Haberler

11 Mayıs 2009, Pazartesi

Bir Plancının Turizm DeneyimleriBir Plancının Turizm DeneyimleriŞehir planlama öğrencilerinin talebi üzerine organize edilmesine karar verilen toplantılar serisi, profesyonellerin deneyimlerini öğrencilerle paylaşmasını hedefliyor. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Erhan Demirdizen ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zekai Görgülü''nün de katıldığı "Şehir Planlamasında Deneyimler" serisinin ilk konuğu, meslekte 35 yılını geride bırakan Tavit Köletavitoğlu oldu. Haberin Devamı
Müze projesi İzmir''in kaderini değiştirirMüze projesi İzmir''in kaderini değiştirirKubalı''nın 10 yıl önce yaptığı öneri, bugün genel kabul gördü. Proje hayata geçirilirse sadece Türkiye''de değil, dünya sanat ve mimari çevrelerinde de çok konuşulacak.
Otogar''a 3 milyon dolarlık otelOtogar''a 3 milyon dolarlık otelİzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş. (İZOTAŞ) bünyesinde kurulan MOM Hotel, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Mekke ''Mini Dubai'' olacakMekke ''Mini Dubai'' olacakSuudi Arabistan hükümetinin uygulamaya sokacağı yeni projelerle birlikte kutsal kent Mekke 20 yıl içinde adeta mini Dubai olacak.
Amsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da "Matchbox" ofis binasıAmsterdam''da son günlerde Allard Mimarlık tarafından tasarlanan yeni bir proje gündemde. Bu proje prefabrik "matchbox" (kibrit kutusu) blokları kullanılarak tasarlanmış 22 birimden oluşan bir ofis binası.
Kortejolarda Değişmeyen Tek Şey YoksullukKortejolarda Değişmeyen Tek Şey Yoksulluk450 yıllık bir tarihe tanıklık eden, Musevi aile evleri yani Yahudihane, İzmir''e özel bir kültürel miras olarak karşımızda duruyor. Bugüne kadar her nedense göz ardı edilen, hakkında çok da fazla şey bilinmeyen bu önemli mekânlar İFOD ve Simurgphotos üyesi Birol Üzmez''in objektifinde yeniden hayat buldu. Üzmez''in objektifine yansıyan, gerçek yoksulluk hikâyeleri bugün 19.00''da İzmir Sanat Oditoryum Salonu''nda fotoğraf ve İzmir tutkunları ile bir araya gelecek.
"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı Çözümler"Tasarımın Karokökü"''nde Yaratıcı ÇözümlerVitrA Karo için tasarlanan yaratıcı çözümler, "Tasarımın Karokökü" sergisinde buluştu. Türkiye''nin ünlü mimar ve iç mimarları, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu kuruluşlarından VitrA Karo için, yeni mekan çözümleri ve farklı kullanım alanları tasarladı.
Kalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıKalekim 2009 Yapı Fuarı''nda ödül aldıTÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi''nde düzenlenen Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''na katılan Kalekim, "Amacına En Uygun Stand" kategorisinde Üçüncülük Ödülü''nün sahibi oldu.
Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!Bu yıl Geleneksel Hıdrellez Şenliklerine ev sahipliği yapan Ahırkapı sahili, Nergiz Arifoğlu Lightstyle''ın aydınlatma tasarımı ile bahar coşkusunu yansıttı.
Dünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai''de açıldıDünyanın en büyük alışveriş merkezi Dubai''de açıldıPetrol zengini Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), lüks tüketim ve ihtişamda sınır tanımıyor. Palmiye adalar, geceliği 30 bin dolar olan altın kaplamalı oteller, yapay kar pistleri ve en yüksek gökdelenden sonra şimdi de dünyanın en büyük alışveriş merkezi BAE''ye bağlı Dubai Emirliği''nde açıldı.
Tarihî Kentler Birliği ''Büyük Koruma Ödülü''nü Bursa''ya verdiTarihî Kentler Birliği ''Büyük Koruma Ödülü''nü Bursa''ya verdiSon dört yıl içinde TKB''den üst üste 4 ödül alan Osmangazi Belediyesi, Koruma Büyük Ödülü''nü almaya hak kazandı.
