Haberler

16 Haziran 2008, Pazartesi

EXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıEXPO Zaragoza 2008 Kapılarını AçtıUluslararası EXPO yarışında, 2004 yılında Yunanistan’ın Selanik ve İtalya’nın Trieste kentlerini geride bırakan İspanya’nın Zaragoza kenti, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 14 Haziran 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı, Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından organize edilen EXPO’larla, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi, kültürel değerlerin tanıtılması, kentlerin değişim ve gelişimine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Haberin Devamı
Tekel deposu tiyatro sahnesi oluyorTekel deposu tiyatro sahnesi oluyorGeçtiğimiz günlerde tadilata giren Atatürk Kültür Merkezi''ndeki (AKM) sanat kurumları, önümüzdeki sezon çalışmalarını Üsküdar''daki eski Tekel deposunda sürdürecek.
Meram''da arsa ve dükkanlar satılıyorMeram''da arsa ve dükkanlar satılıyorHatıp, Dere ve Kozağaç mahallerinde bulunan muhtelif arsalar da aynı gün satılacak. İhaleye katılmak isteyenlerin ihale saatinden yarım saat öncesine kadar geçici teminatı yatırmaları gerekiyor.
Japonya 7.2''lik depremle sarsıldıJaponya 7.2''lik depremle sarsıldıJaponya''nın kuzeyinde cumartesi günü gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı bir otelin yıkıntıları arasından çıkarılan üç cesetle birlikte dokuza yükseldi.
Florya Köşkü yeniden doğduFlorya Köşkü yeniden doğduErken Cumhuriyet dönemi mimarlığının simge yapılarından, 73 yıllık Florya Atatürk Deniz Köşkü’nün, ’Köşke yakışmıyor’ diye eleştirilen 30 yıllık kirlenmiş ve eskimiş halı tabanı kaldırıldı.
Fatih’e Floransa modeliFatih’e Floransa modeliFatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Floransa’daki evlerin uyumundan etkilendi, bu modeli İstanbul’da uygulamaya karar verdi.
Metruk binalar kamulaştırılıyorMetruk binalar kamulaştırılıyorÇanakkale Belediyesi, belirlenen süre içerisinde onarılmayan metruk binaları kamulaştırıyor.
‘En büyük eğlence’ Bayrampaşa’ya‘En büyük eğlence’ Bayrampaşa’yaBayrampaşa Otogarı’nın yanına Türkiye’nin en büyük eğlence merkezini, Paris’teki Disneyland’ı inşa eden şirket yapacak Paris’teki Disneyland’i Valerio Mazzoli Studio şirketi yapmıştı.
Eti Burçak’tan Konya’ya sulama desteğiEti Burçak’tan Konya’ya sulama desteğiEti Burçak ve WWF Türkiye işbirliği ile gerçekleştirilen “Konya Havzası Modern Sulama Projesi” kapsamında, Çumra ve Beyşehir’de buğday ve şeker pancarı ekilen 4 pilot bölgede “yağmurlama” ve “damla sulama” çalışmaları hayata geçirildi. Filiz Demirayak (solda) ve Şule Atabey Şamlı projeyi birlikte tanıttı.
İstanbul''u geri kazanım süreci başladıİstanbul''u geri kazanım süreci başladıİstanbul''un 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti proje takvimi belirlendi. İstanbul 2010 Koordinasyon Kurulu Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı''ya göre, İstanbul''daki her haneye ''Avrupa Kültür Başkenti'' bilincini taşımak gerekiyor. Bunun sonucunda ise İstanbul daha da güzelleşecek.
İstanbullu yeni yıla kadar beş vapuruna kavuşacakİstanbullu yeni yıla kadar beş vapuruna kavuşacakİstanbulluların oylarıyla seçilen yeni vapurlardan ilk ikisi, ekim ayından itibaren seferlerine başlayacak. Her biri 7 milyon dolara mal olacak yeni vapurlardan, yıl sonuna kadar 5 tanesinin hizmete girmesi planlanıyor. Vapurlarda altışar adet 106 ekran LCD televizyon, evcil hayvanlar için barınak, engelliler için özel tuvaletler ve revir yer alacak.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Kaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorKaostan uzak projede, her villaya 1 dönüm bahçe düşüyorAkfırat Tepeören’de 47 bin 711 metrekare arazi üzerine kurulan ve 42 villadan oluşan Tepe Park Villaları projesi, her villaya ayırdığı 1135 metrekare arsa ile müstakil hayatlar sunma iddiasında.
Sümela Manastırı ve efsaneleriSümela Manastırı ve efsaneleriTrabzon Valiliği, Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı''nın Fransızca, Rusça, Yunanca, İngilizce ve Türkçe tanıtım kitapçığını hazırlattı.
Seyrantepe ihalesi iptal edilmediSeyrantepe ihalesi iptal edilmediToplu Konut İdaresi (TOKİ), Seyrantepe Spor Kompleksi inşaatının ihalesinin iptal edilmediğini açıkladı.
Onarım BaşlayacakOnarım Başlayacakİhalesi ve yer teslimi yapılmasının üzerinden 20 aydan fazla zaman geçtiği halde restorasyonuna başlanmayan Darende’deki tarihi Nadir ve Uzunok köprüleri ile ilgili olarak 12 Mayıs’ta Malatyahaber.com’da yayınlanan “Tarihi Köprü Yıkıldı, Yıkılacak” başlıklı haber üzerine Darende Kaymakamı Vural Karagül bir açıklama yaptı.
Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRonchamp Bourlémont’s Bölgesi Projesi Destek BekliyorRenzo Piano’nun Ronchamp Bölgesi için tasarladığı projeye karşı olanlar geçtiğimiz günlerde “Ronchamp Bölgesi’ni Koruma” adıyla bir dilekçe hazırlayarak imza kampanyası başlattılar. François Mathey, Baş Rahip Ledeur ve Eugène Claudius-Petit’in desteğiyle, 1950 yılından itibaren rekonstrüksiyon ve şehircilik anlamında Le Corbusier’nin Ronchamp’daki şapelinin inşası için yetkili olan “Oeuvre Notre Dame du Haut” derneği ise bu dilekçeye “Ronchamp Bourlémont’s Bölgesi Rehabilitasyonu” başlıklı başka bir dilekçeyle cevap vererek online olarak imza toplamaya başladılar.
Süleymaniye ve Zeyrek’teki Ahşap Evler Alligator’le GüzelleşiyorSüleymaniye ve Zeyrek’teki Ahşap Evler Alligator’le Güzelleşiyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, KUDEB - Eski Eser Koruma, Uygulama, Denetim Müdürlüğü, Kasım 2006’dan bugüne Süleymaniye’de faaliyetlerini sürdürüyor.
