 220 bin ağacı kesmek istiyoruz. Bunun için bakanlığa başvurduk. Türkiye’de daha öncede yapılmış bir uygulama. Bakanlığa yaptığımız başvuru reddedildi. Ancak heyetimizle bakanlığın görüşmeleri 7 aydır devam ediyor. İzin almak istiyoruz."
Tarih: 5 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Çilem Kaya
Belek’i kelekleştiren bakanlar istifa etsinAntalya’nın Belek ormanlarında golf sahası yapımı için ’ağaç katliamı’ gerçekleştirildiğini savunan Antalya’daki sivil toplum kuruluşları ve bazı partilerin temsilcileri, Antalya Adliyesi bahçesinde basın açıklaması yaptı.
Yalan dünyaErzincan, bilinen tarihte on iki büyük deprem geçirmiş. Bu sebeple hem talihsiz hem tarihsiz bir şehir. Otuz dokuz depreminde kırk bine yakın ölü vermiş. O yıllarda Fırat kenarında, bayağı büyük ve kalabalık bir yerleşim merkeziymiş. Şimdi ondan geriye hiçbir şey kalmadı.
İsoline ile çatılar aynı kiremitle onarılabiliyorİçinde bulunduğumuz yaz ayları bir sonraki yıla hazırlık için binalarda tamirat ve bakım ayları olarak kabul edilir. Çatı tadilatları ençok bu dönemde yapılır, akan çatılar sökülür, kiremitler aktarılır. Onduline Avrasya''nın kiremit altı yalıtım levhası ürünü Isoline, aynı kiremitleri yeniden kullanarak çatıyı aktarma imkanı veriyor. Tadilat sırasında kiremitlerin Isoline levhasına hemen döşenmesine gerek kalmıyor, çatı Isoline ile bir süre açıkta kalabiliyor. Üzerinde hiç kiremit olmasa bile su sızdırmayan bir malzeme olan Isoline, kiremit döşendiğinde su yalıtımında çifte güvence sağlıyor. Kiremit altına sızan sular Isoline’ın oluk diplerinden akıyor, bu sayede çatıda su geçirimsizlik elde ediliyor. Isoline levhasının üzerinde kiremitlerin takılacağı özel girintiler bulunuyor. Kiremitler bu girintilere bağlanarak döşendiğinden kaymalar da engelleniyor. Bu sayede kiremitlerin döşenmesinde düzgünlüğü sağlamak daha kolay olduğu için ip germeye de gerek kalmıyor.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Saban''dan Çengelköy''e olimpik havuzlu villalarSaban Uluslararası İnşaat Şirketi, Çengelköy sahile 1 km, Boğaz Köprüsü’ne 5 dakika mesafede yer alan 2 bin metrekare arazi üzerinde Saban Çengelköy Evleri''ni inşa ediyor. 316 ve 323 metrekare büyüklüğünde 2 tip villa seçeneği sunan evlerin pazarlamasını Re/Max Sahil Ofisi gerçekleştiriyor. Villaların her birinde 200 metrekare bahçe ve kapalı park alanı yer alırken projede ayrıca yarı olimpik yüzme havuzu, peyzaj alanları, yürüyüş yolu da bulunuyor. Deprem yönetmeliğine uygun inşa edilen, sıvı izolasyonu, ısı ve ses yalıtımı yapılmış villalarda siteye ait 100 tonluk su deposu ve tüm sitedeki elektrik tüketimini karşılayacak jeneratör de mevcut.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Referans Yazan: Selma Şenol
Dedeman''da GYO kurma çalışmaları başladıDedeman Holding turizmin yanı sıra gayrimenkul sektöründe büyüme hedefine odaklandı. Dedeman markasını gayrimenkul sektöründe de etkili ve güçlü hale getirmeyi planlayan Holding...
Deprem riski olan evler KİPTAŞ''la yenilenecekTopkapı Merkez Evleri''nin satış töreninde konuşan Kadir Topbaş, “Bundan sonraki hedefimiz deprem riski olan evleri KİPTAŞ vasıtasıyla yenilemek” dedi.
Fatih''in yenilemesinde tarihi mülk sahiplerine belediyeden üçlü öneriİstanbul Fatih''te 280 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek yenileme çalışmalarına ilişkin avam proje 2 ay sonra tamamlanıyor.