Grand Ankara Rixos oteli açıldıGrand Ankara Rixos oteli açıldıÇelikler Yatırım Holding tarafından 110 milyon dolara restore edilen eski adıyla Büyük Ankara, yeni adıyla Grand Ankara Rixos Oteli, hizmete açıldı.
Mimarlık Parmaklıklar Ardında mı?Mimarlık Parmaklıklar Ardında mı?Cezaevi ya da hapishaneler herkesin bildiği anlamıyla, hüküm giymiş kişilerin cezalarını çekmesi için bulundukları yerler. Gündemdeki anlamıyla ise cezaevleri, isyanlar, firarlar, işkenceler ile özdeşleşmiş mekanlar. Türkiye''de Adalet Bakanlığı geçtiğimiz sene yayınladığı raporda son yıllarda sistemin iyileştirilmesi yönünde adımlar atıldığını belirtti. Bu çalışmalar kapsamında cezaevi sayısı düşürüldü, koğuş sisteminden vazgeçildi, kampüs modeli uygulamaya geçirildi.
Geçmişle Geleceği, Yüksekle Alçağı, Suyla Kenti Ayıran ÇemberGeçmişle Geleceği, Yüksekle Alçağı, Suyla Kenti Ayıran ÇemberBulgaristan''ın en ünlü sualtı antik şehri dibinde bulunduğu baraj gölünün yüzeyine çıkarılıyor. Seuthopolis ismindeki bu antik şehir için Bulgar mimar Jeko Tilev''in geliştirdiği proje, sular altında kalma tehlikesi yaşayan Dicle''deki Hasankeyf, Bergama''daki Allianoi ve Fırat''taki Zeugma antik yerleşimleri için de umut veriyor.
İtalya L''Auila Depremi Bulgularıİtalya L''Auila Depremi BulgularıYapı ve deprem mühendisleri, birçok tarihi ve modern yapının çökmesine ve 300 can kaybına neden olan 6 Nisan 2009 tarihli 6,3 büyüklüğündeki İtalya L''Auila depreminin incelenmesinden sonra bulgularını raporladılar.
Antalya''nın Kapalıçarşı''sı Vezirhan temmuzda açılıyorAntalya''nın Kapalıçarşı''sı Vezirhan temmuzda açılıyorOsmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek yapılan ve 500 dükkandan oluşan Vezirhan Kapalıçarşı''sı temmuzda açılacak. Çarşıda yıl sonuna kadar 120 milyon euroluk bir ticaret hacminin oluşması hedefleniyor.
VARYAP, Geleceğin Evlerini Şimdiden KuruyorTürkiye''nin ilk LEED kayıtlı sürdürülebilir yeşil karma konut projesi VARYAP MERIDIAN, lansman öncesinde fiyat ve seçme avantajlarıyla özel müşterilerine ön satışa başladı.
Allianoi MasalıBu konuda son üç dört yılda çeşitli yazılar yazdık. Bergama''da sözde "Antik Allianoi kenti" ile ilgili kamuoyunun nasıl yanlış ve maksatlı bilgilerle yanıltıldığını anlatmaya çalıştık.
Felsefenin Babası: MiletBu hafta bilimin ve felsefenin temelinin atıldığı topraklara; Milet''e gidiyoruz. Şimdi Söke Ovası''nın ortasında terk edilmiş bir kent olan Milet (Miletos) bir zamanlar kendisine bağlı 90 koloninin bulunduğu önemli bir liman kenti ve İyonya''nın merkeziydi.
Şakirin Camii''nin ne ''espri''si var?Şakirin Camii''ni henüz ziyaret edemedim. Havasını soluyamadım. Etraflıca tedkik etmeye yarayacak sayıda fotoğrafını da inceleyemedim. Kısa zaman içerisinde bu eksikliğimi telafi edebilecek durumda da değilim. Çünkü yurt dışındayım.
İstanbul''un bütün sorunlarını biz çözemeyizİstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti olmasına 8 aydan az bir süre kalırken istifalar ve görevden almalarla kamuoyunun gündeminden düşmeyen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın yeni atanan başkanı Şekib Avdagiç Ajans''ın yeni dönem çalışmalarını anlattı.