Ege kıyılarına klimalı duraklarEge kıyılarına klimalı duraklarHava sıcaklığının gölgede 35, güneş altında 45 dereceye ulaştığı Muğla’nın Marmaris ve Bodrum İlçeleri’ndeki dolmuş duraklarına, Nestea firması tarafından klima takıldı.
Üç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiÜç Yılda Yüzde 600 Büyüyen Häfele Türkiye, Concept Mağazalarıyla Hedef YükselttiMobilya, kapı aksesuar ve donanımları alanında faaliyet gösteren Häfele, Türkiye’deki büyümesine devam ediyor. 2005 yılında Türkiye’de yatırım kararı alan ve 2007 yılından itibaren bayilik vermeye başlayan Häfele’nin pazara girdiği günden itibaren yaptığı yatırımlar 15 milyon Euro’nun üzerine çıktı.
Frame Türkiye''nin İkinci Sayısı ÇıktıFrame Türkiye''nin İkinci Sayısı ÇıktıMart / Nisan 2008 sayısıyla Türkçe yayınlanmaya başlayan Frame Dergisi''nin ikinci sayısı çıktı. Dergide Türkiye''den de iç mekân projeleri, tasarım ürünleri ve haberleri bulunuyor.
Okyanus bitkilerinden enerjiOkyanus bitkilerinden enerjiPekçok mühendis, mimar ve tasarımcı yaratıcı projelerini doğadan esinlenerek üretiyor. Doğanın içindeki formlardan ve tasarımlardan ilham alıyorlar.
İkinci Boğaz''da 10 günde 660 konut satılınca ikinci etap 8 ay öne çekildiİkinci Boğaz''da 10 günde 660 konut satılınca ikinci etap 8 ay öne çekildi’Bosphorus City’ projesinin ilk etabında yer alan 660 konut 10 gün içerisinde satılınca, 2009 yılında başlaması planlanan 2. etap konutların satışı da erkene alındı.
Ölen deniz: Aral Denizi geri kazanılabilir mi?Ölen deniz: Aral Denizi geri kazanılabilir mi?1980’lerin sonlarında Aral Denizi’nin su düzeyi öylesine düşmüştü ki, kuzeyde Küçük Aral ve güneyde Büyük Aral olmak üzere iki farklı parçaya ayrıldı. 2007 yılında da güneydeki bölüm batıda derin bir havzaya, doğuda sığ bir havzaya ve soyutlanmış küçük bir körfeze dönüştü.
Sit alanına site yapılıyorSit alanına site yapılıyorEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararıyla Altunizade Kavşağı’nın yanındaki sit alanı araziye, cami ve 3 katlı konutlardan oluşan site yapacak.
Bahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversiteli Öğrencilerden Kuzguncuk için Yeni Müze Kavramı ve Proje ÖnerileriBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010 Geçmişle Gelecek Arasında Kuzguncuk için Yeni Müze Kavram ve Mimari Proje Önerileri” tartışma toplantısı ve sergisi 11 Haziran 2008 tarihinde Kuzguncuk Bostan’da yapıldı.
Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Diploma Jürileri’nden İzlenimler - 6Bu yıl katıldığımız diploma jürilerinin sonuncusu Uludağ Üniversitesi (UÜ), Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü’ne aitti. Okuyacağınız izlenimler hem İstanbul dışından, hem de bir devlet üniversitesine ait olması bakımından farkı ile önce işlediğimiz iki jüri ile karşılaştırmalı bir değerlendirme yapmaya olanak sağlıyor. Bu yılki jüriler sonunda 14. mezunlarını verecek olan UÜ Mimarlık Bölümü, ilk mezunlarını 1998 yılında vermişti.
OMSİAD Kurucu Başkanı Adem Yılmaz: “Mobilyada, Avrupa Trenini Kaçırmayalım”OMSİAD Kurucu Başkanı Adem Yılmaz: “Mobilyada, Avrupa Trenini Kaçırmayalım”Ofis Mobilyaları Sanayi ve İşadamları Derneği (OMSİAD) Kurucu Başkanı ve Delta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Adem Yılmaz, “2007 yılını fazla sıkıntı yaşamadan kapatan Türk mobilya sektörünün, 2008 yılının ilk beş ayında çok iyi bir performans sergileyemediği gerçeği ile karşı karşıyayız.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Lara-Kundu Alanında Yürütmeyi Durdurma KararıGeçtiğimiz günlerde, Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı M. Osman Aydın bir bildiri yayınlayarak, alan bütününü kapsayan ve 09.11.2007 tarihinde onaylanan Revizyon İmar Planı’na karşı açtıkları davada yürütmenin durdurulması kararı alındığını duyurdu.
En büyük arzumuz fakirlere ev yapmakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gecekondulardan kurtulmak için TOKİ projelerine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Şahinbey''de yol çalışmalarıSürücülerin korkulu rüyası olan ve Şahinbey Belediyesi tarafından beş metreden yirmi beş metrelik çift yönlü duble yol haline getirilen Dutluk Aslanlıbel yolu yapılan aydınlatma çalışması ile artık geceleri de pırıl pırıl oldu.
Letoonia, Küba’da tatil köyü kuruyorLetoonia Club, Antalya ve Fethiye’deki Letoonia Hotel ve Letoonia Golf Resort’tan sonra, Küba’da 80 milyon avro yatırımla beş yıldızlı bir tatil köyü ve golf tesisi açmak için çalışmalara başladı.
Motiflerle süslenen ahşap cami ilgi bekliyorErzurum''un İspir ilçesine bağlı Çamlıkaya beldesinde ahşap süslemeleriyle dikkati çeken tarihi Başyurt Cami restore edilmeyi bekliyor.
Müteahhide müjdeBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "fiyat farkı kararnamesinin" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın talimatı olduğunu belirterek, "Müteahhitler bu konuda yüzde 100 haklıdır, yerden göğe kadar haklıdır" dedi.
''Demirde fiyat artışı konutlara yansıyacak'' söylentisi sektöre hareketlilik getirdiDemir fiyatlarında son 6 ayda yüzde yüze varan oranda meydana gelen artışlarla sıkıntılı bir dönem yaşayan inşaat sektörü hareketli bir döneme girdi.
Expo''yu alamayan İzmir Londra''da yeni arayışlara başladıİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki İTO heyeti, dünyanın en önemli CEO''larını, yatırımcılarını, akademisyenlerini ve danışmanlarını buluşturan Dünya Doğrudan Yatırım Forumu''nu İzmir''de düzenlemek için Londra''da düzenlenen 2008 forumuna katıldı.