Bingöl’deki tek parkı seçim bürosu yaptılarAKP, Bingöl’de halka açık tek parkı seçim bürosu yaptı. Bingöllüler durumdan rahatsız. AKP ise “Bedava çay içiyorlar” görüşünde.
Dönüşüm İhtiyacıSon yıllarda başta büyük kentler olmak üzere neredeyse bütün illerde ‘kentsel dönüşüm’ tartışmaları önemli bir yer edinmeye başladı. Daha çok gecekondu yıkımları ile kamuoyunun gündemine gelen bu tartışmalar, yüzlerce yıllık bir kent birikimine sahip olan İstanbul’da da sürüyor.
Drakula’nın şatosu satılıkRomanya’da 14’üncü yüzyılda inşa edilen Kont Drakula’nın şatosu 100 milyon dolara ‘şartlı’ satılığa çıkarıldı. Her yıl 450 bin kişinin ziyaret ettiği şatoyu Kraliçe Marie 1938’de kızı Prenses Iliana’ya miras bırakmış, ama komünist rejimde şatoya el konmuştu. Sovyetler Birliği yıkılınca Habsburg hanedanı açtıkları davayı kazanmış ve geçen yıl şatoyu satılığa çıkarmıştı. Daha az paraya razı olan mirasçılar, şatoyu alacak kişiden tarihi dokusunu korumasını istiyorlar. Kont Drakula olarak tanınan Kazıklı Voyvoda şatoyu sık sık ziyaret ediyordu.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
Büyükşehir’den Kadıköy’e 340 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kadıköy’de tamamladığı Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı ve Yakın Çevresi Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi ile Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi’ni Başkan Topbaş hizmete açtı.
Stres atmaya yeni boyut: Bu oteli istediğiniz gibi parçalayın!Otel zinciri NH, Madrid''deki otelini restore etmeye karar verince stresli İspanyollara çağrı yaptı. Başvuran 1000 kişiden sekiz ''şanslı'' kırdı, döktü, yıktı.
İTÜ de, KKTC''de kampüs açacakODTÜ’den sonra İstanbul Teknik Üniversitesi de KKTC’ye bir kampus açıyor. Kampusun açılmasına ilişkin protokol Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından imzalandı. Şener, törende yaptığı konuşmada İTÜ’nün KKTC’de kampus açma kararının, KKTC’nin ekonomisi ve bilimsel atmosferin gelişmesi açısından son derece önemli olduğunu belirtti.
İstanbul''da susuz yaz için önlemİstanbul Büyükşehir Belediyesi, su tüketiminde bireysel çabaların önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu bilinçlendirmek için TEMA Vakfı ile el ele vererek, "Suyunu Boşa Harcama" kampanyası başlattı.
KİPTAŞ''tan tramvaya kaynakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, KİPTAŞ''ın Merkez Evleri''nin satışının geliriyle Kabataş - Zeytinburnu Tramvayı''nın Cevizlibağ-Zeytinburnu hattını yeraltına alınacağını söyledi. Topbaş, yaklaşık 80 milyon YTL''ye mal olacak tramvay hattının yeraltına alınmasıyla trafiğin rahatlayacağını ve bölgenin ekonomik değerinin artacağını kaydetti.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
İBB ve TEMA, su tasarrufu için el ele verdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, su tüketiminde bireysel çabaların önemine dikkat çekmek ve kamuoyunu bilinçlendirmek için TEMA Vakfı ile el ele vererek, "Suyunu Boşa Harcama" kampanyası başlattı.
Tüm sokakları harmanladılarAdrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi uygulamasında pilot bölge seçilen Bahçelievler ve Emek’teki üç muhtar isyan etti. Muhtarlar "Sokakların 17 tanesi harmanlanarak başka sokaklara verildi" dediler.
Pabuçdere de kuruduİstanbul''a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları sıcak havaya bağlı olarak her geçen gün biraz daha düşüyor. Alibeyköy Barajı''ndan sonra Pabuçdere Barajı da kurudu.
Pepe Danıştay’a sığındıBalık çiftlik sahipleri zil takıp oynuyor. Çünkü, Danıştay Altıncı Dairesi onları haklı buluyor. Çevre ve Orman Bakanlığı da, Danıştay’ın bu kararına sığınıyor.
İzmirliler ve İstanbullularSeçime doğru "yerel siyaset" çiler de oyların "kendi partileri" ne verilmesi için "hizmet" yarışındalar. Açılışlar, temel atmalar, yapılanlarla övünülen afişlemeler, parti kampanyalarıyla "eşgüdüm" içinde...