Zorlu Center''da Danıştay kararı tebliğine kadar inşaata devamZorlu, Danıştay''ın imar planını iptal kararına karşın Zincirlikuyu''da inşaata devam ediyor. Şirket, karar tebliğ edildiğinde çalışmanın durdurulacağını bildirdi.
İstanbul Modern''e Avrupa''dan özel ödülAvrupa Müzeler Forumu, İstanbul Modern Sanat Müzesi''ni "Yenilikçi olma" başarısından dolayı özel ödüle değer gördü.
Kaçak merkez Akmerkezİstanbul''un ödüllü alışveriş merkezi Akmerkez''de "tamir" ruhsatıyla kaçak olarak kafeterya ve dükkânlar yapılıyor. Önü panoyla kapatıldığı için inşaat görülmüyor.
Sakarya''da şimdi ev almanın tam zamanıKonuttaki durgunluğu, tüketici için bir fırsata çevirmeye çalışan emlakçılar uygun ödeme taksitlerine öncelik veriyor.
Her yıl bin eseri restore ediyoruz1999-2003 yılları arasında yalnızca 46 eserin restore edildiğini söyleyen Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, "Artık her yıl bin eseri onarır hale geldik" dedi.
Sanko, ''rüzgar''a 100 milyon dolar yatırdı, 122 bin evi aydınlatacakSanko Holding''in Çatalca Elbasan''da 100 milyon dolarlık yatırım ve 20 rüzgar türbiniyle kurduğu 60 megavatlık santral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katıldığı törenle devreye girdi.
''İstanbul Modern'' tadında bir camiOradaydım- Türkiye''nin en tartışmalı stil gurusu Zeynep Fadıllıoğlu, epeydir "Şakirin Camii" projesiyle gündemdeydi...
Özgürlük Heykeli`nin tacı yeniden açılıyorABD`nin simgesi Özgürlük Heykelinin tacı, sekiz yıl aradan sonra yeniden ziyarete açılacak. ABD İçişleri Bakanı Ken Salazar, 11 Eylül 2001`de New York kentindeki İkiz Kulelere yönelik terör saldırılarının ardından güvenlik sebebiyle ziyarete kapatılan Özgürlük Heykelinin, kapalı kalan tek kısmı olan tacının da 4 Temmuz`da ziyarete açılacağını söyledi. New York limanı açıklarındaki Ellis Adasında bulunan ve her yıl sayısız turistin görmek için geldiği heykelin diğer bölümleri zaman içinde ziyarete açılmıştı. Salazar, NBC televizyonuna konuyla ilgili verdiği demeci bizzat tacın içinden yaptı. Heykelin tacına ulaşmak için 168 basamaklık merdiveni yürüyerek çıkmak gerekiyor.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Olay
17 ilçeli dev Büyükşehir ve Bursa''ya özel Kentsel Dönüşüm YasasıBursa her yönüyle çok özel bir kent. Kentsel sorunları çözmek için de özel adımlar gerekiyor. 17 ilçenin de Büyükşehir sınırlarına alınması ve Bursa için Kentsel Dönüşüm Yasası çok önemli...
Panora''ya Merit ÖdülüPanora Alışveriş Merkezi, Dünyanın En İyi Alışveriş Merkezleri Yarışması''nda Merit Ödülü''nü Ankara ve Türkiye''ye taşıdı.
Kızıltoprak geçilmezYukarıda Allah var; İstanbul''un kent içi ulaşım meselesini çözmek için Büyükşehir Belediyesi çok çalışıyor, çok da para harcıyor.
Deprem endişesiBoğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Emekli Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye''de 1 Mayıs 2003''ten bu yana 6''nın üzerinde deprem olmamasının kendisini rahatsız ettiğini söyleyerek, "2010- 2014 yılları arasında olacak depreme hazırlıklı olmalıyız" dedi.
''Bursa''nın tek ilacı yıkmak''Devlet Bakanı Faruk Çelik, Bursa''daki kaçak ve çarpık yapılaşma sorunuyla ilgili olarak, "Yıkarak Bursa''yı güzelleştirmemiz gerekiyor. Bunun başka ilacını bilmiyorum" dedi.