Teknopark, Gaziantep''e ivme kazandıracakGaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, çalışmalarında sona gelinen Teknopark''ın Gaziantep sanayisine büyük bir ivme kazandıracağını söyledi.
Karşıyaka''ya yeni pazar yeriKarşıyaka Belediyesi''nin başlattığı pazaryerlerini yenileme projelerinde Cumhuriyet Mahallesi Pazaryeri yıl sonuna kadar tamamlanacak.
11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı Sonuç Bildirgesi YayınlandıKonya''da yapılan 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı sonuç bildirgesinde, birliğe üye kentlerin, tarihi şehirlerdeki kültürel sürekliliği sağlamak için, farklı kültürler ile somut ve soyut kültürel miras arasındaki dengeleri korumak adına daha çok çalışmayı vaat ettikleri vurgulandı.
Zamantı tünelinde kazı çalışmaları tamamlandı10 bin 700 metrelik tünelde beton çalışmalarına başlandı. 2008 yılı içinde beton çalışmalarının tamamlanmasıyla ilk su, yine bu yıl içinde ovaya aktarılacak.
Çorum''da üç boyutlu kent bilgi sistemi hizmete girdiÇorum Belediyesi, Kent Bilgi Sistemi''yle ''facebook'' sitesi benzeri bir paylaşım ortamı oluşturdu. Daha önceki sistemde pasif olan katılımcılar, yeni sistemle sorgulama yaparak Çorum üzerinde üç boyutlu gezinti yapabiliyor.
Nemrut''a Özel ProjeUNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi''nde yer alan Nemrut Dağı''nda restorasyon ve koruma çalışmaları 2007 yılı içerisinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülmeye başlandı.
4 bin kültür elçisi yetişecekEti-Çekül işbirliğiyle başlatılan ve geçen günlerde Beypazarı’nda ilki gerçekleşen Kültür Elçileri Projesi kapsamında, 2012 yılının sonuna kadar 4 bine yakın kültür elçisi yetişecek.
Otogar-Başakşehir metrosu 29 Ekim''de açılacakİETT 60 kilometrelik raylı sistem hattının inşaatları hızla devam ediyor. 2005''te yapımına başlanan Otogar-Bağcılar hafif metrosu ve Kirazlı 1-Olimpiyat Köyü-Başakşehir metrosu 29 Ekim''de sefere başlayacak.
Tahmis Kahvesi Restore Ediliyor1640 yılından bu yana kahvehane olarak hizmet veren Tahmis Kahvesi nihayet restore edilecek. Yaklaşık 80 yıldan bu yana babadan oğla kahvehanenin işletmeciliğini yapan Vahittin Dedekurt, tarihi değeri olan kahvehanede 1903 yılından çıkan yangın sonucu küçük bir restorasyon yapıldığını ve o tarihten itibaren bir daha el sürülmediğini söyledi.
Eminönü, 300 milyon YTL''ye korunacakİstanbul''un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesiyle yeniden eski günlerine dönme şansı yakalayan tarihi yarımada Eminönü için şimdiden 300 milyon YTL kaynak ayrıldı.
Tarih Gün Yüzüne ÇıkarılacakKahramanmaraş''ın Göksun İlçesi''nde binlerce yıllık tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) ile Göksun Belediyesi çalışma başlattı.
Restorasyon Adı Altında Tamamen YıktılarMalatya''nın Darende İlçesi''nde bulunan tarihi köprülerin restorasyonu beklenirken, köprüler tümden yıktırıldı.
Fen lisesi müteahhidi kayıplara karıştıMilli Eğitim Bakanlığı tarafından ihale edilen yeni fen lisesi binasını yapan müteahhit firma, inşaatı yarım bırakıp ortadan kayboldu. İşi 15 Haziran''a kadar tamamlaması gereken müteahhide yaklaşık 2.5 aydır ulaşılamıyor.
İznik''te İkinci Çini Fırını BulunduBursa''nın tarihi geçmişi ve çinileriyle ünlü ilçesi İznik''te, 350 tane olduğu düşünülen çini fırınlarının 4.Murat Hamamı''ndan sonra ikincisi de gün yüzüne çıkarıldı.
ABD mortgage krizinden aldığı dersi Türklerle paylaştıMortgage kriziyle hem yerel ekonomisine hem de küresel piyasalara büyük zarar veren ABD, krizden aldığı dersleri Türkiye ile paylaştı.
Yıkıma karşı direneceklerKağıthane Sanayi Mahallesi’nde bulunan 40’a yakın gecekonduya yıkım karar çıktı. Belediye görevlileri tapu tahsis belgeleri olan ev sahiplerinden her birine, aylık 720 YTL ödemeleri şartıyla ev vereceklerini söylüyor.
Fırtına Vadisi çöplük olduHidroelektrik santralleri ve taş ocaklarının tehdidinden kurtulan Fırtına Vadisi, şimdi de çöp tehdidi altında.
TOKİ''den Vatan''a yalanmalaToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye''deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. TOKİ''den, bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerdeki iddialarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: ''''Haberlere konu olan söz konusu arsada ihale sonrası herhangi bir imar tadilatı yapılmamıştır. Yapılan, ihaleden önce Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirilen imar planının prosedür uygulamasıdır. Üçüncü ve son ihaleye tek firmanın katıldığı iddiaları doğru değildir. İhaleye 7 firma katılmış, en uygun ve en yüksek teklif veren, ihaleyi kazanmıştır. Yayınlanan haberlerde belirtildiği gibi dördüncü ihale kesinlikle söz konusu değildir.''''
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
Yenidoğan’a belediye başkanı dayanmıyorÜmraniye’ye bağlı Yenidoğan beldesinde imar tartışmaları ve yolsuzlukları dinmek bilmiyor. Belediye başkanı ve yardımcısının görevlerinden alınmasıyla sonuçlanan yolsuzluklara ilişkin tartışmalar bitmiyor.
Okul bahçeleri otopark olduYaz tatilinin hafta sonu başlamasıyla okullarda ''teknolojik yatırım'''' için gelir sağlamak amacıyla bahçelerinin otopark ya da düğün törenleri için kiralanması yöntemine gidileceği bildirildi.
Genç mucit ''kış güneşi'' ile kuzey cepheleri ısıtacakGaziantep Özel Sanko Fen Lisesi öğrencisi Müge Sıddıkoğlu, ''Kış Güneşi Projesi'' ile güneş enerjisinden yararlanarak binaların güneş görmeyen kısımlarını ısıtmayı başardı.