Şirince''de tarihi evler yıkılmak isteniyorİzmir Selçuk ilçesine bağlı 150 haneli turistik Şirince köyünde, 2002 yılından bu yana yürütülen kentsel sit alanını koruma amaçlı imar plan çalışmasına 120 itiraz dilekçesi geldi.
Araştırmacıların ortak şikáyetiÜniversitelerde yapılan tezlere ulaşmak da zordur, yararlanmak da. Araştırmacı, o tezden yararlanmak istiyor, bürokratik işlemlerden sonra ancak okuyabiliyor ya da dijital bir kopyasını alabiliyor.
Binanız ne kadar ‘yeşil’?Birleşmiş Milletler yayınladığı raporda, atmosferin kirlenmesine en fazla katkı yapan sektörlerin ilk sıralarında, inşaat dünyasını saymış...Bu nedenle sektörde çözüm olarak ‘yeşil binalar’ın üretimine ağırlık verilmeye başlanmış. Araştırmalara göre yeşil binalarda çalışanların performansları artarken, öğrencilerin daha yüksek not aldığı ve sosyal problemlerinin azaldığı tespit edilmiş. En önemlisi yeşil binalarda yüzde 30’lara yakın enerji tasarrufu sağlanıyormuş.
Lüks konuttan kazandığımızla dar gelirliyi ev sahibi yapıyoruzİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ''ın 2006 yılında Zeytinburnu''nda yaptığı ve satışı üç günde biten ''Topkapı Merkez Evleri'' projesinin ikinci etabı başladı.
İMÇ Bloklarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) "Tarihi Yarımada''yı Koruma Projesi" kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi''ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın yürütmeyi durdurma kararına 2006''da bir üst mahkemede itiraz etmesi üzerine Danıştay 6. Dairesi de itirazı değerlendirmek için bilirkişi raporu hazırlanmasına karar verdi. Eski Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci ise İMÇ Blokları ve benzeri yapıları ortadan kaldırıp onların yerlerine eski Osmanlı Mimarisi''ni anımsatacak, üstelik "Prestij Konutları" gibi bir tanımlamayla pazarlanmayı hedefleyen yapıları yapmak isteyenlerin, aynı zamanda siyasal kimliklerini tarihten referans alarak belirtmelerinin ve muhafazakâr geçinmelerinin de bir kara mizah örneği olarak karşımızda durduğunu vurguladı. Soruyorum İMÇ Blokları neden yıkılmak isteniyor?
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Nihat Güler
’İnşallah yağmur’ diye bulutlara bakıyorumİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kış ve bahar boyunca uydu ve radar görüntülerini takip ettiğini belirterek, "Bulutlar İstanbul üzerine geliyor, yağmur bırakmadan gidiyor. Bir başkan olarak benim sorumluluğumu düşünün. Bulutlara kaç kez baktım, kaç kez bakıyorum. Gece yarısı kalkıyorum, bir ses işitsem ’İnşallah yağmur’ deyip bakıyorum" dedi. Topbaş, 51 milyon YTL’ye mal olan Yenisahra Alt Geçidi ve Bağlantı Yolları, Bostancı Lunapark Kavşağı, İçerenköy Meydanı Çevre Düzenlemesi, Moda-İnciburnu Arası Sahil Düzenlemesi, Asya Bölgesi Müteferrik İçmesuyu Şebekesi’ni dün hizmete açtı. İstanbulluların su tasarrufu yapmayı alışkanlık haline getirmesi gerektiğini söyleyen Topbaş, "İstanbullu su tüketiminde hassas davranıyor, çocuklar bile dikkat ediyor. Musluğumuzu açtığımızda su bulmak istiyorsak herkesin dikkat etmesi lazım. Bardağımıza içebilecek kadar su almalıyız. Çamaşır ve bulaşık makinesini tam doldurduktan sonra çalıştırmalıyız. Musluklarımızın tazyikli akmaması için alttaki vanadan kısmalıyız" dedi.
Tarih: 4 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Su akıyor, İSKİ bakıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlarındaki suların her geçen gün azalması üzerine İstanbulluları su tasarrufuna çağırırken Eyüp''te patlayan su borusunun günlerce onarımının yapılmaması vatandaşların tepkisine neden oldu.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.