"Kuruyemiş terörü"ne son vermenin yoluAnkara''nın Polatlı ilçesinde Kent Konseyi''nin, "kuruyemişçilerin, müşteriye kabuklu yemişin yanında çöp için ayrı bir kese kağıdı vermesi" tavsiyesi, Belediye Meclisi''nce kabul edildi.
ThyssenKrupp 2 bin çalışanını çıkarıyorDüsseldorf merkezli şirket, küresel ekonomik krizin çelik ve diğer inşaat malzemelerine olan talebi düşürmesi yüzünden 2011 yılına kadar Almanya''daki 7 fabrikasından 2 bin personeli çıkarmayı planladığını açıkladı. Şirketin, istihdamını, doğrudan atmak yerine bir dizi programla azaltmaya çalışacağı, herhangi bir fabrikanın kapanmasına ihtiyaç olduğunu öngörmediği belirtildi. ThyssenKrupp, dünya çapında 200 bin kişiye istihdam sağlıyor.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Mortgage devi Fannie Mae zarardaKüresel krizin anavatanı ABD''de krizin artçıları sürüyor. ABD''li mortgage devi Fannie Mae, ilk çeyrekte 23,2 milyar dolar zarar etti.
Orman yangınlarına karşı önlemlerÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu 2009 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı''nı açıkladı.
Mamak''ta boş yapılar yıkılıyorMamak Belediyesi, ilçede görüntü kirliliği oluşturan metruk yerlerin yıkımını hızlandırdı. Belediyenin oluşturduğu ekipler, can ve mal kaybına neden olabilecek boş ve terk edilmiş binaları tespit edip, yıkıyor.
Arkeolojik kazıların sonuçlarının ele alınacağı ''Uluslararası Sinope Sempozyumu'' başladıSinop Valiliği, belediye başkanlığı ve Bilkent Üniversitesi katkısıyla Sinop''ta 15 yıllık süreçte gerçekleştirilen arkeolojik kazıların sonuçlarının ele alınacağı ''Uluslararası Sinope Sempozyumu'' başladı.
''Hasankeyf''te turistleri ağırlayacak tesisler yetersiz''Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Hasankeyf''te konaklama, yemek ve temizlik gibi sorunların yanında özellikle turistleri ağırlayacak tesislerin yetersiz olduğunu söyledi.
Çocuklar büyüdüklerinde Allianoi''yi görmek istiyorAllianoi Girişim Grubu, Çocuklara Mektup ve İmza Kampanyası kapsamında topladıkları 2 bin imzayı Kültür ve Turizm Bakanlığı''na gönderdi.
Tarihî Kapalıçarşı keşfedilmeyi bekliyorFatih Sultan Mehmet tarafından temeli 1461 yılında atılmış, 45.000 metrekarede 66 cadde ve sokak 3.600 adet dükkânıyla Kapalıçarşı, İstanbul''un görülmesi gereken yaşayan bir müzesi, tarihî ve kültürüyle dünyanın en eski alışveriş merkezi.
Yavaş şehir hareketi 100 kente yayıldıYavaş şehirler manifestosu aynen şöyle diyor: "Bunlar, eski zamanlara meraklı insanları, zengin tiyatroları, meydanları, kafeleri, atölyeleri, restoranları ve ruhani yerleri, bozulmamış manzaraları, sevimli zanaatkarları olan şehirler.
Konut satışları canlanmaya başladıGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye''nin her yıl 500 bin yeni konuta ihtiyacı olduğunu söyledi.
''2030''da dünyanın yarısı susuz kalacak!''BM Dünya Su Değerlendirme Programı Başkanı Dr. Olcay Ünver, 2030’da dünya nüfusunun neredeyse yarısının su sıkıntısı çekilen bölgelerde yaşıyor olacağını söyledi. New York’da Birleşmiş Milletler’de düzenlenen ‘Değişen Dünyada Su’ konulu konferansta konuşma yapan Ünver, İstanbul’da mart ayında yapılan 5. Dünya Su Forumu’nun sonuç bildirgesi hakkında bilgi vererek, UNESCO tarafından yürütülen Dünya Su Değerlendirme Programı’nı tanıttı. Gelecek kuşakların yaşayacağı su sorunu hakkında da istatistiki bilgiler veren Ünver, Dünya Su Değerlendirme Programı raporuna göre, 2030 yılında nüfusun yüzde 47’sinin su sıkıntısı çeken yerlerde yaşayacağını söyledi. Ünver, su kaynağına olan ihtiyacın 2002’ye oranla 2030’da yüzde 60 artacağını da söyledi. Ekonomik krizin, iklim değişikliğinin, politikaların, güvenliğin ve kırsal gelişimin su sorununa etkilerine değinen Ünver, sürdürülebilir kalkınma için suyun temel ihtiyaç olduğunu, ifade etti.