56 gün geçti MNG’nin molozu koyda duruyor!Tarihler Nisan ayının 20’sini gösteriyordu; bütün Türkiye bir umutlu isteğe uyanmıştı. Gazeteler manşetlere taşıyor, TV’ler haber saatlerinde uzmanları konuşturuyor tarafları tartıştırıyorlardı.
Alcatraz’da 5 yıldızlı tatilABD’nin en azılı suçlularına ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi turistik tesis oluyor. Dünyanın kaçılması en zor hapishanesi olarak bilinen ve 1963 yılına kadar ABD’nin en azılı suçlularına ev sahipliği yapan Alcatraz Hapishanesi turistik tesis oluyor. Amerikan Ulusal Parklar Müdürlüğü, ünlü hapishanenin bulunduğu adaya 5 yıldızlı bir otel ve kumarhane inşa edileceğini, mahkûmların yemekhanesinin de lüks bir restorana dönüştürüleceğini açıkladı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Vatan
Çalık imar kıyağını kaptı, Boğaz’a nazır 120 lüks villa yapacakAhmet Çalık’ın sahibi olduğu GAP İnşaat’ın Anadolu yakasının en değerli bölgelerinden 96 dönümlük arazide yapacağı 120 villa projesi, belediye tarafından onaylandı. İtirazlara rağmen önceki planda 2 kat olan imar izni 3’e çıkartıldı.
"Suyumuz Temizdir, Şerefimle Temin Ediyorum"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak''tan Ankara''ya getirilen suya ilgili olarak, "Bizim suyumuz temizdir. Gönül rahatlığıyla içilebilir. Şerefimle temin ediyorum, ben gece gündüz içiyorum" şeklinde konuştu.
TOKİ, Bursa''ya 17 bin konut yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2003 yılı başından itibaren yaptıkları çalışmalarla 81 vilayette 315 bin konut inşaatına başlandığını açıklayarak, "Bu, 100 bini aşkın nüfuslu 14 şehir demektir.'''' dedi.
Bursa''da Kent Meydanı açıldı, tartışmalar bitmediBursa şehir merkezinde uzun yıllar atıl kaldıktan sonra arsası Emekli Sandığı''ndan kiralanan Santral Garaj, yıkılarak Kent Meydanı''na dönüştürüldü.
Banyo ve mutfaklara Osmanlı esintisiElginkan Topluluğu''na bağlı E.C.A, ''Osmanlı armatür serisini'' piyasaya sundu. Klasik banyolar için üretilen yeni musluk ve bataryalar evlerde Osmanlı havası estirecek. Seri, banyo bataryası, özel el duşu, ankastre lavabo bataryası, tek gövde lavabo bataryası, eviye bataryası, musluk, kurna musluğu, çamaşır musluğu ve ara taharet muslukları gibi toplam 405 parçadan oluşuyor.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ ve GAP İnşaat, İddiaları ReddettiToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Üsküdar-Burhaniye''deki arsa satışı ihalesiyle ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. İhaleyi kazanan Çalık Holding bünyesindeki GAP İnşaat da "yöneltilen iddialar kesinlikle gerçek dışı ve asılsızdır'''' dedi.
Yerel yönetimlere 7.3 milyar YTLBelediyeler ve bağlı kuruluşlarına bütçeden yapılan aktarmaların miktarını yerel seçimlerin yapılacağı Mart 2009''a kadar olan dönem için artırarak, seçim yatırımları için kaynak dopingi yapmaya hazırlanan Hükümet, yılbaşından bu yana tüm belediye ve il özel idarelerine toplam 7.3 milyar YTL pay aktardı.
Bu tablo, baş ağrıtırÖn protokolü Haziran 1999''da imzalandı. Kent içinde hızlı, çağdaş ulaşımla vatandaşa çok yönlü yararlılık sağlanacak, trafik rahatlayacaktı.
Su harekâtıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, gazetemize yaptığı açıklamada, 2007’nin aralık ayında “Su Eylem Planı” ile ilgili hazırlıkların başladığına dikkat çekti.
Eskisi rezil bir amblemdiODTÜ Rektörü Prof. Dr. Akbulut, Gökçek''in her platformda söylediği ''ODTÜ her hizmetimize karşı'' sözlerine ve Ankara''nın amblemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Depremden sonra sel vurduÇin''de 70 bin kişinin öldüğü facianın yaraları sarılmadan bu kez de şiddetli yağışların yol açtığı seller can alıyor. Çin''in güneyi ve orta kesiminde geçen hafta etkili olan yağışlarda 62 kişinin öldüğü ya da kaybolduğu bildirildi.
İkon personeli bir araya geldiUzun yıllardır farklı sektörlere kapı çözüm önerileri sunan İkon Yapı''nın Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir''de bulunan 60 çalışanı düzenlenen organizasyonla biraraya geldi. İzmir merkez binasında gerçekleştirilen etkinlikte yeni eğitim salonunun da açılışı yapıldı. İkon Yapı olarak bilginin paylaşıldıkça çoğaldığı felsefesini benimsediklerini dile getiren Genel Müdür Gökhan Tümer, "Yıllardır edindiğimiz tecrübeyi bayilerimiz ve taşeronlarımızla daha hızlı ve verimli bir şekilde paylaşabilmek için bu eğitim salonunu uygulamaya karar verdik" dedi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Kordelya Evleri Ağustos''ta teslim edilecekİnşaat sektöründe kısa sürede adını duyuran KDA Yapı''nın Yeşilyurt''ta inşa ettiği Kordelya Evleri, Ağustos ayında sahiplerine teslim edilecek.
Tarihi Ulucanlar Cezaevi kültür merkezi yapılacakAltındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında çıkan anlaşmazlığın ardından Adalet Bakanlığı''nın tarafları toplantıya çağırması üzerine Ulucanlar Cezaevi''nin tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesinde fikir birliği sağlandı.
AŞTİ Dikimevi hattına çözüm altı yıldır masada bekliyorBaşkent trafiğini rahatlatacak ''taksiler için cep'' projesinin altı yıldır masada bekletildiği bildirildi. Projede katkısı olan oda başkanları, taksiler nedeniyle yaşanan sorunların bu projeyle son bulacağını öne sürdü.
Kyoto protokolü ekonomiye 2012''ye kadar yük getirmezÇevre Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye''nin Kyoto Protokolü''ne taraf olmasının maliyetinin henüz hesaplanmadını belirterek, bunun için bir proje başlatıldığını açıkladı. Eroğlu, "Türkiye''nin üstlenmesi gereken yükümlülükler müzakereye açık" dedi.
İstanbul''da bir müze sorunu...Yıllardır kültüre, sanata sponsor desteğinin eksikliğinden yakınırız. Devletin ''turizm'' ile aynı şemsiye altına aldığı bir kültür bakanlığı vardır.
Fırtına Vadisi Çöplerle BoğuşuyorHİdroelektrİk santralları ve taşocaklarının tehdidinden kurtulan Fırtına Vadisi, şimdi de çöp tehdidi altında. Çamlıhemşin Belediyesi’nin topladığı çöpleri vadiye döküp yakması yöre halkının tepkisini çekiyor. Fırtına Vadisi dünyanın korumada öncelikli 200 ekolojik bölgesinden biri ve 2 bin 500 çeşit bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Belediye, yaklaşık 1 yıldır yer bulamadığı gerekçesiyle, ilçe merkezi ve Ayder yaylasından topladığı çöpleri vadiye döküp yakıyor. Çevreyi kaplayan duman ve kötü koku bölge halkını rahatsız edecek boyutlara ulaştı. Daha önce vadide yapılmak istenen hidroelektrik santralları ve taşocaklarına karşı verdikleri mücadeleyi kazanan köylüler, bölgeyi çöplük olmaktan kurtarmakta da kararlı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Birgün
VitrA, Köln''de mağaza açtıVitrA markalı ürünlerini 75''ten fazla ülkeye ihraç eden Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, Avrupa''daki en büyük mağazasını, Almanya''nın Köln kentinde açtı. Mağaza tasarımcıların ve yapı profesyonellerinin buluşma noktası olarak kabul edilen, şehrin en prestijli bölümünde hizmete açıldı. Ürünleri 17 ülkede 150 noktada satışa sunulan VitrA''nın tamamen kendine ait mağazalarının sayısı, Köln''le birlikte 11''e ulaştı. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grup Başkanı Hüsamettin Onanç, 50 yılı geride bırakan VitrA''yı, banyo ve karo alanında bir dünya markası olarak konumlandırdıklarını söyledi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Yabancıya Mülk Satışı Meclis''ten GeçtiAnayasa Mahkemesi’nin iki ay önce yürürlüğe giren iptal kararıyla yasak gelen yabancılara mülk satışı yeniden başlıyor. Yabancılara mülk satışına izin veren yasa dün Meclis’ten geçti.
Kuyucuk''un KuşlarıEkolog, tropik biyolog, ornitolog (kuşbilimci), koruma bilimci, doğa fotoğrafçısı, Stanford Üniversitesi Biyoloji Bölümü Çevre Bilimleri Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu konuğumuz...
İBB 1.5 milyar Avro borçlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’daki ulaşım yatırımlarını tamamlayabilmek için aralarında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) da bulunduğu 14 yerli ve yabancı finans kuruluşundan toplam 1 milyar 571 milyon Avro kredi aldı. 7 ile 20 yıl arasında değişen vadelerle geri ödenecek olan kredi, toplam 54 kilometre uzunluğa ulaşacak olan 4. Levent-Hacıosman, Kadıköy-Kartal ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro hatları için harcanacak. Metro Projelerine Uzun Vadede Finansman Temini imza töreni Saraçhane’deki Başkanlık Sarayı’nda dün gerçekleştirildi. Törene Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Fransa Ankara Büyükelçisi Bernarde Emie, EIB Yönetim Kurulu Üyesi Mattias Kollatz-Ahnen, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Hayrettin Kapan, Fortis Bank CEO’su Yvan de Cock ve İBB Başkanı Kadir Topbaş katıldı.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Tarihi yarımadanın sorunları tartışıldıEminönü Belediyesi''nce İstanbul Ticaret Odası''nda gerçekleştirilen "3. Tarihi Yarımada Sempozyumu" sona erdi. Sempozyumun kapanışında konuşan Belediye Başkanı Nevzat Er, 5 yıldır hizmet verdiklerini Eminönü''nü temiz bir hale getirdiklerini, işportacıları kaldırdıklarını anlattı. "Bizans''tan Günümüze Kaybolan Eserler" başlıklı bir konuşma yapan emekli gazeteci Nezih Uzel ise tarihi yarımadadan koparılan eserler hakkında bilgi verdi. Uzel "İftariye Kasrı''ndaki tombaklar bir bir yokoldu. Yeni Cami çinileri, tek tek koleksiyoncularının evlerine girdi. Hz. Yahya ikonu, gazete kağıdına sarılarak yurt dışına kaçırıldı" dedi. Tarihi yarımadaya dair sorunların tartışıldığı sempozyumda sunulan bildiriler kitap haline getirilecek.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Her yıl asfaltlara 4 milyon YTL gömüyoruzTürkiye karayollarının ve şehir içi yollarının hali hepimizin malumu. Çukurlar, çatlaklar, çökmeler, yamalar trafiğin vazgeçilmezleri arasında. Bu durumu kaderimiz olduğunu kabullenmiş durumdayız.
"AKP Boğaz’daki sitleri sistemli imara açıyor"İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük sit alanına 120 villa yapmasına izin vermesi, gözleri, İBB’nin usulsüz imar planı tadilatlarına çevirdi.
Yaptıkları otelin içinde ayaklarınız suda yemek yiyeceğiniz salaş balıkçısı da olacakGölköy ile Türkbükü arası bir dönemeç vardır, dönemeci dönünce tepeden Türkbükü görülür ya işte tam orada, yamacın altında, bundan yaklaşık bir yıl önce Kuum''un inşasına başlamış. Ve altmış yedi odalı oteli Haziran sonunda açacakmış.
İzmir ile Ankara''nın arsenikli su kavgasıİzmir Büyükşehir Belediyesi''nden, şehrin içme suyunda normalin üstünde arsenik olduğunu savunan Melih Gökçek''e yanıt geldi: Mesaisini Ankara için harcasın.
Türkiye’de 14 yeni şehir kuruldu, farkında mısınız?Sevgili okuyucular, bu Pazar size güzel şeylerden bahsetmeye ahdettim. Anayasa Mahkemesi’nin, eleştirilere tahammül edemeyip bizi hapishaneye göndermek için savcılara emirler yağdırması da...
Bakan Şimşek: KEY paraları ödemeye hazırBakan Şimşek, KEY ödemelerinde mali bir sorun olmadığını belirterek, ‘SGK’dan gerekli bilgileri bekliyoruz. Geldiğinde ödemelere başlarız’ dedi.
‘2001 krizi, bugün panzehirimiz oldu’Öngör, ABD ve Batı ekonomilerindeki daralmanın Türkiye’nin ekonomik büyümesine etkisinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.