Tarih: 11 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Tarihin altına yolculukAsya ile Avrupa''yı denizin altından birleştirecek Marmaray ile Sirkeci İstasyonu''ndan Yenikapı''ya hareket edecek trenler, 3 bin 300 metre uzunluğundaki hattı, 3.5 dakikada geçecek.
Çin ve Arjantin''e kadar uzandı, güneş enerjili klima da üretecekDiyarbakırlı bir işçi emeklisinin oğlu Hasan Önder''in 12 mühendis arkadaşıyla kurduğu, daha sonra Sanko Holding bünyesinde 4 fabrikaya kadar büyüttükleri Airfel, klima ihracatıyla Çin ve Arjantin''e de girmeyi başardı. Airfel''in kurucu ortağı Hasan Önder, yıl sonuna kadar güneş enerjisiyle çalışan klima üretmeye başlayacaklarını söyledi.
Biyodizel ölü doğdu biyoelektrikle çıkış arıyorlarYılda tüketilen 1 milyon 650 bin ton bitkisel yağın 350 bin tonunun kullanıldıktan sonra lavabo ve denize döküldüğü Türkiye''de, motorine alternatif olarak üretilmeye başlanan biyodizel için gerekli atık yağlar yeterince toplanamayınca, umut olmaktan çıktı.
Suudi Arabistan''da 26 yıl geçirdik 2.5 milyar dolarlık işe ulaştıkŞubat ayının ilk günleri Riyad... Cumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün kalabalık bir işadamı topluluğununu da beraberinde götürdüğü Suudi Arabistan gezisini izliyoruz.
Kudüs''te park temizliği!İsrail''in dinci yerleşimcilerle elbirliğiyle gizli plan hazırlayıp ''kentsel gelişim'' kisvesi altında kutsal kent Kudüs''ü Arap nüfustan temizlemeyi ve hedeflediği öne sürüldü.
Boğazköy Sfenksi için geri sayımHattuşa antik kentinden geçen yüzyılın başında Almanya''ya kaçırılan Boğazköy Sfenksi''nin Türkiye''ye iadesi bekleniyor.
Santral inşaatları doğayı tahrip ediyorBaşbakan Erdoğan''ın memleketi Rize''de devam eden hidroelektrik santrali inşaatları çevreci dernekleri harekete geçirdi.
Çevre Bakanı Eroğlu''ndan balık çiftliklerine uyarıBakan Veysel Eroğlu, balık çiftliklerinin belirlenen alanlara taşınması konusunda tüm valiliklere talimat gönderdiklerini söyledi.
Temel hedefimiz nükleer santralı kurmak olacakEnerji Bakanı Taner Yıldız: Gelişmiş her ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu yüzden Türkiye''ye nükleer santral kazandıracağız.
Modern cami turu!Selçuklu, Osmanlı ve modern mimarinin çizgilerini taşıyan ve Semiha Şakir Vakfı tarafından İstanbul Karacaahmet''te yaptırılan ''Şakirin Camii'' ziyaretçi akınına uğradı.
Yangınzedeler için yapıldı hep zenginler oturduLaleli''deki Harikzedegan ya da diğer adıyla Tayyare Apartmanları, 1985''ten beri lüks otel olarak hizmet veriyor.
''Her şey dahil fuar'' yaptı sadece otellere 1.5 milyon dolar ödediSurvey Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Durdu: "Survey, İran ve Iraklı işadamlarına ulaşabilmek için Türkiye''de yatırım yapmaya karar verdi."