Hazar ve arkadaşları park hakkı peşindeHazar Kardeş ve arkadaşları topladıkları imzalarla Küçükçekmece Belediyesi’ne gittiler. İçeri alınmayınca protesto olarak bahçede maç yaptılar.
Ölümden başkası yalanMÖ 7.000’de buzul çağı biterken, buzulların erimesi ile Akdeniz’in su seviyesi 150 metre kadar yükselmiş ve Ege’den Marmara’ya su dolmaya başlamış.
Belediye İstanbul metrosu için 1.5 milyar dolarlık kredi aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) metro yatırımlarında kullanılmak amacıyla Avrupa Yatırım Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı ve uluslararası finans kuruluşlarından oluşan Fortis Bank başkanlığındaki konsorsiyumla toplam 1 milyar 571 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı.
NATO’nun Hollanda’daki tesisine Türk mobilyasıAralarında Türkmenistan Devlet Başkanlığı, Türkmenistan Askeri Okulu, Kazakistan Başkanlık Sarayı, Özbekistan Ulusal Bankası gibi kuruluşların ofis mobilyalarını sağlayan Delta Mobilya, NATO’nun mobilya ihalesini aldı.
İzmir''den İtalyan KOBİ''lere ''hemen yatırım'' davetiTürkiye İtalya İzleme Komitesi''nin 4. Dönem Toplantısı, Trieste''de yapıldı. Toplantıya TOBB adına katılan Tamer Taşkın, İtalyan KOBİ''leri İzmir''de yatırım yapmaya çağırdı.
Müteahhide fark talimatı Başbakan''danBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "fiyat farkı kararnamesi"nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın talimatı olduğunu belirterek "Müteahhitler bu konuda yüzde 100 haklıdır" dedi. İnşaat demiri ve mamulleri fiyatlarında yüzde 100''e yakın artış yaşandığını anımsatan Bayraktar, bunun kamudan iş alan müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi. Bayraktar, müteahhitlere bu farkın mutlaka verilmesi gerektiğini kaydetti. Hükümetin bu konuda ciddi bir iradesi bulunduğunu belirten Bayraktar, "Bu farkı en kısa sürede müteahhitlerimize vereceğiz" dedi.
Tarih: 16 Haziran 2008 Kaynak: Referans
"Gökçek suç işliyor"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Kızılırmak suyunu Ankara’ya hiç kimseye haber vermeden taşıması ve 20 günden fazla bir süre suyu yine hiç kimseye açıklama yapmadan Ankaralılara kullandırması büyük tepkilere neden oldu.
Ortaköy’de otopark skandalı2002’de kasıt unsurunun öne çıktığı yangınla kullanılamaz hale gelen Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasını (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) otel yapmak girişimi yargıya taşınırken resmi kurumlar arasındaki “acele” damgalı yazışmalar, tarihi yapıyla ilgili yaşanan skandalı ortaya çıkardı.
Metrobüs 24 saat çalışacakE-5 trafiğini büyük oranda rahatlatan metrobüs 24 saat esasına göre çalışacak. İETT''nin 24 saat esaslı çalışma programına geçtiği hatta gece saatlerinde Avcılar ve Topkapı''dan her yarım saatte bir karşılıklı sefer düzenlenecek.
TOKİ, 4 yılda 120 milyon Ytl kredi kullandırdıToplu Konut İdaresi, 2004-2008 yılları arasında yaklaşık 120 milyon YTL kredi kullandırdı. 4 yılda kullandırılan krediler içinde, 74 milyon 521 bin YTL ile şehit aileleri kredileri ilk sırada yer alırken, TOKİ kooperatiflere 17 milyon 407 YTL, belediye arsaları üzerinde konut üretimi için de 19 milyon 417 YTL kredi ödemesi yaptı.
İstanbul''un 2 bin yıllık tarihi Zeytinburnu''nda canlanıyorİstanbul''un 2 bin yıllık tarihini gün yüzüne çıkaracak Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi, adım adım hayata geçiriliyor.
Doğal cennet ve ‘malum’ mazeretlerAmasra’ya termik santral kurulursa ne olur? Uzmanlara göre, yaşlı ve özel bitki örtüsü, susamuru, ulugeyik, bozayı gibi hayvanlar ölür. Devletin önünde iki tercih var. Ya çevre korunacak, ya da çevreyi öldürecek iş kapısı açılacak.
Yeşil Türbe''de Eksik Çiniler Tamamlanıyorİznik Çini Vakfı tarafından yapılan orijinaline en yakın parçalar titiz bir çalışmayla Yeşil Türbe''deki eksik yerlere yerleştirilmeye başlandı.
İşverenler: Kyoto’da sorumluluk almayalımTürkiye’de kişi başına sera gazı emisyonunun gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu belirten TİSK, Kyoto Sözleşmesi’yle taahhüt altına girilmemesini istedi.
Tarihi Vezir Han Yenilenmeyi BekliyorKayseri''de 1723 yılında Nevşehirli Sadrazam Damat İbrahim Paşa tarafından kurulan ve Kayseri''nin önemli tarihi yapılarından biri olma özelliği taşıyan Vezir Han yenilenmeyi bekliyor. Cami- i Kebir yanında bulunan yaklaşık 300 yıldır ayakta duran yapının içerisindeki bakımsızlık, tarihi eserin ömrünü azaltmasına sebep oluyor. Halı, kilim ve yün satan işyerlerinin yer aldığı hanın duvarlarının rutubetten ve bakımsızlıktan tahrip görmesi tarihi yapıya adeta zarar veriyor. 1980 yılından bu yana kadar hiçbir restore çalışmasının olmadığını belirten han esnafı, "Hanın duvarları çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmektedir. Yaklaşık 30 yıldır han içerisinde tam anlamıyla restore çalışması yapılmadı" dedi. Han esnafı, tarihi yapının istenmeyen görüntüsünün önlenmesi için yetkililerden restore çalışmalarının yapılmasını istedi.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Haberler.com
Öşvank Kilisesi''nin RestorasyonuErzurum''un Uzundere İlçesi Çamlıyamaç Köyü''nde bulunan tarihi Öşvank Kilisesi Gürcistan tarafından restore ettirilecek.
Sakarya Nehri’ni çöplüğe çevirdilerSakarya Kasaplar Odası mezbahanesinde üç hafta önce kesilen hayvanların kanlarının boşaltılmasıyla gündeme gelen Sakarya Nehri’ndeki kirlilik tehdidi sürüyor. Bu kez de kamyonlarla geceleri getirilen atık ve çöplerin, yeterince denetim yapılamayan nehre boşaltıldığı ortaya çıktı.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Milliyet
Bodrum’da 1500 pansiyonun 100’ü ayaktaBodrum’da 50 yıl önce turizmi başlatan ev pansiyonculuğu bitiyor. Beş yıldızlı oteller ve tatil köylerinin sayısı artarken, 1500’ü bulan pansiyon sayısı 100’ün altına düştü.
Macaristan ile ‘Kültür Başkentliği’ alanında işbirliği…İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan’ın Pécs Belediyesi arasında “2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi İyi Niyet Mektubu” imzalandı.
Otoyol özelleştirmesi yasayı bekliyorOtoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile boğazdaki köprülerin 25 yıl süreyle işletme hakkı verilmesi yoluyla özelleştirilmesi ihalelerinin açılması için TBMM’de bulunan tasarının yasalaşması bekleniyor.
Cilanbolu Tüneli Restore EdiliyorAmasya''nın Harşena Kalesi içinde yer alan tarihi Cilanbolu Tüneli, kültür turizmine kazandırılıyor. Amasya Valisi Celalettin Lekesiz: "Ağustos ayının en geç sonu itibariyle tünelin temizlik ve kazı çalışması tamamlanarak işlevinin kesin olarak ortaya çıkmasıyla beraber ilimizi ziyaret eden insanların gezip görebileceği farklı mekan ve ortamların oluşturulması sağlanacaktır." dedi. Hellenistik dönemde inşa edilen ve Roma dönemi dahil 14 medeniyet gören tünel, restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Jeolojik yapısı, sur duvarları, kaya mezarları ve diğer kalıntılarıyla tarihi öneme sahip Harşena Kalesi''nde bulunan Cilanbolu Tüneli''nin restorasyonu için 92 bin YTL harcanacak.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: TRT Haber
İstanbul OSB’nin yarısı arıtmasızİstanbul’da sekiz organize sanayi bölgesi (OSB) var ama bunların dördünde arıtma tesisi yok. İSKİ verilerine göre de atık su üreten 8 bin 827 tesisten 1637’sinde arıtma yapılmıyor.
Ticaretin kalbi Mahmutpaşa daha aydınlık atıyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un özellikle tarihi bölgelerinde yürüttüğü aydınlatma çalışmalarına devam etmekte...
Bir İnci Daha ParlıyorTarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kandemir Hanı, 2 milyon YTL harcanarak yeniden hayat buluyor. Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç yaptığı açıklamada, Selçukluya başkentlik yapmış olan Konya''nın İpek Yolu başta olmak üzere tarihi pek çok ticaret yolunun kesiştiği bir yer olduğunu, bu nedenle bölgede çok sayıda tarihi han bulunduğu vurguladı.
Tarihi Köprüye Estetik GörünümSamsun''un Çarşamba İlçesi''nin sembolü olan Tarihi Şehiriçi Köprüsü, belediye tarafından yapılan restorasyon çalışmasının sonunda hem estetik bir görünüme kavuşacak hem de araç trafiğine kapatılacak.
İstiklal’deki tarihi sokaklar da ‘yenileniyor’Tarlabaşı’nda gelecek yıl hayata geçirilecek “yenileme” projesi İstiklal Caddesi’ne doğru kayıyor. İlk etapta Sakızağacı ve Yeşilçam sokaklarının yenileneceği belirtilerek, binaların boşaltılması istendi.
Ankara Belediyesi: Her suda biraz arsenik olurAnkara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörü’nün “Kızılırmak suyunda tehlikeli oranda arsenik var” açıklamasına karşı, her suda arsenik bulunabileceği söyledi, tehlike olmadığını iddia etti.
İki Cami Daha Restore EdildiYunanistan sınırına en yakın Osmanlı eseri olan Demirtaş Cami ve İpsala’daki tek Osmanlı mirası olan Alaca Mustafa Paşa Cami, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yürüttüğü restorasyon çalışmalarının ardından ibadete açıldı.
Ankara’da çocuklara ‘engelsiz’ oyun parkıSalıncakta sallanmaya bile hasret kalan engelli çocuklara iyi haber. Başkentte Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) ve Çankaya Belediyesi işbirliğinde yapılan ‘Engelsiz Oyun Parkı’ açıldı. Çukurambar’daki parkın açılışını Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ve SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Celal Oruçoğlu yaptı. Eryılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, engellilerin Türkiye’de nüfusun yüzde 12’sini oluşturduğunu ve bunun sadece engellileri değil, ailesini ve toplumu da ilgilendirdiğini söyledi. Sağlıklı insanların bile her an engelli olabilme riskleri bulunduğunu kaydeden Eryılmaz, bu parkta engelli ve engelsiz çocukların bir arada oynayabileceklerini ifade etti. Açılışta, Serebral Palsili 10 yaşındaki Efe Arslan ve okul arkadaşı Özge Tekin dans gösterisi, Çengel Cafe Halk Oyunları Topluluğu da halk oyunları gösterisi sundu.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
İMÇ’de bizlere merhaba diyen 9 sanat eseriUnkapanı’ndaki İstanbul Manifaturacılar Çarşısı İMÇ, İstanbul’un ilk alışveriş merkezi. Tıpkı Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) gibi, İstanbul’un mimarlık tarihi açısından önemli bir yapı.
Onarım BekliyorMalatya''nın Darende İlçesi''nde bulunan Ozan Mescidi ve Zengibar Kale Kapısı restore edilmeyi bekliyor. Çevresel ve Kültürel Değerleri Koruma ve Yaşatma Vakfı (ÇEKÜL) Malatya Temsilcisi ve Darendeliler Derneği Başkanı olan Bekir Sözen, "Darende İlçemizde Ozan Köyü''nde bulunan Ozan Mescidi ve Darende merkez Zaviye Mahallesi''nde bulunan Zengibar Kale Kapısı yıkılmak üzere. Yıllardır onarılmayı bekleyen bu eserler aslına uygun olarak restore edilip, turizmin hizmetine açılmalıdır" dedi. Tarihi yerleri gezmeye gelen vatandaşlar ise ilgisizlikten şikayetçi olarak, "Neden bu güzelim eserlere sahip çıkılmıyor? Yetkililerin konuyla ilgilenerek, bu eserlerin yıkılmaması için onarım yapılmalıdır" şeklinde konuştular.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Malatya Haber
İBB 1.6 milyar avro kredi aldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası yatırım kuruluşlarından 1 milyar 571 milyon avro kredi aldı. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, metro yatırımları için Avrupa Yatırım Bankası ve uluslararası finans kuruluşlarından, en uzun vadede, en düşük faizle kredi alındığı belirtildi. Açıklamada, beş yılı ödemesiz, 10 yıl vadeli, 1 milyar 571 milyon avroluk kredinin alınmasının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dünya ekonomi çevrelerinde güvenilir olduğunu gösterdiği ifade edildi. Kredi anlaşmasının yarın, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililerin katılacağı törenle imzalanacağı belirtildi.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Dervişoğlu kent dosyaları hazırlıyorMHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, oluşturduğu proje ekibi ile kentin tarihsel süreçte yaşadığı olayları dosyalar halinde topladı. İzmir''e ait bilgileri "Tarihi Süreç İçinde Kent Yönetimi, Şehir Bölge Planlaması ve İdari Açıdan Değerlendirilmesi" başlığı altında bir araya getiren Dervişoğlu, "Madem bir yola baş koydum, kentimi her anlamda tanımak zorundayım" diye konuştu. Çeşme''de yapılan arama konferansının bir vizyon toplantısının ötesinde benzer konuların tekrarı olduğunu öne süren Dervişoğlu, "Neredeyse 20 senedir benzer toplantılar yapılıyor. Durmadan toplanılıyor ama ortaya kentin vizyonunu değiştirmeye yönelik somut bir şey konulmuyor. Zaten son 15 yıldır İzmir CHP''li belediyeler tarafından yönetiliyor. Kente vizyon kazandıracak projeleri bu zamana kadar gündeme getiremeyenlerden bundan sonra bir şey beklememek gerekir. İzmir''in kaybetmesinin önüne geçmek için kente ait tüm bilgileri bir araya getirip en iyi projeleri üretmeye çalışıyorum" diye konuştu.