‘Türkiye''nin gizli hazineleri için rotadan çıkın''Sunday Telegraph gazetesi, İngiliz turistlere alışıldık rotaların dışına çıkarak Türkiye''nin hazinelerini keşfetmelerini önerdi.
Bekir Coşkun''un "Mimarlar ve Şehirler" Başlıklı Yazısına Yanıt03 Mayıs 2009 tarihli Hürriyet gazetesinde yayımlanan Bekir Coşkun''un "Mimarlar ve Şehirler" başlıklı yazısına, Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülend Tuna''nın cevabını yayınlıyoruz.
Ölüm Santralları Her Yanı SarıyorUcuz enerji üretimi bahanesiyle kurulan ve birçok bilim insanı tarafından yapılmasına karşı çıkılan nükleer santrallar, dünyanın her yerinde kurulmaya devam ediliyor.
Dolmabahçe-Bomonti 3.5 dakikaya iniyorKağıthane-Piyalepaşa arasındaki tünelin ardından, Bomonti-Dolmabahçe arasındaki tünel de Temmuz ayında açılacak.
2-B''nin kaderi Anayasa Mahkemesi''ndeAnayasa Mahkemesi, Hazine adına orman dışına çıkarılan 2B arazilerinin satışını öngören 5831 sayılı kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini esastan görüşmeye karar verdi.
Nükleer ihalesi için suç duyurusu yapıldıEMO, ihalede Yarışma Komisyonu''nu devre dışı bırakarak, ihalenin tek katılımcısının hukuka aykırı tekliflerini incelemek üzere TETAŞ''ın görevlendirilmesi nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
Ereğli Belediyesi, inşaat denetimlerini sıklaştırdıEreğli Belediyesi Zabıtası ile Ruhsat ve Küşat Müdürlüğü ekipleri, birlikte ilçedeki işyerlerinin ruhsatını denetlerken, Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri de kaçak ve imara aykırı inşaatları tespit edip mühürlemeye başladı.
Bodrum Yarımadası''nın su sorunu bitiyorBodrum Yarımadası''nda yaşayanlarla gelip gidenler yıllardır susuzluk çekiyor. 1990''dan bu yana tüm hükümetlerin gündeminde olmasına rağmen bürokratik oligarşi nedeniyle Bodrum''a su getirecek proje bir türlü uygulamaya sokulamadı.
Efes Antik Kenti tescillenecekİzmir''in Selçuk İlçesi''ndeki Efes Antik Kenti''nin UNESCO''nun dünya miras alanlarının geçici listesinden asil listesine girebilmesi amacıyla çalışma yapılacak.
Mamak''ta metruk yapılar yıkılıyorMamak Belediyesi, bölgede görüntü kirliliği oluşturan metruk yerlerin yıkımına devam ediyor.
Gökçek: Hedeflerim büyükBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2014 yılına kadar sürecek belediye başkanlığı görevinde çok büyük hedefleri olduğunu söyledi.
Hazine arazisine konut izniSon yerel seçimlerde ülke genelindeki birçok kentte yönetime gelen AK Parti ve CHP, bu şehirlerde Hazine''ye ait alanların kentsel dönüşümde kullanılması konusunda anlaşmaya vardı.
Bayraktar: Hedefimiz 500 bin konutTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2011 yılı sonuna kadar 500 bin konut hedefine ulaşacaklarını bildirdi.
Sancak ailesinden 2 bin kişiye işFolkart Yapı Genel Müdürü ve Saya Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Sancak, "2010''da mağazalarımızı açacağız. Üç yılda 3-40 merkez hizmete girecek" dedi.
Kentlerin ''gürültü haritası'' çıkacak, eğlence frenlenecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, nüfusu 250 binin üzerindeki yerleşim merkezleri için gürültü haritaları ve eylem planları hazırlanyacaklarını söyledi.
Bilmer rotayı enerjiye çevirdi1995 yılında kurulan ve 2006 yılında ortaklık yapısını değiştiren Bilmer İnşaat yönünü enerji inşaatlarına çevirdi.