Tarih: 13 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Konutlara "Enver" kredisiEnerji Verimliliği (ENVER) projesi paralelinde binaların ısı yalıtımı için düşük faizli kredi seçeneğinin devreye sokulacağı belirtildi.
Bursa''nın geleceğine 16 milyon euroluk yatırımBursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) tarafından hayata geçirilecek çamur kurutma projesi için Büyükşehir Belediyesi ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında 16 milyon Euro''luk kredi anlaşması törenle imzalandı.
Gıda ve konutta büyüyecekPlastik ambalaj üreten Papiks''i alan grup, yeni yatırımlarla kapasitesini artıracak, İzmir''de iş merkezi, rezidans ve otel projelerini hayata geçirecek.
Türkiye''nin Kyoto kararına sevindikKyoto Kenti Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, Türkiye''nin kısa süre önce Kyoto Protokolü''nü imzalayacağını açıklamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
İki sert cevapİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kendisini eleştiren Cemil Şeboy ve Melih Gökçek''i yanıtladı.
Büyükşehir Belediyesi, Gökçek''in İddiasına Yanıt Verdi: "İzmir''in Suyu Temiz"İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente verilen içme suyunun kalitesi ve güvenirliğinde herhangi bir problemin olmadığını açıkladı.
Kepez''i cazibe merkezi yaptıkBelediye Başkanı Erdal Öner, göreve geldikleri günden bugüne kadar, alt ve üst yapıda gerçekleştirdikleri rekor yatırımla Antalya''nın arka bahçesi olarak nitelendirilen Kepez''i, cazibe merkezi haline getirdiklerini söyledi.
Çin''de Depremde 400 bin Hektar Zarar GördüÇin''in Sichuan eyaletinde 12 Mayıs''ta meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremde 431 bin 15 hektar orman alanını zarar gördü.
Vanucci''de hedef mutfak ve banyo pazarını marangozun elinden almakSinpaş''ın mutfak ve banyo markası Vanucci, müteahhitlere özel kampanyasıyla mutfak pazarının yüzde 70''ini elinde tutan marangozlara meydan okuyor.
Tersaneler taşınacakSanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM’ye sunulan tasarıda ihtisas organize sanayi bölgesi kurulmasının öngörüldüğünü kaydetti.
Zengin turisti çekebilmek için, butik hizmete ağırlık verilmeliİlk duyduğumda inanmamıştım. Dediler ki, bu da yerel yönetimlerin "Hikmet Abi"si. Ancak araştırdığımda ortaya çıktı ki, tüm partiler O''nun için adaylarını geri çekip belediye başkanı yapmışlar.
Keops Piramidi ve Ankara15 yılda başkentte opera binası mı, kültür merkezleri mi, Big Ben mi, kapalı atletizm salonu mu, geniş yeşil alanlar mı (Hyde Park, Central Park gibi), Türkiye kütüphanesi mi, müze mi yapıldı? İnsanların kentte yaşam ve çalışmalarını kolaylaştıracak toplu taşım mı yapıldı? Yayalar ve bisikletliler için yollar mı yapıldı?
Gökçek’in istediği gölü ele geçirmekBaşkan Gökçek’in "ODTÜ, Eymir Gölü’nü halka açsın" teklifini değerlendiren ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ağır konuştu. Akbulut, "Eymir zaten halka açık. Amacı seçim öncesi ’Halka göl hediye ettim’ diyebilmek."
Ankara Çayı''nda Değişmeyen ManzaraBaşkentin içinden geçen tek akarsu olma özelliğini taşıyan Ankara Çayı aynı zamanda yarattığı kirlilik, pis koku ve salgın hastalık riski nedeniyle Ankara''nın en önemli sağlık ve çevre sorunu.
Çevreci konutlar geliyorGayrimenkul kuruluşlarının geliştirdiği son projelerde, sürdürülebilir yaşama uygun, çevreye dost yapılar ağırlık kazanmaya başladı.
"Bu nasıl restorasyon?"Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın Cumhuriyet dönemi mimari eserleri arasında önemli bir yere sahip olan eski Tekel binasında yaptığı restorasyon çalışmaları adeta "yıkımı" andırıyor.
Damada Boğaz kıyağıİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın genel müdür vekili olduğu GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret AŞ’nin, Boğaziçi Köprüsü yakınındaki 95 dönümlük araziye 120 villa yapmasına izin verdi.
Raporlar birbirini tutmuyorODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’un, Kızılırmak suyunu üç ayrı noktadan aldıkları numunelerle test ettikleri ve arseniğin limit değerin iki katı çıktığını açıklaması başkentlileri korkuttu.
Oturmak için gayrimenkul alıp şehre yakın olsun istiyoruzGayrimenkul sektöründe profesyonel satış yönetimi hizmeti veren ODA Proje şirketi, gayrimenkulde tercihlerin ne yönde değiştiğini ortaya çıkarmak için geniş çaplı bir anket gerçekleştirdi.
Bursa’da gövde gösterisi hazırlığıBaşbakan Recep Tayip Erdoğan, Bursa’da aylardır tartışma konusu olan Kent Meydanı Alışveriş Merkezi’nin açılışını yarın yapacak.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.