Kriz tropik adaları da vurdu, fiyat yarıya indiDünyayı sarsan resesyon sonunda tropikal adaları da vurdu. Özellikle Avustralya kıtasını çevreleyen adaların fiyatı resesyon nedeniyle büyük ölçüde düştü. Global emlak şirketi Coldwell Banker’s şimdi içerisinde lüks evler de barındıran 9 adayı 962 bin dolardan başlayan fiyatlarla satıyor. Bu fiyastlar 67 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Bir süre önce de satışa çıkartılan Long Island’ın fiyatındaki yüzde 42 düşüş dikkat çekiyor. Diğerlerinin etiketinin de bir süre öncesine göre yarıya indiği belirtiliyor. Analistlere göre gerçekçi satıcılar piyasa koşullarına ayak uydurmak adına bu adımları atmak zorunda kalıyor. 8 yıl önce aktrist Julia Roberts’ın almak istediği ancak Avusturalyalı bir işadamına kaptırdığı Turtle Adası da, şu anda satışta. Sahipleri 6.5 milyon Avusturalya Doları talep ederken, şimdi bu fiyatta da indirim yapabileceklerini dile getiriyor.
Tarih: 8 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet
İstanbul 2010''a UNESCO''dan olumlu notİstanbul 2010 AKB Ajansı, Nisan ayında incelemelerde bulunmak üzere İstanbul''a gelen UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi heyetinin, İstanbul 2010 çalışmalarını olumlu bulduğunu bildirdi.
Eroğlu''nun açıklamaları"Küresel Isınma Kurultayı"na katılan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''''Türkiye, Kyoto Protokolü''ne taraf olan bir ülke olarak 2013''ten itibaren uygulanacak iklim değişikliği kontrolü rejiminde, ülke çıkarlarını ortaya koyarak görüşlerimiz doğrultusunda şekillenecek yeni rejime taraf olma imkanına kavuşmuştur'''' dedi.
Hasankeyf için imza kampanyasıIlısu Barajı''nın suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf ve yok olma tehlikesi bulunan diğer kültürel değerlerin korunması amacıyla imza kampanyası başlatıldı.
Mutfak-banyo fuarına 2500 katılımcı getirdiDünyada düzenlediği 5 yıldızlı fuarlarla tanınan Alman Survey Fuarcılık, önceki gün başlayan mutfak ve banyo fuarına yurtdışından 2 bin 500 katılımcı getirdi.
Hititlerden dünyaya Viyana!Çeşme Limanı’nın 100 metre güneyinde yapılan kazılarda, Orta Tunç Çağı’nda bölgenin en büyük limanına ulaşıldı. 4 bin yıllık Limandaki şaraphane, Hitit ve şarabın tarihinde eksik halkayı tamamladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, heyecanlı: “O dönem çevreden elde edilen hammaddeler liman kentlerinde işlenip denizaşırı ülkelere sevk ediliyordu. Burada da bazı tesisler var. Ama en önemlisi şaraphane. Hitit devrinde aşağı yukarı bu dönemde sekiz çeşit şarap üretiliyormuş. Metinlerden bunu biliyorduk, ama bugüne kadar hiçbir şaraphaneyle karşılaşmamıştık. Hitit metinlerinde şarabın adı ‘Viyana’. Ama bu Hititçe değil. Anlaşılıyor ki Hititler gelmeden önce Anadolu’da şarap vardı, adı da Viyana’ydı. Batıda şarabın karşılığı vin, vino, wine. Hep Viyana’dan türetilmiş kelimeler. Batılılar, şarapla birlikte adını da Anadolu’dan almış oluyorlar...”
Tarih: 8 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
IMF ile yeni sorun belediye harcamalarıIMF ile devam eden müzakerelerde, seçim öncesi Başbakan Tayyip Erdoğan''ın karşı çıktığı şartlardan olan "belediye harcamalarının kısılması"nın, yeniden gündeme geldiği öğrenildi.
En tasarım cami bugün açılıyorÇok zamandır yapımı sürüyor, ara ara Zeynep Fadıllıoğlu''yla yapılan söyleşilerle gidişattan haber alınıyordu.
Türkiye''ye 5 yılda 1 milyar euroluk yatırımAvrupa''nın en büyük enerji şirketlerinden İtalya merkezli Edison, Türkiye pazarına girme kararı aldı.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.